post Damian Smyk

Opublikowane 20.07.2018 12:04 przez

Damian Smyk

– Każdy człowiek podświadomie dąży do tego, by mieć komfort. Każdy chciałby mieć świetne zarobki, własny dom, same sukcesy w CV i generalnie luz w życiu. Taka jest natura człowieka. I tę naturę trzeba prowokować. Pobudzać czujność – mówi Ivan Djurdjević, były piłkarz Lecha Poznań, a obecnie jego trener. I to trener, w którego wierzy cały Poznań. W obszernej rozmowie opowiada nam o swojej filozofii prowadzenia zespołu, kulisach rozmów z Carlitosem, tworzeniu piłkarzy, wierze w trening i nowych nabytkach.

Wiele osób powtarza, że to zły moment, by został pan trenerem Lecha. Bo presja, bo trudny okres. Prezes Karol Klimczak powiedział, że Ivan pali się do pracy. Pan się pod tym podpisuje?

Czy to jest dobry moment…? Wyjeżdżałem ze swojego rodzinnego domu jako osiemnastolatek. Jechałem grać w piłkę do Hiszpanii. Wtedy też mogłem się pytać sam siebie „Ivan, to jest dobry moment?”. I pewnie gdybym wtedy analizował to wszystko, przedstawił wszystkie za i przeciw, to wyszłoby na to, że powinienem zostać w domu. Ale wówczas zdecydowałem się na ten ruch i dzięki temu jestem tu, gdzie jestem. Bardzo lubię poddawać się w życiu nowym bodźcom. Lubię wychodzić ze swojej strefy komfortu. Wtedy jako nastolatek zderzyłem się z rzeczywistością. Mówi się, że jeśli wychodzisz poza tę sferę bezpieczeństwa, to stajesz się bardziej kreatywny, bardziej zdeterminowany, bardziej odkrywczy. Twój mózg otwiera się na nowe opcje. Dla mnie to kapitalna sprawa i będę chciał przenieść to wszystko na drużynę.

Powie pan wprost – tak, jestem gotowy na to, by być trenerem Lecha?

Oczywiście. Byłem i jestem dobrym kandydatem na to stanowisko. Nie mam świetnego trenerskiego CV. I co? Czy to zawsze działa? Na samym doświadczeniu nigdzie nie zajedziesz. Musisz wykonać swoją robotę – dzień po dniu, trening po treningu, mecz po meczu. Zdobyłeś kiedyś mistrzostwo? Fajnie, ale właśnie – „zdobyłeś”. A ty masz je zdobyć w sezonie, który przed tobą. Czas przeszły, czas przyszły. Ja się nie pchałem do biura prezesa. Sam zostałem zapytany. I z miejsca powiedziałem – tak, możecie na mnie liczyć. Tak jak mogli wcześniej, gdy wychowywałem juniorów Lecha. Jestem potrzebny wyżej? Okej, biorę to.

Długo się pan zastanawiał?

Zimą miałem oferty z innych klubów i nie ukrywam, że myślałem o tym, by spróbować swoich sił jako samodzielny trener pierwszej drużyny seniorskiej, bo do tej pory prowadziłem juniorów i rezerwy. Ale prezesi Lecha byli przekonani i ja się nie musiałem zastanawiać „czy to jest ten moment?”. Nie w tym rzecz. Dam taki przykład. Pan pracuje w Weszło, więc musi przekonać czytelników, że warto go czytać – dobrze pisać, znajdywać ciekawe tematy, przedstawiać swoją opinię. A ja muszę teraz swoją pracą z zawodnikami doprowadzić do tego, że kibice będą przekonani, że temu zespołowi warto kibicować. Rozmyślanie „hmmm, jestem gotowy? A może jeszcze muszę zaliczyć jakieś przetarcie w innym klubie?” było bezcelowe.

Podobnie było wtedy, gdy poszedł pan na pierwszy kurs trenerski. Długo się nie pan nie wahał.

W życiu spróbowałem tylko dwóch zawodów – piłkarza i trenera. Miałem 25 lat i otrzymałem pierwszą licencję. Grałem w Portugalii, ktoś wszedł do szatni i rzucił pomysł, żebyśmy zapisali się na kurs. Poszliśmy skromną grupą, skończyliśmy wykłady i treningi, dostaliśmy do rąk dyplom. I o ile sama decyzja była spontaniczna, to do samej drogi zawodowej przygotowywałem się bardzo rzetelnie. Spodobało mi się to. Dziesięć lat przed końcem kariery wiedziałem, co chcę robić po zawieszeniu butów na kołku.

Obserwował pan trenerów, z którymi pan pracował?

Tak, pamiętam jak często rozmawialiśmy z Jackiem Zielińskim czy Andrzejem Juskowiakiem. Nie wtrącałem im się w robotę, ale też jako doświadczony piłkarz miałem swoje przemyślenia. Im bliżej końca kariery, tym bardziej myślałem o pracy szkoleniowej. Ten ostatni rok grania w piłkę… Przyznam szczerze, że nie byłem już specjalnie zmotywowany do gry. Pracowałem ciężko, ale wiedziałem już, że jestem po drugiej stronie rzeki.

Dzisiaj wcale nie gra pan w piłkę.

Wcale. Nie ciągnie mnie. Nie to, że zgniotłem w sobie tę pasję. Nadal futbol mnie kręci. Ale już nie w ten sam sposób. Raczej nikt nie namówi mnie na ligę oldbojów. Wolę poświęcić się w całości pracy trenerskiej.

Powiedział pan też kiedyś, że gdy kibice zaczepiają pana na ulicy i wspominają pana z boiska, to ma pan wrażenie, że to było dziesięć lat temu. A tak naprawdę ostatni mecz zagrał pan w czerwcu 2013 roku. Później przez pięć lat cierpliwie przygotowywał się pan do nowej roli.

I teraz spłacam swój dług. Bo Lech we mnie uwierzył i we mnie zainwestował. Myślę, że trudno o drugi taki klub w Polsce, który tak bardzo inwestuje w ludzi – ja jestem tego przykładem, mój asystent – Maciej Stachowiak – również, ale też wielu piłkarzy czy trenerów. Znam mentalność ludzi tu żyjących i wiem, że ten klub w pewien sposób ten sposób bycia uosabia. Chodzi mi o tę pracę u podstaw, krok po kroku, cierpliwie. Nigdy się nie pchałem na siłę. Ja jestem od tego, by służyć wyższemu celowi. A tym wyższym celem jest Lech.

Nie kusiło pana, by dołączyć do sztabu kogoś z zewnątrz? Tak naprawdę przeniósł pan do pierwszej drużyny tych ludzi, z którymi pan pracował w rezerwach. Do tego doszli ci, którzy już pracowali przy pierwszej drużynie – kierownik, lekarze, trener przygotowania fizycznego.

Rozmawiałem raz z takim znanym polskim lekarzem. Gadaliśmy sobie tak swobodnie i od w pewnym momencie mówi do mnie „wie pan co, pan pracował na zachodzie, ja też trochę świata zobaczyłem i wie pan jaki ja mam wniosek? Że tam wcale nie ma ludzi znacznie lepszych od nas”. Specjalnie wybrałem tych ludzi, bo ja nie potrzebuję kogoś z zewnątrz. Mam zaufanie do nich. To jedna rzecz. A druga – kto wie najlepiej, co jest w domu nie tak, jak nie sami domownicy? Mój sztab zna Lecha, żyje Lechem, kibicuje mu z całego serca. Oni wiedzą czym jest Lech, o co tu grasz, przed iloma kibicami odpowiadasz swoją pracą. Żaden z nich nie spakuje walizek w środku sezonu i nie powie „Ivan, to chyba nie to, nie czuję tej pasji”. Oni będą bronić tego domu także w słabszych momentach, a zdaje sobie sprawę z tego, że one w piłce są nieuniknione.

W poprzednim sezonie był pan na bieżąco z sytuacją pierwszego zespołu. Uczestniczył pan co tydzień w spotkaniach działu sportu, gdzie trenerzy i prezesi rozmawiali o pierwszej drużynie, rezerwach, grupach juniorskich. Widział pan tę zapaść Lecha w fazie finałowej. Wydaje się, że powinienen pan wejść do klubu z gotową receptą na zasadzie „wiem, co nie zadziałało, teraz należy poprawić to, to i tamto”.

Wiem czego ludzie od nas oczekują. I odnoszę wrażenie, że potencjał wielu chłopaków nie został uwolniony. Wiem co mówią ludzie – wymień dziesięciu piłkarzy, kup nowych i będzie dobrze. Ale nie w tym rzecz. Środkiem do celu jest wyeksponowanie tych dobrych cech, które mają piłkarze z obecnej drużyny, a które były stłumione.

Jurgen Klopp na zarzut jednego z dziennikarzy, że przeprowadza mało transferów, odpowiedział, że on wierzy w trening, a nie transfery.

I ja mam tak samo. Ale szukamy też piłkarzy, którzy mogą wzmocnić drużynę. Jest Pedro Tiba, przyjdzie pewnie dwóch kolejnych. Pamiętaj, że dzisiaj nie jest łatwo ściągnąć dobrego piłkarza. Ktoś powie „musicie płacić!”. No dobrze, ale myślisz, że inni nie płacą? Świeży przykład. Tibę chciał klub z Turcji, płacili mu prawie dwa razy tyle, co w Poznaniu. Ale porozmawiałem z nim – że ma tu spokojny kraj, duże perspektywy, ciekawy projekt. I on wybrał klub, gdzie dostał mniej kasy, ale on marzy o sukcesach. Nie chcę piłkarzy, którzy przyszliby tutaj usiąść na tyłku i być zadowolonym. Chcę zawodników przepełnionych głodem zwyciężania. Jeśli tu ma przyjść obcokrajowiec, to taki, który rozwinie zespół i który pomoże młodym w trudnych momentach.

Bywało tak, że obcokrajowcy nie do końca rozumieli, że Lech to klub specyficzny. W Poznaniu co roku masz najlepszą frekwencję w kraju i dość specyficzny klimat kibicowski. Przegrywając w niedzielę psujesz połowie miasta humor na następny tydzień. Pamięta pan sytuację z meczu Lecha z Piastem Gliwice? Kolejorz przegrywał, kamera pokazała ławkę rezerwowych, a tam zabawa i uśmiechy.

O tym mówię. Zadaję sobie pytanie – co my robimy, jako klub, by oni zrozumieli czym jest Lech. Często czytałem wypowiedzi zawodników przychodzących do Lecha, że fajnie, że widział filmiki z kibicami na YouTube, że podoba mu się atmosfera. No i co dalej? On musi wiedzieć, że śmiejąc się na ławce przy porażce śmieje się kibicom w twarz. Musi wiedzieć, że są pewne reguły, których się nie łamie. Że nie może przed kamerą wymieniać się koszulką z piłkarzem Legii czy Wisły Kraków. Życie wykreowało pewne uwarunkowania i musisz się tu tego trzymać. I to nasza wina, że on tego nie wie. Musimy im to przekazywać jasno i klarownie. Pewnych rzecz nie robisz. Koniec, kropka. Być może w przeszłości nie do końca rozumieliśmy o co chodzi w pojęciu „aklimatyzacja”.

Przez te błędy z przeszłości klubu dał pan niektórym zawodnikom drugą szansę? Radutowi…

… Rogne, de Marco… Tak, każdemu z różnych względów. Ale podjęliśmy takie decyzje.

Słyszałem, że mocno stawia pan na budowę chemii w szatni. Żeby to faktycznie był zespół. Wprowadził pan nawet taką pozornie błahą zasadę zbijania piątek po treningach. Podczas obozu mieliście dużo gier na zaufanie.

Wiesz dlaczego koledzy z zespołu muszą być najlepszymi przyjaciółmi? Nie chodzi mi o to, że każdy musi się kochać i zapraszać na obiady do domu. Oni mają być przyjaciółmi, bo mają jeden cel – wielkiego Lecha. Dzień po dniu budujemy świadomość tych chłopaków. Dlatego nie rozpisuję im regulaminów na kartkach, bo nie o to w tym chodzi. Oni mają być tak samozdyscyplinowani, by wiedzieć, że pewnych rzeczy się nie robi. Podczas obozu w Opalenicy sam zdecydowałem o tym kto z kim będzie w pokoju. Na kolejnych wyjazdach będziemy robić przetasowania. A jeśli ktoś przy którejś rozpisce powie „hej, nie chcę z nim być w pokoju”, to niech się pakuje, bo skoro nie chce z danym zawodnikiem spać w jednym pomieszczeniu, to znaczy, że nie chce z nim grać w jednej drużynie.

To był jeden z głównych zarzutów do Lecha w ostatnich latach. Że to jest zbiór piłkarzy, w którym każdy ciągnie w swojej stronę. A nie była to drużyna.

Zdobyć mistrzostwo w pojedynkę to może Angelique Kerber, Novak Djoković czy Usain Bolt. A w piłce jak jesteś sam, to nic nie zdobędziesz. Ja też nie jestem cudotwórcą – że wchodzę do szatni i mówię „dzień dobry, jestem liderem, dzięki mnie będziecie mistrzami”. Raz, że wyszedłbym na głupka, a dwa, że jestem tylko trybikiem w tej maszynie. Chciałbym, żeby każdy tak podchodził – jestem częścią czegoś dużego. I jestem pozytywnie zaskoczony tym, co spotkałem w drużynie, bo każdy jest bardzo rzetelny w swojej pracy. Kieruję się dewizą, że jeśli chcesz zdobyć w życiu coś, czego nigdy nie zdobyłeś, to musisz robić coś, czego nigdy w życiu nie robiłeś. Dlatego ucieszyłem się, gdy dzisiaj Christian Gytkjaer mi powiedział, że nigdy tak ciężko nie trenował. Mówię „widzisz, chłopie, o to w tym chodzi”.

Widzę, że czuje pan presję mistrzostwa.

Raczej pasję w tym, by je zdobyć. Nie obiecam teraz, że mistrzostwo będzie. Ale będziemy robić wszystko, by mistrzem był Lech.

W ostatnich latach Lech grał zawsze na czwórkę obrońców. Pan zmienił ten system i teraz będziecie grali na trójkę. Stosował pan tę formację w rezerwach. Myśli pan, że to najlepsze ustawienie dla tej drużyny?

Żeby była jasność – 4-2-3-1, 3-5-2, 3-4-3… Dla mnie to tylko cyferki. Możesz to rozpisać jak chcesz, serio. Bardziej interesują mnie zadania zawodników. To jest w tym wszystkim kluczowe. W dzisiejszej piłce drużyna przechodzi w ciągu meczu przez dziesięć różnych systemów gry. Schemat to możesz mieć przy stałym fragmencie gry. Zawodnik w trakcie spotkania ma się charakteryzować trzema cechami – niezależność, autonomiczność i podejmowanie najlepszych decyzji w danym momencie.

Nie rozumiem.

Gra w piłkę jest bardzo płynna, elastyczna. Jestem daleki od umieszczania piłkarzy w pewnych schematach. My, jako sztab, musimy bombardować ich różnymi bodźcami w trakcie treningów, by w meczu oni byli gotowi na różne rozwiązania. Przykładowy lewoskrzydłowy nie może mieć wbitego do głowy jednego schematu, który dostanie od nas na treningu. Trzeba go prowokować do różnych sytuacji na boisku. Kreatywność – tego oczekuję i nad tym pracujemy.

Z czegoś Lecha trzeba jednak rozliczać. Lech Macieja Skorży miał charakteryzować się dużą wymiennością pozycji. Lech Jana Urbana opierał się na posiadaniu piłki. A pana Lech jaki będzie?

Ma się charakteryzować dominowaniem, agresywnym posiadaniem piłki, elastycznością. Chcę zespołu odważnego, który nie pęknie w ważnych momentach. Chcemy być przy piłce, ale nie tylko dla samego posiadania. Możliwe, że będziemy płynnie przechodzić między trójką i czwórką w obronie.

Nie ma pan wrażenie, że ten dzisiejszy Lech jest jednak słabszy kadrowo od tego, który kończył tamten sezon? Nie ma Dilavera, Situma, Majewskiego, ale i tych rezerwowych, czyli Chobłenki i Koljicia.

Spokojnie, jeszcze dwa transfery przed nami. Jestem bardzo zadowolony ze ściągnięcia Pedro Tiby, Tomek Cywka też pokazuje się z dobrej strony. Czy lepszy, czy gorszy? To pokaże sezon. Ale widzę, że mam samych zawodników, którzy są zmotywowani do gry i którzy są zdolni do wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Wracamy do tego cytatu z Kloppa, którzy Pan przytoczył – ja też wierzę w trening, a nie w transfery. Chociaż one są potrzebne, tego nie ukrywam. Ale przychodzi mi do głowy taka historia z wspomnień Arrigo Sacchiego, gdy zaczynał dopiero swoją karierę trenerską. Pracował wtedy w trzeciej lidze i jego asystent mówi „kurde, Arrigo, nie mamy szóstki”. On się wściekł, chwycił za manekina, który służył za mur i krzyczy do tego asystenta „kurwa, to ty jesteś trenerem, masz i sobie stwórz tę szóstkę, od tego tu jesteś!”. Jasne, ja chcę dobrych zawodników. Ale ja jestem trenerem – zajmuję się robotą szkoleniową. Wybieram z zawodników, których mam i chcę z nich wyciągnąć maksimum. Każdy piłkarz coś w sobie ma – to nie jest przypadek, że oni są w tej drużynie. Nie wpadli tu przez losowanie. I zadaniem trenera jest z tych zawodników wycisnąć to, co najcenniejsze. Myślisz, że Korea miała lepszych piłkarzy od Niemiec? No nie, ale ich pokonała.

Tomasz Cywka jest takim piłkarzem? Wielu kibiców dziwiło się, gdy Lech go ściągnął, a on wydaje się wpisywać w ten profil, o którym pan mówi. Zakręcony na punkcie zdrowego żywienia, trenuje indywidualnie na siłowni.

Tomek jest pełen pasji. To modelowy zawodnik do pracy. Nigdy nie powie „trenerze, ten trening nie ma sensu”. Nie ma żadnych wątpliwości, nie jest marudny. Ale nie tylko on. Nie spotkałem w drużynie żadnej marudy. To model Lecha.

Zawodnikiem, który miał wątpliwości i był marudny, był Radosław Majewski, którego się pozbyliście?

Nie poznałem go osobiście. Wiem, że miał jakieś problemy z Nenadem Bjelicą, ale to było poza mną. Radek doszedł do momentu, gdy miał wahania formy i doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie, jeśli spróbuje czegoś innego. Życzę mu wszystkiego dobrego w Szczecinie, to dobry piłkarz, Pogoń będzie miała z niego pociechę.

Pedro Tiba to podobna charakterystyka do Majewskiego?

Nie, Pedro gra niżej. On raczej buduje ataki, wpływa na tempo gry, rozgrywa piłkę głębiej. Majewski grał wyżej, szukał strzału, biegał blisko pola karnego. To dwaj różni piłkarze.

Co z opaską kapitańską? W sparingach zakładało ją czterech różnych piłkarzy, na mecz z Gandzasarem wyszedł z nią piąty – Jasmin Burić.

Chciałbym, by każdy w zespole był odpowiedzialny za drużynę. Myśleliśmy o tym modelu brazylijskim, gdzie opaska przechodzi z ramienia na ramię, już w rezerwach. Ale chciałbym jedenastu kapitanów w jednym momencie na boisku – by każdy czuł, że od niego ten zespół zależy. Obserwowaliśmy to, jak w sparingach wyglądali poszczególni kapitanowie, jak reagowali na wręczenie im opaski.

Maciejowi Gajosowi w poprzednim sezonie miano kapitana ciążyło.

Być może. Niektórzy tak mają, że nawet jeśli się w tej roli nie czują dobrze, to nie zrzekną jej się, bo byłoby to źle postrzegane. Sama opaska nie jest dla mnie kluczowa. Nie wiemy jeszcze, kto będzie tym kapitanem na stałe. Damy ją komuś, gdy przyjdzie na to czas.

Nie miał pan wątpliwości, by powierzyć w jednym ze sparingów rolę kapitana 20-letniemu Kamilowi Jóźwiakowi?

Nie, a dlaczego? Kamil jest mocny mentalnie, znam go od dawna. Dobrze zareagował. I powtórzę – chcę, by oni poczuli się, że każdy z nich jest ważny dla zespołu. Piłka jest różnorodna, zostajesz poddawany wielu bodźcom i opaska jest jednym z nich.

Pan chyba lubi prowokować piłkarzy, co? W rezerwach zdarzało się panu sadzać wyróżniających się piłkarzy na ławce. Tylko po to, by przetestować ich mentalność – jak reagują po usadzeniu, jak trenują w następnym tygodniu. Czy się skarżą, czy zabierają się do roboty.

Każdy człowiek podświadomie dąży do tego, by mieć komfort. Każdy chciałby mieć świetne zarobki, własny dom, same sukcesy w CV i generalnie luz w życiu. Taka jest natura człowieka. I tę naturę trzeba prowokować. Pobudzać czujność. Najczęściej kontuzje łapią piłkarze w szczycie formy. Dlaczego? Bo poczuli się zbyt pewnie. Jak ciągle masz wątpliwości „czy to już mój kres możliwości?”, to jesteś uważny i czuwasz nad swoim zdrowiem.

Dwa słowa o Carlitosie, bo…

Wiedziałem.

Nie unikniemy tego temat. Jest pan rozczarowany, że nie trafił do Poznania?

Lech miał wielu wspaniałych piłkarzy. Istniał i radził sobie przed ich przyjściem do Lecha i dawał sobie radę także po ich odejściu. Carlitosa tu nie ma i… Trudno. Nic się nie dzieje, nie panikujemy, nie chodzę po klubie i nie przeklinam. Jednostka jest mało ważna. Może to dziwić, bo przecież to król strzelców poprzedniego sezonu. Ale to tylko jeden piłkarz.

Tak, ale bardzo dobry.

Chcemy w Lechu piłkarzy, którzy pragną grać dla Lecha. Przykład Pedro Tiby, o którym mówiłem. My wyrażamy chęci, by kogoś pozyskać, ale musi być też pozytywny odzew z drugiej strony. To jak ze związkiem chłopaka i dziewczyny – chłopak się zakocha, pyta ją czy będą razem, ale z jej strony nie zaiskrzy. I co? Gość ma biegać za nią i się prosić? Miłość mu przejdzie, pozna zaraz kolejną i będzie nawet szczęśliwszy, niż z tą, do której wzdychał.

Rozmawiał pan z Carlitosem?

Tak. On powiedział, że nie wie co dalej z Lechem, bo gdzieś indziej dostaje więcej, bo tamten kierunek go bardziej kusi. Przerwałem mu i powiedziałem „Słuchaj, nie musisz mi się spowiadać. Idź tam, gdzie będziesz szczęśliwy. Jeśli tym miejscem będzie Poznań, to super. Jeśli nie, to trudno”. Mówię to z ręką na sercu. Liczę tylko na tych zawodników, którzy wychodzą ze mną na boisko treningowe. Ci, którzy nie zdecydowali się na transfer do Poznania, mnie już nie interesują. Zrobiliśmy podejście do kolejnych zawodników. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Na jakie pozycje?

Napastnik i ofensywny pomocnik.

Czuje pan presję przed tym sezonem? Ale taką osobistą. Pamięta pan burdy na meczu z Legią. Wie pan, co ludzie krzyczeli. Zaufanie kibiców do klubu jest nikłe. I jeśli ludzie Lecha na czymś budują swój optymizm na następne miesiące, to właśnie na panu.

Tak. Na pierwszej konferencji powiedziałem, że to nie jest zwykły moment dla klubu. Wiem czym jest Lech. Moja presja wewnętrzna jest jeszcze większa od tej, którą narzucają kibice. Chcę, by Lech Poznań wrócił na właściwe tory. A jeśli jest presja ze strony kibiców, to dobrze, bo to znaczy, że są osoby, którym na tym klubie zależy. Jeden z zawodników, z którym rozmawialiśmy o transferze, zobaczył kibiców wbiegających na boisko w trakcie spotkania z Legią. I wiesz, co powiedział? „Widać, że im zależy. Gdyby mieli Lecha w dupie, to by się obrócili i wyszli ze stadionu”.

Woli pan kibica wkurzonego niż obojętnego?

Wolę zadowolonego. Ale tak, obojętność byłaby najgorsza. Teraz przekonamy się o tym, ilu ludzi kocha Lecha, gdy stadion zostanie otwarty. Chociaż… Jest coś jeszcze, co zdecydowanie najbardziej lubię w kibicach Lecha. Zawsze są niezadowoleni. Jak wygramy 2:0, to pytają „dlaczego nie 4:0?”. Jeśli wygramy 4:0, to „pamiętaj, bądź skoncentrowany, bo za tydzień kolejny mecz”. Przy Bułgarskiej zawsze masz kilkanaście tysięcy nieoficjalnych trenerów. I super, bo to oznacza, że ludzie chcą zwycięstw Kolejorza. W Lechu zawsze musi być wojna o zwycięstwo. I ja na tę wojnę idę.

ROZMAWIAŁ DAMIAN SMYK

fot. NewsPix

Opublikowane 20.07.2018 12:04 przez

Damian Smyk

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 50
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
LordInfamous
LordInfamous

Szkoda mi go trochę bo chyba nie wie w co się pakuje
Zarząd rzucił go na pozarcie kibicom chroniąc swoją dupe po ligowym finiszu
Bardzo słabe zagranie z ich strony

Cześć i chwała Szatanowi

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

camora
camora

Chlopak lubi wpierniczac muchomory, wiec niech je je do woli.Ja wole kurki.
Czesc i chwala kurkom.
Precz z muchomorami

LordInfamous
LordInfamous

kurski jak reszta grzybów nie mają żadnych wartości odzywczych

facemob
facemob

doucz się, bo się okazuje że jednak mają

Poznaniak
Poznaniak

Oni sa za takimi slowami i takimi okresleniami Do nich to nie dociera

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

JesusChristPose
JesusChristPose

można też skojarzyć Janko Buszewska z Totalny Głupek. A kto zabroni?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kondredd
Kondredd

Wyznawcy zmyślonego dobrego bóstwa łapią bulwers na tekst wyznawcy zmyślonego złego bóstwa. Klasyka.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kondredd
Kondredd

Nie mówię, że nie ma, szczerze, nie mam pojęcia, jak każdy, ale nawet jeśli jest to wątpię, żeby miał coś wspólnego z tymi wszystkimi mitami i „świętymi księgami”.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kondredd
Kondredd

Sorry, ale nie widzę sensu studiować zmodyfikowanej mitologii Mitry, połączonej z garścią folkloru pustynnych plemion, uzupełnionej o trochę poezji i etykę Jezusa, który, nie przeczę, był niegłupim myślicielem, ale żeby zaraz mesjaszem…

hds
hds

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Skorzonera Wezymord
Skorzonera Wezymord

Cześć i Chwała!

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Raz i dwa, raz i dwa,
Dziewczynka Wojenka na imię ma.

Gdyby do nas przyszła,
żeby ją zaraza ścisła,
żeby ją zabrała Wisła.

Jak mnie słyszysz?
Ja Wisła, Ja Wisła!

Wojna? Fajnie, ale jednak skupiłbym się nie na wojowaniu, tylko na pracy nad własnym zespołem, bo dobrze to wszystko nie wygląda.
Djurdjević to kolejny trener, który ładuje się w grę trzema środkowymi obrońcami, tylko raczej nie ma do tego systemu odpowiednich ludzi. Zaprawdę powiadam Wam, że za diabła nie rozumiem tego fenomenu. Oczywiście mówi w tym wywiadzie, że cyferki z ustawień, to tylko cyferki i jakieś tam podobne rzeczy, ale przecież wystarczyło spojrzeć na grę Lecha we wczorajszym meczu i to, jak grała obrona. Nie mam tu nawet na myśli jakości, ale sposób jej gry, sposób, w który się względem siebie ustawiali. No i Makuszewski na wahadle… Nowinką była też gra Gytkjaera na stoprze, bo jak inaczej nazwać pozycję na boisku, na której facet przez cały mecz stoi? Cóż innego miał jednak robić, skoro dostał w całym meczu bodaj jedną niezłą piłkę… Lech w nowym ustawieniu (mniejsza o cyferki, nie są ważne, lecz zadania na boisku) zagrał beznadziejnie tak z przodu, jak i z tyłu. Na dokładkę drugi gol obciąża konto bramkarza (uważam, że to było do obrony). Lech idzie na wojnę? W obecnym stanie, może służyć tylko za mięso armatnie.

areq
areq

Ech, jak tak Ivan powiedział,że na trybunach jest 25tys trenerów ,to se potreneruje:)
Obserwacje na podstawie tylko dwóch meczów,mam nadzieję że to się zmieni!
System gry dopasowujesz do graczy ,nie odwrotnie.Przede wszystkim muszą to być gracze szybcy, najlepiej przyzwoici technicznie i silni fizycznie , ale nie drwale jak wybijacz piłek Vujadinovic.
W Lechu gra bardzo przeciętny Janicki , roztrzepany de Marco ,wspomniany już Vujo i beznadziejny Rogne (bardzo słaby technicznie źle się ustawia, gubi krycie przy stałych fragmentach).
Gdzie młodzi?? Wolałbym młodego spróbować ogrywać-Bednarka ogrywali pół sezonu i na MŚ pojechał (fakt że tam słabo ale to inna bajka):)
Bramkarz , tak jak Gino napisał, co mecz to słabszy-już finałową w zeszłym sezonie nam zje*ał. Nikt tego nie widzi??
Reszta grajków,zobaczymy po meczu z Płckiem…

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe

Powiedziałeś bardzo ważną rzecz. Ustawienie należy dopasować do posiadanego materiału ludzkiego. Jeśli masz części samochodowe od Meganki, to nie złożysz z nich Maserati. Odnoszę wrażenie, że wielu trenerów nie potrafi tego pojąć… Potem oglądamy np. Piszczka na środku obrony albo Kucharczyka, Hlouska czy Makuszewskiego na wahadle, a w środku pola grę kreuje Góralski.

Urkides
Urkides

Ja mam taką tezę że w Lechu za bardzo chcą udowodnić że ich „filozofia” skromności, gospodarności i pracowitości zatriumfuje. Generalnie to jest dobra filozofia ale tak samo jak z systemem 3-5-2, trzeba mieć wykonawców.
Lech sprowadza pilkarzy w ktorych widzi potencjał i chce z nich zrobić zespół. Dobry pomysł i w polskiej rzeczywistości chyba jedyny możliwy ale nie mogą trafić na lidera który tych skromnych i pracowitych zawodników (nie wiem czy tak jest rzeczywiście, czy tylko taki jest PR?) natchnie wiarą i swoją grą doda im fantazji i „wiatru we włosach”.
W zasadzie zgadzam się z Ivanem w większości spraw, ale Lech kupuje żołnierzy a żołnierze potrzebują przywódcy. Jakoś tak sie dzieje że dla jednego dowódcy wojsko jest gotowe umrzeć a dla innego nie.
Zobaczymy co będzie dalej a ja w meczu z Ormianami nie widziałem żadnej pasji. Ot taka „odpowiedzialna” gra na alibi.
Nie wiem czy to jest kwestia skautingu, czy właściciela i prezesa ale Lech wybiera przecietnych piłkarzy.
Jak słucham wywiadów z Rutkowskim czy Klimaczakiem to słyszę nudziarzy. Może Lech jest odbiciem ich charakterów? Ponieważ na zmianę właściciela się nie zanosi, to może prezesa zmienić na bardziej „szalonego”. Umiarkowany Rutkowski będzie go tonował a szalony prezes tchnie trochę życia w nudnego Rutkę. Ścieranie się poglądow bywa źródłem kreatywności.

GrzeSdAK1NG
GrzeSdAK1NG

Według mnie o ile w Legii 3-5-2 ma prawo zadziałać(ma do tego wykonawców brak jedynie lewego wahadła) to Lech kompletnie na ma do tego zawodników. Lech ma zawodników do formacji z 4 obrońcami(Gumny, Kostevych ewentualnie tomasik i ma dwoch obroncow w miare a gdzie ten trzeci?)

Urkides
Urkides

A ja myślę że Gumny da radę na prawym wahadle a Kostevicz na lewym.
Ja nie rozumiem tej histerii w sprawie 3-5-2. Zawodnicy musza się rozwijać, wtedy stają się bardziej uniwersalni.
w naszych warunkach nigdy kluby nie ustabilizują kadry tak żeby wszystko było dopracowane. po każdym sezonie tracą kluczowych graczy i wszystko trzeba zaczynać od początku.
Trzeba mieć więcej odwagi.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

TomAas
TomAas

Takie ustawienie jest po to, zeby było się czym tłumaczyć jak nie wyjdzie. beda przegrywac mecze, bedzie sie Zarząd pytac dlaczego – tłumaczysz że jeszcze sie nie zgrali i nie masz dobrych wykonawców. Proste. Wywalą Cie z klubu, tlumaczysz kibicom że nie wyszło bo dostaleś za mało czasu. Idziesz na rozmowę do kolejnego klubu, pytają Cie czemu nie wyszło w poprzednim i znowu masz wymówkę.
Trener (Djuka, Jozak, Klaf) wybiera dziwne ustawienie dla wymówki. Ale dokładnie tak samo Zarząd wybiera na trenera totalanego amatora ale za to lubianego przez kibicow żeby moc sie pozniej wytlumaczyć.

theczarek
theczarek

nawet nie dowiemy się, czy to dobry trener czy słaby, bo takim ulepem jakim on dysponuje nikt sukcesów by nie osiągnął. No, chyba że Lech się jeszcze poważnie wzmocni ale szczerze w to wątpię, skoro odpadną (a odpadną) już w 2 rundzie eliminacji to wronieccy biznesmeni uznają, że na ligę wystarczy to co jest.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

theczarek
theczarek

no ale już jednego z tamtych rejonów ściągneli za rzekomo milion, to wyglądał najgorzej na boisku. no nic, Lechowi czasem jakiś tranfer z nikąd się udaje, mam w sumie nadzieję, że tym razem będzie podobnie.

PiotrekB
PiotrekB

Nie no jasne wcale go nie grzeje ze Carlitos nie poszedł do Poznania tylko do Warszawy…

Rozumiem ze wywiad był przed meczem 😀 😀 😀 😀

lparafiniuk
lparafiniuk

Jak mnie kurwa irytują to militarne słownictwo w futbolu ;/ Te wszystkie wojny, masakry, ranni i zabici itd.)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

theczarek
theczarek

To co jakby nigdy nic wchodzą i biorą co chcą. No w sumie analogia dobra

OLO RATUJ!
OLO RATUJ!

Z jednej strony szkoda goscia, bo Lech pewnie dostanie ostro po dupie w tym sezonie. Z drugiej strony zas mowimy o ekstraklasie, wiec rownie mozliwe jest mistrzostwo Lecha I rekord punktow 😉
Tak czy inaczej na jego miejscu, tez bym podjal ta robote.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

camora
camora

A myslisz,ze gadanie o silnych rywalach to pic na wode? Prawda jest taka, ze bez kilu mocnych ekip nie bedziemy juz nawet peryferiami futbolu,my bedziemy stepem szerokim. Niestety,w tym kraju zamiast rownac w gore,kazdy rowna w dol.Jak to mawia Sokol-zamiast chciec wiecej, to sie kombinuje zeby inni mieli mniej.W pilce jest tak samo.Legia stoi w miejscu, bo czolgajac sie i tak zdobywa mistrzostwo.Lech nie inwestuje w drogich pilkarzy, bo liczy ze szrotem zdetronizuje Legie, ktora pelznie w lidze.Po co sie rozwijac,skoro bylejakosc wystarcza. Potem przychodza puchary i widac ze jestesmy w czarnej dupie sto lat za murzynami.O przepraszam,afroamerykanami

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

camora
camora

Dobrze,ze ciagle w mniejszosci.Ale przybrudzonycheuropejczykow coraz wiecej.I kopuluja jak kroliki. Niestety nie tylko ze swoimi, a to juz powazne zagrozenie.Ale cichosza, poprawnosc polityczna w modzie

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Eskel
Eskel

Ten wywiad był jak rozumiem przed mega kompromitacją w pucharach? Tak słabego Lecha nie widziałem nigdy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pasta
Pasta

Bedzie dobrze, lech mistrzem w tym sezonie. Gdyby nie marciniak to by byl juz w zeszlym

TomAas
TomAas

Kolejny chory czy aż tak gruba ironia?
Zwykła druzyna srodka tabeli

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Yarek
Yarek

Zobaczymy Trenerze czy uda się dokończyć sezon w tej roli. Póki co mecze pucharowe niczego pozytywnego nie pokazały więc dużo pracy przed Panem i zespołem. Wierzę, że ciężka praca powinna przynieść efekty, nie wiadomo tylko, czy wykonawcy (czytaj: piłkarze) dadzą radę. Powodzenia!

JesusChristPose
JesusChristPose

żadna polska ekipa nie zachwyciła w meczach pucharowych. najważniejsze, że awansowali dalej, cel osiągnięty.

Zachodnia kultóra
Zachodnia kultóra

Jest moc.

MelanzuLord
MelanzuLord

‚W Lechu zawsze musi być wojna.I ja na tę wojnę idę’.
Poszedł i dostał wpierdol od pastuchów z Armenii.

dyneck
dyneck

Pierdololo

Sebinio
Sebinio

moze by ktos zaznaczyl ze wywiad przeprowadzony przed meczami z Ormianami?

JesusChristPose
JesusChristPose

„Musi wiedzieć, że są pewne reguły, których się nie łamie. Że nie może przed kamerą wymieniać się koszulką z piłkarzem Legii czy Wisły Kraków.”

Poznań to jest jednak stan umysłu…

Weszło
29.11.2020

Tyson kontra Jones: definitywnego rozstrzygnięcia nie było

Mike Tyson (50-6, 44 KO) i Roy Jones junior (66-9, 47 KO) dopięli swego. Wbrew wszelkiej sportowej logice w Los Angeles wyszli do ringu i stoczyli pojedynek, do którego nigdy nie doszło gdy byli zawodowcami. Walka długimi fragmentami była festiwalem klinczy, ale najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Po ośmiu rundach ogłoszono remis, ale […]
29.11.2020
Hiszpania
29.11.2020

Alaves skończyło z remisami i pokonało Real Madryt

W trwającym sezonie pojęcie stabilizacji formy jest dla Realu Madryt zupełnie obce. Gdy już się wydaje, iż po dobrym spotkaniu – jak na przykład na Camp Nou – zacznie się rozkręcać, to niespodziewanie zostaje sprowadzony na ziemię. Ostatnie dwa mecze były dużymi rozczarowaniami – klęska 1:4 z Valencią i zaledwie remis 1:1 z Villarrealem, choć […]
29.11.2020
Weszło
29.11.2020

No i odfrunął. Wisła zwolniła Skowronka

Porażka z Zagłębiem Lubin przesądziła los Artura Skowronka. Dwie godziny po meczu trener „Białej Gwiazdy” został zwolniony. Zostawia klub na dwunastym miejscu w Ekstraklasie. Czy ta decyzja jest słuszna? Cholera wie, czas pokaże. Natomiast obawiamy się, że jeśli wiślacy chcą wydźwignąć się z problemów, to potrzebne tam są dużo głębsze zmiany niż sama zmiana trenera. […]
29.11.2020
Weszło FM
28.11.2020

Mecze, mecze i jeszcze więcej meczów – niedziela w Weszło FM

Niedziela w radiu Weszło FM będzie zdominowana przez relacje z meczów, które pozwolą Wam być na bieżąco nawet jeśli nie macie możliwości oglądania spotkań w telewizji. Rozpoczniemy jednak standardowo od „Dwójki bez sternika” czyli naszego poranka, w którym przywitają Was Monika Wądołowska i Adam Kotleszka. Pojawi się sporo opowieści różnej treści oraz podsumowań sobotnich wydarzeń. […]
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

Najpierw trzeba pozwolić Wiśle strzelić gola. A później to już z górki

Wisła Kraków w ciągu ostatniego miesiąca trzykrotnie wychodziła na prowadzenie. Z Lechią – przegrała. Z Wartą – przegrała. I gdy dzisiaj strzeliła gola po prezencie Zagłębia przez myśl przeszło nam, że to może taka taktyka lubinian. Podpuść, skasuj. No i wyszło. Genialny plan Seveli! Ale tak poważnie – krakowianie mieli ten mecz w garści, a […]
28.11.2020
Włochy
28.11.2020

Panie Pirlo, coś tu nie gra. Glik zatrzymuje Juventus

Cristiano Ronaldo na urlopie, więc zdawało się, że Kamil Glik może odetchnąć z dużą ulgą. Okazja do zatrzymania turyńskiej ekipy bez jej najlepszego piłkarza piechotą przecież nie chodzi, okoliczności nad wyraz sprzyjające. Benevento skrzętnie próbowało ten fakt wykorzystać, Wojciech Szczęsny nie mógł na bezrobocie narzekać. Efekt? Łupanka Inzaghiego triumfuje nad nijakością Pirlo – ależ to […]
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

Typowy Śląsk na wyjeździe? Nie, bo zwycięski

Śląsk Wrocław i mecz wyjazdowy – to nie brzmi jak idealny plan na sobotnie popołudnie. W zasadzie nie brzmi to jak dobry pomysł na spędzenie czasu niezależnie od terminu spotkania i okoliczności, bo ekipa Vitezslava Lavicki w delegacjach sobie po prostu nie radzi. I stawiamy dolary przeciwko orzechom, że nie poradziłaby sobie również dzisiaj gdyby […]
28.11.2020
Inne sporty
28.11.2020

Polacy w Ruce na poziomie – dwóch na podium, wszyscy w drugiej serii

Ruka to nie jest przesadnie ukochane przez polskich skoczków miejsce. Nikt z naszych reprezentantów nie zdołał tam jeszcze wygrać, tylko sześć razy widzieliśmy Polaków na podium. Do dziś. Tej pierwszej statystyki co prawda zmienić się nie udało – bo poza zasięgiem był Markus Eisenbichler – ale do listy podiów dopisali się i Piotr Żyła, i […]
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

Ojrzyński sprząta, choć dziś miał łatwiej – Jagiellonia oprotestowała drugą połowę

Czy mieliśmy specjalne oczekiwania względem meczu Stali z Jagiellonią? No niezbyt. Pierwsi ostatni mecz wygrali może nie przed zaborami, ale jednak dość dawno temu, drudzy raz wygrywają, raz przegrywają, nie ma w tym żadnej ciągłości i większego planu, chyba że uznamy za ciągłość przestawienie wajchy na porażki. Nic więc dziwnego: mieliśmy wątpliwości. A tutaj psikus, […]
28.11.2020
Niemcy
28.11.2020

Klasyczne „podpuść i skasuj”

Przez moment kibice oglądający dzisiejsze starcie VfB Stuttgart z Bayernem Monachium mogli zastanawiać się, czy na pewno odpalili właściwy kanał. Bramkarz Bawarczyków w niczym nie przypominał herosa regularnie wymienianego w gronie zawodników typowanych do podium Złotej Piłki. Ofensywna siła mistrza Niemiec gdzieś wyparowała, a w tyłach dochodziło do takich napadów paniki, jakie monachijczykom się zwyczajnie […]
28.11.2020
Inne sporty
28.11.2020

Tyson kontra Jones – kabaret starszych panów pod specjalnym nadzorem?

Znaków zapytania i wątpliwości nie brakowało od samego początku, ale wygląda na to, że już w sobotę dojdzie do skutku jeden z najbardziej absurdalnych bokserskich projektów od dawna. W nocy polskiego czasu kibice będą mogli jeszcze raz obejrzeć w ringu Mike’a Tysona (50-6, 44 KO), który spotka się z Royem Jonesem (66-9, 47 KO). Na […]
28.11.2020
Anglia
28.11.2020

Szarpali, szarpali, aż wyszarpali. Brighton urywa punkty Liverpoolowi

Mieli piłkarze Brightonu rzut karny. Mieli kilka naprawdę dobrych, szybkich akcji, które zaowocowały groźnymi okazjami strzeleckimi. Wreszcie – mieli również trochę szczęścia, gdy arbiter anulował gola Mohameda Salaha, bo VAR dopatrzył się milimetrowego spalonego Egipcjanina. Ale długo w dzisiejszym starciu „Mew” z Liverpoolem wszystko wskazywało na to, że gospodarze nie zdołają przekuć tych sprzyjających okoliczności […]
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

Konrad Jałocha uczy jak obronić się przed Bruk-Betem

Nie wygrałeś od czterech meczów. Bez czystego konta od pięciu. Jedzie na teren lidera, trochę podrażnionego stratą punktów w środku tygodnia. W dodatku rywal ma najlepszego strzelca obecnych rozgrywek. Na co możesz liczyć? Na bramkarza, jeśli jest nim Konrad Jałocha. I tak się szczęśliwie dla GKS-u Tychy złożyło, że ten gość stał akurat między słupkami […]
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

LIVE: Zagłębie wygrywa w meczu „futbolu na nie”

No i zaczynamy sobotę z naszą ekstraklasową piłeczką. Generalnie jak tak patrzymy na dzisiejsze zestawienie meczów, to fajerwerków nie ma. Dwóch beniaminków gra u siebie, więc może będą jakieś niespodzianki. Śląsk gra na wyjeździe, więc… no, wiadomo co. A dzień skończymy sobie patrząc na to, czy Zagłębie się odkuje i wreszcie wygra jakiś mecz. Ponadto […]
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

Piasecki i Roginić – w I lidze strzelby, w Ekstraklasie ławka

Pokrętne są losy pierwszoligowych snajperów w Ekstraklasie. W poprzednim sezonie Fabian Piasecki udowodnił, że mimo słabego epizodu w Legnicy, bramki strzelać potrafi. Korona króla strzelców, kilka naprawdę dobrych występów, nos do odnajdywania się w polu karnym – wszystko się zgadzało. Ale po przeskoku półkę wyżej już tak kolorowo nie jest. Podobnie zresztą, jak u Marko […]
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

Loska: „Odleciałem. Przekonałem się, jak to jest, gdy zaczynasz bujać w obłokach”

13 meczów, 34 punkty, ledwie sześć bramek straconych. Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma się czym chwalić. Wygląda na to, że tym razem rzeczywiście chce wrócić do Ekstraklasy, a nie tylko o tym mówić i odgrywać rolę faworyta. Natomiast Tomasz Loska zaznacza: spokojnie, pokora. Bo on wie, że z wysokiego konia można dość boleśnie spaść. Zapraszamy na […]
28.11.2020
WeszłoTV
28.11.2020

STAN FUTBOLU. Henriquez, Dobrasz, Rokuszewski, Kowalczyk

Zapraszamy na kolejny odcinek „Stanu Futbolu”. Dzisiaj program poprowadzi Adam Kotleszka, a jego gośćmi będą: Luis Henriquez (były piłkarz Lecha Poznań), Dawid Dobrasz (dziennikarz Głosu Wielkopolskiego) , a także Wojciech Kowalczyk i Mateusz Rokuszewski. Startujemy o 11:15. 
28.11.2020
Weszło
28.11.2020

Maciej Domański – bez niego ofensywa Stali Mielec nie istnieje

Sześć punktów w dziesięciu spotkaniach, ostatnie miejsce w tabeli. Położenie Stali Mielec jest wysoce niekomfortowe, ale byłoby jeszcze gorsze, gdyby nie miała w swoich szeregach Macieja Domańskiego. To jeden z niewielu piłkarzy beniaminka, którzy jak na razie mogą spojrzeć sobie w lustro i powiedzieć, że robią wiele, aby utrzymać zespół w Ekstraklasie. Ba, nikt w […]
28.11.2020