post Avatar

Opublikowane 08.01.2019 16:01 przez

redakcja

Akademia Piasta Gliwice na polskim rynku piłkarskim do tej pory nie miała najlepszej renomy. Z tego też względu do klubu postanowiono ściągnąć prawdziwych ekspertów w dziedzinie szkolenia. Jak sytuacja wygląda po ponad roku ich pracy?

Po prawie dwóch dekadach spędzonych w warszawskiej Legii do Piasta wraz z grupą utalentowanych szkoleniowców trafił Jacek Mazurek. – Na pewno mam duże doświadczenie. Ważnym jest, by nie kopiować pewnych rzeczy tylko dostosować je do regionu, mentalności ludzi i odpowiednich warunków, choćby infrastrukturalnych – mówi dyrektor Akademii Piasta.

Kłopoty związane z boiskami i ich dostępnością to zmora ośrodków szkolenia w całym kraju. Na Górnym Śląsku robią co mogą i dają radę, choć… są porozrzucani po całym mieście.

Mazurek: – Z jednej strony można powiedzieć, że mamy duży dyskomfort pod względem infrastruktury. Nie mamy ośrodka, nie funkcjonujemy w jednym miejscu. Mamy jednak aż siedem lokalizacji, gdzie trenujemy w przeciągu całego roku. Przy ul. Sokoła i przy ul. Robotniczej, a także przy ul. Lekarskiej w Gliwicach mamy dostęp do czterech boisk trawiastych, przy szkole na Sikorniku mamy boisko z nawierzchnią sztuczną, a zimą korzystamy z boisk w pobliskim Knurowie. Nie patrząc na rozmieszczenie tych boisk, mamy gdzie trenować. Patrząc jednak przyszłościowo, chcielibyśmy, by akademia mieściła się w jednym miejscu.

Ciekawym i forsowanym w ostatnim czasie pomysłem jest tu modernizacja kompleksu przy Robotniczej. Tam mogłyby powstać dwa pełnowymiarowe boiska ze sztuczną trawą, trzecie o mniejszych wymiarach, a obok budynek – zaplecze socjalne akademii.

– Przed przystąpieniem do projektu wiedziałem, że miasto bardzo chce, by powstał taki kompleks. To praca długofalowa. Chcielibyśmy, by w ciągu roku czy dwóch lat taki przejściowy mini-ośrodek powstał. Działalibyśmy wtedy na pewno na wyższym poziomie – przyznaje dyrektor.

Mazurek zaskakuje jednak, bo chciałby, nieco kontrowersyjnie, by oba boiska pełnowymiarowe i jedno o wymiarach odpowiednich dla piłki 9-osobowej były sztuczne. Dlaczego? Bo taka infrastruktura pozwoliłaby na pracę przez okrągły rok. To co najmniej cztery jesienno-zimowe miesiące, podczas których można pracować, zamiast cisnąć się w szkolnych salach. Balon nad murawą mógłby też rozwiązać problem licznych modyfikacji w treningowych harmonogramach.

3-3

Kiedy nowy dyrektor zawitał w czerwcu 2017 roku do Gliwic, wprowadził wiele zmian. Także kadrowych.

– Już w pierwszy dzień zapowiedziałem trenerom, że wszyscy mogą uczestniczyć w tym procesie. Muszą jednak poznać i zaakceptować nasze metody. My musieliśmy ich później zweryfikować – wspomina Mazurek.

Ale nie wszyscy chcieli bądź byli w stanie się dostosować. – Od początku zaznaczyliśmy, że chcemy wykorzystać potencjał doświadczonych ludzi, którzy przez dłuższy czas mieli do czynienia ze szkoleniem młodzieży. Pracując w Legii, w innych krajach poznaliśmy najnowsze trendy w szkoleniu i chcieliśmy, aby nasza organizacja nie opierała się na jednej osobie. Mamy trenera koordynatora metodologa Macieja Szymańskiego, dwóch koordynatorów odpowiednich bloków wiekowych – Jarosława Wójcika i Radosława Boczka, a także osobę odpowiadającą za pozyskiwanie zawodników z innych miejsc.

Za Mazurkiem z Legii do Piasta przeniosło się kilku szkoleniowców. Oni, na czele ze wspomnianym już wyżej Szymańskim, są gwarantem metodologicznej pracy. Wzorowanej na Hiszpanach. Były dyrektor Akademii Legii Warszawa zainspirował się tamtejszą myślą szkoleniową współpracując w przeszłości z Janem Urbanem, dzięki któremu mógł odbyć staż i wizytować m.in. Osasunę Pampeluna.

Mazurek: – Dlaczego Półwysep Iberyjski? W ostatnich latach piłka w tamtejszych krajach jest na najwyższym poziomie. Jest niesłychanie atrakcyjna, możemy się wzorować na wielu aspektach. Mieliśmy dostęp do niesamowitej precyzji, która funkcjonowała w hiszpańskich klubach. Wiem, że programy, do których mieliśmy dostęp, powodują rozwój i  wystarczy cierpliwie poczekać na efekty.

Pilka nozna. Ekstraklasa. Piast Gliwice. Ekstra Talent. 19.09.2018Dyrektor akademii Piasta Jacek Mazurek (z lewej) podczas imprezy z cyklu Ekstra Talent

Więcej szczegółów merytorycznych zdradza Szymański: – Nasza metodologia praca oparta jest o rozumienie gry. To coś, co jest w naszym działaniu najistotniejszym punktem. Ważne jest to, by w związku z tym pozostałe działania pozostały spójne – np. to, jak komunikujemy się z zawodnikami. Musimy zrobić wszystko, by zawodnik wiedział co, kiedy  i jak zrobić. Chcemy stworzyć świadomego zawodnika, który będzie działał w oparciu o własne decyzje, podjęte na bazie tego, co zobaczył.

– Modele są różne i wiele dróg prowadzi do sukcesu. Nie chcemy mówić, że nasza metodologia jest najlepsza, ale jest nasza i chcemy w niej wytrwać, pracować, analizować ją i rozwijać. Dlaczego uważamy ją za najbardziej wartościową? Bo zawodnik jest w ten sposób w stanie działać na boisku w sposób autonomiczny, nie poprzez określone rzeczy, które przygotuje dla niego trener, ale poprzez swoje obserwacje, swoje decyzje. Decyzyjność to najbardziej istotna rzecz w piłce nożnej – zaznacza trener koordynator metodolog akademii.

W Piaście nie mają modelu gry, z którego zrezygnowali jednak w stu procentach świadomie. Chcą wyposażyć swoich wychowanków w odpowiednie narzędzia. Dzięki nim natomiast zawodnicy mają w przyszłości być w stanie zagrać w dowolnym miejscu, w dowolnym klubie.

Szymański: – Unikamy tego stwierdzenia, bo kojarzy się w dość jednoznaczny sposób – „tak chcemy grać”. Doszliśmy do wniosku, że chcemy wyposażać zawodników w określone umiejętności i narzędzia, które oni powinni stosować później w grze. Bliżej byłbym stwierdzenia, że mamy określony styl gry, a nie model gry. Musimy pamiętać, że przygotowujemy zawodnika do gry za kilka lat, nie wiemy w jakim ustawieniu będzie grał, jakie zadania na boisku miał będzie. Im więcej narzędzi będzie posiadał, tym łatwiej będzie mu zafunkcjonować.

Jak zatem grać chcą Piastunki? – Na pewno chcemy utrzymywać się przy piłce, chcemy być zespołem, który w ten sposób dominuje. Chcemy szybko reagować na stratę piłki, ale musimy pamiętać, że w obrębie tego stosować można różne narzędzia. Chcielibyśmy pominąć moment bronienia, czyli atakujemy, a po stracie piłki szybko odzyskujemy ją i… znów atakujemy.

4-3

Trenerzy co piątek zorganizowane mają specjalne zebrania. Spotkania blokowe obejmują dwa sąsiadujące ze sobą roczniki. Omawiają mikrocykl, który mija, a także ten, który nadchodzi. To spotkania stricte merytoryczne. Nastawione na realizację określonych zachowań podczas meczu.

Trenerzy muszą wiedzieć, czego chcą nauczyć zawodników podczas gry. Uczą się współpracy, wymieniają spostrzeżeniami, podnoszą swoją pracę na wyższy poziom. Systematyka pozwala z kolei na to, by spostrzeżeń było dużo. Raz na sześć tygodni każdy szkoleniowiec jest też oceniany na podstawie nagrania wideo ze swojego treningu. Rozwój indywidualny swoich pracowników to dla Mazurka i spółki bardzo ważna sprawa.

Ale ci, którzy opuścili klub, to nie jedyni, którzy irytowali się zmianami następującymi w strukturach akademii. Również rodzice nie byli na starcie zbyt przychylni…

Mazurek: – Na początku musieliśmy trafić do świadomości rodziców i zawodników. Należało dokonać bowiem wyraźnego podziału między sportem masowym, a wyczynowym. W Gliwicach nie było widać spójności w działaniach, nie tworzono klas sportowych we wszystkich rocznikach, klasy nie funkcjonowały w jednej szkole. W pierwszym roku dokonaliśmy oceny stanu szkolenia w Piaście, a dopiero później zaczęliśmy podejmować jakieś decyzje. Celem klubu i miasta było stworzenie miejsca, które będzie dobrym środowiskiem do rozwoju najbardziej utalentowanych zawodników z Gliwic, okolic oraz Śląska. Jednocześnie żeby było to też miejsce dla społeczności Gliwic pod względem sportu masowego. Piast Gliwice w piłce seniorskiej jest klubem elitarnym i akademia również powinna się stać elitarną akademią piłkarską w skali Polski.

No właśnie, a najbardziej denerwowali się ci, których pociechy do akademii nie trafiły. Nie przeszły procesu selekcji. Grupy do U11 są dostępne dla wszystkich chętnych, później, na kształt piramidy, liczba miejsc do treningów w klubie zawęża się.

Na Sikorniku, gliwickim osiedlu, Piast ma swoje sportowe klasy. Pełna współpraca z placówką wiąże się też z tym, że dolne korytarze powoli „przejmuje” już akademia. W jednej z sal będzie gabinet do fizjoterapii, w innej swoje gabinety mają mieć lekarze. Ściany pomalowano już na niebiesko-czerwono.

1-2

– Kontynuujemy pewien proces, bo współpraca ze szkołą na Sikorniku istniała wcześniej, ale nie było systematyki. Teraz mamy to usystematyzowane i możemy skupiać się na aspektach czysto programowych w systemie szkolenia. Po rocznej analizie doszliśmy do wniosku, że chcemy, aby do 11. roku życia jednoczyć środowisko Gliwic i by szkoleniem zajmowały się kluby współpracujące z Piastem Gliwice. Aby wiodącą rolę jednocześnie spełniało Stowarzyszenie Piasta Gliwice, a dopiero od U12, po diagnozie utalentowanej młodzieży, młodzi piłkarze trafiali w szeregi Piasta SA – wyjaśnia przyjęty model Mazurek.

W Gliwicach powoli rozwija się także sieć klubów partnerskich. GKS Piast SA podpisał już umowę o współpracy z LKS-em Naprzód Świbie, Gliwickim Stowarzyszeniem Futsalu, Śląską Akademią Futbolu, Fundacją Rozwoju Sportu Espanola, TS 1909 Piastem Cieszyn, Wieluńskim KS Siatkarzem, KS Bojkowem, KS Unią Kalety oraz Toszecką AP.

Szymański: – Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, ale chcemy również usłyszeć spostrzeżenia innych klubów. Nasz sposób pracy jest dopasowywany do warunków, w jakich działamy. Nasze wskazówki powinny być dopasowane do możliwości, jakie ma klub.

Dopasowanie do możliwości to w ogóle w Piaście interesujące zagadnienie. Górny Śląsk to region bardzo specyficzny, a ludzie w nim wychowani ciężkiej pracy się raczej nie boją.

Mazurek znów nie boi się kontrowersyjnych stwierdzeń. No bo przez cały nasz tour po Polsce jeszcze nikt nie stwierdził, że jego podopieczni trenują… za mocno. – Mieliśmy wyobrażenie, jaka na Śląsku żyje młodzież. Jestem jednak pozytywnie zaskoczony tutejszą mentalnością. W sporcie niesłychanie istotne jest, by zawodnik był tak zdeterminowany. W Gliwicach powiedziałbym, że czasem widzę przesadę! Przez nią trudno jest wydobyć z zawodników kreatywność i swobodę działania. Granice często są przekraczane. W ujęciu Śląska odważę się dziś powiedzieć, że zawodników trzeba stopować, by nie było aż takiego kultu pracy. Nie chcę być źle zrozumiany, bo pracowitym i systematycznym oczywiście być trzeba, natomiast w szkoleniu niesłychanie ważna jest też świadomość. Co i kiedy robimy? Czy jest zachowany progres? Pamiętajmy, że zawodnik młodzieżowy nie żyje samą piłką. Ma też naukę, zadania domowe. Czasem zapominamy o odpowiednim odpoczynku i odżywianiu.

W akademii zatrudniono Grzegorza Więcława, trenera przygotowania mentalnego. Dietą, fizjologią i odpoczynkiem zajmuje się za to Grzegorz Zydek. Młodzi piłkarze Piasta stają się coraz bardziej świadomi. – Jeżeli znajdziemy balans, może wyjść z tego coś bardzo dobrego – podsumowuje Mazurek, który oprzeć się postanowił wartościach takich jak szacunek, uczciwość, pasja czy umiejętność pokonywania barier. Można powiedzieć, że to są slogany, ale w życiu i w sporcie bardzo trudno jest egzekwować te wartości, szczególnie w dzisiejszych czasach.

2-2

W takim postrzeganiu śląskiej rzeczywistości dyrektorowi wtóruje Szymański: – Trzeba brać pod uwagę kontekst. Na Górnym Śląsku dużo było pracy nad motoryką. Naszą rolą jest jednak kształtowanie świadomości, pokazywanie dlaczego tak chcemy pracować i jakie ta praca może dać efekty. Nie zakazujemy innej pracy, ale chcemy o niej wiedzieć. Chcemy, by proces treningowy był prowadzony w sposób świadomy.

Zawodnicy Piasta są również systematycznie poddawani testom motorycznym. Podpisano umowę o współpracy z katowickim AWF-em, gdzie zawodnicy przechodzą badania. Jej zakres w Gliwicach pragną jednak ciągle zwiększać: chcieliby np. pracować w oparciu o GPS-y, a dziś takimi systemami nie dysponują. Ale to kierunek, który w porozumieniu z trenerami przygotowania fizycznego Mazurek z Szymańskim chcą obrać.

***

W Gliwicach zastaliśmy niespotykany, nawet na ekstraklasowym poziomie, ład i porządek. Jak twierdzi Szymański, to ważne, bo pozwala stworzyć pewne kryteria, według których będą w stanie zweryfikować swój proces treningowy.

– Ludzie różnie podchodzą do określonej organizacji pracy, ale dla nas jej standardy to bardzo istotny punkt – podsumowuje trener koordynator.

Piast póki co w nowej rzeczywistości raczkuje, a piłkarskim poziomem odstaje, choćby od kilku klubów zza miedzy. W system i odpowiednią organizację wierzymy jednak bezgranicznie, dlatego za gliwiczan mocno ściskać będziemy kciuki.

PRZEMYSŁAW MAMCZAK

Wideo: KAROL STĘPNIEWSKI

fot. Karol Stępniewski, FotoPyK

Opublikowane 08.01.2019 16:01 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
07.03.2021

Kompromitacja Olympique’u Marsylia. Klub Arka Milika przegrał z czwartoligowcem

Nie posiadamy na to statystycznych dowodów pod ręką, ale tak na nos wydaje się, że nie ma drugiego krajowego pucharu w Europie, gdzie tak często miałyby miejsce małe niespodzianki i wielkie sensacje, jak w Coupe de France. Dzisiaj negatywnymi bohaterami takiej właśnie sensacji zostali gracze Olympique’u Marsylia. Klub Arkadiusza Milika wyleciał z Pucharu Francji po […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. „Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Szymon Marciniak krytykowany za hit ligi greckiej. „Nie było karnego!”

Szymon Marciniak poprowadził dziś szlagier greckiej ekstraklasy. PAOK (3. miejsce w lidze) podjął przed własną publicznością Aris (2. miejsce). Derby Salonik zakończyły się wynikiem 2:2, a polski arbiter znalazł się pod ostrzałem krytyki. Spotkanie miało niezwykle emocjonujący przebieg. Goście prowadzili już 2:0, ale w 87 minucie gry PAOK zdobył kontaktowego gola. Następnie, już w doliczonym […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Jest nowy prezydent Barcelony! Wielki powrót Joana Laporty

To była naprawdę ekscytująca kampania wyborcza, ale ostatecznie skończy się zgodnie z przewidywaniami. Joan Laporta niemal na pewno powraca na stanowisko prezydenta Barcelony. I to powraca z przytupem. Wyniki głosowania sondażowego przeprowadzonego na próbie aż 4 tysięcy wyborców nie pozostawiają wątpliwości. Najlepiej poinformowani katalońscy dziennikarze także. Cules zdecydowanie wyżej ocenili Laportę niż jego konkurentów: Joan […]
07.03.2021
Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trwa kryzys Liverpoolu. The Reds znowu przegrywają u siebie

Liverpool pod wodzą Juergena Kloppa długo śrubował serię meczów bez porażki na własnym stadionie. Teraz wygląda na to, że The Reds idą na jakiś rekord wszech czasów pod względem domowych wpadek z rzędu. Dzisiaj przegrali 0:1 z Fulham. Passa sześciu przegranych meczów ligowych u siebie jest bezprecedensowa w całej historii klubu z Anfield. Dzisiaj Liverpool […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Co za gol Recy! Polak strzela, Crotone wygrywa z Torino [WIDEO]

Arkadiusz Reca znalazł się w szerokim gronie zawodników powołanych przez Paulo Sousę na marcowe mecze reprezentacji Polski. I postanowił uczcić to przepięknym golem w Serie A. Zawodnik Crotone trafił do siatki w starciu z Torino. Co za gol! Reca zapisał się na liście strzelców w 80 minucie spotkania, przy wyniku 2:1 dla Crotone. Ostatecznie spotkanie […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wściekły trener Stali Mielec: – Mam już serdecznie dosyć takich sytuacji

Stal Mielec kolejny raz przegrała w Ekstraklasie. Tym razem lepszy od mielczan okazał się Piast Gliwice. Szkoleniowiec beniaminka, Leszek Ojrzyński, narzekał na konferencji prasowej na nieskuteczność swoich podopiecznych. – Mam serdecznie dosyć takich sytuacji, że moja drużyna ma więcej stuprocentowych sytuacji i albo remisuje, albo przegrywa – stwierdził trener Ojrzyński. – Tak naprawdę w pierwszej […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Stal Mielec znów promuje bramkarza rywali. Plach i rezerwowi bohaterami Piasta

Jeżeli Stal Mielec spadnie z Ekstraklasy – a obecnie jest kandydatem numer jeden – to szukając momentów decydujących na pewno wróci do starcia w Gliwicach. Klasowa drużyna załatwiłaby sprawę z Piastem do przerwy, później kontrolowała mecz i w najmniej ekscytującym scenariuszu dowiozła prowadzenie do końca. Beniaminek jednak ponownie zajął się promowaniem bramkarzy rywali, mimo że […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021