post

Opublikowane 23.06.2018 14:24 przez

redakcja

Kazań to mieszanka dwóch światów. Z jednej strony czuć tu Rosję i rosyjskość, z drugiej – nie brakuje całej palety orientalnych smaków. Orientalnych, czyli tatarskich, bo historia miasta sięga czasów Złotej Ordy i Chanatu Kazańskiego. Ten specyficzny konglomerat przeciwstawnych wpływów kulturowych, mentalnościowych oraz społecznych działa jednak nadzwyczaj harmonijnie. Jak niepodziewane połączenie składników, które tworzy smaczną potrawę. I właśnie dlatego Kazań to miasto tak bardzo unikatowe. Rosyjskie, czyli swoje i jednocześnie tatarskie, czyli obce.

KAZAN2

Ten być może nie do końca naturalny dla Rosji układ sprawdza się idealnie. Mieszkańcy Kazania mocno pielęgnują swoją odrębność, ale przy tym nie wyobrażają sobie życia w oderwaniu od Moskwy. Stolica daje im gwarancję stabilności, poczucie bezpieczeństwa, zapewnia wewnętrzny spokój. Pozwala się rozwijać, bo z jednej strony sama płaci, a z drugiej – nie wtrąca się w zarabianie własnym sumptem. A że Tatarstan ma duże możliwości i miliard ton ropy pod ziemią, to zalicza się do najbogatszych subiektów federacji.

Do ropy doliczyć musimy gaz ziemny i gips – te surowce co roku przynoszą do budżetu Tatarstanu wielomiliardowe zyski. Całkiem nieźle stoi też sektor bankowy, który w żadnej innej części kraju nie działa tak sprawnie i dochodowo. Władze republiki mają za co inwestować, więc region rozwija się w bardzo szybkim tempie. Pieniądze wkładane są we wszystkie gałęzie życia. Gospodarka, nauka, kultura, sport- bez różnicy. Tatarstan w porównaniu z resztą kraju to wyższy poziom świadomości. Doświadczenia zebrane na przestrzeni wieków i niemal perfekcyjny dobór kadr rządzących stworzyły olej napędowy, dzięki któremu maszyna pracuje bez żadnych zastrzeżeń.

Materiał pochodzi z magazynu ORŁY 2018, który można zakupić na stacjach ORLEN.

Pomiędzy przeszłością a teraźniejszością

W Kazaniu życie toczy się inaczej. Inaczej niż w Moskwie, Wołgogradzie czy Rostowie. Spokojniej, zwyczajniej, ale też bardziej kolorowo. Jest tu więcej optymizmu, więcej normalności. Jest też po prostu ładniej, bo miasto jest czyste i zadbane, a wielobarwnymi światełkami tworzącymi efektowne iluminacje ozdobione są nawet wielkie maszyny budowlane. Ludzie bardzo szanują i wręcz afirmują swoją mikroprzestrzeń. Dbają o to, by życie było przyjemne. Bo choć w rosyjskich warunkach nigdy nie będzie pestką, to dzięki wspólnemu wysiłkowi można sprawić, że stanie się słodkim jabłkiem. Do tego potrzeba jednak kolektywnych działań, jednej inicjatywy i rozumienia problemów. W Kazaniu wszystko przebiega w taki właśnie sposób. Zupełniejakby ktoś narysował linijką prostą, po której lokalna społeczność kroczy równym krokiem.

Szacunek do własnego dorobku widać tu na każdym kroku. Sercem miasta jest kreml, który w pełni oddaje oryginalność Kazania. To miejsce, w którym tradycja proporcjonalnie łączy się ze współczesnością. Obok zabytkowych budynków stoi meczet Kul Szarif, który do użytku został oddany dopiero w 2005 roku. W pustą wcześniej przestrzeń wpisał się jednak doskonale. Ciężko wręcz uwierzyć, że nie powstał w czasach Postnika Jakowlewa, który projekt kremla opracował na życzenie Iwana Groźnego ponad 500 lat temu.

Na bogate dziedzictwo Kazania składają się również nieliczne polskie wątki. Ludzie, z którymi rozmawiamy, pytają przede wszystkim o Nikołaja Łobaczewskiego, matematyka polskiego pochodzenia, twórcę geometrii nieeuklidesowej i jednego z architektów kazańskiej szkoły matematycznej. Łobaczewski całe swoje życie spędził w Rosji, najpierw w Niżnym Nowogrodzie, a potem w Kazaniu, ale miejscowi i tak kojarzą go z Polską. – Jego praca naukowa, to nasze wspólne osiągnięcie. Polskie i rosyjskie – powtarzają nam z dumą.

kazan4

Pytania o historię można tu zresztą usłyszeć bardzo często i w bardzo różnych kontekstach. W Kazaniu bardzo dba się o to, by przeszłość była obecna, ale jednocześnie uważa się też, by nie zdominowała teraźniejszości. Lokalnym bohaterom poświęca się pomniki, na ich cześć nazywane są stacje metra i budynki użyteczności publicznej, ale miasto ani trochę nie zamyka się na to, co nowe, o czym świadczy chociażby nowoczesny budynek cyrku w centrum. Odwołań do tradycji sowieckiej też oczywiście nie brakuje. Dwa pomniki Lenina to łącznik między światem tatarskim a rosyjskim, który przypomina, że cały czas jesteśmy w Rosji. Na stadionie Rubinu dwóch starszych mężczyzn pyta nas z kolei, dlaczego w Polsce burzy się pomniki poświęcone Armii Czerwonej. Gdy tłumaczymy ten fakt z przekonaniem, że lada chwila na nas naskoczą, zarzucając niewdzięczność, jeden po prostu się uśmiecha i mówi, że powinniśmy się nad tym zastanowić. Zero agresji czy niechęci. Raczej nić porozumienia oraz coś na wzór szacunku, co wychodzi daleko poza stereotypowe ramy.

Na ratunek… Putin

Obecna sytuacja to efekt pracy wykonanej na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Kazań z początków XXI wieku to miasto po stokroć inne od dzisiejszego. Miasto, w którym zło czaiło się za każdym rogiem, a spokojne wyjście po zmroku do klubu czy restauracji było wzasadzie niemożliwe. Miasto, w którym cios pod żebro dziwił mniej więcej tak jak środa po wtorku. Na ulicach grasowały uzbrojone po zęby grupy domorosłych bandytów, które z przedsiębiorców i osób prywatnych ściągały wysokie haracze. Ówczesne władze nie potrafiły sobie poradzić z tą plagą.

Rozwiązanie znalazł dopiero Władimir Putin, który w grudniu 1999 roku rozsiadł się w zwolnionym przez Borysa Jelcyna fotelu prezydenta Rosji. – Kiedy Putin przejął władzę, wprowadził stan wyjątkowy. Od razu wytoczył ciężką amunicję przeciwko bezprawiu i to, że u nas i w innych miejscach w kraju sytuacja się poprawiła, to właśnie jego zasługa. Korupcja w policji pozostała czas, z tym nie wygramy, ale jest na zdecydowanie niższym poziomie – mówi nam Airat Szamiłow, szef działu sportowego popularnego portalu business-gazeta.ru.

kazań5

Zanim jednak Putin i jego świta zatrzymali kazańską falę zbrodni, niektórzy odważni walczyli z nią na własny rachunek. Wśród najbardziej hardych śmiałków znalazł się Rusłan Sajmanow, który w od 2006 roku, najpierw jako dyrektor sportowy, a od niedawna dyrektor generalny, pracuje w Rubinie Kazań. Sajmanow, wysoko postawiony członek grupy przestępczej „Sewastopolskije”, działał bez żadnych skrupułów. Gdy w 2008 roku stanął przed sądem, w akcie oskarżenia znalazły się zarzuty o zlecenie kilku porwań i zabójstw. Z ośmiu zasądzonych lat odsiedział tylko pięć, ale nawet jeden dzień nie wpłynął negatywnie na jego reputację. – Jeśli został osądzony i odsiedział swój wyrok, to więcej nie powinno się go oceniać. Czasy były wtedy bezwzględne, ale Sajmanow naprawdę nie jest złym człowiekiem. Teraz zajmuje się pomocą ludziom, którzy podobnie, jak one siedzieli w więzieniu. A o piłce może opowiadać godzinami – kontynuuje Szamiłow.

Przełomowa Uniwersjada

Oczyszczony z chwastów Kazań przeszedł szybką metamorfozę. Diametralna zmiana myślenia, na którą z pewnością wpłynął wzrost poczucia bezpieczeństwa, przyniosła efekt w postaci większej otwartości na ludzi i bodźce zewnętrzne. Dzisiejszy Kazań to miejsce idealne dla turystów, którzy chcą poznać „inną” Rosję. I choć zmiana dopełniła się dopiero kilka lat temu, to Airat Szamiłow jest przekonany, że będzie miała trwały charakter. – Ostatecznie wszystko zmieniła Uniwersjada. W 2014 roku przyjechało do nas mnóstwo kibiców z całego świata, mnóstwo sportowców i wolontariuszy. Ludzie przekonali się, że obcokrajowcy wcale nie są straszni, a każdy ich przyjazd jest z wielu względów dobry dla miasta.

Obecny Kazań na tle innych rosyjskich miast wyróżnia się nie tylko tatarskim rodowodem, ale też nieco bardziej liberalnym stosunkiem do otaczającego świata. Tutaj można zrobić czy powiedzieć trochę więcej. O swoje prawa w zdecydowany sposób zabiegał zresztą cały Tatarstan, choć ta walka miała bardzo cywilizowany przebieg. Jej osią był dialog i wypracowywanie licznych kompromisów, co swoje odbicie znalazło w statusie prawnym republiki. Rozmowy scementowała mocna pozycja ekonomiczna Tatarstanu, który z tego powodu był dla Moskwy bardzo łakomym kąskiem. W połączeniu z pokojowym nastawieniem – zupełnie innym niż chociażby w przypadku Czeczenów, którzy dochodząc swoich racji, przelali mnóstwo krwi – stworzyło to bardzo stabilny grunt do prowadzenia skutecznych negocjacji.

Szeroko kolportowane plotki i domysły sugerują, że pokojowe podejście przełożyło się także na sukcesy piłkarskie. Spokojny i niestwarzający problemów Tatarstan niejako w nagrodę miał dostać dwa tytuły mistrza kraju, które na swoim koncie zapisał Rubin Kazań. Niestabilna Czeczenia musiała z kolei zadowolić się nagrodą pocieszenia w postaci Pucharu Rosji dla Tereka Grozny w 2004 roku. O ile jednak, patrząc na drabinkę i przebieg pucharowych meczów drużyny z Kaukazu, ta teoria faktycznie znajduje potwierdzenie, to z częścią o ligowych triumfach Rubinu raczej ciężko się z nią zgodzić. Po pierwsze, ewidentnie brakuje dowodów jakiejkolwiek nieuczciwości. Po drugie, starcie z logiką jest dla tego wątpliwego spisku po prostu bezwzględne.

Piłka w odwrocie

Sukcesy i efektowna gra Rubinu, który przez kilka sezonów napędzał piłkarską koniunkturę w Kazaniu, są jest już tylko wątłym wspomnieniem. Tak jak dobre mecze z wielką FC Barceloną w Lidze Mistrzów. Futbol w mieście przędzie wyjątkowo słabo, a wątpliwej jakości działania popularyzacyjne podejmowane są chyba tylko z przykrej konieczności. Władze klubu zupełnie nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której zainteresowanie meczami nie rodzi się samo. – Tam nikt nie interesuję się piłką. Pracownicy traktują ten klub jak zwykłą pracę. Jeśli jutro ich zwolnią, to nikt z nich nie przyjdzie więcej na stadion. Piłka nożna kompletnie ich nie interesuje, więc nie robią nic, co wychodzi ponad zakres podstawowych obowiązków. Wchodzą do biura, wychodzą i nie ma z nich żadnego pożytku – diagnozuje problem Rusłan, fanatyk Rubinu.

Według oficjalnych danych na mecz z Achmatem Grozny przyszło nieco ponad trzy tysiące kibiców. Rusłan kręci głową i zapewnia nas, że pierwszą bramkę, która padła na samym początku spotkania, widziało góra osiemset osób. Wyraźny spadek zainteresowania piłką wynika oczywiście ze słabszej gry Rubinu w ostatnich sezonach, ale to i tak tylko jedna strona medalu. Na odwrocie znajdziemy odejście od tego, co w Kazaniu ważne jest w każdym aspekcie życia. Od lokalności. Brak wychowanków nawet w szerokim składzie sprawia, że kibice nie czują trwałej więzi z zespołem. Zupełnie inaczej wygląda za to sytuacja z hokejem, który w Kazaniu mocno stoi wychowankami i obecnie cieszy się dużo większą popularnością.

kazan6

Niewykluczone, że to właśnie spadająca popularność futbolu wpływa na raczej kiepską promocję mundialu. Na początku kwietnia w centrum kompletnie nie widać, że miasto szykuje się do wielkiej piłkarskiej imprezy. Nieco lepiej jest w pobliżu Kazań Areny, supernowoczesnego stadionu, który będzie areną mistrzostw. Tam co kilkadziesiąt metrów można natknąć się na jakiś baner, a przystanki autobusowe oklejone się zdjęciami piłkarzy grających w reprezentacjach, które na swoje mecze grupowe przyjadą do Kazania. Na ambasadora reprezentacji Polski o dziwo wybrano Grzegorza Krychowiaka. Obok stadionu powstaje też sfera Fan ID, która funkcjonuje również w centrum miasta. Od Rusłana dowiadujemy się, że lepiej jednak podjechać pod stadion. – Tam nie ma żadnej bazy turystycznej, są tylko osiedla i stadion, ale dzięki temu nie będzie długich kolejki. Do centrum będą się pchać wszyscy- tłumaczy.

Rzut oka na najbliższą okolicę stadionu pozwala stwierdzić, że Rusłan, który bardzo narzekał na lokalizację Kazań Areny, chyba dawno nie był w okolicy. Barów, sklepów, galerii i restauracji jest tam pod dostatkiem, więc podczas mundialu nikt nie powinien umrzeć z głodu czy braku wrażeń. Problemów nie powinno być też z dojazdem pod stadion, choć akurat taksówkarz Dima przekonuje nas, że transport miejski nie jest najlepszym wyborem. Co ciekawe, taksówka też nie. – Ja sam nie będę wtedy pracował, bo nawet nie mam umowy z firmą. Po prostu czasem dorabiam w weekend. Ale moim zdaniem nie opłaca się jeździć taksówką czy komunikacją miejską. Najlepiej wynająć samochód w kilka osób i przemieszczać się po mieście w ten sposób.

Dima zapewne ma trochę racji, ale akurat z komunikacją w Kazaniu nie ma żadnych problemów. Jest tu sprawnie działające metro, tramwaje i autobusy, a nawet rozkłady jazdy na przystankach, co w Rosji nie jest regułą. Przyczepić nie można się też do opisów i oznaczeń, które są sporządzone w trzech językach – rosyjskim, angielskim i tatarskim. Czyli nawet na tym poziomie wszystko ze sobą współgra. Jest rosyjskość, globalność, ale też tutejszość, żyjące w idealnej harmonii.

Kazań dopięty na ostatni guzik

Na mundial Kazań gotowy jest już od dawna. Drogi, hotele, lotnisko – to wszystko powstało kilka lat temu przy okazji Uniwersjady i nadal jest w idealnym stanie. Kuleje promocja, nikt nie potrafi nam powiedzieć, gdzie i czy w ogóle powstanie strefa kibica, ale od strony organizacyjnej czy infrastrukturalnej jest niemal idealnie. Można nawet odnieść wrażenia, że brak działań marketingowych na dużą skalę, to wręcz dokładnie przemyślany ruch. W Kazaniu bowiem wszystko ma swój czas i swoje miejsce. Nikt się tutaj nie spóźni, ale też nikt nie przyjdzie za szybko. Życie ma swoje tempo, idealnie odmierzone dla miejscowych. A skoro tak to nie ma sensu niczego przyśpieszać.

kazań3

Na razie jeszcze nie do końca widać, że mistrzostwa u nas będą. Brakuje reklam i plakatów, ale spokojnie. To wszystko będzie – uspokaja nas Szamiłow. Rusłan do tematu podchodzi trochę bardziej sceptycznie, ale raczej nie przejawia przesadnego niepokoju. – Nie wiem, czemu nikt nie postawił choćby zegara, który odmierzałby czas do pierwszego meczu. Przed Uniwersjadą taki był. Teraz jest tego wszystkiego mniej, ale pewnie za jakiś czas się pojawi. Nie wiem zresztą, czy teraz kogoś by to interesowało.

Patrząc na ogólną sytuację miasta, na to jak świetnie jest zorganizowane, nasuwa się pytanie, czy mundial jest w ogóle Kazaniowi do czegokolwiek potrzebny. Jako dodatek – z pewnością tak, bo to kolejny walor tego całkiem urokliwego miejsca. Jako wydarzenie dominujące, na które wszyscy czekają z wielką niecierpliwością – niekoniecznie, bo w Kazaniu liczy się coś innego. Mistrzostwa w Kazaniu na pewno będą świętem, okazją do pokazania swojej odrębności kulturowej i wykorzystania potencjału turystycznego miasta, ale to w zasadzie tyle. To nie Wołgograd, który czeka impuls do rozwoju. Nikt nie oczekuje, że po wszystkim rzeczywistość zmieni się o 180 stopni. Nikt nawet tego nie chce. W Kazaniu po prostu jest wszystko, co być powinno. O więcej nie ma sensu prosić.

Karol Bochenek i Mateusz Rokuszewski

Fot. NewsPix/Mateusz Rokuszewski

Magazyn ORŁY 2018 pełen unikalnych wywiadów, reportaży i artykułów dostępny jest na stacjach ORLEN a także w sprzedaży wysyłkowej.

Co trzeba zrobić, by otrzymać egzemplarz wysyłką? Wysłać maila na [email protected], w którym:

1. Podajecie imię i nazwisko oraz adres wysyłki (dowolny zagraniczny, na polskie wysyłka nie będzie prowadzona).
2. Przesyłacie potwierdzenie przelewu 25 złotych (cena magazynu + koszt przesyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej) w formie PDF.

Dane do przelewu:

Numer konta: 69 1140 2017 0000 4402 0599 6238
Nazwa odbiorcy: KMS Sport&Marketing
Tytuł: Orły 2018

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Brama dnia
01.12.2021

Diego Forlan gnębi Jerzego Dudka | BRAMA DNIA

Dziewiętnaście lat temu Manchester United w brytyjskim klasyku pokonał na wyjeździe Liverpool, a dwie bramki na swoim koncie zapisał Diego Forlan. To właśnie jego trafienia wspominać dzisiaj będziemy w „Bramie dnia”. (1.) DIEGO FORLAN VS LIVERPOOL (01.12.2002) Przygoda Diego Forlana z Manchesterem United generalnie nie była zbytnio udana. Zresztą z wielu powodów, które szeroko opisaliśmy […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Prasówka
01.12.2021

PRASA. Żewłakow: Gdybym był dyrektorem Legii, nie zwolniłbym trenera

Środowa prasa to miks wszystkiego, co dzieje się w naszym futbolu. Od gali „Złotej Piłki” czy komentarzy po niej, przez kryzys Legii Warszawa i kolejną część prześwietlenia oraz wywiad, po ligową młóckę. W „Przeglądzie Sportowym” znajdziemy także dużą rozmowę z Michałem Żewłakowem. On również zabiera głos w sprawie problemów mistrzów Polski. – W sytuacji, w […]
01.12.2021
Weszło
30.11.2021

Peszko na tropie spisku. Francuzi mają kompleks Polaków

Warto mieć kolegów, którzy wezmą cię w obronę. A tacy, którzy zrobią to nawet kosztem obnażenia własnej niewiedzy? Prawdziwy skarb. Robert Lewandowski powinien cenić przyjaźń ze Sławomirem Peszko, który stanął za swoim kumplem, mimo że do końca nie ogarnia zasad plebiscytu Złotej Piłki. O kumpelstwie obu panów powszechnie wiadomo, sam Peszko z dumą przypomina w swoim […]
30.11.2021
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Suche Info
02.12.2021

Dobre wieści dla Korony Kielce. Miasto da jej miliony

Korona Kielce odpadła z Pucharu Polski, a w weekend zakończy ligową jesień. O ile na boisku ostatnimi czasy wiedzie jej się gorzej, tak poza nim kibice ze świętokrzyskiego mogą mieć powody do optymizmu. W czwartek, 2 grudnia, o godz. 9 rozpocznie się sesja Rady Miasta Kielce, na której pierwszoligowiec ma otrzymać od miasta miliony. Kielecki […]
02.12.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gołębiewski: – W drugiej połowie nasza dominacja nie podlegała dyskusji

Marek Gołębiewski, trener Legii, podobnie jak Szymon Włodarczyk (strzelec zwycięskiego gola), zabrał głos po meczu z Motorem Lublin w Pucharze Polski. Powiedział (cytaty za Legia.Net): – Spotkanie było trudne, bo wiadomo, że puchary zawsze rządzą się swoimi prawami. Motor postawił nam trudne warunki. Myślę, że w drugiej połowie, gdy na boisko weszli Emreli i Mladenović, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Drużyna Matty’ego Casha nie sprostała mistrzowi Anglii

Manchester City pokonał na wyjeździe Aston Ville 2:1 w meczu 14. kolejki Premier League. Tym samym Obywatele tracą tylko jedno oczko do prowadzącej w tabeli Chelsea. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał reprezentant Polski Matty Cash. Polak nie miał dzisiejszego wieczora łatwego zadania, bo jego zdolności defensywne raz za razem sprawdzał Raheem Sterling. W pierwszej […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Włodarczyk: – Czułem się gotowy, by pomóc drużynie

Szymon Włodarczyk zapewnił Legii zwycięstwo z Motorem, a po meczu udzielił wywiadu Polsatowi Sport. Jak powiedział: – Strzelić swojego pierwszego gola – to było niesamowite przeżycie. Czułem się gotowy, aby pomóc drużynie. Cieszę się, że wygraliśmy na ciężkim terenie. Goniliśmy wynik i naprawdę trudno opisać to, co teraz dzieję się we mnie i w drużynie. […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Zieliński z asystami [VIDEO]

Piotr Zieliński zaliczył już dwie asysty w meczu z Sassuolo. Napoli prowadzi obecnie 2:0. Polski pomocnik po odbiorze jednego z kolegów wpadł w pole karne i nie ładował na pałę, tylko jak to on, przytomnie podniósł głowę i odegrał do Ruiza. Ten ułożył sobie piłkę na lewej nodze i nie dał szans bramkarzowi. Zobaczcie: Kolejna […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Chelsea przerwany, atak serca na trybunach

Mecz Chelsea z Watfordem został w pewnym momencie przerwany. Powód dramatyczny – jeden z kibiców doznał ataku serca. Na początku nie było jasne, co się dzieje na trybunach, ale piłkarze szybko zwrócili na to uwagę. Cleverley pokazywał Azpilicuecie gest uciskania klatki piersiowej, z kolei Marcos Alonso wezwał sztab medyczny Chelsea, by wskazać miejsce, w którym […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gol Bednarka w Premier League! [VIDEO]

Jan Bednarek otworzył wynik spotkania z Leicester. Polak strzelił bramkę już w trzeciej minucie spotkania. To czwarty gol Bednarka na poziomie Premier League. Święci mierzą się dziś z Lisami, a polski obrońca po ładnym, kombinacyjnym rozegraniu (plus trochę szczęścia), skierował piłkę do siatki. Spójrzcie sami: Jan Bednarek GOAL Southampton 1-0 Leicester#SOULEI pic.twitter.com/5AXg9wUtsF — football highlights […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Skorupski z czystym kontem przeciwko Romie

Łukasz Skorupski zaliczył czyste konto przeciwko Romie. Co więcej – jego Bologna wygrała 1:0. To na pewno satysfakcjonujące dla polskiego golkipera, bo przecież był piłkarzem Romy, a nie dostawał tam zbyt wielu szans. Polak miał w tym spotkaniu nieco roboty, bo pięciokrotnie zatrzymał zawodników przeciwnika. To jego szóste czyste konto w 15 spotkaniach, więc naprawdę […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Debiut Kiwiora w Serie A

Jakub Kiwior nie dostał łatwego rywala na debiut w Serie A, bo jego Spezia z nim w składzie zmierzyła się z Interem. Przegrała 0:2. Polak miał pecha, bo nie popełnił jakiegoś skandalicznego błędu, tylko dość przypadkowo dotknął piłkę ręką, a że jednocześnie powiększył obrys ciała, to sędzia wskazał na wapno. Karnego wykorzystał Martinez i Inter […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Walczak w stajni Zahaviego

Pini Zahavi, światowej sławy agent piłkarski, podpisał kontrakt z kolejnym polskim zawodnikiem. Ale nie takim z pierwszych stron gazet, tylko z talentem, który ma tam się znaleźć w przyszłości. Chodzi o Tomasza Walczaka z Wisły Płock, a tę informację podał Mateusz Borek. Walczak ma 16 lat i zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie – ma na […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Papszun z rekordowym kontraktem w Legii?

250 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle – zdaniem Sport.pl – miałby zarabiać Marek Papszun w Legii. Nawet jeśli będą to mniejsze pieniądze, bo drugie źródło dziennikarzy mówi o 220 tysiącach za miesiąc, to i tak będą to stawki – jak na polskie warunki – kosmiczne. Dość powiedzieć, że Artur Jędrzejczyk może liczyć na 200 tysięcy, a […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Rangnick chce dużego transferu do United

Ralf Rangnick spróbuje przeprowadzić co najmniej jeden duży transfer do Manchesteru United. O szczegółach informuje Christian Falk. Listę otwiera, a jakże, Erling Haaland. Pomocny miałby być fakt, że Rangnick przed laty pomagał w transferze Norwega do Salzburga i ma bardzo dobre relacje z ojcem zawodnika oraz agentem. Dalej? Timo Werner. Tutaj wszędobylski Rangnick kupił piłkarza […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Davies wściekły na wyniki Złotej Piłki

Wybór zwycięzcy Złotej Piłki wciąż budzi wiele kontrowersji. Kolejni ludzie sportu go komentują i zazwyczaj diagnoza jest podobna: to żart, że nie wygrał Lewandowski. Dokładnie w te same tony uderzył Alphonso Davies. Najpierw mówił, że nie bardzo chce to komentować, ale nie wytrzymał: – Nie chcę o tym rozmawiać. Dla mnie to nie ma sensu. […]
01.12.2021