post

Opublikowane 21.11.2018 17:43 przez

redakcja

Co sezon są na większości meczów Chelsea. Jak sami mówią, w poprzednim ich licznik zatrzymał się pomiędzy 47 a 49 spotkaniami. Na swoją pasję wydają około 15 tysięcy złotych rocznie. Są w stanie przez kilka godzin czekać pod ośrodkiem treningowym The Blues, by po zajęciach złapać kilku piłkarzy na selfie.

Z Marcinem Szczawińskim, Michałem Jarząbkiem i Maćkiem Kwiecińskim spotkałem się przy okazji wizyty w Londynie, przed meczem Chelsea z BATE Borysów w ramach Ligi Europy. W „Brazilianie”, jednym z ulubionych pubów nie tylko chłopaków, ale i na przykład Davida Luiza (jego koszulki i zdjęcia wiszą tutaj… no wszędzie), porozmawialiśmy nieco dłużej o ich pasji. Absorbującej czas i pieniądze. Wymagającej dużych poświęceń. Ale i nadającej rytm ich życiu od ładnych paru lat.

***

Pierwsze wrażenie, jak wiadomo, można zrobić tylko raz. Cóż, nasza znajomość nie zaczęła się najlepiej.

– A ty, komu tak prywatnie kibicujesz?

– Tottenhamowi.

Cisza. Przez moment poczułem się tak, jakbym na kinderbal wpuścił wujka z wąsem specjalizującego się w sprośnych dowcipach.

– Czyli co, już się nie lubimy? – pytam z nutką obawy. Wtedy doszło do mnie, że przyznawanie się do kibicowania Kogutom w pubie wypełnionym fanami Chelsea tuż przed meczem to nie najlepszy pomysł.

– Nie no, prywatnie spoko, sam znam wielu kibiców innych klubów – mówi Marcin. Ale czuję, że zaufania tym wyznaniem nie zbudowałem.

– Co innego, gdyby to był wyjazd… – dorzuca Maciek Kwieciński, czy, jak mówią tutaj na niego właściwie wszyscy, „Charliee”. 

– Każdy mecz zaczynamy od pozdrowień dla Tottenhamu. „We hate Tottenham”. Niechęć między tymi klubami jest wielka. Wśród kibiców Chelsea dwie najbardziej znienawidzone ekipy to właśnie Tottenham i Cardiff. Jak Walijczycy byli tu w 2010 roku, to normalnie latały krzesła, stoły. Było ostro – wspomina Michał Jarząbek.

Kilka pint później moje winy zostały jednak odpuszczone. A przynajmniej taką mam nadzieję.

Selfie po meczu w każdym razie nie odmówili.

44889111_2366428246761254_369032437704949760_nOd lewej: pewien sympatyczny redaktor, Michał Jarząbek i Marcin Szczawiński. 

***

– Pierwszy raz byłem na Chelsea w 2009 roku, gdy graliśmy z West Hamem. Lampard strzelił wtedy bramkę z karnego. Pamiętam, że to jeszcze mama kupowała mi bilety – wspomina Kwieciński.

– Ja jestem w Londynie od 2007 roku. Pierwszy bilet kupiłem pod stadionem. Ale kibicuję dużo dłużej. W pełni dowartościowanym kibicem czułem się jednak dopiero wtedy, kiedy pierwszy raz wszedłem na stadion. Oglądałem Premier League w zasadzie od kiedy pojawiła się w Canal+, ale to zupełnie inna bajka – mówi Szczawiński. – Przychodzi dzień meczowy i nie potrafisz usiedzieć w miejscu, skupić się na niczym innym.

Każdy z takich dni meczowych to dla chłopaków wydatek rzędu stu funtów na głowę. Czasami nieco mniej, czasami więcej.

– To nie jest tania pasja, ale rozmawiamy o innych zarobkach niż w Polsce. Tutaj przy średnich zarobkach w wysokości 20 tysięcy funtów rocznie, te 3 koła to nie taki wielki uszczerbek. Gorzej to brzmi, jak pomnożysz przez pięć, czy ile akurat wynosi kurs funta. Ktoś powie „kurwa, piętnaście koła to ja w rok nie zarobię”. Sam pochodzę z Warmii i Mazur, gdzie ludzie zarabiają po 800 zł miesięcznie. Mój ojciec ze stażem prawie że emerytalnym ma 1200 zł. On by sobie nie mógł na jeden mecz pozwolić… – mówi Marcin.

I wylicza:

– Same bilety na mecze to około tysiąca funtów rocznie, jeśli nie masz season ticket. Do tego program meczowy, piwo, dojazd, paliwo. Bilet na ligę kosztuje średnio około 50-60 funtów. Program za 3 funty, piwo za piątaka. Najpierw pijesz kilka po taniości z lokalnego sklepu, ale później chcesz się jak człowiek napić w pubie. No i pomeczowa impreza, która różnie się kończy – śmieje się Marcin, a „Charliee” dopowiada: – W przypadku Marcina dolicz drugie tyle na te imprezy!

Tańsze, paradoksalnie, są wyjazdy.

– Bilet to 30 funtów, jedziemy zwykle we czterech, więc paliwo to 10, maksymalnie 20 funtów. Możesz jechać buesem, ale on zawozi pod stadion, po meczu masz dziesięć minut, żeby wsiąść, nie masz alkoholu w drodze. A jak my jedziemy, to tu się na piwo zatrzymamy, albo pośpimy, albo pośpiewamy – mówi Szczawiński. – Wielu ludzi nie przychodzi na mecze domowe, jeżdżą tylko na wyjazdy. Tutaj przychodzą turyści, masa Chińczyków, a jak jedziemy na wyjazd, są sami Angole. Gdzie nie jedziesz, te same mordy. Każdy zna przyśpiewki. Na mecze poza domem jest zwykle pula 3000 biletów. To wstaję o siódmej rano i staję w kolejce na długo nim w ogóle zaczyna się sprzedaż. Musisz się zmieścić w tych trzech tysiącach, nie ma wyjścia – tłumaczy.

On akurat zwykle jest kierowcą. Dlatego jeśli wyjazd, to chłopaki przeznaczają na niego cały dzień. – Jak pojedziemy dużo wcześniej, to te dwa-trzy browary przed meczem zdążą ze mnie zejść do powrotu po 9-10 godzinach. Atmosfera jest super.

30709872_2225680234116302_2725858400939278336_nOd lewej: Kwieciński, Jarząbek, Szczawiński

Jakie wyjazdy chłopaki wspominają najlepiej?

Kwieciński: – Stoke-on-Trent. 2015 rok. Najgłośniejsi kibice w Anglii, nikt nie może się z nimi równać. To jest miasto, gdzie fani żyją klubem, na dobre i na złe. Niesamowity klimat.

Szczawiński: – Ja kibicowsko mam wielki sentyment do Anfield. Nawet na kibicach Chelsea „You’ll Never Walk Alone” robi wielkie wrażenie. 

Jarząbek: – Southampton i od 0:2 do 3:2. Siedzieliśmy bardzo blisko, po golu na 3:2 jedni polecieli na drugich jak domino, taka była euforia.

Kwieciński: – Ja za to największe siniaki miałem ostatnio po Liverpoolu na wyjeździe w Carabao Cup, jak Hazard zasadził bramkę. Co to był za mecz!

Szczawiński: – Meczowo? Też Southampton z poprzedniego sezonu. Sezon do dupy, ale nadal gramy o TOP4, a tu szybkie 0:2. Wchodzi Giroud, robi robotę, wygrywamy 3:2. Mam szczęście, że jak wyciągam telefon, często pada dla nas bramka. Mam na Instagramie wideo z tamtego meczu, szaleństwo.

Pytam, jak chłopaki zareagowały, gdy gola przeciwko The Blues strzelił wcześniej Janek Bednarek.

– Tak jak oni na boisku nie mają sentymentów, gdy grają ze swoimi kumplami, gdy – powiedzmy – Krychowiak wychodzi przeciwko Szczęsnemu, tak i my nie byliśmy szczęśliwi w tamtej chwili. Ale na koniec meczu, mając 3:2, to cieszyłem się, że Polak zadebiutował właśnie w meczu z Chelsea, od razu z golem.

Chłopaki mają nawet swoją flagę, uszytą na miejscu, która wisi na każdym domowym i wyjazdowym meczu CFC. – To nasz projekt, uszyty przez ludzi, którzy robią flagi dla wszystkich ekip w kraju, typowych casualsów. Robiliśmy flagę u nich jako pierwsi Polacy. Zadebiutowała na Old Trafford, zjeździła już kawał Wielkiej Brytanii. Flaga nie jest związana z nikim, z żadnym konkretnym fanklubem. Jest po prostu symbolem mieszkających w Anglii kibiców Chelsea. Każdy, kto kibicuje The Blues i kto tutaj mieszka może się pod nią podpiąć. Zresztą staramy się spotykać z innymi fanami. Kiedyś działaliśmy w True Blue Poland, ale ludzie tam odebrali nas tak, jakbyśmy chcieli im odebrać władzę – bo jesteśmy na miejscu i robimy więcej. Nasze drogi się nieco rozeszły, ale nie odcinamy się od nikogo – tłumaczy Jarząbek.

43204942_2322975384439874_5719176793496223744_n

40607193_2123190744380496_2635916142174011392_n

Kibicowanie i przebywanie za swoim zespołem setek kilometrów to jednak tylko fragment tej części życia chłopaków, która jest w całości pomalowana na niebiesko. Do tego dochodzą bowiem „polowania”.

– Polujemy na naszych piłkarzy. Chłopaki mają parcie na szkło, robią sobie z nimi fotki, ja natomiast zbieram autografy naszych piłkarzy. Robię to od 2008 roku, co sezon kupuję trzy koszulki meczowe, domową, wyjazdową i trzecią. Na jednej zbieram wszystkich, na dwóch pozostałych – konkretnych piłkarzy. Każdy autograf zdobyłem sam, brakuje mi z tego okresu tylko jednego – Yossiego Benayouna. Przyszedł i chwilę później wyjechał się leczyć do Izraela czy gdzieś. W tym sezonie do zgarnięcia są jeszcze dwaj – Drinkwater i Hudson-Odoi. Bo nie grają – opowiada Jarząbek.

Koszulka jest już w pełni gotowa na dwa brakujące podpisy, zawsze jeździ z nim „napięta”. Czasami na zdobycie podpisu są bowiem sekundy, a nieprzygotowanie może oznaczać niepowodzenie. O ile są zawodnicy, którzy podpisują cierpliwie, o tyle z takim Courtois w poprzednim sezonie Michał męczył się bardzo długo. 

IMG_0405

fullsizeoutput_244f

– Poświęcamy na to bardzo dużo czasu. Na zdobywanie fotek, autografów. Jak przyszedł Sarri, nie wiedzieliśmy jeszcze, że będą zmienione godziny treningów. Pierwszy jego dzień zajęć w klubie, podjeżdżamy pod Cobham na 12:00, czyli na godzinę, o której zawsze piłkarze wyjeżdżali po pierwszej sesji treningowej. Mamy tam taką swoją miejscówkę, gdzie zawodnicy zawsze się nam zatrzymują. 12:00. 13:00. 14:00. 15:00. I nic. Godzina 16:00, piłkarze dopiero wjeżdżają do ośrodka, zaczęli wyjeżdżać dopiero o 19:30. A my czekaliśmy osiem godzin jakbyśmy siedzieli w robocie – opowiada Szczawiński.

– Za to w piątek Willian miał urodziny. Podjechaliśmy pod jego klub, złapaliśmy tam prawie wszystkich. Przyjechaliśmy około 21:00, byliśmy w domu jakoś koło 2:00, a na 6:00 do roboty. Trzy godziny snu. Ale było warto – mówi Kwieciński. – Mamy już nazbieranych kilka tysięcy zdjęć ze wszystkich sezonów, kiedy jeździmy za Chelsea. Jakbym chciał ci pokazać album „Piłkarze 2017”, to spędzilibyśmy tutaj cały dzień.

– W sztabie mamy jednego znajomego, masażystę. Brazylijczyka, ale mówiącego po polsku. Zawsze sprzeda nam jakieś info, których inni nie mają. Teraz już rozkład treningów mamy opanowany, tak samo jak za Conte. Wiesz, samo się to nie zrobi, musisz parę razy pojechać, zobaczyć. Raz, drugi, trzeci, wymienisz się informacją z innymi kibicami, tak to działa – dopowiada Jarząbek.

14731300_1710100822640386_3842993407836350530_n

– Wiemy, w którym hotelu zatrzymują się przed meczem, mniej więcej gdzie mieszkają, kojarzymy wszystkie WAGs, znamy rejestracje samochodów – chwali się Kwieciński.

Czy to już stalking? Gdy zadaję takie pytanie, chłopaki z tego żartują. No ale co, trochę tak jest, nie?

W „polowaniach” przeszkadzają przede wszystkim łowcy autografów nastawieni na zysk. Zwykle stała ekipa, której przedmioty później łatwo zlokalizować na eBayu.

– Chłopaki podchodzą po podpis do takiego Gary’ego Cahilla z albumem, gdzie mają na dwóch stronach 24 takie same karty kolekcjonerskie. Wiadomo, że to pójdzie na sprzedaż. Piłkarze doskonale o tym wiedzą, ci sami ludzie molestują ich o autografy co tydzień, w każdej możliwej chwili – mówi Jarząbek. I dodaje: – Miałem taką sytuację z Willianem. Po meczu czekam na zawodników ja i paru chłopaczków. Wyszedł jako pierwszy, podpisał mi koszulkę, dwa programy meczowe i kartę dla chłopaka z Polski, bo wiedział, że ja tego nigdzie nie wystawię, że to faktycznie dla mnie. Już mnie kojarzył. Tamtym podpisał tylko po jednym zdjęciu. Willian to zresztą mój ulubiony gracz, mam z nim świetny kontakt, zawsze jak go widzę, to zagaduję, dostałem od niego nawet kiedyś koszulkę meczową. Jak mnie widzi, to jest kompletnie inna narracja niż z tamtymi.

***

Kolejna ogarniana przez chłopaków kwestia, to organizacja wyjazdów dla kibiców CFC z Polski, w czym specjalizuje się „Charliee”.

– Załatwiamy wyjazdy na mecze Chelsea, już razem z pomocą z wyborem i bukowaniem hotelu. Rocznie przyjeżdża około 100-120 osób. Ludzie wychodzą na tym lepiej niż kupując przez strony odsprzedażowe czy pod stadionem. Jest wiele miejsc, gdzie ludzie są – co tu dużo mówić – robieni w chuja.

Jak ustrzelić jelenia „na bilet”? To bardzo proste. Kibic zarejestrowany w systemie kupuje bilet na mecz i dostaje wejściówki pocztą. Wystawia je do odsprzedaży, a następnie dzwoni do klubu zgłosić, że przesyłka z biletami do niego nie dotarła. Klub unieważnia tamte wejściówki i wysyła nowe. Osoba zrobiona w konia zostanie odbita na kołowrotkach, a oszust nie tylko dostanie kasę, ale też bez problemu wejdzie na spotkanie.

– Oczywiście to duże ryzyko dla takiego kibica, bo jeśli klub się o tym dowie, może usunąć mu konto, nawet dożywotnio uniemożliwić kupno wejściówek. Ale system jest ułomny, mi na przykład chcieli zablokować konto, dopiero gdy pokazałem komplet biletów z meczów, na których byłem w kilku sezonach, przyznali się do błędu – tłumaczy Jarząbek.

Jak mówi, w momencie, w którym dostał wiadomość, że jego konto kibica zostało zablokowane, serce stanęło mu w gardle.

***

Podporządkowanie swojego życia prywatnego i zawodowego pod ukochany klub. Niesamowita wytrwałość i cierpliwość. Chęć spędzenia kilku godzin wyłącznie w oczekiwaniu na jedno zdjęcie czy podpis. Można mówić, że to freaki. Świry. Maniacy.

Dla mnie to ludzie, którzy oddychają swoim klubem. Którzy nadają tej całej zabawie zwanej futbolem sens. Ale przede wszystkim – przesympatyczni goście, w których płonie ogień pasji, jakiego wielu nigdy w swoim życiu nie doświadczy.

SZYMON PODSTUFKA

fot. własne/prywatne galerie Marcina Szczawińskiego, Michała Jarząbka i Macieja Kwiecińskiego

IMG_0403

IMG_0409

IMG_0414

IMG_0416

IMG_0422

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Anglia
04.12.2021

Chelsea przyjęła trzy gole. Z Młotami nie ma żartów

Kibic piłkarski nie mógł wymarzyć sobie lepszego otwarcia soboty. Weekend dopiero co się zaczął, siadasz na kanapie jeszcze przed 14, a dostajesz spektakl na miarę środowego wieczoru z Ligą Mistrzów. Poza tym, kto wie, może już w przyszłym sezonie przed meczem West Hamu z Chelsea wybrzmi hymn Champions League. Młoty pokonały dzisiaj lidera tabeli i […]
04.12.2021
Anglia
03.12.2021

Był piłkarz, nie ma piłkarza. Saul Niguez zweryfikowany

Przejście Saula Nigueza do Chelsea było jednym z najgłośniejszych wydarzeń ostatniego dnia letniego okienka transferowego. W zasadzie, aby być precyzyjnym, było to jedno z najgłośniejszych wydarzeń nocy, już po oficjalnym zakończeniu okienka. Wypożyczenie z Atletico Madryt zostało bowiem ogłoszone już po północy. Problem w tym, że mamy grudzień, a Saul nie zrobił nic, za co […]
03.12.2021
Anglia
03.12.2021

Najbardziej absurdalne gole w historii Premier League

Za nieco ponad pół roku Premier League będzie obchodzić swoje trzydziestolecie, a na jej boiskach padły w tym czasie dokładnie 30302 bramki. Spośród takiego zbioru wcale nie jest łatwo wybrać tylko kilka tych najładniejszych lub najważniejszych. My, zmotywowani wczorajszymi wydarzeniami na Old Trafford, postaraliśmy się wybrać pięć tych najbardziej absurdalnych, które zostały zdobyte w niecodziennych […]
03.12.2021
Anglia
02.12.2021

Ronaldo znów zagra z Arsenalem. Tym razem bez Vieiry, Keowna i Henry’ego

Zestawione obok siebie herby Manchesteru United i Arsenalu zawsze zwiastują rywalizację dwóch wielkich klubów. Mimo że obu dzisiejszym drużynom daleko do tych ze starć na szczycie Premier League z przełomu wieków, jest jeden człowiek, który łączy oba wątki. Cristiano Ronaldo znów zmierzy się z Arsenalem na Old Trafford. Nie będzie to jednak ten sam Arsenal, […]
02.12.2021
Anglia
02.12.2021

Jak Arsenal wreszcie odkrył swoją tożsamość

Wyniki meczów Arsenalu zadowoliłyby największych fanów porządku i równowagi. Trudno wskazać spotkanie, w którym podopieczni Mikela Artety wygraliby niezasłużenie, a jednocześnie trudno znaleźć starcie, gdzie odnieśliby przypadkową porażkę. Arsenal w ostatnich miesiącach zaczął grać na całego. Albo jego kibice skaczą z rękoma zaciśniętymi w geście triumfu, albo rzeczone ręce przykładają do twarzy. Trudno jednak odbierać […]
02.12.2021
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło Extra
25.11.2021

„Osiem kontaktów z piłką i dwa gole. Jakość, a nie ilość”

„Praca procentuje”. To wyrażenie padło podczas tego wywiadu kilka razy. Adam Buksa zdobył szesnaście bramek w MLS, wszystkie z pola karnego. Nikt w kończącym się sezonie nie strzelił więcej goli z gry. Polak codziennie ćwiczy wykończenie na treningach indywidualnych, a gry tyłem do bramki uczy się przy pomocy sprzętu z NFL. Diametralnie zmienił swoją charakterystykę. Już nie […]
25.11.2021
Weszło Extra
23.11.2021

Michał Kołodziejczyk: – Widz nie jest idiotą

Czy reporterowi wypada siedzieć w biurze? Dlaczego rozmowę z Mohamedem Salahem przed Bitwą o Anglię oglądało tylko sześć tysięcy osób? Czy polski widz jest idiotą? Dlaczego dziennikarze podający newsy mają giętkie kręgosłupy? Jak Franciszek Smuda opowiadał mu o hotelowych ekscesach w kadrze i dlaczego nigdy nie napisze już, że „piłkarz powinien zmienić zawód”? Czy podoba mu […]
23.11.2021
Weszło
18.11.2021

„Kolega, który był w pace, jest najsympatyczniejszy w drużynie”. Jakub Szumski o grze w Turcji

Jakub Szumski w styczniu tego roku zamienił Raków Częstochowa na Erzurumspor. Wiosną grał praktycznie w każdym meczu, jego drużyna świetnie zaczęła, ale ostatecznie zabrakło jej punktu do utrzymania w tureckiej ekstraklasie. Polski bramkarz początkowo nie chciał zostawać w klubie, koniec końców dał się jednak namówić na dalszą współpracę w drugiej lidze. Trener, który nawet nie […]
18.11.2021
Weszło Extra
22.10.2021

Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów?

Dla polskiego postronnego kibica – takiego jak ja – puchary są swego rodzaju świętem. Dla sympatyka Legii? W tym sezonie są jedynym, co trzyma go przy kibicowskim życiu (bo przecież nie liga). Dla fana Napoli? Smutnym obowiązkiem, który trzeba odbębnić. A w zasadzie najlepiej, jakby ich nie było. Po świetnym początku Napoli – osiem na […]
22.10.2021
Weszło Extra
21.10.2021

Weszło z Neapolu: kościół Diego Maradony

Czy futbol zna bardziej nadużywane stwierdzenie niż „piłka nożna jest tu (wpisz dowolne miasto) religią”? Prawdopodobnie nie. Dlatego mając pełną świadomość wagi tego słowa stwierdzam, że w Neapolu… Nie, to nie piłka nożna jest religią. To Diego Maradona. Ktoś znacznie większy niż wybitny piłkarz z zasługami. Ktoś równy Bogu. Obejrzałem kapliczki poświęcone Boskiemu Diego, widziałem […]
21.10.2021
Weszło Extra
18.10.2021

Tymin. Jak raper został wicedyrektorem skautingu?

„W rok z rapera w gwiazdę pop”, nawijał w jednym z kawałków Quebonafide. Podobnej drogi nie przeszedł Tymin, który z obiecującego rapera stał się… wicedyrektorem skautingu Zagłębia Sosnowiec. W nieco ponad rok, bo swoją pracę zaczął w 2020, chwilę po tym, jak wypuścił w świat dwa single po podpisaniu kontraktu z Sony Music, czyli jedną […]
18.10.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021