post Avatar

Opublikowane 20.05.2019 15:40 przez

redakcja

Korona Kielce mogła w rundzie finałowej zagrać nawet i jedenastoma juniorami, a i tak odbyłoby się to bez żadnych konsekwencji. Gino Lettieri wolał jednak sprawdzać po raz 29, czy z Olivera Petraka będzie jeszcze dobry piłkarz. 

Korona po fazie zasadniczej zajęła dziesiąte miejsce i nie awansowała do grupy mistrzowskiej. Rozczarowanie? Patrząc po miejscu w tabeli przez większość sezonu, można rzeczywiście wysnuć taki wniosek. Ale nam bliżej do stwierdzenia, że to normalny wynik, odpowiadający potencjałowi piłkarzy i klubu. Mieli kadrę na dziesiąte miejsce, zajęli dziesiąte miejsce. Ani to dobrze, ani źle.

Wynik dawał jednak niebywały komfort – na siedem kolejek przed końcem sezonu było w zasadzie wiadome, że Korona utrzyma się w lidze. Dla trenera to idealne pole do eksperymentów, wprowadzania młodzieży, doceniania zdolnych juniorów.

A było kogo doceniać. Korona Kielce ZAORAŁA rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów. Na dwie kolejki przed końcem CLJ ma aż 15 punktów przewagi nad drugim Śląskiem Wrocław, 20 nad trzecim Zagłębiem, 25 nad czwartą Cracovią. To nie zwycięstwo, to absolutny nokaut. 

Zrzut ekranu 2019-05-20 o 13.03.30

Sukces osiągną też prawdopodobnie czwartoligowe rezerwy, w dużej mierze oparte na młodych zawodnikach, także tych, którzy na luzaku wygrali CLJ. Do rozegrania jeszcze cztery kolejki (drugi w tabeli Neptun Końskie ma jeszcze jeden mecz w zanadrzu), sytuacja na ten moment klaruje się następująco:

Zrzut ekranu 2019-05-20 o 13.03.45

W tym momencie należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy wyjęcie z drużyny CLJ i rezerw kilku zdolnych chłopaków na kilka ostatnich meczów Ekstraklasy odbyłoby się ze szkodą dla drużyny CLJ i rezerw? Niekoniecznie. CLJ wypracowała wielką przewagę, rezerwy można zawsze zasilić kimś z jedynki.

Czy szansa dla tych chłopaków w pierwszym zespole Korony przyniosłaby szkodę pierwszemu zespołowi Korony? Nie.

Czy w tych zespołach naprawdę nie było chłopaków, którzy zasłużyli na większe szanse w pierwszym zespole? To już pytanie retoryczne. 

Bilans zdolnych młodzieżowców Korony Kielce wygląda w tym sezonie makabrycznie: 

Daniel Szelągowski, napastnik z rocznika 2002 – jeden mecz na ławce i 32 minuty z Górnikiem Zabrze.
Oskar Sewerzyński, pomocnik z rocznika 2001 – 119 minut w pięciu meczach (w dwóch z nich dostał tylko minutę).
Wiktor Długosz, pomocnik z rocznika 2000 – dwa mecze na ławce.
Kornel Kordas, obrońca z rocznika 2000 – jeden mecz na ławce w Pucharze Polski.
Piotr Pierzchała, obrońca z rocznika 1999 – 180 minut (pełny mecz w lidze i Pucharze Polski), jeden mecz na ławce. 
Jakub Osobiński, bramkarz z rocznika 2000 – sześć meczów na ławce.
Paweł Sokół, bramkarz z rocznika 2000 – 270 minut (dwa pełne mecze w lidze i jeden w Pucharze Polski), siedemnaście razy na ławce. 

Gwoli formalności – są jeszcze nienajstarsi przecież Oktawian Skrzecz (rocznik 1997, 224 minuty) i Wato Arweładze (rocznik 1998, 1270 minut), ale po pierwsze – to już taki wiek, by traktować ich jak dorosłych piłkarzy, po drugie – każdy z nich przyszedł z zewnątrz, z perspektywą na zasilenie pierwszego zespołu. 

Mecz po meczu wyglądało to tak: 

31. kolejka: Hamrol – Kosakiewicz, Marquez, Kovacević, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski – Jukić, Arveladze – Forbes, Soriano (zmiany: Petrak na 59 minut, Pućko na 32 minuty, Sewerzyński na minutę)
32. kolejka: Hamrol – Gardawski, Marquez, Malarczyk, Kallaste – Gnjatić, Petrak – Pućko, Jukić – Soriano, Forbes (zmiany: Cebula i Sewerzyński na 26 minut, Arveladze na 18 minut) 
33. kolejka: Hamrol – Rymaniak, Marquez, Malarczyk, Kosakiewicz – Kovacević, Żubrowski – Pućko, Arveladze, Jukić – Soriano (zmiany: Gnjatić na 82 minuty, Forbes na 46 minut, Cebula na 29 minut)
34. kolejka: Sokół – Rymaniak, Marquez, Malarczyk, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski, Petrak, Cebula – Soriano, Forbes (zmiany: Kosakiewicz na 31 minut, Arveladze na 28 minut, Pućko na 20 minut)
35. kolejka: Sokół – Rymaniak, Marquez, Malarczyk, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski – Sewerzyński, Arveladze, Cebula – Forbes (zmiany: Soriano na 38 minut, Jukić na 34 minuty, Skrzecz na 14 minut)
36. kolejka: Miśkiewicz – Kosakiewicz, Pierzchała, Tamm, Gardawski – Gnjatić, Żubrowski – Skrzecz, Arveladze, Cebula – Soriano (zmiany: Petrak na 46 minut, Pućko na 26 minut, Kovacević na 22 minuty)
37. kolejka: Miśkiewicz – Rymaniak, Malarczyk, Tamm, Gardawski – Petrak, Żubrowski – Skrzecz, Arveladze, Jukić – Soriano (zmiany: Szelągowski na 32 minuty, Pućko na 15 minut, Gnjatić na 11 minut)

Dlaczego w meczu z Zagłębiem Sosnowiec (36. kolejka) grę Miśkiewicza z ławki oglądał Sokół, który wcześniej niczego nie zawalił? Dlaczego w tym samym spotkaniu (2:1 do przerwy), trener decyduje się na wpuszczenie z ławki trójki obcokrajowców zamiast będących na ławce Długosza czy Szelągowskiego? Dlaczego nawet w ostatnim meczu (przegranym 0:3), po którym Korona nie miała matematycznych szans na spadek na jedenastą pozycję, wciąż rzucane są na stół zgrane karty i szansę dostaje tylko jeden młody piłkarz?

Grając obcokrajowcami Gino Lettieri wykręcił w grupie spadkowej oszałamiający bilans: dwa zwycięstwa, remis i cztery mecze w czapkę.

Warto było! 

Gino Lettieri sprawia wrażenie trenera, który wolałby postawić na worek ziemniaków niż młodego piłkarza. Zimą tak tłumaczył swoją niechęć do młodych zawodników: – Mamy w tych drużynach dobrych, młodych piłkarzy, ale to 17-latkowie, 18-latkowie, którzy nie są jeszcze fizycznie na takim poziomie, co piłkarze Ekstraklasy. Potrzebują jeszcze pewnego rozwoju. Tu leży problem. Nie są jeszcze gotowi fizycznie na to, by przeżyć na poziomie Ekstraklasy jako podstawowi piłkarze grający od początku. W tym samym wywiadzie Włoch apelował o budowę internatu w Kielcach (mimo że Korona internat ma – i to od lat) oraz apelował o przetestowanie przepisu o młodzieżowcu w pierwszej lidze (mimo że już tam funkcjonuje – także od lat).

Kolejny fragment:

Jakim cudem ci piłkarze z Korony, którzy nie mają internatu i nie są fizycznie rozwinięci, okazują się lepsi w CLJ od piłkarzy Lecha i Legii?

Ponieważ ta drużyna gra z wielką ambicją i dużo biega. Ma trzech-czterech bardzo dobrych piłkarzy. Ale nie jest fizycznie gotowa na Ekstraklasę.

Co musi się stać, by okazali się gotowi?

Muszą przez następne dwa-trzy lata pracować w Koronie. Mamy przykładowo piłkarza, który ma 17 lat. Przed sześcioma miesiącami grał w wiejskiej drużynie. Gra dobrze? OK. Ale gdy zrobiliśmy mu testy wraz z całą drużyną, był  na końcu stawki. Jak ten młody człowiek może przez te sześć miesięcy stać się piłkarzem, który ma rywalizować z rówieśnikami, szkolonymi od lat w internatach?

W tym samym momencie Wisła Kraków – drużyna w identycznej sytuacji, która po podziale tabeli nie walczyła o nic – totalnie zawstydziła Koronę.

Maciej Śliwa (rocznik 2001): 147 minut w rundzie finałowej
Emmanuel Kumah (rocznik 2000): 62 minuty w rundzie finałowej
Wojciech Słomka (rocznik 1998): 55 minut w rundzie finałowej
Artur Balicki (rocznik 1998): 2 minuty w rundzie finałowej
Aleksander Buksa (rocznik 2003): 31 minut w rundzie finałowej
Daniel Morys (rocznik 2000): 90 minut w rundzie finałowej
Dawid Szot (rocznik 2001): 180 minut w rundzie finałowej
Daniel Hoyo-Kowalski (rocznik 2003): 360 minut w rundzie finałowej
Marcin Grabowski (rocznik 2000): 446 minut w rundzie finałowej
Patryk Plewka (rocznik 2000): 211 minut w rundzie finałowej

Z drugiej strony wszystko wygląda jak element opracowanego planu. Korona Kielce ustaliła, że priorytetową sprawą jest dla niej awans rezerw do III ligi (tych samych rezerw, które po sezonie 2016/17 rozwiązano), by młodzi piłkarze ogrywali się w przyszłości na wyższym poziomie. To na awans rezerw zostały rzucone wszystkie siły młodych chłopaków. Dochodzą do tego też przypadki jak Wiktor Długosz, który sam poprosił o wycofanie go z pierwszego zespołu, by skupić się na maturze.

W przyszłym sezonie młodzi piłkarze Korony będą musieli dostać więcej szans z racji przepisu o młodzieżowcu. Na ten moment fakty są jednak takie, że żaden z nich nie został porządnie zweryfikowany na poziomie Ekstraklasy, a jedynym młodym piłkarzem, który przez dwuletnią kadencję Lettieriego stanowił w Koronie wartość, jest Wato Arweładze – Gruzin ściągnięty po 1,5 sezonu w dorosłej piłce. I wcale nie napawa nas to optymizmem. Pozostaje wierzyć w to, że zdolna młodzież weźmie Ekstraklasę z marszu i poradzi sobie w niej bez uprzedniego ogrania na tym poziomie. 

Fot. FotoPyK

Opublikowane 20.05.2019 15:40 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Włochy
15.01.2021

To był nokaut. Lazio zmiażdżyło Romę w derbach Wiecznego Miasta

Roma do dzisiejszych derbów Rzymu przystępowała z trzeciego, a Lazio z ósmego miejsca w lidze. Na boisku kompletnie nie było tego jednak widać. Biancocelesti zmiażdżyli lokalnych rywali w starciu o prymat w Wiecznym Mieście. Podopieczni Simone Inzaghiego koniec końców zatriumfowali 3:0 i jest to rezultat dość dobrze oddający różnicę klas, jaka dzieliła obie ekipy. Dwa […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

KRZYSZTOF RATAJSKI, JAKUB ŁOKIETEK I KRZYSZTOF STANOWSKI – HEJT PARK #118

Do pubu w najbliższym czasie nie pójdziemy, ale na pewno pamiętacie, co w takich lokalach często stoi – tarcza do rzutek. Natomiast Krzysztof Ratajski, główny bohater dzisiejszego Hejt Parku, nie zajmuje się lotkami, tylko nazywamy to profesjonalnie – dartem. Ostatnio było o nim głośniej, bo dotarł do ćwierćfinału mistrzostw świata. Pytajcie o jego historię. Jedziemy. […]
15.01.2021
Anglia
15.01.2021

Umarł król, niech żyje król. Wayne Rooney nie jest już piłkarzem, ale jest trenerem

Od czasu zwolnienia Phillipa Cocu w listopadzie 2020 roku, Derby County nie miało stałego trenera. Holender nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań – klub niebezpiecznie krążył nad strefą spadkową, a były piłkarz Barcelony wykręcił słabą średnią 1.25 punktu na mecz. Żegnano go bez większego żalu, ale jednocześnie nie sądzono, że bezkrólewie potrwa aż dwa miesiące. […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Zorro spod Fontanny di Trevi

Kiedy Paulo Fonseca wrzucał monetę do Fontanny di Trevi z życzeniem, żeby jeszcze wrócić do Rzymu, nie wiedział, że za kilka lat obejmie drużynę Romy jako jeden z najbardziej obiecujących trenerów młodego pokolenia. Karierę szkoleniową zaczynał na fali wielkości Jose Mourinho, ale długo kontestował jego filozofie. Z braku pieniędzy na szkolnych balach kostiumowych przebierał się […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Afera w Niemczech: piłkarze chodzą do fryzjera

Niemiecki związek zawodowy fryzjerów napisał list do DFB, w którym potępia to, że piłkarze Bundesligi mają przystrzyżone włosy. Tak, dobrze przeczytaliście. Fryzjerzy. Potępiają piłkarzy. Za przystrzyżone włosy. I piszą z tego powodu oficjalny list do DFB. Choć na pierwszy rzut oka w Bundeslidze rozgrywa się właśnie kuriozalna afera, to po zajrzeniu w nią głębiej trudno […]
15.01.2021
Blogi i felietony
15.01.2021

Superpuchar Hiszpanii poziomem przypomina polską pierwszą ligę

Nie mam zamiaru iść z kijem na czołgi, kasa w futbolu jest potrzebna, kto twierdzi inaczej albo zazdrości, bo sam nigdy nie ma pieniędzy, albo jest głupi. Gdyby nie pieniądze, futbol nie rozwijałby się tak szybko, poziom nie rósłby w równie imponującym tempie, gdyż jednak łatwiej wyszkolić dobrego zawodnika w zajebistej bazie niż na kartoflisku […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Czy to już dobry moment, aby Drągowski wykonał kolejny krok do przodu?

Dwa lata temu kariera Bartłomieja Drągowskiego znalazła się na poważnym zakręcie. Choć kilkukrotnie w następstwie różnych przyczyn wskoczył do składu Fiorentiny, to nie zdołał wykorzystać swoich szans. Efekt? Wypożyczenie ostatniej szansy do broniącego się przed spadkiem Empoli. Polski bramkarz ostatecznie nie uratował ich przed degradacją, ale dzięki kapitalnymi występom, w następnym sezonie stał się podstawowym […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Zaczynał w Romie, pokochał Lazio. Pięć mgnień Angelo Peruzziego

Trzeba przyznać, że Angelo Peruzzi już na pierwszy rzut oka wyglądał jak bramkarz. Konkretnie – bramkarz, który w weekendy stoi przy wejściu do nocnego lokalu we Władysławowie i pilnuje, by nikt nie wnosił do środka wódki, kupionej po taniości w okolicznym sklepie monopolowym. Krępy, nabity mięśniami, potrafiący odstraszyć napastnika z pola bramkowego samym spojrzeniem. No […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Skoki narciarskie bez podatku przez cały weekend eWinner!

Gotowi na weekend ze skokami narciarskimi z Pucharem Świata w Zakopanem w roli głównej? Jeśli tak myślicie, to na pewno znacie już promocję eWinner, który oferuje nam grę bez podatku przez cały weekend! A jeśli nie znacie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo przed nami kilka dni narciarskiego szaleństwa w zimowej stolicy Polski. Na czym […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

STANOWISKO #41 – TRANSFERY LECHA, ROZBIÓR LEGII I PARADOKS KOLEWA

Gotowi na najnowsze Stanowisko? Jeśli tak, to dobrze, bo jest o czym rozmawiać (i czego słuchać). Transfery Lecha, rozbiór Legii i paradoks naszego przyjaciela, doskonałego tancerza, znawcy win – Aleksandara Kolewa. Zapraszamy. 
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Na papierze ten transfer wygląda źle. Tim Hall w Wiśle Kraków

Wisła Kraków dokonała pierwszego zimowego transferu, ale umówmy się: nie da się nim zachwycić. Wielu z miejsca go krytykuje, inni w najlepszym razie mówią, żeby dać piłkarzowi czas i jeszcze nie przesądzać. Trudno jednak ukryć, że Tim Hall raczej nie wzbudza pozytywnych odczuć, gdy spojrzy się na jego dotychczasowe losy.  23-letni obrońca, z którym „Biała […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Deleu: – W polskiej piłce brakuje luzu i radości. Denerwuje mnie ten pesymizm

– Chciałbym wszczepić dzieciom miłość do piłki, uśmiech na twarzy. Wiem po sobie, że jeśli robisz coś, co kochasz, przychodzi ci to zdecydowanie łatwiej. Oczywiście trzeba też koncentracji, ale ona nie wyklucza okazywania radości w czasie uprawiania sportu. Dzisiaj bardzo często trenerzy mówią „Zrób to, zrób tamto, nie możesz tego, skoncentruj się”. Moim zdaniem trzeba […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Freebet na Puchar Świata w Zakopanem od TOTALbet!

Legalny polski bukmacher TOTALbet przygotował coś dla wszystkich fanów skoków narciarskich w Polsce! Już w ten weekend zawody Pucharu Świata zawitają do Zakopanego. To jedna z ulubionych skoczni Kamila Stocha, który zwyciężał na niej już pięciokrotnie. Najchętniej dorzuciłby zapewne kolejne triumfy do tego dorobku, bo wciąż ma szansę na triumf w klasyfikacji generalnej. A my […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Derby dla Lazio? A może Mchitarjan uratuje Romę? Piątek pod znakiem włoskiego hitu

Derby della Capitale. Mecz dwóch największych zespołów Wiecznego Miasta – Lazio i Romy, od lat elektryzuje kibiców w stolicy Włoch. Ostatnimi czasy obydwa zespoły często remisowały, nie rozstrzygając kwestii dominacji w stołecznym mieście. Jak będzie tym razem? Podpowiadamy, na co warto dziś postawić, sprawdzając oferty naszych partnerów.  Lazio Rzym – AS Roma Ostatnie mecze bezpośrednie: […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Legia bez Karbownika już zimą. Co to oznacza dla niej, a co dla niego?

Zgodnie z ustaleniami Michał Karbownik miał zostać w Polsce do końca sezonu. Nawet Mariusz Piekarski niedawno zapewniał na Twitterze, że „Karbo” nigdzie się zimą nie rusza. Ale potem zaczęły się plotki o tym, że Brighton skróci wypożyczenie i wyśle Polaka do lepszej ligi. Tak też jednak nie będzie. Bo – jak poinformował „Przegląd Sportowy” – […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Jak Legia poradziłaby sobie w Premier League? | FOOTBAL MANAGER FICTION #4

Football Managerowych testów ciąg dalszy. Sprawdziliśmy już, jak Leo Messi poradziłby sobie w Koronie Kielce. I jak wypadałaby w Ekstraklasie drużyna złożona wyłącznie ze starych Słowaków lub z polskich młodzieżowców. Teraz czas na ekspansję zagraniczną i zweryfikowanie eksperymentu o nazwie roboczej „Legia Warszawa w Anglii”. Przerzuciliśmy legionistów do Premier League, puściliśmy dziesięcioletnią symulację i sprawdziliśmy, […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

PRASA. Zwoliński zastąpi Kante w Legii?

W piątkowej prasie m.in. kilka doniesień transferowych, na czele z zainteresowaniem Łukaszem Zwolińskim ze strony Legii, rozmowa z Wojciechem Stawowym, sylwetka Albina Granlunda ze Stali Mielec i echa odrzuconego wniosku władz Chorzowa o dofinansowanie budowy nowego stadionu. PRZEGLĄD SPORTOWY Bartosz Salamon już strzela dla Lecha Poznań, co dało zwycięstwo nad tureckim drugoligowcem Bandirmasporem. Przede wszystkim […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

„W innych ligach skrzydłowy jedzie na obrońcę. U nas szuka się dośrodkowania”

– W Lubinie pokazano mi cały ośrodek, który robił wrażenie, był zrobiony jeszcze na świeżo. We Wronkach mieliśmy dwa boiska, dojeżdżaliśmy do Popowa na treningi, a na sztuczną murawę dojeżdżaliśmy po godzinie do Tarnowa, więc czasem trzeba było nocą wracać. A w Lubinie bursa stoi obok boiska, dlatego to wywarło na mnie wrażenie. W Lechu […]
15.01.2021