Znacie drugi taki klub jak GKS Katowice, w którym oczekiwania tak często – czyli praktycznie co sezon – nijak miałyby się do zastanej rzeczywistości? Hasło „Ekstraklasa albo śmierć” to już zmora. Zmora, który ciągnie się za katowiczanami do dzisiaj. 

Zabawa w oświadczenia w GKS-ie Katowice. Afera na linii klub-zawodnik

Mimo że latem zatrudniono cały tabun doświadczonych zawodników i tak sezon rozpoczęto dramatycznie słabo. GieKSa znajduje się obecnie w strefie spadkowej i wydawało się, że jedyne, czego jej jeszcze brakuje to jakieś zamieszanie wewnątrz klubu. To też, oczywiście, musiało się pojawić.

O co chodzi? W skrócie – Paweł Mandrysz oskarża swój klub, że nie może walczyć o skład, bo GieKSa nie zgłosiła go do ligi  Klub argumentuje, że Mandrysz mógł rozwiązać kontrakt, a wcześniej oferowano mu wypożyczenie.

Generalnie spore zamieszanie, tym bardziej że dwie strony wydały swoje oświadczenia.

Zacznijmy od pewnej nieścisłości. Mandrysz pisze: „Pragnę również zaznaczyć, iż w momencie przedłużenia przeze mnie kontraktu, nie zostałem poinformowany o tym, że jedyną opcją na występy w meczach piłkarskich będzie pójście na wypożyczenie do innego klubu”.

Zerkamy na 90minut.pl i widzimy czerwcową informację o przedłużeniu przez niego kontraktu, a tam stoi jak byk: „20-letni pomocnik Paweł Mandrysz przedłużył o rok swój kontrakt z GKS-em Katowice. Pierwszoligowiec poinformował również, że Mandrysz, a także 18-letni obrońca Patryk Wnuk otrzymali od klubu zgodę na wypożyczenie do innych drużyn„.

Jakkolwiek spojrzeć, jeżeli klub zgadza się na twoje wypożyczenie, to raczej nie wiąże z tobą przyszłości w najbliższym sezonie. W oświadczeniu klubu czytamy: „Chroniąc interes finansowy naszego Klubu złożyliśmy Pawłowi Mandryszowi propozycję przedłużenia umowy na kolejny sezon. Tym sposobem gwarantowaliśmy sobie prawo do uzyskania wynagrodzenia z tytułu ekwiwalentu za jego wyszkolenie. Jednocześnie przekazaliśmy przedstawicielowi Pawła Mandrysza oraz samemu zawodnikowi, że chcemy go wypożyczyć bezpłatnie do innego klubu po to, by mógł się on sportowo rozwijać. Planowaliśmy, by po okresie wypożyczenia powrócił on do naszego Klubu jako zawodnik o większej wartości sportowej”.

Ale rozchodzi się przede wszystkim o niezgłoszenie go do rozgrywek.

GKS poinformował, że sam zaczął szukać dla niego klubu, bo nikt ze szczebla centralnego go nie chciał. I tutaj zaczynają się rozbieżności.

GKS: „Z jednym z klubów ustaliliśmy wszystkie szczegóły, a zawodnik w rozmowie ze mną (prezesem – przyp.red.) wskazał, że jest zainteresowany podpisaniem kontraktu w nowym klubie i zrobi to w poniedziałek 3 września. Taką informację przekazał nam również klub chcący pozyskać Pawła Mandrysza. Na wyraźną prośbę zawodnika zgodziliśmy się nawet na możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Paweł Mandrysz zapewnił nas, że podpisze dokument, ale chce to zrobić w obecności ojca. Daliśmy czas zawodnikowi do podpisania porozumienia do dnia 31 sierpnia. Nie otrzymanie od zawodnika podpisanego dokumentu wiązało się z tym, że dnia następnego zgłosiliśmy zawodnika do rozgrywek ligowych, a w niedzielę wystąpił w meczu drugiej drużyny seniorów wraz z sześcioma innymi zawodnikami pierwszej drużyny seniorów”.

Zawodnik – który postanowił więcej nie komentować swojej sprawy, więc musimy skupić się tylko i wyłącznie na oświadczeniu – po zamknięciu okienka transferowego złożył pismo do klubu oraz Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN. GieKSa zgłosiła go do rozgrywek 1 września, a Mandrysz zaprzecza, żeby ktokolwiek z klubu kontaktował się z nim albo jego przedstawicielem na temat nieuprawnienia go do gry. Z kolei klub odpowiada: „Zawodnik miał być zgłoszony do rozgrywek wcześniej, ale wyłącznie na sugestię przedstawiciela Pawła Mandrysza, tak się nie stało. Występ w drugiej drużynie zabrałby bowiem zawodnikowi możliwość gry w dwóch innych klubach w obecnym sezonie, co zdaniem przedstawiciela zawodnika naruszałoby jego interes, a co my przyjęliśmy ze zrozumieniem”.

W Katowicach obserwujemy więc spore zamieszanie. Argumenty klubu wydają się sensowne, przede wszystkim zastanawia zapieranie się Pawła Mandrysza, że nie został poinformowany o tym, że jedyną opcją na występy w meczach piłkarskich będzie pójście na wypożyczenie do innego klubu, choć już w czerwcu zostało to wyraźnie zaznaczone.

Dziś nie dowiemy się, jak było naprawdę, ale to zamieszanie wydaje się kolejnym dowodem na to, że w GieKSie obecnie nie dzieje się najlepiej. Zarówno na boisku, jak i poza nim.

Fot. NewsPix.pl

Weszło
06.12.2022

Pierwszorzędny zespół drugorzędny. Jak Szwajcarzy zostali wzorem dla wszystkich średniaków

Na pięciu ostatnich wielkich turniejach wychodzili z grupy, co oprócz nim udało się tylko Argentyńczykom i Francuzom. Patrząc na Helwetów, wiele reprezentacji z całej Europy widzi, gdzie mogłoby być, gdyby działały choć trochę sensowniej. Mało kto w Europie czuje, że powinien mieć wobec nich kompleksy. W końcu, odkąd ostatni raz grali w ćwierćfinale mundialu, minęło już 68 lat, a od tego czasu pół kontynentu mogło się pochwalić jakimś lepszym […]
06.12.2022
Weszło
06.12.2022

Polski futbol to palarnia pieniędzy

Zepsuci piłkarze są przepłacanymi milionerami, a partaczący rząd lubuje się w paleniu nieswoich pieniędzy. Nie trzeba być światłym inteligentem, żeby sformułować taki wniosek, popsioczyć w zburzeniu, ponarzekać w złości i wrócić do swojego szarego życia. Ale to już chyba ten moment, żeby zakrzyknąć: dość przemieniania sportu w jedną wielką palarnię mamony. Kadrowicze po „bohaterskim” wyjściu z mundialowej grupy pewnie nie dostaną zapowiadanych sutych premii. Musieliby nie mieć choćby minimum poczucia żenady i wyczucia […]
06.12.2022
Suche Info
06.12.2022

Samuel Eto’o wpadł w szał i uderzył kibica [WIDEO]

Samuel Eto’o słynie z dość kontrowersyjnych wypowiedzi, ale akurat od tej strony go nie znaliśmy. Wygląda na to, że Kameruńczyk ma także problem z utrzymaniem nerwów na wodzy. Tuz po meczu Brazylia – Korea Południowa… zaatakował jednego z kibiców.  Nagranie całego zajścia opublikował w mediach społecznościowych dziennik „La Opinion”. Widać na nim Samuela Eto’o, który wraz ze swoją świtą opuszcza stadion 974, na którym rozgrywano spotkanie Brazylia – Korea. W pewnym momencie podchodzi do nich grupka kibiców, […]
06.12.2022
Suche Info
06.12.2022

Barcelona nie odpuszcza ws. zawieszenia Lewandowskiego

LaLiga odrzuciła odwołanie FC Barcelony dotyczące zawieszenia Roberta Lewandowskiego, ale Katalończycy nie zamierzają składać broni. Według dziennika „Mundo Deportivo” klub przekazał sprawę do Sportowego Sądu Arbitrażowego.  Robert Lewandowski został zawieszony na trzy mecze za czerwoną kartkę, którą obejrzał w listopadowym meczu z Osasuną. Choć tak dotkliwa kara ma raczej związek z rzekomo obraźliwym gestem, który miał pokazać do sędziego, schodząc z boiska. Barcelona złożyła odwołanie od tej decyzji do LaLiga, ale zostało […]
06.12.2022
Suche Info
06.12.2022

Juninho: Nie można porównywać „Lewego” do innych wielkich graczy

Reprezentacja Polski pożegnała się z mundialem po porażce w 1/8 finału z Francją. Sam awans jest sukcesem, ale pojawiło się sporo zastrzeżeń co do stylu gry, ale też postawy niektórych piłkarzy. Jednym z nich jest Robert Lewandowski, który został dość ostro skrytykowany przez byłego reprezentanta Brazylii – Juninho. – Nie można porównywać Lewandowskiego do innych wielkich graczy. Jego poziom jest niższy niż ich. A jego gra dla Polski? Nie zrobił prawie nic! […]
06.12.2022
Prasówka
06.12.2022

PRASA. Awantura o kasę w kadrze. „PS”: Michniewicz chciał 10 mln zł dla sztabu

Gorąco w reprezentacji Polski, gorąco w sportowych mediach. „Przegląd” wita nas okładką informującą o konflikcie Roberta Lewandowskiego z Czesławem Michniewiczem. „Fakt” grzmi o skandalu – w środku kryzysu rząd szasta pieniędzmi, oferując piłkarzom miliony. Sport Jakub Kamiński podsumowuje mundial. Co można powiedzieć o stylu, choćby w meczu z Argentyną? – Co mogę powiedzieć? Na pewno po tym awansie i meczu cieszyliśmy się w szatni, że jest po 36 latach awans do fazy pucharowej […]
06.12.2022
Weszło
06.12.2022

Pierwszorzędny zespół drugorzędny. Jak Szwajcarzy zostali wzorem dla wszystkich średniaków

Na pięciu ostatnich wielkich turniejach wychodzili z grupy, co oprócz nim udało się tylko Argentyńczykom i Francuzom. Patrząc na Helwetów, wiele reprezentacji z całej Europy widzi, gdzie mogłoby być, gdyby działały choć trochę sensowniej. Mało kto w Europie czuje, że powinien mieć wobec nich kompleksy. W końcu, odkąd ostatni raz grali w ćwierćfinale mundialu, minęło już 68 lat, a od tego czasu pół kontynentu mogło się pochwalić jakimś lepszym […]
06.12.2022
Weszło
06.12.2022

Polski futbol to palarnia pieniędzy

Zepsuci piłkarze są przepłacanymi milionerami, a partaczący rząd lubuje się w paleniu nieswoich pieniędzy. Nie trzeba być światłym inteligentem, żeby sformułować taki wniosek, popsioczyć w zburzeniu, ponarzekać w złości i wrócić do swojego szarego życia. Ale to już chyba ten moment, żeby zakrzyknąć: dość przemieniania sportu w jedną wielką palarnię mamony. Kadrowicze po „bohaterskim” wyjściu z mundialowej grupy pewnie nie dostaną zapowiadanych sutych premii. Musieliby nie mieć choćby minimum poczucia żenady i wyczucia […]
06.12.2022
Prasówka
06.12.2022

PRASA. Awantura o kasę w kadrze. „PS”: Michniewicz chciał 10 mln zł dla sztabu

Gorąco w reprezentacji Polski, gorąco w sportowych mediach. „Przegląd” wita nas okładką informującą o konflikcie Roberta Lewandowskiego z Czesławem Michniewiczem. „Fakt” grzmi o skandalu – w środku kryzysu rząd szasta pieniędzmi, oferując piłkarzom miliony. Sport Jakub Kamiński podsumowuje mundial. Co można powiedzieć o stylu, choćby w meczu z Argentyną? – Co mogę powiedzieć? Na pewno po tym awansie i meczu cieszyliśmy się w szatni, że jest po 36 latach awans do fazy pucharowej […]
06.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Tanecznym krokiem Brazylia weszła do ćwierćfinału

Fenomenalni, spektakularni, fantastyczni. W 1/8 finału Brazylijczycy pozwolili wielu osobom na nowo zakochać się futbolu, który w ostatnich latach był przesycony komercjalizmem. Uosabiali wszystko to, co najpiękniejsze w tym sporcie: dryblingi, swobodę, luz z piłką i piękne bramki. Koreańczycy walczyli dzielnie do końca, dlatego nie tylko nie zakończyli meczu z dwucyfrówką, ale też strzelili pięknego gola honorowego.  Gdyby przeprowadzić ankietę, jakiej reprezentacji kibicuje się w Polsce po odpadnięciu naszej kadry, często padałoby […]
05.12.2022
Mistrzostwa Świata 2022
05.12.2022

Stan Mundialu #16. Łączy nas kasa! Afera premiowa w polskiej piłce

Nie może być spokojnie w temacie reprezentacji. Mundial ledwo co się zakończył dla biało-czerwonych, a już mamy aferę z dzieleniem rządowej kasy. Między innymi o tym od 7:30 pogadają Mateusz Janiak, Jan Mazurek, Szymon Piórek i Maciej Karcz.  
05.12.2022
WeszłoTV
05.12.2022

Katarski Turysta #7. Co myślę o konferencjach Michniewicza?

Czesław Michniewicz, konferencje prasowe, szpilki wbijane w dziennikarzy, arogancja, lekceważenie statystyk. O tym jest kolejny vlog z Kataru, tym razem w innej formie – felietonowej, a nie reporterskiej. Q&A o mundialu i Katarze – zadawajcie pytania w komentarzach! 
05.12.2022
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kolejosz
Kolejosz(@kolejosz)
4 lat temu

„…w GieKSie obecnie nie dzieje się najlepiej.”
Obecnie to znaczy od ilu lat? Czternastu?

Tomek Jankowski
Tomek Jankowski(@tomek-jankowski)
4 lat temu

Marzą im się derby z Rozwojem. Oby dopięli swego 🙂

Coffey88
Coffey88(@coffey88)
4 lat temu

Taki sam kręt i lawirant jak stary