post

Opublikowane 16.03.2019 17:56 przez

Jan Ciosek

No, to jedziemy! Jutro początek sezonu 2019, znów z udziałem polskiego kierowcy. Robert Kubica zamelduje się na starcie wyścigu o Grand Prix Australii i choć trudno się spodziewać cudów, jeśli chodzi o wyniki, to i tak dla polskich kibiców to wydarzenie absolutnie przełomowe i historyczne. Co tu dużo gadać – czekaliśmy na to ponad osiem lat, ponad trzy tysiące czterdzieści dni.

Kiedy na zakończenie sezonu 2010 Robert Kubica zajmował piąte miejsce na Yas Marina Circuit, nikt nie spodziewał się tego, że to może być jego ostatni wyścig w Formule 1. Polak był jednym z najbardziej cenionych kierowców w stawce, w barwach przeciętnego wówczas Renault robił fantastyczną robotę, raz po raz objeżdżając zespołowego partnera, Witalija Pietrowa.

Sezon zakończył w listopadzie, a po krótkim urlopie zaczął przygotowania do kolejnego. Rok 2011 miał być dla niego ostatnim przejściowym. To dokładnie jak z piłkarzem, który już podpisze kontrakt z wielkim zespołem, ale jeszcze musi dograć jeden w barwach mniejszej ekipy. To taki sezon na przeczekanie, podtrzymanie renomy i podniesienie możliwości na jeszcze wyższy poziom. Kubica robił to nie tylko na torze, ale także na rajdowych trasach. To zresztą najlepszy dowód na to, jak mocną miał pozycję w Renault.

Nauczyć się tego, czego nie potrafią rywale

A było tak: kiedy w 2005 roku wygrał World Series by Renault i w nagrodę otrzymał test w mistrzowskim bolidzie Renault, nie mógł stawiać żadnych warunków. Wtedy był tylko jednym z wielu młodych gniewnych, czekających na wielką szansę. Owszem, świetnym młodym, młodym z pokolenia Rosberga i Hamiltona, który objeżdżał ich, choć nie miał takiego wsparcia, ale wciąż – nie w pozycji do wysuwania żądań. Test zrobił takie wrażenie, że kilka tygodni później Kubica dostał od BMW Sauber do podpisu kontrakt kierowcy testowego i rezerwowego. Minęło nieco ponad pół roku i Polak zastąpił w bolidzie niemieckiej stajni Jacquesa Villeneuve’a, mistrza świata sprzed kilku lat. W trzecim starcie wywalczył pierwsze podium i nikt już nie miał wątpliwości, że BMW Sauber znalazło diament do oszlifowania. Wkrótce podpisano aneks do umowy, na mocy którego Kubica dostał lepsze warunki. Ale o żadnych fanaberiach nie mogło być mowy, nawet wtedy, gdy w połowie 2008 roku Polak wygrał wyścig o Grand Prix Kanady i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Po sezonie 2009 Kubica podpisał kontrakt z zespołem Renault. W nowej umowie znajdowały się zupełnie inne warunki niż wcześniej. Do francuskiej stajni nie przychodził już jako obiecujący dzieciak z kraju, w którym nie ma żadnych wyścigowych tradycji, tylko jako gwiazda i kierowca przez wielu uważany za przyszłego mistrza świata. W klasycznej umowie zawodnika z zespołem Formuły 1 zawarty jest cały katalog zakazów. W praktyce kierowcom nie wolno praktycznie nic, a już na pewno nic, co mogłoby być w jakikolwiek sposób niebezpieczne. Jazda na nartach w większości przypadków jest absolutnie zabroniona, podobnie jak jakiekolwiek sporty ekstremalne. O jeżdżeniu w rajdach samochodowych inaczej niż na konsoli w żadnym wypadku w ogóle nie ma mowy. Tymczasem Kubica w 2009 roku wynegocjował, że w rajdach wolno mu startować. Traktował to od początku, jako sposób na zwiększanie swoich umiejętności za kierownicą.

Jako dziecko nie myślałem o Formule 1, po prostu chciałem być tak dobry, jak to możliwe. Byłem i jestem wielkim fanem rajdów, ale szukałem czegoś poza F1, co mogłoby mi pomóc być jeszcze lepszym kierowcą. Próbowałem się nauczyć tego, czego nie potrafili moi rywale. Cały czas uważam, że w pewnych specyficznych okolicznościach i warunkach w 2010 roku zdobyłem więcej punktów właśnie dzięki startom w rajdach – opowiadał w podcaście F1 „Beyond the grid”. – Tak było dzięki wrażliwości. Wiele razy się zdarzyło na przykład, że zostawałem na gładkich oponach, kiedy inni zjeżdżali, dzięki czemu zyskiwałem wiele pozycji. To są rzeczy, których nie widać, możesz je ocenić i zrozumieć tylko ty sam. To prawda, że zapłaciłem wielką cenę i płacę ją do dzisiaj. Ale to wszystko nie było dla zabawy, coś za tym stało. Nie mówiłem o tym do tej pory, ponieważ to naprawdę było pragnienie bycia lepszym kierowcą i znalezienia czegoś, czego inni nie mają, poprawienia się w obszarach, w których to było możliwe. Zawsze można się czegoś nauczyć. Ja nigdy nie byłem zadowolony z tego, jak byłem dobry. Chciałem więcej i uważałem, że rajdy mi to dadzą. I dały. Problem w tym, że cena okazała się za wysoka.

Ograniczenia utrudniają życie

Właśnie: cena. O wypadku w rajdzie Ronde di Andora napisano już wszystko. Kubica w ogóle miał w nim nie startować, miał jakieś złe przeczucia. Nawet zadzwonił do organizatorów, żeby im o tym powiedzieć. Po drugiej stronie usłyszał jednak głos pełen entuzjazmu, opowiadający o tym, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Nie miał sumienia zawieść człowieka, więc ostatecznie stanął na starcie. Co było dalej – wszyscy wiemy. Absolutnie pechowa barierka, która zamiast odbić samochód, po prostu wbiła się w jego środek, koszmarnie raniąc kierowcę. Szczęście w nieszczęściu Kubicy polegało na tym, że w szpitalu, do którego trafił, wiedziano, kogo mają na stole operacyjnym. Gdyby chodziło o zwykłego zjadacza chleba, natychmiast amputowano by koszmarnie poharataną rękę. Ostatecznie, jak sam kiedyś zdradził, operacji po wypadku w rajdzie przeszedł więcej, niż jest wyścigów w kalendarzu Formuły 1 (czyli ponad 20). Niektóre były krokiem do przodu, inne dwoma krokami wstecz. Po latach walki, rehabilitacji, prób i błędów, Kubica znalazł się w miejscu, w którym jest jako tako sprawny. Nie w stu procentach sprawny, w zasadzie wypadałoby napisać „niepełnosprawny”. Bo taka jest prawda, o czym zresztą we wspomnianym już podcaście „Beyond the grid” opowiadał.

Zaakceptowałem to, co się stało. Najtrudniejsze jest to, że moje ograniczenia sprawiają, że moje życie jest trudniejsze. Staram się robić rzeczy tak, jak robiłem je wcześniej, a z moimi ograniczeniami większość rzeczy… cóż – nie możesz ich robić. Ale to nie znaczy, że nie możesz ich robić w ogóle, możesz inaczej. Tak samo było z Formułą 1. Byli bohaterowie, którzy pytali mnie: czemu tak późno. Nawet Sebastian Vettel w wywiadzie mówił, że nie rozumie, dlaczego próbuję wrócić dopiero teraz – mówił. Ograniczenia w codziennym życiu więc ma. Jakie? Choćby w tak oczywistej, banalnej sprawie, jak pisanie. Przed wypadkiem był praworęczny. Po wypadku – do pisania używa lewej ręki, chociaż, jak zwraca uwagę, to umiejętność, której dziś używa się bardzo rzadko (chociaż jakoś kontrakt z Williamsem musiał podpisać). Co jednak znacznie ważniejsze – w bolidzie ograniczenia związane z wypadkiem – choć oczywiście są – nie uniemożliwiają Kubicy normalnej pracy kierowcy wyścigowego.

Nie mogę powiedzieć, że jestem tym samym kierowcą, co w 2010 roku, przed wypadkiem. Sądzę, że jestem lepszy. W pewnych obszarach. Wtedy byłem po 3-4 pełnych sezonach ścigania. Teraz mogę stawać się tylko lepszy, wraz z upływem czasu. Nie sądzę, żeby brakowało mi szybkości, tak szczerze. Ale ze względu na moje ograniczenia, nie wystarcza, żebym robił tylko to, co robią inni – podkreśla Kubica, który pod względem fizycznym jest przygotowany doskonale. Wiele godzin spędza na rowerze, jazda na dwóch kółkach początkowo była dobrym treningiem, a z czasem stała się pasją. – Moja prawa ręka wygląda, jakby była tylko pasażerem. I jest pasażerem, kiedy ma nim być. Ale kiedy ma pracować, to pracuje. Jeśli chcesz, możemy w przyszłym tygodniu zorganizować wyścig na 70 okrążeń z którymkolwiek z kierowców w takim samym aucie i zobaczymy – proponował.

Powrót wszech czasów w Formule 1

Cóż, sprawdziło się tylko w części. Rzeczywiście, będzie wyścig. Nie na 70, tylko na 58 okrążeń ulicznego toru Albert Park w Melbourne. Nie z którymkolwiek z topowych kierowców, a ze wszystkimi dwudziestoma (dziewiętnastoma poza Kubicą). Ale co najważniejsze, nie w jednakowych autach, gdzie szanse byłyby równe. Do pierwszego po ponad ośmiu latach wyścigu polski kierowca, zaliczający powrót wszech czasów w motorsporcie, niestety przystąpi w samochodzie ze zdecydowanie niższej półki niż konkurenci.

Williams po wielu tłustych latach, w których dorobił się renomy i nazdobywał tytułów (tylko Ferrari ma więcej wśród konstruktorów), ostatnio zdecydowanie pikuje. Poprzedni sezon w wykonaniu angielskiej stajni był fatalny. Słaby bolid prowadzili zdecydowanie przeciętni kierowcy – syn miliardera, Lance Stroll, i, wspierany przez rosyjskich oligarchów, Siergiej Sirotkin (pożegnał się elitą po roku. Punktów zdobyli tyle, co kot napłakał i wspólnymi siłami zajęli zdecydowanie ostatnie miejsce w stawce, mając na koncie 7 oczek. To naprawdę spore „osiągnięcie”, jeśli wziąć pod uwagę, że inne cieniujące ekipy były kilka razy lepsze – kierowcy Toro Rosso uzbierali 33 punkty, a Saubera – 48. Słowem: dla Williamsa był to sezon z koszmaru, który należy jak najszybciej wymazać z pamięci. Kłopot w tym, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że w nowym wcale nie będzie lepiej.

F1 - Formula One - Australian Grand Prix - Day 1 at Albert Park Featuring: Lewis HAMILTON, # 3, Daniel RICCIARDO, # 5, Sebastian VETTEL, Robert KUBICA Where: Melbourne, Victoria, Australia When: 14 Mar 2019 Credit: ATP/WENN.com **Not available for publication in Germany or France** FOT. WENN/NEWSPIX.PL POLAND ONLY! --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Ba, może być jeszcze gorzej, bo za ekipą z Grove wpadka, jakiej Formuła 1 dawno nie widziała (o ile kiedykolwiek). Na przedsezonowe testy do Barcelony zespół Franka Williamsa przyjechał w pełnej gotowości: kierowcy wyścigowi, kierowca testowy, główny inżynier, szefowa ekipy, inżynierowie, mechanicy, marketingowcy, pomocnicy, obsługa techniczna, kucharze, kelnerki i tak dalej. Słowem: tłum ludzi. Przywieźli ze sobą tony niezbędnego sprzętu: całą bazę zespołu z wyposażeniem, opony, podnośniki, talerze, sztućce, szklanki, podgrzewacze i tysiąc innych przedmiotów o mniej lub bardziej tajemniczym przeznaczeniu. Zapomnieli tylko… bolidu! W efekcie, kiedy kierowcy innych zespołów śmigali po Circuit de Catalunya, w Williamsie nerwowo przebierano nogami i obgryzano paznokcie. Bolid w końcu dotarł na miejsce, kiedy minęło już 2,5 dnia testów. Testów – dodajmy – które w F1 są ściśle limitowane i których każda minuta jest na wagę złota. Kiedy wreszcie FW42 pojawił się na torze, okazało się – cóż za niespodzianka – że od reszty bolidów w stawce jest zdecydowanie wolniejszy.

Nie pamiętam takiej sytuacji w Formule 1, żeby ktoś się spóźnił na testy. To się czasem zdarza w niższych seriach wyścigowych, ale na pewno nie na absolutnym topie. Dla zespołu to kompletna porażka i dramat, a straty są moim zdaniem nie do odrobienia – mówi Natalia Kowalska, była zawodniczka Formuły 2, która obecnie walczy o miejsce w W-Series, nowej serii wyścigowej dla kobiet oraz prowadzi swój zespół wyścigowy. – Spodziewam się bardzo ciężkiego sezonu dla Williamsa i Roberta Kubicy. Prawdę mówiąc, gigantycznym sukcesem będzie, jeśli uda im się zdobyć jakiekolwiek punkty. Nie w Australii, a w całym sezonie – dodaje.

Naszych opóźnień nie da się nadrobić w tydzień. Przed nami jeszcze dużo rzeczy do zrobienia, ludzie na torze i w fabryce muszą dawać z siebie wszystko i skupić się na tym, co mamy. Nie ma sensu tracić czasu i energii na rozmyślanie o ciężkich chwilach. O emocjach związanych z moim powrotem też nie mam czasu myśleć. Zamiast tego muszę skupić się na pracy i jak najwięcej nauczyć się o nowej Formule 1. Nie mieliśmy wymarzonego początku zimowych testów, przez co teraz mamy mnóstwo rzeczy do przetestowania – skomentował sam zainteresowany na oficjalnej konferencji prasowej.

Niestety, potem było jeszcze gorzej. Oficjalne piątkowe treningi i dzisiejsze kwalifikacje pokazały dobitnie, że bolidem Williamsa z trudem da się jeździć. Kierowcy angielskiej stajni muszą dać z siebie wszystko, żeby w ogóle utrzymać samochód na torze, skarżą się na skandaliczną przyczepność i trudność w prowadzeniu. Efekty są oczywiste i łatwe do przewidzenia: Russell i Kubica w czasówce byli zdecydowanie najwolniejsi. Dla Kubicy dzisiejsze 20. miejsce to najgorsza pozycja startowa w historii występów w Formule 1. Ba, kiedy w oficjalnych treningach ekipy symulowały wyścig i testowały długie przejazdy, Polak mógł się poczuć jak woźnica furmanki na autostradzie. – Przez te 45 minut zostałem wyprzedzony więcej razy niż przez poprzednie 4,5 roku w Formule 1 – skomentował. A polski Internet aż huczy od komentarzy, że bolid Williamsa jest jak ten przysłowiowy Volkswagen Passat, co to Niemiec płakał, jak sprzedawał…

Bukmacherzy także nie spodziewają szału po Williamsie, choć widać, że znacznie wyżej oceniają szanse na jakiekolwiek pozytywne wyniki Roberta Kubicy niż jego młodego kolegi z zespołu George’a Russela. Za Polaka w punktowanej dziesiątce wyścigu o Grand Prix Australii płacą 8:1 (nie warto, pieniądze wyrzucone w błoto), zaś za jego miejsce na podium aż 500:1 (lepiej postawić na mistrzostwo Polski dla Lecha Poznań). Gdyby kogoś jeszcze bardziej poniosła fantazja, może typować na mistrzostwo świata. Szanse Kubicy wyceniono na 500:1 (w połowie stawki), zaś Williamsa na 1000:1 (oczywiście, zdecydowanie najniżej). Dla tych, którzy twardo stąpają po ziemi mamy kompletnie inne przewidywania: wśród faworytów sezonu – bez zmian. Największe szanse mają broniący tytułu Mercedes i Lewis Hamilton. Z przedsezonowych testów widać, że w stosunku do poprzedniego sezonu poprawiło się Ferrari, więc do walki o koronę powinien dołączyć także Sebastian Vettel i jego nowy partner Charles Leclerc. Zawsze groźny będzie również Max Verstappen w Red Bullu. Jeśli chodzi o Roberta Kubicę – w jego przypadku mistrzostwem świata jest sam fakt, że wrócił do stawki 20 najszybszych kierowców świata, a obroną tytułu będzie, jeśli zdoła w Formule 1 utrzymać się na kolejny sezon. Oby w lepszym zespole. Wypadałoby może w tym miejscu napisać coś w stylu „nie oczekujmy po Kubicy cudów”, ale prawda jest taka, że kto jak kto, ale on nas do cudów po prostu przyzwyczaił…

JAN CIOSEK

foto: newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kahn: Lewandowski jest wyjątkowy, tak jak Cristiano Ronaldo i Messi

Robert Lewandowski odbierze dziś Złotego Buta za sezon 2020/2021. Polak został najlepszym strzelcem w pięciu topowych ligach w Europie, bijąc także wieloletni rekord Gerda Mullera w Bundeslidze. „WP Sportowe Fakty” z tej okazji porozmawiały z legendą Bayernu, Oliverem Kahnem. Prezes klubu z Bawarii – co za niespodzianka – nie może się nachwalić polskiego snajpera. – […]
21.09.2021
Brama dnia
21.09.2021

Pojedynek bocznych obrońców | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” głosowanie było bardzo wyrównane, ostatecznie zatriumfował w nim Roy Makaay. Dzisiaj też spodziewamy się twardej walki. Do boje staje dwóch bocznych defensorów – Gianluca Zambrotta oraz Leighton Baines. GIANLUCA ZAMBROTTA VS LAZIO (21.09.2008) Gianluca Zambrotta swoją bogatą karierę kończył w barwach Milanu. Zdobył dla ekipy Rossonerich tylko dwa gole, zresztą nigdy […]
21.09.2021