O psia krew, cóż to był za mecz!

Opublikowane 10.09.2018 20:30 przez

Michał Kołkowski


Wczoraj na Narodowym Stadionie Rugby odbyło się zupełnie niesamowite, piłkarskie widowisko. Obfitujące we wrażenia sportowe, choć nie tylko takie. Aczkolwiek to właśnie futbol był zdecydowanie główną atrakcją niedzielnego popołudnia w Gdyni. Widzowie mieli okazję, by podziwiać spektakularne interwencje Kaźmierczaka i odważne szarże Kowalczyka. Z drugiej zaś strony – szalone dryblingi Gizy i groźne strzały Banasia. Cóż to, sentymentalne spotkanie oldbojów, znanych z boisk polskiej ekstraklasy? Nic bardziej mylnego.

Chodzi o zażarte, choć charytatywne starcie drużyn Raperów i Komików. Którzy dla szczytnego celu naprawdę wypruli z siebie na boisku żyły. Leszek „Eldo” Kaźmierczak, Piotr „Tau” Kowalczyk, Abelard Giza i Rafał Banaś to tylko wierzchołek góry lodowej, bo nad morze zjechała naprawdę śmietanka, jeżeli chodzi o scenę hip-hopową i stand-upową.

Klasyk zapowiedziałby, że „to nie będzie zwykły mecz”. I faktycznie – nie był zwykły. Serio, spotkanie toczyło się na bardzo wysokich obrotach. Jednego z komików musieli w przerwie wziąć pod opiekę medycy, bo po prostu zasłabł i leżał wycieńczony obok ławki rezerwowych. – Jak on fantastycznie grał w tych pierwszych minutach! Naprawdę miał prawo zostać zabrany przez karetkę na sygnale – śmieje się stand-uper Adam van Bendler, organizator imprezy. Jestem pozytywnie zszokowany zaangażowaniem, które widziałem wśród moich kolegów. Każdy osiągnął granice swoich możliwości, a mimo to do ostatniego gwizdka udało nam się jakoś dożyć.

SG209832

Oczywiście osłabiony zawodnik mógł liczyć na wsparcie swoich kumpli, którzy gorąco namawiali go do powstania. Twierdząc, że na pewno tam gdzie zaległ regularnie sikają psy. Ale, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, właśnie wokół psów kręciła się cała impreza, którą zorganizował van Bendler. Bo przecież komicy i hip-hopowcy nie zmierzyli się ze sobą na piłkarskim boisku ot tak sobie. Co do zasady, są to ludzie ze sporym do siebie dystansem, ale przecież nikt nie lubi być obiektem drwin.

Takowych nie brakowało ze strony spikerów, którzy kąśliwymi uwagami kwitowali każde pokraczne zagranie, jakie udało im się wychwycić czujnym okiem szydercy. – Jedno wiedziałem na pewno. Im gorszy będzie poziom naszej gry, tym większa będzie to pożywka dla naszych dwóch komentatorów, Jaśka Borkowskiego i Bartka Zalewskiego. Mieli pełne pole manewru do czystej szydery. Sytuacja win-win, albo fajna akcja, albo fajny żart – mówi organizator.

Wróćmy jednak do wątku czworonogów, bo on jest w całej historii najważniejszy. Bendler zorganizował ten wyjątkowy mecz w ramach działalności Fundacji Psia Krew, której jest założycielem. To nie tylko profesjonalista w dziedzinie rozśmieszania ludzi mniej lub bardziej wulgarnymi monologami i nie tylko wielki fan futbolu, lecz przede wszystkim facet, któremu leży na sercu los i bezpieczeństwo wszelkich włochatych stworów, na czele z psiakami.

– Od jakiegoś czasu realizuję swoje dwa największe życiowe marzenia. Pierwsze z nich to oczywiście działalność komika. Drugie – praca ze zwierzętami. Ciężko mi było wybrać między tymi dwiema rzeczami, bo jeżeli już coś robię, to chcę się temu oddać w stu procentach. Postawiłem na stand-up – mówi organizator imprezy. – Później dotarło do mnie, że teraz, jako osoba publiczna, mogę robić naprawdę wiele dobrego.

– Nadszedł taki moment w moim życiu, w którym miałem wystarczająco dużo czasu, by rozpocząć kolejny projekt. Nie mam rodziny, nie mam długów, kredytów. Mogę poświęcić się mojej fundacji i organizować tak duże akcje, jaką był mecz charytatywny – kontynuuje Bendler. – Futbol to kolejna z moich wielkich miłości, którą przez lata trochę zaniedbałem. Od najmłodszych lat kopałem piłę, ale ta tendencja była spadkowa, trzeba było zająć się po prostu robotą. Więc teraz udało mi się stworzyć idealne połączenie moich największych pasji – stand-up, futbol i pomoc zwierzakom. Ultimate super-combo.

– Środowisko stand-uperów to po prostu paczka kumpli, wszyscy jesteśmy kolegami – kontynuuje Adam. – Tym bardziej się cieszę, że przy okazji tego meczu była szansa się spotkać całą ekipą. Zastanawiałem się jednak, kto może stanąć w takim meczu przeciwko nam. Doszedłem do wniosku, że stand-up i rap mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. W jednym i drugim przypadku twórcy są charyzmatyczni, mają wiele do powiedzenia, chętnie uciekają się do czarnego humoru. Uznałem, że ten mecz to będzie idealne zderzenie dwóch światów, które już od dawna się o siebie ocierały.

SG209813

SG209774

– Sama organizacja spotkania zajęła mi pięć ostatnich miesięcy. Miałem dwa poważne momenty załamania, kiedy po prostu usiadłem na łóżku i zacząłem płakać. Spotkałem się z wieloma problemami po drodze, a najbardziej zawiodłem się na tych osobach, na które najbardziej liczyłem – dodaje organizator. – Nie było łatwo zebrać odpowiednich sponsorów, ale ostatecznie kilku udało się złapać. Spadła na mnie z tym wszystkim cała masa papierkowej roboty. Po pierwsze – z założeniem fundacji, a po drugie – ze zorganizowaniem imprezy masowej. Czy właściwie dwóch, bo mowa nie tylko o meczu, lecz również o wieczornej gali charytatywnej.

– Gdyby pięć miesięcy temu odwiedził mnie Adam van Bendler z przyszłości i opowiedział mi wprost, ile czeka mnie z tym wszystkim roboty to oczywiście i tak bym to zrobił – zapewnia komik. – Choć dla jednej osoby to było praktycznie nie do ogarnięcia. Jeszcze miesiąc temu wiele rzeczy było niedopiętych, więc cała impreza udała się zaskakująco dobrze. To były długie tygodnie pracy od rana do wieczora, wypisywania maili, wiszenia na telefonie, chodzenia na spotkania.

Rzeczywiście – jeżeli chodzi o zainteresowanie, wyszło naprawdę spektakularnie.

Bilety wyprzedały się jak świeże bułki, trybuny Narodowego Stadionu Rugby wypełniły się po brzegi. Patronat nad meczem objęło miasto Gdynia, przed stadionem zaparkowało kilka food-trucków, które również część dochodów z dnia meczowego przekazały na poczet Fundacji. Organizacyjnie – pełna profeska, choć budowana na wariackich papierach przez jednego, ambitnego faceta. Chętnie pojawili się również goście specjalni – w zespole Raperów zagrał choćby sympatyczny redaktor Bartosz Ignacik, drużynę Komików wsparli Rafał Siemaszko i Mateusz Bąk. Ten drugi popisał się kilkoma paradami, po których kibice naprawdę jęknęli ze zdumienia i podziwu. Forma jest.

Aczkolwiek Eldoce, który bronił dostępu do bramki Raperów, również nie można niczego ujmować. To golkiper raczej w starym stylu – przywiązany do linii bramkowej, ze świetnym refleksem. Dyrygujący ustawieniem swoich obrońców. Z daleka troszkę nawet przypominał legendarnego Thomasa Ravellego.

Z bliska wyglądał już po prostu jak Eldo.

SG209767

SG209847

Samo spotkanie miało sensacyjny przebieg. Do przerwy Komicy prowadzili aż 5:2 i demolowali swoich przeciwników, ale w drugiej połowie z gola cieszyli się już tylko raz, po trafieniu Kacpra Rucińskiego. Wyraźnie nie wytrzymywali kondycyjnie, nawet pomimo ofensywnych popisów Łukasza „Lotka” Lodkowskiego. Zwanego przez kolegów nie sercem, lecz „żołądkiem drużyny”, któremu numer 37 na koszulce przyznano (ponoć) dlatego, że tyle kilogramów ważył w dniu narodzin. Z kolei ekipa Raperów wyraźnie się rozkręciła, być może pozytywnie naładowana szybkim papierosem rozmową motywacyjną w przerwie. Ostatecznie 90 minut (mniej więcej, bo po przerwie ktoś zapomniał włączyć stadionowy zegar i zrobiło się lekkie przesunięcie w czasie) gry nie wyłoniło zwycięzcy. Spotkanie skończyło się remisem 6:6, więc Karolinie Bojar nie pozostało nic innego, jak zarządzić rzuty karne.

 Jedenastki skuteczniej (4:3) egzekwowali Raperzy, zapewniając sobie ostateczny triumf.

– Na tym boisku zdarzyło mi się kiedyś zagrać dwa razy po czterdzieści minut w rugby. W piłkę w takim wymiarze czasowym nie grałem jeszcze nigdy w życiu – przyznał DJ Decks, jeden z najbardziej doświadczonych zawodników na murawie. Jestem zadowolony z postawy drużyny. Traktowaliśmy to jako zabawę, ale na pewno pojawiły się emocje. Oczywiście gdybyśmy podeszli do tego meczu zupełnie na serio, to byśmy ich po prostu zmiażdżyli! Ja sam wielkim fanem futbolu nie jestem, ale chętnie wziąłem w tym wydarzeniu. Szczytny cel, było super.

– Jestem zmęczony, ale było naprawdę bardzo fajnie. Nawet nie liczyłem, ile w sumie pograłem. Moje ostatnie mecze piłkarskie rozegrałem jeszcze na WF-ie w liceum – mówił z kolei Abelard Giza. Komicy koniec końców polegli, lecz on swojego karnego wykorzystał z zimną krwią. – Wszedłem cztery czy pięć razy, ale te interwały, z tego co zauważyłem, były coraz krótsze. Na początku pograłem chyba piętnaście minut, a później to już na ile miałem siłę. W końcówce były takie chwile, gdy ktoś zbiegał, mówił zmiana, a wszyscy chłopcy: „nie, nie, my później…”.

Stand-uper wpisał się niestety w trend pięknych porażek, zapoczątkowany na mundialu przez ekipy Iranu i Maroka. – Ale w jakim stylu oni grali! My również zdobyliśmy dziś serca kibiców, a „Lotek” pewnie także ich żołądki. Ja się bardzo cieszę, bo strzelałem tego  karnego, od którego zależało, czy w ogóle seria jedenastek dalej potrwa. Udało się, więc jestem przeszczęśliwy. Przy karnym pojawiła się nawet lekka presja. Ale generalnie to nie było żadnej – świetna zabawa, zajebisty klimat, kapitalni ludzie. Wygrali dzisiaj wszyscy, szczególnie pieski.

SG209864

Po meczu udało się pomścić polskich ligowców, regularnie terroryzowanych wywiado-spacerem przez pewnego dociekliwego reportera telewizyjnego i zafundować mu podobne doświadczenie.

– Powiem szczerze, teraz absolutnie nie dziwię się Marcinowi Wasilewskiemu, który kiedyś w przerwie powiedział nam wprost: „panowie, nie teraz, nie teraz”. Zebrać myśli po tak ciężkim wysiłku to naprawdę niełatwe zadanie – przyznał ze śmiechem Bartek Ignacik. – Ja w ogóle myślałem, że zagramy dwa razy po dwadzieścia minut! Tymczasem pani Karolina Bojar mówi, że dwa razy po czterdzieści pięć. Jakoś to wytrzymaliśmy i z tego powodu jestem najbardziej dumny.

– W przerwie mieliśmy bardzo poważną rozmowę. Przegrywaliśmy 2:5, zadzwoniliśmy do trenera Bjelicy. Trener na szczęście odebrał, strasznie nas opieprzył. Efekt? Dwadzieścia minut gry i mamy remis. Przecież nie o to chodzi w sporcie, żeby sobie tak po prostu wyjść i wygrać 5:2. Muszą być emocje do końca. Zresztą, u przeciwników aż roiło się od profesjonalistów. Bąk, Siemaszko. U nas? Zlepek pół-piłkarzy, ale, jak widać, dało to odpowiedni efekt – kontynuował dziennikarz.

Bartek akurat niespecjalnie przyczynił się do ostatecznego triumfu w rzutach karnych, bo swoją jedenastkę wykonał w stylu pamiętnego strzału Davida Trezeguet z finału mistrzostw świata. Prosto w poprzeczkę. – Dzisiaj oddałem cztery strzały, połowa w poprzeczkę. Pewnych przyzwyczajeń po prostu nie da się wyplewić. Tyle się tych strzałów naoglądałem, że teraz sam tak walę. Ale jednego gola i tak zdobyłem, więc w sumie, to o co chodzi?! Jak to się mówi, ja już nie muszę nikomu nic udowadniać. Przypominam, że rekord Turbokozaka wciąż należy do mnie.

Swoją jedenastkę przestrzelił również sam Adam van Bendler, uderzając z kolei wzorem pamiętnego karniaka Roberto Baggio. Choć, trzeba przyznać, naprawdę na tle swoich rywali i kolegów z zespołu wyróżniał się zaawansowaniem technicznym. – Nie ma co ukrywać, zachowałem się troszeczkę jak pizda. Trzeba było dać sobie jeszcze sekundę, żeby się odpowiednio skoncentrować – przyznał samokrytycznie organizator. Choć, nie ma co ukrywać, dla niego cały dzień i tak był gigantycznym sukcesem.

– Nie spodziewałem się, że frekwencja na trybunach może tak nas tutaj wszystkich zaskoczyć. W ogóle wielkim cudem było w jednym miejscu zebrać po dwudziestu raperów i komików. Wszyscy mamy obowiązki. Trasy powodują, że rzadko bywamy w domu. Mimo wszystko się udało, a i na boisku kilka fajnych akcji zdołaliśmy zawiązać – mówi Bendler. – Oczywiście mieliśmy dodatkowych, profesjonalnych przyjaciół, którzy troszkę ciągnęli grę. Gdyby nie oni, to nie byłoby takiego sportowego widowiska.

– Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem gry raperów. Każdy widział, że zostawili na boisku jeszcze więcej zdrowia niż my – przyznał Adam. Mając pewnie na myśli Lanka, który w końcówce spotkania dyszał już jak parowóz i oblewał sobie czuprynę wodą, rozpaczliwie poszukując orzeźwienia. – Teraz cały czas mam poczucie, że im więcej osób się o tej akcji dowiaduje, im więcej jest zysków dla Fundacji, tym więcej ja mam w sobie energii do życia.

SG209850

Zbliża się okres zimowy, najtrudniejszy do przetrwania, jeżeli chodzi o schroniska dla zwierząt. To właśnie one otrzymają wsparcie finansowe, które udało się zebrać podczas „Meczu o psią krew”. Sądząc po frekwencji na stadionie, kwota będzie niebagatelna, ale Adam van Bendler ma zamiar bardzo ostrożnie nią gospodarować.

– Schronisk, które otrzymają wsparcie będzie kilka. Chciałbym, żeby to było co najmniej pięć ośrodków – zapowiedział organizator meczu. – Na pewno będzie to gdyńskie „Ciapkowo” i schronisko w Wejherowie. Do tego dobiorę jeszcze przynajmniej trzy, którym będziemy pomagać. Natomiast w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć, które to będą. Trzeba najpierw zrobić potężny research, przede wszystkim od strony personalnej. Wiem, że wiele schronisk jest po prostu źle zarządzanych i nie chciałbym, żeby zebrane środki trafiły w niepowołane ręce.

– Na przełomie listopada i grudnia zacznę dokonywać zakupów i dostarczać konkretne towary do schronisk – mówi Bendler. – Ale z różnych schronisk, w których już wcześniej byłem, dochodzą mnie zatrważające słuchy na temat defraudowania pieniędzy. Trzeba to otwarcie nazwać. Byłem w szoku. To jest naprawdę straszne! Wściekam się jak tylko o tym pomyślę.

– W wielu schroniskach trzeba zmieniać wszystko krok po kroku, bo jak patrzę na tych naczelników, a niektórych osobiście poznałem, to uszy więdną i ręce opadają. Gdybym miał być bardziej kolokwialny w tej rozmowie, to leciałyby tutaj same wulgaryzmy – dodaje stand-uper. – Mam mnóstwo pomysłów, żeby to zmienić. Jak już mówiłem: stand-up, futbol i zwierzaki to są moje największe miłości. Chciałbym również wiele poprawić w kwestii znęcania się nad zwierzętami, walczyć o obronę ich praw. Niekoniecznie chodzi tu o zaostrzanie przepisów, tylko ich egzekwowanie. Do tego potrzebne są zmiany personalne na określonych stanowiskach. To nie jest operacja na dwa, trzy lata. Mam zamiar działać w tym do końca życia.

Adam van Bendler zapowiedział również, że chciałby, aby „Mecz o psią krew” stał się imprezą cykliczną, doroczną. Sądząc po zainteresowaniu i samym spotkaniem, i zbieraniem autografów już po jego zakończeniu – chętnych, żeby przyjść i zapłacić za bilet-cegiełkę na pewno nie zabraknie. Wielu czworonogów spędzi zimowe mrozy w znacznie bardziej luksusowych warunkach niż do tej pory. Tymczasem – wciąż aktualne jest spiżowe powiedzonko Hirka Wrony. „Wygrał hip-hop”. Choć można je chyba w tych okolicznościach delikatnie znowelizować.

Wygrał hip-hop i zwierzaki.

SG209870

Michał Kołkowski

Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
21.01.2022

„Piechniczek na Księżyc!”, czyli historia nieudanego powrotu

Niekończące się narzekania na rzekomo wrogą postawę mediów, manipulujących opinią publiczną. Regularne konflikty z piłkarzami występującymi w zagranicznych klubach. Kwiaty otrzymane w ramach przeprosin za spóźnienie od delegacji z Widzewa Łódź. Obiecujący, choć przegrany mecz z Anglią na Wembley i straszliwa klęska z Włochami w Neapolu. Dziwaczne decyzje kadrowe. Zaledwie trzy zwycięstwa w czternastu oficjalnych […]
21.01.2022
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Weszło Extra
25.11.2020

Brawa od Realu i wielka bójka, czyli Maradona w Barcelonie

Argentyński bóg futbolu w Barcelonie? Brzmi znajomo, zwłaszcza, kiedy wspomnimy o noszeniu dychy na plecach. Jeśli jednak pomyśleliście, że chodzi nam o Leo Messiego, to musimy was rozczarować. Sześciokrotny zdobywca Złotej Piłki miał swojego wielkiego prekursora w osobie Diego Maradony. Obydwu panów porównuje się ze sobą zdecydowanie zbyt często, przy czym równie często zapomina się, że […]
25.11.2020
Weszło Extra
14.02.2020

Komu potrzebny Cantona, gdy w drużynie jest Yeboah?

Peter Ndlovu, jeden z najwybitniejszych zawodników w dziejach reprezentacji Zimbabwe, opowiedział kiedyś w rozmowie z Weszło pikantną anegdotkę. – Graliśmy nasz ostatni mecz w Pucharze Narodów Afryki. Zanotowaliśmy świetny rezultat, bo pokonaliśmy Ghanę, choć i tak odpadliśmy z rozgrywek. W hotelu zdecydowaliśmy się jednak wypić kilka drinków, by uczcić nasz sukces. Zaprosiłem do wspólnej zabawy […]
14.02.2020
Weszło Extra
07.02.2020

Zmarł Jan Liberda. Kim był piłkarski czarodziej zwany „Białym Pele”?

W czwartek 6 lutego, po długiej walce z chorobą zmarł Jan Liberda. Legendarny piłkarz Polonii Bytom od lat zmagał się z chorobą Alzheimera, ale do kiedy mógł, regularnie odwiedzał stadion swojego ukochanego klubu. Jeden z najlepszych strzelców w historii polskiej ligi i dwukrotny mistrz kraju z bytomskim zespołem to postać nieco zapomniana. Niesłusznie. Dlatego, choć […]
07.02.2020
Weszło Extra
17.01.2020

„Miałem anemię. Lekarze pytali, czy nie jestem w ciąży”

Dawid Abramowicz przyznaje, że przez złe nawyki żywieniowe stracił cztery lub pięć lat kariery. Dziś jest czołowym lewym obrońcą pierwszej ligi, a swoją dietę układa sam. „Dbać o talerz” zaczął, kiedy lekarze wykryli u niego anemię. Usłyszał wtedy, że ma mniej hemoglobiny we krwi niż kobieta w ciąży i wziął się za siebie, dzięki czemu […]
17.01.2020
Weszło Extra
11.01.2020

„W finale Igrzysk nie byliśmy sobą. W normalnej formie Niemcy dostaliby piątkę”

Henryk Wawrowski w barwach reprezentacji Polski zagrał przeszło dwadzieścia razy, choć koniec końców wziął udział tylko w jednej dużej imprezie. Na jego nieszczęście były to Igrzyska Olimpijskie w Montrealu, które dla polskiej drużyny narodowej zakończyły się rozczarowującą porażką w finale z ekipą Niemieckiej Republiki Demokratycznej. – Niemcy tamtego dnia byli naprawdę słabi, ale my byliśmy […]
11.01.2020
Weszło Extra
05.01.2020

Jardel, Quaresma i Sa Pinto, czyli ostatnie mistrzostwo Sportingu

Os Três Grandes – tak Portugalczycy zwykli określać trzy największe kluby, od dziesięcioleci trzęsące tamtejszym futbolem. Chodzi oczywiście o dwie ekipy z Lizbony – Benficę i Sporting, oraz rywalizujące z nimi odwiecznie FC Porto. I rzeczywiście – w bieżącym stuleciu tylko raz się zdarzyło, by po mistrzostwo kraju sięgnął w Portugalii klub spoza tej wielkiej […]
05.01.2020
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Król Roastów
Król Roastów(@pyszardretru)
3 lat temu

Ktoś, kto zrobił dla świata zarówno swoją twórczością, jak i działalnością charytatywną więcej niż ty. To wiemy na pewno.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Król Roastów

Treść usunięta

lukaszo23
lukaszo23(@lukaszo23)
3 lat temu

Roberto Baggio w finale MŚ strzelił nad poprzeczką 🙂

Suche Info
22.01.2022

Aston Villa chce kolejnego transferu. Piłkarz Juventusu na celowniku

Aston Villa w bieżącym okienku transferowym dokonała już trzech ruchów. Na tym jednak nie koniec, bowiem ekipa z Birmingham przymierza się do kolejnego transferu. Na ten moment włodarze z Villa Park sprowadzili już Coutinho z Barcelony oraz Lucasa Digne’a z Evertonu. Udało się również zakontraktować Robina Olsena z AS Romy. „Daily Mail” podaje jednak, że […]
22.01.2022
Ligue 1
22.01.2022

Milik na ławce, jego rywal w debiucie strzela gola. Polak może się pakować?

Jeszcze niedawno ostrzylibyśmy sobie zęby na mecz RC Lens z Olympique Marsylia, bo po jednej stronie byłby rozpędzony Przemysław Frankowski, a po drugiej mające świetne wejście do Ligue 1 Arkadiusz Milik. Dziś jednak polski akcent był daleko, daleko w tle. Frankowski już mocno wyhamował, z kolei pozycja Milika osłabła do tego stopnia, że nawet nie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN rozbije bank na Szewczenkę?!

Nowego selekcjonera reprezentacji Polski poznamy 31 stycznia. Jak donosi „Sport.pl”, Cezary Kulesza może zrobić wiele, by za sterami kadry stanął Andrij Szewczenko.  Jednym z powodów, dla których kandydatura Ukraińca była początkowo eliminowana, są jego zarobki. Teraz okazuje się, że PZPN może zrobić ukłon w stronę szkoleniowca i zaproponować mu naprawdę gigantyczny kontrakt. Szewczenko chce dostawać […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Legia Warszawa w poszukiwaniu bramkarza. Złożyli kolejną ofertę

Legia Warszawa nie ustaje w poszukiwaniach nowego bramkarza. Mistrzom Polski zależy, by tę pozycję wzmocnić jeszcze w styczniowym okienku transferowym. Złożyli kolejną ofertę. Legia Warszawa chce, by przed końcem tego sezonu między słupkami stanął nowy bramkarz. Wojskowi uważają, że mimo obsady w postaci Cezarego Miszty, Kacpra Tobiasza oraz Artura Boruca, pozycję tę należy wzmocnić. W […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piotr Starzyński przedłużył kontrakt z Wisłą Kraków

Wisła Kraków poinformowała, iż Piotr Starzyński przedłużył kontrakt, który wiązał go z „Białą Gwiazdą”.  Lewoskrzydłowy związany jest z krakowskim klubem od 2020 roku. Początkowo trafił do akademii, lecz już kilka miesięcy później otrzymał szansę debiutu w pierwszym zespole. Od tamtej pory uzbierał 32 występy, w których zdobył jedną bramkę. Trafił do siatki w meczu z […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Manchester City cisnął, cisnął, ale wycisnął tylko remis ze Świętymi

Gdyby w tym meczu nie trzeba było liczyć goli, to spotkanie Southampton – Manchester City wyglądałoby jak… typowy mecz Manchesteru City. Ot, banda Guardioli ciśnie przeciwnika, pozostawia mu niewiele przestrzeni, zamyka rywala w jego własnym polu karnym i patrzy, jak zaczyna brakować mu powietrza. Problem „The Citizens” polegał jednak na tym, że futbol to taki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

PZPN decyduje się pomóc byłemu reprezentantowi Polski

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o udzieleniu pomocy Krzysztofowi Baranowi. Były reprezentant Polski znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. O sprawie informował portal „WP Sportowe Fakty”, który poruszył temat Barana w swoim reportażu. 61-latek przyznał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, jego rodzinie grozi nawet eksmisja. – Utrzymujemy się z pomocy […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Sardar Azmun w końcu na zachodzie Europy. Napastnik trafi do Bundesligi

Sardar Azmun w końcu wyruszy na podbój zachodniej części Europy. Po latach spędzonych w Zenicie, napastnik przeniesie się do Bundesligi.  Sardar Azmun wzmocni Bayer Leverkusen na zasadzie wolnego transferu. Kontrakt napastnika wygasa w czerwcu tego roku i umowa nie zostanie przedłużona. W związku z tym piłkarz mógł rozmawiać z nowym pracodawcą i zdecydował się na […]
22.01.2022
Skoki
22.01.2022

Człowiek-bumerang. Jak Ahonen odchodził i wracał do skoków

Janne Ahonen skoczkiem był wybitnym. Dwie Kryształowe Kule, pięć wygranych Turniejów Czterech Skoczni, dziesięć medali mistrzostw świata – to wszystko mówi samo za siebie. Zdaniem wielu nie wiedział tylko jednego – kiedy powiedzieć sobie dość. Karierę kończył trzy razy. W każdym z tych przypadków na skocznię i tak wracał. Nawet teraz – jako 44-latek dopiero […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Mierzejewski: – Nawałka mógłby robić baraże za free

Wybór nowego selekcjonera reprezentacji Polski się przedłuża. Cezary Kulesza poinformował, że nazwisko poznamy dopiero 31 stycznia. Faworytem wielu pozostaje Adam Nawałka.  Od czasu zwolnienia Paulo Sousy nasza reprezentacja pozostaje bez sternika. Początkowo wydawało się, że Cezary Kulesza wybierze opcję zagraniczną, dużo mówiono o Fabio Cannavaro, wspominano też o Szewczence. Później najbardziej prawdopodobny stał się Adam […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Duch Fergie Time wciąż unosi się nad Old Trafford

Od czasu do czasu realizator transmisji wyszukiwał Sir Alexa Fergusona w gąszczu innych widzów tego wątpliwej jakości spotkania na Old Trafford. Legendarny trener Manchesteru United nie wyglądał na specjalnie rozanielonego. I trudno mu się dziwić, bo Czerwone Diabły okrutnie męczyły bułę, a na domiar złego West Ham wcale nie podkręcał tempa. Zanosiło się na nudny […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Piękny gol Joao Moutinho. Technika na najwyższym poziomie! [WIDEO]

W sobotę Wolverhampton zmierzyło się z Brentford. Piłkarze Wilków ostatecznie wygrali z beniaminkiem 2:1 (0:0). Wynik spotkania otworzył Joao Moutinho. Portugalski pomocnik popisał się pięknym uderzeniem zewniakiem, dając swojemu klubowi prowadzenie. Joao Moutinho puts Wolves ahead against Brentford pic.twitter.com/LzPLs6cVmY — Back Again W/Troopz Podcast (@backagain) January 22, 2022 Już w 70. minucie wyrównał jednak Ivan […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Blisko 300 kilogramów w oktagonie UFC. Kto najlepszym ciężkim na świecie?

Po miesięcznej przerwie wracają gale numerowane UFC. Dana White i spółka przygotowali na otwarcie 2022 roku prawdziwe perełki – unifikację pasów w wadze ciężkiej i zwieńczenie trylogii o pas wagi muszej w pojedynku Moreno-Figueiredo na UFC 270. Wszystkie oczy zwrócone są jednak na main event. Najsilniej bijący człowiek w MMA jest w stanie odeprzeć ataki […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Gikiewicz i Gumny wrócili do domu po piątej

Augsburg przegrał z Bayerem Leverkusen 1:5. W meczu udział brała dwójka Polaków – Robert Gumny i Rafał Gikiewicz.  Prawy obrońca i bramkarz nie zapamiętają tego spotkania jako udane. Bayer Leverkusen wrzucił ich na karuzelę już w 9. minucie i nie pozwolił zejść aż do końca meczu. Wynik otworzył Karim Bellarabi, a kwadrans później podwyższył Moussa […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Kacper Przybyłko zmienił klub. Pozostał w MLS

Spekulacje okazały się prawdziwe. Kacper Przybyłko zmienił klub i przeniósł się do Chicago Fire. Kacper Przybyłko znalazł nowy klub. Polski napastnik stał się bohaterem wewnętrznej wymiany w MLS i opuścił Philadelphię Union. Nowym pracodawcą snajpera zostało Chicago Fire. Klub będzie musiał zapłacić za Przybyłkę nieco ponad milion dolarów. TRADE: 🇵🇱 Kacper Przybyłko przechodzi do Chicago […]
22.01.2022
Weszło
22.01.2022

Polacy wychowani w lepszych ligach. Jak sobie radzą w Ekstraklasie?

Potomkowie polskich rodzin żyjących na emigracji, czy po prostu Polacy wychowujący się w innych krajach, to temat, który będzie przewijał się coraz częściej nie tylko w kontekście reprezentacji, ale i transferów do Ekstraklasy. Przez ostatnie 2,5 sezonu naszą ligę zasiliło aż 20 piłkarzy polskiego pochodzenia, którzy albo wychowywali się w zagranicznych klubach albo bardzo wcześnie […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Filip Jagiełło z golem w Serie B

Filip Jagiełło zdobył kolejną bramkę w meczu Serie B. Polak trafił do siatki w meczu z Ternaną Calcio.  Filip Jagiełło trzeci raz wpisał się na listę strzelców w bieżącym sezonie zaplecza włoskiej ekstraklasy. Tym razem jego ofiarą była Ternana Calcio. ⚽ 🥅 | GOLLL!!! Al minuto 35° Jagiello segna per il Brescia. Brescia 🆚 Ternana […]
22.01.2022
Suche Info
22.01.2022

Szysz i Poręba odejdą z Zagłębia Lubin? Klub odpowiada

Francuskie media spekulowały głośno o przyszłości Łukasza Poręby. Według ich informacji, pomocnik Zagłębia Lubin miał trafić do Lens za 350 tysięcy euro. Teraz do tych wieści odniósł się obecny klub zawodnika.  Zagłębie Lubin opublikowało oświadczenie, w którym odnosi się do spekulacji transferowych. Zgodnie z ich treścią, klub powinien w niedługim czasie opuścić Łukasz Poręba oraz […]
22.01.2022