post Avatar

Opublikowane 18.06.2018 16:37 przez

redakcja

Gdyby w kwestii jutrzejszego meczu z Senegalem bezrefleksyjnie ufać historii starć z zespołami z Czarnego Lądu na dużych imprezach, wielu nie musiałoby obgryzać paznokci aż po same skórki. Jeśli nie fundowaliśmy pogromu, to przynajmniej jeden punkcik zawsze wpadał. Wpadki – nie zanotowano. Jeśli jednak przyjrzeć się historii najnowszej i przykładać większą wagę do meczów, w których na szpicy reprezentacji potrafił wybiegać Arkadiusz Piech, cóż – nie jest już tak pięknie. A jak konkretnie szło nam z zespołami z Afryki?

Zaczęło się od prawdziwego pojedynku na miarę toczonych nieustannie starć Tomasza Lisa z logiką. Polacy zagrali tutaj zdecydowanie rolę logiki, spuszczając w fazie grupowej Igrzysk Olimpijskich 1960 konkretny łomot Tunezyjczykom. Po grubości poszedł Ernest Pohl, który zapakował rywalom piątaka.

Kadra Nawałki strzeli powyżej 3,5 gola w fazie grupowej? 1,65 w Totolotku

Piątkę wpakowaliśmy też Maroku dwanaście lat później – również podczas Igrzysk Olimpijskich, tym razem w Monachium. Wcześniej zaś udało się ograć 4:0 Ghanę – swoją drogą pierwszego rywala z Afryki Subsaharyjskiej. Uprzednio mierzyliśmy się bowiem dwa razy towarzysko z Marokiem, a więc z reprezentacją arabskiej części Czarnego Lądu.

Nigdy później w starciach o stawkę nie było już tak imponująco. Tak jak w pierwszych trzech meczach w wielkich imprezach wpakowaliśmy afrykańskim ekipom piętnaście goli (one nam – jednego), tak w trzech ostatnich jak do tej pory – zaledwie jedną. Zrobił to niemal równo cztery dekady temu Grzegorz Lato, gdy na mundialu w 1978 zwarliśmy się z Tunezją.

Mało imponujące są też ostatnie starcia – od meczu z Kamerunem na tak szczęśliwych dla nas Mistrzostwach Świata w 1982, wygraliśmy tylko dwa z dziewięciu spotkań z drużynami z Afryki.

W pamięci siedzi oczywiście świeży sparing z Nigerią – jedyne starcie z ekipą z Czarnego Lądu za kadencji Adama Nawałki. Tak naprawdę – próba generalna przed starciem z Senegalem. Próba nieudana, bo nie tylko obronę biało-czerwonych (dryblingiem), ale i sędziego (symulką) nabrał Victor Moses. Załatwiając Super Orłom karnego, którego zresztą sam zamienił na gola. Ubolewaliśmy wtedy bardzo mocno, że sędzia Michael Oliver nie mógł skorzystać z wideoweryfikacji, bo nie dość, że wskazanie na wapno było mocno kontrowersyjne, to jeszcze przecież po wolnym Zielińskiego i zgraniu głową Krychowiaka piłka znalazła się za linią bramkową. Ale decyzji o przerwaniu gry i wznowieniu od środka nie było.

Robert Lewandowski strzeli w fazie grupowej więcej goli niż pozostali biało-czerwoni razem wzięci? Totolotek płaci za to po kursie 2,65

To jednak sprawia, że… mało który selekcjoner ma tak zły bilans z reprezentacjami z Afryki jak Adam Nawałka. Lepiej poszło na przykład – również mierzącemu się z ekipami z Afryki raz – Waldemarowi Fornalikowi, któremu wygraną nad RPA dał Marcin Komorowski. I choć mogłoby się wydawać, że czasy, gdy w ataku opcją dla selekcjonera byłby taki Arkadiusz Piech, to okres między wynalezieniem koła a nabyciem przez ludzkość umiejętności krzesania ognia, wcale nie było to tak dawno, bo nieco ponad pięć i pół roku temu.

Pilka nozna. Reprezentacja. Mecz towarzyski. Polska - RPA. 12.10.2012

Cofając się jeszcze nieco dalej, trafiamy na czasy Franciszka Smudy, który uznał najwyraźniej, że najlepiej do Euro przygotują nas starcia z ekipami z Afryki. Logiczne. Kamerun to historia niezwykle przykra, bo nigdy nie ogląda się przyjemnie ekipy z orłem na piersi rozjeżdżanej przez Samuela Eto’o. Będący dziś naprawdę pewnym punktem kadry i bramkarzem, który za moment zamelduje się w West Hamie Łukasz Fabiański, wtedy raczej nie wzbudzał naszego zaufania:

„Co do piłkarzy – każdy chyba widział. Poza Błaszczykowskim, który wypracował dwie dobre sytuacje strzeleckie partnerom, obraz nędzy i rozpaczy. Fabiańskiemu z rzutu rożnego to niedługo nie będzie sztuka strzelić – sztuką będzie nie strzelić. Chłopak każde dośrodkowanie obserwuje na końcu z pozycji leżącej. Łukaszku, idź na jakąś wyprawę – pieszo do Nepalu, albo przez Europę śladami Napoleona (zimą do Moskwy, a potem wpław na wyspę Elbę). Wróć w 2013 roku. Zrób to dla ojczyzny”.

Drużynie Smudy trzeba oddać jedno – potrafiła mimo wszystko ekipę z Afryki ograć. Konkretnie – Wybrzeże Kości Słoniowej. Pożytek z tamtego meczu jest również taki, że Robertowi Lewandowskiemu nie sposób wyliczać minuty bez gola z ekipą z Czarnego Lądu (jakby Roberta Lewandowskiego takie obliczenia w ogóle interesowały…). A jak banda z duetem stoperów Wojtkowiak-Jodłowiec, z dwójką Murawski-Matuszczyk w środku pola ograła 3:1 drużynę z Bonym, Gervinho czy będącym w konkretnym gazie Yayą Toure? Też chcielibyśmy to wiedzieć, Stefan.

Polska zwycięska w starciu z Senegalem? 2,45 w Totolotku na taki obrót spraw

Tak jak to, po jaką cholerę zasuwaliśmy w 2009 aż do Republiki Południowej Afryki, żeby zagrać z RPA i Iranem. To znaczy – wiemy, że dla działaczy betonowego jeszcze wtedy PZPN-u to były całkiem przyjemne wakacje, ale doszukujemy się do dziś jakiejkolwiek logiki w zgrupowaniu gdzieś hen, na Czarnym Lądzie. Jak się okazało, nie tylko polska reprezentacja rugby, ale i polska reprezentacja piłkarska może wypaść na tle południowoafrykańskiej ekipy piekielnie blado.

Mając w pamięci wszystkie te niedawne starcia – trudno stwierdzić, że zespoły z Afryki nam leżą i że Senegal to najlepszy rywal na otwarcie mistrzostw świata, po których, co tu dużo mówić, trochę sobie obiecujemy. Ale też o stawkę nie graliśmy z Afrykanami bardzo, bardzo dawno. I miejmy nadzieję, że tutaj akurat uda się podtrzymać trend z wielkich imprez. Bo to już gwarancja punktów na start.

Tylko tyle i aż tyle.

***

Bilans biało-czerwonych w meczach z reprezentacjami z Afryki (pogrubione spotkania o stawkę):

Sierpień 1960 (IO 1960): Tunezja – Polska 1:6 (Kerrit – Pohl x5, Hachorek)
Kwiecień 1962 (towarzysko): Maroko – Polska 1:3 (Ben Abdelkader – Jarek, Wilczek, Brychczy)
Październik 1962 (towarzysko): Polska – Maroko 1:1 (Wilczek – Ben Abdelkader)
Sierpień 1972 (towarzysko): Ghana – Polska 0:4 (Lubański, Gadocha x2, Deyna)
Wrzesień 1972 (IO 1972): Maroko – Polska 0:5 (Kmiecik, Lubański, Deyna x2, Gadocha)
Czerwiec 1978 (MŚ 1978): Tunezja – Polska 0:1 (Lato)
Luty 1979 (towarzysko): Tunezja – Polska 0:2 (Ogaza x2)
Marzec 1979 (towarzysko): Algieria – Polska 0:1 (Lato)
Sierpień 1979 (towarzysko): Polska – Libia 5:0 (Janas, Terlecki, Kmiecik, Faber, Wieczorek)
Luty 1980 (towarzysko): Maroko – Polska 1:0 (Jebrane)
Listopad 1980 (towarzysko): Polska – Algieria 5:1 (Kupcewicz, Ciołek, Iwan x2, Dziuba – Grhib)
Czerwiec 1982 (MŚ 1982): Kamerun – Polska 0:0
Grudzień 1985 (towarzysko): Tunezja – Polska 1:0 (Jeridi)
Czerwiec 1986 (MŚ 1986): Maroko – Polska 0:0
Czerwiec 2009 (towarzysko): RPA – Polska 1:0 (Fanteni)
Sierpień 2010 (towarzysko): Polska – Kamerun 0:3 (Eto’o x2, Aboubakar)
Listopad 2010 (towarzysko): Polska – Wybrzeże Kości Słoniowej 3:1 (Lewandowski x2, Obraniak – Gervinho)
Listopad 2011 (towarzysko): Polska – Kamerun 0:0
Październik 2012 (towarzysko): Polska – RPA 1:0 (Komorowski)
Marzec 2018 (towarzysko): Polska – Nigeria 0:1 (Moses)

RAZEM: 11 wygranych – 4 remisy – 5 porażek

Fot. FotoPyK

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 8
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
qdlaty81
qdlaty81

Jutro 2 0 dla Polski i tyle 😉

...i Bóg dotknął palcem małego Diego.
...i Bóg dotknął palcem małego Diego.

JAPS-KOL: 1:1
POL-SEN: 0:2
JAPS-SEN: 1:1
POL-KOL: 5:3
POL-JAPS: 2:2
KOL-SEN: 3:1

technojezus
technojezus

POL-KOL: 5:3 😀

trylezsis
trylezsis

1. W 2009 graliśmy z Irakiem, nie z Iranem
2. W listopadzie 2011 nie graliśmy z żadną drużyną z Afryki. Rywalami Polakow wtedy byli Włosi i Węgrzy
😉

BigB
BigB

Akurat wyjazd w 2009 do RPA nie był wcale taki absurdalny, biorąc pod uwagę wizję MŚ2010 w tym kraju, klimacie oraz „wuwuzelach”. Szkoda, że nasze Orły w tamtych eliminacjach dały całkowicie d… i „Pożegnanie z Afryką” odbyło się już jesienią 2009, ponad pół roku przed Mundialem.

arekkwapisz
arekkwapisz

Brakuje Polska – Kamerun 0:0 za Engela jesienią 2001, za to w listopadzie 2011 z Kamerunem chyba nie graliśmy.

JesusChristPose
JesusChristPose

Też mi brakuje jednego remisu Panie Autorze.

LordInfamous
LordInfamous

„od prawdziwego pojedynku na miarę toczonych nieustannie starć Tomasza Lisa z logiką”
dobre, dobre

Uncategorized
28.03.2020

Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy nie miał dla mnie czasu

– Spędziłem w tym klubie wiele lat. Najpierw jako piłkarz. Bywało ciężko, wiele lat nawet nie zarabiałem tutaj pieniędzy, a co więcej dokładałem. Zresztą nie tylko ja. Nie brakowało ludzi, którym bardzo zależało na istnieniu Piasta i pomagali wpłacając środki. Nie mówię nawet o sponsorach, ale też właśnie o piłkarzach. Na pewno nie było możliwości […]
28.03.2020
Weszło
27.03.2020

I liga wzorem Ekstraklasy – minus 50%, 4 tysiące kwoty minimalnej!

To było pewne jak sobota po piątku – po tym, jak komunikat na temat obniżenia kontraktów piłkarzy wydała Ekstraklasa, na podobny krok zdecydowały się władze zaplecza najwyższej klasy rozgrywkowej. Podobny, bo taki sam być rzecz jasna nie mógł, gdyż pierwsza liga operuje na trochę innych kwotach. I tak jak zgadzają się procenty – tu i […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (61-70)

Kto ucieszył się, że może odebrać wypłatę w kafelkach? Kto do kogo w loży VIP krzyczał, że ma „spierdalać”, a potem zmienił zdanie, że jednak ma „wypierdalać”? Czyj podpis tatuowano na ręce? Kto chciał przekonać PZPN, że piętnaście minut przerwy to za mało, bo nie da się skorzystać z cateringu i wrócić na czas? Zapraszamy […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Gorąca prośba do prezesów – nie rozwalcie pieniędzy od PZPN-u

PZPN zrobił to, co właściwie musiał zrobić w tej sytuacji – zaproponował klubom pomoc, a kluby tę pomoc przyjmą, bo innego wyboru nie mają. Po to związek chomikował pieniądze na koncie, by właśnie w takim momencie móc nimi ulżyć reszcie: na nic przydałyby się te miliony pod materacem, gdyby liga padła. Natomiast mam gorącą prośbę […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

„Cięcia u piłkarzy to najlepsze, co spotkało kanapowych hejterów”. Ligowcy o decyzji Ekstraklasy

Mamy dużo numerów w naszej redakcyjnej bazie. Chcemy porozmawiać na jakiś temat o konkretnym klubie? Nie ma problemu – lista jest bogata. Ale dzisiaj coś było chyba nie tak z siecią telekomunikacyjną, bo większość telefonów odbierał jeden człowiek. Miał być piłkarz X, był on. Miał być zawodnik Y, był on. Miał być działacz Z, był […]
27.03.2020
Kanał Sportowy
27.03.2020

Smokowski i Pol o programie pomocowym PZPN, Hejt Park ze „Smokiem” i Podolińskim

Tomasz Smokowski i Michał Pol zapraszają na specjalny program dotyczący pomocy od PZPN dla polskich klubów. A po jego zakończeniu – HejtPark. Gościem Robert Podoliński.
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Prawnik: „Odbieram uchwałę Ekstraklasy jako środek nacisku, a nie rozwiązanie, które zamyka sprawę”

ESA wydała uchwałę, która ma obciąć pensje piłkarzom o połowę. Czasami jednak zdrowy rozsądek swoją drogą, a prawo – inną. Pytanie brzmi więc: czy taka decyzja w ogóle ma umocowanie prawne? Spytaliśmy o to więc Mateusza Stankiewicza, prawnika, specjalisty od prawa sportowego. Jego zdaniem – nie ma. A piłkarze, jeśli zdecydowaliby się iść na wojnę, […]
27.03.2020
Blogi i felietony
27.03.2020

Zamiast Klubów Kokosa otwierajmy Kluby Wesołego Szampana

Kiedy po raz pierwszy zapytałem piłkarza, czy skoro nie chce grać, to nie chce także zarabiać nie brakowało osób, które uważały, że to populizm. Bo dlaczego miałby nie zarabiać? Koronawirus nie jest jego sprawką. Dzisiaj jesteśmy o kilkanaście dni dalej i o… kilkadziesiąt procent dalej. Ekstraklasa SA przyzwoliła obciąć pensje i to aż o połowę, […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Oficjalnie: kluby Ekstraklasy mogą obniżyć pensje piłkarzy o połowę

Mocny komunikat Ekstraklasy SA. Rada Nadzorcza uchwaliła dziś zasady, na jakich kluby mogą obniżać kontrakty swoich zawodników. No i tym graczom, którzy nie chcieli godzić się na niższe zarobki polubownie, tak czy siak dostanie się po tyłkach. Najważniejszy element komunikatu? Kluby mogą obniżyć pensję zawodnika o 50%, aż do kwoty 10 tysięcy złotych. Czytamy w […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

„50 procent klubów zastanawiało się nad startem w nowym sezonie”

Kryzys nikogo nie oszczędza, najwięksi muszą ciąć koszty. Ale jednak nie da się ukryć – z dala od najbardziej uczęszczanych piłkarskich traktów i bez kryzysu zdarzało się ledwo wiązać koniec z końcem. Druga liga, czyli trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce, to dobry przykład – już wysoko jeśli chodzi o hierarchię w piramidzie piłkarskiej, już poziom […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Pomoc od PZPN-u? To dalej równanie z wieloma niewiadomymi

– Z tego, o czym na szybko rozmawiamy z kolegami prezesami innych klubów wynika, że istotny jest termin, w jakim pieniądze zostaną przelane. Zaraz się może okazać, że największy problem z płynnością finansową klubów będzie w okresie maja i czerwca, a nie za osiem czy dziesięć miesięcy, kiedy być może sytuacja wróci do normy. Z […]
27.03.2020
Bukmacherka
27.03.2020

Ile goli padnie na Białorusi? Sprawdź promocje w Superbet!

Liga białoruska to łakomy kąsek dla wszystkich fanów bukmacherki, a legalny bukmacher Superbet chętnie z tego korzysta. Dzięki Superofercie znajdziemy tu ciekawe zakłady na piątkowe spotkania. Co warto zagrać? Sprawdzamy! Opóźnione zapłony Osiem spotkań pierwszej kolejki i tylko dwa gole do 20 minuty spotkania. Taki bilans pozwala nam zakładać, że na Białorusi gole zbyt szybko […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Boniek: Przeraża mnie brak wizji. 8-9 dni i kluby są w sytuacji podbramkowej

— To, co mnie najbardziej boli, gdzie czuję niepewność, to jak ten cały koronawirus wpłynie na mentalność. Na umiejętność zarządzania klubami sportowymi w Polsce. Dzisiejsza sytuacja, po 8-9 dniach, jest wręcz podbramkowa. Kluby na kolanach piszą jakieś uchwały dotyczące redukcji pensji piłkarzy, chcą żeby PZPN im je zatwierdzał. Widzę dużą nerwowość, która pokazuje, że zarządzanie […]
27.03.2020
Bukmacherka
27.03.2020

Combo Dnia – gole i kartki na Białorusi z eWinner!

Druga kolejka ligi białoruskiej to najważniejsze piłkarskie wydarzenie na świecie. Tak, nie przesłyszeliście się. Diego Maradony w Brześciu co prawda już nie ma, ale i tak wszystkie oczy zwrócone są na naszego wschodniego sąsiada. Co mamy dziś w menu? Hitowy pojedynek Eniergietyka-BDU z Ruchem Brześć i starcie Żodziny z Biełszyną! Combo dnia – postaw ligę […]
27.03.2020
Bukmacherka
27.03.2020

Yunost Mińsk w drodze po tytuł. Postaw na hokej z BETFANEM!

Hokejowe mistrzostwa Białorusi powoli dobiegają końca. W pierwszym finałowym meczu rozgrywek Yunost Mińsk zagra z Szachtarem Soligorsk. Gospodarze to obrońcy tytułu i faworyt całego sezonu. Szachtar natomiast wyeliminował Nemana Grodno i chce sprawić kolejną niespodziankę. Sprawdźcie, na co warto dziś postawić! Yunost Mińsk – Szachtar Soligorsk Ostatnie mecze bezpośrednie: RWWRP Poprzednie mecze Yunostu: WWPWW Ostatnie […]
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Klub był fair wobec nas, my chcemy być fair wobec niego

Trochę łatwiej, delikatnie mówiąc, zejść z pensji, gdy jest się piłkarzem zachodniego klubu. W Ekstraklasie też bieda nie zajrzy ci w oczy. Ale taka II liga? Rozgrywki profesjonalne, ale gdzie – nie ukrywajmy – wiele klubów żyje od pierwszego do pierwszego. Niektórym właśnie usunął się grunt pod nogami. Przedzwoniliśmy więc do Macieja Orłowskiego z Górnika […]
27.03.2020
Kanał Sportowy
27.03.2020

STANOWISKO #2: Ekstraklasa grana w izolacji? Dlaczego to się nie zdarzy?

W drugim odcinku swojego vloga Krzysztof Stanowski analizuje pomysł właściciela Rakowa Częstochowa, aby PKO Ekstraklasa grała w izolacji. Dlaczego to się nie wydarzy? 
27.03.2020
Weszło
27.03.2020

Sawicki: Chcieliśmy, żeby pakiet pomocowy dotarł do każdego szczebla piramidy piłkarskiej

116 milionów dla polskiej piłki, z czego 30 milionów do podziału dla klubów Ekstraklasy. Jaki będzie to podział? Czym obwarowany? Do tego choćby Puchar Polski, w którym za zwycięstwo będzie można wygrać 5 milionów złotych, ale też od fazy 1/32 będzie obowiązek gry dwoma młodzieżowcami. O pakiecie pomocowym PZPN dla polskiej piłki rozmawiamy z Maciejem […]
27.03.2020