post

Opublikowane 05.02.2019 11:13 przez

Sebastian Warzecha

Fachowiec. Jeden z najlepszych trenerów na świecie. Ojciec sukcesów polskiej kadry w ostatnich sezonach. Technologiczny freak. Gość, którego niesamowicie trudno będzie zastąpić. Stefana Horngachera opisać dałoby się na milion sposobów i to niemal wyłącznie pozytywnie. Dlatego nie dziwi, że jego możliwe odejście stało się dla fanów skoków w Polsce sprawą wagi państwowej. Z tego powodu postanowiliśmy przeanalizować co możemy zaoferować mu my, a co Niemcy. No i kto, jeśli będzie taka potrzeba, mógłby Austriaka zastąpić.

Obecna sytuacja

Stefan Horngacher jest lojalny. Nie można mu tego odmówić. Nawet jeśli po sezonie odejdzie z Polski, wciąż będziemy to powtarzać. Skąd ta pewność? Choćby stąd, że tuż po otrzymaniu oferty od naszych zachodnich sąsiadów, poinformował o tym PZN. Bez żadnych zakulisowych gierek, wyłożył kawę na ławę – mam ofertę od nich, mam od was, będę rozważać obie, a decyzję podejmę prawdopodobnie po mistrzostwach świata, a na pewno przed końcem sezonu. Tyle.

– Sprawa jest świeża. […] Dla mnie zawsze było jasne, że kiedyś będę chciał wrócić do Niemiec. Niekoniecznie jako pierwszy trener kadry, ale na pewno chciałbym pracować w Niemieckim Związku Narciarskim. Podkreślam – wtedy, kiedy minie mój czas w Polsce. A ja wciąż nie wiem jak długo będę prowadził reprezentantów Polski – mówił trener Polaków w rozmowie z TVP. Wcześniej niemal identyczne słowa – które w naszym kraju wywołały spore zamieszanie – powiedział niemieckiej telewizji. Więcej na razie nie ujawni.

Jakub Kot, były skoczek, dziś trener i ekspert telewizyjny:

– Prawda jest taka, że trudno to teraz oceniać. Najwięcej wiedzą zapewne Adam Małysz i Apoloniusz Tajner. To są dwie osoby, które mogą coś powiedzieć, a my możemy się tylko domyślać. Ze Stefanem poruszyliśmy ten temat w trakcie Turnieju Czterech Skoczni, ale mówił, że teraz skupia się na mistrzostwach świata, kolejnych konkursach PŚ czy Pucharze Narodów. O tym, co będzie w kwietniu, nawet nie ma czasu pomyśleć.

Problem w tym, że wspomniani Małysz i Tajner też wiele nie ujawniają, co najwyżej strzępki informacji, drobne sugestie. Na więcej nie ma co liczyć, choć, jeśli chcielibyśmy wyciągać jakieś wnioski, to wolelibyśmy raczej robić to ze słów Adama Małysza, bo ten ewidentnie nastawiony jest do całej sytuacji optymistycznie.

– Ja jestem przekonany, że Stefan Horngacher zostanie w Polsce. Rozmawiamy codziennie, nie naciskam, bo to Stefan musi podjąć ostateczną decyzję. Niemcy się cieszą, że będzie ich trenerem? A dlaczego Polacy się nie cieszą? Powinni teraz wspierać, pokazać w Internecie, że są ze Stefanem  – mówił na łamach skijumping.pl.

Apoloniusz Tajner w swoich deklaracjach był nieco bardziej wyrachowany. Fanów informował, że propozycja ze strony związku jest jasna – kontrakt do 2022 roku i igrzysk w Pekinie. Obietnice? Nie będzie ich składał, choć jest dobrej myśli. Z drugiej strony wiadomo, że Niemcom bardzo na Horngacherze zależy, a odchodzący po sezonie Werner Schuster przyznawał, że byłby to idealny kandydat na stanowisko, które zostawi. Podobnie wypowiadali się m.in. Dieter Thoma czy Sven Hannawald.

Najbliżej prawdy na ten moment jest więc chyba Kacper Merk, dziennikarz Eurosportu, którego zapytaliśmy o to, co mówi się w Oberstdorfie, gdzie przebywał – wraz z Pucharem Świata – przez ostatni weekend:

– Jeśli mogę odpowiedzieć żartem, to pół na pół: albo zostanie, albo nie zostanie. A na poważnie… kurczę, powiedziałbym tak samo – pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Trudno na dziś oceniać, bliżej której reprezentacji jest. Podejrzewam, że on sam jeszcze nie wie, bo wiele rzeczy musi rozważyć. Pewnie jakieś myśli mu się kłębią w głowie, ale jako profesjonalista chce najpierw fajnie skończyć sezon z Polakami i zdobyć medale w Seefeld, bo przecież bronimy złota w drużynie, a są jeszcze indywidualne konkursy. Potem pewnie będzie się zastanawiać. Tak myślę, gdybym na chłodno miał to oceniać.

Nie napiszemy więc wprost, że Horngacher wybierze nas lub Niemców. Nie mamy zamiaru przewidywać przyszłości. Możemy za to zastanowić się nad tym, jakie argumenty mamy i my, i nasi zachodni sąsiedzi.

Niemcy

Niemal w każdej rozmowie o Stefanie Horngacherze pojawia się jedno zdanie: dla tego gościa naprawdę są rzeczy ważniejsze niż pieniądze. I w tym przypadku przede wszystkim jest to rodzina, która mieszka w Niemczech. Według wielu osób praca z tamtejszą kadrą dałaby mu więc możliwość większego poświęcenia się żonie i dwójce dzieci. Inna sprawa, że to właśnie trener Niemców, Werner Schuster, mówił kilka dni temu o swoim dwunastoletnim synu, że ten „zimą ma tatę tylko w telewizji”. Nie jest więc powiedziane, że praca u naszych sąsiadów pozwoliłaby Horngacherowi na częstszy kontakt z bliskimi. Choć Apoloniusz Tajner w TVP Sport przyznawał, że „[Stefan] musi wszystko poukładać ze swoją żoną. Mieszkają na terenie Niemiec i to komplikuje sytuację”.

To pierwsza, prawdopodobnie najważniejsza kwestia, która – jeśli wierzyć słowom prezesa PZN – przybliża Horngachera do pracy w Niemczech. Ale są też inne. Przede wszystkim: ogromny potencjał ludzki, z którym Horngacher mógłby pracować.

– Tu powstaje pytanie czy z Polakami udałoby mu się jeszcze coś wygrać, bo do tej pory ma już niemal wszystko, co w tym sporcie da się zgarnąć. Może trzeba poszukać nowego bodźca? Reprezentacja Niemiec na pewno jest dużo młodsza. Nawet Wellinger, mistrz olimpijski, to przecież rocznik 1995. Jest młodziutki Schmid, wiekowy nie jest też Siegel, choć teraz doznał kontuzji. Na niedawnych mistrzostwach świata juniorów pojawił się za to Luca Roth [srebrny medalista z konkursu indywidualnego, złoty w drużynie – przyp. red.]. A jak popatrzy się na Eisenbichlera czy Freitaga, to to też nie są goście po trzydziestce. Nie ma więc tam aż tak wiekowych zawodników, jak u nas – mówi Kacper Merk.

01.01.2019, Olympiaschanze, Garmisch Partenkirchen, GER, FIS Weltcup Skisprung, Vierschanzentournee, Garmisch Partenkirchen, Siegerehrung, im Bild Cheftrainer Stefan Horngacher (POL), Cheftrainer Werner Schuster (GER) // Austrian Headcoach Stefan Horngacher of Poland Austrian Headcoach Werner Schuster of Germany during the winner Ceremony for the Four Hills Tournament of FIS Ski Jumping World Cup at the Olympiaschanze in Garmisch Partenkirchen, Germany on 2019/01/01. EXPA Pictures © 2019, PhotoCredit: EXPA/ JFK FOT. EXPA / NEWSPIX.PL AUSTRIA, Italy, Spain, Slovenia, Serbia, Croatia, Germany, UK, USA and Sweden OUT! --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Stefan Horngacher i Werner Schuster

– Horngacher widzi, jak to wygląda. Pytałem go niedawno o nasze zaplecze, to twierdził, że jest lepiej i bardzo ceni Wojtka Topora, trenera kadry C, oraz Macieja Maciusiaka, który pracuje z drugą reprezentacją. Stefan mówi, że to wszystko się poprawia, ale potrzeba czasu. A w Niemczech? Zobaczmy, jak wyglądają zawody Puchary Kontynentalnego, Fis Cupy czy mistrzostwa świata juniorów. Tam tych Niemców jest od groma. Horngacher na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że drużynę ma najmocniejszą na świecie, bo aktualnie mamy czterech czy pięciu zawodników z czołówki. Ale za kilka lat? W Niemczech na pewno są lepsze perspektywy, więcej zawodników, którzy mogą okazać się mistrzami. Teraźniejszość jest jaśniejsza w Polsce, ale przyszłość w Niemczech – dodaje z kolei Jakub Kot.

To ważne przede wszystkim dlatego, że Austriak nie jest gościem, który realizowałby wyłącznie krótkoterminowe plany. Nie, on woli wybiegać w przyszłość i myśleć o tym, co będzie za trzy, pięć czy nawet dziesięć lat. Dlatego w Polsce skupił się nie tylko na kadrze A, ale i zapleczu. W tej kwestii wciąż jednak dużo pracy przed nami, a w Niemczech wiele nie musiałby zmieniać. Zresztą Horngacher doskonale o tym wie, pracował tam przecież przez dekadę. Zna środowisko, sam pomagał w budowie systemu szkolenia, z którego teraz wywodzą się kolejne talenty niemieckich skoków. Wracałby na stare śmieci i to już nie jako trener z drugiego szeregu, a jeden z największych fachowców na świecie.  A kto by nie chciał takiego powrotu?

Polska

No dobra, poprzednie kilka akapitów z pewnością nie napełniło was optymizmem. Ale to nie tak, że Polacy nie mają nic do zaoferowania. Przede wszystkim, co powiedział sam Horngacher w wywiadzie dla TVP: „jesteśmy silną i zgraną drużyną. Dobrze nam się współpracuje. Mamy mnóstwo sukcesów”. Każdy widzi, że współpraca Austriaka z kadrą Polski układa się naprawdę dobrze. To już nie tylko sukcesy Kamila Stocha, ale też znakomite wyniki Piotra Żyły, Dawida Kubackiego czy zeszłosezonowy szczyt kariery Stefana Huli. Teraz na naprawdę dobry poziom wyciągnięty został też – wciąż przecież dość młody – Kuba Wolny. Zresztą sami skoczkowie powtarzają, że chcieliby, żeby ich trener został na stanowisku.

Kacper Merk:

– Piotrek w tym sezonie gada niewiele, ale jak usłyszał o możliwym odejściu Horngachera, to powiedział, że „fajnie by było, jakby został, bo mamy jeszcze dużo pracy do zrobienia. Trener mnie poprowadził i szkoda byłoby to kończyć”. Dawid też dostrzega postęp, jaki zaliczył. Wiadomo, nie od skoczków to zależy, ale chłopaki stoją raczej murem za Horngacherem.

Jak Austriak to osiągnął? Znał część z tych zawodników już wcześniej, bo zdążył zaliczyć już przygodę trenerską w Polsce. Do tego oczyścił atmosferę – ta, pod koniec rządów Łukasza Kruczka, była dość mocno zagęszczona, bo obecny trener Włochów po prostu zbyt długo pozostawał na stanowisku. Przede wszystkim jednak – Stefan Horngacher ma niesamowitą autonomię w działaniu. I powie wam to każdy, kogo o to zapytacie. Jak Jakub Kot:

– Horngacher jest chyba pierwszym trenerem, który dostaje to, czego chce. On coś mówi, a prezes Tajner mu to daje. Za czasów np. Łukasza Kruczka tak nie było. Wtedy raczej szukano kompromisów, dogadania się. Dziś Horngacher ma ogromny budżet, m.in. na rozbudowany sztab. Inny trener pewnie nie mógłby sobie pozwolić na coś takiego.

I to bardzo ważny argument, bo można powątpiewać w to, że u Niemców wypracowałby sobie równie dobrą pozycję. Choć nasi sąsiedzi powtarzają, że zapewnią mu dokładnie takie same warunki (albo i lepsze), jak ma w Polsce. To teoria, w praktyce może być różnie. Kami Stoch żartował sobie ostatnio, że „nikt nie da Horngacherowi większych pieniędzy niż Polacy”. I niby to zabawna kwestia, ale… równocześnie bardzo prawdopodobna. Może nie gdy chodzi o same zarobki (choć i tu może tak być, w skokach nie wykłada się milionów na trenerów), ale właśnie o środki włożone w otoczenie szkoleniowca. Warunki do pracy ma u nas idealne i wie o tym Apoloniusz Tajner, który powtarza, że „w Niemczech Stefan nie będzie miał tak dobrze”. Pytanie czy to przekona go, że warto tu zostać.

Jest jeszcze jedna rzecz – Horngacher dobrze się u nas czuje. Po prostu. Wyraźnie widać, że zgrał się nie tylko ze skoczkami, ale i, o ile tak można to ująć, z resztą Polaków. To ten typ charakteru, który bardzo do nas pasuje. Zresztą, gdyby było inaczej, pewnie nie mielibyśmy takich wyników.

W tej chwili to wszystko przypomina starą, aptekarską wagę, gdzie na jednej szali leżą sukcesy Stocha i spółki oraz spora autonomia, jaką ma w swojej pracy, a na drugiej znakomite warunki do rozwoju w Niemczech i wielu wspaniałych skoczków do oszlifowania. Co przeważy? Trudno stwierdzić. Gdyby była to jednak opcja niemiecka, nam pozostałoby zastanowić się nad jednym.

Kto, jeśli nie Horngacher?

Zatrudniliśmy sztab wybitnych analityków, posłuchaliśmy ekspertów, przejrzeliśmy listy dostępnych trenerów z całego świata (żartem są tu tylko analitycy, naprawdę!) i wyszło nam, że istnieją cztery scenariusze postępowania, jakie może obrać PZN w takiej sytuacji. Nazwisk, rzecz jasna, są dziesiątki, jeśli nie setki. Omawianie każdego z nich z osobna zajęłoby nam zapewne tyle czasu, że do tego momentu poznalibyśmy i decyzję Horngachera, i (opcjonalnego) nowego trenera kadry. Nie przedłużajmy więc, tylko bierzmy się do roboty.

Opcja 1. Znane nazwisko.

To ta najbardziej oczywista – zgarnąć trenera, który zbudował już sobie pozycję w świecie skoków, dać mu naprawdę dobry materiał ludzki i czekać na efekty. Sęk w tym, że takich szkoleniowców po prostu nie ma. Najgłośniejszym nazwiskiem, które na ten moment niektórzy łączą z polską kadrą, jest… Łukasz Kruczek. Serio. On sam jednak powtarza, że nie chce wracać na to stanowisko. Poza tym czasem ktoś wspomni o Goranie Janusie, do ubiegłego sezonu trenerze Słoweńców. Aczkolwiek to kandydat, który prawdopodobnie lepiej nadawałby się do pracy z młodymi talentami niż doświadczonymi Stochem czy Żyłą. Kto poza tym?

Kacper Merk:

– Jak się nad tym zastanowisz, to jest Alexander Stoeckl, fajny trener, ale na ten moment nie do ruszenia z Norwegii. Jest też Werner Schuster, ale on nie po to odchodzi z Niemiec i wraca do rodziny, by nagle przejść do Polski. Całkiem przyzwoity jest trener Szwajcarów, Ronny Hornschuh, którego zresztą jako kandydata do pracy w swojej kadrze wymieniają też Niemcy, ale nie jestem w stanie powiedzieć, że to byłby fajny następca Horngachera. Jak rozmawia się z innymi dziennikarzami czy np. Svenem Hannawaldem, to wszyscy powtarzają, że nie ma na rynku dużych nazwisk, które z miejsca gwarantują ci wyniki. Stąd też Niemcy mieli przez moment pomysł, żeby na selekcjonera wybrać Martina Schmitta. Bo to były skoczek, który pracował z Horngacherem i kręcił się przy federacji. Ale Martin powiedział, że nie czuje się jeszcze na siłach.

Sami widzicie – bieda na tym rynku. Karuzela się nie kręci. Trzeba więc szukać gdzie indziej. A, jeszcze jedno – jeśli ktoś chce proponować Mikę Kojonkoskiego, niech po prostu da sobie spokój i pozwoli mu trenować młodych Chińczyków. Bo ta kandydatura nie ma sensu.

Opcja 2. Królik z kapelusza

W tym scenariuszu zostajemy za granicami naszego kraju i próbujemy wyciągnąć kogoś w ten sam sposób, w jaki zgarnęliśmy Stefana Horngachera – z „niższych” reprezentacji naszych rywali. Sęk w tym, że – o czym już wspominaliśmy – nasz obecny trener nie był Polakom obcy i oni sami cieszyli się, że przyjdzie by z nimi pracować. Doskonale znał go też Adam Małysz. To nie był gość wzięty znikąd, na zasadzie: „może wypali, spróbujmy”. Nie, decyzja o jego zatrudnieniu była przemyślana, a wybór logiczny. Na ten moment nie ma w świecie skoków drugiego takiego kandydata.

Jakub Kot:

– Tym razem to będzie dłuższy proces. Zatrudnienie Stefana nie było nowością dla naszych skoczków. Okej, może dla młodszych zawodników, ale dla tych starszych to był powrót na fajną ścieżkę. Zresztą w czasach juniorskich Kamil i inni skoczkowie osiągali z nim dobre wyniki. Teraz, jakbyśmy wzięli kogoś obcego z Austrii czy Niemiec, to taki trener musiałby uczyć się wszystkiego od zera. Stefanowi było łatwiej, bo znał polską mentalność. Nowy szkoleniowiec musiałby ponownie spoić tę drużynę czy kontrolować zaplecze, co robi teraz Stefan.

Innym wariantem w tej opcji jest zgarnięcie kogoś, kto nazwisko ma rozpoznawalne, ale nie miał dotychczas szansy, by wykazać się jako trener kadry. Czyli byłego skoczka. Tak, jak Niemcy chcieli Schmitta, tak my moglibyśmy zgarnąć kogoś w tym typie… ale z zagranicy. Bo, bądźmy szczerzy, nie ma w naszym kraju gościa, który skakał i na dziś mógłby się podjąć prowadzenia tej kadry. Więc prędzej byłby to Niemiec, Austriak lub Norweg. Czy jednak coś takiego ma sens?

Kacper Merk:

– Niby tak, ale możesz wymienić z pięćdziesięciu byłych skoczków, którzy coś tam teraz przy tych skokach działają. Niemcy mają u siebie w sztabie np. Roara Lyokelsoeya. Ktoś w Norwegii podpowiada, że nadałby się Romoeren. W Szwajcarii przy skokach w Engelbergu pomagał Andreas Kuetell [dodajmy, że Szwajcar jest nawet żonaty z Polką, więc może w tym byłaby jakaś logika? – przyp. red.]. Tak sobie rzucać możemy tymi nazwiskami, ale to takie szukanie igły w stogu siana na zasadzie: „okej, wylosujmy jakieś nazwisko byłego skoczka. O, Janne Ahonen nie pracuje, jest wolny, to może on, bo nam kiedyś dobrze szło z Lepistoe”. Nie szedłbym w tę stronę.

Opcja 3. Naturalny kandydat

Maciej Maciusiak lub Grzegorz Sobczyk. Tylu jest gości, którzy mogliby naturalnie przejść na stanowisko głównego trenera. Pierwszy aktualnie działa w kadrze B, drugi był asystentem Łukasza Kruczka, a dziś tę samą rolę pełni u Stefana Horngachera. I niby wszystko fajnie, kandydatury logiczne, ale w obu przypadkach da się dołożyć łyżeczkę dziegciu do beczki miodu. Bo, jak mówi Merk, Maciusiak ma świetną reputację, ale zawodnicy, którzy w tym sezonie trenują pod jego wodzą, radzą sobie różnie. W zeszłym zresztą lepiej nie było, tyle tylko że wyróżniali się inni. Z drugiej strony cenią go ludzie z pierwszej kadry, m.in. Dawid Kubacki czy Stefan Hula, których kariery w pewnym momencie ratował (i tak, „ratował” to odpowiednie słowo).

Sobczyk to z kolei inna historia. Już po odejściu Kruczka mówiło się, że może warto spróbować powierzyć kadrę jemu. Ponoć był nawet taki pomysł w samym związku, ale mówiło się o tym tylko nieoficjalnie. Ostatecznie stanęło na tym, że w kadrze zostanie, ale w tej samej roli co wcześniej. I to było bardzo dobre wyjście, bo Jakub Kot mówi nam, że „Grzesiek znalazł swoje miejsce. Idealnie się do tego nadaje. Bo to osoba, która robi atmosferę w kadrze, taki dobry duch drużyny, który dużo się uśmiecha i pomaga niemal we wszystkim. Jest znakomitym uzupełnieniem głównego trenera”.

Trudno więc postawić na któregoś z nich i powiedzieć, że to wybór, który nie pozostawia wątpliwości. Z całą pewnością jednak, jeśli PZN zdecydowałby się na Maciusiaka bądź Sobczyka, będzie można doszukać się w tym logiki. Czy wyników? Tego nie sposób stwierdzić.

Grzegorz Sobczyk i Stefan Horngacher

Opcja 4. Ktoś z dołu

No dobra, od razu zapowiemy, że nie sądzimy, by Apoloniusz Tajner i spółka mieli sięgnąć po ten scenariusz, ale podrzucimy go i tak. Bo mamy w Polsce dość sporo utalentowanych trenerów, którzy jednak pracują z młodzieżą, w klubach. Może więc warto powierzyć kadrę komuś takiemu? Sęk w tym, że specyfika skoków jest zupełnie inna niż np. piłki nożnej. Dobry trener klubowy nie zostanie z miejsca znakomitym trenerem reprezentacji.

Jakub Kot:

– Trener powinien zacząć w klubie, a potem zaliczać reprezentacje, od tych rozwojowych, po zaplecze i w końcu kadrę A. Choć zdarzają się trenerzy rzucani na głęboką wodę, bez pracy u podstaw. Dla mnie to nie w porządku, że tak się kogoś wyciąga, tym bardziej, że istnieje w związku z tym spore ryzyko braku wyników. Na ten moment zresztą nie bardzo widzę osobę z jakiegoś klubu, która mogłaby objąć kadrę A z mistrzem olimpijskimi i mistrzami świata. Bo taki trener musi mieć charakter i poważanie. Jakbyśmy wzięli gościa z klubu – mimo tego że mamy wielu niezłych szkoleniowców – to ci zawodnicy mogliby nie do końca wierzyć w jego metody. Wiadomo, bardziej znany i ceniony, jest np. Jan Szturc. On znakomicie sprawdza się w klubie, w pracy z dzieciakami, ale raczej nie byłby w stanie teraz wprowadzać tych wszystkich nowinek sprzętowych itp. To musi być ktoś, kto już teraz tkwi w tym świecie. Jeżeli weźmiemy człowieka z klubu, który nie ma na nic pieniędzy, to nie wiem, czy odnajdzie się w tej sprzętowej gonitwie szczurów.

Jaki z tego wszystkiego wniosek? Mamy jeden: musimy walczyć o Horngachera do ostatnich chwil. Zresztą nie tylko dlatego, że brak na rynku dobrych „zmienników”.

Problem

Bo w tym wszystkim musimy pamiętać o jednym. Jasne, Horngacher może sporo stracić, jeśli przejdzie do Niemiec i mu tam nie wyjdzie. Ale już w momencie jego opcjonalnego odejścia jeszcze więcej tracimy my. Choćby w kwestii organizacji kadr czy nowinek technologicznych – ten gość jest przecież na tym punkcie wręcz oszalały, to dzięki niemu nadrobiliśmy dystans do światowej czołówki. Dość prawdopodobne wydaje się też, że odeszliby wtedy tacy ludzie jak np. Harald Pernitsch, konsultant naszej kadry, który pomaga skoczkom w maksymalnym przełożeniu pracy włożonej w treningi na wyniki w konkursie. Gdybyśmy mieli określić, jak ważny jest on dla Horngachera i naszej kadry, napisalibyśmy: cholernie. I to właśnie Austriak zaangażował go do współpracy z naszymi zawodnikami.

Jakub Kot:

– Po prostu boję się, że jak Horngacher odejdzie – choć nie wiem, czy podążą za nim inni członkowie sztabu – to nowy trener nie będzie miał tak kolorowo. Bo być może, bez wypracowanej pozycji, nie dostanie takiego budżetu czy możliwości. Stefan zbudował sobie wielki autorytet, taką potęgę w negocjacjach. Tu może być problem, gdyby przyszedł ktoś inny. Trzymajmy kciuki, żeby Stefan został. To będzie najlepsze dla nas wszystkich.

SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Boję się, że konkurs drużynowy skończymy między czwartym a szóstym miejscem

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich dostarczały nam w ostatnich latach niespodziewanych rozstrzygnięć, a także kontrowersji. Nie inaczej było dzisiaj – konkursowi w Oberstdorfie towarzyszyły gęste opady śniegu, a zawodnicy mieli nieraz problemy z lądowaniem. Dwóch kandydatów do podium – Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler – nie zdołało nawet ustać swojego skoku. W tej sytuacji porozmawialiśmy […]
05.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Inne sporty
27.02.2021

Piotr Żyła mistrzem świata, czyli pochwała wytrwałości

Nikt wcześniej nie miał na karku tylu lat, co on, zdobywając tytuł mistrza świata. Do tej pory najstarszym triumfatorem tej imprezy był Anders Bardal, który osiem lat temu zdobywał indywidualne złoto jako 31-latek. Piotr Żyła w styczniu świętował 34. urodziny. Żaden inny skoczek w historii nie naczekał się na taki sukces tyle co on. Dziś […]
27.02.2021
Inne sporty
27.02.2021

PIOTR ŻYŁA MISTRZEM ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH!

Ten tekst wypada zacząć w jeden sposób. HEHEHEHEHE! Myśleliśmy, że może drugie złoto wreszcie zdobędzie Kamil Stoch. Że może tytuł obroni Dawid Kubacki. Że może Andrzej Stękała włączy się do walki o tytuł. Ale nie, to Piotr Żyła stanął na najwyższym stopniu podium. To Piotr Żyła został czwartym w historii polskich skoków mistrzem świata. Po […]
27.02.2021
Inne sporty
26.02.2021

Komu złoto, kto zawiedzie? 10 rzeczy, które mogą się wydarzyć na MŚ w Oberstdorfie

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie już ruszyły, ale to, co interesuje nas najbardziej, dopiero się wydarzy. Dziś kwalifikacje, a jutro konkurs skoczków na normalnej skoczni. To tam w pierwszej kolejności Polacy mają walczyć o medale. Ale nie tylko oni. Kandydatów do zwycięstwa jest, oczywiście, więcej. Czy więc złoto zdobędzie Kamil Stoch? A może obroni je Dawid […]
26.02.2021
Inne sporty
06.02.2021

Stoch drugi w Klingenthal! I tylko ten Granerud…

Przyzwyczailiśmy się już, że w skokach trafiają się dominatorzy, wygrywający konkursy seryjnie. W ostatnich latach po Kryształową Kulę sięgali tak Peter Prevc, Stefan Kraft, Ryoyu Kobayashi czy Kamil Stoch. W tym sezonie odlatuje Halvor Egner Granerud. Dziś, po raz kolejny, zostawił rywali w tyle. Co dla nas jednak ważne – grupie pościgowej przewodził Stoch, dla […]
06.02.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021