post

Opublikowane 17.12.2019 09:08 przez

Szymon Podstufka

Jeśli wydaje ci się, że raporty skautingowe klubu z absolutnego topu wypełnione są sformułowaniami niezrozumiałymi dla zwykłego śmiertelnika i terminologią rozszyfrowywaną tylko przez tęgie głowy po UEFA Pro, uwierz mi, nie możesz się bardziej mylić. Sam tak twierdziłem i, lubiąc od czasu do czasu obnażać własną ignorancję, zapisałem się na kurs „Football Scouting Courses” u Emila Kota. 

Emila poznałem przy okazji tworzenia TEGO (KLIK!) materiału o polonijnym klubie PFC Victoria w Londynie. Niegdyś odpowiedzialnego za wyszukanie piłkarzy do Polonii Warszawa, gdzie zamiast listy zawodników zastał czystą kartkę. Dziś współpracującego z angielskimi klubami. Polecał tam już zresztą niejednego rodaka – choćby Marcina Bułkę do West Hamu czy Mateusza Bogusza do Tottenhamu. Dziś twórcę projektu „Ty Też Masz Szansę” pomagającego wybić się chłopakom z niższych lig. Założyciela Bedfont Casuals Football Academy.

Tak, Emil nadal nie ma trzydziestki i jeśli wydaje wam się, że macie mało czasu, pomyślcie o tym, ile już w swoim życiu widział i zrobił. Jeśli Emila nie znacie, albo kojarzycie, ale nie znacie jego historii – świetnie przedstawił się w wywiadzie Leszka Milewskiego (KLIK!).

Skauting pochłania sporą ilość czasu, jaki Emil dzieli pomiędzy działalność w Londynie i w Polsce. Przerwę między pierwszą częścią kursu spędził odprawiając się na samolot, po zakończeniu drugiej pędził już do Pyrzowic. Dowodzi watahą skautów „Ty Też Masz Szansę”, którzy co weekend są obecni na dziesiątkach spotkań, dostarczając z nich raporty odnośnie tego, kto na tytułową szansę najbardziej zasługuje.

– Oni są w chwili próby bardziej zestresowani niż sami zawodnicy, gdy przyjeżdżają do nas. Przy każdym piłkarzu na TTMS jest nazwisko skauta, który go obserwował i polecił, więc kluby wiedzą, kto za kim stoi – mówi Kot.

Screen-Shot-01-27-19-at-09.40-AM-001

Z drugiej strony jednak „Ty Też Masz Szansę” jest świetną formą promocji, bo jak wyszperasz perełkę, to także nie ujdzie uwadze ludzi z klubów zapraszanych na mecz testowy. Stamtąd wcale nie tak daleko do pracy w klubie. Pytam więc Emila o to, jak wygląda to liczbowo. Jest imponująco:

Paweł Belina jest skautem Rakowa Częstochowa;
– Marcin Wołoszczak i Kamil Drzewiecki są skautami Cracovii;
– Tymoteusz Łukaszczyk jest skautem Lecha Poznań;
– Krzysztof Pijanowski jest skautem Ursusa Warszawa;
– Gracjan Labus jest skautem Odry Wodzisław;
– Kamil Olszewski jest koordynatorem skautingu, a Mateusz Sokołowski skautem Polonii Warszawa.

Naprawdę nieźle, jak na sześć edycji „Ty Też Masz Szansę” i rok „Football Scouting Courses”.

– Przeszkoliliśmy w dwanaście miesięcy 162 osoby w Łodzi, Krakowie, Radzionkowie, Trójmieście, Warszawie i Gliwicach. Prelegentami byli u nas już Michał Probierz, Piotr Dziewicki, Marcin Matuszewski, Łukasz Masłowski, a w planach są kolejni, również zagraniczni – mówi Kot. Uchyla rąbka tajemnicy, że chodzi o gościa z Manchesteru United, który prawdopodobnie będzie obecny na FSC w 2020 roku.

Cały czas ktoś z kursów wpada do „sitka” „Ty też masz szansę”. Ale to nie tak, że na kursy przychodzą tylko ludzie, którzy chcą zacząć swoją przygodę z piłką i szukają na siebie pomysłu. W Gliwicach, na przedwczorajszym kursie, był na przykład Piotr Stawarczyk, a wcześniej choćby były dyrektor sportowy Lecha Poznań, GKS-u Katowice, Zagłębia Lubin czy Odry Opole Dariusz Motała, szef skautingu GKS-u Katowice Dawid Dubas czy… piłkarz Śląska Wrocław Kuba Łabojko.

– Kuba chciał zrozumieć, jak to wszystko wygląda od drugiej strony plus myśli już też o życiu po piłce – mówi Kot.

Swoją drogą Łabojko jawi się jako jeden z piłkarzy ekstraklasy, którzy najwięcej czasu i starań inwestują w swój rozwój. Gdy trafiał do Rakowa Częstochowa, gdzie wypłynął i zainteresował swoją osobą kluby ekstraklasy, sam przygotował film ze swoimi zagraniami, który agent – Łukasz Krupa – musiał wyłącznie rozesłać po klubach.

Z jednej strony więc na kursie można było spotkać ludzi obecnych w piłce od lat, z drugiej piłkarskich freaków, którzy pracują kompletnie w innym zawodzie, ale chcieliby pewnego dnia móc zarabiać na swojej największej pasji. Na przykładzie Jacka Hixona, człowieka który wypatrzył Alana Shearera, pokazuje, dlaczego spojrzenie pasjonata wcale nie musi być gorsze niż oko trenera czy dyrektora sportowego.

– Hixon był freakiem. Starszym panem chodzącym do parku i oglądającym tysiące spotkań. Pewnego dnia zobaczył trzynastoletniego Alana Shearera i zaprowadził go do Southampton. Resztę historii znacie.

Reszta historii Shearera jest doskonale znana, ta Hixona jest zaś taka, że dla Burnley wyszperał Ralpha Coatesa, a w oko wpadł mu też między innymi Steve Bruce, który ostatecznie stał się niezwykle istotną postacią w Manchesterze United.

– Coraz częściej kluby stawiają w skautingu na połączenie dwóch światów. Mają jednego byłego zawodnika sparowanego z człowiekiem o bardziej analitycznym umyśle, niekoniecznie z piłkarską przeszłością czy wielkim przygotowaniem trenerskim.

Jak się okazuje, raporty skautów nawet tych największych klubów na świecie, regularnie grających w fazach pucharowych Ligi Mistrzów, nie wyglądają tak, jakby pisał je doktor habilitowany Uniwersytetu Najtrudniejszych Futbolowych Fraz.

Opis kilku najważniejszych akcji, ogólne wrażenie, atuty i braki, końcowa, podsumowująca ocena. Zwykle w skali A-C, gdzie A oznacza zawodnika wartego sprowadzenia, B – do dalszej obserwacji, C – do odpuszczenia.

Kot zdradził też, że jest w Polsce jeden chłopak z oceną A, którego rozwojowi niezwykle uważnie przygląda się finalista tegorocznej Ligi Mistrzów, Tottenham.

Nie jemu jednak mieliśmy się przyglądać (Emil chyba nie obrazi się, jeśli zdradzę, że nie zagrał przedwczoraj na Stadionie Miejskim w Gliwicach), a grze dwóch młodzieżowców – Sebastiana Milewskiego i Jana Sobocińskiego. Na bazie meczu Piast – ŁKS przygotować przykładowy raport skautingowy dla Sampdorii na temat tej dwójki.

W drodze na stadion na Twitterze lądują składy. Milewskiego nie ma w podstawowym. Rozczarowanie? W żadnym wypadku, można zobaczyć, jak zawodnik zachowuje się, gdy wchodzi na boisko jako rezerwowy. Naładowany energią? Przygaszony?

W przypadku Milewskiego zdecydowanie to pierwsze.

Ale czy to zaleta? Kilku z nas zauważa, że jak piłkarze ŁKS-u łapali Milewskiego w trójkąty, to tylko biegał za piłką jak kot za wskaźnikiem laserowym, a po kwadransie sprawiał wrażenie mocno tym wypompowanego. Przy okazji gubił też pozycję, lewy obrońca łodzian wjeżdżał jego stroną raz za razem. Wychodziły nawyki gry w środku pola.

Ostateczna konkluzja? Milewski nie zagrał wybitnie, a jednak jego dwa przerzuty napędziły dwie groźne akcje Piasta. W tym tę na 2:1, zwycięską. Względem Dominika Steczyka, którego zmienił w przerwie, skok jakościowy. Ale niekoniecznie tak duży, jak mogło się wydawać na pierwszy rzut oka, oglądając mecz jako całość, a nie skupiając się na grze Milewskiego.

To też Kot wpajał w zasadzie od początku: oglądacie zawodnika, a nie mecz.

I tak można było zaobserwować wiele detali niewidocznych okiem kamery, często też okiem obecnego na stadionie kibica. W przypadku Janka Sobocińskiego ta przypominajka – by niekoniecznie podążać wzrokiem za piłką – pozwoliła zauważyć sporo detali. To, jak krótkimi komunikatami pomaga się ustawiać partnerom w linii obrony. Jak bije brawo po pojedynczych zagraniach, dodaje animuszu. To, że gdy partner leżał na murawie po starciu, jako pierwszy – choć nie miał najbliżej – podbiegł sprawdzić, czy wszystko z nim okej. To, że po drugim straconym golu na kilka dłuższych chwil skrył się za słupkiem i to, że po ostatnim gwizdku dobrą minutę leżał na murawie załamany wynikiem 1:2. Żaden z partnerów nie przeżywał porażki tak długo po końcowym gwizdku.

To wszystko są detale, które w obserwacji mają ogromne znaczenie. No bo czy pożądanym jest, by po takiej porażce jak ta w Gliwicach, gdy ŁKS wypuścił prowadzenie, zawodnik natychmiast po zakończeniu spotkania nie okazywał większych emocji? Tym bardziej, że Sobociński pierwszą połowę rozegrał w obronie niemal idealnie, wygrał wszystkie główki z Parzyszkiem i Steczykiem, by przegrać tę najważniejszą w drugiej części meczu, gdy gliwicki „Pio” załadował na 1:1.

IMG_4493

– Każda taka drobna obserwacja ma znaczenie, każdy kolejny element układanki pozwala mieć pełniejszy obraz obserwowanego zawodnika. Tylko tak koordynator skautów może zyskać jakiś pogląd na piłkarza, którego nie widział osobiście, a oczami jednego ze swoich wysłanników – mówił Kot. – Oczywiście musi też dobrze znać swoich ludzi. Wiedzieć, kto ma tendencję do szybkiego zachwycania się graczem, a kto bywa sceptyczny.

A raporty na temat jednego zawodnika autorstwa różnych skautów mogą się diametralnie różnić. Wymownym przykładem były dwa skautów angielskiego klubu na temat pewnego obrońcy. Jeden przyznał mu najniższą klasę C i w raporcie napisał krótkie „Nie.”. Drugi zaś stwierdził: „Jeśli rozpatrujemy go jako środkowego obrońcę – nie. Jeśli zaś zostanie przestawiony na bok obrony – A”.

Każda opinia jest cenna, każda kolejna para oczu oznacza, że ogląd na piłkarza będzie pełniejszy. I wcale nie jest powiedziane, że musisz zjeść wszystkie piłkarskie rozumy, przeczytać wszystkie książki o nauczaniu i rozumieniu futbolu, a w międzyczasie przegadać setki godzin z ekstraklasowymi trenerami.

SZYMON PODSTUFKA

Obserwuj @EmilKot

Obserwuj @P_Wojtas

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Weszło
30.06.2020

Jakub Kamiński: „Nie miałem łatwo. Musiałem pożyczać od kolegów na buty”

– Nie wywodzę się z bogatej rodziny. Przychodząc do Lecha, musiałem np. pożyczać od starszych kolegów na buty. Wiedziałem, że na te pieniądze muszę sobie zapracować, więc nie wydawałem nigdy na prawo i lewo – mówi w rozmowie z „Super Expressem” objawienie trwającego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy, Jakub Kamiński z Lecha Poznań. GAZETA WYBORCZA […]
30.06.2020
Weszło
29.06.2020

Do odważnych świat należy. Wisła nie zaryzykowała, więc Raków zyskał kozaka

David Tijanić nie powinien był zagrać ostatnio w krótkim odstępie czasu dwóch świetnych spotkań przeciwko Wiśle Kraków. Nie, bo on dla tejże Białej Gwiazdy miał przecież występować. W Krakowie jednak z jego transferu zimą 2019 roku ostatecznie się wycofano. Dziś wydaje się to być potężny błąd Wisły i jednocześnie duże zwycięstwo Rakowa. Przeszkoda zdrowotna Jak […]
29.06.2020
Weszło
29.06.2020

Traktujemy dzieci jak króliki doświadczalne

— Wysyłamy do dzieciaków trenerów, którym dajemy czas na pomyłkę, pozwalamy na nią. Kiedy idę do banku, to ufam i wierzę, że bankowiec przedstawi najlepszą ofertę i mnie nie oszuka. Wysyłając dziecko na trening, oczekuję, że będzie pracował z nim fachowiec, a nie ktoś, kto trzy dni temu skończył przyspieszony kurs. Dlaczego ktoś ma się […]
29.06.2020
Weszło
28.06.2020

Widzew idzie na derby bardzo spokojnym krokiem

Jesteś kibicem Widzewa podczas lockdownu. Wiesz, że niedługo wraca liga. Że twoja drużyna ma całkiem przyjemny start. W dwóch z trzech pierwszych kolejek gra u siebie z dwoma zespołami ze strefy spadkowej, które dostały na wyjazdach w papę w 17 z 22 rozegranych spotkań. Sześć oczek przewagi nad trzecim GKS-em Katowice, zajmującym pierwsze z miejsc […]
28.06.2020
Weszło
27.06.2020

Górnik – Wisła. Mecz, który kocha dramatyczne scenariusze

Górnik Zabrze i Wisła Kraków w ostatniej dekadzie miały swoje wielkie wzloty i upadki. Górnicy zdążyli w tym czasie zlecieć z ligi i wrócić po ćwierć wieku do europejskich pucharów. Wisła – zostać mistrzem Polski, zaznać smaku walki o utrzymanie, a także w ogóle o klubowy byt. Różne były w tym czasie miejsca w tabeli, […]
27.06.2020
Weszło
27.06.2020

Na dobre nie weszli, już wyszli. A komu w tym czasie ŁKS najmocniej namieszał?

ŁKS starabanił się z ekstraklasy w stylu, który o każdym, kto z łodzianami stracił punkty, nakazuje myśleć jako o frajerze. Większym, mniejszym, no ale frajerze. Ale, jak to w ekstraklasie, zdarzyły się i takie zespoły, którym ŁKS trochę nabruździł. Coś w końcowym rozrachunku odebrał. Oto lista wstydu. CRACOVIA – 2 porażki z ŁKS-em Wprost nie do […]
27.06.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Martwię mnie porażki, nie moja przyszłość

Czesław Michniewicz nie zostanie zwolniony z Legii Warszawa po porażce z Lechem Poznań. Dla sternika drużyny mistrza Polski to jedyny pozytywny sportowy aspekt tego wieczoru.  – Nie martwię się o swoją przyszłość, martwię się szóstą porażką. Co będzie, to będzie. Pracuję najlepiej jak potrafię. Początek sezonu mieliśmy trudny, walczyliśmy w pucharach. Cel nadrzędny, jaki postawiono […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz nie zostanie zwolniony

Na Łazienkowskiej wrze. Niedawno pisaliśmy, że Legia Warszawa złapała pucharową zadyszkę w lidze, że Czesławowi Michniewiczowi kończą się wymówki, które tłumaczą słabą grę na krajowym podwórku. Teraz już wiadomo, że to nie zadyszka, a kryzys, że wymówek nie ma już żadnych. Legia przegrała z Lechem w hicie kolejki i znacznie skomplikowała sobie szanse na obronę […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bednarek: – Mistrzostwa nie zdobywa się w październiku

W hicie kolejki Lech pokonał Legię i wielu uznało, że karty już są rozdane – mistrz Polski odpada z rywalizacji o zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie, co równocześnie można interpretować jako wielką szansę dla Kolejorza. Filip Bednarek uważa jednak, że ani pozycja lidera w październiku, ani wygrana nad Legią nie mają większego znaczenia dla ostatecznych ligowych […]
17.10.2021
Uncategorized
17.10.2021

Kamiński: – Zrobiliśmy kolejny krok w walce o mistrzostwo

Jakub Kamiński, ubrany w okolicznościową koszulkę sławiącą jednobramkowe zwycięstwo nad Legią, na antenie Canal Plus Sport opisywał swoje emocje związane z triumfem w hicie Ekstraklasy. Tak wyglądała rozmowa, tak prezentowała się koszulka. Wygrana w Warszawie, powrót na pozycję lidera, kolejny przystanek na drodze do mistrzostwa? 🏆 W ekipie @LechPoznan humory dopisują, co dobrze oddaje też […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Udało nam się być sobą

Szczęśliwy Maciej Skorża podsumował wygraną Lecha z Legią w hicie Ekstraklasy. – Udało nam się być sobą. Nie ukrywam jednak, że liczyłem na ciut lepszą grę. To nie jest marudzenie, bo najważniejszy pozostaje wynik. Dużo nas to zwycięstwo kosztowało. Były fragmenty meczu, w których niepotrzebnie daliśmy Legii za dużo miejsca. Nie byliśmy cierpliwi w szukaniu […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021
Bundesliga
17.10.2021

Bawarski walec rozjechał Bayer

Mecz na szczycie Bundesligi? Tak, właśnie w ten sposób należało zapowiadać starcie Bayeru Leverkusen z Bayernem Monachium. Problem w tym, że na murawie przyszło nam oglądać raczej potyczkę gołej dupy z batem niż konfrontację równorzędnych przeciwników z czuba ligowej tabeli. Koniec końców Bawarczycy wyjątkowo dotkliwie poobijali swoich przeciwników, a Robert Lewandowski dołożył dwa kolejne trafienia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bayern ze średnią 4,33 gola na mecz za czasów Nagelsmanna

Bayern potrafi być istnym walcem. Kiedy się rozpędza, kiedy przyspiesza, kiedy wchodzi w swój rytm, lepiej nie podchodzić, lepiej nie prowokować. Dobitnie pokazuje to początek kadencji Juliana Nagelsmanna i fakt, że gigant z Bawarii potrzebował zaledwie dwunastu spotkań pod wodzą nowego szkoleniowca, żeby przekroczyć barierę pięćdziesięciu strzelonych bramek. Coś niesamowitego.  Jak rozstrzeliwał się Bayern? 1:1 […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Pierwsze gole Polaków dla Cracovii w tym sezonie

Cracovia wygrała z Wartą. Czy to nas dziwi? No niespecjalnie, bo sześć poprzednich ligowych spotkań Pasy nie przegrały, więc jest ciągłość, jest trwałość dobrej serii. Dziwi i szokuje, oczywiście pozytywnie, nas coś zupełnie innego. Ano to, że gole dla ekipy Michała Probierza strzelali Polacy. Pierwszy raz w tym sezonie.  Rzut oka na dotychczasowe mecze Cracovii […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Atalanta obserwuje Kamińskiego

Jakub Kamiński doskonale wszedł w nowy sezon Ekstraklasy. W dotychczasowych dziesięciu ligowych występach zgromadził ładny bilans: cztery gole, trzy asysty, jedno kluczowe podanie. Na razie skupia się na prowadzeniu Lecha w stronę mistrzostwa na stulecie klubu, ale gdzieś na horyzoncie jawi mu się perspektywa zagranicznego transferu. Na hitowym meczu z Legią obserwować go będą m.in […]
17.10.2021