post Avatar

Opublikowane 14.05.2019 12:42 przez

redakcja

Danuta i Krzysztof Witkowscy w sercach mieszkańców Niecieczy oraz całej gminy Żabno pozostaną na zawsze. Kiedy wprowadzili do Ekstraklasy Termalicę Bruk-Bet, o małopolskiej wsi zrobiło się głośno na całą Europę. Dziś fundamenty w Niecieczy są jeszcze solidniejsze, a zbudować ich nie sposób byłoby bez odpowiedniego… szkolenia.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza to klub znakomicie zorganizowany i poukładany. Taki, który płaci nie tylko bardzo dobrze, ale i na czas. Co przecież w piłkarskich realiach normą nie jest.

Bruk-Bet to także klub mocno oddany lokalnej społeczności. Witkowscy utożsamiają się z nią. Kiedy powiodło się im w biznesie, nie zapomnieli o swoich korzeniach.

W cieniu ekstraklasowego rollercoastera szefostwo zaczęło myśleć o budowie podstaw w postaci piłkarskiej akademii. Dziś marzy im się topowy ośrodek, jakim pochwalić może się np. Zagłębie Lubin, a patrząc na poczynione inwestycje, trudno przypuszczać, by nagle komuś coś się „odwidziało”.

– Akademia to oczko w głowie pani prezes – słyszymy na klubowych korytarzach. Do pracy przyjmowani są najchętniej trenerzy z okolic. Tacy ludzie na starcie mają dodatkowy punkt do rekrutacji.

– Pion szkoleniowy, czyli sztab trenerski całej akademii, to trenerzy związani z regionem. Pochodzą z okolic Niecieczy, są dobrze wykształceni. Czynnik ludzki jest kluczowy w szkoleniu, więc przywiązujemy do niego dużą uwagę – mówi nam Krzysztof Lipecki, koordynator ds. szkolenia w Termalice Bruk-Bet Nieciecza KS. – Przy rekrutacji trenera dużą uwagę zwracamy na to, by była to osoba ze środowiska. Osoba, która chciałaby w naszym klubie pracować i utożsamiała się z nim.

Ważne też, by trener był wykształcony w kierunku pedagogicznym. Pani prezes w Niecieczy ma przecież swoją szkołę. Całe koszty utrzymania tej placówki bierze jednak na siebie.

Dwie klasy sportowe akademia Bruk-Betu posiada tylko w liceum, od września ruszy klasa trzecia. I to, podczas wizyty w Niecieczy, wydaje się nam dużym mankamentem. Bo co dziać ma się z rocznikami młodszymi?

60269692_316787075655539_7439315898533412864_n

Lipecki: – Na tę chwilę, jeżeli chodzi o szkołę, zapewniamy naszym zawodnikom edukację na poziomie licealnym. Przyjęliśmy strategię, że chcemy sprowadzać zawodników po ukończeniu 15 lat. Po ósmej klasie podstawówki zawodnicy mogą więc, wybierając szkołę średnią, zmienić swoje środowisko i jak najbardziej zachęcamy ich do tego, by przenieśli się do nas. Współpracujemy z Liceum Sportowym w Tarnowie. Dysponujemy miejscami w internacie, bursie, zapewniamy zawodnikom całe socjalne i edukacyjne zaplecze.

Dlaczego transferować chcą dopiero 15-latków?

– Uważamy, że ściąganie zawodników w młodszym wieku niesie za sobą pewne zagrożenia – tłumaczy koordynator. – Uznaliśmy, że nie chcemy brać odpowiedzialności za tych młodych ludzi, odrywać ich za szybko od rodziny. Mamy taki pomysł, by najlepszych chłopców monitorować w naszych partnerskich szkółkach. Klub i akademia znajdują się w małej miejscowości. Specyfikę naszej pracy dostosowaliśmy więc do lokalizacji, w jakiej się znaleźliśmy. Minusem jest to, że dzieci jest mniej, niż w dużych miastach, ale naszym pomysłem jest odwrócenie piramidy. Nie chcemy ściągać najmłodszych, ale bardzo szeroko rozbudować sieć partnerskich klubów.

Brak fundamentu w postaci grup funkcjonujących przy szkole podstawowej powoduje, że tylko jeden trener zatrudniony jest w liceum. Reszta nie może liczyć na etaty, a zanim szkolić będą popołudniami młodych adeptów futbolu, dorabiać muszą w szkołach w okolicy jako wuefiści.

60068411_455313601881942_2757966575716794368_n

Pomysł związany z programem klubów partnerskich może zadziałać, jeśli zostanie odpowiednio poprowadzony. Dziś dopiero raczkuje. Bruk-Bet współpracuje z Metalem Tarnów oraz Ekoballem Sanok.

Szkolenie dzieci i młodzieży w Niecieczy podzielone jest na dwie struktury. Kategorie od U7 do U15 prowadzone są przez Termalicę Bruk-Bet Nieciecza KS, po ukończeniu wieku trampkarza zaś zawodnicy kontynuują piłkarską edukację w klubie Bruk-Bet Termalica Nieciecza S.A. Przejście jest jednak płynne, a obie jednostki działają spójnie i są ze sobą ściśle związane.

Od lipca 2019 roku planowana jest reaktywacja drugiej drużyny na poziomie IV ligi.

– Drużyna rezerw jest bardzo ważnym aspektem, jeżeli chodzi o rozwój piłkarzy. Chcemy, by młodzież miała realne szanse przebicia się do świata dorosłej piłki. By jak najszybciej mogła łapać przysłowiowe „minuty” w starciach z seniorami – przyznaje Łukasz Stupka, dyrektor sportowy Bruk-Betu.

Na szkoleniowym gruncie Termalica stawia pierwsze kroki. Wiele aspektów wymaga doprecyzowania.

W zasadzie o akademii mówić możemy od 2016 roku, gdy otwarty został kompleks boisk. Do użytku oddano plac gry ze sztuczną nawierzchnią, a jednocześnie podpisano porozumienie z tarnowskim liceum. Dopiero w styczniu 2019 roku do klubu trafił z kolei trener Lipecki, były piłkarz Termaliki.

60482306_607004193110993_8910967016370733056_n

Drużyny z niecieczańskiej akademii występują w ligach wojewódzkich. Od Centralnych Lig Juniorów są jeszcze daleko. Mimo to przynajmniej trzech (a w ostatniej przerwie zimowej nawet sześciu) juniorów regularnie wyjeżdża z pierwszą drużyną na zgrupowania w okresach przygotowawczych. Nikt nie zważa w tym przypadku na koszty, najważniejsze, by młodzi mieli szansę pokazać się sztabowi pierwszoligowego zespołu.

Stupka: – W każdym piłkarskim klubie akademia będzie sercem, jeśli chodzi o zawodników, którzy docelowo mają prezentować się w pierwszej jedenastce. Każdy chce, by wychowankowie z okolicy reprezentowali dumnie nie tylko barwy klubu, ale i swojego kraju. Symbioza pomiędzy pierwszym zespołem i akademią są coraz bardziej zazębiane.

Dla najlepszych zawodników w kategoriach U17 i U19 stworzono w Niecieczy „Grupę Top”. Ośmiu wyselekcjonowanych graczy raz w tygodniu ćwiczy ze sztabem pierwszej drużyny w formule treningów pozycyjnych.

Lipecki: – Zawodnicy najbardziej wyróżniający się, szczególnie w najstarszych kategoriach, mają program szkolenia indywidualnego. „Grupa Top” funkcjonuje tak, że ośmiu najbardziej rokujących graczy trenuje indywidualnie. Co ciekawe – treningi te połączone są z wizytacją i są prowadzone przez trenerów pierwszego zespołu. Chcemy, by sztab pierwszej drużyny poznał tych chłopców, a w dłuższej perspektywie przekonał się do nich.

Na treningach poszczególnych grup czasem pojawiają się też piłkarze z I ligi.

60316583_615134385564316_5839829318263373824_n

W Bruk-Becie mocno dbają o szkolenie bramkarzy. Piotr Szara może liczyć w tym kontekście na wsparcie doświadczonego Waldemara Piątka, byłego zawodnika m.in. Lecha Poznań, który w sztabie drużyny seniorskiej pełni rolę trenera bramkarzy. Koordynuje też pracę w akademii, by ta była jak najbardziej skorelowana z codziennością „jedynki”.

– Jako klub staramy się organizować różnego rodzaju inicjatywy, by zaprosić młodych bramkarzy z okolic, by ci pokazali swoje umiejętności. Zorganizowaliśmy ostatnio Goalkeeper Challenge w rocznikach 2002, 2003 i 2004. Miało to na celu sprawdzenie wytrenowania chłopaków i sprawdzenie, czy któryś z nich nie nadawałby się, by zasilić nasze grupy młodzieżowe. Na testy przyjechało wielu zawodników z okolic, ale pojawili się również kandydaci ze Szczecina czy Olsztyna – opowiada Piątek.

Stupka: – W tym momencie z drużynami młodzieżowymi akademii współpracują ściśle dwie osoby ze sztabu pierwszego zespołu: Waldemar Piątek jest koordynatorem szkolenia bramkarzy w akademii. Grupom młodzieżowym od U15 do U19 dedykowane są po trzy bramkarskie treningi w tygodniu, a trener Piątek z trenerem Szarą jednostki te prowadzą przy udziale trenerów grup młodzieżowych Bramkarze przeprowadzani są zatem płynnie przez kolejne etapy szkolenia, aż do drużyny seniorskiej.

– Drugą osobą współpracującą z akademią jest Tomasz Włodarek, analityk pierwszego zespołu. Poza wsparciem dot. analizy, wprowadza też u nas metodologię Deductora i odpowiada za podnoszenie kwalifikacji, szkolenia trenerów.

Poboczne obszary zaczynają być w akademii obsadzane bardzo solidnie.

60082312_1526022077530170_8364085660885188608_n

Od lutego trenerem mentalnym Bruk-Betu jest Konrad Czapeczka, współautor książek z serii „Mentalny Kop”. – Konrad odpowiada za stronę mentalną w akademii. Prowadzi cykl szkoleń dla kategorii U17 i U19. Budowanie świadomości odbywa się poprzez szkolenia w młodszych kategoriach. Na pewno ten projekt będziemy starali się rozwijać, szczególnie w kontekście „Grupy Top”, którą chcielibyśmy, poza indywidualnymi treningami, objąć też opieką mentalną – zdradza Stupka.

Na wyłączność w firmie Bruk-Bet zatrudniono także dietetyk Annę Sak. Ona również dla najmłodszych grup, wraz z rodzicami, prowadzi cykl budujących świadomość w tematyce odżywiania warsztatów.

Trenerzy swoją pracę opierają na zaleceniach Narodowego Modelu Gry PZPN. Lipecki utworzył także program przygotowania fizycznego, w którym zaakcentowano poszczególne motoryczne aspekty dla danych etapów szkolenia. W sztabie akademii brakuje natomiast osoby odpowiedzialnej wyłącznie za tę kwestię.

Lipecki: – W najbliższych miesiącach chcemy rozbudować pion motoryczny. Zaczynamy już to wdrażać, ale dostrzegamy potrzebę większej opieki naszych zawodników. Na tę chwilę jedna osoba w klubie działa w tym obszarze, ale jest potrzeba wsparcia.

– W kwietniu nawiązaliśmy za to współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie. Dzięki temu mamy relacje ze środowiskiem naukowym, które ma dostęp do nowoczesnej wiedzy, metod treningowych i świetnej aparatury. Mamy umowę partnerską na cykliczne sportowo-motoryczne badania. Pracownicy szkoły wprowadzają też u nas innowacyjne rozwiązania dot. treningu.

60334264_1223762534457196_3074652450234302464_n

Często „Ligę od Kuźni” zaczynamy od opisu treningowej bazy. Tutaj zostawiliśmy ją na sam koniec. Bo w Niecieczy infrastruktura to prawdziwa wisienka na torcie!

Bruk-Bet swój stadion wybudował w rekordowym tempie. Za własne pieniądze stworzono też tuż obok piłkarski kompleks, złożony z otoczonych polami rzepaku boisk i całego zaplecza sanitarnego z szatniami oraz trenerskimi gabinetami.

Wszystko pachnie nowością, jakość wykonania należy do najwyższych. – Na pewno możemy pochwalić się doskonałą bazą szkoleniową. W 2016 roku oddany został obiekt dla akademii: trzy pełnowymiarowe boiska, w tym dwa naturalne i jedno sztuczne. Wszystkie są oświetlone, co umożliwia prowadzenie zajęć nawet do późnych godzin wieczornych. Obok, na stadionie głównym, swoje mecze rozgrywa pierwsza drużyna, a jeszcze dalej dysponujemy Orlikiem, oświetlonym, ze sztuczną nawierzchnią. Nic, tylko trenować i się rozwijać. Trzeba też pamiętać, że przy szkole w Tarnowie mamy do wykorzystania jeszcze jeden pełnowymiarowy plac gry – podsumowuje Lipecki.

A wtóruje mu Stupka: – Obiekty są własnością klubu, co na skalę Polski jest ewenementem. To dzieło długofalowej strategii. Budowę akademii zaczęliśmy od tego, bo boiska są jej istotnym fundamentem – kończy.

Na fundamentach pozostaje więc tylko budować. Kolejne piętra wielopoziomowej wizji dość szybko mogą przełożyć się na efekty – w postaci wychowanków i dobrych wyników. Oby tylko właścicielom nie zabrakło cierpliwości, bo przed nimi jeszcze długa droga.

PRZEMYSŁAW MAMCZAK

Wideo: MATEUSZ STELMASZCZYK

Opublikowane 14.05.2019 12:42 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
26.02.2021

Łukasz Sierpinia – największy przegrany metamorfozy Podbeskidzia

Podbeskidzie Bielsko-Biała w czterech wiosennych meczach zdobyło osiem punktów, czyli raptem o jeden mniej niż przez całą jesień. To chyba największa metamorfoza ostatnich tygodni w Ekstraklasie, a skoro tak, siłą rzeczy są też jej ofiary. Tydzień temu pisaliśmy, że nowi zawodnicy już sporo dają „Góralom”, teraz warto wspomnieć o tym, który przy obecnym układzie traci […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Hoffenheim i Bayer kontynuują passę niemieckich sukcesów w Lidze Europy

Największy przegryw tego sezonu w Lidze Europy? Niekoniecznie Leicester City, który dostał w trąbę od Czechów. Nawet nie PSV Eindhoven, które przegrało awans na dwie minuty przed końcowym gwizdkiem. Otóż najbardziej ciała dało Hoffenheim. Historia tego, w jaki sposób niemiecka drużyna pożegnała się z rozgrywkami to materiał na sequel przygód Adasia Miauczyńskiego. Naprawdę, rzadko zdarza […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

PRASA. Tworek: Zwracam uwagę na to, by zespół był jedną rodziną

– Na tym polega piękno sportu, że nie faworyci, kluby z wysokim budżetem, nie te, które mają gwiazdy, ale zespół, który jest kolektywem i ma ducha walki, odnosi zwycięstwa. Ogromną uwagę zwracam na team spirit, żeby być jedną rodziną. To daje nam dodatkowe procenty szans. Kiedyś Dania z biletem od losu wygrała Euro – mówi […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Jaki będzie dzisiaj Poznań? Zielony, niebieski, a może czerwony?

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że różne grupy kibicowskie w Polsce lubią dowalić do pieca. Zrobić jakąś głupotę, przekroczyć granicę dobrego smaku. Rozumiemy, że małe wojenki są dla fanów po dwóch stronach barykady chlebem powszednim, ale kilku chłopa w Poznaniu trochę się zagalopowało. Derby derbami, będzie ciekawie, bo obie ekipy żyją w tabeli niemal po sąsiedzku. […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Bruk-Bet pewniakiem, Rygaard hitem transferowym. Ankieta trenerów przed wiosną w 1. lidze

Kto lepiej zna realia zaplecza Ekstraklasy niż trenerzy, którzy jeszcze przed chwilą na tym poziomie pracowali? Chyba nikt, więc to do nich zwróciliśmy się z kilkoma pytaniami przed startem ligowej wiosny. Krzysztof Dębek, Szymon Grabowski, Tomasz Kafarski, Ireneusz Mamrot oraz Dominik Nowak typują dla nas potencjalnych wygranych drugiej rundy rozgrywek. Kto jest pewniakiem do awansu, […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

Dwaj zgryźliwi tetrycy. Dlaczego Warta nie nadaje się na film, a Hyballa dąży do perfekcji

Dwaj zgryźliwi tetrycy, czyli Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz, witają wiosnę uśmiechem, więc zamiast tradycyjnego narzekania – tym razem chwalą. W ich objęcia wpadli między innymi przesympatyczni zawodnicy Warty Poznań wraz z równie sympatycznym trenerem Tworkiem, ale dość dużo ciepłych słów padło również pod adresem trenera Hyballi. Jeśli jesteście ciekawi, jakie warzywa sortował w Anglii […]
26.02.2021
Weszło
26.02.2021

„W Warcie nie ma liderów. Każdy buduje naszą swojską bandę”

– Na pewno teraz mam spokojniejszą głowę. Mogłem bronić bardzo dobrze i tylko dlatego, że nasz nominalny młodzieżowiec Aleks Ławniczak złapał uraz, to musiałem usiąść na ławce, bo Daniel Bielica – bramkarz – był drugim młodzieżowcem do gry. Nie chciałem robić zgrzytów w szatni, nie chciałem chodzić i marudzić. Więc zacisnąłem zęby i co mi […]
26.02.2021
Weszło
25.02.2021

Ogromne męki Milanu, Slavia wykopała Leicester, fart Olympiakosu

Kiedy wicelider Serie A do awansu w dwumeczu z Crveną Zvezdą Belgrad potrzebował rzutu karnego i fury szczęścia, to mamy prawo mówić o kompromitacji. Co więcej, Rossoneri w obydwu spotkaniach przez długi czas grali w przewadze jednego zawodnika. I co? I mimo to nie potrafili Serbom zagrozić. W rewanżu na San Siro o wynik drżeli dosłownie […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Sousa ma kolejny problem. Grosicki już na pewno nigdzie się nie ruszy

– Za mną jedna z najważniejszych decyzji w karierze. Zostaję w WBA i walczę o pierwszy skład oraz grę w Premier League i grę w reprezentacji Polski. Sytuacja nie jest łatwa, ale ja nigdy nie pękam i nigdy się nie poddaje – napisał dziś Kamil Grosicki na Twitterze. Wszystkie furtki są zamknięte. Czy pomocnikowi przejdzie […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Zieliński kręci sezon życia, grad bramek w Anglii i Szkocji, norweska niespodzianka

Który to już raz w tym sezonie mówimy, że Piotr Zieliński staje na wysokości zadania? No, przynajmniej kilka razy w ostatnich miesiącach tak się zdarzyło. Jasne, dla samego Napoli ten wieczór nie był zbyt szczęśliwy, ale polski pomocnik może być ze swojej postawy zadowolony. To samo może czuć kilka ekip, które zdobyły już awans do […]
25.02.2021
Weszło FM
25.02.2021

Piątek w Weszło.FM! Co na naszej antenie?

Piątek rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a skończymy „Hyde Parkiem”. W ciągu dnia dużo piłki, żużla i innych sportów! Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Adam Kotleszka i Michał Łopaciński. Nie zabraknie humoru, horoskopów i zapowiedzi meczów Ekstraklasy. 10-11:30: „Dwóch Zgryźliwych Tetryków” Leszek Milewski i Jakub Olkiewicz jak co tydzień w […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

QUIZ: 3 NA 1! CZY ROKI OGOLI KOWALA, OLKIEGO I BIAŁKA, KTÓRZY ZAGRAJĄ W JEDNEJ DRUŻYNIE?

Dzisiaj wyjątkowy Quiz. Quiz, którego nie powinien wygrać Roki, bo będzie się mierzył z trzema przeciwnikami: Kowalem, Olkim i Białkiem. Ale czy nie wygra? To już naprawdę trudno przewidzieć. A może łatwo… Zapraszamy od 19:30! 
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Odpalamy szklaną kulę. Wróżby przed powrotem pierwszej ligi

Pierwsza liga wróciła zaległymi meczami w ostatni weekend, choć jeszcze nie wszystko zostało nadrobione. Niektórzy z pierwszoligowców już ponad dwa tygodnie temu mieli okazję, by zaprezentować się w Pucharze Polski. Inaugurujący rozgrywki mecz miał zostać rozegrany z Niepołomicach, choć jego gospodarzem jest Resovia, a ostatecznie piłkarze zagrają w Rzeszowie na sztucznej murawie. Czy wszyscy nadążają? […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pozwólcie, że wrócę do historii. Bo co to by był za cykl felietonów coczwartkowych, gdybym nie rzucił wam czasem w twarz jakimiś zakurzonymi archiwaliami. W czasach, gdy piłka nożna to był jeden mecz Ligi Mistrzów na czternastocalowym Sanyo, strona 201 w Telegazecie i, jak się udało wyżebrać u rodziców, jakaś „Piłka Nożna”, istniał piłkarz imieniem […]
25.02.2021
Anglia
25.02.2021

Poznajcie Brentford. Ekipę, która w końcu jest gotowa na Premier League

Na dobrą sprawę poważnie spróbowali dwa razy. Rok temu, gdy zajęli miejsce numer trzy i w sezonie 2014/15, gdy udało się finiszować na pozycji piątej. Poza tym średnio – a to byli jedenaści, a to dziewiąci. A jednak przez cały ten czas, który minął od awansu Brentford do Championship, kiełkuje myśl, że to projekt obliczony […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Zoran Arsenić w Rakowie – ruch mało szałowy, ale zrozumiały

Zoran Arsenić w Rakowie Częstochowa to jeden z ciekawszych ruchów kadrowych klubów Ekstraklasy w ostatnim dniu zimowego okienka. Czy to w takim razie pokazuje, jak nudny był na naszym podwórku finisz transferowy? Trochę tak. I choć powrót Arsenicia do polskiej ligi nawet minimalnie nie zwiększył u nas poziomu ekscytacji, to z perspektywy drużyny Marka Papszuna […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Powrót Napoli, Arsenal za burtą? Szukamy niespodzianek i okazji w Lidze Europy

Liga Europy powoli staje się coraz bardziej konkretna. Dziś poznamy zespoły, które przejdą do kolejnej rundy, więc stawka rośnie, bo to nie tylko prestiż, ale i spore pieniądze. Najciekawsze spotkania? Wybraliśmy dla was cztery mecze, na które warto zwrócić uwagę. A przede wszystkim – w których możemy znaleźć szansę na ogranie bukmacherów. Sprawdźcie nasze typy […]
25.02.2021
Weszło
25.02.2021

Sędziowie wcale nie są karani za podejście do monitora

„Przegląd Sportowy” na dzisiejszej okładce bije w oczy tytułem o absurdzie VAR-u. Tekst z „PS” kreuje obraz rzeczywistości, w której sędziowie mogą się bać podejścia do monitora, bo to obniży ich notę w arkuszu obserwatora. I jeśli faktycznie by tak było, to mielibyśmy problem i nazywanie tego „absurdem VAR” byłby uzasadnione. Problem w tym, że […]
25.02.2021