post Avatar

Opublikowane 06.10.2018 15:58 przez

redakcja

Przez ostatnie lata kwestia szkolenia młodzieży urosła do jednego z najbardziej palących problemów polskiej piłki. Nic więc dziwnego, że PZPN wreszcie postanowił coś tym zrobić i poprzez Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich chce wskazać, kto szkoli najlepiej w kraju i gdzie warto posłać swoje dziecko. W teorii założenia projektu prezentują się okazale, ale w zderzeniu z praktyką nie wszystko wygląda tak różowo, jak na papierze. I właśnie o tym w ostatnim odcinku „Stanu Futbolu” rozmawiali Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN, Magdalena Urbańska, dyrektor departamentu ds. piłki amatorskiej, właściciel szkółki piłkarskiej „Champion”, Marcin Mięciel oraz trener piłkarski i zawodnik KTS-u Weszło, Mateusz Oszust. Dyskusja była żywa i konkretna, a przede wszystkim pozwoliła odpowiedzieć na wiele pytań związanych z projektem i bez wątpienia rozwiać przynajmniej niektóre wątpliwości. 

Wprowadzenie Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich przez Zbigniewa Bońka zostało określone jako momentem przełomowy, który podniesie nie tylko poziom szkolenia, ale wręcz całej polskiej piłki. W „Stanie Futbolu” tego stanowiska twardo bronili Sawicki i Urbańska, przedstawiając szereg argumentów przemawiających za racjonalnością związkowego pomysłu. – To, co na ten moment jest definiowane, to około 3,5 tysiąca szkółek piłkarskich, które szkolą dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Chcielibyśmy się skupić na tym, czy te szkółki rzeczywiście szkolą dobrze, czy mają odpowiednią infrastrukturę, czy trenerzy posiadają wymagane licencje i czy jako PZPN, poprzez tę certyfikację, możemy im pomóc – w ten sposób zarys programu nakreślił Maciej Sawicki.

PZPN nad programem pracował ponad rok, odbywając w tym czasie szereg rozmów z właścicielami szkółek i akademii oraz członkami Wydziału Szkolenia. Efekt końcowy, w którym sprecyzowano kryteria oceny jest wypadkową właśnie tych konsultacji. – Musimy pamiętać, że nasza certyfikacja ma trafić przede wszystkim do dzieci i rodziców. Po Euro 2012 nastąpił wielki boom na szkółki, które otwierały się jako działalność pozaszkolna. Co ciekawe, wcale nie było nam łatwo zdiagnozować, ile tych podmiotów tak naprawdę jest na rynku. Spectrum podmiotów, które mogą prowadzić szkolenie, jest więc bardzo szerokie. W zeszłym roku udało się przeprowadzić badania dotyczące tego, kto gra w piłkę i dlaczego. Wynikało z nich, że ponad 600 tysięcy dzieci do 14 roku życia chce zostać piłkarzem. Doszliśmy do wniosku, że trzeba zrobić coś, aby pomóc rodzicom podejmować odpowiednie decyzje. Zależało nam na tym, żeby wskazać rodzicom właściwą drogą i pokazać im, że szkolenie istotne jest od samych podstaw. Kryteria, które wypracowaliśmy nie są aż tak wymagające, by jak najwięcej podmiotów nie mogło ich spełnić, dając jednocześnie jakość i pewność – tłumaczyła z kolei Magdalena Urbańska.

Realia, które stworzył PZPN nie są jednak do końca akceptowalne przez właścicieli szkółek i akademii. Prowadzący szkołę techniki futbolu „Champion” Marcin Mięciel, który ze szkoleniem dzieci ma kontakt praktyczny, jest zdania, że same certyfikacje i przyznawanie gwiazdek nie będzie miało aż tak dużego przełożenia na rodziców, jak przedstawia to piłkarska centrala. – Rywalizuję o dzieci, bo wiadomo, że gdy do mnie przyjdą, to dysponuję większymi funduszami i mogę się rozwijać, ale nawet taki profesjonalizm, jaki jest u nas nie spowodował, że wszyscy do mnie przyszli. Kluczem często jest lokalizacja. Ostatnio przeniosłem zajęcia do hali oddalonej od poprzedniej o trzy i pół kilometra i trójka dzieci nie przyszła. W ogóle, brzydko mówiąc, są dwa rodzaje rodzica. Rodzice świadomi, z którymi spotykam się na co dzień, lepiej niż ja i ludzie w PZPN-ie orientują się, gdzie jest dobra akademia i gdzie się dobrze szkoli – przekonywał były piłkarz warszawskiej Legii.

Sawicki ripostował, że program certyfikacji jest kompletnie dobrowolny, więc będą w nim uczestniczyć tylko chętne szkółki. Jednocześnie zaznaczył, iż PZPN liczy, że związkowy certyfikat ułatwi właścicielom szkółek i akademii pozyskiwanie sponsorów czy współpracę z władzami lokalnymi. – Gorąco wierzymy, że jeżeli szkółka dostanie nasz certyfikat, to razem z wójtem, prezydentem czy burmistrzem będzie mogła spróbować podnieść infrastrukturę.

Związek na razie nie ma jednak w planach dotowania szkółek z własnych funduszy. Pierwszy etap programu zakłada bowiem wyłącznie certyfikację ośrodków. Niemniej cały czas prowadzone są rozmowy z władzami lokalnymi, a przede wszystkim państwowymi, które być może doprowadzą do tego, że – jak określił to sekretarz generalny PZPN – w drugim etapie pojawi się też marchewka.

Jakie zatem profity z otrzymania złotej gwiazdki będą czerpać ci, którzy już teraz szkolą na wysokim poziomie i nawet bez najwyższej oceny wystawionej przez ludzi ze związku mają pod swoimi skrzydłami bardzo dużo dzieci? W pierwszej fazie programu będzie to wyłącznie potwierdzenie wysokiej jakości wykonywanej tam pracy i ewentualny znak dla sponsorów sygnowany logo PZPN, że faktycznie warto wejść do niej ze swoim kapitałem.

Takie korzyści, jak zresztą zauważył Sawicki, mają jednak tylko doraźny charakter i w gruncie rzeczy nie są pewne, a jak wiadomo – bez pieniędzy nie ma rewolucji. Marcin Mięciel zasugerował, że w związku z tym cały proces powinien być poprzedzony znalezieniem sponsorów i zorganizowaniem środków, które potem mogłyby zostać rozdysponowane między szkółkami. – Jako PZPN macie olbrzymie możliwości i znacie ludzi na najwyższym poziomie. Powinniście znaleźć sponsorów i może nawet nie dawać pieniądze, ale kupować sprzęt czy dotować budowę boisk – przekonywał „Miętowy”.

Na inne problemy uwagę zwrócił Mateusz Oszust mówiąc, że z kwestiami finansowymi związane są także obawy trenerów. – Rozmawiałem ze znajomymi trenerami o tym, jak widzą cały projekt. Przede wszystkim boją się, że będzie się od nich wymagało czegoś więcej, za co właściciele szkółek nie będą w stanie im zapłacić. Obawy dotyczą też sposobu egzekwowania programu. Mówiąc wprost, chodzi o to, czy to nie będzie kolesiostwa. Z tego, co czytałem wczoraj, to różnice między srebrną a złota gwiazdką są bardzo niewielkie. Na dobrą sprawę mógłbym więc napisać sobie program na kolanie i dostać złotą gwiazdkę.

Tego typu zastrzeżenia Sawicki i Urbańska zbijali jednak argumentem o doświadczeniu PZPN-u, pod którego egidą w całym kraju działa 29 akademii również podlegających pod certyfikację. – Prowadzimy szczegółowy monitoring wszystkich naszych inicjatyw. Mamy grupę trenerów-monitorów, którzy posiadają kwalifikację UEFA A i wyżej oraz minimum dwuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą. Żaden monitor nie sprawdza swojego województwa, co wyklucza kolesiostwo. Co pół roku zmieniają się też osoby, które monitorują dane województwo. Dialog i komunikacja działają jednak w dwie strony. Raz w roku przeprowadzamy ankietę wśród trenerów i wyrywkowo rozmawiamy z rodzicami – tłumaczyła Urbańska.

Szczegółowa weryfikacja to oczywiście bardzo pozytywny aspekt całego projektu, ale nawet w ten sposób nie da uciec się od innych wątpliwości dotyczących kryteriów przyznawania gwiazdek. Mięciel zwracał uwagę chociażby na fakt, iż najwyższe wyróżnienie mogą otrzymać tylko te szkółki, które prowadzą zajęcia dla dzieci obu płci z przedziału wiekowego 6-12. – Rocznie mam w sprawie dziewczynek dwa-trzy telefonu. Nie ma takiej możliwości, bym zebrał całą drużynę, więc odsyłam je do akademii w Piasecznie, która jest obok mnie.

Maciej Sawicki przekonywał jednak, ten punkt wymaga jeszcze przedyskutowania, bo choć liczba dziewczynek chcących grać w piłkę stale rośnie, to jednak w niektórych lokalizacjach rzeczywiście może być ciężko o złożenie całej drużyny. Równocześnie zwracał uwagę, że rolą PZPN-u jest wyciągnięcie ręki do szkółek i pomoc w zorganizowaniu grup treningowych dla dziewczynek. – Jeżeli byłoby wystarczająco dużo chętnych i byłby też kolejny trener, który mógłby się tym zająć, to być może szkółka utworzyłaby taką grupę. To pewnie wiązałoby się z kosztami i tutaj widzę rolę Polskiego Związku Piłki Nożnej. A jeśli nie, to powinniśmy się zastanowić, czy to kryterium faktycznie powinno być zaimplementowane.

Spornym punktem dyskusji była też kwestia liczebności grup zajęciowych i tego, ilu trenerów powinno przypadać na jedno dziecko. Zgodnie ze związkowymi, aby otrzymać złotą gwiazdkę, na dwanaścioro dzieci powinien przypadać jeden trener, co jest dość rygorystycznym kryterium, które generuje dodatkowe koszta. – Utrzymanie trenerów prawdopodobnie będzie przerzucane na rodziców. A zwyczajnie nierealne jest, by rodzice z własnej kieszeni opłacali kolejnego trenera – argumentował Mateusz Oszust.

Druga strona dyskusji obstawała przy tym, że złota gwiazdka, choć bez wątpienia świadczy o wyjątkowości szkółki, wcale nie oznacza, że tylko tam szkoli się w idealny sposób. Ośrodki nagrodzone gwiazdką srebrną lub brązową w ocenie Macieja Sawickiego również są godne uwagi, choć szkolą na mniejsza skalę i w nieco gorszych – według programu certyfikacji – warunkach. Zresztą wśród ponad 250 dotychczas ocenionych szkółek zdecydowaną większość stanowią właśnie te, którym przyznano gwiazdkę brązową. Obecnie jest ich 182 przy 66 srebrnych i 17 złotych.

W pierwszym roku funkcjonowania Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich ma kosztować około trzy miliony złotych. Na tę kwotę składa się działalność pracowników terenowych oraz kwestie administracyjno-informatyczne. Wiele wskazuje również na to, że mimo różnych wątpliwości, projekt przyjmie się bezinwazyjnie, a PZPN liczy nawet, że w dłuższej perspektywie jego beneficjentami będą kluby ekstraklasy. Ale dla szkółek piłkarskich, zwłaszcza tych, które nie mają się czego bać, program też wygląda na korzystną opcję. Choć Marcin Mięciel jest przekonany, że akurat im najbardziej potrzebna jest marchewka.

Opublikowane 06.10.2018 15:58 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 10
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KazimierzZdzislaw
KazimierzZdzislaw

Dzięki za zaoszczędzenie godziny czasu. Pytanie jest takie – po co to oglądać, skoro wszystko zostało wyżej streszczone?

Krzycho
Krzycho

Bardziej zainteresowani (właściciele szkółek, trenerzy, rodzice) – obejrzą całość, mniej zainteresowani- jak ty – przeczytają streszczenie.
Już wiesz, że pytanie „po co to oglądać?” jest idiotycznie debilne, czy jeszcze nie?

sqnatop
sqnatop

Warto było obejrzeć aby zobaczyć beztroskę naprawde grubej pani w jej wypowiedziach… Tak jakby Problemy Polskiego szkolenia razem z talerzem zjadła, zagryzając brakiem szacunku do ludzi ktorzy w tym siedzą od 5-10 lat i temat znaja od podszefki. Do tego pan Sawicki jawnie apelujacy o to aby samorządy itp dawaly naklad finansowy na szkolenie trenerow( oczywiscie w pzpn) bo maja gwiazdeczkę pzpn. I odrazu to wszystko zmienia, kasa leje sie strumieniami… Tyle ze do pzpn. Na brązowej gwiazdce moze nasze dzieci szkolić koleś ” po 2 weekendach szkolenia w pzpn za 800zl” da nam to napewno ogromną jakość szkolenia! To samorzady itp. Powinny inwestowac w trenerow… Do tego kasa pompowana w „trenerów monitorów” korwa oni przecierz za 1500zl jak trener w szkolce nie zarabiają a za swoja wache i nocleg delegacja nie beda jezdzic…500 szkółek…. Trenerow już brakuje nawet w 3 lidze zawodowej…. Skad wziasc wyszkolonych ludzi w calym tym przedsięwzięciu? Przecierz to caly pion zarządzający weryfikujacy itp jest potrzebny! A kazdemu trzeba płacić! Na koniec panie Sawicki… Macie 32mil plus mozliwych sponsorów na jebaną „MARCHEWKĘ” chcecie przeznaczyc w nast. Roku 3 miln. To wychodzi ze jakieś 20 opierdala wam administracja! Czas moze cos z tym zrobic.

bieszczadzki legionista
bieszczadzki legionista

te blędy ortograficzne robisz specjalnie, prawda? że niby zart taki, co?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jaadam
jaadam

Boniek chce polozyc lape na szkolkach pilkarskich proponujac im certyfikat od PZPN.Oczywiscie za oplata.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Wiadomo jak będzie działał PZPR owski certyfikat, temu damy bo to znany kopacz, tego bo od naszych i zna tego tamtego, a ten z poza układu to ma za mało zieloną trawę. Tutaj leży za duża kasa żebyście mogli mydlic oczy bajkami.

okrutnik
okrutnik

Kolejny korupcjogenny przepis uchwalony przez jedynie słuszne władze polskiej piłki . Brakuje kasy ? wymyślmy przepis , dzieki któremu bedzie można brać w łapę !! Dle dobra polskiej piłki oczywiście !! W tym kraju zawsze bedzie gówno !! komunistyczny styl uprawiania władzy. WYPIERDALAĆ CHUJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pre
Pre

wszystko na niby

niby dziennikarze z niby ekspertami rozwiazuja niby problemy niby pilki noznej

niby fani udaja ze im to zwisa

WF
WF

Najzabawniejsze, że te wszystkie certyfikaty są potrzebne PZPN, bo to on nie wie jaki jest standard szkółek i kto jak szkoli. Szukają frajerów którzy zrobią za nich czarną robotę. Oni będą wielce sprawdzać. Rodzice na jakim boisku dzieci ćwiczą, czy jest tam trawa, szatnie, światło wiedzą po pierwszej wizycie.
A w 99% zapiszą dzieci do najbliższej szkółki. Szczególnie jeśli w gminie jest tylko jedno boisko. Na którym jeszcze sami grali. Zasygnalizował to p. Mięciel. Kolejne 3 miliony roztrwonione. A mogły być wydane (rozdane swoim) na darmowe kursy dla trenerów. Swoją drogą często w klubach lepsi są trenerzy po szkole zawodowej, niż ci z PRO którzy nigdy nie wyszkolili żadnego dzieciaka.
Bez marchewki nic z tego nie będzie.

Kanał Sportowy
30.10.2020

Hejt Park w dobrym składzie. Tymoteusz Puchacz gościem Michała Pola!

Wczoraj wieczorem Tymoteusz Puchacz walczył z piłkarzami Rangersów w Glasgow, dziś zmierzy się z waszymi pytaniami w Hejt Parku. Trudniejszy rywal? Pewnie ten piłkarski, choć tu wszystko zależy od was. Zapraszamy serdecznie o godzinie 20, program poprowadzi Michał Pola.  
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Czy FC Młodzieżowiec zdobyłby mistrzostwo Polski? | FOOTBALL MANAGER FICTION #3

Sprawdzaliśmy już, jak poradziłby sobie w Ekstraklasie klub złożony z samych starych Słowaków. Naturalnym krokiem wydaje się odbicie wahadła w drugą stronę. Tym razem testujemy, na ile stać w warunkach ekstraklasowych byłoby drużynę złożoną wyłącznie z polskich piłkarzy z rocznika 1997 i młodszych. Spodziewaliśmy się spokojnej gry w środku tabeli, ale oczekiwania przeszły nasze najśmielsze […]
30.10.2020
Kanał Sportowy
30.10.2020

„Kucharski, ten nikt? Ta Myszka Miki?”. Spór między Lewym a byłym agentem od kulis

W najnowszym „Stanowisku” Krzysztof Stanowski rozwija wątek coraz ostrzejszego sporu między Cezarym Kucharskim a Robertem Lewandowskim. Ten pierwszy kilka dni temu usłyszał prokuratorskie zarzuty.   Przypomnijmy fragment komunikatu prokuratury regionalnej: (…) Prokurator zarzucił podejrzanemu, że od września 2019 r. do września 2020 r. kilkukrotnie stosował wobec swojego byłego klienta i współpracownika groźbę bezprawną polegającą na […]
30.10.2020
Blogi i felietony
30.10.2020

Piękna piłka Lecha – zero celnych strzałów. Europa zazdrości pomysłu

Ale się nagadaliście tydzień temu. Co ty, Kowal, pierdolisz, Lech nie padł w 70. minucie, miał siłę, cisnął Benfikę, zamykał ją na jej połowie, Portugalczycy jeszcze w samolocie zmieniali pieluchy. Bardzo więc jestem ciekaw, co stwierdzicie akurat dzisiaj – też było tak fajnie z Rangersami czy można już powiedzieć parę krytycznych słów? Chyba zauważyliście, że […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Piękne wieści dla kibiców Korony. Krzysztof Zając złożył rezygnację!

Ledwie kilkanaście dni temu Krzysztof Zając z właściwą sobie arogancją (pomieszaną z oderwaniem od rzeczywistości) dowodził, że Korona Kielce za jego rządów całkiem nieźle poradziła sobie z finansowymi następstwami spadku z ligi i skutkami koronawirusowego kryzysu, ponieważ poniosła mniejsze straty niż Bayern Monachium. Kto wie, być może Herbert Hainer już wkrótce będzie musiał ustąpić ze […]
30.10.2020
Inne sporty
30.10.2020

Williams, Senna i Schumacher. Imola – tor pełen historii

Zaczynali od wyścigów, które nie były mistrzowskimi. Startowali tutaj dwukrotnie, aż w końcu uznano, że tor zasługuje na własną rundę mistrzostw świata. Przez 25 lat Formuła 1 gościła na torze Imola niedaleko Bolonii. Teraz powraca po czternastoletniej przerwie. Z wielu powodów to historyczny obiekt, zaraz to zresztą udowodnimy. I to trzeba oddać Liberty Media – […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

STANOWISKO. Kulisy konfliktu pomiędzy Lewandowskim a Kucharskim

Najgorętszym tematem w mediach sportowych w ostatnich dniach stał się konflikt pomiędzy Robertem Lewandowskim a Cezarym Kucharskim, jego byłym menedżerem. Zdążyło już dojść do zatrzymania byłego współpracownika piłkarza i przeszukania, prokuratura postawiła zarzut, a także wypłynęły taśmy, które zdają się być obciążające dla agenta. Całe tło konfliktu znajdziecie w Stanowisku. Smaczków jest cała masa, więc […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Reiss: Cieszę się, że Lech tak gra, ale jestem kibicem i nie mogę patrzeć, jak przegrywa

– Styl jest nowoczesny, ofensywny, efektowny, dobra wizytówka polskiej piłki, tylko żal punktów. Za efekty i styl punktów się nie przyznaje. Cieszę się, że Lech tak gra, że stawia na młodych polskich wychowanków, przyszłych lub obecnych reprezentantów, że buduje fundamenty. Naprawdę fajnie. Ale, tak, jestem kibicem, nie mogę patrzeć, jak Lech przegrywa. Cztery ostatnie mecze […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Kamiński powstrzyma Schalke przed powrotem na właściwe tory?

Schalke 04 Gelsenkirchen to taki Piast Gliwice naszej ligi. Czyli zespół, który niespodziewanie okupuje strefę spadkową tabeli. Oczywiście S04 od lat nie należy do czołówki – a Piast tak – natomiast tak słaby początek w ich wykonaniu jest mimo wszystko niespodzianką. Niespodzianką, którą spróbują dziś wykorzystać Marcin Kamiński i jego VfB Stuttgart. Łapcie nasze typy […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Gęsior: Rzygać się chce na myśl o presji na wczesnych etapach szkolenia

Dwa mistrzostwa Polski, srebrny medal olimpijski w Barcelonie i ponad 70 bramek w karierze. Dariusz Gęsior nie mógł narzekać na swoje piłkarskie dokonania i dzisiaj, w życiu po życiu, mógłby powiedzieć dokładnie coś podobnego. Były zawodnik m.in. Ruchu Chorzów zajmuje się szkoleniem trenerów z ramienia PZPN-u, a także prowadzeniem polskiej reprezentacji U-16. Porozmawialiśmy z nim […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

60 PLN bonusu za typowanie Premier League w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów. Co więcej, dodatkowy bonus czeka na nas za wrzucenie na kupon meczów Premier League! Gracze bukmachera eWinner o promocji […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

„Chcemy zbudować największe centrum danych statystycznych na świecie”

Opta Joe napisał niedawno na Twitterze, że Marcus Rashford stał się piątym zawodnikiem w historii Ligi Mistrzów, który zdobył hat-tricka, wchodząc na boisko z ławki. Profile „Opta Sports” znają niemal wszyscy, a okazuje się, że w Polsce też możemy pochwalić się firmą zbierającą dane statystyczne, należącą do europejskiej czołówki. Jaką? STATSCORE, który jest głównym dostawcą statystyk dla pierwszej […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Hit w Pucharze Polski – lider Ekstraklasy kontra wicelider 1. ligi

Puchar Polski w weekend? To lubimy, zwłaszcza gdy serwuje nam takie mecze jak Raków kontra Bruk-Bet Termalica. Wicelider pierwszej ligi z niezwykle szczelną defensywą podejmuje lidera Ekstraklasy, który zachwyca polotem z przodu. Bądźmy szczerzy – ciężko sobie wyobrazić lepszy możliwy scenariusz. Typujemy to spotkanie w TOTALbet! Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Raków Częstochowa Ostatnie mecze Bruk-Betu: […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Dżentelmeni nie faulują. Dundalk przeszło do historii

Dwadzieścia – tyle wynosi w tym sezonie średnia liczba fauli odgwizdywanych w jednym spotkaniu Arsenalu w Premier League. Przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy piłkarze Mikela Artety we wczorajszym meczu Ligi Europy nie tylko pewnie ograli Dundalk 3:0, ale wyrobili też tę normę sami. Piłkarze irlandzkiego klubu postanowili bowiem dołączyć do akcji „Stop przemocy” i przez […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Kontuzja Kamila Jóźwiaka nie taka groźna, jak się początkowo wydawało

Niepokojące obrazki dotarły do nas w trakcie minionych dni z Anglii. Kamil Jóźwiak opuszczał boisko znoszony przez członków sztabu medycznego, a Phillip Cocu mówił o tym, że uraz Polaka „wyglądał bardzo źle”. Jóźwiak do domu wrócił o kulach, bo nie był w stanie utrzymać ciężaru ciała na pokiereszowanej stopie. Na szczęście kostka wychowanka Kolejorza nie […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Sześć meczów bez porażki – czy tę serię Pogoni uda się przedłużyć?

Piątek wieczór, Ekstraklasa, zero potrzeb. Co prawda dziś czeka nas tylko „rodzynek” z najwyższej ligi, czyli starcie Pogoni Szczecin z Jagiellonią Białystok, ale jest to rodzynek na tyle ciekawy, że warto mu się lepiej przyjrzeć. Pogoń po miesięcznej przerwie zgarnęła cztery punkty w dwóch meczach i nie zamierza na tym poprzestać. Typujemy to spotkanie w […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

„Obracam się, a chłopak jest bez zębów”, czyli pseudokibice biją 16-letnich piłkarzy

Na peryferiach polskiego futbolu znów stało się coś, co w cywilizowanym świecie dziać się nie powinno. Ostatnio pisaliśmy, że podczas jednego z meczów piłki młodzieżowej ofiarą słownej agresji rodziców padł sędzia. Cóż, teraz był on jedynie obserwatorem, natomiast rodzice przybrali rolę ekipy ratunkowej. Samo zdarzenie zaś nie skończyło się na groźbach, bo na miejscu znaleźli […]
30.10.2020
Weszło
30.10.2020

Orbiterki dla torunian, ułamek długu Barcelony czy premia za Ligę Mistrzów?

Piłka mimo trudności kręci się nadal po murawach Europy. Rozgrywki trwają, chociaż nie ma publiczności. Tempa nie zwalnia także rosnąca kumulacja w Eurojakcpot, gdzie możecie zgarnąć naprawdę sympatyczne pieniądze. Tym razem do wygrania jest nawet 100 milionów złotych! Uznaliśmy, że spróbujemy wam pomóc wyobrazić sobie skalę takiej góry kasy. A więc przyłóżmy do niej miary. […]
30.10.2020