Dlaczego Chińczycy przestali szastać forsą?

Opublikowane 06.01.2019 17:22 przez

redakcja

Gdy w 2017 Oscar szedł z Chelsea do Chin, Antonio Conte powiedział:

„Chiny są zagrożeniem dla każdego klubu na świecie”.

Oczywiście nie mówił o tym, że Guangzhou Evergrande za chwilę będzie prać 5:0 wspólną reprezentację Realu i Barcelony, ale finansowe rękojmię w dzisiejszym korpofutbolu było argumentem nie do przecenienia. Zakusy na Cristiano Ronaldo nie brzmiało jak mrzonki, skoro najlepiej zarabiającymi piłkarzami świata zostawali idący do Chin najemnicy, a Chinese Super League potrafiła przebić wszechbogatą Premier League w wyścigu na to kto wyda więcej w danym okienku.

Coś rzadko jednak słyszeliście ostatnio o hitowych transferach w okolice Pekinu, prawda?

***

Jeśli jeden z najpotężniejszych ludzi świata ma marzenie, to ma większe szanse jego realizacji niż zwykły zjadacz chleba.

Jeśli prezydent Chin, Xi Jinpeng, chce uczynić ze swojego kraju futbolową potęgę, to ma więcej narzędzi niż ty na uczynienie z Motoru Lublin potęgi w Football Managerze.

Jest jasne, że jeśli ktoś robi selfie z Aguero, zaprasza do siebie Infantino, odbiera koszulkę od Beckhama i chętnie chodzi na mecze, to zasada spalonego nie jest mu obca. Może być Jinpeng szczerym fanem kopanej, ale jeśli jest się prezydentem kraju, w którym mieszka dwadzieścia procent mieszkańców świata, to nawet w hobby wodza należy doszukiwać się drugiego dna.

Drugim dnem najprawdopodobniej jest zarządzanie morale narodu. Nie da się spełnić wszystkich oczekiwań mieszkańców, to nierealne w żadnym kraju, czysta utopia. Ale sport nieprzypadkowo nazwano opium dla mas. Jest sposobem na to, by wlać w rodaków poczucie dumy narodowej. Więcej – często prostym skrótem psychologicznym sukcesy sportowe przyklejają się do rządzących lepiej niż udana reforma w ważnym sektorze działalności państwa.

Sukcesy sportowe dają namacalne i intensywne emocje tu i teraz, u praktycznie każdego mieszkańca. Rzecz nie do zbagatelizowania.

Dlatego Pekin nie tylko zorganizował Igrzyska Olimpijskie, ale dołożył wszelkich starań, by je wygrać. Pamiętacie? Zawody pływackie czy gimnastyczne, a tu nagle pojawiają się zawodnicy i zawodniczki z Państwa Środka, nawet nieklasyfikowani w rankingach, a jednak bezkonkurencyjni. Chiny wyprzedziły USA, wygrały wszystko, ku chwale ogólnonarodowej dumy.

Screen Shot 01-06-19 at 05.01 PM

Ale to futbol jest najpopularniejszą dyscypliną świata, to futbol daje największe korzyści powyższego gatunku, o czym prezydent Chin wie doskonale, bo faktycznie zna się na kopanej. Dlatego cel pozostaje jasny:

Mistrzostwo świata najpóźniej w 2050.

Chiny mają być potentatem futbolowym, grającym na równi z Brazylią, Niemcami, Francją, Argentyną, Anglią.

Masz potencjał ludzki rzędu półtora miliarda ludzi – ktoś tu musi mieć predyspozycje, trzeba tylko stworzyć odpowiedni system. Poszła więc niekwestionowana ofensywa: dziesiątki tysięcy boisk i dziesiątki tysięcy akademii w całym kraju. Guangzhou Evergrande odpaliło kompleks, który przypominał bardziej Hogwart niż szkółkę piłkarską, a myśl szkoleniową otrzymywał dzięki współpracy z Realem Madryt. Systemowy nacisk na futbol podczas lekcji wychowania fizycznego pokazuje rozmach projektu. Niemożliwe, żeby z tego nie urodziło się coś trwałego.

A przecież wszystko zostało poparte niekwestionowanym awansem wagi chińskiej ligi. Uznano, że jest zdecydowanie za słaba jak na aspiracje. Oczywiście Xi Jinpeng nie wyjął swojego portfela, ale taki facet ma sposoby, by odpowiednio zmotywować poważnych biznesmenów do zaangażowania. Dlatego transfer Teveza może tylko na pierwszy rzut oka wydawać się kosztowny – być może za kulisami pomógł ugrać taką lub inną ulgę, względnie samą sympatię rządzących, która w Chinach może być bezcenna.

Chińczycy zaczęli więc wyciągać coraz poważniejszych zawodników. Ofensywa transferowa bez precedensu, naprawdę poważni piłkarze, którzy spokojnie mogliby robić dalej karierę na wysokim europejskim poziomie.

Mieli być nauczycielami. Przywieźć swoje umiejętności, ciągnąć resztę w górę. Chińscy piłkarze z bliska, na każdym treningu, obserwowali gwiazdy i uczyli się od nich – tak wyglądała teoria.

Praktyka inaczej.

Tevez dzięki Chinom przez pewien czas był najlepiej opłacanym piłkarzem świata. Z tym, że ani na chwilę nie zamierzał udawać, że gra w Azji go interesuje. Był wręcz przerysowanym symbolem najemnika – nie przemęczał się na treningach, otwarcie mówił, że jest tutaj tylko dla pieniędzy i nic więcej nie ma dla niego znaczenia. Oczywiście byli też piłkarze, którzy przykładali się, a przynajmniej potrafili odegrać swoją rolę bez niesmaku, ale kibice zaczęli się zastanawiać: czekajcie, budujemy mu złoty pomnik, a on na niego, za przeproszeniem, leje? Czy to na pewno najlepiej wydane pieniądze?

Czysta teoria: futbol miał dać prezydentowi Chin i rządzącym propagandowe zwycięstwo. Tymczasem jedyne, co zaczął przynosić w pierwszych latach swojej rewolucji, to oburzenie obywateli na słono opłacanych legionerów, którzy nie dość, że często się nie sprawdzają, to jeszcze popisują się lekceważeniem. Do tego cała ekonomia Chin zwalnia, co według prognoz ma się utrzymać, a jeśli futbol dalej będzie szokował kwotami bez jednoczesnego sukcesu kadry, to będzie to kłuło obywateli w oczy jeszcze bardziej.

Mocna liga nigdy nie była celem samym w sobie, celem nadrzędnym, a tylko pomocniczym przy uczynieniu reprezentacji poważną siłą o zasięgu globalnym. Najwyraźniej w Chinach są dość niecierpliwi, bo aktualnie podejście do rozgrywek – a przede wszystkim finansów – drastycznie się zmieniło, co widać po znacznie mniejszym szumie transferowym.

Po pierwsze, ograniczono liczbę miejsc dla obcokrajowców. Aktualnie w każdej drużynie na boisku może pojawić się trzech, a nie czterech jak wcześniej. Przymus gry wystawienia zawodnika U23 też pokazuje jaki kierunek naprawdę przyświecał wszystkim tym wydatkom. Ale trenerzy potrafili wszystko obejść, czasem w komicznym stylu: młodzieżowiec był wpuszczany na chwilę w końcówce, a czasem jeszcze… i tak dostawał wędkę.

Najpotężniejszym ciosem był jednak STUPROCENTOWY PODATEK od zawodników zagranicznych, którzy kosztowali ponad siedem milionów euro. Podatku dało się uniknąć, jeśli klub udokumentował, że jest zyskowny, ale wielkie zaskoczenie: ŻADEN chiński klub z Chinese Super League sam w sobie zysków nie generuje, zwykle wisząc na czyimś portfelu. Pomnóżcie więc niemal każdą kwotę transferową, jaką musiały wysupłać w ostatnich latach chińskie kluby i jasne stanie się, do jakich absurdów by doszło (a raczej, że transfery po prostu by się nie odbyły). Do tego ma jeszcze za chwilę dojść Salary Cap, czyli ściślejsze regulowanie zarobków zawodników, także astronomicznych.

Inna sprawa, że rynek, przy ścisłych ograniczeniach wystawiania obcokrajowców, trochę się nasycił, w lidze nie ma znowu tak wielu miejsc dla stranieri, a ci którzy są, mają zazwyczaj długoletnie kontrakty.

Słynny był w Chinach przykład Cedrika Bakambu. Chcąc ominąć nowe prawo, Sinobo Guan próbował część wydatków ominąć poprzez Third Party Ownership, ale władze pogroziły palcem – transfer byłby okupiony karą finansową i ujemnymi punktami. Ostatecznie zakup doszedł do skutku, Bakambu strzela aż miło, ale trzeba było na niego sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni.

Jest to jednak zaskakująca polityka, jeśli pamiętać, że dopiero co inwestorzy byli zachęcani do wchodzenia w futbol. Ale jeśli się przyjrzeć, w teorii czytelnym i stanowczym planem rozwoju chińskiej piłki rządzi chaos i niecierpliwość.

Zmiany, do jakich dochodzi w prostej koncepcji, są dość zdumiewające.

Najpierw ultrakontrowersyjny pomysł, według którego reprezentacja Chin U20… grałaby w niemieckiej czwartej lidze. Chińczycy mieli w ten sposób przygotować się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Każdy z niemieckich zespołów, który zagrałby przeciwko chińskiej kadrze, otrzymałby 15 tysięcy euro. Plan się wysypał, mimo początkowego entuzjazmu ze strony DFB: kluby zacięcie protestowały, podobnie kibice. Zamiast ścisłej współpracy niemiecko-chińskiej, po której związek wiele sobie obiecywał, walkowery, schodzenie z boiska, flagi Tybetu na trybunach.

Jeśli myślicie, że to jest kontrowersyjne, to co dopiero organizacja obozu wojskowego dla 55 graczy U25? W trakcie trwania finiszu ligi?

Gdy SIPG walczył o tytuł mistrza Chin, dwóch jego zawodników, Lin Chuangyi i Lei Wenjie, musiało wyjechać do Tai-an, wspólnie z kilkudziesięcioma innymi zawodnikami z dwóch najlepszych lig chińskich. Obóz zorganizowano w górach na zachód od prowincji Shengdong. Media obiegły zdjęcia zawodników ubranych w stroje moro, a także z typowo wojskowymi fryzurami na zero. Taka centralizacja nie jest w Chinach czymś nowym, podobnie było z w połowie lat dziewięćdziesiątych z drużyną przygotowującą się do młodzieżowego mundialu w 1997, ale przecież tą strategię dawno porzucono. Na zdrowy rozsądek: co mogło dać więcej? Gra na finiszu rozgrywek czy bieganie po górach? Tylko dwóch graczy dostało dyspensę – zostali akurat powołani do… reprezentacji Chin.

Tak jest, Marcelo Lippi powoływał graczy prosto z kolonii.

Lippi swoją drogą jest aktualnie jednym z najlepiej zarabiających trenerów świata. To naprawdę nazwisko, które w świecie trenerskim znaczy wiele. Ale wyniki chińskiej kadry są po prostu żenujące.

Lippi ostatnio tak słaby bilans punktowy (średnio 1.28 na mecz) notował w Lucchese na początku lat dziewięćdziesiątych, będąc nieznanym jeszcze nikomu szkoleniowcem, a przecież Chiny powinny być azjatyckim potentatem. Tymczasem za trwającej od 22 października kadencji Włoch zdążył przegrać grę o mundial, zremisować z Koreą Północną, wyłapać 0:6 od Walii, przegrać z Irakiem, zremisować z Indiami, Palestyną czy z Bahrajnem, przegrać z Katarem. Zespół w drugiej połowie roku wygrał tylko jeden mecz na siedem. Chińska kadra, jak zwykle, jest źródłem narodowego wstydu i w Pucharze Azji nie stawia na nią nikt.

Inne kadry? Chiny U20, które nosiły na plecach taką presję, nawet nie wyszły z grupy podczas azjatyckich mistrzostw. Obejrzały plecy Tadżykistanu i wróciły do domu.

Mało tego: turniej o prymat w kategorii U23 Chiny nawet organizowały. Rezultat? Odpadnięcie po fazie grupowej, oglądając plecy Kataru i Uzbekistanu.

W obliczu skali projektu, takie wyniki to zwyczajna potwarz.

Adam Błoński, specjalista od azjatyckiej piłki twierdzi: – Chiny są w rozkroku. Robią dwa kroki do przodu, a trzeci do tyłu. Poza tym są też poważne problemy z mentalnością. W Polsce pokutuje zabobon, że w Chinach istnieje kult pracy. Błąd – tam jest kult przeżycia. Jeśli wywodzisz się z wioski, gdzie jadło się dwie miski ryżu dziennie, a prąd włączony jest na dwie, trzy godziny dziennie, i uda ci się wyrwać… Powiem tak: kiedyś Bogdan Zając mówił, że grając w Chinach widział niejeden wielki talent. Ale jak tylko taki chłopak dostał kontrakt, mieszkanie, solidne pieniądze – basta. Jemu to wystarcza. Nie ma ciśnienia na rozwój. To i tak jest dla nich bardzo dużo, więcej nie potrzebują. A co ciekawe, od 18 do 24 roku mają lepszą fizjonomię, budowę ciała, ale odpuszczają. Mental w Korei czy Japonii jest o wiele lepszy.

Jeśli chodzi o rewolucję szkoleniową w terenie, to najczęściej wskazuje się braki jakościowe treningów. Ogólne założenia sobie, ale nie ma tam faktycznie usystematyzowanej pracy u podstaw, tylko każdy sobie rzepkę skrobie, prowadząc równie słabe zajęcia co wcześniej, tylko ewentualnie na lepszym boisku.

Do 2050 daleko, wiele można osiągnąć przez trzydzieści lat, ale na ten moment chińska piłka jest niesłychanie niekonsekwentna. Ogólne założenia są interesujące, ale wiele wskazuje na to, że władzom Chin może brakować cierpliwości. Jeśli jest to projekt obliczony na budowanie narodowego morale, to narodowe wkurwienie zwyczajnie wyciągnie wtyczkę.

Mało to już w piłce meldowało się ludzi z zewnątrz, którzy wierzyli, że wytrą światem futbolu podłogę, bo udało się w innych dyscyplinach bądź dziedzinach, a potem okazało się, że futbolowi bogowie nie cierpią pyszałków?

Z okazji rozpoczętego wczoraj Pucharu Azji w cyklu „Kierunek Azja” będziemy w najbliższych tygodniach prześwietlać azjatycką piłkę. Już teraz zapraszamy.

Leszek Milewski

Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

PRASA. Kręcina: Przydałby się „młodszy Gmoch”. Myślę tu o Engelu lub Janasie

W piątkowej prasie mamy przede wszystkim tematy związane z nowym selekcjonerem. Część wydaje się już nieaktualna.  PRZEGLĄD SPORTOWY „PS” prezentuje materiały o Szewczence, traktując go jako głównego kandydata do posady selekcjonera, ale my już wiemy, że nic z tego nie będzie i Cezary Kulesza wraca do opcji polskich. Nowy pomocnik Rakowa Częstochowa Szymon Czyż opowiada […]
28.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Brama dnia
27.01.2022

Nicolas Gillet kontra Pedro Obiang | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”, jak zawsze współtworzony z partnerami z Gatigo. NICOLAS GILLET VS O. LYON (27.01.2001) Dzisiaj proponujemy efektowne trafienie z rzutu wolnego autorstwa Nicolasa Gilleta…  PEDRO OBIANG VS PESCARA (27.01.2013) … i ładny strzał Pedro Obianga zza pola karnego.  Głosujcie! *** CYKL “BRAMA DNIA” WSPÓŁTWORZYMY Z FIRMĄ GATIGO – […]
27.01.2022
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Ishak nadrabia zaległości i walczy z czasem

Od tego, czy Mikael Ishak będzie w stanie szybko wrócić do gry może wiele zależeć w kontekście losów Lecha Poznań w drugiej części sezonu. Na razie szwedzki napastnik próbuje nadrobić stracony czas. Ishak miał ostatnio problemy zdrowotne, dlatego na obóz w Belek dotarł z opóźnieniem, a potem i tak trenował indywidualnie. W Turcji nie wystąpił […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Były piłkarz Schalke i FC Koeln na celowniku Lechii

Zdaniem Transfermarkt.ch Lechia Gdańsk może sprowadzić do siebie Christiana Clemensa. 30-letni skrzydłowy w pierwszej części sezonu pozostawał bezrobotny po wygaśnięciu umowy z SV Darmstadt. Wiosną ubiegłego roku piłkarz ten rozegrał 14 meczów w 2. Bundeslidze (1 gol, 4 asysty). Za ostatnie dwa i pół roku była to jedyna runda, w której Niemiec w miarę regularnie […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Jagiellonia szuka stopera, jest dwóch kandydatów

Sytuacja kadrowa Jagiellonii jeśli chodzi o środkowych obrońców wygląda fatalnie, dlatego klub chce w tym okienku sprowadzić nowego piłkarza na tę pozycję. Być może będzie to ktoś z dwójki Dani Suarez-Krystian Nowak. O zainteresowaniu Hiszpanem znanym z Górnika Zabrze informują Sportowe Fakty. Dani Suarez dał się zapamiętać jako zawodnik dość przeciętny w samej defensywie, ale […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Argentyńczycy przetestowali chilijską gościnność. Nie polecają

Podobno w miłości i na wojnie wszystko wolno. Nieco inaczej jest w futbolu, choć i tam zdarzają się nietypowe sytuacje, na podstawie których można by nakręcić piłkarskie Alternatywy 4. Utrudnianie życia rywalom na murawie jest rzeczą normalną, wręcz wskazaną jeśli myśli się poważnie o wygraniu meczu lub trofeum. Uprzykrzanie życia poza boiskiem jest już przejawem […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Fenomenalne trafienie Angela di Marii [WIDEO]

Reprezentacja Argentyny (bez Leo Messiego) wygrała na wyjeździe z Chile w ramach eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Angel di Maria kolejne raz przypomniał, że ma smykałkę do spektakularnych bramek. Spójrzcie tylko:  To 22 trafienie piłkarza PSG dla Albicelestes. Jak dotąd rozegrał on w kadrze 118 spotkań. Argentyńczycy plasują się na drugim miejscu w […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022