post

Opublikowane 22.11.2019 11:53 przez

redakcja

60% zawodników najwyższej angielskiej klasy rozgrywkowej ogłasza bankructwo w przeciągu pięciu lat od dnia zakończenia kariery. Podobnie jest w NBA. W NFL w dwa lata od rezygnacji z gry bankrutuje ponad 3/4 graczy. Możesz mieć dziesięć samochodów 4×4 jak Erik Djemba-Djemba, możesz być reprezentantem swojego kraju w piłce nożnej jak Paul Merson, możesz być wybitnym tenisistą jak Boris Becker. A i tak w pewnym momencie może się okazać, że źródełko jest suche. I to mimo że potrafiłeś w rok, pół roku czy nawet miesiąc zarobić sumę, której większość śmiertelników nie dorobi się przez całe życie.

W polskiej piłce mówimy oczywiście o realiach finansowych znacznie odbiegających od tych w Premier League. Pieniądze nie są tutaj równie spektakularne, bankructwa nie oznaczają roztrwonienia wielomilionowych fortun. Ale przykłady z najlepiej opłacanych rozgrywek świata pokazują, że każdą kwotę można stracić i że opływające w dostatki życie piłkarza może się skończyć w każdej chwili.

Brutalna prawda jest taka, że zawodowy sportowiec w każdej chwili jest o jeden zły atak przeciwnika od kontuzji, która zabierze miesiące, lata, a czasami nawet całą karierę. Nie brakuje klubów, które w takiej sytuacji się na piłkarza wypną. Gdzie okaże się, że ubezpieczenie zawodnika nie było wystarczające. Albo nie zostało opłacone. Albo nie było go wcale.

Pułapek jest więcej. Zawodnik, który zainwestuje tu i ówdzie, często ma przekonanie, że jego przyszłość jest bezpieczna. Cóż, pięciuset graczy z pierwszego pokolenia piłkarzy Premier League też tak myślało. Jak mylne było to przekonanie, udowodnił artykuł w „The Guardian” – razem utopili sumę w okolicach miliarda funtów. Miliarda.

Czy da się przed tym ustrzec? No nie. Ale można się całkiem nieźle zabezpieczyć.

Tym właśnie zajmują się chłopaki z Phinance, z którymi spotkaliśmy się w Krakowie. Konrad Kasprzyk zebrał tam bowiem naprawdę konkretną bandę świrów, których możecie kojarzyć z boiska, ale też na przykład z… YouTube’a. Daniel Gołębiewski? 129 meczów na poziomie ekstraklasy. Krzysztof Markowski to 81 meczów w ekstraklasie i setki w niższych ligach. Maciek Zakrzewski to jeden z największych, jak nie największy pasjonat w dziedzinie korków, stojący za stroną Tepy.pl, kanałem „Tepypl” na YouTube oraz największą w Polsce giełdą wymiany butów piłkarskich. Igor Biedrzycki gra na obronie w drugoligowym Gryfie Wejherowo, w CV ma też choćby Stomil Olsztyn. Kamil Jezierski jako zawodnik występował między innymi w robiącej swego czasu furorę w CLJ ekipie Wisły Puławy z Jarosławem Niezgodą na szpicy.

Chłopaki obsługują dziś łącznie około 1400 sportowców, bazując przede wszystkim na poleceniach. Stąd mają świadomość, że gdy jeden da ciała, ucierpią wszyscy – wieść wśród piłkarzy roznosi się bowiem w błyskawicznym tempie. Dzielą zawodników między sobą w większości według klucza geograficznego. Działają w terenie, mieszkają w różnych częściach Polski – Wielkopolska, Śląsk, Mazowsze, Mazury… Ubezpieczają, doradzają w kwestii inwestycji, ale też ściągają z barków małe ciężary dnia codziennego.

– Sam ogarniałem sobie kredyt na mieszkanie, chodziłem od banku do banku. Chciałem ubezpieczyć samochód, to dzwoniłem i pytałem, gdzie będzie najtaniej i najlepiej. Ubezpieczenie sportowe? Był jeden gość, który miał na to monopol, odzywałem się do niego. Brakowało mi człowieka, z którym na jeden telefon mógłbym załatwić wszystkie te tematy – mówi Markowski, który w Phinance działa już od dwóch lat.

Dziś on jest właśnie takim człowiekiem.

– Moim zdaniem zawodnik ma myśleć wyłącznie o grze. Nie powinien się zastanawiać, czy oferta kredytu jaką ma jest dobra, czy może fatalna. Kiedy kończy mu się ubezpieczenie samochodu. Gdzie ma zgłosić szkodę. Od tego ma nas – mówi Markowski, były piłkarz między innymi Ruchu Radzionków, GKS-u Katowice, Odry Wodzisław Śląski czy Zagłębia Sosnowiec, a wychowanek Górnika Zabrze. – Po pierwsze – zabezpieczamy „tu i teraz”. Po drugie – na tę chwilę większość ma bardzo podobny pomysł na siebie: albo będą trenerami, albo ekspertami w Canal+, albo menedżerami. Tylko policzmy, ile jest miejsc pracy w tych zawodach, a ilu piłkarzy przewija się przez ligę. Dlatego chcemy, by odłożyli pieniądze, założyli własną działalność, przygotowali się przez lata do rozwijania jakiegoś pomysłu.

Tu i teraz

Pod „tu i teraz” kryje się przede wszystkim ubezpieczenie. Kasprzyk na własnej skórze przekonał się, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zabijają się o to, by oferować atrakcyjny pakiet sportowcom. – Piłkarzy nie postrzega się w naszym kraju tak, jak na Zachodzie. To w oczach ubezpieczycieli problematyczni, szkodowi klienci.

Zawodnicy robią sporo, by ten osąd jeszcze umocnić. Kasprzyk i jego zespół regularnie odbierają w weekendowe ranki telefony z prośbą o to, czy nie dałoby się aby załatwić w trybie przyspieszonym ubezpieczenia ze wsteczną datą, bo wczoraj przytrafiła się poważna kontuzja, a gracz przed szkodą nie był tak mądry, jak po szkodzie.

– Wiemy, że nie możemy sobie na to pozwolić, bo ucierpią przez to setki zawodników. Ubezpieczalnie nie będą z nami chciały pracować, gdy okaże się, że robimy takie rzeczy. Ale nie wszyscy grają czysto – tłumaczy Kasprzyk. – My na dzień dobry każdego gracza weryfikujemy. Nie ściemniamy w ankietach medycznych, nie przymykamy oka na niektóre rzeczy. Wszystko po to, by koniec końców, gdy coś się stanie, były z tego pieniądze. Czasem musimy zawodnikom wbijać do głowy, że jak zejdzie im paznokieć z palca, to może niekoniecznie powinni ustawiać się po odszkodowanie i dostać kilka tysięcy. Ważniejsze, żeby dostać pieniądze, gdy na przykład zerwiesz więzadła i klub powie ci, że ma cię, brzydko mówiąc, gdzieś. A to się zdarza bardzo często.

A ubezpieczenie dla piłkarza to rzecz piekielnie istotna na każdym poziomie. O jego wadze wie coś Igor Biedrzycki, który kilka lat temu sam uległ poważnej kontuzji.

– Miałem 23 lata i byłem słabo ubezpieczony. Praktycznie w ogóle. Klub był w słabej kondycji finansowej, nie płacił nam przez kilka miesięcy. Nie załatwił mi więc żadnego zabiegu, samemu musiałem to po znajomości ogarnąć. Tym bardziej zależy mi na tym, żeby zawodników wcześniej przed tym ostrzegać, trafiać do świadomości. By mieli lepiej niż ja sam – mówi.

Pilka nozna. Liga Europy. Europa FC - Legia Warszawa. 11.07.2019

fot. FotoPyK

Zawodnik ekstraklasy, owszem, będzie w stanie z wypłaty pokryć koszty leczenia, gdy okaże się, że klub nieszczególnie chętnie podejdzie do tematu. Ale to często kwoty na operację, na rehabilitację, liczone w tysiącach, czy nawet dziesiątkach tysięcy złotych. Bolesny wydatek. Dla zawodnika z niższych lig, uprawiającego piłkę amatorsko lub półzawodowo – tragedia. Często wybór pomiędzy kredytem a zakończeniem przygody z piłką. A przecież na tych szczeblach nie brakuje boiskowych rzeźników czy muraw, przed wejściem na które można się tylko przeżegnać.

Zresztą nie tylko w relacji klub-zawodnik, gdy przytrafi się na przykład zerwanie więzadeł krzyżowych, może się pojawić problem.

– Zdarzały się sytuacje, że lekarz nie wpisywał wszystkiego co powinien. Albo że doktor dał dwa dokumenty, a powinien był dać trzy. Ponad 80% odszkodowań nie jest wypłacana nie dlatego, że nie jesteś ubezpieczony, tylko dlatego, że lekarz czegoś nie napisał, albo nie dał pełnej dokumentacji – mówi Kasprzyk. – My zajmujemy się tym, by dokumentacja była kompletna, by niczego nie brakowało. Piłkarz dzwoni do nas świeżo po kontuzji, co ma robić i po chwili wszystko wie.

Koniec kariery

Wspomnieliśmy już wcześniej o nietrafionych inwestycjach, podając przykład z Premier League. Ale, jak przekonuje Kasprzyk, wcale nie trzeba szczególnie daleko szukać, by znaleźć podobne przypadki.

– Poproszono mnie o spotkanie z gościem, który buduje apartamenty w Zakopanem i chciał, żebyśmy dystrybuowali je wśród naszych klientów. Na deweloperce znam się tyle o ile, ale wiem jakieś tam podstawowe rzeczy. No więc pytam go o spółkę celową, którą trzeba mieć, o biznesplan. I widzę przerażenie. No to pytam: „ale pozwolenie na budowę, to macie?”. Odpowiada mi: „no, powinno być za trzy miesiące”. A wiedzieliśmy już wtedy, że kilku piłkarzy wpłaciło kilkaset tysięcy na apartament, którego nie ma. No bo jak nie masz pozwolenia na budowę, to tak jakbyś siedział z dziewczyną i wybierał imię dla waszego dziecka, mimo że nawet ze sobą nie spaliście.

Krótko mówiąc – to, że inwestujesz, nie oznacza, że jesteś bezpieczny. Bo musisz wiedzieć w co i jak inwestować, by nie stracić.

Kasprzyk: – My tym piłkarzom pomagamy przy inwestycjach w nieruchomości. Ostatnio pośredniczyliśmy w kupnie działek na Mazurach, czasami zakładamy fundusze inwestycyjne lub obsługujemy te już istniejące. Robimy im umowy z opcją gwarantowaną, to znaczy – nie wyjmiesz mniej, niż wpłaciłeś.

Niestety, w Polsce nie ma też systemu, który nieźle sprawdza się choćby w Holandii – tam do 30% pensji, do kwoty maksymalnie 5 tysięcy euro, pobierane jest przez związek na fundusz dostępny po zakończeniu kariery. W skali roku to 60, w skali dekady gry w piłkę – 600 tysięcy euro. Stanowi to pewną poduszkę finansową, jakiej u nas zwyczajnie nie ma. Przynajmniej nie systemowo, bo chłopaki z Phinance pomagają zawodnikom samemu sobie ją stworzyć.

– Nie mamy żadnych regulacji prawnych pod kątem odkładania pieniędzy, jak w Holandii czy Belgii. Tam mając 34-35 lat, dopiero możesz to sobie wypłacić. Stąd naszą rolą jest uświadamianie o tym chłopaków. Im wcześniej, tym lepiej. Chłopak wchodzący do ekstraklasy ma białą kartkę – to, jak on będzie wyglądać za piętnaście lat, zależy od jego decyzji dziś – mówi Kamil Jezierski.

Wielu myśli, że ma czas. A potem kończy się to tak, że przychodzi koniec ostatniego kontraktu, że trzeba zawiesić buty na kołku, a na koncie hula wiatr.

– Rozmawiam ostatnio z byłym zawodnikiem. Kurde, Krzysiek, dom trzeba było sprzedać, wróciłem do mieszkania z rodzicami. Żona odeszła, bo kasa się skończyła… – zdaję sobie sprawę, że to skrajny przypadek, ale czasami słyszę i takie historie – mówi Markowski.

– Jak zawodnik ma pieniądze i chce je zainwestować, to mu w tym pomagamy. Nie obiecujemy mu inwestycji z 18% zysku w skali roku, ale taką, dzięki której jego oszczędności będą pracować, a w dniu zakończenia kariery będzie ich dość, by otworzyć nowy rozdział – dodaje Kasprzyk.

Kamil Jezierski: – Widzimy, że wiele w temacie zmienia się na lepsze. Zawodnicy trzydziestokilkuletni, zbliżający się do końca kariery często mówią „gdybym ja miał znowu 18 lat, ale wiedzę, jaką mam teraz, podjąłbym wiele lepszych decyzji”. Ale na drugim biegunie mamy 20-, 21-latków, którzy podchodzą do tematu zabezpieczenia swojej kariery i tego, co będzie po niej – nawet jeśli to perspektywa kilkunastu lat – bardzo świadomie. Jeśli mają wątpliwości – nie mamy problemu z tym, żeby na spotkanie z nami, na analizę finansową, przyszli z rodzicami. Nawet do tego zachęcamy, bo to duży temat do ogarnięcia dla jednej osoby.

Trudno jest oczywiście przekonać zawodnika dopiero wchodzącego do ligi, nastoletniego, czy dopiero oswajającego się z dwójką z przodu, że powinien wydawać to, co zostaje mu po inwestowaniu, a nie odwrotnie – inwestować to, co mu zostanie po wydaniu. Ale świadomość rośnie.

– Mamy takich piłkarzy, po których już dziś widać, że dziś może nie kupią sobie najnowszego Mercedesa, ale prawdopodobnie takim Mercedesem będą jeździć po zakończeniu kariery. Podczas gdy kolega z szatni, dziś żyjący z dnia na dzień i mający takiego Mercedesa, będzie musiał się przesiąść na rower albo maksymalnie do starego Golfa – kończy Zakrzewski.

Markowski: – Powiem tak: jak zawodnik 20-, 21-, 22-letni mądrze podejdzie do tematu kasy, to jak zakończy karierę nie będzie biedny. Będzie zabezpieczony na każdy czas – i ten najbliższy, i ten znacznie dalszy.

SZYMON PODSTUFKA

Jeśli jesteś sportowcem, czytasz ten tekst i czujesz, że przydałaby Ci się pomoc chłopaków z Phinance – napisz na [email protected]. Więcej o tym, co robią, możesz przeczytać na www.phinance.pl.

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Weszło
28.10.2021

7 grzechów głównych Ronalda Koemana w Barcelonie

Stało się to, na co zdecydowana część kibiców Barcelony czekała od dawna. Ronald Koeman został zwolniony. Ten ruch nikogo nie powinien zaskakiwać zważywszy na fakt, że wyniki „Dumy Katalonii” stały się wstydliwe, a gra momentami była wręcz katastrofalna. Syndromy wypalenia i toksycznej atmosfery dawały się we znaki już na początku sezonu, ale wtedy mówiło się, […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
28.10.2021

7 grzechów głównych Ronalda Koemana w Barcelonie

Stało się to, na co zdecydowana część kibiców Barcelony czekała od dawna. Ronald Koeman został zwolniony. Ten ruch nikogo nie powinien zaskakiwać zważywszy na fakt, że wyniki „Dumy Katalonii” stały się wstydliwe, a gra momentami była wręcz katastrofalna. Syndromy wypalenia i toksycznej atmosfery dawały się we znaki już na początku sezonu, ale wtedy mówiło się, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Szef organizacji plebiscytu Złotej Piłki zaprzecza, by nastąpił przeciek

Piłkarski Internet od paru dni żyje m.in. plebiscytem Złotej Piłki. Zakończyło się już głosowanie, obecnie trwa liczenie głosów oraz… przeczesywanie mediów społecznościowych w poszukiwaniu jakichkolwiek przecieków. Na razie najbardziej prawdopodobny wydawał się ten sprzed paru dni, gdzie rzekomo miała znaleźć się czołówka najlepszych. Dzisiaj w rozmowie z goal.pl glos zabrał szef organizacji plebiscytu, Nicolas Manissier. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Sport: Xavi dogadany z Barceloną

Katalońskie media są już niemal pewne – Ronalda Koemana na stanowisku trenera FC Barcelony zastąpi wychowanek i legenda tego klubu, Xavi Hernandez. Trener obecnie pracuje w Katarze, gdzie prowadzi Al Sadd. O tym, że piłkarz wstępnie porozumiał się z nowym klubem poinformował „Sport”.  Całość rozgrywa się błyskawicznie, bo też zapewne nikt nie spodziewał się, że […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021