post
Avatar

Opublikowane 12.10.2019 17:07 przez

redakcja

Nie będziemy wam wciskać, że w niedzielę czeka nas mega trudne starcie. Macedonia Północna mimo swoich atutów jest nadal tylko Macedonią Północną. Gdybyśmy porównali obie jedenastki pozycja po pozycji, wyszłoby, że jesteśmy jakieś piętro wyżej. Jednak warto pochylić się nad atutami rywala czyniącego w ostatniej dekadzie ogromny postęp. Goran Pandev, który w swoim najlepszym okresie, zamiast treningów w reprezentacji, mógł równie produktywnie poodbijać piłkę od ściany, dziś może tworzyć błyskotliwe akcje z piłkarzami Napoli, Udinese czy Levante.

Prezentujemy wam pięć rzeczy, które stanowią atuty Macedonii, ich silne strony, jakie sztab reprezentacji Polski powinien mieć na względzie przed pierwszym gwizdkiem na Stadionie Narodowym.

1. Taktyka

Trener Angelovski sprawił, że reprezentacja pod względem ustawienia stała bardziej mobilna – w odróżnieniu od poprzednich lat. Punktem wyjścia jest ustawienie z trzema obrońcami i wahadłowymi, co jest stosunkowo nowym trendem wśród europejskich drużyn. Pozwala to na zabezpieczenie obrony i jednocześnie szybkie przejście do ofensywy. A jak zobaczycie wszystkie gole Macedonii w tych eliminacjach, zdecydowana większość brała się właśnie z tego, że Ristovski czy Alioski potrafili się błyskawicznie przemieścić pod pole karne rywala. Wyniki pokazują, jak sprawnym organizmem jest Macedonia Północna, ponieważ poza meczem z Austrią – z żadnym z rywali nie stracili więcej niż jednego gola. A jak przywołamy reprezentację Polski na wyjeździe w Skopje: przypominaliśmy maszynę, której ktoś w tryby wsypał wiadro piachu.

Z jednej strony wynikało to z indywidualnej nieporadności Polaków, a z drugiej Angelovski doskonale wiedział, jak wykorzystać atuty poszczególnych piłkarzy.

Łącząc taktykę oraz rezultaty – można powiedzieć półżartem, że nasz najbliższy rywal pod względem pomysłu, ustawienia i dyscypliny stał się takim Rakowem Częstochowa naszej grupy. Z reguły stracony gol był efektem krytycznego błędu indywidualnego. Na przykład Alioskiego z Izraelem, kiedy w komiczny sposób ograł go Manor Solomon.

2. Eljif Elmas

Młody piłkarz Napoli, wielka nadzieja reprezentacji w środku pola – przede wszystkim na to, że nareszcie drużyna zyska ogrom kreatywności w rozegraniu. Niestety trochę zawód. Czy coś wam to przypomina? Tak, dobrze kojarzycie. Elmas podobnie jak Piotr Zieliński – jest takim cudownym chłopcem macedońskiego futbolu, który drużynie narodowej nie zaoferował jeszcze w dłuższym okresie tego, co naprawdę potrafi. Elmas w Napoli jest rezerwowym, uzbierał do tej pory nieco ponad 250 minut, natomiast jak podkreślają macedońskie media, same treningi z Carlo Ancelottim, uczyniły go lepszym piłkarzem niż w Fenerbahce. Jeśli ta teza jest prawdziwa, jesień ją potwierdza.

  Izrael – Elmas zanotował kilka kluczowych interwencji w defensywie, Wizja i lekkość w operowaniu piłką sprawiła, że partnerzy w kryzysowej sytuacji najczęściej kierowali podanie do niego. Ustawiony jako fałszywa dziewiątka

Łotwa – ustawiony na skrzydle. Potwierdzenie atutów, mecz bez większej historii

Słowenia – dwie bramki, najlepszy piłkarz meczu. Świetnie odnajdujący się w grze na jeden kontakt. Został ustawiony za Goranem Pandevem i Nestorovskim. Pandev często schodził do rozegrania, by tworzyć przewagę razem z Elmasem.

Ewidentnie Angelovski podarował piłkarzowi Napoli więcej swobody. Niezależnie od początkowego ustawienia – Elmas z racji swoich umiejętności przydaje się w kilku strefach w ofensywie, Podejmuje też więcej ryzykownych decyzji.

3. Atmosfera, monolit

Macedonia Północna – z zachowaniem wszelkich proporcji – przypomina trochę nas, kiedy po latach wbijania zębów w parapet z rozpaczy, wreszcie zaświeciło dla nas słońce. Fajnie określił ten stan Sebastian Mila:

Bo ten mecz (Polska 2:0 Niemcy) był kluczem, kamieniem węgielnym, fundamentem. Dał nam wiarę w siebie, wiarę w trenera, a wreszcie wiarę, że ta grupa może osiągnąć razem sukces. Że spotkaliśmy się razem w odpowiednim miejscu i czasie. Byliśmy tak naładowani, że po tym spotkaniu myśleliśmy: Kto chce z nami zagrać? Palec pod budkę. Nie boimy się nikogo. Dawać.

To za Angelovskiego obrońcy ze Shkendiji Tetovo – Musliu i Bejtulaj wspięli się na poziom w kadrze, o jaki pewnie sami siebie nie podejrzewali. Pandev, który już powoli miał wieszać buty na kołku, uwierzył, że ta kadra nadal potrzebuje swojej legendy. Elmas trafił do Fenerbahce, a potem do Napoli. Alioski do Leeds. Bardhi (który nie zagra w Warszawie) do Levante. Ristovski do Sportingu CP. Kraj, którego liga przypomina otoczką polską A-klasę, przestał być chłopcem do bicia i zaczął rzucać wyzwanie dużo lepszym od siebie. Wzrost wiary w siebie przekłada się na boisko. Boisko przekłada się na wzrost wiary w siebie. Wskoczyli na tę spiralę, która potrafi dać niesamowite wyniki nawet drużynom w teorii o wiele słabszym od kolejnych rywali.

4. Alternatywa z ławki rezerwowych

W zależności od przebiegu meczu Angelovski może wpuścić na skrzydło Trajkovskiego albo Radeskiego. Nie są to jacyś kozacy, ale łączy ich to, że obaj dysponują szybkością: startem do piłki i przyspieszeniem. Selekcjoner ma swój żelazny skład i dba o to, by ci, którzy wspomogą zespół w drugiej połowie, dysponowali czymś, co stworzy przewagę naprzeciw podmęczonego rywala. No i jest Ivan Trickovski, który w Larnace jest w absolutnym sztosie – 11 goli w 11 meczach. Powrót po blisko roku jednego z najbardziej doświadczonych reprezentantów to spore wydarzenie w kraju. Dla Trickovskiego mecz w Warszawie będzie miał szczególne znaczenie. Fakt, że po golach na Cyprze pokazuje „elkę”, może sugerować, że cały czas wraca pamięcią do czasu spędzonego w Legii.

ekstraklasa-2019-10-12-15-10-57

Albo lubi grać w Fortnite’a.

5. Igor Angelovski – założenia

0:1 Liban, 0:1 Słowenia, 0:2 Bułgaria, 1:3 Iran, 1:2 Albania, 1:2 Izrael. Po takiej serii każdy selekcjoner ma prawo się czuć jak kierowca małego fiata po zderzeniu z furgonetką. Takie wyniki osiągała kadra Angelovskiego na początku jego pracy (2015-2016). Dziś jego pozycja jest niepodważalna, co tylko świadczy o wytrwałości i skuteczności metod. Odmłodził skład, nie bał się eksperymentów taktycznych. Macedonia przestała okopywać się we własnym polu karnym, Nawet na tle Włochów dążyli do tego, by fragmentami grać w ataku pozycyjnym. Trenerowi, który umiał wyjść z kryzysu można ufać nawet bardziej niż takiemu, którego praca od początku była usłana różami. Selekcjoner naszych rywali to motywator i fan taktycznej różnorodności (patrz punkt pierwszy).

Nie pozostaje nic innego niż czekać na weryfikację. Bez bojaźni, ale z szacunkiem.

Fot.FotoPyK

redakcja

Opublikowane 12.10.2019 17:07 przez

redakcja

Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Czego brakuje Legii przed pucharami?

Starcie Lecha z Legią zawsze buduje napięcie, ale teraz w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia. Lech skończy sezon w środku tabeli, Legia będzie mistrzem. A skoro tak, można poszukać dziury w rzekomo całym i sprawdzić, czego brakuje Wojskowym przed pucharami. Bywało już wiele razy tak, że Legia dobrze wyglądała w lidze, a potem przychodził […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
11.04.2021

Tymoteusz Puchacz potwierdził transfer do Unionu Berlin

Kilka dni temu Tomasz Włodarczyk z meczyki.pl poinformował, że zawodnik Lecha Poznań po sezonie odejdzie do berlińskiego klubu. Natomiast sam piłkarz w pomeczowym programie „Liga Plus Extra” potwierdził te doniesienia. Ponadto odniósł się też do niektórych decyzji jego byłego szkoleniowca, Dariusza Żurawia. Dziennikarz portalu meczyki.pl wskazał, że Union już zimą był zdecydowany na sprowadzenie gracza […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Manchester United wykorzystał wpadkę The Citizens

Po niespodziewanej porażce Manchesteru City z Leeds podopieczni Ole Gunara Solskjaera stanęli przed szansą zmniejszenia straty do rywala zza miedzy. Natomiast nie czekało ich dziś łatwe zadanie –  wyjazdowym przeciwnikiem był Tottenham Hotspur. Choć do przerwy przegrywali 0:1, to ostatecznie w drugiej odsłonie wrzucili wyższy bieg, podkręcili tempo i pokonali 3:1 londyńczyków. Do trafienia z […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kamil Wilczek strzelił dwie bramki w derbach Kopenhagi [WIDEO]

Kamil Wilczek przez długi czas nie mógł się przełamać, ale gdy w końcu pokonał golkipera rywali, to rozkręcił się na dobre. Tydzień temu po ponad pięciu miesiącach wreszcie zanotował trafienie, a dziś dorzucił kolejne dwa skalpy do swojej pokaźnej kolekcji bramek w lidze duńskiej. Mało brakowało, a Polak zaliczyłby hat-tricka, jednak w doliczonym czasie nie […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Czerwona kartka Sebastiana Szymańskiego

W 56. minucie spotkania pomiędzy Dynamem Moskwa a Urałem Jaketynburg Sebastian Szymański musiał opuścić boisko z powodu otrzymania dwóch żółtych kartek. Jego zespół ostatecznie zremisował u siebie 2:2. Było to „polskie” spotkanie w rosyjskiej Priemjer-Lig. W ekipie gości cały mecz zagrał Rafał Augustyniak. Z kolei drugi z naszych reprezentantów osłabił swoją ekipę – najpierw w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Bramka Karola Świderskiego [WIDEO]

PAOK Saloniki w spotkaniu 29. kolejki greckiej Super League zremisował na wyjeździe 1:1 z Asteras Tripolis. Na listę strzelców wpisał się polski napastnik, dla którego było jedenaste ligowe trafienie w tym sezonie. Karol Świderski otworzył wynik meczu w 56. minucie. Bardzo dobrze przyjął piłkę w polu karnym i błyskawicznie sieknął nie do obrony. Jednak jego […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Schalke wygrywa po błędzie Rafała Gikiewicza

Na boiskach Bundesligi doszło dziś do niesłychanych wydarzeń. Wyobraźcie sobie, że Schalke Gelsenkirchen odniosło drugie zwycięstwo w tym sezonie. Kolejnym niecodziennym widokiem była fatalna interwencja polskiego golkipera Rafała Gikiewicza, który w ostatnich miesiącach zbiera znakomite recenzje za swoje występy w bramce Augsburga. Ekipa z Gelsenkirchen w tym sezonie to istna wieża Babel. Jej spadek na […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Skandal na Zanzibarze. Piłkarz został trafiony kamieniem

Żelisław Żyżyński, były komentator Canal +, na początku roku rozpoczął przygodę życia – wyjechał pracować na Zanzibarze. W nowym miejscu zamieszkania zajumuje się zarządzaniem lokalnego zespołu piłkarskiego – Pili Pili Dulla Boys. Piękne widoki, świetna pogoda, rajskie życie? W dużej mierze tak. Jednak zdarzają się też mniej przyjemne sytuacje. Otóż kibice drużyny przeciwnej zachowywali się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Napoli wygrywa z Sampdorią. Zieliński z asystą [WIDEO]

W „polskim” meczu Serie A lepszy okazał się zespół Piotra Zielińskiego. Polski pomocnik wydatnie przyczynił do zdobycia trzech punktów przez Napoli – zaliczył asystę przy trafieniu Fabiana Ruiza. Neapolitańczycy byli dziś zdecydowanie lepszym zespołem. Gdyby wykorzystali połowę dogodnych szans, to spotkanie zakończyłoby się pogromem ekipy Bartosza Bereszyńskiego. Piotr Zieliński zaliczył tym samym siódmą asystę w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Doradca Haalanda żąda dla niego miliona funtów tygodniowo

Wobec bardzo prawdopodobnego braku awansu do Ligi Mistrzów, wszystko wskazuje na to, że Erling Haaland po sezonie opuści Borussię Dortmund. Już od dłuższego czasu mówi się o poważnym zainteresowaniu ze strony czołowych europejskich klubów. Angielski „Miror” ujawnił, że jego doradca, Mino Raiola, postawił potencjalnym nabywcom warunek: pensja piłkarza ma wynosić milion funtów tygodniowo.   Ostatnimi czasy […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Radosław Sobolewski już jutro zostanie zwolniony?

Radosław Sobolewski kilka dni temu poinformował, że wraz z końcem sezonu opuści Wisłę Płock. Jednak okazuje się, że jego rozstanie z Nafciarzami może nastąpić szybciej. Według informacji Macieja Wąsowskiego z Przeglądu Sportowego władze płockiego klubu mają jutro podjąć wiążącą decyzję w tej sprawie. Ponoć już trwają intensywne poszukiwania jego zastępcy. Wisła Płock znajduje się ostatnio […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kobylański błysnął w drugiej Bundeslidze

Przypomniał nam o swoim istnieniu Martin Kobylański i zrobił to w sposób dość spektakularny. Polak był bohaterem Eintrachtu Brunszwik w meczu z VfL Osnabrück.  Drużyna Kobylańskiego sprawiła rywalom srogie lanie, strzelając cztery bramki i nie tracąc żadnej. Syn byłego reprezentanta naszego kraju był autorem dwóch z tych goli. W pierwszej połowie dołożył też asystę przy trafieniu, […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Szalony mecz w II lidze. Rezerwy Śląska znów zwycięskie

Nieźle na poziomie II ligi poczynają sobie rezerwy Śląska Wrocław. Podczas gdy druga drużyna Lecha Poznań ma tyle samo punktów, co będący strefie spadkowej Hutnik Kraków, zaplecze wrocławskiej ekipy zajmuje szóste miejsce w tabeli. Dziś o sile Śląska II przekonała się Bytovia Bytów.  Prowadzenie Śląskowi dał w 15. minucie Przemysław Bargiel. Wynik z rzutu karnego […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Walukiewicz znów nie podniósł się z ławki

Sebastian Walukiewicz był jednym większych nieobecnych marcowego zgrupowania reprezentacji Polski. Paulo Sousa pominął piłkarza, na którego wcześniej postawił Jerzy Brzęczek, w związku z tym zawodnik Cagliari grał tylko w młodzieżówce. Niestety sytuacja klubowa Polaka cały czas się nie poprawia.  20-latek siedzi na ławce rezerwowych. Dziś Leonardo Semplici nie znalazł dla niego miejsca w składzie na […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021