post
Avatar

Opublikowane 01.07.2019 16:30 przez

red6

– Jako największy bank w Polsce i jedna z największych instytucji finansowych w tej części Europy szukaliśmy tak dużego projektu, by za jego pośrednictwem móc komunikować się z naszymi klientami czy też potencjalnymi klientami. Chcemy budować markę i promować te wartości, którymi w naszym banku sami się kierujemy. To, że piłka nożna jest dobrym kierunkiem, pokazują przykłady banków zachodnich. Jest ich wiele, ale takie dwa sztandarowe to Barclays, przez długie lata sponsor Premier League, oraz Santander, który wspiera ligę hiszpańską i Ligę Mistrzów. To biznes, my nie wydajemy tych pieniędzy na darmo. Liczymy, że nasi klienci doceniają zaangażowanie w Ekstraklasę – mówi Mariusz Chłopik, dyrektor ds. marketingu sportowego w PKO Banku Polskim. Banku, który od roku wspiera rozgrywki Ekstraklasy, a od tego sezonu jest ich sponsorem tytularnym. 

Ogląda pan Ekstraklasę? 

Tak, z zamiłowaniem, od paru ładnych lat. Zawsze staram się obejrzeć minimum dwa mecze w kolejce – zazwyczaj są to spotkania Legii Warszawa i KGHM Zagłębia Lubin. Dodatkowo Liga+ Extra i Magazyn GOL. Krótko mówiąc, nie lubię miesięcy bez Ekstraklasy. 

To dziś atrakcyjny produkt? 

Na to trzeba spojrzeć dwutorowo. Jeżeli chodzi o aspekt sportowy, to oczywiście mamy sporo do poprawy i musimy gonić europejską czołówkę. Atrakcyjność mierzona jest jednak wieloma czynnikami.

Gdy spojrzymy na poziom oglądalności – szczególnie od momentu, w którym Ekstraklasę pokazuje telewizja publiczna, co zapewnia rekordowe zasięgi – dostajemy obraz najbardziej popularnej ligi sportowej w Polsce. Średnio prawie 1,1 miliona widzów śledziło na żywo w telewizji każdą kolejkę LOTTO Ekstraklasy. Sumarycznie po wszystkich kolejkach oznacza to oglądalność na poziomie ponad 40 milionów, czyli o 20% więcej niż przed rokiem. W porównaniu z Ekstraklasą blado wypadają nawet drugie najbardziej popularne rozgrywki, czyli liga siatkówki – pod kątem liczby kibiców obecnych na stadionach czy w halach, liczby osób, które śledzą mecze, impactu medialnego czy zainteresowania opinii publicznej. 

My, Polacy, piłkę nożną mamy w swoim DNA. Być może nie osiągamy wielkich sukcesów, ale tą piłką żyjemy. Rozmawiamy o niej ciągle. To widać nawet w trakcie naszych spotkań biznesowych tu w PKO Banku Polskim. Po wielkich wystąpieniach, czasem ciężkich rozmowach, jest czas na tzw. small talk, który zazwyczaj dotyczy piłki. 

Czyli jako firma, która mocno wspiera Ekstraklasę, dostrzegacie ten dysonans pomiędzy opakowaniem a poziomem i to was nie odstrasza.

Tutaj przede wszystkim wypada docenić wszystko to, co Ekstraklasa, zarząd tej spółki, zrobiła w kontekście sposobu pokazywania meczów. Według mojej wiedzy w przyszłym sezonie 100 spotkań zostanie pokazanych w technologii 4K. 

Realizacja czy opakowanie transmisji od stronny dziennikarskiej jest na najwyższym poziomie i nie mamy się czego wstydzić nawet w porównaniu z topowymi ligami. Tu duży ukłon w kierunku Ekstraklasy Live Park zajmującej się produkowaniem sygnału, która w ostatnich tygodniach pracowała przecież także przy tworzeniu sygnału w trakcie mistrzostw świata do lat 20, co jest ewenementem, jeśli chodzi o politykę FIFA w tym zakresie!

Nam, jako sponsorowi tytularnemu, bardzo podoba się położenie jeszcze większego nacisku na nowe technologie i rozwój działań internetowych. Rozmawiamy, dyskutujemy, chcemy wprowadzać innowacje. Już niedługo aplikacja ekstraklasowa będzie udoskonalona. Każdy kibic będzie miał pod ręką skróty, bramki w swoim telefonie, Smart TV, czyli tzw. OTT. Będziemy bliżej kibica na każdym poziomie.

Skąd ta decyzja, żeby pojawić się teraz przy Ekstraklasie w roli sponsora tytularnego rozgrywek? 

Ta decyzja dojrzewała w PKO Banku Polskim wiele lat. Nasze pierwsze spotkanie z Ekstraklasą w kontekście sponsoringu odbyło się w 2012 roku. Współpraca zaczęła się w roku 2018. Jest to efekt tzw. Okrągłego Stołu, zainicjowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego i Ekstraklasę. 

Jako największy bank w Polsce i jedna z największych instytucji finansowych w tej części Europy szukaliśmy tak dużego projektu, by za jego pośrednictwem móc komunikować się z naszymi klientami czy też potencjalnymi klientami. Chcemy budować markę i promować te wartości, którymi w naszym banku sami się kierujemy.

A to, że piłka nożna jest dobrym kierunkiem, pokazują przykłady banków zachodnich. Jest ich wiele, ale takie dwa sztandarowe to Barclays, przez długie lata sponsor Premier League, oraz Santander, który wspiera ligę hiszpańską i Ligę Mistrzów. Gdy rozmawialiśmy z pierwszą z tych firm na temat powodów zakończenia współpracy, dowiedzieliśmy się, że wcale nie chodziło o pieniądze, które trzeba było inwestować. Po prostu Premier League to dziś liga bardzo mocno globalna, a oni nie prowadzą swojej działalności na przykład w Indiach, Chinach czy Ameryce Południowej. To biznes, my też nie wydajemy tych pieniędzy na darmo. Liczymy, że nasi klienci doceniają zaangażowanie w Ekstraklasę.

Na podstawie waszej dotychczasowej współpracy z ligą można dostrzec trzy filary, na których się opieracie. Pierwszy to piłka młodzieżowa. I chyba najważniejszy, no bo gdzie w naszej sytuacji szukać przewag, wzrostu poziomu, jeśli nie tutaj. 

Rozpoczynając współpracę z Ekstraklasą w 2018 roku, przygotowaliśmy bardzo szeroki plan działania na trzy lata, których dotyczy kontrakt, choć oczywiście mamy nadzieję, że będą kolejne. Ku naszemu zdziwieniu, żaden z poprzednich sponsorów nie zajął się tematem młodzieżowców. Rozmawiamy na ten temat z naszymi partnerami z Ekstraklasy i działamy. Weźmy choćby nagrodę dla Młodzieżowca Miesiąca. Nie niesie ona za sobą żadnych gratyfikacji finansowych dla klubu czy zawodnika, ale widzimy, że z czasem stała się prestiżowa. Po pierwszych dwóch, może trzech miesiącach rozdzwonił się telefon z pytaniem – co trzeba zrobić, by taką nagrodę dostać? Odpowiedź jest prosta: przestańcie stawiać na 30-letnich Słowaków, a zwróćcie uwagę na chłopaków, których macie w akademii i dajcie im pograć. Spójrzmy choćby na kadrę Czesława Michniewicza i to, ilu na Euro we Włoszech było w niej zawodników z Ekstraklasy. Pamięta pan mecz z gospodarzami turnieju? I to, jaką reakcję we włoskich mediach wzbudził występ na przykład Mateusza Wieteski z Legii Warszawa na tle zawodników Italii, niektórych grających przecież już regularnie w dorosłej kadrze? A z bardzo dobrej strony pokazali się jeszcze przecież Karol Fila z Lechii Gdańsk czy Patryk Dziczek z Piasta Gliwice. Każdy z tych zawodników był wyróżniającym się piłkarzem na tle najlepszych w swojej kategorii wiekowej w Europie.

Młodzi zawodnicy działają na wyobraźnię najmłodszych. Wiemy, jak ważną rolę odgrywa kariera Krzysztofa Piątka dla akademii Zagłębia Lubin, w której jest tam stawiany za wzór. Dlatego oprócz statuetki dla młodego zawodnika, chcemy przybliżać jego sylwetkę i codzienną postawę. Przygotowujemy materiały, bo wiemy, że najmłodsi piłkarze oraz ich rodzice potrzebują podobnych wskazówek. Jak się odżywać, jak się regenerować po meczach, dbać o sen, podchodzić rozsądnie do pieniędzy.

W stosunku do klubów często pojawia się zarzut, że te pieniądze, które do nich trafiają, są marnotrawione. Nie boi się pan trochę, że teraz będzie podobnie? 

Trudno mówić o konkretnych mechanizmach, które mogłyby przed tym zabezpieczyć, ale rozmawiamy o tym. Razem z Totalizatorem Sportowym, partnerem wspierającym ligę, spotkaliśmy się z Ekstraklasą przed początkiem współpracy w 2018 roku. Bardzo wyraźnie zaznaczyliśmy to, że chcemy, aby pieniądze, które trafiają do klubów z tytułu umów sponsorskich, były przeznaczone głównie na rozwój akademii. 

W minionym roku Ekstraklasa przeznaczyła na ten cel 14 milionów złotych: 12 milionów zostało wypłaconych do klubów z puli finansowej dzielonej przez ligową spółkę, 2 miliony trafiły do nich w ramach organizowanego przez PZPN programu Pro Junior System. W kolejnym sezonie ta część wzrośnie do 5,6 mln, czyli w rezultacie Ekstraklasa przekaże na rozwój młodych piłkarskich talentów aż 17,6 miliona złotych. Środki na ten cel pochodzą także z wpływów z umów z bukmacherami za udostępnianie wyników meczów oraz z kar przyznawanych przez Komisję Ligi. 

Jeśli popatrzymy na koszty sprowadzenia piłkarzy czy wynagrodzeń, są to środki, które spokojnie wystarczają na utrzymanie kilku młodzieżowców. Od przyszłego sezonu jeden będzie musiał obligatoryjnie przebywać na boisku, a co za tym idzie – w kadrze będzie musiało znajdować się paru. 

Patrząc na wasze podejście, ten przepis jest świetnym rozwiązaniem. 

Nie chcę zabierać stanowiska w sprawie konkretnych rozwiązań i przepisów, ale jako kibic mogę powiedzieć, że mnie taki zapis cieszy. Chcę pójść na dowolny stadion w Polsce i widzieć chłopaka z mojej dzielnicy czy innego, który przyjechał do mojego klubu z okolicznego miasteczka, by spełniać marzenia o grze w piłkę. Tu tworzy się ekosystem między piłkarzami a kibicami. Nigdy nie będziemy ligą, która przyciągnie świetnych obcokrajowców. Możemy być za to ligą, która będzie graczy na taki poziom produkować. Gdy popatrzmy na zestawienie najwyższych transferów wychodzących w historii Ekstraklasy, na pewno dojdziemy do wniosku, że zarabia się na Polakach, a nie na sprowadzonych do nas obcokrajowcach. Trzymam pana za słowo, że przygotujecie zestawienie transferów wychodzących z Ekstraklasy, powiedzmy za ostatnie 2-3 sezony. 

We współpracy z nami, w ramach projektu „Liga od Kuźni”, sprawdziliście stan polskich akademii w klubach Ekstraklasy i pierwszej ligi. Efekty były zadowalające? 

Tak i gdy myślimy o tym, jak dalej angażować się w sponsoring polskiej piłki młodzieżowej, pomysłem, który jest gdzieś na horyzoncie, są właśnie akademie i lokalne kluby. Na razie w ramach „Ligi od Kuźni” przygotowaliśmy fajną pod względem merytorycznym i medialnym inicjatywę. Mam nadzieję, że przede wszystkim dla rodziców, którzy mogą przejrzeć te materiały i na ich podstawie podjąć decyzję dotyczącą swojego dziecka. Na pewno nie zamykamy się na żaden temat. Może naszym kolejnym krokiem będzie piłka kobieca?

Mówił o tym nawet Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. 

Prezes Zbigniew Jagiełło jest znany ze swoich dalekosiężnych wizji. Pracuję tu stosunkowo od niedawna, ale praca, która została wykonana w PKO Banku Polskim przez prezesa, jest naprawdę imponująca. Pewnie niektórzy uznają, że muszę tak mówić, ale proszę mi uwierzyć – gdy się tu pracuje, wiele rzeczy widzi się szerzej. 

Poza tym, jeżeli chodzi o kobiecą piłkę, to przecież rozmawiamy w trakcie mundialu. Czasy jej dezawuowania, bądź umniejszania, są na szczęście dawno za nami. W wielu krajach nastąpił prawdziwy boom na futbol w wykonaniu kobiet. Pewnie widział pan, jakie zdziwienie u nas w mediach społecznościowych wzbudziła sytuacja, gdy niemal połowa numeru „La Gazzetty dello Sport” w dniu rozpoczęcia mundialu była poświęcona właśnie turniejowi we Francji.

Drugi z waszych filarów to chyba podejście do kibica, który ma być bliżej tego wszystkiego, co się dzieje. 

Wchodząc w sponsoring Ekstraklasy, wypisaliśmy pięć punktów dotyczących tego, czego nie chcemy robić. Nie o wszystkich mogę mówić, ale pierwszym z nich było to, że nie chcemy zadowolić się tym, że nasze logo pojawi się tu czy tam. W związku z tym, że jesteśmy partnerem, mamy też świetnie się bawić. To nasze credo. 

Według mojej skromnej opinii staramy się dodać do ligi pewną wartość. Ustaliliśmy już na początku, że nawet jeśli poziom sportowy nas jako kibiców nie zadowala, to zaangażowanie ludzi jest na mega poziomie. Stąd też próby przybliżenia ligi kibicom. 

Naszym topowym pomysłem jest wprowadzenie kart sygnowanych wizerunkami klubów Ekstraklasy. Każdy kibic może za pośrednictwem naszej strony, aplikacji czy też w oddziale zamówić sobie kartę z herbem konkretnego zespołu. Ale to nie tylko fajny „gadżet”, bo my wokół tej karty chcemy budować szereg aktywności. Jedną z nich jest „Kanapa Kibica”. Żeby się na niej znaleźć, musisz mieć taką kartę. Żeby wręczyć trofeum za mistrzostwo swojej ukochanej drużynie, której kibicujesz od lat, a od tego sezonu będzie taka możliwość, musisz spełnić dwa wcześniejsze warunki – mieć kartę i zasiąść na kanapie. Sam jestem ciekawy, jak nam to wyjdzie, gdy w maju przyszłego roku puchar za mistrzostwo wręczą piłkarzom właśnie kibice. 

Co jeszcze trzeba zrobić, żeby wylądować na kanapie? I, jeśli ktoś nie słyszał o projekcie, czym ta kanapa w ogóle jest? 

Od pierwszej kolejki przyszłego sezonu na każdym stadionie Ekstraklasy pojawi się „Kanapa Kibica”. Krótko mówiąc – to najlepsze miejsce na obiekcie, bo będzie stała tuż przy linii bocznej boiska i nieopodal ławki rezerwowych. Oprócz tego, że będzie można obejrzeć mecz z perspektywy niedostępnej dla zwykłych kibiców, da to możliwość podejrzenia choćby zachowania trenera i rezerwowych na ławce w trakcie spotkania. 

Moim zdaniem to gratka dla kogoś, kto kocha piłkę. Żeby się tam znaleźć, prócz posiadania karty PKO Banku Polskiego z wizerunkiem klubu, należy wziąć udział w konkursie i odpowiedzieć na kilka pytań. Potem odpalamy maszynę losującą. Zaproszenia są podwójne, więc można też spełnić w ten sposób marzenie kogoś bliskiego. Do zobaczenia na stadionach! Czytelnikom polecam wejście na nasze socjale. Zobaczcie reakcje kibiców albo słynny już filmik z Michałem Kucharczykiem.

A kto będzie mógł wręczyć trofeum za zwycięstwo w lidze? 

Nad szczegółami jeszcze pracujemy, ale już wiemy, że warunkiem będzie obecność na „Kanapie Kibiców” na przynajmniej jednym meczu danej drużyny. Trudno byłoby wybierać spośród wszystkich posiadaczy kart, bo to zbyt duża liczba. Zastanawiamy się, jak nam to wyjdzie. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Planujecie jeszcze jakieś inne działania w tym zakresie?

Bardzo mocno stawiamy też na elementy, których w mediach nie widać. Jesteśmy po spotkaniach ze wszystkimi klubami Ekstraklasy. Pomagamy im od strony biznesowej. Nie tylko przez proponowanie swoich produktów czy usług, ale też przez dzielenie się swoim doświadczeniem. Jako bank potrafimy to robić – mam na myśli również zarządzanie przedsiębiorstwem, pozyskiwanie klientów czy nowoczesne technologie. Chcemy tym wszystkim służyć.

Jesteście zadowoleni z tej współpracy? Bo na przykład jeśli chodzi o wspomniane karty, to próżno było szukać wśród nich Cracovii. 

Nie było jej, ale być może jesteśmy już blisko porozumienia. Jesteśmy jak najbardziej zadowoleni ze współpracy z klubami. To, że prywatni przedsiębiorcy angażują swój majątek i czas, aby rozwijać polską piłkę klubową, bardzo dopinguje nas do dalszej pracy i budzi ogromny szacunek.

Wspomniał pan o tym, że chcecie dzielić się wiedzą i wydaje się, że to uświadamianie jest kolejną płaszczyzną, na której macie zamiar działać. To o tyle fajne, że chyba już zbyt wiele razy słyszeliśmy o piłkarzach, którzy po karierach mieli duże kłopoty. 

W tym tygodniu wychodzi do klubów Ekstraklasy pismo podpisane zarówno przez naszego prezesa Zbigniewa Jagiełło, jak i prezesa Marcina Animuckiego. Jesteśmy gotowi od jutra, ale najpóźniej przy okazji najbliższej przerwy reprezentacyjnej chcemy organizować spotkania ze sztabami trenerskimi i drużynami, na które przyjadą przedstawiciele naszego domu maklerskiego i bankowości prywatnej. Będą one miały na celu uzmysłowienie piłkarzom, że kariery trwają przez kilkanaście lat, ale gdzieś w wieku 35 lat skończy się przypływ gotówki, którego większość z nich w życiu już nie powtórzy. Chcemy pokazać, jak skutecznie zabezpieczyć się na przyszłość. Będziemy do ich dyspozycji w naszych oddziałach. Jeśli nie będą mieli czasu, to my przyjedziemy. Po raz kolejny chcemy wyciągnąć do piłkarzy pomocną dłoń. Na początku naszej obecności w piłce nożnej w 2018 roku prezes Zbigniew Jagiełło zaproponował podobne rozwiązania do tych, które są obecne w lidze holenderskiej.

Ten znany z Holandii projekt jest stawiamy za wzór. Coś udało się przez ten rok zrobić? 

Na razie nie znaleźliśmy do tego partnera. To rzecz będąca po stronie Ekstraklasy czy PZPN-u, bo to musi być obligatoryjne, że każdy piłkarz grający w naszej lidze ileś procent swojego wynagrodzenia odkłada na fundusz emerytalny i te środki ma do dyspozycji jakiś czas po zakończeniu kariery. My jesteśmy gotowi na to, żeby zaangażować się w takie przedsięwzięcie od strony biznesowej. 

Co jeszcze należy do waszych priorytetów?

Budowanie wartości społecznej, obywatelskiej. Chcemy być partnerem dla klubów, dla miast, dla kibiców i tworzyć ekosystemy oparte na lokalnych społecznościach, które mają lokalnych bohaterów. Mamy tutaj takie hasło: „co jest dobre dla Polski, jest dobre dla PKO Banku Polskiego”. Zapisaliśmy to nawet w naszej strategii. Uważamy, że jeśli liga będzie rosnąć, jeśli rosnąć będą społeczności kibicowskie, przez co rozumiem wzrost jakości życia i grubości portfela, będzie to również korzystne dla nas. Dlatego jesteśmy otwarci na każde środowiska i zapraszamy do rozmów. Piłka nożna to sport narodowy Polaków, a my chcemy być obecni przy tym, co dla Polaków ważne.

Nowy sezon, od którego stajecie się sponsorem tytularnym rozgrywek, to nowe nadzieje, ale też nowe obawy. Na przykład występy polskich drużyn w pucharach. 

Patrzymy na tę współpracę długofalowo. W biznesie nie jest tak, że wycofujesz się po pierwszym nieudanym „projekcie”. Nasi klienci i partnerzy doceniają to, co robimy w Ekstraklasie. Zewnętrzne badanie pokazało na przykład, że co trzeci konsument uważa, że sponsorowanie naszej ligi piłkarskiej wpływa pozytywnie na ocenę banku. Wśród samych kibiców wskaźnik ten wynosi 44%. Chciałbym znaleźć inną płaszczyznę, która dałaby taki impact medialny i konsumencki. A o przyszłość polskiej piłki jesteśmy spokojni.

Fot. własne

red6

Opublikowane 01.07.2019 16:30 przez

red6

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Boniek: Sousa na inną mentalność od naszej, mamy grać w piłkę

– A my nie chcemy tylko się bronić i stawiać „autobus” przed polem karnym. Mówiłem o tym głośno od wielu lat, wpajamy młodzieży, że mamy grać w piłkę, a nie tylko się poruszać i przemieszczać po boisku. Sousa ma inną mentalność od naszej, nie chcę robić analiz, zostawiam innym. Ale różnica między Portugalczykiem jest taka, […]
21.06.2021
Ekstraklasa
07.06.2021

Adrian Gula. Słowacki rewolucjonista

Adrian Gula został trenerem Wisły Kraków. Co to za gość? Na pewno nie nazwiemy go anonimem, skoro już parę lat temu przewijał się w kontekście ewentualnej pracy w Legii Warszawa. I mimo że do stolicy ostatecznie nie trafił, kibice w Polsce nie mogli stracić go z radarów, bo o jego sukcesach za południową granicą było […]
07.06.2021
Ekstraklasa
05.06.2021

Mamrot i Jagiellonia? Małżeństwo z rozsądku

Razem przeżyli dobre chwile (wicemistrzostwo, finał Pucharu), razem mierzyli się z wypaleniem związku, obie strony miały do siebie uzasadnione pretensje. A potem podziękowały sobie za wspólnie spędzony czas i poszły w swoje strony. Ale zarówno Mamrot, jak i Jagiellonia, nie mogą powiedzieć o sobie, że wygrały to rozstanie. Tu nie było zwycięzców, byli sami ranni. […]
05.06.2021
Weszło
02.06.2021

Jan Kliment piłkarzem Wisły Kraków. Na papierze – przyzwoity transfer

Szeroko, naprawdę szeroko poszła Wisła Kraków przed starem nowego sezonu. Białą Gwiazdę wzmocnił już Alan Uryga, Mateusz Mlyński oraz Aschraf El Mahdioui. Teraz do tego grona dołączył kolejny piłkarz, na papierze wyglądający całkiem obiecująco. Nowym zawodnikiem Wisły Kraków został Jan Kliment, który może nie otrzymuje samych dziesiątek za styl, ale swoje na boisku robi.  Jan […]
02.06.2021
Ekstraklasa
26.05.2021

Najważniejsi sponsorzy pozostają z Ekstraklasą!

Choć sezon ligowy w Ekstraklasie dobiegł już końca, dzisiaj gruchnęła bardzo istotna wiadomość dla przyszłości tych rozgrywek. Ekstraklasa SA przedłużyła na kolejne dwa lata umowy sponsorskie z PKO Bankiem Polskim i Totalizatorem Sportowym. O przedłużeniu współpracy poinformował prezes zarządu Ekstraklasy SA, Marcin Animucki, któremu na konferencji prasowej towarzyszyli Zbigniew Jagiełło (prezes zarządu PKO Banku Polskiego), […]
26.05.2021
Weszło
25.05.2021

Piotruś, Tworo, Tworas. Nieoczywista historia Piotra Tworka

Trenerski syn Bogusława Baniaka. Były przedstawiciel handlowy i nauczyciel. Człowiek ciepły, ale sprawiedliwy. Ekstraklasa dopiero poznaje Piotra Tworka. Oto opowieść o trenerze, który nie grał w piłkę, nie miał chodów u możnych tego środowiska, ale dopchał się do Ekstraklasy. To Piotr Tworek oczami tych, którzy znają go z IV ligi i tych, którzy poznali go […]
25.05.2021
Ekstraklasa
24.05.2021

Podbeskidzie zmieni trenera. Kasperczyk zostanie pożegnany

Podbeskidzie spadło z Ekstraklasy, w Podbeskidziu lecą więc głowy. Dziś albo jutro pracę stracić ma Robert Kasperczyk. Trener miał wpisaną w umowę klauzulę przedłużenia po utrzymaniu się w lidze, lecz – co oczywiste – nie zostanie ona aktywowana. W klubie stwierdzili, że nie prolongują wygasającego kontraktu i do nowego sezonu przygotują się z innym szkoleniowcem. […]
24.05.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Weszło
19.07.2019

Trenerowi Fornalikowi żal piłkarzy, a mi żal ludzi, którzy opakowują ligę

Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy, nawet nie rozważył naszego pomysłu wycofania polskich drużyn z europejskich pucharów, po czym – tak na dobicie – nakreślił nam smutną wizję przyszłości. Będzie jeszcze trudniej i najpewniej będzie jeszcze gorzej. Dość realny scenariusz na najbliższe lata to jedna drużyna w “Lidze Europy 2”, o ile po drodze się nie […]
19.07.2019
Weszło
01.07.2019

Chłopik: – Chcemy być obecni przy tym, co dla Polaków ważne

– Jako największy bank w Polsce i jedna z największych instytucji finansowych w tej części Europy szukaliśmy tak dużego projektu, by za jego pośrednictwem móc komunikować się z naszymi klientami czy też potencjalnymi klientami. Chcemy budować markę i promować te wartości, którymi w naszym banku sami się kierujemy. To, że piłka nożna jest dobrym kierunkiem, […]
01.07.2019
Weszło
21.06.2019

Kilku trenerów obiecywało powołania, ale żadne nie doszło. To dało mi kopa

– Naprawdę nie spodziewałem się, że szczęście uśmiechnie się do mnie tak szeroko. Przed wyjazdem trudno było oczekiwać, iż wystąpię tu w dwóch spotkaniach i to w pełnym wymiarze czasowym. To dla mnie powód do dumy, euforii, ale to nie tak, że się tym zadowalam – mówi Karol Fila, w obliczu kłopotów Roberta Gumnego podstawowy […]
21.06.2019
Weszło
09.05.2019

Podpowiadacze mówiący, że „w piłce tak się nie da”, nie mieli racji

– Podczas ostatniego domowego meczu z Pogonią Szczecin złość była we mnie tak duża, że obiecałem sobie, iż kiedyś ponownie wprowadzę Raków do Ekstraklasy – mówi Michał Świerczewski, właściciel częstochowskiej drużyny, który po 21 latach spełnił złożoną sobie kiedyś obietnicę. W tym czasie stworzył i rozwinął firmę x-kom, która dziś jest jednym z liderów w […]
09.05.2019
Weszło
02.05.2019

Po finale świętowaliśmy dwa dni. Na szczęście był to ostatni mecz sezonu

Dziewięć lat temu Andrius Skerla strzelił Pogoni Szczecin jedynego gola w finale Pucharu Polski. Do dziś to najważniejsze trafienie w całej historii Jagiellonii Białystok. Przy czym warto podkreślić “do dziś”, bo o 16:00 na Stadionie Narodowym piłkarze Ireneusza Mamrota staną przed szansą powtórzenia dokonania Skerli.  Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym litewskim obrońcą. Nie tylko […]
02.05.2019
Weszło
25.04.2019

Nie boję się drugiego spadku z rzędu. Pokażę, że potrafię wyciągnąć drużynę z opresji

O roli strażaka, do którego dzwoni się, gdy trzeba gasić pożar, a także o roli w karierze Krzysztofa Piątka. O zwolnieniu z Cracovii, po którym był zdemolowany psychicznie, a także o zwolnieniu z Termaliki, po którym większego żalu nie odczuwał. O tym, na czym powinien skupić się Michał Nalepa, a także o tym, gdzie należy […]
25.04.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
21.06.2021

Wzruszające pożegnanie Pandewa

Goran Pandew skończył reprezentacyjną karierę i został godnie pożegnany. Tak przed meczem, kiedy dostał pamiątkową koszulkę od Holendrów, jak i po meczu, kiedy bili mu brawo wszyscy. Zobaczcie: Goran Pandew kończy ostatni w karierze mecz w barwach Macedonii #MKD, żegnany nie tylko przed kolegów z drużyny, ale i rywali, a nawet legendy holenderskiej piłki #NED […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Mateusz Dróżdż nowym prezesem Widzewa

W Widzewie jak zwykle dużo się dzieje. Tym razem klub ma nowego prezesa – został nim Mateusz Dróżdż. To postać znana w świecie futbolu. Ostatnio był przewodniczącym rady nadzorczej w Górniku Polkowice, a wcześniej też był prezesem, tyle że w ekstraklasowym Zagłębiu Lubin. Oficjalnie stanowisko prezesa Dróżdż obejmie jutro. Strona Widzewa charakteryzuje: Współpracował z wieloma […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Szczepański na testach w Lechii

Lechia nie ma za dużo pieniędzy, więc musi kombinować, jak się wzmocnić i jednocześnie dużo nie wydać. Dlatego bierze na testy Miłosza Szczepańskiego. Nie tylko te medyczne, ale i sportowe. Najwyraźniej Piotr Stokowiec chce sprawdzić, czy Szczepański może mu się przydać, bo gdańszczan po prostu nie stać na pudło. Szczepański niewątpliwie ma talent, natomiast jego […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Gergel, Pirulo, Cichocki i reszta. Jedenastka sezonu 2020/2021 w 1. lidze

Sezon pierwszej ligi już oficjalnie zakończony – łącznie z barażami – więc czas najwyższy na podsumowania. Na start proponujemy wam najlepszą jedenastkę sezonu 2020/2021, czyli zestaw absolutnych kozaków, których z przyjemnością oglądaliśmy przez minione miesiące. Nie będzie zaskoczeniem, że dominują w niej piłkarze z czołowych zespołów, jednak znalazło się i miejsce dla wyróżniającej się postaci […]
21.06.2021
Felietony i blogi
21.06.2021

Włochy i Atmosferić, czyli mądrzy będziemy dopiero jutro (11)

Roberto Mancini w 88. minucie meczu z Walią postawił na 25. zawodnika z 26-osobowej kadry reprezentacji Włoch. Salvatore Sirigu pojawił się między słupkami w miejsce Gianluigiego Donnarummy i tym samym na liście powołanych został już tylko jeden zawodnik bez rozegranej minuty – trzeci bramkarz, Alex Meret. Włoskie media komplementują szkoleniowca i przypominają, że to bardzo […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Tottenham odrzuca ofertę City za Kane’a. Na stole było 100 milionów!

Harry Kane to jeden z bardziej łakomych kąsków transferowych tego okienka. Napastnik chce zdobywać tytuły, a w Tottenhamie jak wiadomo będzie o to trudno. Fabrizio Romano podaje, że Manchester City chce snajpera u siebie i złożył oficjalną ofertę. Ta jednak została odrzucona. A Obywatele naprawdę zagrali grubo, bo wrzucili – według informacji dziennikarza – 100 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Chrobry Głogów pozyskał napastnika z Holandii

Działacze Chrobrego Głogów zaczynają letnie okienko transferowe. Jak udało nam się ustalić, na Dolny Śląsk trafi 24-letni napastnik rodem z Holandii. To Dennis van der Heijden, który w młodości grał w akademii Feyenoordu Rotterdam czy ADO Den Haag. Ostatnio natomiast występował w 2. lidze holenderskiej. 24-latek ma dziś podpisać dwuletni kontrakt z Chrobrym. Przechodzi do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zrelak na dłużej w Warcie Poznań

Adam Zrelak nie zaimponował wiosną w barwach Warty Poznań, ale “Zieloni” nadal wiążą z nim poważne plany. Zawodnik podpisał nowy kontrakt, ważny do czerwca 2023 roku.  Zrelak zimą przyszedł do Warty z FC Nuernberg, gdzie męczyły go poważne kontuzje. Motywacji mu nie brakowało, bo walczył o miejsce w reprezentacji Słowacji na Euro 2020. Zdążył wystąpić […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Wstęp na mecze mundialu w Katarze tylko dla zaszczepionych kibiców

Premier Kataru, szejk Chalid bin Chalifa bin Abdulaziz Al Thani poinformował, że podczas przyszłorocznych mistrzostw świata mecze z wysokości trybun będą mogli oglądać wyłącznie kibice zaszczepieni na koronawirusa.  Tłumaczy to rzecz jasna względami bezpieczeństwa. Al Thani dodał, że jego państwo zakupi na czas mundialu milion szczepionek, aby w razie czego na miejscu mogły się zaszczepić […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Dzięki Turcjo, że byłaś Atmosfericiem turnieju (11)

Turcja jest skandalem, ale jest skandalem dla Turków. Ostatnio pisaliśmy z Kubą Olkiewiczem tekst o tak zwanych Atmosfericiach, a więc piłkarzach od atmosfery. Ciekawe było dla mnie to, co powiedział psycholog sportowy, Dariusz Parzelski. Otóż był przekonany, że grupa ludzi, która działa razem, potrzebuje obsadzenia wielu ról. One obsadzają się automatycznie. Muszą być wypełnione. Są […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Sensacyjny transfer Calhanoglu: przejdzie z Milanu do Interu

Hakan Calhanoglu liże rany po nieudanym EURO z reprezentacją Turcji, ale osłodzi to sobie zmianą barw klubowych. Miasta nie zmieni, ponieważ wydaje się przesądzone, że przejdzie z Milanu do Interu! Informacje o praktycznie dopiętym transferze podają już wszyscy czołowi włoscy dziennikarze specjalizujący się w newsach – na czele z Fabrizio Romano i Gianluką Di Marzio. […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

Kasperczak: Cudów w meczu z Hiszpanią nie widziałem

– Zagraliśmy “po polsku”. Dobrze się broniliśmy i wyprowadzaliśmy kontrataki, czyli robiliśmy to, co zawsze wychodziło nam najlepiej. Przede wszystkim jednak była walka. Z tego meczu nie potrafię wyciągnąć dużo pozytywnych wniosków czysto piłkarskich, natomiast widzę inną mentalność. Cudów nie ma, ale brawa za wyjątkowy poziom zaangażowania. Niestety w grze ofensywnej dalej mamy duże problemy […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Maciej Kędziorek asystentem Skorży w Lechu Poznań

Maciej Kędziorek dołączył do sztabu szkoleniowego Lecha Poznań. Będzie pełnił funkcję asystenta Macieja Skorży. – Teraz możemy powiedzieć, że nasz sztab szkoleniowy został ostatecznie skompletowany. Trener Kędziorek, którego serdecznie witam i życzę powodzenia podczas pracy w Lechu, będzie asystentem pierwszego szkoleniowca. Do jego zadań będzie należeć m.in. odpowiadanie za stałe fragmenty gry, bo w tym […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Rafał Boguski piłkarzem Puszczy Niepołomice

Rafał Boguski po wielu, wielu latach pożegnał się z Wisłą Kraków, ale kariery kończyć nie zamierza. Doświadczony pomocnik będzie teraz walczył ku chwale Puszczy Niepołomice. 37-letni piłkarz podpisał kontrakt do czerwca 2023 roku. Przejście do Puszczy zapewne byłoby podyktowane względami rodzinnymi. Boguski nadal będzie mógł mieszkać w Krakowie i nie musi wywracać swojego życia do […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Trzech zawodników odchodzi z GKS-u Tychy

Szymon Lewicki, Łukasz Moneta i Łukasz Norkowski nie będą już piłkarzami GKS-u Tychy. Dwaj pierwsi odchodzą po wygaśnięciu kontraktów, a Norkowski wraca do Lecha Poznań, z którego był wypożyczony. Lewicki w ostatnim sezonie I ligi rozegrał 27 meczów i strzelił siedem goli. Moneta w 32 spotkaniach zdobył jedną bramkę. Norkowski pojawił się na boisku 21 […]
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Zmiany w ŁKS-ie: Kibu Vicuna nowym trenerem, Arkadiusz Malarz odchodzi

Kibu Vicuna został nowym trenerem ŁKS-u. Hiszpan podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. – Szukaliśmy trenera, który będzie kontynuował naszą filozofię, obecną już w Akademii ŁKS i pierwszym zespole. Ważne było również to, że po tych wszystkich ostatnich doświadczeniach nie zamierzamy zrezygnować z obecnego sztabu i dlatego potrzebowaliśmy szkoleniowca z doświadczeniem […]
21.06.2021
Weszło
21.06.2021

WIELKA LA ZABAWA W SEWILLI | EUROVLOG #6

Polacy i Hiszpanie rozkręcili przed meczem w Sewilli mega imprezę! Sprawdźcie, czy nasz reporter Jakub Białek dał radę przeżyć! To, że oglądacie ten film, jest spoilerem? Być może.  
21.06.2021
Suche Info
21.06.2021

Juventus obserwuje Kacpra Kozłowskiego

Kacper Kozłowski coraz śmielej poczyna sobie w reprezentacji Polski. Wchodząc na boisko w meczu z Hiszpanią został najmłodszym piłkarzem, który kiedykolwiek zagrał na mistrzostwach Europy i już ma swoje miejsce w historii. Nic więc dziwnego, że pomocnikiem Pogoni Szczecin coraz mocniej interesują się kluby zachodnie. Dopiero co włoskie media pisały o Borussii Dortmund, wcześniej padała […]
21.06.2021