post

Opublikowane 15.02.2019 10:57 przez

Rafal Bienkowski

Marlon Brando miał na koncie mnóstwo znakomitych ról, ale widzowie najbardziej zapamiętali go jako Vito Corleone. Kurt Cobain nagrał wiele dobrych kawałków, ale słuchacze kojarzą przede wszystkim „Smells Like Teen Spirit”. Vincent van Gogh zmalował sporo cholernie drogich obrazów, ale większość z nas zna głównie „Słoneczniki”. Adam Małysz zdobył ciężarówkę pucharów i medali, ale gdyby zapytać o ten jeden skok, sporo osób powie – Willingen.      

***

Kojarzycie może Witalija Komara i Aleksandra Melamida?

Ci znani rosyjscy artyści raczej mają gdzieś skoki narciarskie, ale kiedyś musieli się naprawdę nieźle zdziwić. Otóż w 2001 r. panowie – którzy prezentowali w naszym kraju wiele swoich wystaw – zlecili dość zaskakujące badanie. Zapytali Polaków o ich gusta artystyczne, a dokładnie, co lub kogo powinien przedstawiać idealny obraz, który byłby najbliższy sercu statystycznego Kowalskiego. I co się okazało? Chociaż w przypadku krajobrazu wygrał górski pejzaż z jeziorem, a u zwierzyny jeleń i sarna, to wśród najbardziej uniwersalnych zjawisk wymieniany był też m.in. Adam Małysz w locie. Działo się to w czasie największej narodowej szajby związanej z „małyszomanią”.

Patrząc więc na to, że w wielu rankingach za najlepszy skok Małysza uznaje się 151,5 m odpalone w Willingen, to część Polaków być może właśnie ten obraz chciałoby mieć w salonie – Adama lecącego nad Mühlenkopfschanze. Teraz, przed kolejnym zawodami na skoczni w górach Rothaargebirge, ten obraz tradycyjnie znów jest wspominany. W takim razie i my przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Małysz Wilinegn

***

Jak widać, szczęście potrzebne jest nie tylko w sporcie, ale też w komentarzu – śmieje się po latach Stanisław Snopek, który komentował tamte zawody w TVP.

Rzeczywiście, może mówić o pewnym szczęściu, bo jego głos zwykle kojarzył się kibicom z mniej istotnymi zawodami. Ale mimo tego, że najważniejsze konkursy na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata czy w Turnieju Czterech Skoczni komentowali inni, to redaktor Snopek ma pewien dar przyciągania ważnych skoków w teoretycznie mało ważnych zawodach. Podobnie było przecież całkiem niedawno w Sapporo, gdzie Kamil Stoch rąbnął 148,5 m.

Wtedy, na początku wieku, też był nieco dalej w redakcyjnym łańcuchu pokarmowym, dlatego najczęściej był współkomentatorem Krzysztofa Miklasa. W takiej roli pracował podczas transmitowanych już przez polską telewizję pucharowych zawodów w Harrachovie,  Salt Lake City, Hakubie i Sapporo, ale przed lutowymi konkursami w Willingen usłyszał: jedziesz sam.

To był dla mnie pierwszy samodzielny wyjazd w roli komentatora skoków, chociaż wcześniej zdarzyło mi się relacjonować je nawet na igrzyskach w Nagano w 1998 r. Pojechałem tam wprawdzie komentować hokej na lodzie, ale redaktor Szaranowicz poprosił, żeby usiąść razem z nim. A że skoki zawsze były mi bliskie, to komentowaliśmy razem – opowiada w rozmowie z Weszło Snopek. – Pamiętajmy jednak, że w tamtych czasach pokazywane były u nas tylko imprezy mistrzowskie i Turniej Czterech Skoczni. Sukcesów nie było, to też nikt aż tak bardzo się do tych skoków nie palił. Zmieniło się to dopiero późnej, kiedy Adam tak niespodziewanie wyskoczył.

Jak mówi, to były jeszcze zupełnie inne telewizyjne czasy, dlatego też w Willingen musiał sam ogarnąć nie tylko komentarz, ale też robić za reportera. Nie miał nawet… operatora z kamerą. – Wyglądało to tak, że kamerę zabezpieczał organizator. Mieliśmy zamówiony przekaz unilateralny i dziennikarz musiał dobiec na czas we wskazane miejsce. Pamiętam, że od razu po konkursie musiałem więc szybko zbiegać ze swojego stanowiska, żeby zdążyć zrobić rozmowę z Małyszem. Szczęśliwie mi się udało. Zupełne inne czasy, dziś jest jednak dużo większy komfort. Oprócz komentatora jedzie czasami nawet dwóch reporterów, którzy robią tylko wywiady – dodaje.

Pewne niedogodności były jednak niczym w obliczu tego, jak wyjątkowy konkurs miał komentować.

Zanim o skoku, przypomnijmy nieco background tamtego sezonu. W styczniu 2001 r. żółtą koszulkę lidera Pucharu Świata rwali już między sobą Adam Małysz i Martin Schmitt. Polak wskoczył na pierwsze miejsce przed wylotem do Japonii, jednak w Hakubie przez wywrotkę na prowadzeniu znów zmienił go Niemiec. Ale kilka dni później w Sapporo Małysz wygrał dwa razy i plastron ponownie zmienił właściciela. Wtedy przyszedł czas na Willingen, gdzie w piątek miała odbyć się drużynówka, a w weekend dwa konkursy indywidualne.

Niecały rok wcześniej w skocznię Mühlenkopfschanze wpakowano blisko 10 mln marek. Przebudowa polegała na zastąpieniu drewnianej wieży stalową, remoncie rozbiegu i korektą zeskoku. Była to największa czynna duża skocznia na świecie (miała punkt K-120). Jasne więc było, że Andreas Widhölzl będzie musiał rozstać się ze swoim rekordem 135 m, bo zapowiadano, że bezpieczne będą tam skoki nawet powyżej 140 m. Willingen to jedno z najważniejszych miejsc dla niemieckich skoków, zawody zawsze przyciągały tam tłumy kibiców, dlatego oczekiwania były jasne – aby nowy rekord zgarnął zawodnik gospodarzy. A najlepiej gdyby był to pupilek trybun Martin Schmitt. Miejscowi kibice go uwielbiali, co było widać po transparentach: „Martin, zostanę Twoją żoną”, „Martin, chcę mieć z Tobą dziecko”. Do Małysza niemieckie dziewczyny dla odmiany adresowały… zupełnie odwrotne komunikaty.

Plan Niemców poszedł w pizdu już w piątek, kiedy podczas zawodów drużynowych Małysz zanotował 142 m. Polacy skończyli na miejscu piątym, wygrali Finowie przed Austriakami i Japończykami. W sobotę około 40 tys. niemieckich kibiców miało jeszcze bardziej wisielcze humory, bo zamiast słynnego „ciiiiiii…!” mającego ponieść ich zawodników, mogli co najwyżej krzyknąć chóralnie „scheiße!”.

Schmitt i Hannawald nie weszli do drugiej serii. 44. i 50. miejsce, żaden z nich nie doleciał do setnego metra. Nawet Robert Mateja dał im łupnia, bo był 40.

Chociaż na usprawiedliwienie Niemców trzeba przypomnieć, że sobotni konkursu odbywał się w dziwacznych okolicznościach przyrody. Wprawdzie pierwsza seria początkowo rozgrywana była w dobrych warunkach wietrznych pomimo gęstego śniegu, to im bliżej było końca pierwszej części konkursu, tym kręciło coraz bardziej. Wielu zawodników z czołówki wiatr od razu przyciskał do zeskoku i taki los spotkał nie tylko Schmitta czy Hannawalda, ale też m.in. Widhölzla  Jak wiadomo, w tamtych czasach nikt jeszcze nawet nie myślał o przeliczniku wiatru, rekompensatach, skakano z tej samej belki, dlatego dla wielu było już pozamiatane. Małysz, który skakał jako ostatni, poradził sobie jednak z wiatrem w plecy. 122 m dało mu na półmetku ósme miejsce.

***

Orzeł z Wisły tracił 12,7 pkt. do prowadzącego Risto Jussilainena i 9,5 do trzeciego Hideharu Miyahiry.

Po konkursie rozmawiałem z trenerem Apoloniuszem Tajnerem. Powiedział, że to ósme miejsce po pierwszej serii strasznie podrażniło ambicję Adama, bo walczył ze Schmittem o przodownictwo w Pucharze Świata i bardzo chciał wygrać. W drugiej serii chciał więc koniecznie pójść na całość, żeby to miejsce poprawić. Tym bardziej, że do trzeciego strata nie była już taka duża. I omal nie wygrał – wspomina Stanisław Snopek.

Ten skok polski kibic zna na pamięć. Już po wyjściu z progu widać było, że kroi się na coś specjalnego, ale kiedy w drugiej fazie lotu Małysz złapał jeszcze noszenie, skorzystał z prezentu od matki natury najlepiej jak tylko mógł. Kiedy wylądował daleko poza granicę bezpieczeństwa, jego chude ciało ważące 55 kilogramów omal nie wgniotło się wypłaszczenie skoczni. Ciekawa była też reakcja niemieckiej publiczności. Mniej więcej do połowy skoku słychać było gwizdy i buczenie, ale w drugiej części kocia muzyka zamieniła się w odgłos zachwytu, że właśnie wydarzyło się coś wyjątkowego.

Powariowali też oczywiście komentatorzy. Gdy Stanisław Snopek krzyczał do mikrofonu „Będzie daleki skok! Przeskoczył skocznię! Ustał! Już zadrżałem na moment!”, David Goldstrom z brytyjskiego Eurosportu wrzeszczał: „Ooo! This is unbelievable… Ooo, he stood up! Unbelievable jump there from Malysz! That is out of the stadium almost! There is a new hill record! Incredible!”. Później był zaskoczony, kiedy dowiedział się, jak popularny stał się wśród polskich kibiców jego komentarz.

 Zanim realizator wyświetlił odległość, minęło jednak trochę czasu. Okazało się bowiem, że aparatura elektroniczna do pomiaru odległości działała tylko do 150 metra. Po prostu nikt nie spodziewał się, że na przebudowanej Mühlenkopfschanze można skoczyć aż tak daleko. Odległość oszacowano dopiero po dłuższej chwili i nieco na oko – podano 151,5 m, chociaż niektórzy analizujący skok twierdzili później, że w rzeczywistości mogły to być nawet 153 m. Tak czy inaczej, kosmiczny rekord.

Jak wszyscy doskonale pamiętają, ten skok pozwolił Małyszowi doskoczyć do drugiego miejsca, bo pierwsze przypadło świetnie dysponowanemu tego dnia Finowi Ville Kantee (146 m w drugiej serii). Adam przegrał z nim ostatecznie o 8,9 pkt., a więc decydujące okazały się noty za styl, które w jego przypadku wyniosły trzy razy po 16,5 oraz dwa razy po 16 (przy lądowaniu na dwie nogi maksymalna nota to właśnie 16-16,5). Patrząc jednak na okoliczności, noty zeszły lekko na drugi plan.

Nie miałem okazji zaobserwować reakcję innych komentatorów, bo nasze stanowiska były tam oddzielone, ale po konkursie wszyscy przychodzili do mnie i gratulowali. Bo stało się coś niewyobrażalnego. Gratulował mi też David Goldstrom – dobrze pamięta Snopek.

A Martin Schmitt? Niemcowi pozostało już tylko trzasnąć drzwiami swojego busa. Pakował się do niego w momencie skoku Polaka.

Schmitt

***

Skok zrobił ogromne wrażenie, bo był po prostu magiczny – mówi Weszło Jan Szturc, wujek i pierwszy trener Małysza.

Był na tyle magiczny, że powtórki serwowały nawet zagraniczne media rzadko zajmujące się sportami zimowymi, a rekord Polaka na prośbę dziennikarzy brali pod lupę nawet pracownicy uniwersytetów. Specjaliści od aerodynamiki próbowali rozgryźć, jak to się stało, że taki skok był możliwy na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym 120 m. Wówczas był to absolutny rekord świata na skoczni innej niż mamucia. Później 152 m zaliczyli tak wprawdzie jeszcze Janne Ahonen i Jurij Tepes, ale stało się to już po kolejnej przebudowie, kiedy punkt K przesunięto aż na 130 m.

Jeśli mówi się, że skoki to ryzykowane zabawa, to skok Małysza jest tego ryzyka synonimem. Eksperci po latach wciąż są zgodni – tamta próba mogła zakończyć się bardzo groźnym upadkiem. Małysz wylądował, ale jego ciało jeszcze przez kilka dobrych dni dawało o sobie znać. Skoczek z Wisły miał przede wszystkim ogromne zakwasy mięśni brzucha i grzbietu, bo jak mówił, musiał maksymalne spiąć wszystkie mięśnie, żeby wytrzymały nogi.

Ten skok pokazał, jak bardzo miał mocne nogi. Bo ich moc pokazywała się nie tylko na progu, ale także później, przy niesamowitych przeciążeniach przy lądowaniu na płaskim. Wielki szacun dla Adama, że to ustał, bo to mogło skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu. On zaledwie dwa miesiące wcześniej skończył 23 lata, więc może nie miał jeszcze tak wielkiego doświadczenia, ale był w szczytowej formie. Niosła go też młodzieńcza werwa, nie bał się ryzyka – mówi Jan Szturc podkreślając też znakomite warunki wietrzne podczas skoku: – Adam dostał wiatr pod narty, zrobił sobie taką poduszkę lotną i po prostu na niej płynął. Tuż przed lądowaniem rozkładał jeszcze ręce, żeby skrócić. Tamten skok bardzo przypominał mi ten późniejszy z Trondheim, gdzie też przeskoczył skocznię, a trener Tajner aż łapał się za głowę. Bo też nie wierzył, że on to ustał.

Po 18 latach niektórzy wciąż mają jednak wątpliwości, czy rekord powinien zostać uznany, bo prawa ręka Małysza najprawdopodobniej miała kontakt z zeskokiem.

Stanisław Snopek: – Kiedy później analizowaliśmy to wnikliwie klatka po klatce, to wydawało się, że odrobinę tą prawą ręką zahaczył, ale nie było „tradycyjnej” podpórki. I sędziowie uznali, że jej nie było. Bo gdyby tak się stało, musieliby odjąć jeszcze po dwa punkty i noty byłyby po 14. Cały czas jednak pamiętajmy, że to był już skok poza granicę bezpieczeństwa. Tutaj ryzykował i Adam, i sędziowie. Podobnie było zresztą ostatnio w Sapporo. Skojarzenia skoku Kamila Stocha z tym z Willingen było uzasadnione, bo jego też wypuszczono w takich warunkach.

Jan Szturc zwraca uwagę na jeszcze inną kwestię. – Skocznie duże czy do lotów mają to do siebie, że sędziowie przy niektórych skokach mają już ograniczone pole widzenia. Dlatego nie sądzę, żeby któryś z piątki sędziów był w stanie wychwycić, czy Adam wtedy podparł. To są ułamki sekund, kiedy sędziowie muszą podjąć decyzję, czy odjąć punkty za dotknięcie rękawicą lub przeszorowanie pośladkami. A to nie jest siatkówka, żeby zrobić challenge.

Co ciekawe, chociaż Willingen to jeden z najważniejszych rozdziałów w karierze Małysza, to jednak on sam nigdy za tą skocznią specjalnie nie przepadał. To był dla niego dość trudny obiekt ze względu na rozbieg. Jak tłumaczył, Niemcy zawsze przygotowywali tam po prostu najszersze tory, jakie tylko dopuszczały przepisy FIS. Po takim najeździe jechało mu się gorzej, a będąc niższym zawodnikiem miał też wolniejszy od wielu rywali.

***

Konkurs z 3 lutego 2001 r. przeszedł do historii szczególnie polskich skoków, ale nieco przykrył ważne wydarzenia z kolejnego dnia. A przecież w niedzielę Małysz wygrał i wprost zdemolował rywali – nad drugim Risto Jussilainenem miał 36,5 pkt przewagi, a sam uzbierał kapitalną notę łączną 316 pkt. Ale cóż, Adam skoczył wtedy dwa razy „tylko” po 142,5 m.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI   

Fot. kadry z TVP i Eurosportu

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Boję się, że konkurs drużynowy skończymy między czwartym a szóstym miejscem

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich dostarczały nam w ostatnich latach niespodziewanych rozstrzygnięć, a także kontrowersji. Nie inaczej było dzisiaj – konkursowi w Oberstdorfie towarzyszyły gęste opady śniegu, a zawodnicy mieli nieraz problemy z lądowaniem. Dwóch kandydatów do podium – Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler – nie zdołało nawet ustać swojego skoku. W tej sytuacji porozmawialiśmy […]
05.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Inne sporty
15.02.2019

„Ooo! This is unbelievable…”, czyli Małysza skok na bank z marzeniami

Marlon Brando miał na koncie mnóstwo znakomitych ról, ale widzowie najbardziej zapamiętali go jako Vito Corleone. Kurt Cobain nagrał wiele dobrych kawałków, ale słuchacze kojarzą przede wszystkim „Smells Like Teen Spirit”. Vincent van Gogh zmalował sporo cholernie drogich obrazów, ale większość z nas zna głównie „Słoneczniki”. Adam Małysz zdobył ciężarówkę pucharów i medali, ale gdyby zapytać o ten jeden […]
15.02.2019
Inne sporty
10.01.2019

Jak przeskoczyć strach

Teoretycznie strach pasuje do skoków narciarskich jak Rambo do niedzielnego kina familijnego. Co by nie mówić, trzeba być niezłym śmiałkiem, żeby najpierw zasuwać po rozbiegu z prędkością samochodu w terenie niezabudowany, a potem odbić się na progu nie widząc nawet jeszcze miejsca do lądowania. Ale strach i rozmaite fobie są dobrze znane niektórym zawodnikom i […]
10.01.2019
Inne sporty
18.12.2018

Zwariowane mamuty

– Kocham Velikankę. To moja dziewczyna – powiedział kiedyś w Planicy Tommy Ingebrigtsen, gdy po raz kolejny przeleciał ukochaną lądując już na płaskim. Coś w tym jest. Igrzyska olimpijskie to najważniejsze konkursy czterolecia, Turniej Czterech Skoczni to wielki prestiż, mistrzostwo świata i Kryształowa Kula podobnie, ale to jednak loty są najbardziej sexy. Nic więc dziwnego, […]
18.12.2018
Inne sporty
16.11.2018

„Maska” o wielu twarzach

Kiedy Adam Małysz kończył karierę, trener Hannu Lepistö powiedział: – Obiecaj, że nie wrócisz i nie popełnisz takiego błędu, jak Janne. To był 2011 r. i ludziom skoków już wtedy żal było patrzeć, jak legenda raz po raz szoruje nartami po buli. Kto by pomyślał, że ten przykry stan potrwa jeszcze kilka lat? Że człowiek będący […]
16.11.2018
Inne sporty
08.11.2018

Tajner: U Stocha każdy zbędny ruch jest wyeliminowany

– Kadra skoczków to dziś duża firma, ale wyrosła z manufaktury. Przykładem niech będą warunki sprzętowe. Narty, na których Adam wygrał później Turniej Czterech Skoczni, wiozłem osobiście z Planicy. I jeszcze na granicy mało ich mi nie zabrali. Czeski celnik zaczął mi wyrywać z portfela pieniądze, bo chciał łapówkę – wspomina Apoloniusz Tajner. Z prezesem […]
08.11.2018
Inne sporty
22.03.2018

Ja nie skoczę? Potrzymaj piwo

Czwartkowymi kwalifikacjami w Planicy rozpoczęła się ostatnia odsłona tegorocznego Pucharu Świata. Słoweński mamut to kawał historii. To tutaj przez lata wyciskano rekordy globu, to tutaj swój ostatni występ w karierze zanotował Małysz, to tutaj miały miejsce jedne z najkoszmarniejszych upadków. W annałach tego kultowego obiektu grubymi literami zapisał się też Janne Ahonen, bo to właśnie […]
22.03.2018
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021