post
Avatar

Opublikowane 24.08.2019 10:01 przez

redakcja

Polski biznes coraz chętniej garnie się do futbolu. Rzeszowskie Fibrain to zatrudniający tysiąc ludzi międzynarodowy producent z branży światłowodowej, eksportujący 80% towarów za granicę, a dla którego po wejściu technologii 5G otworzą się jeszcze większe perspektywy.

Od 2018 rodzinna firma państwa Kaliszów weszła również w Stal Rzeszów. Czy z punktu widzenia historii rozwoju firmy można się dziwić, że prezes Rafał Kalisz otwarcie mówi o Ekstraklasie dla Stali w perspektywie kilku lat? Stal dziś to wielce ambitny, uporządkowany klub, mający też fundusze. Pozycja lidera II ligi to nie przypadek.

Screen Shot 08-24-19 at 10.01 AM

Źródło: 90minut.pl

***

Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje? (z Rafałem Kaliszem umówiliśmy się na wywiad o 8 rano – przyp. red.).

Jak się wzięło na siebie odpowiedzialność, to trzeba.

Co panem kierowało, gdy wchodził pan w Stal Rzeszów?

To troszkę dłuższa historia. W 1993 nasza rodzinna firma była niedużą hurtownią elektryczną. Przebranżowiliśmy się dość szybko, na początku stając się dystrybutorem rozwiązań światłowodowych i teleinformatycznych, a później mocno skupiliśmy się na otwieraniu zakładów produkcyjnych. Obecnie eksportujemy osiemdziesiąt procent swoich towarów, zatrudniamy ponad tysiąc ludzi, mamy swój oddział w Meksyku, bo poza Europą nasze wiodące rynki zbytu to Ameryka Łacińska. My się dużych wyzwań nie boimy, zarówno w swojej branży, jak i w piłce.

Od kilku lat, gdy firma się rozrastała, zaczęliśmy udzielać się społecznie. Chcemy zrobić coś dla Rzeszowa, dla Podkarpacia, jesteśmy lokalnymi patriotami. Wspieraliśmy siatkarski klub ASSECO, sponsorujemy sekcję tenisa stołowego, a także gale bokserskie, szczególnie Łukasza Różańskiego. Od kilku lat miasto nas namawiało, by wejść również w piłkę. To jest sport, który daje bardzo dużo emocji. Chcemy, żeby na Podkarpaciu ludzie mieli coś tak fajnego, jak w innych miejscach Polski. W czwartek oglądałem Legię – fajna gra, świetna atmosfera, wydarzenie. Na takie święta zasługuje również Rzeszów. Kibicuję, żeby Legia awansowała, a polska piłka się rozwijała.

Gdy wiosną 2018 weszliśmy w projekt piłkarski Stali, zaczęliśmy gromadzić wiedzę. Zweryfikowaliśmy choćby projekty Benfiki i Dynama Zagrzeb, sam polatałem trochę, byłem w Dynamie, nawiązałem kontakty. Ciekawe jest choćby to, że w tamtejszej akademii stawia się na okołopiłkarskie zajęcia, jak choćby taniec towarzyski czy akrobatykę. Mamy kolejne plany wyjazdowe, z tym, że chodzi o to, aby to był wyjazd faktycznie dający pogłębienie wiedzy, możliwość zajrzenia za kulisy.

Gdzie zamierza się pan wybrać?

Mamy aktualnie kontakt do Borussii Dortmund, to bardzo dobra akademia. Nie ukrywam, że chcielibyśmy też udać się do Ajaksu Amsterdam, a także do topowego pod względem szkolenia klubu w Wielkiej Brytanii, natomiast tu typ wyznaczy dyrektor sportowy z szefami skautingu.

Chcemy szukać niuansów, kruczków, dlaczego najlepsi są – cóż – najlepsi. Nawet jak poznajemy wzorce akademii zagranicznych czy sposób działania klubów, to nie robimy “kopiuj wklej”, tylko wybieramy to, co nas interesuje, by nadać Stali swój charakter, oparty też na naszej tradycji i historii. Chcemy mieć własne DNA. Swój system gry, polegający na ofensywnej piłce. Na razie się udaje, w III lidze strzeliliśmy – wspólnie z Podhalem Nowy Targ – najwięcej bramek, tracąc najmniej. Teraz też to wygląda dobrze, mamy jedenaście goli, gramy ładnie dla oka i stwarzamy dużo sytuacji, co jest zasługą trenera Janusza Niedźwiedzia i jego sztabu.

Nie boi się pan, że na polskiej piłce już niejeden sprawny biznesmen połamał sobie zęby, zbyt ufając metodom, które sprawdzały się w biznesie?

Nie będę udawał, że wiem o piłce wszystko. Dlatego, po pierwsze, dokształcam się. A po drugie, moją maksymą jest zatrudnianie ludzi w danych dziedzinach bardziej kompetentnych ode mnie. To jest klucz. Samemu przecież ani wszystkiemu się nie podoła, ani na wszystkim nie da się znać. Z każdym spotykam się osobiście, chce się poznać, wiedzieć czy te osoby pasują na nasz pokład, a by to wiedzieć warto też wiedzieć jaki jest ktoś na stopie prywatnej.

Bardzo zależało mi, żeby przenieść zasady biznesowe na klub. Wdrożyliśmy system Comarch ERP XL, program księgowo-finansowy, który pomaga w planowaniu finansów, analizować przychody – podejrzewam, że to nie jest na porządku dziennym w niższych ligach. Zatrudniliśmy też pion administracyjny, który usprawnił obieg dokumentów. W projekt zaangażowaliśmy dziesięć osób z grupy Fibrain, bez których nie dałbym rady.

Nie działamy też sami, chcemy integrować środowisko biznesowe na Podkarpaciu i ta symbioza powoli przynosi efekty. Projekt wspiera już ponad 40 firm nie tylko z Podkarpacia czy Polski ale także z Francji, Austrii, Węgier. Budujemy relacje i staramy się dla każdego zarobić tak aby wkład w rozwój klubu sprawiał przyjemność i przynosił wzajemne korzyści. Do najważniejszych firm wspierających nasz klub możemy zaliczyć Grupę Fibrain, JPBE Systeme (Francja), ML System, Hartbex, BorgWarner, Styrobud, Watkem, Greinplast, Toyota Dakar czy na przykład Garden One, firma, która odpowiada za pomoc w utrzymaniu boiska na wysokim poziomie.

Mamy umowę z prywatną kliniką Pro-Familia, która jest naszym kluczowym Partnerem medycznym, a która dba naszych o zawodników pod kątem medycznym oraz realizuje zabiegi, regenerację. Natomiast w hotelu Blue Diamond mamy zapewnioną odnowę biologiczną. Mamy też kontakt z jedną z bardziej liczących się firm na rynku polskim pod względem suplementacji, czyli  firmą Weron Dental, która pomaga przy dobrym prowadzeniu rozwoju zawodników. Wprowadziliśmy kwestie podpatrzone na Zachodzie, a więc sposób analizy meczowej, czy też taki wymowny detal jak śniadanie w klubie. Myślę, że pod względem sztabu i organizacji pracy wokół drużyny jest to bardzo profesjonalnie zorganizowane.

37848467_10156500375172889_1429866317317406720_n

Podczas podpisania umowy z dyrektorem rzeszowskiego szpitala, Radosławem Skibą

Trenerzy w akademii są zatrudnieni na pełnych etatach. Teraz akademia pracowała w godzinach popołudniowych, to był problem, ja chciałbym, żeby dzięki naszej szkole i profesjonalizacji ten dzień zorganizowany był trochę inaczej, a trener o siedemnastej był wolny, dostępny dla rodziny, żeby cieszył się tym życiem poza pracą.

Projektujemy swoje laboratorium badań, odnowy i rozwoju, co ma pomóc w prewencji urazów jak i regeneracji. Wdrożyliśmy system Catapult do weryfikacji codziennego wysiłku zawodników – to system badający wydolność, skoczność, szybkość, kwestie zmęczeniowe. Chcielibyśmy, żeby to było obecne również w akademii, teraz przynajmniej w jakimś wymiarze, na przykład raz na jakiś czas dla każdej z grup.

Od pierwszego września rusza nasza szkoła prywatna działająca przy akademii piłkarskiej. Chcemy, by dzieciaki, których dziś mamy w akademii ponad pięćset, kończąc ją były przede wszystkim mądrymi, uczciwymi i pracowitymi ludźmi, zarówno ze względu na to, że wszyscy w piłce się przecież nie odnajdą, jak i z uwagi na fakt, że w piłce trzeba być mądrym człowiekiem, to nieustanna analiza sytuacji i ułamki sekund na reakcję, w tym kontekście nawet podświadomie pomaga tak wydawałoby się odległa dziedzina jak matematyka czy fizyka. Do tego celu stworzyliśmy kodeks dobrych wartości co to jest Stal. Sam zaangażowałem się w rekrutację nauczycieli, chciałem, by większość była u nas na pełny etat, by nie skakali między placówkami, a mogli cały czas poświęcić się nam. Co ważne, wspiera nas już blisko czterdzieści firm, które również uwierzyły w nasz projekt. Każda klasa będzie miała swój własny patronat. Dzieciaki będą też miały też możliwość praktyk w firmach, choćby w naszym laboratorium – wierzymy, że to pomoże im szybciej dojrzeć.

Uważam, że kwestie fizyczności są mocno rozwinięte w dzisiejszej piłce, ale widzę możliwości poprawy poprzez udział w sportach ogólnorozwojowych, czyli mocnych sekcjach zapasów, akrobatyki, boksu, tenisa. Jeśli dołożymy również takie kilka godzin do grafiku, zwiększa się elastyczność, motoryka, wykształcają się zupełnie inne, a także przydatne w piłce atuty – to widzieliśmy we wspomnianym Dinamie. Niemniej bardzo wierzymy, że wiedza na temat psychologii w futbolu jest mniej zgłębiona niż wiedza na temat rozwoju fizyczności. Tutaj są wielkie pokłady do rozwoju i dlatego zatrudniamy aktualnie czterech psychologów/specjalistów od treningu mentalnego. Chcemy uczyć odpowiedzialności, celnego autooceniania, ale też pracowitości i uczciwości. Można mieć super talent, ale jak nie jest on poparty uczciwością i pracowitością, to wiadomo jak się kończy. Myślimy też o tematach typowo science w temacie akademii, ale o nich nie do końca chcę teraz mówić.

Chociaż jeden?

Badania genetyczne, mające wskazać przyszłe predyspozycje zawodnika, przez co można lepiej wymierzyć obciążenia dla juniora. Przykładowo, jeśli ktoś będzie szybkościowcem, to nie zabijać tej szybkości.

Mogę jeszcze powiedzieć o czymś ze styku naszej branży i futbolu. Zajmujemy się dziś również produkcją innowacyjnego szkła, wykorzystywanego w ogniwach fotowoltaicznych, ale również w szklarniach – to szkło ma inną strukturę chemiczną i lepszą przezierność, przez co lepiej rozprasza światło, a w konsekwencji powodując, że nasłonecznienie jest takie samo u dołu i góry szklarni. Tworzymy przy Stali projekt badawczy, na początku boisko 30×60 pod takim szkłem, być może uda nam się w ten sposób mieć całoroczne boisko z naturalną trawą. Wiadomo, że nie będzie ona mogła być używana tak intensywnie jak sztuczna, ale i tak uważam, że byłoby to zbliżenie nas do Europy Zachodniej.

A jakie są bolączki Stali?

Problemem na pewno jest w tym momencie infrastruktura. Miasto nas wspiera, stadion na pierwszą ligę spokojnie wystarczy, natomiast tak, marzy nam się obiekt na 14-16 tysięcy osób, który żyje przez cały tydzień, ma restaurację, siłownię, dobre zaplecze, loże VIP, lepszą infrastrukturę dla piłkarzy i pracowników klubu i akademii. Takie rozmowy są i miasto jest przygotowane na to, żeby w przyszłości realizować cele, ale za tym muszą iść wyniki sportowe. Natomiast zapewniam: miasto jest otwarte, tylko wszystko musi iść w parze.

Jak jest z boiskami?

Radzimy sobie korzystając z boisk rozsianym po całym Rzeszowie, a jeszcze w gminie Trzebowisko i obiektów Izolatora Boguchwała, ale oczywiście potrzebna jest swoja baza i to aktualnie nasza największa bolączka. Niemniej mamy swoje sposoby: szkoła umiejscowiona jest na rynku, co jest korzystne, bo gdzie kto nie mieszka ma w miarę blisko, ale infrastruktura jest o wiele dalej, więc przyjęliśmy do klubu kierowców i zakupiliśmy autobusy, które będą dzieci wozić. Bolączki są, jak w każdej firmie, natomiast cały czas to poprawiamy. Mamy fajne środowisko ludzi, którzy sami się napędzają. Widzę, że każdy dzień to burza mózgów.

Nie boimy się marzyć. Przyznam, że marzy nam się, aby za dziesięć, dwanaście lat nawiązać do pucharowych tradycji Stali Rzeszów, która grała w Pucharze Zdobywców Pucharu sezonu 75/76. To mocne słowa, zdaję sobie z tego sprawę, pewnie przez niektórych mogą być odbierane krytycznie, ale nasza firma na początku wchodzenia na zagraniczne rynki była kilkanaście tysięcy mniejsza od rywali. Teraz ten dystans znacząco się zmniejszył i choć wciąż jesteśmy mniejsi od innych, to nie w takim stosunku, a my jesteśmy konkurencyjni nawet dla znacznie większych od siebie. Biznes na pewno pozbawił mnie kompleksów w stosunku do zagranicznych podmiotów, nie widzę potrzeby, by nie podchodzić tak również do piłki nożnej. Mierzyć wysoko – to powinna być normalność.

Nie jest też zarazem tak, że bujamy w obłokach – zapewniam, skupiamy się na każdym kroku, który jest przed nami. Mamy plany, mamy – uważam – know how, ale jestem przekonany, że popełnimy też błędy, to nieuniknione. Postaramy się na nich uczyć i być wobec nich, wobec siebie, cierpliwymi. Choć w piłce działam od niedawna, to przecież interesuję się nią od zawsze, w dzieciństwie nawet chodziłem do klasy sportowej, a i do teraz gram w piłkę – wynajmujemy halę, gramy raz w tygodniu z pracownikami. Znam więc element losowości piłki, wiem, że można być lepszym, a jednak przegrać. Można zrobić super organizację, zebrać najlepszych ludzi, ale na boisku nie zawsze może dać to efekty. Natomiast jestem pewien, że na długą metę takie podejście przynosi także konkretny efekt sportowy.

Widzę zagrożenia. Jak zrobić sukces – to tylko jedno wyzwanie. Ale jak zatrzymać zawodników? Jak nie zostać Ziliną, która robi jednorazowo wynik, a potem jest jej trudno wejść na podobny poziom sportowy? Uważam, że pomoże nam czas. Jesteśmy w II lidze. Możemy spokojnie budować. Myślę, że gdybyśmy byli w Ekstraklasie, byłoby dużo większe parcie na wynik, co nie musiałoby okazać się dobre, nie pomogłoby w kładzeniu organizacyjnych fundamentów. Dlatego uważam, że jesteśmy na ten moment naszego rozwoju w optymalnym miejscu.

W biznesie nauczyłem się, że trzeba dążyć krok po kroku. Jak się wymyśli za dużo na raz, to się tematy rozmywają. Pomysły więc są liczne, ale zapewniam: będziemy się na nich skupiać po kolei i szczegółowo. Dlatego ten czas nam sprzyja, bo chcemy zmienić wiele, ale porządnie, na spokojnie.

Czeka pan na derby z Resovią?

Na pewno będzie to ciekawy mecz, ale jak mam patrzeć z punktu widzenia sportowego, to bardziej czekam na spotkanie z Pogonią Szczecin w Pucharze Polski. Bardzo się cieszę na takie losowanie, Pogoń gra świetnie, to będzie okazja sprawdzić się z topową drużyną. A derby z Resovią będą fajnym wydarzeniem dla miasta Rzeszów, dla nas też duże wyzwanie by zapewnić porządek i spokój na meczu, natomiast jest to rywalizacja sportowa. Uważam, że to dobrze dla Rzeszowa, że Resovia fajnie się rozwija, na pewno jest niejedno pole, na którym mielibyśmy wspólne tematy i wspólne stanowisko. Skupiamy się jednak przede wszystkim na sobie.

Ile pan daje Stali na awans do Ekstraklasy?

Powiem tak: trzecia liga była wyzwaniem, bo wchodził wyżej tylko jeden zespół. My byliśmy w całkowitej przebudowie, zmieniliśmy skład, ale też taktykę. Daliśmy sobie więcej czasu na awans, natomiast udało się to w pierwszym roku, po horrorze, ale z happy endem: 2:1 w ostatnim meczu z Podhalem, które wyprzedziliśmy na finiszu. Mecz oglądało siedem tysięcy widzów, co pokazuje jaki jest głód piłki na Podkarpaciu. Kto wie, może więc i plan wejścia do Ekstraklasy uda się zrealizować szybciej, niż zakładamy, niemniej uważam, że różnica między Ekstraklasą a pierwszą ligą jest duża. Trzeba być na to przygotowanym i mieć dużo pokory.

Podoba się panu w piłce?

Tak, poznaje się wielu świetnych ludzi, to też wielkie emocje. Generalnie jestem osobą, która jak za długo się nudzi, to wymyśla sobie jakiś nowy biznes czy przejęcie firmy. Był taki moment, kiedy tego wolnego czasu było może za dużo i ta piłka jest fajnym wyzwaniem.

Ale nie znudzi się panu Stal?

Chcę podkreślić: nie działamy na rok, dwa tylko na dziesięć, dwanaście. Te mniejsze efekty, czyli choćby Ekstraklasa, powinny przyjść w przeciągu czterech, pięciu lat. Nawet jeśli kiedyś przyjdzie zmiana, bo życie może się różnie potoczyć, to tylko wtedy, gdy zbudowany zostanie tutaj mocny klub oparty o prawdziwe wartości jak uczciwość, społeczność, pracowitość czy szacunek do drugiej osoby, służący rzeszowskiej społeczności.

Powiedział pan, że grał w piłkę, a nawet wciąż grywa. Jakim jest pan zawodnikiem?

Pomocnik. Lubię rozegrać, podać, prowadzić szybką piłkę. Raz w tygodniu mamy halę i gramy z pracownikami.

Nie boją się wjechać wślizgiem?

Nie. Staramy się z bratem i siostrą, a także rodzicami zapewnić rodzinną atmosferę w firmie, podstawą jest otwartość i uczciwość. Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, dzięki ludziom, którzy tworzą firmę. Niezależnie jakie posiada się możliwości to najważniejszym kapitałem każdej firmy, organizacji zawsze będą dla nas ludzie.

Co pan robi w wolnym czasie?

Tyle spółek na głowie, że tego czasu nie ma dużo, natomiast na pewno lubię rodzinnie spędzać czas. Syn ma 2.5 roku, mamy liczną rodzinę zarówno po mojej jak i żony stronie, więc staramy się spędzać czas bardzo często z w gronie rodzinnym. Pasja to podróżowanie, ale nie bierne, z leżeniem na plaży, tylko wypożyczeniem samochodu i zwiedzaniem na własną rękę. Wiadomo, jak się prowadzi biznes, to lata się po świecie, ale to zupełnie co innego niż wyjazd z rodziną.

Rozmawiał Leszek Milewski

Fot. StalRzeszow.pl

redakcja

Opublikowane 24.08.2019 10:01 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Prasówka
18.06.2021

“Mamy mądrego trenera, ale brakuje mu trochę szczęścia”

Piątkowa prasa – co za zaskoczenie – w dużej mierze o mistrzostwach Europy. Mamy najświeższe wieści z polskiego obozu i rozmowy z eskpertami. W nich rzecz jasna pomysły na to, co można zmienić oraz krytyka Paulo Sousy i Zbigniewa Bońka. Tymczasem ten drugi w wywiadzie broni tego pierwszego. – Ja nie zwolnię Sousy z funkcji […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

STAN EURO W #DOBRYMSKŁADZIE [8]: LUKAKU, HAZARD, DE BRUYNE – KOZACY

– Roki – Michalak – Smyk – Paczul #DobrySkład
18.06.2021
Weszło
17.06.2021

Piątek w Weszło FM: Mucha, Stan Euro i mecze ME

Jan Mucha w poranku, Stan Euro i mecze Mistrzostw Europy 2020 – te pozycje m.in jutro na antenie Weszło FM! A co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: Dwójka bez sternika – O poranku przywitają was Wojciech Piela i Monika Wądołowska. Ten duet zawsze gwarantuje wam dużo humoru i anegdotek, a jutro po 9:00 […]
17.06.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
18.06.2021

Spezia chętna na Linettego

Karol Linetty w nowym sezonie najpewniej nadal będzie występował w Serie A, ale niekoniecznie w Torino. Kilka tygodni temu łączono go z Cagliari, a teraz chętna na jego zatrudnienie jest Spezia. Polaka chciałby sprowadzić Riccardo Pecini, który zaczyna pracę jako dyrektor sportowy Spezii, a dotychczas był szefem skautów w Sampdorii, w której Linetty z powodzeniem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Sobota z Weszło FM: 10 godzin z Euro, mecz z Hiszpanią z Kowalem i Kanią

Kończymy drugą kolejkę zmagań na mistrzostwach Europy, a to oznacza aż 10 godzin z turniejem na naszej antenie. Od 14:00 Mistrzowskie studio do wszystkich trzech meczów, a wieczorem także Hejt Parki prosto z Kanału Sportowego. Przy okazji meczu Polska – Hiszpania towarzyszyć wam będą Kamil Kania i Wojciech Kowalczyk. Szczegóły znajdziecie poniżej: 09:00 – 11:00 […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Janusz Niedźwiedź trenerem Widzewa Łódź

Janusz Niedźwiedź został nowym trenerem Widzewa Łódź. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok. 39-letni szkoleniowiec ostatnio prowadził Górnika Polkowice, z którym wywalczył awans do I ligi. Niedźwiedź zastąpił na stanowisku Marcina Broniszewskiego, któremu dziś podziękowano za współpracę. Fot. Newspix
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Dariusz Marzec zostaje w Arce Gdynia

Mimo przegranego barażu z ŁKS-em przed własną publicznością, Dariusz Marzec nadal będzie trenerem Arki Gdynia. On i jego asystent Janusz Świerad podpisali kontrakty na nowy sezon z opcją przedłużenia o kolejny rok.  Marzec prowadzi Arkę od grudnia. Dotarł z tym zespołem do finału Pucharu Polski, w którym jednak lepszy okazał się Raków. Ogółem gdynianie w […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bośniacki bramkarz w Rakowie Częstochowa

Raków Częstochowa pożegnał latem i Dominika Holca, i Branislava Pindrocha, więc sprowadzenie nowego bramkarza było koniecznością. Został nim Vladan Kovacević z FK Sarajewo. 23-letni Bośniak podpisał kontrakt do 2024 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata. – Obserwowaliśmy Vladana od dłuższego czasu i bardzo cieszymy się, że udało się go pozyskać. To bramkarz wpisujący […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Marcin Broniszewski nie jest już trenerem Widzewa

Marcin Broniszewski przestał być trenerem Widzewa Łódź i odchodzi z klubu.  Broniszewski pracował w Widzewie od sierpnia ubiegłego roku – najpierw jako asystent Enkeleida Dobiego, a po jego zwolnieniu w kwietniu przejął stery w pierwszej drużynie. W dziesięciu meczach wywalczył 11 punktów (2 zwycięstwa, 5 remisów, 3 porażki). Przypomnijmy, że od kilku dni nowym właścicielem […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Victor Garcia Marin wzmacnia Śląsk Wrocław

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje: szeregi Śląska Wrocław zasilił Hiszpan Victor Garcia Marin. 27-letni lewy obrońca podpisał kontrakt do 2024 roku.  – Jesteśmy zadowoleni, że trafia do nas zawodnik, który grał regularnie na zapleczu jednej z najlepszych lig świata. Victor to piłkarz dysponujący bardzo dobrym dośrodkowaniem, ma świetnie ułożoną lewą nogę. Jest szybki i potrafi […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Chudy i Masouras odchodzą z Górnika Zabrze

Martin Chudy po wygaśnięciu kontraktu odejdzie z Górnika Zabrze. Zanosiło się na to od dłuższego czasu, a w piątek zostało oficjalnie potwierdzone. Słowacki bramkarz przyszedł do Górnika zimą 2019 roku, od razu wskoczył do składu i od tej pory nie opuścił ani minuty w Ekstraklasie! Łącznie w barwach zabrzan rozegrał 87 meczów. 26 razy zachował […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Drągowski na celowniku Interu

Bartłomiej Drągowski w ostatnich tygodniach był już łączony m.in. z Atalantą czy Borussią Dortmund, a teraz “Tuttosport” donosi, że poważnie zainteresowany bramkarzem Fiorentiny jest Inter.  Polak docelowo miałby zostać następcą Samira Handanovicia, który ma już 36 lat i ostatnio miewał wahania formy. Dyrektor sportowy mediolańczyków Giuseppe Marotta podczas pracy w Juventusie na podobnej zasadzie szykował […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Nikt nie będzie tęsknił, panie Boniek

Zbigniew Boniek kończy swoją pracę w PZPN-ie. I bardzo dobrze. Jego druga kadencja to nieporozumienie. Masa głupot, błędów i straconych szans. Doszliśmy do momentu, w którym lepiej dla polskiej piłki będzie, szczególnie tej reprezentacyjnej, gdy Bońka w niej zabraknie. Ja nie zatęsknię. Wam też nie radzę, ale jeśli tak wsłuchać się w nastroje, to mało […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Artur Derbin pozostanie trenerem GKS-u Tychy

Artur Derbin nadal będzie trenerem GKS-u Tychy. W związku ze spełnieniem odpowiednich zapisów, jego umowa została automatycznie przedłużona do czerwca 2022 roku.  Derbin szkoleniowcem tyszan został przed startem ubiegłego sezonu. Zajął z GKS-em trzecie miejsce w I lidze, do ostatniej kolejki mając szanse na bezpośredni awans. GKS zawiódł później w barażach, odpadając u siebie z […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sześciu zawodników odeszło z Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała kontynuuje kadrowe przemeblowania po spadku do I ligi. Dziś poinformowano, że szeregi “Górali” opuszcza sześciu zawodników.  Są to Dmytro Baszłaj, Karol Danielak, Gergo Kocsis, Petar Mamić, Sierhij Miakuszko i Michał Rzuchowski. Najbardziej zawiedli Baszłaj i Kocsis. Najlepiej z tego grona prezentował się Rzuchowski, choć w tym przypadku “najlepiej” nie znaczy “dobrze”. Przypomnijmy, że […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021