post
Avatar

Opublikowane 02.07.2018 22:05 przez

redakcja

Stało się. Zachorowałem.

O tym, że tak będzie wiedziałem już po Wołgogradzie, w którym temperatura utrzymuje się pomiędzy 36 a 38 stopniami Celsjusza, i z którego przyjechałem z kaszlem i zmasakrowanymi zatokami. Jak można się załatwić, gdy za oknem 38 stopni? Też nigdy tego nie potrafiłem zrozumieć. No ale stało się.

Myślałem, że akurat w Rosji w tego typu przypadkach stosuje się medycynę tradycyjną, ludową, najlepiej tę spod znaku „sety i galarety” i  – co tu kryć – taką przezornie też stosowałem, a kurację dla pewności powtarzałem. Wprawdzie złośliwcy mogą powiedzieć, że doszło pewnie do przedawkowania, ale ja ze złośliwcami polemizować nie chcę. Tak jak z losem postanawiającym, że przyjdzie mi poznać Rosję od wielu stron – także od strony państwowej służby medycznej.

Zorientowałem się u kumatych osób, czy w Niżnym Nowogrodzie istnieje instytucja lekarza przeznaczonego dla kibiców bądź dziennikarzy. W informacji szybko wskazano mi adres jedynego w mieście autoryzowanego przez FIFA szpitala, w którym nawet ktoś miał mówić po angielsku. Jadę. Z zewnątrz nie wyglądało to jak topowa placówka w mieście, ale mama uczyła, by nie oceniać książki po okładce. Wchodzę.

W środku panuje rozgardiasz. Jakaś kobieta – dopiero co przywieziona – krzyczy wniebogłosy. Przy niej stoi syn, córka (tak się domyślam), ale lekarza brak. Po dźwiękach, jakie wydaje, szybko diagnozuję, że to nie przejściowa migrena. Przy recepcji kolejka kilku osób. Przy gabinecie pierwszego kontaktu stoi ich już kilkanaście, większość w podeszłym wieku. Czekają na przyjęcie lekarza, ale są tylko – niestety – wrzodem na przeciążonym systemie emerytalnym.

A ja? Ja startuję z zupełnie innej pozycji. Mam plakietkę (akredytację), jestem obcokrajowcem i muszę ogłosić w swoim kraju, że w nowogrodzkim szpitalu spotkały mnie same dobre rzeczy. Ja to kapitał.

No więc od razu w kolejce wypatruje mnie ktoś z recepcji. Pyta, czy mówię po angielsku i czy „jestem z futbolu”. Tak, jestem z futbolu. Kobieta gdzieś odchodzi, a zaraz na jej miejsce przychodzą dwie wolontariuszki, które najpierw potwierdzają jej, że faktycznie “jestem z futbolu”, a potem wypytują, co mi jest. Przy okazji robią ze mnie superbohatera:

Jak tu przyjechałeś? Karetką?
– Nie no, metrem.
– Metrem?!

Nie mogę nadziwić się swojej nieroztropności. Faktycznie, lepiej byłoby wezwać przy zapaleniu zatok karetkę, tak samo jak przy wejściu po schodach poprosić o tlen. Dopóki młode wolontariuszki mają mnie za twardziela nie zamierzam jednak o niego prosić. Zaproszono mnie do gabinetu, gdzie poczułem się już nie twardzielem, a chuderlakiem. I to takim, który zaraz ma umrzeć.

Przyszła tam bowiem jedna lekarka, druga, pielęgniarka, a zaraz potem jeszcze trzecia lekarka. Cały czas były przy mnie oczywiście dwie wolontariuszki, które dostały zadanie czuwania przy mnie przez kilka godzin. Cała delegacja – i to tylko do prostych, wydawałoby się, zatok.

Jury zaciekle dyskutowało nad ich stanem, dyskusje swe przerywając zaglądaniem mi w gardło i do nosa.

Naprawdę czułem się, jakby rozważania toczyły się o chorobie co najmniej poważnej, zwłaszcza, że chwilę temu widziałem tych wszystkich naprawdę cierpiących ludzi wyczekujących na choćby jednego lekarza, którzy zostali olani. A ja dostałem doktora od ręki – i to od razu trzech. Dla uspokojenia sprawdziłem w Google, czy na zatoki się umiera. Uff, wbrew pozorom jednak nie. Mimo to dostałem zlecenie kilku badań, lekarki upierały się ponadto, że powinienem zostać w pięknym Niżnym Nowogrodze jeszcze kilka dni (w sali szpitalnej).

Jak to kilka dni?
– Może pięć, może siedem. Tak byłoby dla ciebie najlepiej.

Kobieto, czy ty wiesz, że jutro Kolumbia z Anglią, a zaraz ćwierćfinały?

Dla bezpieczeństwa jej o to jednak nie pytałem – jeszcze zasugerowałaby, że akurat wykuruję się na Urugwaj – Francja, mecz rozgrywany właśnie w Niżnym Nowogrodzie.

Później zaczęła się gonitwa od gabinetu przez salę z rentgenem aż do izolatki, w której dostałem do podpisania dokument, z którego treści rozumiałem tylko słowo „signature”, z czym na szczęście pomogły wolontariuszki (mam nadzieję). Podczas zwiedzania kolejnych kątów dziwiłem się, że akurat ten szpital dostał autoryzację FIFA. No bo niby za co? Trochę syfu, nic więcej. Z drugiej strony – jeśli ten szpital jest najlepszy w mieście to jak, na Boga, wyglądają następne?

Wystarczy rzucić okiem na kilka obrazków z zewnątrz…

DSC02682 DSC02676 DSC02688 DSC02687 DSC02684 DSC02683 DSC02682 IMG_0233 DSC02681 DSC02679 DSC02678 DSC02677

W środku jest lepiej, ale – cytując klasyka – niewiele lepiej. Gumolit odpada, płytki straszą, sprzęty stare, recepcja zaraz się rozleci, ściany obdrapane. Nie zamierzałem jednak narzekać, skoro nie dość, że panie zrobiły mi herbatkę, to jeszcze odprowadziły do apteki, gdzie dostałem zbawcze eliksiry mające uratować mi życie. Podczas spaceru po leki minęliśmy samochód, który oblepiony był logotypami mundialu i miał przy szybie tabliczkę „Uruguay”.

Piłkarze Urugwaju się u nas leczą, wiesz? – zagaiła wolontariuszka, a ja zrobiłem wielkie oczy. Kontynuowała: – Mieszkają tutaj, pod Niżnym Nowogrodem. Wczoraj było ich dwóch, chyba jakiś mecz grali. Ja z nimi nie pracuję, są do tego oddelegowani wolontariusze, którzy znają hiszpański. Cały szpital żyje jednak tymi Urugwajczykami.

A kto był? Może Cavani?
– Nie wiem, bo ja ich nie znam po nazwiskach…
– Taki bardzo wysoki z długimi włosami?
– Tak, był taki u nas. Ale, wiesz, my nie możemy o nich rozmawiać.

I to był moment, w którym zacząłem żałować, że jednak nie dałem zamknąć się w szpitalu na te kilka dni. Zostać kumplem z sali Edinsona Cavaniego? Było naprawdę o włos.

1m1fCKy

redakcja

Opublikowane 02.07.2018 22:05 przez

redakcja

Fuksiarz
07.05.2021

Najwyższe wygrane w Fuksiarz.pl

Znacie to uczucie, kiedy nie wejdzie wam jeden mecz? Niestety, każdy je zna. Ale zdarzają się i tacy fuksiarze, którym kupony wchodzą rzutem na taśmę. W ostatniej akcji meczu. W doliczonym czasie gry. To coś, jak zdążyć z zakupami w sklepie minutę przed godziną dla seniorów. Wybraliśmy kilku szczęściarzy, do których los się uśmiechnął i […]
07.05.2021
Weszło
07.05.2021

Typuj zakłady na Galę Ekstraklasy w Fuksiarz.pl!

Starzyński z golem z rzutu wolnego po kursie 20.00? Makana Baku z dwoma golami do końca sezonu po kursie 15.00? Błażej Augustyn z żółtą kartką po kursie 4.00? Do tego możliwość obstawienia kto zgarnie nagrody Ekstraklasy? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym […]
07.05.2021
Fuksiarz
07.05.2021

Puchar Fuksiarza. ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA O FINAŁ!

We wtorek i środę Liga Mistrzów. W czwartek Liga Europy. A dzisiaj my. Puchar Fuksiarza wchodzi w najbardziej bezwzględną fazę. Nadeszła pora na oddzielenie ziarna od plew, prawdziwych Kilerów od popierdółek. Nadszedł też czas pogardy dla przegranych, czas chwały dla zwycięzców. Półfinały naszego redakcyjnego pucharu rozpoczynają się już teraz. Pamiętajcie – całość nakręca Fuksiarz.pl, to […]
07.05.2021
Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Prasówka
12.05.2021

PRASA. Tomczyk: Cel Rakowa na puchary? Wygrać Ligę Konferencji

Środowa prasa to ligowa rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Mamy raporty z 1. i 2. ligi, a także sporo wieści z reprezentacji Polski i Ekstraklasy. W tym drugim temacie dominuje Raków Częstochowa. W “Super Expressie” dyrektor sportowy klubu zapowiada walkę o wygraną w… europejskich pucharach. – W każdym spotkaniu będziemy walczyć o zwycięstwo. Tak było do […]
12.05.2021
Primera Division
12.05.2021

Szalony mecz w Walencji! Barcelona wypisuje się z walki o tytuł?

Barcelona miała w dzisiejszym meczu wszystkie karty w ręku. Prowadziła dwiema bramkami. Tłamsiła swoich rywali. Może ich nie deklasowała, ale naprawdę miała zdecydowaną przewagę zarówno na tablicy wyników, jak i – po prostu – na boisku. I chyba właśnie to podopiecznych Ronalda Koemana zgubiło. Uznali, że zwycięstwo trzymają już w garści. Tymczasem Levante wcale nie […]
12.05.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cinek882
cinek882 (@cinek882)
2 lat temu

W Rosji jak w Polsce – lepiej być zdrowym 🙂

varak
varak (@varak)
2 lat temu
Reply to  cinek882

A gdzie lepiej być chorym?

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
2 lat temu
Reply to  varak

W krajach zachodnich np. całkiem nieźle jest być chorym na feminizm.

Krzycho
Krzycho (@krzycho)
2 lat temu

Ponoć jeszcze lepiej chorować na przewlekły tolerancjonizm przeradzający się w ojkofobię.

Derulo
Derulo (@derulo)
2 lat temu
Reply to  varak

Na umyśle

Poker
Poker (@poker)
2 lat temu

zajebiste! super artykul,

hubabuba
hubabuba (@hubabuba)
2 lat temu

184 cm wzrostu to bardzo wysoki? 😀

Poker
Poker (@poker)
2 lat temu
Reply to  hubabuba

bogowie pilki kopanej wydaja nam sie 10cm wyzsi gdy spotkamy ich w realu

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
2 lat temu
Reply to  hubabuba

Skoro Kaczyński mając 5 cm mniej od Kwaśniewskiego jest już kurduplem…

Poker
Poker (@poker)
2 lat temu

jezeli dales sobie zrobic zdjecie rentgenowskie na ich sprzecie,,, to dostales dawke napromieniowania która odpowiada 30 zdjec RTG na nowoczesnym aparacie 🙂

RysioL
RysioL (@rysiol)
2 lat temu
Reply to  Poker

ryzyko wkalkulowane i skoro tam pojechał to ; ciiiii……
od bardzo długiego czasu czytam pewnego ruskiego bloga i na tej podstawie wnioskuję: między tym co tam publikują i przedstawionym pobytem nie ma dużej różnicy – wszystko się pokrywa
reasumując: gość dostał wyższo-średnią półkę – dla rosyjskich warunków

Kausz
Kausz (@kausz)
2 lat temu

Tak jakby u nas szpitale lepiej wyglądały w powiatowym mieście.
A takie kolejki do zobaczenia na każdym SOR ze średnim czasem oczekiwania 12 godzin, chyba że schodzisz to w trybie ekspresowym tylko 6.
Jewropa.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Kausz

Treść usunięta

Kausz
Kausz (@kausz)
2 lat temu

Ja wol, ejn społeczeństwo, ejn rajch, ein volkswagen.
Jak mawiał Adolf co nas nie zabije to nas wzmocni.
Przepraszam Janko, jak człowieka przyprze to zapomina o priorytetach.

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale... (@xxc)
2 lat temu

Tak z zewnątrz to niewiele lepiej niż nasze szpitale, przynajmniej te, z którymi miałem styczność. Co do obsługi pacjentów: dokładnie to samo.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Krzycho
Krzycho (@krzycho)
2 lat temu

Zmień dostawcę neta.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Krzycho

Treść usunięta

Suche Info
12.05.2021

Marcelo pokłócił się z Zidanem

Marcelo nie znalazł się w kadrze meczowej Realu Madryt na spotkanie z Granadą. Powodem nie jest jednak kontuzja, lecz kwestie dyscyplinarne. To kara ze strony Zinedine’a Zidane’a. Doświadczony Brazylijczyk pokłócił się ze szkoleniowcem podczas jednego z treningów. Według doniesień portalu goal.com, Marcelo pozwolił sobie w obecności drużyny zakwestionować pomysły taktyczne Zizou na grę w defensywie. […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Legia nie przedłuży umowy z Vesoviciem

Jak poinformował Adam Dawidziuk z portalu legia.net, Legia Warszawa nie przedłuży umowy z Marko Vesoviciem. Niespełna 30-letni reprezentant Czarnogóry trafił do warszawskiego klubu zimą 2018 roku. W sumie rozegrał w jego barwach 81 meczów, notując 3 gole i 14 asyst. Wywalczył z Legią dwa tytuły mistrza Polski, a także puchar kraju. Swój zdecydowanie najlepszy czas […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Czwartek z Weszło FM: finał Pucharu Niemiec, Bitwa o Anglię i Czarna eLka

W zagranicznych ligach czas na ostatnie rozstrzygnięcia. Trzymamy rękę na pulsie, więc wieczorem w radiu sporo relacji na żywo, a wcześniej? Między innymi „„Pierwszy raz Gapka i Paczula”, #KiedyśToByło czy „Czarna eLka”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – Dwójka bez Sternika – o poranku usłyszycie Monikę Wądołowską i Kamila Gapińskiego. Spory o dobór muzyki […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Paweł Gil jednym z sędziów finału Ligi Mistrzów

Jak poinformowała UEFA, Paweł Gil będzie jednym z asystentów VAR podczas finału Ligi Mistrzów. Polak dołączy tym samym do hiszpańskiej obsady sędziowskiej, która 29 maja poprowadzi starcie Manchesteru City z Chelsea. Dla niespełna 45-letniego Gila to kolejne wyróżnienie, ponieważ niedawno sędziował on jako arbiter główny finał Pucharu Polski. Teraz weźmie udział w wydarzeniu znacznie większym, […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Finał Ligi Mistrzów zostanie rozegrany w Portugalii?

Od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się spekulacje, jakoby UEFA planowała przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do innego miasta. Według informatorów Associated Press, chodzi o Porto. Początkowo najwięcej mówiło się o Wembley, co ma sens o tyle, że w starciu decydującym o losach uszatego pucharu zmierzą się dwa angielskie zespoły – Manchester City […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Kto wylądował w jedenastce sezonu? || Roki wyjaśnia #11

Za chwilę zakończenie rozgrywek w Ekstraklasie, więc pora powoli podsumować te wygibasy. W kolejnym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski wybiera jedenastkę sezonu 2020/21. Nie zgadzasz się z jego wyborem? Napisz w komentarzu na YT, jakiej zmiany byś dokonał i uargumentuj swój wybór. Autor najtrafniejszej podmianki zgarnie nagrodę. 
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

UEFA wszczyna dochodzenie. Surowe kary dla Realu, Barcelony i Juventusu?

Zgodnie z zapowiedziami, UEFA ma zamiar surowo i przykładnie ukarać kluby, które nie porzuciły uczestnictwa w projekcie Superligi. Są to Real Madryt, FC Barcelona i Juventus. Superliga narobiła sporo zamieszania w świecie futbolu, choć summa summarum istniała tylko przez kilkadziesiąt godzin. Angielskie kluby pod naciskiem kibiców, polityków i europejskiej federacji wycofały się z projektu, za […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

“Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Boguskiego, którego Hyballa wyzywał”

– Kazimierz Kmiecik stanął w obronie Rafała Boguskiego, który był przez Hyballę wyzywany. Niech się kibice o tym wreszcie dowiedzą – powiedział Bartosz Karcz z “Gazety Krakowskiej” w programie “Tego Słuchaj Wiślaku” na antenie Weszło FM. Peter Hyballa niemal na sto procent po sezonie przestanie być trenerem Wisły Kraków. Nie jest już żadną tajemnicą, że […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Steffen Baumgart nowym szkoleniowcem FC Koln

Jak poinformowało FC Koln, Steffen Baumgart będzie trenerem pierwszego zespołu od następnego sezonu. Niemiecki szkoleniowiec zakończy swoją przygodę z Paderborn i przeniesie się na RheinEnergieStadion.  49-letni szkoleniowiec pracuje w Paderborn od 2017 roku. Wcześniej prowadził FC Magdeburg oraz Berliner AK 07, ale to w klubie z Westfalii osiągał największe sukcesy. Już w pierwszym sezonie wywalczył […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Obrońca opuści Southampton. Zaskakująca decyzja klubu Premier League

Jak oficjalnie poinformowało Southampton, Ryan Bertrand opuści klub wraz z końcem sezonu. Umowa wiążąca lewego obrońcę ze Świętymi wygasa w czerwcu i nie zostanie przedłużona. Bertrand od wielu lat strzegł lewej flanki obecnego klubu Jana Bednarka. Na początku trafił tam jedynie na wypożyczenie z Chelsea, ale po bardzo dobrym początku sezonu 2014/15 został wykupiony przez […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Derby County musi zapłacić byłemu zawodnikowi. Wyrzucili go za udział w jeździe po pijaku

Kibice Derby County nie marzą o niczym innym niż wakacje. Ich klub ma za sobą jedne z najgorszych miesięcy, a złych informacji tylko przybywa. The Sun informuje, że będą musieli zapłacić kilka milionów funtów zawodnikowi, którego wyrzucili z klubu.  Richard Keogh był zawodnikiem The Rams w latach 2012-2019, a także kapitanem klubu przez kilkanaście miesięcy. […]
12.05.2021
Bundesliga
12.05.2021

Hertha Berlin, czyli jak oczekiwania rozminęły się z rzeczywistością

Berlin w tym sezonie przypomina odrobinę Poznań. Po jednej stronie mamy Union, który napisał piękną historię przez moment ocierając się nawet o strefę pucharową – a dla ponad 50-letniego klubu byłby to dopiero drugi sezon w międzynarodowych rozgrywkach. Union ze wschodniej części Berlina, ukryty latami za żelazną kurtyną, bez możliwości uczciwego rywalizowania z Herthą, w […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody młodzieżowca sezonu PKO Banku Polskiego Ekstraklasy

W 2019 roku wygrał Patryk Dziczek. Przed rokiem Michał Karbownik. A kto zostanie najlepszym młodzieżowcem tego sezonu PKO Ekstraklasy? Tego dowiemy się już 17 maja podczas Gali Ekstraklasy. Póki co poznaliśmy nazwiska trzech piłkarzy, którzy powalczą o to miano.  Wyróżnienia powędrowały do Szczecina, Częstochowy oraz Krakowa. Trójkę nominowanych do ostatniej fazy plebiscytu tworzą bowiem: Karol […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Zmiana lidera w 1. lidze po blisko pół roku? Radomiak i Bruk-Bet grają o tron

Środa, 12 maja 2021 roku. Dzień całkiem słoneczny i przyjemny. A także 171. dzień panowania Bruk-Bet Termaliki Nieciecza w 1. lidze. Być może ostatni, bo właśnie dziś może dojść do sensacyjnej zmiany lidera. Jeśli Radomiak ogra “Słonie” przynajmniej 1:0 lub 2:1 – albo wyżej – zostanie trzecim zespołem w tym sezonie, który zasiądzie na tronie […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

„Moja nominacja do obrońców sezonu jest trochę na wyrost”

– Pogoń na tyle logicznie podchodzi do budowy składu, że raczej nigdy nie dochodzi do wielkich przetasowań i rewolucji. Paczkę wzmacnia kilku zawodników, jakoś wzrasta o kilka lub kilkanaście procent. Większość piłkarzy pewnie zostanie, dojdzie paru innych. Taka jest polityka transferowa Pogoni. Wydaje mi się, że to nasza siła. Widać to po obronie, która funkcjonuje […]
12.05.2021
Weszło
12.05.2021

Podbeskidzie mistrzem pierwszych metrów, ale najgorsze na finiszu

Jeśli Podbeskidzie wygra w ostatniej kolejce z Legią, a Stal nie zdobędzie punktu ze Śląskiem, dojdzie co cudu. Oto bowiem “Górale” utrzymają się w Ekstraklasie w cudownych okolicznościach, choć, patrząc na całokształt sezonu, raczej niezasłużenie. Głupio gubione punkty, miano najgorszej ekipy wyjazdowej w lidze, najbardziej dziurawa defensywa. Takie aspekty sprawiają, że na myśl o takim […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Mikel Arteta: Wojciech Szczęsny nie wróci do Arsenalu

We włoskiej prasie nie brakowało informacji na temat możliwego transferu Wojciecha Szczęsnego. Obecny bramkarz Juventusu miałby opuścić Turyn i wrócić do Anglii. Spekulowano, że jego nowym-starym klubem zostanie Arsenal. Głos w sprawie takiego ruchu zabrał aktualny szkoleniowiec londyńskiej ekipy – Mikel Arteta – który zaprzeczył medialnym doniesieniom. Hiszpan podkreślił, że nie może rozmawiać o indywidualnościach […]
12.05.2021
Suche Info
12.05.2021

Virgil van Dijk nie pojedzie na Euro 2021

Mimo wielomiesięcznej kontuzji, wciąż istniał temat wyjazdu Virgila van Dijka na zbliżające się Euro. Reprezentacja Holandii nie chciała pozwolić sobie na stratę tak ważnego piłkarza. W opozycji pozostawał Liverpool, który wolał, by obrońca skupił się na rehabilitacji. Teraz wszystko jest już jasne.  Jednym zdaniem – van Dijk na Mistrzostwa Europy nie pojedzie. Potwierdził to sam […]
12.05.2021