post
Avatar

Opublikowane 19.07.2019 14:15 przez

red6

Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy, nawet nie rozważył naszego pomysłu wycofania polskich drużyn z europejskich pucharów, po czym – tak na dobicie – nakreślił nam smutną wizję przyszłości. Będzie jeszcze trudniej i najpewniej będzie jeszcze gorzej. Dość realny scenariusz na najbliższe lata to jedna drużyna w “Lidze Europy 2”, o ile po drodze się nie skompromitujemy. 

Porozmawialiśmy również o nowym podziale pieniędzy, kolejnym spadku frekwencji, szacunku dla kibiców, Rakowie Częstochowa grającym w Bełchatowie, narzekaniach trenerów na terminarz, poszukiwaniach najlepszego systemu rozgrywek czy przepisie dotyczącym obowiązkowej gry młodzieżowcach. 

Przed startem ligowych rozgrywek – lektura jak znalazł. Choć koniec końców dość przykra. 

Czy jako Ekstraklasa bylibyście skłonni rozważyć wycofanie polskich drużyn z europejskich pucharów? 

To byłoby populistyczne i najgorsze z możliwych rozwiązanie. Trzeba się raczej zastanowić nad tym, jaka jest tego wszystkiego przyczyna. A to, niestety, bardzo złożony i skomplikowany problem. Sam patrzę na to wszystko z trochę innej perspektywy. W środę słyszałem wypowiedź trenera Fornalika, który stwierdził, że żal mu piłkarzy, a mi jest też żal wszystkich tych ludzi, którzy pracują na to, jak ta liga wygląda i jak znakomicie jest opakowana. Możesz być najlepszy w dziedzinie przeprowadzania transmisji i dostawać za to nagrody, możesz należeć do światowej czołówki w innych aspektach, ale po takich meczach w europejskich pucharach to wszystko przestaje mieć znaczenie. Bramkarz, którego w życiu nie poznałeś, wali przeciwnika w łeb, a ty spadasz do piekła. 

Na końcu liczy się to, że nie wygraliśmy żadnego z ostatnich dziesięciu meczów w pucharach [rozmowa odbyła się w czwartek – red.]. 

Dla nas to niezwykle frustrujące, bo z punktu widzenia Ekstraklasy robimy wszystko, co tylko możemy, by było inaczej. Mamy bardzo wysoki kontrakt telewizyjny, który został wypracowany przez naszych ludzi, mecze są przez nas dobrze pokazywane i dobrze zorganizowane. To boli i wiem, że to samo czują ludzie w klubach, którzy nie należą do działów sportowych. Oni mogą włożyć w swoją pracę mnóstwo wysiłku, ale na koniec ich praca również postrzegana jest przez pryzmat sportowych wyników klubu. Jednak takie jest też prawo kibica, który nie patrzy na to, czy świetnie działają social media, lecz na to, czy klub przechodzi do drugiej rundy europejskich pucharów. 

Wydaje mi się, że kolejny falstart w Europie jest dla Ekstraklasy o tyle bolesny, że niedawno doszło do podziału pieniędzy z tytułu praw telewizyjnych i te nowe zasady to wielki ukłon w stronę pucharowiczów. 

To prawda i to pokazuje też pewien problem, który dotyczy całej ligi. Jeśli spojrzymy na nią jako całość, na wszystkie szesnaście klubów, to ich pozycja jest znacznie wyższa niż ta, którą pokazuje ranking UEFA. Natomiast jako rozgrywki cierpimy przez brak bardzo silnych liderów. Nawet na Białorusi mamy BATE, które od wielu gra w pucharach regularnie, w Europie zdobywa doświadczenie oraz pieniądze. To później wychodzi w bezpośrednich konfrontacjach, bo możemy mówić, że Piast przegrał już w pierwszej rundzie, ale przegrał z zespołem, który ma te dwie ważne rzeczy – większe doświadczenie i większe pieniądze. Gdy mówię na niektórych spotkaniach, że u nas udało się zdobyć mistrzostwo za siedem milionów euro, to ludzie pytają mnie: „miesięcznie?”.

Ja to rozumiem, ale większym problemem niż to, że Piast przegrał z BATE, jest fakt, iż nie wygraliśmy też z zespołami z Luksemburga i Gibraltaru, na razie w jednym meczu. Te kluby mają mniejsze doświadczenie i mniejsze budżety. Chyba doszliśmy do momentu, w którym trzeba jasno powiedzieć, że problemem nie są pieniądze, tylko to, w jaki sposób nimi zarządzamy. 

Takie mecze jak te Legii z Dudelange, Lecha ze Stjarnanem czy wcześniej Wisły Kraków z Levadią już do końca będą postrzegane jako coś… Nie chcę powiedzieć hańbiącego, ale bardzo negatywnie wpływającego na wizerunek. 

Ale one zaczynają stawać się normą, a nie wypadkami przy pracy. 

Zobaczymy, rozmawiamy przecież jeszcze przed rewanżami w eliminacjach Ligi Europy. Był taki sezon, w którym Legia na początku zremisowała z St. Patricks, a później grała w fazie grupowej tych rozgrywek i z tej grupy wyszła. Przy czym to, co się wydarzy w rewanżu, jest bardzo istotne. Druga runda wydaje się dość prosta dla warszawskiego klubu. 

Widzę, że pozostaje pan optymistą. 

Bardziej realistą. Jeśli Legia przegrałaby dwumecz z drużyną z Gibraltaru, byłby to rzeczywiście duży problem, ale on tak naprawdę jest bardziej złożony, więc nie ma sensu patrzeć na niego przez pryzmat poszczególnych meczów. Najgorsze jest jednak to, że on się będzie pogłębiał. Mówię to z perspektywy osoby, która uczestniczy w rozmowach dotyczących zmiany systemu rozgrywek UEFA i zmian w przepisach międzynarodowych regulujących temat transferów. Przyszłość wygląda na tej płaszczyźnie nieciekawie – nie tylko nasza, ale też innych krajów, które nie należą do ścisłej czołówki. Pojawiają się równolegle inne pomysły zmian przepisów transferowych FIFA, które moim zdaniem są niezwykle groźne i potencjalnie szkodliwe. 

Jakie konkretnie? 

Na pewno zmiany, które spowodują, że – upraszczając – łatwiej będzie wywieźć młodego piłkarza z dotychczasowego klubu bez konieczności płacenia mu ekwiwalentu. To byłaby katastrofa dla polskiego futbolu. 

Katastrofa dla ligi, która poniekąd żyje z dostarczania piłkarzy innym. 

Tak, ale są też inne kwestie. Mam nadzieję, że druga rzecz nie wyjdzie poza fazę projektową, a dotyczy ona tego, że transfery będzie można robić tylko i wyłącznie do rozpoczęcia sezonu. My sprzedajemy piłkarzy przede wszystkim do lig, które startują później niż my. Gdybyśmy mieli zamknąć okienko w okolicach połowy lipca, a później pojawiłyby się transfery wychodzące, nie mielibyśmy możliwości pozyskania nowych piłkarzy. 

Takich pomysłów niestety pojawia się na świecie coraz więcej. Tendencja jest niepokojąca, szczególnie dla klubów z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie jesteśmy odosobnieni w pokazywaniu, że coś jest nie tak. Podobne głosy słychać nawet na tym, jak mogłoby się wydawać, dużo wyższym poziomie, bo wczoraj przeczytałem wypowiedź Edwina van der Sara, który celnie wypunktował sytuację Ajaksu Amsterdamu. To wielki klub w skali europejskiej, ze wspaniałą historią, półfinalista ostatniej edycji Champions League, a eliminacje do europejskich pucharów zaczyna od przedostatniej rundy. Musi przejść dwóch przeciwników, by znaleźć się w grupie. Struktura rozgrywek europejskich to kolejna rzecz, która zaczyna wyglądać niepokojąco. Miejsc przy stole dla średnich i małych jest mało, a będzie coraz mniej. 

WARSZAWA 21.05.2018 GALA LOTTO EKSTRAKLASA - OFICJALNE ZAKONCZENIE SEZONU 2017/18 --- GALA POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE - THE OFFICIAL END OF SEASON IN WARSAW KAROL KLIMCZAK MARCIN STEFANSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Konkretniej mówiąc, nasza przyszłość na tę chwilę zapowiada się tak, że tylko mistrz Polski będzie miał szanse na Ligę Mistrzów lub później Ligę Europy. Pozostałe drużyny powalczą co najwyżej o „Ligę Europy 2”. 

Założenie, że będziemy grali w tych rozgrywkach, jest dość optymistyczne. Wcale nie będzie tak łatwo. 

A na początku wydawało nam się, że dostaniemy nowe rozgrywki, w których już po prostu musimy występować. 

Życie i charakter mojej pracy nauczyły mnie, że trzeba rozważać wszystkie warianty, także te negatywne. Szanse na naszą grę w Lidze Mistrzów spadną w okresie 2021-24 gdzieś o około dwadzieścia procent, a może okazać się też, że Liga Europy w nowym układzie będzie zamknięta dla polskich klubów. Dość realny jest scenariusz z jednym przedstawicielem w fazie grupowej „Ligi Europy 2”. Dostać się tam będzie mu dość łatwo, ale to nie znaczy też, że nie będzie można odpaść. 

Wszystko to sprowadza się do faktu, że rozwarstwienie w piłce jest coraz większe. Zyskają tylko najsilniejsi. A w pozostałych krajach rośnie jedynie frustracja, bo mistrzostwo sprowadzane będzie do tego, że odpadniesz w drugiej lub trzeciej rundzie. Zrobiliśmy sobie wewnętrzną analizę, która miała pokazać, gdzie dziś jest granica, jeśli chodzi o kluby, które zdaniem możnych mogą, powinny grać w Lidze Mistrzów. Blisko niej są: Celtic, Ajax i FC Basel. Wielkie, silne, bogate kluby. 

Wróćmy więc do podziału kasy u nas. Minęło już trochę czasu i z dzisiejszej perspektywy dalej uważa pan, że zmniejszenie puli stałej, a zwiększenie tej dla pucharowiczów to były właściwe wybory? Pojawiało się dużo głosów krytycznych ze strony średniaków. 

Wszyscy w Polsce rozumieją, że w interesie całej ligi jest dobra gra w Europie. Bez tego nie da się podnieść wpływów. Pokazują to doświadczenia z innych lig. Najlepszy przykład to Czechy, gdzie od lat mamy stałą czołówkę, generuje ona największe pieniądze i „ciągnie” resztę stawki. Oczywiście jest to podszyte obawą klubów średnich, aspirujących, że ktoś, Legia czy Lech, odjedzie wysoko i zdominuje rozgrywki. Dla nas jako ligi też nie byłoby to najlepszym rozwiązaniem, gdyby ktoś seryjnie zdobywał tytuły, ponieważ naszym atutem jest to, że rozgrywki są emocjonujące, co pokazał najwyższy kontrakt w historii. Z poziomu sportowego wszyscy nie jesteśmy zadowoleni, jednak nawet pomimo możliwości, które dajemy klubom i kluby same wypracowują, okazuje się, że nie możemy zapewnić gwarancji, że ten poziom wzrośnie. Żeby pokazać, jak drogi jest sukces w piłce, zawsze podaję przykład Korony Kielce i Vive Kielce. Przy porównywalnych budżetach jeden klub jest w środku tabeli Ekstraklasy, a drugi wygrywa Ligę Mistrzów. Ludzie myślą, że nasza piłka klubowa jest bogata i to poniekąd prawda, ale z perspektywy Europy już w żadnym wypadku. 

Na to również można spojrzeć szerzej, bo my jako społeczeństwo nie jesteśmy bogaci. Zrobiliśmy różne badania i z jednego wynikało, że nasza pozycja w rankingu UEFA mniej więcej odpowiada potencjałowi finansowego – mam na myśli potencjalną kwotę, którą Polak może wydać na piłkę. 

To od razu zapytam – martwi pana spadek frekwencji? Drugi rok z rzędu Ekstraklasa jest na minusie. 

Nie, ten spadek frekwencji nie jest do końca miarodajny. Gdyby nie było kryzysu w Lechu Poznań, gdyby nie doszło do pewnego załamania w Zabrzu, poziom frekwencji byłby podobny do tego sprzed roku. 

Odbiję piłeczkę. I tak mieliście szczęście, że z Ekstraklasy zleciały Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Sandecja Nowy Sącz, które miały zdecydowanie najniższą średnią frekwencję, bo w innym przypadku spadek byłby bardziej wyraźny. 

Według naszych wyliczeń większy wpływ miały wydarzenia z Poznania i Zabrza. Przy czym to, że Zagłębie Sosnowiec i Miedź Legnica nam ten poziom trochę podniosły, jest oczywiste i niepodważalne. Poprzedni sezon był bardzo specyficzny. Pojawiło się powszechne rozczarowanie z powodu złego występu reprezentacji na mundialu, szybkiego odpadnięcia Legii z pucharów i najgorszego od lat sezonu Lecha. We wszystkich motorach ligi pojawił się kryzys. Ludzie na to zareagowali i takie jest ich prawo. 

Polski kibic ma świadomość, że nie obejrzy tu gry na poziomie Messiego i Ronaldo, ale oczekuje zaangażowania i walki. My jako liga oczekujemy tego samego. Piłkarze dostają wysokie kontrakty jak na nasze możliwości, ale ich wysiłek musi odpowiadać naszemu wkładowi. Niełatwo będzie to osiągnąć czysto piłkarsko, bo infrastrukturę i otoczkę mamy na bardzo wysokim poziomie, ale te dwie rzeczy, o których wspomniałem wcześniej, muszą być podstawą. Polski kibic może przełknąć porażkę 1:2 z BATE, ale nie przełknie tego, że piłkarz przechodzi obok jakiegoś meczu ligowego. Poza tym, polski kibic jest też trochę chimeryczny. Mamy dość wąską grupę takich, która na mecze przychodzi zawsze. 

Wy jako Ekstraklasa w kwestii spadku frekwencji nie macie sobie nic do zarzucenia? 

Raczej nie. Nie mamy na to wielkiego wpływu, co przyznają nawet same kluby. Są kwestie terminarzowe, meczów w poniedziałki i w piątki, ale z drugiej strony jest to połączone z wyborami telewizyjnymi.

A nie ma pan wrażenia, że w Polsce kibiców piłkarskich po prostu się nie szanuje? Tylko w ostatnich dniach Jagiellonia Białystok musiała przepraszać fanów, którzy odbili się od bram stadionu przed sparingiem, a Legia Warszawa ma ogromne problemy ze sprzedażą karnetów. Na dokładkę jest ta uchwała, która może sprawić, że kluby nie będą przyjmowały kibiców gości ze względu na swój kaprys. 

Nie mam takiego wrażenia. W przypadku Legii sprawa jest prosta. Próbowano znaleźć nowe rozwiązanie biznesowe, ale się nie udało. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Najważniejsze, żeby wyciągnąć z tego wnioski. To samo musi zrobić Jagiellonia, która nie przewidziała, że trzy tysiące ludzi zjawi się na jej sparing. 

Z drugiej strony to pokazuje również to, o czym ciągle powtarzam – że w Polsce nie wykorzystujemy wszystkich możliwości w sferze okołosportowej. A ma to bardzo negatywny wpływ na stan polskiej piłki. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych klub powinien trzydzieści dni wcześniej wystąpić o zezwolenie na organizację imprezy masowej. Jagiellonia ma już zresztą w tym temacie złe doświadczenia – zrobiła kiedyś prezentację, przyszło więcej niż tysiąc osób i były z tego powodu postępowania karne. Klub dostał po łapach. Niektóre przepisy są absurdalne, ale musimy się z nimi zmagać. Taka proza życia w Polsce. 

To przejdźmy do tej nieszczęsnej uchwały. 

Z jej treścią zapoznałem się z komunikatu ze związku i z tego powodu trudno mi się odnieść do samego projektu. 

Ale na pewno śledzi pan dyskusję i wie, jakie są jej założenia. 

Oczywiście. Patrzę na to z takiej perspektywy – tak naprawdę niewiele to zmienia. Mało kto wie o tym, że taki przepis istnieje już od dziesięciu lat, a to tylko jego powtórzenie. Jest taka uchwała PZPN-u dotycząca bezpieczeństwa rozgrywek, która mówi, że w sytuacji, w której występuje zagrożenie, kluby muszą zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do udziału kibiców gości. 

To po co to robimy? 

Ja wiem, że taki zapis jest i kluby nigdy go nie wykorzystywały. Dlatego nie obawiam się zmiany podejścia. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że czasami zdarzają się mecze, w których udział kibiców gości może doprowadzić do zakłóceń porządku. Jeśli mamy pewność, że będzie awantura, to czy należy do tego dopuścić? To pytanie, które słyszałem na przykład w Trójmieście, gdzie wojewoda wydawał decyzje, że derby odbędą się bez udziału kibiców gości. Podczas tego pamiętnego spotkania, w trakcie którego mieliśmy jakieś podpalenie, strzelanie, racowiska i tak dalej, miasto musiało wydać konkretną sumę na zabezpieczenie. W trakcie następnego meczu największym incydentem było wylanie kubka wody na jednego z trenerów i koszty zabezpieczenia były z perspektywy miasta o ponad milion złotych niższe. Musimy czasami spojrzeć szerzej, poza ten światek piłkarski. I zrozumieć miasto, które mówi: „zaraz, mogę oszczędzić na tym milion złotych, nad stadionem nie musi latać helikopter i miasto nie będzie sparaliżowane, więc wolę tak postąpić”. Środowisko kibicowskie musi zrobić wszystko, by takich dylematów nie tworzyć i w ten sposób wytrącać argumenty z rąk. 

Dobry przykład to kibice Wisły Kraków w Kielcach. Była tam pamiętna sprawa zabójstwa, przez wiele fani Białej Gwiazdy nie jeździli na te wyjazdy. Udało się jednak doprowadzić do sytuacji, że się w Kielcach pojawiają. Miłości tam nie ma i nigdy nie będzie, ale mecze odbywają się bez żadnego problemu. Jeśli chcemy zmian, musimy zacząć od siebie – to dotyczy także osób ze środowiska kibicowskiego. 

WARSZAWA 17.05.2019 SPOTKANIE WLADZ LIGOWEJ SPOLKI Z PREMIEREM, PRZEDSTAWICIELAMI RZADU, PREZESAMI KLUBOW ORAZ PARTNERAMI EKSTRAKLASY --- MEETING PRIME MINISTER WITH PEOPLE OF POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE IN WARSAW MARCIN STEFANSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

To porozmawiajmy o drużynie, która wszystkie mecze będzie grała na wyjeździe. Raków Częstochowa w Bełchatowie prestiżu lidze nie dodaje. 

Uważam, że gdy mówimy w Polsce o dążeniu do osiągania sukcesów, musimy pamiętać, że polega to również na respektowaniu przepisów. To w zasadzie podstawowa rzecz. Musimy pewne rzeczy zdefiniować i odpowiedzieć sobie na pytanie – na co się godzimy? Wróćmy do genezy pierwotnego zapisu. Gdy rozmawialiśmy o spadku trzech zespołów z Ekstraklasy, kluby powiedziały: „okej, ale żeby nie powtórzył się przypadek Sandecji, powinny zostać przyjęte przepisy, które uniemożliwią granie na obcym stadionie w innym mieście”. Prosta sprawa – jeśli chcesz występować w naszej lidze, musisz być na to gotowy. Jednak w międzyczasie ten przepis został przez PZPN złagodzony, czego rezultatem jest to, że mamy klub grający poza swoim miastem. Oczywiście dla Rakowa to też nie jest dobra sytuacja, bo ten zespół będzie wytykany palcem. Tam docelowo powstanie nowy obiekt, to będzie wyglądało inaczej niż w przypadku Sandecji, natomiast jest oczywiste, że niekorzystnie wpłynie to na kilka rzeczy. Między innymi na obniżenie frekwencji, o której rozmawialiśmy. Powiem panu więcej – w okolicach Piotrkowa akurat remontowana jest droga, więc co dwa tygodnie dojazd z Częstochowy może być utrudniony. Liczę tylko na to, że potrwa to maksymalnie pół roku i docelowo pomoże klubowi w rozwoju.

Pan był gorącym zwolennikiem pierwotnej wersji tego przepisu. 

Jestem zwolennikiem jasnego wyznaczania sobie celów. Możemy powiedzieć: „nie stać nas” i to nie jest żaden wstyd. Jeśli nie możesz postawić 300-metrowego domu, to stawiasz mniejszy. Nie miałbym nic przeciwko, gdybyśmy uznali, że nie mamy na to kasy, więc musimy trochę klubom poluzować. Jednak tak to nie wygląda. A uważam, że liga może ruszyć do przodu tylko wtedy, jeśli w każdym z aspektów będziemy utrzymywać wysokie standardy. To tyczy się bardzo wielu kwestii. Nawet tak prozaicznych jak to, że mamy w Warszawie dwa maratony tydzień po tygodniu. Co to ma wspólnego? To, że nie mogę optymalnie ułożyć kalendarza rozgrywek. Muszę dwa razy wysłać Legię na wyjazd w sztywnym terminie, co powoduje szereg komplikacji w innych klubach, bo to system naczyń połączonych. Wystarczyłoby, żeby ktoś w mieście pomyślał, że można te dwie imprezy rozdzielić. To niuanse, które składają się na obraz niewykorzystanych możliwości. 

Inna sprawa jest taka, że w Polsce ciągle nie zawsze właściwie odpowiadamy na pytanie – czy piłka to tylko rozgrywki ligowe, czy show-biznes? 

Odpowiedź jest oczywista. 

Gdyby chodziło tylko o sport, to tak jak KTS Weszło kopalibyśmy sobie na Marymoncie przy kiełbasie. 

Na razie na Marymoncie. 

Okej, za siedem lat być może w Ekstraklasie. Ale wracając do meritum, mówimy o pytaniu podstawowym. Jeśli definiujemy sobie, że to jest show-biznes, musimy spełnić szereg warunków. A gdzie widzę problem? Choćby w podejściu poszczególnych trenerów, bo mamy różne cele i różne spojrzenia na to, jak powinny wyglądać rozgrywki. Trener chce mieć spokój, gwarancję, że się utrzyma i będzie pracował. Nie mówię, że to źle, bo bezpieczeństwo w piramidzie potrzeb ludzkich jest bardzo wysoko. Z jego perspektywy to oczywiste. Można to zrozumieć, choć w rozmowach śmiejemy się, że z punktu widzenia trenerskiego najlepszy system jest taki, w którym nikt nie spada, nie ma tego całego stresu i jest spokój. A tak na poważnie – z punktu widzenia Ekstraklasy ten spokój jest czymś, co tę ligę by zabiło.

Oczywiście pana rozumiem, ale nie zgodzę się z tym, że ten maraton w końcówce sezonu był potrzebny. 

Dlaczego? To błąd w myśleniu. 

W pewnym momencie naprawdę można się było pogubić, którą mamy kolejkę. Liga się wlecze, a w najważniejszym momencie, gdy gramy o spadki i mistrzostwo, jedzie bez trzymanki. 

Punkty są warte tyle samo na początku sezonu, w środku i w końcówce. Każdy mecz to są trzy punkty. Może zamiast wcześniej się bujać, ktoś zdobędzie tyle punktów, żeby móc się pobujać przez ostatnie siedem kolejek jak PSG? Można spokojnie przygotować sobie dobrą pozycję. 

To nie jest tak, że pozostajemy na to głusi, bo w tym sezonie pogramy tydzień dłużej i mecze zostaną inaczej rozłożone. Ale to jest papierek lakmusowy. Nie zapominajmy o tym, czego oczekuje się od rozgrywek sportowych, które mają być oglądane i przynosić klubom pieniądze. Aby tak było, rozgrywki muszą być interesujące i emocjonujące. Nie zapominajmy też o tym, że runda finałowa to dla klubów biorących udział w pucharach znakomite przetarcie przed tym, co dzieje się teraz. Też grasz co trzy dni, też każdy mecz jest o coś, też na końcu masz konkretną stawkę – to wszystko jest mocno zbliżone. Gdzie indziej ci piłkarze mają się nauczyć tej presji czy odpowiedniego przygotowania do takiego wysiłku? W Europie coraz częściej się tak gra i nikogo takie rozwiązanie nie dziwi. Ludzie uważają tam wręcz, że idea naszego systemu jest dobrym rozwiązaniem. Niestety uważają tak też Czesi, którzy przyjęli podobne podejście i trochę je zmodyfikowali. Mówię „niestety”, bo uważam, że dzięki temu jeszcze nam odjadą. 

Czyli odrzuca pan te krytyczne głosy? 

Wspominam o tym również z tej showbiznesowej perspektywy. Gdy słyszę, że ktoś mówi: „grajmy mniej”, „wypuśćmy młodzież”, „potestujmy”, to nie mogę się z tym zgodzić. Czytałem ostatnio artykuł o lidze NFL. Tam kibice wyraźnie mówią, że ich nie interesują dwie próby generalne, oni przychodzą na sztukę. Ona musi być grana w pełnym składzie. To trochę tak, jakby ktoś ci powiedział, że przyjedzie U2, ale nie wystąpi Bono i The Edge, a zagra za to dwóch technicznych. Ludzie tego nie chcą, chcą emocji, maksymalnego zaangażowania i wszyscy uczestnicy rozgrywek muszą do tego przystosować. Takie są dzisiejsze realia. Po prostu korzystajmy z tego ostatniego miesiąca jak najlepiej, bo później podobnego doświadczenia nam brakuje. 

To zapytam inaczej – pan jest zwolennikiem dzisiejszego rozwiązania czy widzi pan rezerwy? 

Zgadzam się, że ten system jest trudny i wymagający również dla nas, z punktu widzenia prowadzenia rozgrywek. Musimy jednak sprostać tym wymaganiom. Sam nie jestem jego fanatykiem, ale patrzę na cele, które mamy zrealizować. Jeśli ktoś wymyśli inny system, który zapewni nam sukcesy, to my jak najbardziej go przyjmiemy. 

My generalnie cały czas szukamy. Rada Nadzorcza Ekstraklasy zleciła badania, które robimy z amerykańską firmą, z którą współpracujemy przy układaniu kalendarza i która robi podobne analizy m.in. dla NFL czy Ligue 1. Ma ona przyjrzeć się różnym systemom rozgrywek z perspektywy Polski. Szukamy najlepszego i pod względem biznesowym, i sportowym. Wybór był taki a nie inny, bo GotSport patrzy na to swoim amerykańskim, mocno showbiznesowym spojrzeniem, ale też zupełnie z boku, bo nie jest obarczony wszystkimi rozważaniami na temat ESA37, ESA34 i tak dalej. Poprzedniego systemu z trzydziestoma kolejkami nawet nie wymieniłem, ale z prostej przyczyny – pod względem finansowym jego przywrócenie byłoby kompletnie nieopłacalne. Mało kto zwraca uwagę na to, że ten system, który był przez ostatnie lata, przyniósł klubom wpływy z biletów na takim poziomie, jakbyśmy zagrali dwa dodatkowe sezony w tym starym systemie. Oczywiście trzeba przez to zagrać dwa dni przed Wigilią, czego ja sam nie lubię, ale to wynika też z tragicznego kalendarza UEFA. 

WARSZAWA 01.06.2019 AKADEMIA KLASY EKSTRA LEGIA WARSZAWA --- LEGIA WARSAW EXTRA CLASS ACADEMY MARCIN STEFANSKI FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

I co mówią Amerykanie, gdy patrzą na tę naszą Ekstraklasę? 

Jeszcze czekamy na ich wnioski, które zostaną przedstawione Radzie Nadzorczej, żeby ocenić te wszystkie elementy. Z góry powiem, że rozumiem te wszystkie głosy o ESA34, lidze 18-zespołowej, bo to system naturalny – tak gra Bundesliga. Jednak to są ciągle dwa różne światy. 

Podkreślam, że to tylko moje spojrzenie, zresztą tak jak wszystko, o czym tutaj mówię – nie traktujmy tego w żadnym wypadku jako oficjalnego stanowiska spółki. Przy zmianie systemu na ESA37 zakładaliśmy, że w przyszłości 18-zespołowa liga być może będzie dla nas optymalna. Jednak warunkiem było bardzo silne zaplecze, żebyśmy nie mieli problemów z wartością dodaną, gdy mówimy o zespołach awansujących. Tak to wygląda w Niemczech. Spadnie Koeln, wchodzi na przykład Bochum i wszyscy są gotowi. U nas wygląda to inaczej, dlatego musimy na wszystko patrzeć od innej strony i pytać o to, czy mamy odpowiedni potencjał. Jak uznamy, że mamy i że przyniesie to poprawę poziomu sportowego i finansowego, to ja nie widzę przeszkód. 

Zmniejszenie ligi w tym momencie nie podziałoby korzystnie na wzmacnianie zaplecza? 

Moim zdaniem nie powinniśmy mieć ligi mniejszej niż szesnaście zespołów. Taka liczba się broni i z punktu widzenia zainteresowania piłką w Polsce wszystko jest w porządku. A zmniejszenie ligi budzi obawy, że Ekstraklasa przestanie ludzi interesować. Musimy bazować na związkach kibiców z lokalnymi klubami, więc ich ograniczenie mogłoby nie przynieść korzyści. Bez dwóch zdań ważniejszą kwestią od liczby drużyn jest jakość zespołów, które wchodzą do ligi. Nad tym musimy pracować. 

Tym bardziej, że od tego sezonu spadają trzy drużyny. Do zabawy o awans i zajęcie tego dodatkowego miejsca zaproszona zostanie, przez system barażowy, nawet szósta drużyna pierwszej ligi. Nie boi się pan, że połowa nie spełni wymogów? 

Może tak być, ale zobaczymy. Na zapleczu są choćby kluby, które grały już w Ekstraklasie i spokojnie mogą do niej wrócić, ale są też takie, które trudno wyobrazić sobie wyżej. To ryzyko podjęte przez PZPN. Moim zdaniem ta koncepcja jest fajna, bo uatrakcyjnia rozgrywki, jest czymś na wzór Championship. To szansa. Związek też zapowiedział, że dopuści do meczów barażowych tylko te drużyny, które spełnią wymogi. Dla mnie to jest okej, o ile będzie to respektowane. Nie spełniasz wymogów, to do widzenia i tyle.  

Skoro już mówimy o zmianach, to od tego sezonu przestał obowiązywać limit dla graczy bez paszportu UE, a zaczął obowiązywać przepis o obligatoryjnym młodzieżowcu na boisku. U nas zawsze musi być coś za coś?

Moja teza jest może nie do końca popularna, ale uważam, że przepis ograniczający liczbę zawodników spoza Unii Europejskiej miał olbrzymi wpływ na wyniki polskich drużyn w pucharach w ostatnich latach. Wpływ negatywny. Możemy znaleźć różne przykłady, ale mi najmocniej utkwił w głowie Lech Poznań z czasów gry z Manchesterem City. Mówimy o ponad połowie składu, czyli piłkarzach takich jak Burić, Arboleda, Injac, Henriquez, Stilić czy Kriwiec. Zmiana tego przepisu przez PZPN jest dobra, bo powinni grać najlepsi. Tak generalnie najlepsi. Dlatego z kolei obawiam się tego przepisu o młodzieżowcu w składzie, bo raczej tak nie będzie. 

Na pewno tak nie będzie. 

W sporcie nic nie może być dane za darmo. Oczywiście ten przepis może wypalić, bo w Polsce czasami… standardowe sterowniki nie działają. Nawet bym tego chciał, choć to siłowe rozwiązanie. A Boniek ze Żmudą nie grali w lidze czy w reprezentacji dlatego, że ktoś to wymuszał. Byli najlepsi, po prostu. W sporcie nie ma drogi na skróty, choć chciałbym nie mieć racji. 

Rynek stanie się chory? 

Już się staje. Jeśli wrócimy do tych ewentualnych zmian w przepisach transferowych FIFA, które umożliwią „neokolonializm” i wywożenie zawodników hurtem, to trudno będzie takiego młodego piłkarza utrzymać. Już dziś kluby mówią, że rynek jest bardzo przetrzebiony. „Towaru” jest mało, więc kosztuje więcej. To może zaprowadzić nas do zaburzeń płacowych. Ciekaw jestem też, jakie będzie to przejście poza wiek młodzieżowca. A może być bardzo brutalne, bo nagle będzie okazywało się, że chłopak po prostu nie jest potrzebny. Zobaczymy, choć eksperyment jest na dużą skalę, bo – bodaj poza Rumunami – nikt tak nie gra. Ale dajmy sobie szansę. 

Pana ta liga jeszcze ekscytuje nie tylko dlatego, że odpowiada pan za jej organizację, czy – trochę tak jak w przypadku kibiców po pucharach – entuzjazm opadł? 

To taka trudna miłość. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo po tylu latach pracy w piłce człowiek siłą rzeczy patrzy na tę ligę inaczej – trochę brakuje tych stricte kibicowskich emocji. Choć wydaje mi się, że ten sezon będzie lepszy. Transfery, które zostały zrobione, są ciekawsze. Więcej pieniędzy idzie na szkolenie. Oby tylko… pogoda dopisywała, bo to wbrew pozorom też jest bardzo ważne, a poprzedni sezon pod tym względem był fatalny. No i musi być walka, zaangażowanie, bo to absolutnie podstawa. Na pewno stać nas na więcej, niż dzisiaj dostajemy. 

Rozmawiał MATEUSZ ROKUSZEWSKI

Fot. FotoPyK

red6

Opublikowane 19.07.2019 14:15 przez

red6

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Weszło
22.06.2021

Euro 2020 – najlepszy jak do tej pory turniej XXI wieku? (12)

Wczoraj futbol pokazał swoją siłę. Czytam przez cały turniej, że oglądalność Euro, w porównaniu do minionych lat, wyraźnie spadła. Więcej wykręca chodzenie po magazynach Milwaukee, gdzie w kupionych za sto dolarów boksach odnajdują się dzieła van Gogha. Nawet w krajach takich jak Włochy, gdzie przecież Euro powinno się oglądać tak, jak transmisję z najlepszych chwil […]
22.06.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
Ekstraklasa
05.06.2021

Mamrot i Jagiellonia? Małżeństwo z rozsądku

Razem przeżyli dobre chwile (wicemistrzostwo, finał Pucharu), razem mierzyli się z wypaleniem związku, obie strony miały do siebie uzasadnione pretensje. A potem podziękowały sobie za wspólnie spędzony czas i poszły w swoje strony. Ale zarówno Mamrot, jak i Jagiellonia, nie mogą powiedzieć o sobie, że wygrały to rozstanie. Tu nie było zwycięzców, byli sami ranni. […]
05.06.2021
Weszło
02.06.2021

Jan Kliment piłkarzem Wisły Kraków. Na papierze – przyzwoity transfer

Szeroko, naprawdę szeroko poszła Wisła Kraków przed starem nowego sezonu. Białą Gwiazdę wzmocnił już Alan Uryga, Mateusz Mlyński oraz Aschraf El Mahdioui. Teraz do tego grona dołączył kolejny piłkarz, na papierze wyglądający całkiem obiecująco. Nowym zawodnikiem Wisły Kraków został Jan Kliment, który może nie otrzymuje samych dziesiątek za styl, ale swoje na boisku robi.  Jan […]
02.06.2021
Ekstraklasa
26.05.2021

Najważniejsi sponsorzy pozostają z Ekstraklasą!

Choć sezon ligowy w Ekstraklasie dobiegł już końca, dzisiaj gruchnęła bardzo istotna wiadomość dla przyszłości tych rozgrywek. Ekstraklasa SA przedłużyła na kolejne dwa lata umowy sponsorskie z PKO Bankiem Polskim i Totalizatorem Sportowym. O przedłużeniu współpracy poinformował prezes zarządu Ekstraklasy SA, Marcin Animucki, któremu na konferencji prasowej towarzyszyli Zbigniew Jagiełło (prezes zarządu PKO Banku Polskiego), […]
26.05.2021
Weszło
25.05.2021

Piotruś, Tworo, Tworas. Nieoczywista historia Piotra Tworka

Trenerski syn Bogusława Baniaka. Były przedstawiciel handlowy i nauczyciel. Człowiek ciepły, ale sprawiedliwy. Ekstraklasa dopiero poznaje Piotra Tworka. Oto opowieść o trenerze, który nie grał w piłkę, nie miał chodów u możnych tego środowiska, ale dopchał się do Ekstraklasy. To Piotr Tworek oczami tych, którzy znają go z IV ligi i tych, którzy poznali go […]
25.05.2021
Ekstraklasa
24.05.2021

Podbeskidzie zmieni trenera. Kasperczyk zostanie pożegnany

Podbeskidzie spadło z Ekstraklasy, w Podbeskidziu lecą więc głowy. Dziś albo jutro pracę stracić ma Robert Kasperczyk. Trener miał wpisaną w umowę klauzulę przedłużenia po utrzymaniu się w lidze, lecz – co oczywiste – nie zostanie ona aktywowana. W klubie stwierdzili, że nie prolongują wygasającego kontraktu i do nowego sezonu przygotują się z innym szkoleniowcem. […]
24.05.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło
19.07.2019

Trenerowi Fornalikowi żal piłkarzy, a mi żal ludzi, którzy opakowują ligę

Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy, nawet nie rozważył naszego pomysłu wycofania polskich drużyn z europejskich pucharów, po czym – tak na dobicie – nakreślił nam smutną wizję przyszłości. Będzie jeszcze trudniej i najpewniej będzie jeszcze gorzej. Dość realny scenariusz na najbliższe lata to jedna drużyna w “Lidze Europy 2”, o ile po drodze się nie […]
19.07.2019
Weszło
01.07.2019

Chłopik: – Chcemy być obecni przy tym, co dla Polaków ważne

– Jako największy bank w Polsce i jedna z największych instytucji finansowych w tej części Europy szukaliśmy tak dużego projektu, by za jego pośrednictwem móc komunikować się z naszymi klientami czy też potencjalnymi klientami. Chcemy budować markę i promować te wartości, którymi w naszym banku sami się kierujemy. To, że piłka nożna jest dobrym kierunkiem, […]
01.07.2019
Weszło
21.06.2019

Kilku trenerów obiecywało powołania, ale żadne nie doszło. To dało mi kopa

– Naprawdę nie spodziewałem się, że szczęście uśmiechnie się do mnie tak szeroko. Przed wyjazdem trudno było oczekiwać, iż wystąpię tu w dwóch spotkaniach i to w pełnym wymiarze czasowym. To dla mnie powód do dumy, euforii, ale to nie tak, że się tym zadowalam – mówi Karol Fila, w obliczu kłopotów Roberta Gumnego podstawowy […]
21.06.2019
Weszło
09.05.2019

Podpowiadacze mówiący, że „w piłce tak się nie da”, nie mieli racji

– Podczas ostatniego domowego meczu z Pogonią Szczecin złość była we mnie tak duża, że obiecałem sobie, iż kiedyś ponownie wprowadzę Raków do Ekstraklasy – mówi Michał Świerczewski, właściciel częstochowskiej drużyny, który po 21 latach spełnił złożoną sobie kiedyś obietnicę. W tym czasie stworzył i rozwinął firmę x-kom, która dziś jest jednym z liderów w […]
09.05.2019
Weszło
02.05.2019

Po finale świętowaliśmy dwa dni. Na szczęście był to ostatni mecz sezonu

Dziewięć lat temu Andrius Skerla strzelił Pogoni Szczecin jedynego gola w finale Pucharu Polski. Do dziś to najważniejsze trafienie w całej historii Jagiellonii Białystok. Przy czym warto podkreślić “do dziś”, bo o 16:00 na Stadionie Narodowym piłkarze Ireneusza Mamrota staną przed szansą powtórzenia dokonania Skerli.  Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym litewskim obrońcą. Nie tylko […]
02.05.2019
Weszło
25.04.2019

Nie boję się drugiego spadku z rzędu. Pokażę, że potrafię wyciągnąć drużynę z opresji

O roli strażaka, do którego dzwoni się, gdy trzeba gasić pożar, a także o roli w karierze Krzysztofa Piątka. O zwolnieniu z Cracovii, po którym był zdemolowany psychicznie, a także o zwolnieniu z Termaliki, po którym większego żalu nie odczuwał. O tym, na czym powinien skupić się Michał Nalepa, a także o tym, gdzie należy […]
25.04.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Felietony i blogi
23.06.2021

Wyrastanie ze złudzeń (13)

Niewiele jest w życiu przyjemniejszych rzeczy, niż złudzenia. Są dostępne za darmo. Są dostępne dla każdego, w dowolnym momencie. Złudzenia zawsze są na wyciągnięcie ręki. Złudzenia przychodzą bez wysiłku. To przeróżne warianty: gdybym tylko miał więcej czasu, o, to bym zrobił. Gdyby mi się naprawdę chciało, o, to bym pokazał. Gdybym z nią spędził więcej […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Alba przejdzie do Interu?

Barcelona otrzymała ofertę za Jordiego Albę od Interu. Taką informację podało “Mundo Deportivo”. Co więcej, zdaniem dziennikarzy Blaugrana ma tę ofertę rozważyć. Koeman chce przebudować skład, pozbyć się niektórych piłkarzy, szczególnie tych, którzy zarabiają sporo, a Alba do tego grona należy. Z kolei Simone Inzaghi, nowy trener Interu, miałby być usługami Albo bardzo zainteresowany, bo […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Quintana na testach medycznych w Jagiellonii

Dani Quintana na testach medycznych w Jagiellonii Białystok. Informację o hitowym transferze podał Przegląd Sportowy. Hiszpan grał dla Jagi od połowy sezonu 12/13 do połowy sezonu 14/15. Dał się poznać jako świetny technik, który miał wielki wpływ na grę Jagi. W swoim najlepszym roku zanotował dla białostockiej ekipy 15 bramek i 12 asyst. No klasa, […]
23.06.2021
Felietony i blogi
23.06.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ (13)

Nieprawdopodobnie mnie irytuje polski piłkarski imposybilizm. On jest obecny na wszystkich poziomach, od sali gimnastycznej, na której nie da się grać w piłkę, bo mamy tylko jeden, a nie dwa materace, po stadion mistrza Polski, gdzie transferów nie można było zrobić wcześniej, gdyż się nie dało. Niektórzy uważają, że polska piłka nożna jest zamknięta przede […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Kozioł nowym bramkarzem ŁKS-u

Po odejściu z ŁKS-u Arkadiusza Malarza, łodzianie rozejrzeli się za nowym bramkarzem. I znaleźli. Został nim Marek Kozioł. Kozioł podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Bramkarz rozegrał 20 spotkań w ostatnim sezonie w barwach Korony Kielce, zachował osiem czystych kont. Możecie go pamiętać też z sezonu 19/20, kiedy […]
23.06.2021
Weszło
23.06.2021

Czy Paulo Sousa powinien niezależnie od wyniku pracować dalej? || Roki wyjaśnia #17

Dziś wieczorem dowiemy się, czy występ reprezentacji Polski na Euro zakończy się klapą, czy może jednak niekoniecznie. Po meczu ze Szwecją – w zależności od wyniku – zapanuje euforia lub histeria, więc być może nie najgorszym pomysłem jest zajęcie się przyszłością Paulo Sousy już przed nim. Czy Portugalczyk powinien kontynuować swoją pracą niezależnie od wyniku? […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Drągowski trafi do Atletico?

Od takiej rozmowy do transferu jeszcze droga daleka, ale przynajmniej coś się dzieje. Jak informuje Tomasz Włodarczyk, agent Bartłomieja Drągowskiego spotka się z działaczami Atletico Madryt, by omówić transfer do stolicy Hiszpanii. Drągowski ma za sobą dobry czas w Fiorentinie i nie umyka to uwadze innych klubów. Mówiło się o Interze, teraz na tapet wskoczyć […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Mbappe nie chce już grać w PSG?

Kontrakt Kyliana Mbappe wygasa w czerwcu przyszłego roku, nie słychać na razie, by miał zostać przedłużony, co podsyca tylko plotki na temat odejścia Francuza z PSG. Daniel Riolo, dziennikarz RMC Sport, twierdzi, że napastnik chce odejść. Riolo mówi: – Mbappe nie wierzy w projekt tworzony przez Leonardo. Jeśli nie odejdzie tego lata, za rok zrobi […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Damian Dąbrowski z nowym kontraktem

Damian Dąbrowski przedłużył umowę z Pogonią Szczecin. Nowy kontrakt będzie obowiązywał do czerwca 2024 roku. Czy to zaskakująca decyzja? Absolutnie nie, Dąbrowski miał naprawdę dobry sezon w barwach Portowców i wydatnie przyłożył się do tego, że szczecinianie skończyli rok na trzecim miejscu w tabeli. Potrafił rządzić w środku pola, ale też wykonywać mrówczą pracę, niedocenianą […]
23.06.2021
Suche Info
23.06.2021

Marek Gołębiewski wybrał nowy klub. Poprowadzi rezerwy Legii Warszawa

Chyba nawet sam Marek Gołębiewski nie spodziewał się, że będzie jednym z najbardziej rozchwytywanych trenerów tego lata. Jak już informowaliśmy, zatrudnieniem tego szkoleniowca zainteresowane były obydwa łódzkie kluby czy też Stomil Olsztyn. Ostatecznie Gołębiewski trafi jednak do trzeciej ligi. Ale nie do pierwszego lepszego zespołu, a do rezerw Legii Warszawa. Cel postawiony przed Gołębiewskim jest […]
23.06.2021
Brama dnia
23.06.2021

Deyna czy Kroos? Pora na “Bramę dnia”!

We wczorajszym głosowaniu niespodzianki nie było. Legendarne trafienie Diego Maradony zostało przez was wybrane “Bramą dnia”. A jak będzie dzisiaj? W szranki stają Kazimierz Deyna i Toni Kroos. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z firmy Gatigo. KAZIMIERZ DEYNA VS WŁOCHY (1974) Po dwóch meczach mistrzostw świata w 1974 roku reprezentacja Polski miała […]
23.06.2021
Prasówka
23.06.2021

PRASA. “Mamy duże postaci, ale trzeba je dobrze wykorzystać”

Przedmeczowa prasa, czyli jak zwykle mnóstwo treści. O czym dziś przeczytamy? O tym, że do składu wraca Grzegorz Krychowiak, że Szwedzi nam nie leżą i trzeba sforsować ich niepokonaną defensywę. Czyli będzie łatwizna. O ile Paulo Sousa będzie wiedział, jak dobrać skład, bo według Bogusława Kaczmarka ma z tym problem. – W naszej drużynie są duże […]
23.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Adam Frączczak w Koronie Kielce

Adam Frączczak został nowym piłkarzem Korony Kielce. Przez ostatnią dekadę 33-latek występował w Pogoni Szczecin, a teraz podpisał z kielczanami roczną umowę z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon. Frączczak jest jedną z ikon Pogoni Szczecin. Trafił do niej w 2011 roku i spędził w Szczecinie dziesięć lat. Przez ten okres rozegrał dla Portowców 288 […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wijnaldum w meczu 1/8 finału Euro założy opaskę przeciwko dyskryminacji

Georginio Wijnaldum, kapitan reprezentacji Holandii, w meczu 1/8 finału Euro 2020 będzie występował ze specjalną opaską kapitańską. Będzie miała ona napis “OneLove” i wpleciono w nią elementy tęczy. – Wspieramy inkluzywność i wspólnotę – mówi Holender. To kolejny podobny gest po tym, jak ostatnio Manuel Neuer występował z tęczową opaską na ramieniu wspierającą osoby o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Wisła Kraków ma nowego skrzydłowego. W Austrii imponował liczbami

Dor Hugi został nowym nabytkiem Wisły Kraków. 26-letni Izraelczyk w poprzednim sezonie austriackiej Ekstraklasy zdobył osiem bramek i zaliczył też osiem asyst. Z “Białą Gwiazdą” podpisał kontrakt do czerwca 2024 roku. Hugi to młodzieżowy reprezentant Izraela. W zespole do lat 21 rozegrał dziesięć spotkań i strzelił trzy gole, tyle samo trafień zaliczył w osiemnastu meczach […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Jagiellonia pozyskała byłego obrońcę Śląska

Israel Puerto został nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Ostatnio 28-letni piłkarz reprezentował barwy Śląska Wrocław. Po pozyskaniu Kacpra Tabisia i Michała Surzyna z Odry Opole to trzeci transfer ogłoszony dziś przez białostoczan. Puerto występował w Śląsku przez ostatnie dwa lata. Latem tego roku – konkretnie 30 czerwca – wygasa jego kontrakt z wrocławianami. Plotkowało się o […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Lech Poznań przedłużył kontrakt z utalentowanym napastnikiem

Filip Szymczak podpisał nowy kontrakt z Lechem Poznań. Umowa napastnika Lecha została przedłużona do 2025 roku. 19-latek ma już za sobą gole w rozgrywkach Pucharu Polski i w eliminacjach do Ligi Europy. Szymczak w kolejnym sezonie będzie prawdopodobnie napastnikiem numer 3 w układance Macieja Skorży. Przed nim w walce o skład są póki co Mikael […]
22.06.2021
Suche Info
22.06.2021

Finał Euro nawet z 60 tysiącami widzów na trybunach. Jest porozumienie

Rząd Wielkiej Brytanii doszedł do porozumienia z UEFĄ w sprawie zwiększenia puli osób, które będą mogły wyjść na półfinały i finały Euro 2020. Na Wembley zostanie wpuszczonych ponad 60 tysięcy widzów.  W ostatnich dniach plotkowało się o tym, że półfinały i finały mistrzostw zostaną przeniesione do Budapesztu lub Rzymu, by na trybunach mogło zasiąść możliwie […]
22.06.2021