post
Jan Mazurek

Opublikowane 20.11.2019 23:16 przez

Jan Mazurek

Jeśli po wygranym meczu, w którym karierę reprezentacyjną kończy Łukasz Piszczek, a kadra Polski kończy udane eliminacje do Euro 2020, najwięcej mówi się o stanie murawy, to nie ma wątpliwości, że dzieje się coś naprawdę niepokojącego i złego. Coś poszło nie tak i to dość mocno. W związku z tym wyjaśnijmy: o co konkretnie cały raban i w czym problem?

Plan na ten wtorkowy wieczór na Stadionie Narodowym był oczywisty. Polacy mieli w przyzwoity sposób przypieczętować koniec eliminacji, zrewanżować się Słoweńcom i ładnie pożegnać Łukasza Piszczka. I choć zrealizowana została każda część tego scenariusza, murawa i tak została bohaterem numerem jeden. Niestety negatywnym, wystarczy posłuchać wypowiedzi piłkarzy (źródło: Onet).

Robert Lewandowski:Każdy widział, jak wyglądała murawa. Piasek utrudniał grę, ślizgaliśmy się. Nasze mięśnie odczuwają taki mecz na kolejny dzień, bo ciało nie jest przyzwyczajone do takiej nawierzchni. Mam nadzieję, że sprawą zajmie się rząd i PZPN. Trzeba znaleźć rozwiązanie, bo nie od teraz wiadomo, że jest z tym problem. Całe szczęście, że dziś nikt nie doznał poważnej kontuzji.

Grzegorz Krychowiak:Brakowało tylko grabek i łopatki. Ktoś coś powinien zrobić w tym temacie, bo mamy taki piękny stadion. Za każdym razem, jak wyjeżdżaliśmy do rywali na mecze eliminacyjne, to graliśmy na super, wyśmienitej murawie. Tylko tutaj są problemy, każdy narzeka. Wydaje mi się, że kiedy mamy taki fantastyczny, piękny stadion, jeden z najpiękniejszych w Europie, to murawa musi iść w tym w parze.

Piotr Zieliński:Murawa na pewno nie była w najlepszym stanie. Odkąd gram w reprezentacji, nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek było gorzej.

Arkadiusz Reca:Mieliśmy wczoraj trening i staraliśmy się dopasować obuwie, ale mimo naszych starań grało się ciężko. To boisko jest w złym stanie i na pewno to utrudniało. Piłka stawała, dziwnie się zachowywała, na pewno nie była to dobrze przygotowana trawa.

Wojciech Szczęsny:To nie była piłka nożna, tylko łyżwiarstwo figurowe. Przez kilka spotkań było to śmieszne, ale teraz jest żałosne, że musimy na takim czymś grać. Z chęcią zagram wiosną jakiś sparing na Stadionie Śląskim, by móc rozegrać w pełni dobry mecz.

Narzekali jednak wszyscy, którzy mierzyli się z biało-czerwonymi.

To też nie jest tak, że narzekają tylko nasi piłkarze i że niby uparli się, bo nic im nie odpowiada. Absolutnie. Wprost przeciwnie. Nasi przeciwnicy też widzieli boisko i nie byli nim zachwyceni. Słoweńcy mówili, że obiekt jest piękny, ale już murawa dość niskiej jakości. Sami byli zdziwieni takim faktem. Naprawdę. I nie tylko oni. Przed meczem z Macedonią było podobnie. Zawodnicy naszej kadry pokazywali mi wiadomości od swoich macedońskich kolegów, w których tamci jasno pisali, że wielkość obiektu robi wrażenie, tylko jakość tej trawy z nią nie licuje. Polacy nie są wyjątkami. Każdy widzi problem – relacjonuje rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski.

***

Nakreślmy więc kontekst całego problemu. Rozmawiamy z rzeczniczką PGE Narodowego, Moniką Borzdyńską.

Kto ponosi odpowiedzialność za stan murawy na PGE Narodowym?

O murawę na PGE Narodowym dba firma, która wyłoniona jest w drodze przetargu publicznego nieograniczonego. Umowa z Trawnik spółka z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązuje od marca do 19 listopada. Na ostatni mecz umówiliśmy się na montaż i demontaż murawy. Kluczowe jest to, że za każdym razem boisko było protokolarnie odbierane przez delegatów i tym razem też nie dostaliśmy żadnych uwag. Nie jesteśmy ekspertami, nie jesteśmy w stanie się w żaden sposób odnieść i jeśli nie pojawiają się żadne uwagi od osób odpowiedzialnych za ocenę stanu używalności trawy, to uczciwie przyjmujemy, iż wszystko jest w porządku. Wykonawca wskazuje nam, że wszystko jest zgodne z parametrami zawartymi w przetargu i wskazanymi przez PZPN jako konieczne do spełnienia wytycznych UEFA. Nie ukrywamy jednak, że docierają do nas głosy piłkarzy i selekcjonera reprezentacji Polski, które wskazują na brak elementów użytkowych. Będziemy przystępować do nowego przetargu. Dlatego też zwrócimy się do PZPN z prośbą o uczestniczenie jako obserwator z prawem zabierania głosu w przygotowaniu wytycznych do niego oraz pomocy w kontroli wszystkich procesów – począwszy od układania podbudowy, przyjazdu na teren stadionu rolek trawy, po ostatnie zabiegi pielęgnacyjne przed samym meczem.

Spółka PGE Narodowy jest w stanie zwrócić uwagę producentowi i wpłynąć na stan murawy, jeśli ten nie spełnia standardów?

Ona spełnia wszelkie kryteria i parametry zawarte w dokumentacji przetargowej. Co do parametrów użytkowych, czyli ślizgu czy innych rzeczy, to nie ma mierzalności takich rzeczy. Wskazują na to eksperci. Nie można zmierzyć, czy ślizg jest odpowiedni czy wprost przeciwnie. Po meczu z Macedonią pojawiały się opinie, że był za krótki czas na układanie murawy. Wyciągnęliśmy wnioski i tym razem firma układała murawę dwanaście dni przed meczem. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy przyniosło to odpowiedni efekt, bo nie jesteśmy ekspertami, ale zareagowaliśmy właśnie w ten sposób.

Konsultowaliście z Trawnikiem, że dwanaście dni wystarczy?

Jeśli firma bierze udział w przetargu i ma wskazane, że układa murawę od siedmiu do dziewięciu dni, przygotowuje dla nas ofertę, to znaczy, że jest w stanie w tym czasie wykonać murawę spełniającą wszystkie parametry.

Nie ma możliwości, aby ta murawa leżała dłużej?

PGE Narodowy jest użytkowany w różny sposób. To obiekt wielofunkcyjny, na którym odbywają się również inne wydarzenia – koncerty, imprezy masowe, wydarzenia publiczne. I tak układamy kalendarz, aby zmieścić się w czasie z układaniem murawy. Jeśli dostaniemy opinię ekspertów, że minimalny czas na układanie murawy, żeby była w dobrym stanie użytkowym, jest dłuższy, to na pewno się do tego zastosujemy i weźmiemy to pod uwagę. Do tej pory nie docierały do nas takie komunikaty.

***

W tym miejscu ścierają się dwa światy – teoria i praktyka. Murawa spełnia wszystkie dokumentacyjne standardy, ale okazuje się, że są one na tyle szerokie i nieżyciowe, iż nie jest ona jakościowo wystarczająco dobra, żeby odpowiadać potrzebom rozgrywania meczu na odpowiednim poziomie.

Borzdyńska:Byłam osobiście na odprawie z delegatem i przyjął murawę. Nie pojawiły się żadne uwagi. Jedynie pretensje mieli piłkarze i selekcjonerzy w trakcie jednego z treningów, ale byliśmy w miarę spokojni, bo firma Trawnik zastosowała dodatkowe elementy pielęgnujące z tym związane. Według nas działo się to za późno, więc będziemy prosić PZPN, żeby w przyszłości uczestniczył w sprawdzaniu murawy i sprawdzał ją na różnych etapach nakładania jej.

Kwiatkowski:Tyle że delegat UEFA to nie jest człowiek, który zna się na trawie. Odbiera boisko i tyle. Musiałoby być naprawdę drastycznie źle, żeby stwierdził, że nie nadaje się ono do gry. Nie wiem, bramki musiałyby być krzywe, linie nienarysowane czy cokolwiek takiego. Ekstremum, a nie wątpliwa jakość trawy. Kiedy zorientowaliśmy się, że coś jest nie tak, to daliśmy znać operatorowi stadionu, że nie jesteśmy zadowoleni z tego, co zastaliśmy, ale doskonale wiedzieliśmy przy tym, że już nic nie da się zmienić. Przekazaliśmy swoje uwagi i usłyszeliśmy, że murawa została dość mocno przed treningiem polana, więc uznaliśmy, że w dniu meczu mocne polewanie będzie zbędne. Miało wystarczyć lekkie podlanie przed rozgrzewką i zobaczenie, jak zachowuje się po niej. Czekaliśmy na uwagi od zawodników. I tyle mogliśmy zrobić. Nikt przez jeden dzień nie może niczego wymienić.

Borzdyńska:Za każdym razem mamy kontakt nie tylko z Trawnikiem, dającym nam paszport murawy, który jest szeregiem uwarunkowań, żeby w ogóle móc tę trawę dostarczać na Narodowym, ale też z greenkeeperami zewnętrznymi. Oni do tej pory zawsze mówili, że parametry związane z grubością, tarnią, ułożeniem warstw i wszystkim innym są zgodne ze standardami UEFA. My, jako osoby ogłaszające przetarg, sprawdzamy parametry zawarte w przetargu. Jeśli nie dostajemy uwag do protokółu, to naturalnie nie mamy podstaw, żeby twierdzić, że coś jest nie tak.

W całym tym zamieszaniu najbardziej ucierpieć mogli zawodnicy, którzy mieli świadomość, że akurat przed meczem ze Słowenią nic już się nie da z trawą zrobić i obawiali się, iż jej nierówne kępki mogą doprowadzić nawet do jakiejś nieprzyjemnej kontuzji.

Kwiatkowski:Na treningach zawodnicy używają różnych butów, ale ostateczna weryfikacja przychodzi w meczu. Po nim pojawiała się duża frustracja i rozczarowanie. Za każdym razem było wiele uwag od zawodników, wszyscy zgodnie podkreślili, że teraz była najgorsza murawa, odkąd pamiętamy. Nie jestem specjalistą od murawy, nie będę się mądrzył, ale jest to jakiś problem. Tym razem i tak powinno być lepiej, bo wiemy, że trawa położona była wcześniej. Może powinno się więc zadań pytanie o jakość samej nawierzchni. Może tutaj jest zasadniczy problem. Sygnalizujemy wszystko, ale proszę pamiętać, że my mamy umowę ze PGE Narodowym i korzystamy z podwykonawców obiektu. To stadion rozpisuje przetarg na wykonawcę murawy. Już wczoraj problem został na tyle unaoczniony, że chyba trzeba coś z tym fantem w końcu zrobić. Piłkarze wielokrotnie mówili, że jest problem i można tylko się cieszyć, że na razie nikt na tym nie ucierpiał. Co by było, jeśli któryś z nich doznał kontuzji przez słaby stan jakościowy murawy? A zdarzało się, że na niektórych łączeniach były uskoki murawy i łatwo sobie można wyobrazić, że komuś powinie się tam noga i skręci sobie kostkę. Oni później wracają do klubów z kontuzjami, które odnieśli na takim a nie innym boisku. Takie rzeczy jak stan murawy mogą mieć duży wpływ na rzeczywistość.

***

O komentarz w sprawie problemów z murawą poprosiliśmy też przedstawicieli firmy Trawnik Producent, która położyła murawę na PGE Narodowym.

Biorąc pod uwagę obecną porę roku i panujące warunki, stan murawy był dobry – należy pamiętać, że mamy połowę listopada, a więc okres w którym trawa nie wegetuje, a ta dodatkowo została zainstalowana w „hali” bez dostępu do światła i odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W poprzednim spotkaniu z Macedonią problemem była śliskość murawy, wobec czego podjęto decyzję o wypiaskowaniu murawy, co było widoczne podczas transmisji telewizyjnej. Cienka warstwa piasku poprawia przepuszczalność i wyciąga wilgoć, z którą największy problem pojawia się właśnie o tej porze roku. W przypadku standardowego boiska mamy do czynienia z 50-centymetrową warstwą konstrukcyjną, co umożliwia prowadzenie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak piaskowanie czy aeracja. Murawa była dobrze zadarniona, miała odpowiednią twardość, równość, zrywalność i odpowiadała zakładanym parametrom użytkowym.

Skąd pochodziły widoczne nierówności na boisku?

Cienka warstwa piasku (ok. 3-4 mm) sprawiła, że każde uszkodzenie powstałe na murawie było o wiele bardziej widoczne. Powstawanie uszkodzeń darni niewzmacnianej jest sprawą jak najbardziej naturalną, dlatego też po każdym meczu czy treningu naprawia się uszkodzenia widełkami oraz odkurza trawę przy pomocy kosiarek rotacyjnych z koszem, które zbierają uszkodzone fragmenty. Po treningach przystąpiliśmy do napraw, aby przygotować murawę do meczu, a prace zostały zakończone po 2:00.

Jaki wpływ na stan płyty miał czas jej położenia?

Układnie murawy w tak krótkim czasie i o tej porze roku nigdy nie pozwoli na jej ukorzenienie, które ma kluczowe znaczenie do osiągnięcia najwyższych parametrów użytkowych i wizualnych. Dłuższy czas na układanie murawy w okresie bez wegetacji nie ma większego znaczenia. Na zakrytym stadionie trawa o tej porze roku przechodzi w stan spoczynku zimowego. Nawet system ogrzewania i sztucznego doświetlania płyty boiska nie jest pomocny, ponieważ świeżo układana trawa nie ma systemu korzeniowego, którego wegetację można by wzbudzić poprzez podgrzanie. Pierwsze efekty byłyby widoczne po minimum dwóch tygodniach. Tyle samo wynosi czas potrzebny do ułożenia i przygotowania murawy w okresie jej pełnej wegetacji, a więc od maja do września.

Wydaje się, że narzekania reprezentantów Polski były słuszne.

Zawodnicy naszej drużyny narodowej mogli narzekać na nawierzchnię głównie przez to, że są przyzwyczajeni do gry na najlepszych boiskach w Europie, posiadających w pełni ukorzenione murawy zainstalowane na stałe. Takie nawierzchnie są doświetlane praktycznie przez cały rok, przez co nawet w okresie pozaweteacyjnym boiska pozostają w bardzo dobrej kondycji.

Jak rozwiązać problem z murawą na PGE Narodowym? Macie jakikolwiek pomysł?

Od kilku lat pracujemy nad nową technologią wykonania nawierzchni na PGE Narodowym. Najnowszym rozwiązaniem powszechnie stosowanym na stadionach w Europie jest nawierzchnia hybrydowa i to jest kierunek, w którym należy podążać. Takie rozwiązanie testujemy od czterech lat na Stadionie Energa w Gdańsku, gdzie jesteśmy odpowiedzialni za pielęgnację i obsługę meczową. Efektem naszego doświadczania z obsługi murawy w Gdańsku jest opracowanie nawierzchni naturalnej hybrydowej nowej generacji, która zainstalowana została w tym roku w bazie treningowej Borussii Dortmund im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach.

Obecnie wspólnie z ekspertami z ramienia UEFA przygotowujemy murawę do przyszłorocznego finału Ligi Europy w Gdańsku. Na ten jeden mecz opracowujemy dokładny harmonogram, który przewiduje instalację nowej nawierzchni na dwa miesiące przed rozegraniem meczu finałowego. Miesiąc przed finałem osiem osób będzie zajmować się pielęgnacją boiska. W tym czasie nie zostanie rozegrany żaden mecz czy choćby trening. Przez to, że wymiana murawy odbędzie się w kwietniu, a w naszej strefie klimatycznej na zamkniętym stadionie w Gdańsku nie ma odpowiednich warunków do wzrostu trawy, UEFA wymaga zastosowania zestawów doświetlających, które pokryją co najmniej 1/3 powierzchni płyty boiska. Eksperci powołani przez UEFA mają świadomość, że mamy do czynienia z żywym organizmem, dlatego też w specjalnym systemie na bieżąco uzupełniane są wszystkie czynności i zabiegi odbywające się na murawie. Określone są parametry użytkowe, stosowane nawozy i środki. Badane jest między innymi ukorzenianie murawy.

Przy tym wszystkim naprawdę gorąco wierzymy, że wszystkim stronom uda się wspólnie znaleźć rozwiązanie, które przyniesie optymalne rezultaty naszej drużynie narodowej, bo to jest priorytetem dla nas wszystkich.

***

PGE Narodowy ma wiele atutów i kojarzy się z wieloma przyjemnymi zwycięstwami reprezentacji Polski w ostatnich latach. Tutaj biało-czerwona kadra pokonała Niemców, od tamtego czasu rozegrała tutaj szesnaście spotkań, z czego wygrała czternaście i dwa zremisowała. Narodowy stał się twierdzą. Narodowy stał się miejscem piłkarskich zwycięstw, uniesień, wspólnego święta.

Kwiatkowski:Mamy umowę z PGE Narodowym, w którym jest napisane, że wszystkie mecze eliminacyjne rozgrywają się na tym obiekcie. Mecze towarzyskie i Liga Narodów mogą być organizowane na innych stadionach, więc tym się kierujemy. W Polsce mamy kilka ładnych miejsc, gdzie moglibyśmy rozgrywać takie spotkania, ale największym atutem PGE Narodowego jest jego wielkość. Starcia reprezentacji cieszą się wielką popularnością, za każdym razem przychodzi komplet i to też jest brane pod uwagę przy organizacji takich wydarzeń. Na pewno będziemy rozmawiać z Narodowym i spróbować jakieś skuteczne rozwiązanie, żeby jakość murawy była wyższa.

Borzdyńska:Już w tej chwili siadamy do przygotowania dokumentacji przetargowej. Będziemy współpracować w tym aspekcie również z PZPN, zapraszać ekspertów i pracować, żeby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości. Mamy nadzieję, że w przetargu weźmie udział więcej firm niż jedna czy dwie, jak miało to miejsce w poprzednich latach. To jest tylko to co możemy zrobić: poprosić PZPN, aby zweryfikował wskazywane dotychczas parametry murawy.

Kwiatkowski:Podsumowując, nie jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze jest zdanie zawodników, a oni wyrazili się dosyć jasno. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy rozmawiać. Zamierzamy ten problem rozwiązać.

Co dalej? Możliwości jest kilka. Pierwsza – nowy dostawca trawy, co da odpowiedź, czy problem leżał tylko w samym stadionie i realiach jego funkcjonowania. Druga – utrzymywanie trawy na Narodowym przez znacznie dłuższy czas, ale to byłoby niezwykle kosztowne. Trzecia – wspominana murawa hybrydowa. Czwarta – w ostateczności zmiana głównej areny, Stadion Śląski na pewno znalazłby wielu zwolenników.

Fot. 400mm.pl

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 20.11.2019 23:16 przez

Jan Mazurek

Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Zakłady na Multiligę. Kurs 11.00 na spadek Stali Mielec

Europejskie puchary dla Śląska Wrocław po kursie 7.50. Spadek Stali po kursie 12.00? Spodziewana asysta Szwocha po kursie 4.00? Większa liczba wygranych gości niż gospodarzy po kursie 11.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Multiligę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To zestaw zakładów, […]
14.05.2021
#WeszłoFuksem
13.05.2021

Krecz Hurkacza fuksem Gracza! Kolejne trafione kupony w Fuksiarz.pl

Najlepsze momenty spędzone na stronie bukmachera? Bez wątpienia każdy z was wskaże te, podczas których kolor statusu rozliczenia waszego kuponu zmienia się na zielony. Czasem to efekt umiejętności, czasem umiejętności z domieszką fuksa, a czasem… tylko fuksa. Chyba nic nie cieszy bardziej niż postawienie taśmy za dwa złote, która okazuje się zwycięska. I takie kupony […]
13.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Mecz taki, jak cały sezon Lecha i Górnika

Lepszej puenty dla tego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań byśmy nie wymyślili. No dobra, porażka ze Stalą po dwóch wrzutach z autu byłaby jeszcze trafniejsza, ale ten remis z Górnikiem też jest wymowny. Lech prowadził, miał dwie okazje do zamknięcia meczu, a ostatecznie podzielił się punktami z zabrzanami. A niewiele brakowało, żeby jeszcze przegrał to […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Zdjęcia poprzedzające brak Lechii Gdańsk w pucharach

Lechia Gdańsk miała dziś proste zadanie. Wygrać. Owszem, nie było tak, że jeśli tylko by się z niego wywiązała, już na pewno grałaby w europejskich pucharach. Wciąż pewne sprawy musiały ułożyć się akurat po myśli ekipy Piotra Stokowca. Natomiast faktem jest, że tak prosta rzecz znacząco ułatwiłaby walkę o czwartą pozycję. Tymczasem zespół z Trójmiasta […]
16.05.2021
Weszło
14.05.2021

Real nie składa broni w walce o mistrzostwo Hiszpanii

Nie popełnił Real grzechu Barcelony. Jeśli chce się na poważnie walczyć o mistrzostwo Hiszpanii, takie mecze trzeba po prostu wygrywać w myśl najprostszej łacińskiej zasady – veni, vidi, vici. Przyjeżdżać. Wychodzić na boisko. Odhaczać. I choć był taki moment, że Granada stworzyła sobie dwie stucentowe okazje i doszła Real na 2:1, to Królewscy za kadencji […]
14.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Anglia
12.05.2021

Krótka rzecz o sabotowaniu derbów Londynu

Pewnie będą tacy, którzy powiedzą, że Thomas Tuchel stosuje jakąś enigmatyczną zasłonę dymną przed finałem Ligi Mistrzów, który naturalnie będzie najważniejszym meczem Chelsea w tym sezonie, ale nie sposób podważyć tego, że The Blues dalej walczą o jak najwyższą lokatę w Premier League i nie mogą mieć totalnie wywalone na ligę, żeby zaraz, po ewentualnej […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Jak Exposito wymyka się zaszufladkowaniu

Wyobraźmy sobie, że upraszczamy sobie świat polskiego futbolu i szufladkujemy ekstraklasowych piłkarzy najprostszą możliwą metodą – dobry piłkarz, średni piłkarz, słaby piłkarz. Ten tu, ten tam, ten tu, ten tam. Cyk, cyk, cyk. Może szłoby nam bardzo sprawnie, może czasami pojawiałyby się wątpliwości i komplikacje, ale pewnie zdecydowaną większość sklasyfikowalibyśmy bez większych kłopotów. No ale […]
11.05.2021
Weszło
10.05.2021

„Nie po to przyszedłem do Podbeskidzia, żeby spaść z nim do I ligi”

– Uważam, że po zimowym okresie przygotowawczym panowała w drużynie większa wiara niż jest teraz. Każdy miał czystą kartę, każdy mógł zacząć od początku, wszystkie wydarzenia jesieni zeszły na dalszy plan, więc rodził się w zespole pozytywny duch. Potem przydarzyły się błędy. Teraz nie mamy nic do stracenia. Ostatni tydzień, ostatnia kolejka, ostatni mecz. Rzucamy […]
10.05.2021
Weszło
09.05.2021

Mecz imienia Piotra Ćwielonga

Słuchajcie, sprawa jest, poruszenie we wszystkich warszawskich redakcjach. Wstajemy o 19:00, a tu świat oszalał. Co robi teraz Piotr Ćwielong? Skąd to pytanie? Tak spytacie, prawda? Ano stąd, że całkowicie niespodziewanie, znienacka i bez ostrzeżenia, w Mielcu, w niedzielne popołudnie, po 17:00, przy pogodzie wyjątkowo (nie)sprzyjającej do gry w piłkę, rozegrano mecz imienia tego sympatycznego […]
09.05.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
16.05.2021

Błaszczykowski: To ja zadecyduję kiedy skończę grać, nie Boniek

Wiele ostatnio powiedziano o Jakubie Błaszczykowskim. Jeden z właścicieli i piłkarzy Białej Gwiazdy wszedł w konflikt z Peterem Hyballą. Wszystko zakończyło się zwolnieniem Niemca i małą medialną burzą. Wziął w niej udział nawet Zbigniew Boniek. W minionej kolejce Ekstraklasy, Wisła Kraków przegrała z Lechem Poznań 1:2. Poznaniacy prowadzili już dwoma bramkami, co jednak nie przeszkodziło […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Sandecja zatrzymana! Radomiak przerywa passę Dudka, kuriozalne błędy bramkarza

Nic nie może wiecznie trwać, wszyscy znamy te słowa i pewnie czytając je, automatycznie nucimy pod nosem. Ale na pewno nie zanuci ich dziś Dariusz Dudek, którego passa 17 meczów bez porażki została brutalnie przerwana w Radomiu. 3:0 w papę, wynik dość bolesny. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że prezenty Radomiakowi rozdawał dziś bramkarz […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Legia fetowała odchodzących, Podbeskidzie spadło z ligi

Legia wykonała plan na mecz z Podbeskidziem, czyli pokonała je w całkiem przyzwoitym stylu – choć w najniższych możliwych rozmiarach – i nie popsuła sobie humorów przed fetą. Przy okazji pożegnała kilku odchodzących zawodników, którzy mogli po raz ostatni zagrać przy Łazienkowskiej. Goście? Aby myśleć o utrzymaniu, musieli w Warszawie wygrać. Dopiero wtedy interesowałby ich […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Prawie wymarzone pożegnanie Adama Frączczaka

Mecz w Szczecinie był spotkaniem o pietruszkę. Ale z racji otwarcia dwóch nowych trybun i pożegnania Adam Frączczaka rywalizacja z Rakowem stanowiło wielkie święto dla szczecińskich fanów. No i kapitan w najlepszy możliwy sposób podziękował im za te dziesięć lat wsparcia. Chwilę po wejściu na boisku strzelił swoją 70. bramkę w granatowo-bordowych barwach. Czy można […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Mecz słabiutki, ale Baku i Trałka TOP

To był chyba najsłabszy mecz ostatniej kolejki Ekstraklasy. Nawet w starciu Legii Warszawa z Podbeskidziem działo się więcej, nie mówiąc już o pozostałych spotkaniach. A tutaj? Tutaj nas prawie sen zmiótł z planszy i tylko coś mocnego mogło nas wyrwać z otępienia.  Jako, że rywalem Warty Poznań była dzisiaj Cracovia, liczyliśmy przede wszystkim na gości. […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Ależ to był szalony finał… Śląsk w europejskich pucharach!

Stal grała o przypieczętowanie utrzymania w Ekstraklasie, a Śląsk z niewielką, ale jednak nadzieją na puchary. To był mecz o coś, jeden z najważniejszych w ostatniej kolejce tego sezonu. Piast musiał przegrać, Lechia maksymalnie zremisować, a Śląsk wygrać. No i przez większość spotkania wszystko układało się pod dyktando wrocławian. To oni od 10. minuty meczu […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Piast wyłożył się na ostatniej prostej, Wisła wygrywa w Gliwicach

Piast Gliwice nie zagra w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Podopieczni Waldemara Fornalika mieli wszystko w swoich rękach – wystarczyło pokonać na własnym stadionie Wisłę Kraków i czwarte miejsce w tabeli należałoby do nich. Ale gliwiczanie polegli 2:3 w starciu z “Białą Gwiazdą”, niesioną swoistą euforią po rozstaniu z Peterem Hyballą. Gdybyśmy mieli wymienić trzy […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Kompromitacja Zagłębia Lubin. Przyjąć cztery bramki od Wisły Płock? Osiągnięcie

Przed meczem z Zagłębiem Lubin Maciej Bartoszek mówił, że w Płocku czuje się znakomicie. Jednocześnie nie rozwiał wątpliwości, co do jego dalszej pracy w Wiśle. Dzisiejszym starciem pokazał, że ewentualne pozostanie nie musi być głupim pomysłem.  Zagłębie istniało tylko teoretycznie. To samo Zagłębie, które przecież miało nielichą szansę na puchary i powinno bić się o […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Mecz taki, jak cały sezon Lecha i Górnika

Lepszej puenty dla tego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań byśmy nie wymyślili. No dobra, porażka ze Stalą po dwóch wrzutach z autu byłaby jeszcze trafniejsza, ale ten remis z Górnikiem też jest wymowny. Lech prowadził, miał dwie okazje do zamknięcia meczu, a ostatecznie podzielił się punktami z zabrzanami. A niewiele brakowało, żeby jeszcze przegrał to […]
16.05.2021
Ekstraklasa
16.05.2021

Zdjęcia poprzedzające brak Lechii Gdańsk w pucharach

Lechia Gdańsk miała dziś proste zadanie. Wygrać. Owszem, nie było tak, że jeśli tylko by się z niego wywiązała, już na pewno grałaby w europejskich pucharach. Wciąż pewne sprawy musiały ułożyć się akurat po myśli ekipy Piotra Stokowca. Natomiast faktem jest, że tak prosta rzecz znacząco ułatwiłaby walkę o czwartą pozycję. Tymczasem zespół z Trójmiasta […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

ŚLĄSK W PUCHARACH, PODBESKIDZIE W I LIDZE!

Przed dzisiejszą multiligą obawialiśmy się tylko jednego scenariusza: takiego, w którym Legia bardzo szybko kasuje Podbeskidzie, a Piast Gliwice rozbija Wisłę Kraków. Ani jedno, ani drugie nie nastąpiło, a bohaterami dnia stali się młodzi zawodnicy Wisły Kraków, dzięki którym zaliczyliśmy fantastyczną 100-minutową podróż z Ekstraklasą. I mamy tu na myśli naprawdę FANTASTYCZNĄ podróż i faktycznie […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Nieprawdopodobna historia! Alisson zapewnia Liverpoolowi wygraną! [WIDEO]

Takie rzeczy się nawet fizjologom nie śniły. Doliczone minuty drugiej połowy. Rzut rożny, wynik remisowy. Niektórzy bramkarze decydują się wówczas na wejście w pole karne, rzadko jednak kończy się to dobrze. Tutaj jednak było zupełnie inaczej. Byliśmy na The Hawthorns świadkami czegoś nieprawdopodobnego.  Liverpool męczył się z WBA okrutnie. Przegrywał z beniaminkiem, który jest już […]
16.05.2021
Weszło
16.05.2021

Liga Minus – last dance 2020/21 i donejty

LAST DANCE 20/21. Ostatnie podrygi polskiej Ekstraklasy. Gadamy, słuchamy siebie i robimy donejty. Krótko mówiąc – można zapłacić, żeby dać z nami w gaz – http://Paymedia.pl/ligaminus. Skład: – Kowal – Roki – Białek – Paczul. Klikajcie. Dajcie lajka.  
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Tak żegnają się legendy. 70 bramek Adama Frączczaka dla Pogoni

Kończy się wspaniała przygoda Adama Frączczaka z Pogonią Szczecin. Dziesięć lat związku z Portowicami, setki występów, dziesiątki zdobytych bramek. Dzisiaj do swojego dorobku napastnik dołożył kolejną. Umówmy się, że Pogoń raczej tego meczu nie wygra. Gdy Frączczak wchodził na boisko, Raków prowadził już 2:0. Kapitan wlał w serca kibiców trzeciej drużyny Ekstraklasy jeszcze trochę nadziei, […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Max Allegri jednak nie dla Juventusu? Możliwe przenosiny do LaLiga

Było sporo plotek na temat powrotu Massimiliano Allegriego do Juventusu. No bo Pirlo nie wychodzi, a ich były trener pozostaje bez pracy. No bo Włoch regularnie odwiedzał Turyn, wpadał na mecze Starej Damy, spotykał się z prezesami. Są jednak pewne przesłanki ku temu, by sądzić, że z całego zamieszania nic nie wyniknie. Allegri jest bowiem […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Udovicić spudłował na pustą bramkę! [WIDEO]

Nie ma najlepszego sezonu Żarko Udovicić. Grywa mało, w pierwszym składzie pojawia się naprawdę sporadycznie. Zdobył co prawda dwie bramki, ale trudno oczekiwać, by byli w Gdańsku ze skrzydłowego zadowoleni. Szczególnie, jeśli odwala on taką manianę.  Pamiętacie wczorajsze pudło Roberta Lewandowskiego? No jasne, że tak, który Polak by go nie pamiętał. No to wyobraźcie sobie, […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Śląsk bliżej pucharów. Co za bramka Krzysztofa Mączyńskiego! [WIDEO]

Śląsk – żeby realnie myśleć o europejskich pucharach – musi wygrać ze Stalą Mielec. Póki co – a mamy za sobą 30 minut – wychodzi im to całkiem nieźle. Prowadzą po wspaniałym uderzeniu Krzysztofa Mączyńskiego.   Umówmy się, że nie ma czego tutaj zbierać. W taki sposób zwykł strzelać Paul Scholes, a nie zawodnik Ekstraklasy. Tutaj […]
16.05.2021
Suche Info
16.05.2021

Znowu to zrobili. HSV przegrywa z klubem walczącym o utrzymanie

To już nawet przestaje być zabawne. Miało być spokojne zwycięstwo, zbliżenie się do czołowej trójki. Wyszło jednak tak, jak zwykle – HSV przegrało i spadło na piątą pozycję w tabeli 2.Bundesligi.  Rywala nie mieli najtrudniejszego, trzeba to przyznać. Osnabruck walczy co prawda zażarcie o utrzymanie, ale w sześciu ostatnich spotkaniach zdobyli cztery punkty. HSV też […]
16.05.2021