post

Opublikowane 17.03.2019 15:09 przez

Rafal Bienkowski

– Pamiętam ceremonię wręczania medali. Na telebimie powtórzono akurat decydującą akcję, w której Michał Winiarski obijał ręce lewoskrzydłowego i publiczność zareagowała na to głośnymi gwizdami. Niektórzy rosyjscy zawodnicy myśleli, że to do nich, ale to było absolutnie pod adresem sędziów – wspomina Daniel Pliński pytany o finał Ligi Mistrzów z 2012 r., w którym Skra przegrała po pięciosetowej bitwie z Zenitem Kazań.

Trwające ćwierćfinały Champions League z udziałem Bełchatowa i Trefla Gdańsk to dobra okazja, żeby przypomnieć kulisy jednego z najważniejszych meczów w historii polskiej klubowej siatkówki.

***

Gdyby zapytać Jacka Nawrockiego o jakiś ubiegłoroczny mecz żeńskiej reprezentacji którą prowadzi, miałby pewnie problem z odtworzeniem konkretnych akcji w wykonaniu rywalek. Ale te sprzed siedmiu lat z łódzkiej Atlas Areny pamięta jakby wydarzyły się przed sekundą. A to Maksim Michajłow cudem podłożył rękę w obronie po ataku Mariusza Wlazłego, a to Valerio Vermiglio w kluczowym momencie posłał piłkę do przyjmującego, który zwykle był dopiero czwartym wyborem w ataku, a to piłka musnęła malutki palec blokującego…

– Kiedy wywołał pan ten temat, aż sam się zdziwiłem, że po latach tyle pamiętam. Mam retrospekcje z tego spotkania także dlatego, że Rosjanie zagrali wtedy kilka niekonwencjonalnych akcji. Ten mecz cały czas będzie wracał, dopóki polska drużyna nie wygra Ligi Mistrzów. Ale nic dziwnego, bo wtedy byliśmy najbliżej wygranej. O rozstrzygnięciu tamtego meczu decydowały naprawdę detale, a powiedziałbym nawet, że zwykły łut szczęścia – mówi dziś Nawrocki, który szkoleniowcem Skry był w latach 2009-2013.

Zaglądając do gabloty z trofeami można uznać, że była to najmocniejsza ekipa w historii bełchatowskiego klubu. Oprócz mistrzostw i Pucharów Polski, do których miejscowy kibic zdążył już nieco przywyknąć, dorzucono jeszcze trzy medale Klubowych Mistrzostw Świata (dwa srebrne i brązowy) oraz kolejne krążki Ligi Mistrzów. Drużyna pierwszy raz stanęła na najniższym stopniu podium tych rozgrywek w 2008 r. za kadencji Daniela Castellaniego, a Nawrocki dołożył do tego dorobku kolejny brąz w 2010 r. oraz to jakże gorzkie srebro w 2012 r.

Ok., może to uderzanie w mocno pompatyczne tony, ale 18 marca tamtego roku autentycznie pisała się historia polskiej siatkówki. Gdyby Skra wygrała finał z Zenitem Kazań, byłaby pierwszą naszą drużyną od 1978 r., która zdobyłaby to najcenniejsze klubowe trofeum na Starym Kontynencie. 34 lata wcześniej uczynili to siatkarze Płomienia Milowice, ale wtedy jeszcze wszystko odbywało się pod szyldem Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (LM utworzono w 2000 r.) i dla wielu obecnych kibiców może już to uchodzić za prehistorię.

Jak wiadomo powtórki z historii niestety nie było, ale już historia samego meczu zostanie zapamiętana na długo. Jeśli mówi się, że w siatkówce o wyniku meczu często potrafią decydować niuanse, to tamto spotkanie było tego idealnym przykładem.

 ***

Oprócz Skry i Zenitu Kazań, na turniej Final Four w Łodzi przyjechało jeszcze włoskie Trentino i turecki Arkas Izmir. Bełchatowianie dostali w półfinale właśnie tych ostatnich. 3:0, 81 minut, trochę ziewania na trybunach, mecz bez większej historii. Dzień później poprzeczka siatka wisiała jednak znacznie wyżej. Zenit, który był już wtedy obficie nawożony rublami z Gazpromu, miał już na koncie cztery mistrzostwa kraju zdobyte w ostatnich pięciu sezonach, no i była to już ekipa, która znała smak zwycięstwa w LM, bo podbiła ją w 2008 r. Skra nie była więc faworytem, ale siły wyrównywał nieco fakt, że Bełchatów miał za sobą 13 tys. ludzi na trybunach.

Przygotowując się do meczu skupialiśmy się przede wszystkim na swoim graniu, wypracowanym systemie gry. Jeśli chodzi o Zenit, tutaj Ameryki nie odkryłem: uczulałem chłopaków, że najważniejsze jest utrzymanie przyjęcia i aby nie dać się stłamsić blokiem, bo ten element zawsze był silny u Rosjan. No i żeby uważać na ich lidera, czyli znajdującego się w szczytowej formie Michajłowa – przypomina w rozmowie z Weszło Jacek Nawrocki.

Był stres przed meczem, ale każdy z nas zdawał sobie sprawę, że mamy nieprawdopodobną szansę wygrać w końcu tę Ligę Mistrzów. To był chyba najmocniejszy skład Skry. Kurek, Winiarski, daj Boże zawsze takich przyjmujących, do tego jeszcze Wlazły w znakomitej formie. To wszystko sprawiło, że graliśmy w tamtym czasie bardzo dobrą siatkówkę. Czasami jednak brakuje szczęścia. Bo moje zdanie jest takie, że tamten mecz w pewnych momentach bardziej rozgrywał się w sferze szczęścia niż umiejętności – dodaje środkowy Daniel Pliński.

Skłądy Skra-Zenit

Źródło: CEV

Chociaż jeszcze na początku meczu szczęście nie miało tam nic do gadania. To, co Zenit zrobił ze Skrą w pierwszym secie można porównać do tego, co w pierwszej rundzie walki zrobił kiedyś Tyson Gołocie. Bełchatowianie zostali sprani 15:25, ale na szczęście nie uciekli, tylko odpowiedzieli dokładnie tym samym – drugą partię wygrali do 16. To był koncert mistrzów Polski, wystarczy wspomnieć, że Michał Winiarski i Mariusz Wlazły mieli kolejno 75 i 71 proc. skuteczności w ataku.

Set numer trzy był już bardzo wyrównany, ale końcówkę lepiej wytrzymała Skra wygrywając 25:22. Do zgarnięcia pucharu brakowało już tylko jednego seta.

Momentami jak patrzę na tablicę wyników i widzę, jak niewiele brakuje do tego wymarzonego tytułu, to aż cierpną mi ręce – mówił komentujący mecz na antenie Polsatu Sport Wojciech Drzyzga.

***

Od pewnego momentu zaczęliśmy grać nieźle. Wydawało się, że ten mecz już nam nie ucieknie i zostaniemy najlepszą drużyną w Europie, ale cóż… Trener Alekno wpuścił Priddy’ego, który był wtedy chyba dopiero trzecim przyjmującym Kazania, ale to on sprawił, że Zenit utrzymał się jeszcze na powierzchni. W pewnym momencie dominowaliśmy wyraźnie, ale Priddy uspokoił ich w przyjęciu, skończył też kilka ważnych piłek – wraca pamięcią „Plina”.

W czwartej partii obie ekipy szły łeb w łeb i pierwsze dwupunktowe prowadzenie pojawiło się dopiero przy stanie 17:19 dla Rosjan. Dobra gra przede wszystkim Mariusza Wlazłego pozwoliła jednak wyciągnąć wynik na 24:23, a więc do upragnionej piłki meczowej. Kiedy naładowany atakujący Skry poszedł w pole serwisowe dokończyć dzieła zniszczenia, właśnie w tym momencie zaczęły się słynne gierki psychologiczne trenera Zenitu Kazań.

Władimir Alekno wziął czas, aby ustalić akcję swojej ekipy oraz wywrzeć większe ciśnienie na liderze Skry. Kiedy Wlazły po kilkudziesięciu sekundach ponownie wziął piłkę i już szykował się do serwisu, Alekno raz jeszcze położył rękę na przycisku sygnalizacyjnym i znów zawrócił go na przerwę. Zrobił to z premedytacją, bo widział, że Skra gra jak nakręcona. Praktyka podwójnych przerw na żądanie jest w siatkówce raczej rzadkością, chociaż Jacek Nawrocki twierdzi, żeby nie robić z Rosjanina maga, bo takie sytuacje mimo wszystko się zdarzają. On sam przypomina, że taką pokerową zagrywkę zastosował na turnieju w Montreux w meczu przeciwko Brazylii. Wziął podwójny czas, bo trener Canarinhos „zaczął robić dym”. Kwestionował decyzje sędziów, wprowadził dużo nerwowości i trzeba było na te zaczepki jakoś odpowiedzieć.

Tak czy inaczej był to kluczowy moment finału. Wlazły posłał piłkę w siatkę i zrobiło się po 24. – Alekno wybił w jakiś sposób Mariusza z rytmu. Pamiętam, że fatalnie wyrzucił sobie piłkę, próbował ją jeszcze ratować, ale niestety to się nie udało – mówi Pliński.

Chwilę później Rosjanie podbili jeszcze atak Wlazłego i wyprowadzili skuteczną kontrę. No i mieli też farta przy setbolu. Piłka po serwisie Nikołaja Apalikowa zatańczyła na taśmie i spadła tuż za plecami rozgrywającego Miguela Falaski.

Piątej partii można było uniknąć, ale bełchatowianie – co trzeba szczerze przyznać – podali rękę słaniającemu się już na nogach Zenitowi. Zawodnicy Skry zepsuli w czwartym secie aż osiem zagrywek. Jacek Nawrocki na czasach miał do swoich graczy pretensje, bo nie realizowali jego założeń. A te były takie, aby nie ryzykować mocno w polu zagrywki, ponieważ Rosjanie mieli duży problem z pierwszą akcją i należało dać im szansę pomęczyć się. Chociaż dziś były trener Skry patrzy na to już inaczej. Błędy w zagrywce usprawiedliwia emocjami i twierdzi, że takie ryzyko w meczu z takim rywalem było jednak dopuszczalne.

***

Przebieg piątego seta to już klasyka gatunku. Zaczęło się… wybornie dla Skry, która prowadziła już 5:1. Zenit doskoczył jednak na 5:5 i do końca decydującej partii gra toczyła się w zasadzie punkt za punkt. Bełchatów miał dwie piłki meczowe przy stanie 14:13 i 15:14, ale Kazań zdołał zabrać głowę spod gilotyny i doprowadził do meczbola przy 15:16.

Wtedy właśnie doszło do sytuacji, która nawet po latach wciąż budzi kontrowersje: atakujący z prawego skrzydła Michał Winiarski posłał piłkę w aut, ale najprawdopodobniej zahaczając o rękę blokującego. Kiedy sędziujący spotkanie Dejan Jovanović przyznał punkt Zenitowi, gracze Skry wręcz wybuchli, bo „Winiar” był pewny obcierki. Co było zresztą widać po jego reakcji tuż po ataku, bo na spokoju sklejał już piątki z kumplami. Protesty nic jednak nie dały.

Sędziowie powinni wziąć challenge, ale niestety tego nie zrobili. I zamiast po 16, zrobiło się 15:17. Złoty medal przeszedł, a w zasadzie przeleciał nam koło nosa – mówi Daniel Pliński.

Na sędziów posypały się gromy, ponieważ arbitrzy po raz pierwszy w historii LM mogli wówczas korzystać z systemu challenge. Na odprawie technicznej przed finałem arbitrzy Dejan Jovanović i Milan Labasta byli uczulani, aby przy kluczowych piłkach korzystać z powtórek wideo. I w meczu finałowym, w tak spornej sytuacji, postanowili zaufać wyłącznie własnym oczom.

Były szef polskich sędziów Andrzej Lemek, który podczas turnieju w Łodzi nadzorował system powtórek, chwilę po meczu wparował do szatni i zapytał parę sędziowską, dlaczego nie poproszono o powtórkę. – Przecież tak się umawialiśmy, taką procedurę przewidzieliśmy. Główny arbiter Jovanović powiedział, że był pewny, iż nie było bloku w ostatniej akcji. Gdy przekonałem go, że się pomylił, w szatni zapanowała grobowa cisza – opowiadał później Lemek w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”.

Nie jestem w stanie zrozumieć jednej rzeczy. Jeżeli mówi się nam przed turniejem, że sędziowie jako jedyni mają prawo do skorzystania z systemu challenge, to chyba nie ma lepszej piłki do zweryfikowania jak piłka meczowa w finale – mówił chwilę po meczu rozżalony Winiarski.

Jacek Nawrocki bardziej był zdenerwowany na sędziów, którzy siedzieli przy stoliku. Według niego to ich decyzja wpłynęła na to, że arbiter główny zakończył mecz. – Już nawet nie będę mówił z nazwiska co to byli za ludzie… – irytuje się, chociaż zaznacza, że z jego perspektywy to wcale nie był kluczowy moment meczu. – Dużo mówi się o tamtej kontrowersyjnej decyzji sędziego, ale nie zapominajmy, że mieliśmy szansę skończyć ten mecz w czwartym secie. Dziś mogę powiedzieć jedno: tie-breaka graliśmy chyba ze świadomością, że tę wielką szansę przegraliśmy właśnie w czwartej partii. Niby to był zespół doświadczony, niby były w nim mocne charaktery, ale jednak gdzieś na karku leżało to, że przed chwilą mogło być już po meczu. Do końca spotkania nie potrafiliśmy pozbyć się tego ciężkiego bagażu.

18.03.2012 LODZ ATLAS ARENA SIATKOWKA MEZCZYZN LIGA MISTRZOW 2012 CEV MEN VOLLEYBALL FINAL FOUR 2012 PGE SKRA BELCHATOW - ZENIT KAZAN ZENITH N/Z SMUTEK PORAZKA MEDAL MEDALE WLAZLY MARIUSZ PLINSKI DANIEL FOT LUKASZ LASKOWSKI / PRESSFOCUS NEWSPIXPL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Kiedy podczas ceremonii wręczania medali pokazano na telebimie decydującą akcję Winiarskiego, publiczność w Atlas Arenie zaczęła gwizdać. W szatni Skry po meczu długo nikt się nie odzywał. Jacek Nawrocki po wejściu do niej tylko podziękował graczom za walkę.

***

Byliśmy blisko, a zarazem daleko. Szkoda, bo jednak ten złoty medal dla każdego z nas byłby podsumowaniem kariery klubowej. Tym bardziej, że kluby z Rosji i Włoch zbroją się coraz bardziej i dziś trudniej jest nam walczyć o medale Ligi Mistrzów – mówi Daniel Pliński, który obecnie komentuje te rozgrywki na antenie NC+.

Sam pamiętam u siebie dużą wściekłość wymieszaną z żalem. Najbardziej szkoda mi było jednak tych kilkunastu tysięcy kibiców, bo nie przypominam sobie, żebyśmy mieli na Lidze Mistrzów taką atmosferę – dodaje Nawrocki.

Skra nie musiała długo czekać na rewanż. Już jesienią 2012 r. obie ekipy spotkały się w Katarze na Klubowych Mistrzostwach Świata. Tam bełchatowianie pokonali Zenit najpierw w grupie, a później w starciu o trzecie miejsce. Za każdym razem było 3:2. Trenerzy obu drużyn mieli więc też okazję powspominać łódzki finał. Władimir Alekno chwalił Skrę Nawrockiego za dobre przygotowanie i umiejętność czytania gry jego zespołu. Przyznał również, że miał tego dnia furę szczęścia.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. newspix.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
15.10.2021

Wyjątkowi na papierze, ale (na razie) nieskuteczni na parkiecie. Czy Los Angeles Lakers odpalą?

Los Angeles Lakers nie zbudowali może najlepszej drużyny w historii, ale na pewno najbardziej gwiazdorską. Projekt na czele którego stoi LeBron James zakładał w dużej mierze zebranie grupy zawodników ze szczególnie okazałym CV. Problem jest jeden – niemal wszyscy najlepsze lata mają już za sobą. Zespół z Kalifornii jest określany jako faworyt do tytułu, choć […]
15.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
02.11.2020

Kolejne nieco wybrakowane derby Łodzi

Nie ma Łódź szczęścia do meczów derbowych w ostatnich tygodniach. Te piłkarskie, pomiędzy Widzewem a ŁKS-em, odbyły się w cieniu koronawirusowych obostrzeń – bez kibiców gości i z mocno ograniczoną liczbą gospodarzy. Teraz nadszedł czas na siatkarskie, podczas których ŁKS zmierzy się z Budowlanymi i niestety – tu również na pierwszy plan wysuwa się pandemia.  […]
02.11.2020
Inne sporty
21.06.2020

Nie godzą się na przeciętność. Transfery w Resovii

Od lat dysponują czołową kadrą w PlusLidze. Opartą zarówno na reprezentantach Polski, jak i solidnym zaciągu zza granicy. W ubiegłym sezonie jakościowe nazwiska na kontraktach absolutnie nie przełożyły się jednak na jakość na parkiecie. Asseco Resovia Rzeszów ma za sobą absolutnie koszmarne rozgrywki. Jej ostatnie ruchy transferowe sygnalizują jasno, że władze klubu zamierzają jak najszybciej […]
21.06.2020
Inne sporty
22.05.2020

W siatkarskiej Gieksie zamieszanie trwa. Koniec? Nie widać

Sezon PlusLigi oficjalnie zakończono 25 marca. Ostatnia kolejka odbyła się za to nieco ponad dwa tygodnie wcześniej. Od tamtego czasu kluby skupiły się głównie na ogarnięciu swojej sytuacji w obliczu pandemii koronawirusa. GKS Katowice też. Tyle że na Śląsku uznano najwidoczniej, że skoro sezon zakończył się przedwcześnie, wypadałoby zagwarantować wszystkim inny rodzaj rozrywki. Na przykład […]
22.05.2020
Weszło
13.05.2020

Syn prezesa, libero Skry, właściciel restauracji. Rozmawiamy z Kacprem Piechockim

Dlaczego uważa, że jest gorszym libero niż Wojtaszek i Zatorski? Jak wygląda życie w związku z siatkarką? W którym mieście musiał uciekać do taksówki przed wściekłymi kibicami? O co ma pretensje do sędziów z PlusLigi? Czemu kibice Skry nie akceptują go w 100%? Czego zabrakło, by zrobić karierę w GKS-ie Bełchatów? Jak doszło do tego, […]
13.05.2020
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Inne sporty
01.05.2019

Od Legii do ONICO, czyli siatkarska odbudowa Warszawy

23 lata czekała Warszawa na drużynę, która zgarnie medal mistrzostw Polski. Chociaż w tym czasie nasza siatkówka zdążyła przenieść się z ciasnych salek do nowoczesnych obiektów, a reprezentacja wygrała wiele medali, to jednak stolica długo było nieco z boku tego szaleństwa. Ale to już chyba przeszłość, bo ONICO Warszawa zrobiło to, co przez lata nie […]
01.05.2019
Inne sporty
02.04.2019

Siatkarska Kuba, czyli wyCASTROwany gigant

Osmany Juantorena, Joandry Leal, Robertlandy Simon – już w środę zobaczymy ich w Łodzi podczas półfinału Ligi Mistrzów, w którym Skra Bełchatów powalczy z Cucine Lube. Co łączy tych trzech gości oprócz gry w jednym klubie? Każdy z nich urodził się na Kubie, ale jednocześnie żaden z nich nie gra w reprezentacji swojego kraju. A […]
02.04.2019
Inne sporty
17.03.2019

Dreszczowiec pod siatką

– Pamiętam ceremonię wręczania medali. Na telebimie powtórzono akurat decydującą akcję, w której Michał Winiarski obijał ręce lewoskrzydłowego i publiczność zareagowała na to głośnymi gwizdami. Niektórzy rosyjscy zawodnicy myśleli, że to do nich, ale to było absolutnie pod adresem sędziów – wspomina Daniel Pliński pytany o finał Ligi Mistrzów z 2012 r., w którym Skra […]
17.03.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
17.10.2021

Milik z golem w Ligue 1 (wideo)

Trochę zapomnieliśmy o Arkadiuszu Miliku. Snajper reprezentacji Polski bardzo długo rehabilitował się po urazie łąkotki, stracił cały początek sezonu Ligue 1 i ostatnie zgrupowania reprezentacji Polski, na których brylowali Adam Buksa i Karol Świderski. Teraz jednak Milik chce wrócić na usta piłkarskiej Europy.  Oto jego trafienie w wygranym przez Marsylię 4:1 meczu z Lorient. Milik […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Mecz? Przystawka do konferencji Jose Mourinho!

Zacznijmy od tego, że Wojciech Szczęsny chyba już na dobre uporał się ze swoim drobnym kryzysem z początku sezonu. W dzisiejszym meczu Juventusu z Romą był jednym z najważniejszych zawodników Starej Damy. Obronił rzut karny, to jest największe osiągnięcie, ale wcześniej dwukrotnie wyjął też bardzo groźne uderzenia głową, a po przerwie – po prostu bardzo […]
17.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Szczęsny obronił karnego (wideo)

Wojciech Szczęsny sygnalizuje wzrost formy. Obronił karnego w meczu z Romą. Tak to wyglądało. Strzał Jordana Veretouta nie był najlepszy, właściwie to taki z gatunku tych, które często padają łupem bramkarzy, ale Szczęsnego, niezależnie od wszystkiego, należy pochwalić za wyczekanie, za czujność, za skuteczną paradę. WOJCIECH SZCZĘSNY OBRONIŁ RZUT KARNY! 👏 Polak zatrzymał strzał Jordana […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Martwię mnie porażki, nie moja przyszłość

Czesław Michniewicz nie zostanie zwolniony z Legii Warszawa po porażce z Lechem Poznań. Dla sternika drużyny mistrza Polski to jedyny pozytywny sportowy aspekt tego wieczoru.  – Nie martwię się o swoją przyszłość, martwię się szóstą porażką. Co będzie, to będzie. Pracuję najlepiej jak potrafię. Początek sezonu mieliśmy trudny, walczyliśmy w pucharach. Cel nadrzędny, jaki postawiono […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Lech przekonał się na własne oczy, że wcale nie musi być tak, jak zawsze

To nie jest przyklepanie tytułu dla Lecha. Ale to prawdopodobnie jest koniec marzeń Legii o mistrzostwie. Legia bowiem nie musi się ścigać tylko z Lechem, ale też z Lechią, z Rakowem, pewnie i z Pogonią. A przede wszystkim musi się ścigać się z własną słabością. Kojarzycie ten legendarny wywiad Arkadiusza Malarza z Sonią Śledź? Legia […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz nie zostanie zwolniony

Na Łazienkowskiej wrze. Niedawno pisaliśmy, że Legia Warszawa złapała pucharową zadyszkę w lidze, że Czesławowi Michniewiczowi kończą się wymówki, które tłumaczą słabą grę na krajowym podwórku. Teraz już wiadomo, że to nie zadyszka, a kryzys, że wymówek nie ma już żadnych. Legia przegrała z Lechem w hicie kolejki i znacznie skomplikowała sobie szanse na obronę […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Bednarek: – Mistrzostwa nie zdobywa się w październiku

W hicie kolejki Lech pokonał Legię i wielu uznało, że karty już są rozdane – mistrz Polski odpada z rywalizacji o zwycięstwo w polskiej Ekstraklasie, co równocześnie można interpretować jako wielką szansę dla Kolejorza. Filip Bednarek uważa jednak, że ani pozycja lidera w październiku, ani wygrana nad Legią nie mają większego znaczenia dla ostatecznych ligowych […]
17.10.2021
Uncategorized
17.10.2021

Kamiński: – Zrobiliśmy kolejny krok w walce o mistrzostwo

Jakub Kamiński, ubrany w okolicznościową koszulkę sławiącą jednobramkowe zwycięstwo nad Legią, na antenie Canal Plus Sport opisywał swoje emocje związane z triumfem w hicie Ekstraklasy. Tak wyglądała rozmowa, tak prezentowała się koszulka. Wygrana w Warszawie, powrót na pozycję lidera, kolejny przystanek na drodze do mistrzostwa? 🏆 W ekipie @LechPoznan humory dopisują, co dobrze oddaje też […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Udało nam się być sobą

Szczęśliwy Maciej Skorża podsumował wygraną Lecha z Legią w hicie Ekstraklasy. – Udało nam się być sobą. Nie ukrywam jednak, że liczyłem na ciut lepszą grę. To nie jest marudzenie, bo najważniejszy pozostaje wynik. Dużo nas to zwycięstwo kosztowało. Były fragmenty meczu, w których niepotrzebnie daliśmy Legii za dużo miejsca. Nie byliśmy cierpliwi w szukaniu […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

Liga na szczycie będzie ciekawsza, ale już chyba bez Legii

Tym meczem Legia Warszawa miała udowodnić, że nic jej jeszcze w Ekstraklasie nie uciekło, że w niej również potrafi wykrzesać z siebie coś ekstra. Podejmując Lecha Poznań nie była obciążona zmęczeniem po bojach w Lidze Europy, mogła się w pełni skoncentrować wyłącznie na krajowym podwórku. I co? I nic, mistrz Polski doznał szóstej porażki w […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Krychowiak z golem w lidze rosyjskiej

Grzegorz Krychowiak strzelił gola w meczu 11. kolejki rosyjskiej ekstraklasy z Ufą. Reprezentant Polski, grający z opaską kapitana na ręce, wykorzystał rzut karny w 85. minucie meczu Krasnodaru z Ufą. Było to trafienie wyrównujące na 1:1. Krasnodar zajmuje szóste miejsce w lidze rosyjskiej. W tej chwili ma na koncie dwa gole i dwie asysty w […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

LIGA MINUS: CZY LEGIA SPADNIE Z LIGI CZ. II

Liga Minus świeżutko po hicie Ekstraklasy? Bardzo proszę. W galowym składzie – Wojciech Kowalczyk, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jakub Białek – zapraszamy o godz. 20. 
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Lech prowadzi z Legią po golu Ishaka (wideo)

Nie można, nie można tak nonszalancko podchodzić do krycia Mikaela Ishaka we własnym polu karnym. Tym bardziej, jeśli do dośrodkowania ze stojącej piłki przymierza się Pedro Rebocho. A jednak, piłkarze Legii popełnili ten błąd i stracili bramkę.  Lech prowadzi w hicie Ekstraklasy. To był świetnie wykonany rzut wolny przez piłkarzy Macieja Skorży. Pedro Rebocho zawiesił, […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Dramatyczna sytuacja podczas meczu Newcastle-Tottenham

To jeden z tych momentów, kiedy piłka nożna schodzi na drugi plan. Mecz Newcastle z Tottenhamem musiał zostać przerwany, ponieważ pomocy medycznej potrzebował jeden z kibiców na jednej z trybun St. James' Park. Odtwarzamy całą sytuację za Guardianem.  41. minuta. Tottenham prowadzi 2:1 z Newcastle. Coś się dzieje. Sergio Reguilon zaczyna wskazywać na zebrany na […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Nieuznany piękny gol Jędrzejczyka

Ależ to byłby początek hitowego meczu tej kolejki Ekstraklasy między Lechem i Legią. Artur Jędrzejczyk załadował bardzo ładnego gola z woleja i już cieszył się z wyprowadzenia swojej drużyny na prowadzenie, ale wtedy szybko zagwizdał sędzia Tomasz Musiał, który dopatrzył się zagrania ręką stopera mistrza Polski.  Jak wyglądała ta sytuacja? Josue mocno dośrodkował z rzutu […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Obrazek dnia? Młodzieżowcy dający trzy punkty Cracovii

To była całkiem przyjemna przystawka przed daniem głównym, jakim jest mecz Lecha z Legią. Cracovia potrafiła zagrać fajnie w piłkę, aczkolwiek poprzeczka nie była dzisiaj zawieszona zbyt wysoko. Warta może i potrafiła kilka razy zmusić do wysiłku Hrosso, ale czy zasłużyła choćby na wywiezienie punktu? Skąd, nic z tych rzeczy. Najpierw „Pasy” kontrolowały mecz, a […]
17.10.2021