post
Avatar

Opublikowane 11.07.2018 16:42 przez

redakcja

Lata 80. Juniorzy Crystal Palace rozgrywają mecz towarzyski z reprezentacją brytyjskiej armii. Wygrywają 3:0. Po meczu 18-letni Gareth Southgate podchodzi do każdego z rywali, podając rękę i niemal przepraszając za ich pokonanie.

Lipiec 2018. Kolumbijczycy przegrywają z Anglikami w serii rzutów karnych po pudle Mateusa Uribe. Po meczu 47-letni Gareth Southgate podchodzi do Uribe, obejmuje go i stara się pocieszyć.

Niemal trzy dekady pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami oddającymi najlepiej osobowość Southgate’a zdążyły bardzo dobrze sprawdzić, jak grubą skórą dysponuje dzisiejszy selekcjoner Anglików. Nie żyje się bowiem łatwo z piętnem dwóch ogromnych niepowodzeń, ale i z całą masą pomniejszych. W ojczyźnie futbolu zmarnowanie decydującego karnego w półfinale mistrzostw Europy rozgrywanym na Wembley, a także spadek z Premier League jako menedżer, to jak podwójna stygmatyzacja.

– W idealnym świecie mógłbym odkupić winy za tamtego karnego. Ale życie to nie zawsze bajka z happy endem – mówił Southgate w wywiadzie z Guillemem Balague jeszcze kilka miesięcy temu. Marząc, ale chyba nie do końca wierząc, że jego marzenie może się ziścić już za kilka miesięcy. Że odkupienie czeka na największego na świecie ambasadora kamizelek tuż za rogiem.

– Southgate jest dżentelmenem. Jest uprzejmy i aż nazbyt skromny. Ale też ambitny. Jest kompletnie inny niż wszyscy Borisowie Johnsonowie i Piersowie Morgani, którzy wypełniają ekrany naszych telewizorów. Pochodzi z lepszej wersji Anglii niż ta, jaką oglądamy – powiedział ostatnio Nick Cohen z The Observer przepytany przez Reutersa.

A przecież w zasadzie nikt w to nie wierzył. Hype, balonik, nazywajcie to jak chcecie. Od ostatniego turnieju Anglików, który można uznać za jakkolwiek udany – czyli od Euro 1996, kiedy zaszli do półfinału – co mistrzostwa można było przeczytać dziesiątki, jeśli nie setki tekstów o tym, dlaczego „to będzie ten turniej”. Te wszystkie fale talentów, jakie przetaczały się przez reprezentację Anglii, nie miały prawa zostać zmarnowane. Shearer, Beckham, Gerrard, Lampard, Rooney. Wszyscy zawiedli. Gdy wreszcie doszło do upokorzeń absolutnych – ostatniego miejsca w grupie na mundialu i porażki z zespołem, w którym asystent selekcjonera na co dzień był dentystą – coś w Brytyjczykach pękło.

Entuzjazm osłabł. Nie pompował go fakt, że o sile drużyny miał stanowić bramkarz, który rok wcześniej spadł z ligi (Pickford), stoper, który również rok wcześniej zleciał z Premier League (Maguire), zawodnik przestawiony na środek obrony dopiero niedawno (Walker), stoper nazywany długo stratą pieniędzy (Stones), wiekowy lewy obrońca, którego kariera międzynarodowa miała już być zakończona (Young), bohater ironicznych memów (Lingard) czy gracz wykpiwany niegdyś nawet przez własnych kibiców (Henderson).

Rękę przyłożył do tego również szef FA, Greg Dyke, który zapowiedział w 2016 roku, że cele to: półfinał Euro 2020 i wygranie mundialu 2022. Uprzedzając niejako, że po turnieju w 2018 nie ma się co spodziewać rewelacji.

Menedżer, któremu powierzono funkcję poprowadzenia Anglików, gdy okazało się, że Sam Allardyce poza selekcjonerką bawi się też w pomoc w omijaniu obostrzeń transferowych, niejako te niskie oczekiwania symbolizował.

Spadek z Middlesbrough. 

Ostatnie miejsce w grupie na mistrzostwach Europy U-21 w Czechach z powołanymi później na MŚ w Rosji Butlandem, Stonesem, Kanem, Lingardem czy Loftusem-Cheekiem w składzie.

Zrzut ekranu 2018-07-11 o 14.08.59

No i ten pamiętny karny. Twarzą reprezentacji miał stać się gość, który nie tylko nie trenował dorosłej drużyny przez ostatnich siedem lat, ale i kojarzył się z jednym z największych zawodów w historii angielskiej piłki.

Gość, który jakiś czas po mistrzostwach zdecydował się wystąpić w reklamie pizzy tak wypełnionej suchymi dowcipami odnośnie tegoż karnego, że w niejednym angielskim kranie mogło wtedy zabraknąć wody. Krótkie „żałuję, że w niej wystąpiłem” wypowiedziane w rozmowie z Four Four Two lata po emisji są chyba najlepszym komentarzem. Z jednej strony było to pokazanie w jakiś sposób ludzkiego oblicza, dystansu do siebie, z drugiej – wielu odebrało to jako wcieranie soli w nie do końca wygojone rany.

Adam Nawałka, gdy przejmował stery polskiej reprezentacji również miał za sobą spore niepowodzenia. Zleciał z ligi ze Świtem Krzeszowice, mimo że oddał mu całe serce. Dostał kopa w tyłek w Zagłębiu Lubin (pisał o tym w świetnym felietonie Leszek Milewski, odsyłam z czystym sumieniem – KLIK!). Ale miał za sobą również potężny sukces, przede wszystkim w Górniku Zabrze, wprowadzając klub z mocno ograniczonymi środkami do grupy mistrzowskiej i budując Pawła Olkowskiego czy Arkadiusza Milika. 

Southgate nawet czymś takim nie mógł się pochwalić. Kiedy zostawał selekcjonerem najpierw w U-21, a później w dorosłej reprezentacji, wypisywał na dwóch kartkach swoje sukcesy i niepowodzenia. Jak wspominał później w jednym z wywiadów, kartka z niepowodzeniami była nieporównywalnie bardziej zapełniona.

– Byłem co prawda na czterech wielkich turniejach, ale pierwszy to to nieszczęsne Euro, podczas którego spudłowałem karnego. Kolejny – mistrzostwa świata przerwane przedwcześnie przez kontuzję. W następnych dwóch nie kopnąłem piłki, nie podniosłem się z ławki. Dałem im do zrozumienia, że dlatego muszą od dziś, od teraz dawać z siebie wszystko. Bo prędzej czy później przyjdzie zawód i będziesz żałował, że gdy sukces był blisko, nie dałeś z siebie wszystkiego – opowiadał w rozmowie z Guillemem Balague.

Do tego trzeba przecież dodać odrzucenie w młodym wieku w akademii Southampton, skąd dostał bezosobowo napisany list, jakich klub z St. Mary’s wysłał pewnie tysiące. Ponad sto meczów w rezerwach Crystal Palace, nim otrzymał szansę w pierwszej drużynie. – Chyba nadal do mnie należy rekord występów w drugiej drużynie – żartował niedawno.

Przebijał się bardzo, bardzo długo. Smaku Ligi Mistrzów nie zaznał nigdy. Również dlatego, że ponad wszystko postawił lojalność. W czasach, gdy rynek bardzo mocno się otworzył, a Premier League stała się globalną marką, on tylko dwa razy zmieniał klub. Często w imię tejże lojalności potrafił odłożyć na bok osobiste ambicje. Również wtedy, gdy jako 22-latek został kapitanem. Adam Lallana mówił swego czasu, że przyjęcie tej roli wiąże się z poświęceniem części swojej gry, by dawać impulsy zespołowi.

Kto wie, czy fakt, że podobną rolę – kapitana – pełnił w każdym ze swoich trzech klubów, nie odbija się dziś w stylu gry reprezentacji Anglii. Nieszczególnie porywającym, za który w eliminacjach, kiedy drużyna wciąż się docierała, piłkarzom dostawało się bardzo mocno. Byli obrażani po meczu z Maltą, podczas starcia ze Słowenią w ich kierunku leciały papierowe samoloty jako symbol nudnej gry reprezentacji. Stylu, który często wymaga odłożenia na bok osobistych ambicji, by zespół mógł skorzystać. Harry Kane cofający się bardzo głęboko po piłkę, tworząc przewagę w środku pola. Raheem Sterling przyzwyczajony do kreowanych mu w klubie sytuacji, tutaj wykonujący dziesiątki sprintów tylko po to, by rozciągnąć obronę.

Drużyna narodowa stała się drużyną w pełnym tego słowa znaczeniu. Chłopaki z całego kraju, reprezentujący różne grupy społeczne i etniczne, idą w jednym kierunku. Rezerwowy bramkarz Jack Butland nie pluje do bidonu Jordana Pickforda, tylko zakrywa go ręcznikiem, by David Ospina nie dojrzał, że są na nim wypisani jego koledzy i sposób, w jaki najczęściej strzelają karne. Gdy gość na Twitterze żartuje, że po golu Johna Stonesa wytatuuje sobie jego podobiznę, Kyle Walker deklaruje, że zapłaci za dziarę z własnej kieszeni.

To najlepiej pokazuje, że Southgate „kupił” swoich zawodników, którzy wreszcie wyglądają jak drużyna, a nie zlepek milionerów robiących reprezentacji łaskę, że zakładają narodowe barwy i wychodzą na boisko. Nawet dla globalnej supergwiazdy, jaką stał się niewątpliwie Harry Kane, zakładanie t-shirtu z trzema lwami sprawia wrażenie największego możliwego zaszczytu. To tworzy atmosferę, jakiej wśród Synów Albionu nie było od bardzo dawna. Martin Keown wspominał niedawno, że w trakcie mistrzostw Europy w 1992 roku Anglicy nie mieli w hotelu jednego miejsca, gdzie mogliby się spotkać w szerszym gronie, byli pozamykani w pokojach, praktycznie nie spędzali czasu razem. Southgate zaś kładzie potężny nacisk na to, by zawodnicy czuli się w swoim towarzystwie jak najlepiej.

Sport News - July 7, 2018

– Podczas jednego ze zgrupowań pojechaliśmy z zawodnikami do bazy marines. Na wejściu musieli zdać swoje telefony, zresztą tam i tak nie złapałyby zasięgu. Spodobało im się to pozbycie się ciśnienia, by od razu odpowiadać na wiadomości od znajomych. Była szansa usiąść przy ognisku, porozmawiać, dowiedzieć się więcej o sobie. Nigdy nie chciałem ich zarzucać zasadami, regulaminami, ale oni sami doszli do wniosku, że może warto podczas posiłków zostawić telefony przed wejściem na stołówkę. Ja tak nauczyłem się wiele o piłce nożnej – rozmawiając nieformalnie ze starszymi, bardziej doświadczonymi zawodnikami, jak choćby Boudewijn Zenden.

Efektów trudno nie zauważyć. W tunelu, w trakcie meczu, po jego zakończeniu widać, jak Anglicy po prostu bawią się uczestnictwem w mundialu. Gdy odpowiadał za stworzenie programu szkolenia młodzieży w FA, Southgate za kluczową kwestię uznawał sprawienie, by dzieci jak najdłużej czerpały z gry w piłkę czystą przyjemność, bez potężnego nacisku na wynik. Trudno nie odnieść wrażenia, że czasami Anglicy to właśnie taka banda dzieciaków z podwórka, codziennie chodzących od drzwi do drzwi, by zebrać tę samą ekipę do grania i wracają dopiero późnym wieczorem, gdy piłka przestaje być widoczna.

Równocześnie Southgate nie bał się zdecydowanych ruchów i trudnych decyzji. Na czele oczywiście z tą o odstawieniu Wayne’a Rooneya. Idę o zakład, że gdyby nie skandal z Samem Allardycem w roli głównej, z sezonu na sezon coraz słabszy Wazza nadal miałby pewne miejsce w jedenastce drużyny narodowej. Southgate jeszcze jako tymczasowy selekcjoner po aferze z Big Samem w drugim swoim meczu posadził Rooneya na ławce. – Wtedy trener bardzo mocno zaznaczył swój autorytet – wspominał niedawno Danny Rose.

Posłuch wśród piłkarzy już tylko zyskiwał. Ten sam Rose powiedział ostatnio, że Southgate miał ogromny udział w wyprowadzeniu go z depresji, jaka dręczyła go od początku sezonu. – Anglia była moim wybawienem, nie wiem, jak dziękować menedżerowi i sztabowi medycznemu – wyznał na łamach independent.co.uk.

Colombia v England. 2018 FIFA World Cup Round of 16

Jeśli chodzi o pielęgnowanie stosunków międzyludzkich, Southgate nie ma sobie równych. Bardzo szerokim echem odbiła się ostatnio historia opowiedziana na Twitterze przez Jake’a Humphreya:

W 2007 roku pracowałem nad programem Sportsround dla CBBC. W tym czasie rozmawiałem z różnymi sportowcami, z wieloma piłkarzami. Szybko przywykłem do 2-3 godzinnych spóźnień, rozmów odwoływanych w ostatniej chwili, nagrywania w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach, byśmy nie przeszkadzali zawodnikom, nie widzieli treningów. Nasz wyjazd do Middlesbrough około dekady temu był kompletnie inny.

10 minut po godzinie, na którą byliśmy umówieni z Garethem Southgatem, ten zbiegł z niewielkiego wzgórza na boisko, na którym czekaliśmy. Przeprosił za spóźnienie i wyjaśnił, że zatrzymało go spotkanie. Od razu wiedział, kim jestem, jak się nazywam, mało tego – jak nazywa się każda osoba z ekipy, z którą pracowałem. Od razu zaproponował: „chodźcie, poznajcie zawodników” i zabrał nas na boisko treningowe, po czym zatrzymał zajęcia i powiedział, kim jesteśmy, mówiąc też zawodnikom, jak ważny jest sport w telewizji dla dzieci w kwestii inspirowania kolejnego pokolenia.

Spytał nas, co MY chcemy zrobić, z jakimi zawodnikami MY chcemy porozmawiać, czy MY chcemy zsotać do końca treningu. Nic nie było kłopotliwe dla niego. Na koniec zajęć był tym, który przyszedł podziękować za przyjazd i nas odprowadzić. 

To zresztą nie zmieniło się u Garetha Southgate’a nigdy. Choć wiele razy musiał podnosić się z desek, choć spotkał się z niewyobrażalnym piętnowaniem, szczególnie w 1996 roku, ani na moment nie przestał zachowywać się jak dżentelmen. Nie wziął do serca rady Alana Smitha, który – gdy nastoletni Southgate podchodził kolejno do pokonanych przez juniorów Crystal Palace żołnierzy – wściekł się na swojego zawodnika: – Byłem wkurwiony i powiedziałem mu to wprost. „Ci ludzie są z SAS. Zabijają innych ludzi każdego dnia. Myślisz, że oni podchodzą do tych ludzi i za to przepraszają?!”

Dzięki temu stał się postacią, z którą dziś Anglicy mogą się identyfikować, poszukując jedności w rozbitym brexitowym chaosem kraju. Tym, który – jak ustalono pod hashtagiem #GarethSouthgateWould – więżąc pająka pod szklanką, wsuwa pod nią najładniejszą widokówkę jaką ma, by nie narażać owada na niepotrzebny stres czy nerwowość. I który za najbardziej oczywistą rzecz na świecie uznaje opuszczenie świętującej przełamanie klątwy jedenastek drużyny, by przytulić Mateusa Uribe.

https://twitter.com/365SMSTARS/status/1014747846162178048

Spośród wszystkich ludzi na stadionie, to on wiedział przecież doskonale, co czeka pechowego strzelca w kraju zakochanym w futbolu bez pamięci. Sam na odkupienie w ojczyźnie piłki nożnej czekać musiał ponad dwadzieścia lat.

Teraz wreszcie je ma. Niezależnie od wyników dwóch następnych meczów, Gareth Southgate przestał być symbolem porażki, stając się twarzą narodowej jedności. Synonimem klasy, którą jako człowiek prezentował przecież już od kilku dekad.

SZYMON PODSTUFKA

fot. NewsPix.pl

redakcja

Opublikowane 11.07.2018 16:42 przez

redakcja

Anglia
08.04.2021

Sezon odchodzący w zapomnienie. Arsenal zmarnował rok?

Wydawało się w pewnym momencie, że Arsenal powoli odnajduje swoje prawdziwe „ja”. Na przełomie lutego i marca wygrał z Leicester City i Tottenhamem, wyrzucił z Ligi Europy Olympiakos. Później jednak został sprowadzony na ziemię i wszystko wróciło do normy. Szarej, ponurej, nudnej, której najbliżej do ostatniego meczu z Liverpoolem. Arsenal w permanentnym kryzysie Chociaż czy […]
08.04.2021
Anglia
06.04.2021

Czy Liverpool ma kłopot z Thiago?

Sobotnie spotkanie Liverpoolu z Arsenalem tylko z pozoru było „zwyczajnym” 3:0. Piąty raz w ciągu osiemnastu lat  Kanonierzy nie byli w stanie oddać trzech strzałów w kierunku bramki przeciwnika. To wynik nobilitujący, oczywiście z perspektywy The Reds. Nie zmienia tego nawet fakt, że aż cztery razy taka posucha spotkała Arsenal za kadencji Mikela Artety.  W […]
06.04.2021
Anglia
04.04.2021

Czerwone Diabły upiekły Mewy. Moder przyzwoity na Old Trafford

Trwała pierwsza połowa. Brighton prowadziło na Old Trafford. Leandro Trossard urwał się Fredowi w środku pola i już chciał napędzać kolejną dynamiczną akcję popularnych Mew, ale Brazylijczyk w porę złapał go za szyję i sędzia odgwizdał faul. Po całej szamotaninie w komicznie sposób postawił się kołnierzyk na koszulce Trossarda. Wyglądało to chałowo, więc Belg, groźnie […]
04.04.2021
Anglia
31.03.2021

Największy wygrany zgrupowania Anglii? Mason Mount

Mason Mount wyrasta na jednego z liderów reprezentacji Anglii. Zarówno w Chelsea, jak i drużynie narodowej, prezentuje się znakomicie. W dużej mierze to właśnie on jest odpowiedzialny za kreowanie akcji i bez wątpienia ostatnie miesiące to dla niego niezwykle owocny czas. Jednak zanim wdrapał się na szczyt, cierpliwie udowadniał swoją wartość na wypożyczeniach w innych […]
31.03.2021
Anglia
31.03.2021

Burza wokół zachowania Bale’a. Celowo uderzył piłkarza oskarżonego o rasizm?

Wczorajsze mecze w eliminacjach do Mistrzostw Świata nie zapowiadały się ekscytująco. No bo co, Holandia z Gibraltarem albo Portugalia z Luksemburgiem? Wobec tego, nieco po macoszemu, największą uwagę skupiało starcie Czechów z Walijczykami, ale i tam fajerwerków zabrakło. Skończyło się na 1:0 dla podopiecznych Giggsa po okropnym meczu i dwóch czerwonych kartkach. No i jednym […]
31.03.2021
Weszło
30.03.2021

Kieran Maguire: – Kibice w Anglii są zrelaksowani przed meczem z Polską

Czy Anglicy obawiają się meczu z Polską? Kto jest największą gwiazdą reprezentacji Synów Albionu? Co sądzi o klękaniu przed meczami? Jak zareagowałby angielski zespół, gdyby wypadło kilku podstawowych graczy? Kogo – pod nieobecność Roberta Lewandowskiego – obawiają się najbardziej? Jakich błędów z 1973 nie mogą powtórzyć? W czym możemy upatrywać szans na zatrzymanie Anglików? Na […]
30.03.2021
Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Czego brakuje Legii przed pucharami?

Starcie Lecha z Legią zawsze buduje napięcie, ale teraz w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia. Lech skończy sezon w środku tabeli, Legia będzie mistrzem. A skoro tak, można poszukać dziury w rzekomo całym i sprawdzić, czego brakuje Wojskowym przed pucharami. Bywało już wiele razy tak, że Legia dobrze wyglądała w lidze, a potem przychodził […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
śal pelacór
śal pelacór (@rasputin)
2 lat temu

Zabrakło mi w tym artykule pytania do Garetha i jego odpowiedzi – „Co myślisz o Adamie Małyszu?”

obwarzanek
obwarzanek (@obwarzanek)
2 lat temu

Bardzo dobrą pracę wykonuje z tym najmarniejszym składem Anglików w historii. Niesamowite jest to, że piekielnie silna kadra Anglii z pierwszej dekady trzeciego tysiąclecia wiecznie odpadała w 1/4 a jakieś Youngi, Lingardy przebiły tę niemoc xD

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Olala
Olala (@olala)
2 lat temu

Nieco ckliwe, ale budujące. GS zapwne czyni świat lepszym.

Weszło
11.04.2021

To był hit kolejki? Aha

Byliśmy pewni, że nikt w tej kolejce nie zagra bardziej męcząco dla odbiorcy niż Warta Poznań ze Stalą Mielec, ale chwilami podczas oglądania meczu przy Bułgarskiej nachodziły nas wątpliwości czy się nie rozpędziliśmy. Ostatecznie aż tak źle nie było, spotkanie Lecha z Legią okazało się trochę lepsze. Trochę. To miał być hit kolejki, starcie czołowych […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Manchester United wykorzystał wpadkę The Citizens

Po niespodziewanej porażce Manchesteru City z Leeds podopieczni Ole Gunara Solskjaera stanęli przed szansą zmniejszenia straty do rywala zza miedzy. Natomiast nie czekało ich dziś łatwe zadanie –  wyjazdowym przeciwnikiem był Tottenham Hotspur. Choć do przerwy przegrywali 0:1, to ostatecznie w drugiej odsłonie wrzucili wyższy bieg, podkręcili tempo i pokonali 3:1 londyńczyków. Do trafienia z […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kamil Wilczek strzelił dwie bramki w derbach Kopenhagi [WIDEO]

Kamil Wilczek przez długi czas nie mógł się przełamać, ale gdy w końcu pokonał golkipera rywali, to rozkręcił się na dobre. Tydzień temu po ponad pięciu miesiącach wreszcie zanotował trafienie, a dziś dorzucił kolejne dwa skalpy do swojej pokaźnej kolekcji bramek w lidze duńskiej. Mało brakowało, a Polak zaliczyłby hat-tricka, jednak w doliczonym czasie nie […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Czerwona kartka Sebastiana Szymańskiego

W 56. minucie spotkania pomiędzy Dynamem Moskwa a Urałem Jaketynburg Sebastian Szymański musiał opuścić boisko z powodu otrzymania dwóch żółtych kartek. Jego zespół ostatecznie zremisował u siebie 2:2. Było to „polskie” spotkanie w rosyjskiej Priemjer-Lig. W ekipie gości cały mecz zagrał Rafał Augustyniak. Z kolei drugi z naszych reprezentantów osłabił swoją ekipę – najpierw w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Bramka Karola Świderskiego [WIDEO]

PAOK Saloniki w spotkaniu 29. kolejki greckiej Super League zremisował na wyjeździe 1:1 z Asteras Tripolis. Na listę strzelców wpisał się polski napastnik, dla którego było jedenaste ligowe trafienie w tym sezonie. Karol Świderski otworzył wynik meczu w 56. minucie. Bardzo dobrze przyjął piłkę w polu karnym i błyskawicznie sieknął nie do obrony. Jednak jego […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Schalke wygrywa po błędzie Rafała Gikiewicza

Na boiskach Bundesligi doszło dziś do niesłychanych wydarzeń. Wyobraźcie sobie, że Schalke Gelsenkirchen odniosło drugie zwycięstwo w tym sezonie. Kolejnym niecodziennym widokiem była fatalna interwencja polskiego golkipera Rafała Gikiewicza, który w ostatnich miesiącach zbiera znakomite recenzje za swoje występy w bramce Augsburga. Ekipa z Gelsenkirchen w tym sezonie to istna wieża Babel. Jej spadek na […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Skandal na Zanzibarze. Piłkarz został trafiony kamieniem

Żelisław Żyżyński, były komentator Canal +, na początku roku rozpoczął przygodę życia – wyjechał pracować na Zanzibarze. W nowym miejscu zamieszkania zajumuje się zarządzaniem lokalnego zespołu piłkarskiego – Pili Pili Dulla Boys. Piękne widoki, świetna pogoda, rajskie życie? W dużej mierze tak. Jednak zdarzają się też mniej przyjemne sytuacje. Otóż kibice drużyny przeciwnej zachowywali się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Napoli wygrywa z Sampdorią. Zieliński z asystą [WIDEO]

W „polskim” meczu Serie A lepszy okazał się zespół Piotra Zielińskiego. Polski pomocnik wydatnie przyczynił do zdobycia trzech punktów przez Napoli – zaliczył asystę przy trafieniu Fabiana Ruiza. Neapolitańczycy byli dziś zdecydowanie lepszym zespołem. Gdyby wykorzystali połowę dogodnych szans, to spotkanie zakończyłoby się pogromem ekipy Bartosza Bereszyńskiego. Piotr Zieliński zaliczył tym samym siódmą asystę w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Doradca Haalanda żąda dla niego miliona funtów tygodniowo

Wobec bardzo prawdopodobnego braku awansu do Ligi Mistrzów, wszystko wskazuje na to, że Erling Haaland po sezonie opuści Borussię Dortmund. Już od dłuższego czasu mówi się o poważnym zainteresowaniu ze strony czołowych europejskich klubów. Angielski „Miror” ujawnił, że jego doradca, Mino Raiola, postawił potencjalnym nabywcom warunek: pensja piłkarza ma wynosić milion funtów tygodniowo.   Ostatnimi czasy […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Radosław Sobolewski już jutro zostanie zwolniony?

Radosław Sobolewski kilka dni temu poinformował, że wraz z końcem sezonu opuści Wisłę Płock. Jednak okazuje się, że jego rozstanie z Nafciarzami może nastąpić szybciej. Według informacji Macieja Wąsowskiego z Przeglądu Sportowego władze płockiego klubu mają jutro podjąć wiążącą decyzję w tej sprawie. Ponoć już trwają intensywne poszukiwania jego zastępcy. Wisła Płock znajduje się ostatnio […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kobylański błysnął w drugiej Bundeslidze

Przypomniał nam o swoim istnieniu Martin Kobylański i zrobił to w sposób dość spektakularny. Polak był bohaterem Eintrachtu Brunszwik w meczu z VfL Osnabrück.  Drużyna Kobylańskiego sprawiła rywalom srogie lanie, strzelając cztery bramki i nie tracąc żadnej. Syn byłego reprezentanta naszego kraju był autorem dwóch z tych goli. W pierwszej połowie dołożył też asystę przy trafieniu, […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Szalony mecz w II lidze. Rezerwy Śląska znów zwycięskie

Nieźle na poziomie II ligi poczynają sobie rezerwy Śląska Wrocław. Podczas gdy druga drużyna Lecha Poznań ma tyle samo punktów, co będący strefie spadkowej Hutnik Kraków, zaplecze wrocławskiej ekipy zajmuje szóste miejsce w tabeli. Dziś o sile Śląska II przekonała się Bytovia Bytów.  Prowadzenie Śląskowi dał w 15. minucie Przemysław Bargiel. Wynik z rzutu karnego […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Walukiewicz znów nie podniósł się z ławki

Sebastian Walukiewicz był jednym większych nieobecnych marcowego zgrupowania reprezentacji Polski. Paulo Sousa pominął piłkarza, na którego wcześniej postawił Jerzy Brzęczek, w związku z tym zawodnik Cagliari grał tylko w młodzieżówce. Niestety sytuacja klubowa Polaka cały czas się nie poprawia.  20-latek siedzi na ławce rezerwowych. Dziś Leonardo Semplici nie znalazł dla niego miejsca w składzie na […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Podstawowy piłkarz Realu wypada do końca sezonu

Ciąg dalszy problemów zdrowotnych piłkarzy Realu Madryt. Lucas Vazquez, który wczoraj w meczu z FC Barceloną musiał opuścić boisko jeszcze przed przerwą, w tym sezonie już nie zagra.  Real oficjalnie poinformował, że Hiszpan ma problem z lewym kolanem, który wyklucza udział w kolejnych spotkaniach. W tym sezonie Vazquez występuje głównie na prawej obronie, gdzie udanie […]
11.04.2021