Lubimy takie dni jak ten. Weekend, można się po prostu rozsiąść na kanapie, włączyć telewizor i oglądać sporty zimowe w najlepszym wydaniu właściwie bez przerwy. Tym bardziej, że te się rozkręcają, bo jeśli akurat gdzieś nie trwają mistrzostwa świata, to jesteśmy na ostatniej prostej w drodze do nich. A Polacy włączyli na niej wyższy bieg. 

Stoch i Bosiek nadal w gazie, Shiffrin pozamiatała rywalki

Najbardziej widać to, rzecz jasna, w Willingen, gdzie rywalizują skoczkowie. Wczoraj nasza drużyna zmiażdżyła konkurencję, dziś było nieco gorzej (ale tylko nieco!), bo bank rozbił Karl Geiger. Reprezentant gospodarzy jako jedyny przekroczył 150 metrów i zdołał wyprzedzić Kamila Stocha, który musiał zadowolić się drugim miejscem. Za jego plecami uplasował się Ryoyu Kobayashi, udowadniając, że nawet w słabszej dyspozycji jest w stanie znaleźć się na podium.

I może trudno w tej sytuacji byłoby mówić o świetnym występie biało-czerwonych, gdyby nie fakt, że kolejne dwa miejsce zajęli właśnie nasi reprezentanci. Piąty był Dawid Kubacki, miejsce nad nim zajął Piotr Żyła, który szczególnie upodobał sobie ostatnio tę lokatę. Tuż za podium kończył pięć z ostatnich sześciu konkursów. Swoją drogą tak znakomita forma całej naszej eksportowej trójki sprawia, że oczami wyobraźni widzimy całe podium MŚ zajęte przez Polaków. Fajna wizja, co?

To żeby uczynić ją jeszcze lepszą dokładamy do tego złoto w drużynie, drugie z rzędu. Ale tu sprawa się nieco komplikuje, bo znakomicie skaczący wczoraj Jakub Wolny (wygrałby konkurs indywidualny, gdyby taki się odbywał), dziś… nie dostał się do drugiej serii. Po powrocie do rywalizacji nieźle poskakał za to Stefan Hula, z kolei Maciej Kot wciąż jest całkowicie pogubiony. Stefan Horngacher będzie więc miał spory problem z tym, by wybrać czwartego do drużyny. Wierzymy jednak w jego trenerskiego nosa.

*****

Mistrzostwa świata w skokach, to jednak przyszłość, a medale już teraz dostarcza nam za to  Karolina Bosiek. Co prawda to tylko juniorski czempionat, ale każdy taki krążek niesamowicie nas cieszy, bo nasza zawodniczka za cztery dni skończy dopiero dziewiętnaście lat. O jej talencie zresztą już pisaliśmy, więc jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, zajrzyjcie tutaj. Jeśli o medale mistrzostw świata chodzi, to przed startem tegorocznych na koncie miała dwa brązy i srebro z poprzednich lat. We włoskim Baselga di Pine dołożyła do tego już cztery krążki, choć w jej kolekcji wciąż brak złota.

Mistrzostwa rozpoczęła w piątek od srebra na 1500 metrów, a dziś była brązowa na 1000 i 3000 metrów. Te wszystkie wyniki dały jej drugie miejsce w klasyfikacji łyżwiarskiego wieloboju. Lepsza w tym ostatnim okazała się jedynie Femke Kok, już trzykrotna mistrzyni świata z tej imprezy. Żeby nie było wątpliwości: Femke to Holenderka, co oznacza, że Karolina w wieloboju (i na 1500 metrów, bo tam Kok też była najlepsza) była najlepsza z grona normalnych zawodniczek. Reprezentanci Holandii to w tym sporcie inna liga.

Jutro przed Polką dwa starty: rywalizacja drużynowa i wyścig ze startu wspólnego. Na uwagę zasługuje szczególnie ten ostatni, w zeszłym roku wywalczyła w nim srebro. Dziś jest już bardziej doświadczona, mocniejsza i zdeterminowana, by wreszcie zdobyć złoto. A skoro w Pucharze Świata seniorek potrafiła skończyć taki wyścig na piątym miejscu, to wśród juniorek zdecydowanie stać ją na zwycięstwo. Trzymamy kciuki.

*****

Długo wydawało się, że o wygraną w dzisiejszym biathlonowym biegu na dochodzenie powalczy Monika Hojnisz, ale pudło na ostatnim strzelaniu przekreśliło jej szanse. Ostatecznie Polka finiszowała na siódmym miejscu. Rezultat dobry, choć wierzyliśmy, że będzie jeszcze lepiej.

Im bliżej jednak mistrzostw świata, które rozpoczną się 7 marca, tym lepiej prezentują się Polki. Drugi dzień z rzędu mieliśmy bowiem dwie nasze reprezentantki w czołowej dziesiątce, a coś takiego zdarza się nam raczej rzadko, łagodnie rzecz ujmując.

Wszystko wskazuje na to, że Kamilę Żuk naprawdę mocno podrażniło niepowodzenie na trasie juniorskich mistrzostw świata. Tam miała wygrać, najlepiej kilka razy, a ostatecznie wróciła z nich bez złota. Odbiła to sobie w Pucharze Świata. Przedwczoraj w sprincie była szósta, dziś spadła o dwie pozycje i dobiegła na ósmym miejscu. To jednak sukces, bo wcześniej w tym sezonie nie zdobyła punktów w klasyfikacji generalnej. Ujmując to inaczej – nie była w najlepszej czterdziestce zawodów tej rangi. Teraz wie już, jak smakuje najlepsza „10” i jesteśmy przekonani, że to nie jest jej ostatnie słowo. Tym bardziej, że (wreszcie!) widać poprawę w jej strzelaniu. Na Walentynki zrobiła sobie przecież prezent i po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie spudłowała ani razu.

*****

Zostały jeszcze mistrzostwa świata, ale w narciarstwie alpejskim. Tam od sześciu lat bezbłędna na trasie slalomu jest Mikaela Shiffrin. Dziś była bezapelacyjnie najlepsza, a jej drugi przejazd to dowód na to, że perfekcja istnieje. Kto inny zresztą mógłby nas co do tego przekonać, jak nie zawodniczka, która w wieku niespełna 24 lat zdobyła czwarte(!) z rzędu złoto w tej konkurencji? Amerykanka królową nart jest już od kilku sezonów, a na tegorocznych mistrzostwach tylko potwierdziła swój status.

Raz, że po raz pierwszy w karierze zdobyła dwa złota. Do slalomu dorzuciła bowiem jeszcze triumf na trasie supergiganta. Dwa, że nikt wcześniej nie wygrał w jednej konkurencji cztery razy z rzędu. I trzy, że sprostała ogromnej presji, co w jej przypadku nie zawsze było tak oczywiste. Po drodze do tych sukcesów miała bowiem problemy – m.in. powtarzające się ataki paniki (o których więcej w tym miejscu) – ale dziś wygrała i z nimi, i z rywalkami. Te ostatnie mogły tylko z uśmiechem bądź – jak zrobiła to Petra Vlhova, przewodząca stawce przed przejazdem Amerykanki – grymasem na twarzy przypatrywać się jeździe Shiffrin. Nic innego im nie zostało. Mogły tylko uznać jej wyższość.

Fot. Newspix 

Premier League
29.01.2023

60 lat minęło… Niezapomniane momenty z kariery Jose Mourinho

Dwa triumfy w Lidze Mistrzów. Zwycięstwa w Pucharze UEFA, Lidze Europy i Lidze Konferencji. Osiem tytułów mistrzowskich w czterech krajach. Jose Mourinho to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych szkoleniowców w historii futbolu. A przy okazji jedna z najbarwniejszych postaci piłkarskiego świata. Trzy dni temu trener Romy obchodził okrągłe, sześćdziesiąte urodziny. To dobra okazja, by obszernie powspominać najciekawsze momenty jego kariery. A trochę się tego nazbierało. Można by było obdzielić […]
29.01.2023
Ekstraklasa
29.01.2023

Śląsk potwierdza, że chce włączyć się do walki o spadek

Masz przed sobą Zagłębie Lubin, które ma problem z wygrywaniem meczów i strzelaniem goli. Grasz u siebie, możesz liczyć na wsparcie kibiców. Stawką jest dobre wejście w rundę wiosenną oraz okazja, żeby znacznie oddalić się od strefy spadkowej. Do tego szansa, żeby pogrążyć lokalnego rywala i zepchnąć go w bitce na dole tabeli. Rywala, zaznaczmy, absolutnie w zasięgu.Nagle okazuje się, że: hola, hola, to chyba za duże wymagania. Obnaża cię najgorsza ofensywa w lidze. Okrutnie […]
29.01.2023
Ekstraklasa
29.01.2023

LIVE: Ważny mecz na dole tabeli. Piast podejmuje Jagę. Niedziela z Ekstraklasą

Zapraszamy na tekstową relacje live z dzisiejszych meczów Ekstraklasy. Dziś przed nami trzy spotkania. Zaczniemy w Gliwicach, gdzie Piasta zagra z Jagą (12.30). To ważna potyczka dla dolnych rejonów tabeli. Drugie starcie: Legia Warszawa – Korona Kielce (15.00), czyli wicelider może zmniejszyć straty do Rakowa. Dzień zakończymy wyprawą na Wybrzeże, gdzie Lechia zmierzy się z Wisłą Płock (17.30). Oby nie był to kolejny dzień z remisami w naszej […]
29.01.2023
Suche Info
29.01.2023

Boniek o Piszczku w sztabie reprezentacji: To nie jest kandydat na asystenta

Zbigniew Boniek na kanale Meczyki.pl odniósł się do pomysłu włączenia Łukasza Piszczka do sztabu reprezentacji Polski. Były prezes PZPN nie jest fanem takiego rozwiązania.Zdaniem Bońka Piszczek nie ma wystarczającego doświadczenia, by mógł być asystentem Fernando Santosa:W ogóle nie brałbym go pod uwagę. Uważam, że powinien budować swoją karierę, bo jeszcze nie ma żadnego tytułu trenerskiego. To nie jest kandydat na asystenta – powiedział Zbigniew Boniek – On jest fantastyczny, widać, że mu się to podoba. Widzę w nim […]
29.01.2023
Ekstraklasa
29.01.2023

Jak rozwinąć polski futbol? „Mamy szóste PKB w Europie, potencjał jest niesamowity”

Olivier Jarosz to nasz przedstawiciel w świecie wielkiej piłki. Był częścią Europejskiego Stowarzyszenia Klubów Piłkarskich, z ramienia UEFA pracował nad reformami kobiecego futbolu, a obecnie dowodzi LTT Sports, polskiej firmie o globalnym zasięgu, która pomaga klubom stworzyć strategię rozwoju i wejść na wyższy poziom. Jak diagnozuje problemy polskiej piłki? W czym upatruje szans na rozwój futbolu w naszym kraju?Czym się pan zajmuje? Jest pan ciekawą postacią, ale nieznaną […]
29.01.2023
Suche Info
29.01.2023

Christian Eriksen opuszczał stadion o kulach

Christian Eriksen w meczu Pucharu Anglii z powodu urazu opuścił boisko w 57. minucie. Po meczu jeden z kibiców udostępnił nagranie, na którym widać Duńczyka wychodzącego ze stadionu o kulach.Manchester United w sobotę mierzył się z Reading w ramach meczu FA Cup. W niewiele ponad 10 minut po rozpoczęciu drugiej połowy boisko opuścił Christian Eriksen. Duńczyk nabawił się urazu po tym, jak w środkowej części boiska został brutalnie sfaulowany przez Andy’ego Carrolla.Niepokój związany […]
29.01.2023
NBA
29.01.2023

Fantastyczny mecz Sochana! Rekord Polaka w NBA

Jeremy Sochan zaliczył zdecydowanie najlepszy występ w dotychczasowej karierze w NBA. W starciu z Phoenix Suns zdobył 30 punktów i zapisał się w historii swojego klubu, a nawet… całej ligi. Jego San Antonio Spurs przegrali jednak po dogrywce, 118:128. Progres, jaki zalicza Jeremy Sochan, widać gołym okiem. Z meczu na mecz Polak wygląda coraz lepiej. Podkreślić trzeba tu jego wiarę we własne umiejętności – Jeremy żadnego rywala się […]
29.01.2023
Skoki
28.01.2023

W skokach zmiana. Granerud nowym liderem klasyfikacji generalnej PŚ

Wielu sugerowało, że jeśli ma nastąpić zmiana lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich, to stanie się to dziś. I faktycznie, prowadzący od początku sezonu Dawid Kubacki musiał oddać żółty plastron rewelacyjnemu Halvorowi Egnerowi Granerudowi. Norweg wygrał bowiem pierwszy konkurs lotów w tym sezonie. Polacy poskakali solidnie, ale bez sukcesów. Granerud latał znakomicie już w serii próbnej, którą wygrał. Kubacki z kolei był w niej czwarty, podobnie jak […]
28.01.2023
Tenis
28.01.2023

Rewelacyjni Australijczycy ograli Zielińskiego i Nysa w finale w Melbourne

Jan Zieliński, przynajmniej na razie,  nie dołączy do Wojciecha Fibaka i Łukasza Kubota, którzy w przeszłości wygrywali deblowe Australian Open. Polak i jego partner Hugo Nys przegrali 4:6, 6:7 (4) w Rod Laver Arenie z rewelacyjnymi przedstawicielami gospodarzy: Rinkym Hijikatą i Jasonem Kublerem. Uwierzcie, użycie tego przymiotnika nie jest przesadą – Australijczycy wystartowali w końcu w tym turnieju z dziką kartą!Rok temu cały kraj dopingował w deblowym turnieju duet Special […]
28.01.2023
Tenis
28.01.2023

Nowa mistrzyni. Aryna Sabalenka wygrała Australian Open!

To był finał, na jaki czekaliśmy. Znakomity mecz dwóch zdecydowanie najlepszych zawodniczek w turnieju. Przy okazji – dwóch pogromczyń Polek. Tak dobrego i obfitującego w emocje finału wielkoszlemowego kobiet nie widzieliśmy właściwie od kilku lat. Ostatecznie wygrać mogła tylko jedna. I zrobiła to debiutująca w takim spotkaniu Aryna Sabalenka. Wielki Szlem ma nową mistrzynię.  Finał mocyJelena Rybakina ograła w tym turnieju Igę Świątek. Aryna Sabalenka – Magdę Linette. I w obu […]
28.01.2023
Inne sporty
28.01.2023

Polski debel i jego sukcesy. Czy Jan Zieliński dorzuci kolejny?

Gdyby nie Iga Świątek, wciąż moglibyśmy cieszyć się wyłącznie z wielkoszlemowych osiągnięć naszych deblistów i deblistek. Do 2020 roku nikt inny nie wygrał dla nas turnieju tej rangi. To grze podwójnej przez lata zawdzięczaliśmy wielkie emocje i to w niej działy się historyczne dla nas rzeczy: pierwsze tytuły wielkoszlemowe, historyczny lider rankingu z Polski czy też wygrany Wimbledon. Jan Zieliński dostanie dziś szansę dopisania kolejnej strony do tej historii. ***Oczywiście, że debel to ta mniej […]
28.01.2023
Tenis
27.01.2023

Wielkie Szlemy maluczkich. Kraje-outsiderzy z triumfami w turniejach wielkoszlemowych

Jan Zieliński i Hugo Nys awansowali wczoraj do finału wielkoszlemowego Australian Open w deblu. Jeśli tam wygrają, to dla Polski będzie to szósty triumf w turnieju tej rangi we wszelkich odmianach gry (singiel, debel i mikst). Dla Monako, które reprezentuje Hugo, może być jednak pierwszym. Byłby to, oczywiście, najmniejszy kraj w historii z takim sukcesem. Ale jakie jeszcze państwa, które z tenisem się nie kojarzą, odnosiły wielkie sukcesy w erze […]
27.01.2023