post Avatar

Opublikowane 20.05.2019 15:40 przez

redakcja

Korona Kielce mogła w rundzie finałowej zagrać nawet i jedenastoma juniorami, a i tak odbyłoby się to bez żadnych konsekwencji. Gino Lettieri wolał jednak sprawdzać po raz 29, czy z Olivera Petraka będzie jeszcze dobry piłkarz. 

Korona po fazie zasadniczej zajęła dziesiąte miejsce i nie awansowała do grupy mistrzowskiej. Rozczarowanie? Patrząc po miejscu w tabeli przez większość sezonu, można rzeczywiście wysnuć taki wniosek. Ale nam bliżej do stwierdzenia, że to normalny wynik, odpowiadający potencjałowi piłkarzy i klubu. Mieli kadrę na dziesiąte miejsce, zajęli dziesiąte miejsce. Ani to dobrze, ani źle.

Wynik dawał jednak niebywały komfort – na siedem kolejek przed końcem sezonu było w zasadzie wiadome, że Korona utrzyma się w lidze. Dla trenera to idealne pole do eksperymentów, wprowadzania młodzieży, doceniania zdolnych juniorów.

A było kogo doceniać. Korona Kielce ZAORAŁA rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów. Na dwie kolejki przed końcem CLJ ma aż 15 punktów przewagi nad drugim Śląskiem Wrocław, 20 nad trzecim Zagłębiem, 25 nad czwartą Cracovią. To nie zwycięstwo, to absolutny nokaut. 

Zrzut ekranu 2019-05-20 o 13.03.30

Sukces osiągną też prawdopodobnie czwartoligowe rezerwy, w dużej mierze oparte na młodych zawodnikach, także tych, którzy na luzaku wygrali CLJ. Do rozegrania jeszcze cztery kolejki (drugi w tabeli Neptun Końskie ma jeszcze jeden mecz w zanadrzu), sytuacja na ten moment klaruje się następująco:

Zrzut ekranu 2019-05-20 o 13.03.45

W tym momencie należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy wyjęcie z drużyny CLJ i rezerw kilku zdolnych chłopaków na kilka ostatnich meczów Ekstraklasy odbyłoby się ze szkodą dla drużyny CLJ i rezerw? Niekoniecznie. CLJ wypracowała wielką przewagę, rezerwy można zawsze zasilić kimś z jedynki.

Czy szansa dla tych chłopaków w pierwszym zespole Korony przyniosłaby szkodę pierwszemu zespołowi Korony? Nie.

Czy w tych zespołach naprawdę nie było chłopaków, którzy zasłużyli na większe szanse w pierwszym zespole? To już pytanie retoryczne. 

Bilans zdolnych młodzieżowców Korony Kielce wygląda w tym sezonie makabrycznie: 

Daniel Szelągowski, napastnik z rocznika 2002 – jeden mecz na ławce i 32 minuty z Górnikiem Zabrze.
Oskar Sewerzyński, pomocnik z rocznika 2001 – 119 minut w pięciu meczach (w dwóch z nich dostał tylko minutę).
Wiktor Długosz, pomocnik z rocznika 2000 – dwa mecze na ławce.
Kornel Kordas, obrońca z rocznika 2000 – jeden mecz na ławce w Pucharze Polski.
Piotr Pierzchała, obrońca z rocznika 1999 – 180 minut (pełny mecz w lidze i Pucharze Polski), jeden mecz na ławce. 
Jakub Osobiński, bramkarz z rocznika 2000 – sześć meczów na ławce.
Paweł Sokół, bramkarz z rocznika 2000 – 270 minut (dwa pełne mecze w lidze i jeden w Pucharze Polski), siedemnaście razy na ławce. 

Gwoli formalności – są jeszcze nienajstarsi przecież Oktawian Skrzecz (rocznik 1997, 224 minuty) i Wato Arweładze (rocznik 1998, 1270 minut), ale po pierwsze – to już taki wiek, by traktować ich jak dorosłych piłkarzy, po drugie – każdy z nich przyszedł z zewnątrz, z perspektywą na zasilenie pierwszego zespołu. 

Mecz po meczu wyglądało to tak: 

31. kolejka: Hamrol – Kosakiewicz, Marquez, Kovacević, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski – Jukić, Arveladze – Forbes, Soriano (zmiany: Petrak na 59 minut, Pućko na 32 minuty, Sewerzyński na minutę)
32. kolejka: Hamrol – Gardawski, Marquez, Malarczyk, Kallaste – Gnjatić, Petrak – Pućko, Jukić – Soriano, Forbes (zmiany: Cebula i Sewerzyński na 26 minut, Arveladze na 18 minut) 
33. kolejka: Hamrol – Rymaniak, Marquez, Malarczyk, Kosakiewicz – Kovacević, Żubrowski – Pućko, Arveladze, Jukić – Soriano (zmiany: Gnjatić na 82 minuty, Forbes na 46 minut, Cebula na 29 minut)
34. kolejka: Sokół – Rymaniak, Marquez, Malarczyk, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski, Petrak, Cebula – Soriano, Forbes (zmiany: Kosakiewicz na 31 minut, Arveladze na 28 minut, Pućko na 20 minut)
35. kolejka: Sokół – Rymaniak, Marquez, Malarczyk, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski – Sewerzyński, Arveladze, Cebula – Forbes (zmiany: Soriano na 38 minut, Jukić na 34 minuty, Skrzecz na 14 minut)
36. kolejka: Miśkiewicz – Kosakiewicz, Pierzchała, Tamm, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski – Skrzecz, Arveladze, Cebula – Soriano (zmiany: Petrak na 46 minut, Pućko na 26 minut, Kovacević na 22 minuty)
37. kolejka: Miśkiewicz – Rymaniak, Malarczyk, Tamm, Gardawski – Petrak, Żubrowski – Skrzecz, Arveladze, Jukić – Soriano (zmiany: Szelągowski na 32 minuty, Pućko na 15 minut, Gnjatić na 11 minut)

Dlaczego w meczu z Zagłębiem Sosnowiec (36. kolejka) grę Miśkiewicza z ławki oglądał Sokół, który wcześniej niczego nie zawalił? Dlaczego w tym samym spotkaniu (2:1 do przerwy), trener decyduje się na wpuszczenie z ławki trójki obcokrajowców zamiast będących na ławce Długosza czy Szelągowskiego? Dlaczego nawet w ostatnim meczu (przegranym 0:3), po którym Korona nie miała matematycznych szans na spadek na jedenastą pozycję, wciąż rzucane są na stół zgrane karty i szansę dostaje tylko jeden młody piłkarz?

Grając obcokrajowcami Gino Lettieri wykręcił w grupie spadkowej oszałamiający bilans: dwa zwycięstwa, remis i cztery mecze w czapkę.

Warto było! 

Gino Lettieri sprawia wrażenie trenera, który wolałby postawić na worek ziemniaków niż młodego piłkarza. Zimą tak tłumaczył swoją niechęć do młodych zawodników: – Mamy w tych drużynach dobrych, młodych piłkarzy, ale to 17-latkowie, 18-latkowie, którzy nie są jeszcze fizycznie na takim poziomie, co piłkarze Ekstraklasy. Potrzebują jeszcze pewnego rozwoju. Tu leży problem. Nie są jeszcze gotowi fizycznie na to, by przeżyć na poziomie Ekstraklasy jako podstawowi piłkarze grający od początku. W tym samym wywiadzie Włoch apelował o budowę internatu w Kielcach (mimo że Korona internat ma – i to od lat) oraz apelował o przetestowanie przepisu o młodzieżowcu w pierwszej lidze (mimo że już tam funkcjonuje – także od lat).

Kolejny fragment:

Jakim cudem ci piłkarze z Korony, którzy nie mają internatu i nie są fizycznie rozwinięci, okazują się lepsi w CLJ od piłkarzy Lecha i Legii?

Ponieważ ta drużyna gra z wielką ambicją i dużo biega. Ma trzech-czterech bardzo dobrych piłkarzy. Ale nie jest fizycznie gotowa na Ekstraklasę.

Co musi się stać, by okazali się gotowi?

Muszą przez następne dwa-trzy lata pracować w Koronie. Mamy przykładowo piłkarza, który ma 17 lat. Przed sześcioma miesiącami grał w wiejskiej drużynie. Gra dobrze? OK. Ale gdy zrobiliśmy mu testy wraz z całą drużyną, był  na końcu stawki. Jak ten młody człowiek może przez te sześć miesięcy stać się piłkarzem, który ma rywalizować z rówieśnikami, szkolonymi od lat w internatach?

W tym samym momencie Wisła Kraków – drużyna w identycznej sytuacji, która po podziale tabeli nie walczyła o nic – totalnie zawstydziła Koronę.

Maciej Śliwa (rocznik 2001): 147 minut w rundzie finałowej
Emmanuel Kumah (rocznik 2000): 62 minuty w rundzie finałowej
Wojciech Słomka (rocznik 1998): 55 minut w rundzie finałowej
Artur Balicki (rocznik 1998): 2 minuty w rundzie finałowej
Aleksander Buksa (rocznik 2003): 31 minut w rundzie finałowej
Daniel Morys (rocznik 2000): 90 minut w rundzie finałowej
Dawid Szot (rocznik 2001): 180 minut w rundzie finałowej
Daniel Hoyo-Kowalski (rocznik 2003): 360 minut w rundzie finałowej
Marcin Grabowski (rocznik 2000): 446 minut w rundzie finałowej
Patryk Plewka (rocznik 2000): 211 minut w rundzie finałowej

Z drugiej strony wszystko wygląda jak element opracowanego planu. Korona Kielce ustaliła, że priorytetową sprawą jest dla niej awans rezerw do III ligi (tych samych rezerw, które po sezonie 2016/17 rozwiązano), by młodzi piłkarze ogrywali się w przyszłości na wyższym poziomie. To na awans rezerw zostały rzucone wszystkie siły młodych chłopaków. Dochodzą do tego też przypadki jak Wiktor Długosz, który sam poprosił o wycofanie go z pierwszego zespołu, by skupić się na maturze.

W przyszłym sezonie młodzi piłkarze Korony będą musieli dostać więcej szans z racji przepisu o młodzieżowcu. Na ten moment fakty są jednak takie, że żaden z nich nie został porządnie zweryfikowany na poziomie Ekstraklasy, a jedynym młodym piłkarzem, który przez dwuletnią kadencję Lettieriego stanowił w Koronie wartość, jest Wato Arweładze – Gruzin ściągnięty po 1,5 sezonu w dorosłej piłce. I wcale nie napawa nas to optymizmem. Pozostaje wierzyć w to, że zdolna młodzież weźmie Ekstraklasę z marszu i poradzi sobie w niej bez uprzedniego ogrania na tym poziomie. 

Fot. FotoPyK

Opublikowane 20.05.2019 15:40 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Włochy
27.09.2020

Jakkolwiek to brzmi – Juventus traci dwa punkty do Verony

AS Roma w pierwszej kolejce Serie A przegrała walkowerem z Hellasem Werona. Dość kompromitująca wpadka na boisku – bo tak trzeba chyba określić bezbramkowy remis, ogromnie kompromitująca wpadka organizacyjna, bo czymś takim jest niepoprawne zgłoszenie zawodnika do rozgrywek. Chęć rehabilitacji była spora, ale i stopień trudności wyzwania najwyższy z możliwych. Do Rzymu wpadł Juventus.  Wpadł […]
27.09.2020
Weszło
27.09.2020

Fati show na inaugurację Barcelony

Nie ma co, bardzo fajny sparing obejrzeliśmy dziś na Camp Nou. Barcelona przed sezonem postanowiła sprawdzić formę z jakimś zespołem z niższej klasy rozgrywkowej. Klasyczny mecz na sprawdzenie wariantów taktycznych. Tak sobie myśleliśmy, gdy oglądaliśmy to spotkanie. Ale potem okazało się, że jednak był to mecz ligowy. I nie wiemy, komu powinno być bardziej głupio […]
27.09.2020
Anglia
27.09.2020

Mecz imienia mistrzostwa Anglii 2015/16

O rany, ależ to było dobre. Leicester City wpadło dzisiaj na Etihad i zabrało nas w sentymentalną podróż do swojego mistrzowskiego sezonu 2015/16. Na początku zapowiadało się, że podróż będzie miała dość gorzki smak. W 4. minucie strzelanie rozpoczął Riyad Mahrez, wtedy jeden z kluczowych zawodników „Lisów”, dziś zawodnik Manchesteru City. Fenomenalna bomba w samo […]
27.09.2020
WeszłoTV
27.09.2020

LIGA MINUS. Paczul, Roki, Białek, Mazurek

Zapraszamy na nasz cotygodniowy program publicystyczno-rozrywkowy! Przed wami Liga Minus. Niedzielnych meczów Ekstraklasy wprawdzie nie było, ale to pozwoli szerzej pogadać o tych spotkaniach, które się odbyły, a także pospekulować trochę na temat nadchodzących występów Lecha Poznań i Legii Warszawa w eliminacjach do Ligi Europy. Ruszamy o 19:30, wpadajcie! 
27.09.2020
Inne sporty
27.09.2020

Echa triumfu Błachowicza. Pretendenci ustawiają się w kolejce…

Stało się – Jan Błachowicz (27-8) w sobotę podczas gali UFC 253 pokazał „legendarną polską siłę” i znokautował w drugiej rundzie faworyzowanego Dominicka Reyesa (12-2). Główną nagrodą był upragniony mistrzowski tytuł w kategorii półciężkiej. Niezwykła podróż Polaka dopiero się rozkręca, a na horyzoncie już widać kilka ciekawych wyzwań. Najbardziej atrakcyjnym wydaje się wciąż długo oczekiwany […]
27.09.2020
Niemcy
27.09.2020

Piękna passa zakończona. Bayern zniszczony przez Hoffenheim

Nawet w Ferrari czasem popsuje się rozrząd, nawet na twarzy Miss Polonia wyskoczy pryszcz, nawet Stingowi zdarzy się zafałszować. Także i Bayern może czasem się potknąć. Choć „potknięcie się” to zdecydowanie za słaba metafora, by opisać to, co stało się dziś w Sinsheim. To była bolesna wywrotka twarzą na beton. Czy też był to może […]
27.09.2020
Weszło
27.09.2020

Stefański: „Pod kątem logistycznym zakażenia w Pogoni nie są niczym poważnym”

Czy władze Ekstraklasy są zaniepokojone trzydziestoma zakażeniami w Pogoni Szczecin? Co dla kalendarza ligi oznacza przełożenie meczu Portowców z Jagiellonią? Czy w terminarzu jest dużo terminów rezerwowych i czy będzie dochodzić do walkowerów? Dlaczego okres reprezentacyjny będzie traktowany jako reset? Jak to możliwe, że problem Pogoni nie jest problemem dla całej ligi? Dlaczego dla Ekstraklasy […]
27.09.2020
Hiszpania
27.09.2020

Kądzior schodzi w przerwie, jego zmiennik daje asystę. Ale to nie był zły mecz Polaka

Damian Kądzior oczywiście zdążył już zadebiutować w La Liga, ale do tej pory nie wychodził w pierwszym składzie – dostał 30 minut z Celtą i sześć z Villarrealem. Natomiast Polak dzisiaj w końcu doczekał się swojego nazwiska w wyjściowej jedenastce, bo po ledwie punkcie w dwóch meczach i słabej postawie Pedro Leona, Jose Luis Mendilibar […]
27.09.2020
Weszło
27.09.2020

Juventus faworytem meczu z Romą. Będzie festiwal bramek?

Na pierwszy duży hit Serie A nie trzeba było długo czekać. Mecze Juventusu z Romą dla polskiego kibica zawsze są interesujące, bo każdy kojarzy obydwa kluby ze Zbigniewem Bońkiem i Wojciechem Szczęsnym. Ale i w Italii starcie Bianconerich i Giallorossich budzi spore emocje, bo w przypadku obydwu stron trwa nowe rozdanie. W Turynie jeśli chodzi o stołek trenerski, w […]
27.09.2020
Anglia
27.09.2020

Bamford znów staje na wysokości zadania, Leeds wciąż na zwycięskiej ścieżce

Patrick Bamford przed startem sezonu był jednym z tych zawodników, o których formę najmocniej drżeli kibice Leeds United. Napastnik „Pawi” w poprzednich rozgrywkach wpisał się wprawdzie na listę strzelców aż szesnaście razy, ale brylował również we wszelkich zestawieniach najbardziej nieskutecznych graczy w Championship. Potrafił spartaczyć nawet najbardziej oczywistą sytuację podbramkową. Na poziomie Premier League dotychczas […]
27.09.2020
Weszło
27.09.2020

Zabawa, zabawa, czyli ŁKS w pierwszej lidze

Gdy w zakamarkach pamięci szukamy pozytywnych wspomnień związanych z występami ŁKS-u w poprzednim sezonie, do głowy przychodzą nam mecze tej drużyny z Cracovią i Rakowem Częstochowa. Tak się jakoś dziwnie złożyło, że łodzianom leżały te niesłabe przecież ekipy – to z nimi zdobyli 13 (na 15 możliwych) z 24 punktów. A ciekawostkę tę przypominamy dlatego, […]
27.09.2020
Weszło
27.09.2020

Dlaczego Śląsk? Zahavi powiedział, że teraz najważniejsza jest gra, a nie pieniądze

Regularny doping kibiców, Hasan Salihamidzić na trybunach, relacje na żywo na niemieckich portalach, 77 tysięcy wyświetleń pod skrótem meczu. Gra w rezerwach z reguły nikogo nie grzeje, ale nie w sytuacji, gdy grasz w Bayernie. Wrzesień 2019 roku, derby z Ingolstadt. Bawarczycy wygrywają 2:0. Ozdobą meczu akcja Alphonso Daviesa, który najpierw – w swoim stylu […]
27.09.2020
Włochy
27.09.2020

Od gry w „Dunkierce” do sterowania Romą. W Rzymie rozpoczęła się era Dana Friedkina

Końcowe minuty filmu „Dunkierka”. Widzowie oglądają podchodzący do lądowania, zabytkowy samolot Spitfire. Maszyna ląduje na plaży, pilot do niej strzela i obserwuje, jak staje w płomieniach. Tym pilotem jest Dan Friedkin. Właściciel Spitfire’a i… AS Romy. Dla amerykańskiego miliardera był to wyjątkowy filmowy epizod, choć z kinem związany jest już od kilku lat w roli […]
27.09.2020
Weszło
27.09.2020

Dwudziestu jeden piłkarzy Pogoni zakażonych koronawirusem. Będzie problem?

W takich okolicznościach nie ma sensu silić się na słowną ekwilibrystykę: trzydzieści przypadków zakażeń koronawirusem w Pogoni Szczecin to naprawdę poważna sprawa. Nawet jeśli żaden z zakażonych nie jest w stanie zagrażającym życiu, to nie da się przejść obok tego obojętnie. Paraliżuje się funkcjonowanie klubu i całej ligi. Ekstraklasa SA właśnie wydała komunikat, w którym […]
27.09.2020
Weszło
27.09.2020

Podbeskidzie idzie na mistrza. W rozwijaniu czerwonego dywanu przed rywalami

Pierwszą bramkę w sezonie Podbeskidzie straciło już w 56 sekundzie. Gdyby podtrzymali tę formę, straciliby już około 480 goli, więc jest pewna poprawa, ale powiedzmy sobie szczerze: w sumie nie tak wielka, jak wskazywałyby liczby. Bo tak źle broniącej drużyny jak Górale dawno nie widzieliśmy. W każdym meczu totalny chaos w tyłach, jedyne co funkcjonuje, […]
27.09.2020
Weszło Extra
27.09.2020

„Jak przeczytam ten skład w szatni, to już nie muszę robić odprawy”. Wspominamy szarżę Błękitnych

Już pięć lat minęło od momentu, kiedy cała piłkarska Polska zachwycała się pucharową przygodą drugoligowych Błękitnych ze Stargardu. Drużyna trenera Krzysztofa Kapuścińskiego odprawiała z kwitkiem zespoły z lepszych lig i zatrzymała się dopiero na półfinale, gdzie po dogrywce uległa poznańskiemu Lechowi. I właśnie o wydarzeniach sprzed pięciu lat jest rozmowa z ówczesnym trenerem Błękitnych, Krzysztofem […]
27.09.2020
Inne sporty
27.09.2020

Janek, jesteś wielki! Błachowicz mistrzem UFC

Panie i panowie, mamy to: Jan Błachowicz z pasem mistrzowskim UFC w kategorii półciężkiej!  Podczas walki na gali w Abu Zabi Polak znokautował w drugiej rundzie faworyzowanego Dominicka Reyesa. I udowodnił, że mistrz nie musi być perfekcyjny. Może mieć trochę lat na karku, może mieć niejedną porażkę przy swoim nazwisku. „Cieszyński Książę” niegdyś legitymował się […]
27.09.2020
Hiszpania
27.09.2020

Rewolucja czy dewastacja? Nowe rozdanie w FC Barcelonie

Jest 1 lutego 2003 roku. FC Barcelona przegrywa w lidze trzeci mecz z rzędu, a w sumie już dziewiąty w sezonie. Choć to dopiero dwudziesta kolejka hiszpańskiej ekstraklasy. Wskutek kolejnego lania Katalończycy osuwają się na piętnaste miejsce w tabeli. Wydawało się wówczas całkiem realne, że drużyna, która w latach dziewięćdziesiątych seryjnie zdobywała mistrzowskie tytuły, teraz […]
27.09.2020