„Gram osiem godzin dziennie”. Ucieczka sportowców w wirtualną rzeczywistość

Opublikowane 09.01.2020 09:35 przez

redakcja

Każdy, kto choć trochę interesuje się futbolem (a właściwie byle jakim sportem), wie, że piłkarze (już zostańmy na razie przy nich) często lubią korzystać z uciech życia. Ileż było biografii mówiących o przepitych karierach – kiedyś taka książka wzbudzała efekt „wow”, dziś to tylko kolejna pozycja na półce. Hazard? Oczywiście, że tak, gra masa, nawet nasi ligowcy, którzy może w skali kraju zarabiają dużo, ale też nie tyle, by swobodnie przepuszczać na czarnych czy czerwonych sto tysięcy w weekend. A i takie przypadki historia zna. Z kolei papierosy już tak „efektowne” nie są, ale część zawodników lubi zaprosić do płuc niezbyt bezpiecznego gościa.

To wszystko wiemy. Natomiast gry video? No, to już jest jakaś nowość, ale wraz z rozwojem technologii i w taką pułapkę potrafi wpaść część piłkarzy. Dawniej głupio byłoby się uzależnić od czołgów w trzech pikselach (choć po słabym meczu z Newcastle David James obwinił za to Tekkena dwójkę i Tomb Raider), jednak dziś czasem trudno odróżnić ten świat od tamtego. I to kusi. Również zawodników.

Stereotypowo mogłoby się wydać, że bogatych piłkarzy nie powinno to dotyczyć. Oni mogliby sobie pozwolić właśnie na kasyno, na alkohol w towarzystwie pań lekkich obyczajów. A uzależnienie od gier wciąż utożsamiamy z byciem pryszczatym nerdem, któremu pozostaje wirtualna rzeczywistość. To błąd. Dziś zbyt długa wycieczka w głąb ekranu potrafi skusić również sportowców.

Naczelny przykład to oczywiście Ousmane Dembele. Młody Francuz nie tylko na pierwszy rzut oka, ale i na drugi i trzeci, nie jest najbardziej rozgarniętym człowiekiem. Talent ma, natomiast głowa nie dojeżdża. Barcelona dostawała tego przykłady wielokrotnie, a wcześniej Borussia Dortmund, natomiast właśnie Dembele postrzegany jest jako ten gość, który ma problem z guzikiem wyłączającym konsolę.

Raz było tak, że chłopak nie pojawił się na treningu. Z klubu wykonano do niego telefon, a zaspany Francuz próbował się wykpić jak w starym porzekadle – bolącym brzuchem. Klub postanowił to sprawdzić i wysłał do Dembele lekarza, by obłożnie chorego pacjenta postawił na nogi. Ousmane takiej wizyty się nie spodziewał i prawda wyszła na jaw. Pomocnik do późna grał z kolegami na konsoli, potem nie ustawił budzika i klops gotowy, zaspał na trening, który zresztą nie był skoro świt, bo o 11.

Zawalił obowiązki? Zawalił. Już wcześniej słyszeliśmy, że lubi sobie pograć? Słyszeliśmy. Niewykluczone więc, że Dembele ma problem.

A Mesut Oezil? Gdy pewnego razu opuścił mecz z Tottenhamem, spekulowano, że kontuzja, którą był ból pleców, została spowodowana przez zbyt długie granie na konsoli. Jasne, to mogła być nadinterpretacja złośliwych, natomiast Niemiec dał pretekst do takiego myślenia. Okazało się bowiem, że w tamtym momencie Oezil miał rozegranych ponad pięć tysięcy gier w Fortnite’a. Tom Todhunter, fan Arsenalu, wyliczył, że przy trybie życia sportowca pomocnik potrzebował do tego pięć godzin grania dziennie. Jakkolwiek spojrzeć: dużo.

W marcu ubiegłego roku The Sun opublikowało wypowiedzi anonimowego piłkarza z Premier League, który przyznał się do nałogu. Jego opowieść jest wstrząsająca i pokazuje, jak dużym zagrożeniem może być nieumiarkowanie tej zabawy.

To trwa od około roku. Gram osiem godzin dziennie, natomiast raz zdarzyło się, że grałem 16 godzin non-stop. To dla mnie całkiem zwyczajne, że siedzę przy konsoli do drugiej czy trzeciej w nocy. Potem mam podkrążone oczy, jestem zmęczony i czasami opuszczam treningi. Kiedy zacząłem przegapiać zajęcia, wiedziałem już, że mam problem i potrzebuje pomocy, bo po prostu wpadłem w kłopoty w klubie. Mecze wyjazdowe? Gram w hotelowym pokoju. Gdy ktoś każe mi przestać, potrafię być całkiem agresywny, mam wahania nastrojów. To wszystko ma również wpływ na moje relacje z dziewczyną, bo zamiast spotykać się z nią, wolę grać. I cóż, nie tylko ja potrzebuję pomocy. Połowa naszego składu jest mocno wkręcona w gry. Poza tym wiem, że grają piłkarze z innych zespołów, bo po prostu gram z nimi. Jeśli nic się nie zmieni, to naprawdę może skończyć mi karierę – mówił szczery, choć ze zrozumiałych względów anonimowy piłkarz.

The Sun odkryło też, że w trakcie rosyjskie mundialu trio Kane, Alli i Trippier zagrało 1137 meczów w Fortnite’a. Alli dzień przed półfinałem z Chorwacją spędził siedem godzin w wirtualnej rzeczywistości.

Jest problem, więc jest i reakcja. Ralph Hasenhüttl, menedżer Southampton, blokuje wi-fi w hotelu, gdy drużyna jest tam zgrupowana. – Jeśli coś potrafi uzależnić piłkarzy, to znaczy, że musimy ich przed tym chronić. To jest kłopot, z którym musimy walczyć i ja będę to robił. Tak samo było w moim poprzednim klubie, zawodnicy potrafili grać do trzeciej w nocy przed meczem. To nie jest mały problem. Jeśli chcemy być ze sobą szczerzy, to taki sam kłopot jak alkoholizm czy uzależnienie od narkotyków i dopóki rząd nie będzie chciał tego zakwalifikować jako choroby, będziemy sobie z tym radzić własnymi sposobami. Byłoby nam łatwiej, gdyby prawo nam pomagało i traktowało jako chorobę, wówczas producenci gier musieliby blokować dostęp do gry na przykład po trzech godzinach grania w ciągu doby – mówił Austriak.

Natomiast nie myślcie sobie, że ten problem dotyka tylko wielkiej piłki, bo i na naszym skromnym podwórku mówi się o takich problemach. Wielką sympatię do gier miał Luka Zarandia i w pewnych momentach była to sympatia toksyczna, bo Gruzin potrafił zarywać nocki i potem pojawiać się na treningach Arki w niezbyt korzystnej formie.

O innym Gruzinie, Wato Arweładze, mówił Maciej Sierpień na antenie Wesżło.FM.

– Może to się wydawać śmieszne, ale Wato ma jeden nałóg i to nie jest nałóg ani hazardowy, ani alkoholowy. On uwielbia grać na Playstation. Wymiata w FIFĘ i jako że Korona robi sekcję esportową, to śmieją się w klubie, że może tam trzeba go dołączyć, zamiast do drużyny piłkarskiej. A mówiąc serio: on zarywał mnóstwo nocy i przychodził niewyspany na treningi.

No i rzeczywiście, trzeba przy takich przypadkach zachować powagę, bo pamiętamy, że Arweładze potrafił pokazywać spory potencjał, ale był piłkarz i nie ma piłkarza. Oczywiście trudno wszystko zrzucać na Playstation, ale jeśli konsola zabrała mu i choćby 10% możliwości w danym momencie, to nie ma co przechodzić koło tego obojętnie.

Problemy mają nie tylko piłkarze. Quinn Pitcock, amerykański futbolista, w 2007 roku zapowiadał się jako przyzwoity talent. Niestety w 2008 roku był już poza NFL-em, a wszystko przez Call of Duty. Stwierdzono u niego uzależnienie i depresję.

– Nie mogłem tego odstawić. Gdy odwiedzałem rodzinę albo przyjaciół, odliczałem tylko sekundy do momentu, w którym znów będę mógł zagrać. Mój mózg nie działał w taki sposób, w jaki działa u normalnych ludzi. Gra doprowadzała mnie do szaleństwa. Złamałem ze cztery płyty z grą, paliłem je, wrzucałem do mikrofali, tylko po to, żeby pozwolić wydostać się mojej agresji i uciec od problemu. Niestety następnego dnia byłem już w sklepie elektronicznym i kupowałem kolejną.

Po jakimś czasie wrócił do ligi, ale nic większego w niej nie osiągnął.

W 2022 roku stanie się to, czego chciałby Hasenhüttl – pierwszego stycznia na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób prowadzonej przez Międzynarodową Organizację Zdrowia, trafi uzależnienie od gier video. Natomiast nie należy się spodziewać, że cokolwiek za tym pójdzie, tak jak chciałby austriacki trener. Alkohol – mimo znanej od lat choroby alkoholowej – też nie jest reglamentowany i nawet najbardziej uzależniona osoba może sobie kupić wódę, co niestety widać na przykładzie Dawida Janczyka.

I pewnie nie ma co się burzyć: wszystko jest dla ludzi, trudno komuś coś ograniczać, bo ktoś inny sobie nie radzi.

W każdym razie WHO wyróżnia następujące symptomy, świadczące o uzależnieniu.

Osłabiona kontrola nad graniem, obejmująca takie aspekty jak częstotliwość zabawy, jej długość, intensywność rozgrywki czy podejmowanie decyzji o jej zakończeniu.

Nadawanie grom coraz wyższego priorytetu aż do momentu, w którym zaczynają one górować nad innymi sprawami życiowymi i codziennymi aktywnościami.

Kontynuacja lub eskalacja grania mimo spostrzeżenia negatywnych skutków na życie, w tym na karierę, stosunki rodzinne, edukację czy interakcje społeczne.

Coś nam mówi, że parę nazwisk wymienionych wyżej odnalazłoby siebie w tych punktach.

Ten nałóg klasyfikowany jest jako uzależnienie behawioralne, czyli, innymi słowy, ktoś jest uzależniony od danej czynności: zakupów, seksu czy na przykład grania w gry. Konsekwencje mogą być opłakane i to zarówno te psychiczne, jak i fizyczne.

Swiatproblemów.pl pisze:

Wśród konsekwencji związanych ze sferą fizyczną wymienia się najczęściej bóle głowy, nadgarstka, bóle w klatce piersiowej, problemy żołądkowe, tiki nerwowe, zawroty głowy czy zespół przewlekłego zmęczenia. Są one charakterystyczne przede wszystkim dla pracoholizmu czy internetoholizmu.

Wśród objawów psychicznych wynikających z nadmiernego angażowania się w czynności wymienia się nadaktywność, problemy ze snem, nieumiejętność wypoczynku, zmienne nastroje, uczucie irytacji, drażliwość, trudności w koncentracji uwagi, zaniżoną samoocenę, jak również niższą satysfakcję z życia. Szkody w sferze społecznej obejmują zaniedbywanie innych aktywności, zawężenie (bądź brak) zainteresowań, izolowanie się od innych ludzi, złe relacje rodzinne związane z zanikaniem więzi czy rozpadem rodziny.

Dlaczego sportowcy to ta grupa społeczna, którą ten problem zaczyna dotykać coraz mocniej?

Steve Pope, niegdyś psycholog w Fletwood Town, tłumaczy: – Piłkarze mają osobowość nałogowca, ponieważ to czyni ich dobrym w swoim fachu. Od wczesnych lat w szkółkach piłkarskich, akademiach, są przygotowani do pracy na maksa, co ma im przynieść odpowiednie umiejętności podawania, strzelania bramek i tak dalej. Ich mózg lubi to uczucie podniecenia, tę gorączkę bycia najlepszym. I jeśli futbol nie da zawodnikom szczęścia, zaczynają go szukać gdzie indziej – w alkoholu, narkotykach, hazardzie czy właśnie w graniu. To jest jak haj. Poza tym piłkarze są szkoleni do bycia konkurencyjnymi. FIFA czy Fortnite to też są jakieś zawody. W nich też chcą być najlepsi.

Inną przyczyną jest po prostu samotność jak na przykład u wspomnianego Arweładze. Piłkarz trafia do nowego środowiska i gdy nie potrafi się w nim odnaleźć, szuka czegoś, co po godzinach pracy go „uszczęśliwi”. I znów część zawodników uderzy w alkohol, część w hazard, a inni zamkną się w pokoju i będą napierdzielać kolejne partie FIFY, Fortnite’a i cholera wie, czego jeszcze.

Naturalnie nie ma co popadać w paranoję i odrywać od konsoli każdego, kto pozwolił sobie na dwie godziny relaksu. Tak samo, jak lampka wina do obiadu nie jest objawem alkoholizmu. Natomiast gdy dany klub zauważy, że jego piłkarz może mieć problem z wirtualnym światem i częściej jest tam niż w tym rzeczywistym, nie ma co tego lekceważyć. Życie się zmienia i coś, co kiedyś wydawało się absurdalne, niemożliwe, dziś po prostu jest problemem.

Ucieczka w tamten świat to żadna ucieczka tylko skok w przepaść.

PAWEŁ PACZUL

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Brama dnia
16.01.2022

Zinedine Zidane kontra Theodoros Zagorakis | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dziś przygotowaliśmy dla was trafienia Zinedine’a Zidane’a oraz Theodorosa Zagorakisa. ZINEDINE ZIDANE VS PERUGIA (16.01.2000) Golkiper Perugii swoim ustawieniem ewidentnie prowokował Zinedine’a Zidane’a, by ten uderzył w lewy róg bramki. Zizou pozostał jednak niewzruszony – przymierzył w prawą stronę i tak nie dając bramkarzowi szans na skuteczną interwencję.  […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

No to pograne?

– Kto będzie nowym trenerem? – No jak Nawałka, to kurwa… Chyba pograne. – Jak to pograne? Ty, ja mam live’a! Przypadkowa wymiana zdań na wczorajszym graniu w GTA u Parisa Platynova pomiędzy nim a Mateuszem Klichem pokazała, że jednak jest jakiś piłkarz, który nie ucieszy się na wieść o powrocie Adama Nawałki. Trener, który ma […]
16.01.2022
WeszłoTV
16.01.2022

STAN FUTBOLU. Kowalczyk, Rokuszewski, Milewski i Wąsowski

Od 11:00 zapraszamy na „Stan Futbolu” do TVP Sport i na Weszło TV. Gośćmi Krzysztofa Stanowskiego są Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Leszek Milewski i Maciej Wąsowski. Najwięcej będzie oczywiście o coraz bliższym wyborze nowego selekcjonera.  
16.01.2022
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Algieria przegrała po raz pierwszy od 2018 roku [WIDEO]

Sensacja stała się faktem – reprezentacja Algierii przegrała 0:1 z Gwineą Równikową. Obrońcy Pucharu Narodów Afryki byli niepokonani od 16 października 2018 roku. W sumie zanotowali passę 35 oficjalnych meczów bez porażki. Algierczyków pogrążył w 70. minucie Esteban Obiang.  Co to oznacza dla układu tabeli w grupie E? Ano obrońcy tytułu mają poważny problem. […]
16.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Piechniczek: „po co nam cieć za dwa miliony euro rocznie?”

Antoni Piechniczek od lat prowadzi krucjatę przeciwko zagranicznym trenerom pracującym w reprezentacji Polski. Tym razem w rozmowie z TVP Sport były selekcjoner biało-czerwonych przejechał się po obcokrajowcach wyjątkowo mocno. – Gdyby to ode mnie zależało, gdyby prezes Cezary Kulesza liczył się z moim zdaniem, zasugerowałbym mu, aby oświadczył, że dopóki on będzie prezesem, selekcjonerem będzie […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

„Sportowe Fakty”: Kulesza zdecydował, ma już selekcjonera

Jak poinformował Piotr Koźmiński z portalu „WP Sportowe Fakty”, klamka zapadła. Cezary Kulesza zdecydował, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Adama Nawałkę. Były trener kadry od początku uchodził za faworyta do objęcia zespołu w kryzysowym momencie. Tym bardziej że nawet od samych zawodników wypływał przekaz, jakoby oczekiwali oni nominacji dla […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Sensacja w Pucharze Narodów Afryki! Kuriozalny gol dla Sierra Leone [WIDEO]

Wielka sensacja w Pucharze Narodów Afryki. Piłkarze Sierra Leone zremisowali 2:2 z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Iworyjczycy prowadzili 1:0, potem 2:1, lecz pogrążył ich gol stracony w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Gol, dodajmy, kuriozalny: 🚨⚽️ | Another angle of the Sierra Leone equalising goal by Kamara! What’s the goalie doing! pic.twitter.com/riC1q3zKKi — Football For You […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Everton polował na Jose Mourinho

Jak informują angielskie media, działacze Evertonu już podjęli pierwszą próbę zatrudnienia następcy Rafy Beniteza. Miał nim zostać… Jose Mourinho, obecnie prowadzący AS Romę. Portugalczyk stanowczo odrzucił propozycję The Toffees. Benitez został dziś zwolniony po serii fatalnych wyników w ostatnich miesiącach. Wcześniej szkoleniowcem Evertonu był zaś Carlo Ancelotti, ale Włoch latem zdecydował się na powrót do […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Prezes Stadionu Śląskiego: „A gdybyśmy znów tu awansowali na mundial?”

– Na Stadionie Śląskim trzykrotnie przypieczętowaliśmy awans do mistrzostw świata. W 1977, 1985 i 2001. A czternaście lat temu do mistrzostw Europy. Na razie to tylko marzenie, bo najpierw trzeba ograć Rosję, ale czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy ponownie wywalczyli tu awans? – pyta Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, w rozmowie z TVP Sport. Po […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rangnick zaczyna się niecierpliwić?

Jak donoszą brytyjskie media, Ralf Rangnick zaczyna odczuwać zniecierpliwienie postawą władz Manchesteru United. Klubowi działacze nie chcą realizować transferowych zachcianek Niemca, ponieważ jest on tylko szkoleniowcem tymczasowym. Kością niezgody zdaniem dziennikarzy „The Mirror” jest przede wszystkim Amadou Haidary – 23-letni pomocnik RB Lipsk, którego Rangnick chciałby ściągnąć na Old Trafford już w zimowym oknie transferowym. […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Kehl: „Haaland nie może przeciągać tematu w nieskończoność”

Erling Haaland wywołał spore medialne poruszenie – norweski napastnik stwierdził ostatnio, iż władze Borussii Dortmund wywierają na niego presję, aby jak najszybciej podjął decyzję odnośnie swojej przyszłości. Do sprawy odniósł się Sebastian Kehl, obecnie działacz BVB. – Byłem trochę zaskoczony komentarzami Haalanda. Niebawem z nim o tym porozmawiam. Chcę wiedzieć, co chodzi mu po głowie, […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Klich górą nad Fabiańskim, Leeds lepsze od West Hamu

Mateusz Klich lepszy od Łukasza Fabiańskiego, Leeds United lepsze od West Hamu United. Podopieczni Marcelo Bielsy zwyciężyli w Londynie 3:2. Bohaterem przyjezdnych został Jack Harrison – 25-letni Anglik trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, otwierając hat-trickiem drogę do zwycięstwa dla swojego zespołu. Po stronie „Młotów” bramkami odpowiedzieli Jarrod Bowen i Pablo Fornals. Łukasza Fabiańskiego zdołał […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Joan Jordan opuścił szpital

Jak poinformowała oficjalnymi kanałami Sevilla, jej zawodnik Joan Jordan – ugodzony rzuconym z trybun przedmiotem podczas wczorajszych derbów Andaluzji – opuścił już szpital i obecnie znajduje się pod domową obserwacją lekarzy. – Joan opuścił stadion Benito Villamarin w stanie oszołomienia. Przewieziono go do szpitala, w którym przeszedł serię badań kontrolnych. Finałowa diagnoza lekarzy to urazowe […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rafa Benitez zwolniony z Evertonu

To po prostu musiało się tak skończyć. Po 22 rozegranych spotkaniach Rafa Benitez został zwolniony z funkcji trenera Evertonu. Drużna pod wodzą Hiszpana popadła w olbrzymi kryzys i obecnie plasuje się na 16. miejscu w tabeli Premier League. Nie trzeba chyba dodawać, że oczekiwania były znacznie większe. Everton to – wbrew pozorom – jeden z […]
16.01.2022