post Avatar

Opublikowane 23.05.2018 15:14 przez

redakcja

Tuż przed finałem Ligi Mistrzów w Kijowie ukraiński futbol spowiła gęsta mgła. Na wierzch wyszedł bowiem potężny skandal korupcyjny, w który umoczeni są praktycznie wszyscy. Policja sprawdza, aresztuje, przesłuchuje i ujawnia tajniki procederu. Kibice śledzą wszystko z wielką uwagą, a dziennikarze snują kolejne domysły i próbują analizować. Materiału mają naprawdę dużo, bo ustawione mecze i afery sędziowskie od kilku ładnych lat są na Ukrainie codziennością. Odstępstwem od normy jest dopiero najnowsze i w gruncie rzeczy jedyne poważne dochodzenie. 

Śledztwo prowadzone przez ukraińską policę trwało ponad dwa lata. W ramach operacji specjalnej śledczy monitorowali działalność pięciu grup przestępczych, a w aktach sprawy znalazły się szczegółowe informacje o korupcyjnej aktywności ponad trzystu dwudziestu figurantów zaangażowanych w pięćdziesiąt siedem zdarzeń. W procesie kupowania/sprzedawania meczów uczestniczyli piłkarze, sędziowie, właściciele klubów i sponsorzy. Udokumentowane zostały też przypadki zastraszania osób, które nie dawały się złamać. Za czynny udział w procederze płacono maksymalnie równowartość około piętnastu tysięcy złotych.

Na znacznie większe zyski mogły oczywiście liczyć osoby, które nakręcały nielegalny biznes. Ukraińska policja szacuje, że na zakładach u bukmacherów zarejestrowanych w Azji, przestępcy zarabiali około pięciu milionów dolarów rocznie. Do tej pory śledczy przeprowadzili czterdzieści przeszukań w dziesięciu regionach Ukrainy. Wszystkim podejrzanym przedstawiono dwa zarzuty – próbę przekupstwa osoby na publicznym stanowisku i nielegalne wpływanie na rezultat zawodów sportowych.

Korupcja na Ukrainie to temat, który nikogo specjalnie nie dziwi, ale w tym przypadku skala zjawiska jest po prostu szokująca. Spójrzcie, jak prezentuje się mapka klubów uwikłanych w proceder, którą na konferencji prasowej zaprezentowali przedstawiciele policji.

mapka

Nieczyste sumienie mają łącznie w aż trzydziestu siedmiu klubach występujących na różnych poziomach rozgrywkowych. Niektóre z nich, jak chociażby Zoria Ługańsk, to liczące się w kraju firmy, z występami w europejskich pucharach na koncie. Żeby wszystko jeszcze dokładniej zobrazować, musimy dodać, że na Ukrainie działają cztery ligi, w których łącznie występują pięćdziesiąt dwa zespoły. Korupcją splamionych jest więc 2/3 klubów.

Policja pokazała też film, który nie tylko dokładnie tłumaczy zasady działalności spółdzielni, ale zawiera także dwa zarejestrowane przypadki kupowania sędziów. W pierwszym chodzi o arbitra meczu PFK Sumy – FK Wołyń, któremu za gwizdanie na remis zaproponowano równowartość około pięciu, a za wygraną pierwszego zespołu – piętnastu tysięcy złotych. Arbiter okazał się zachłanny i przytulił tę wyższą kwotę. Drugi przypadek przytoczony w opublikowanym filmie dotyczy meczu MFK Mikołajów – FK Charków. Sędzia, który pomógł wygrać gospodarzom, otrzymał w bonusie równowartość ponad siedmiu tysięcy złotych. Dzień wcześniej policja pochwaliła się też innym nagraniem wideo, na którym zarejestrowano zatrzymanie pierwszoligowego arbitra, Aleksandra Sołowiana.

Śledczy do tej pory nie ujawnili nazwisk aresztowanych osób. W oficjalnym komunikacie podano tylko, że zatrzymani zostali zarówno piłkarze, trenerzy, sędziowie, jak i prezesi klubów. Ukraińscy dziennikarze spodziewają się jednak prawdziwej burzy, bo przez lata absolutnej bezkarności, macki nieuczciwości sięgnęły bardzo daleko. Ukraińską piłkę prawdopodobnie czeka więc prawdziwe trzęsienie ziemi.

Z drugiej strony, to, że ktoś powiedział „dość” dopiero teraz i tak mocno dziwi. Okazji do tego, aby zająć się sprawą, było wcześniej bez liku. Chociażby wtedy, gdy Zoria Ługańsk wyrzuciła jedenastu juniorów podejrzanych o ustawianie spotkań. Albo wtedy, gdy niektórzy piłkarze – ot, chociażby znani z polskich boisk Tyszczenko czy Bałaszow – przyznawali w wywiadach, że brali udział w nieuczciwych spotkaniach i sami też nie byli święci. Szum, który siłą rzeczy powstawał wokół tych zdarzeń, za każdym razem z czasem jednak cichł.

Tak było też w przypadku afery, którą w 2015 roku do granic możliwości nagłośnili działacze Niwy Tarnopol. W meczu z Agrobiznesem Wołczyska wybitnie stronniczy sędzia ewidentnie wypaczył wynik, czego przedstawiciele Niwy nie zamierzali puścić płazem. Na ręce prezesa Ukraińskiej Profesjonalnej Ligi Piłkarskiej złożyli więc stosowny protest, a po przyznaniu pełnej racji arbitrowi, po prostu wycofali swój zespół z rozgrywek. – Nie będziemy brać udziału w brudnych i całkowicie skorumpowanych meczach, który spętały ukraiński futbol. Wolimy wszystkie środki i starania inwestować w rozwój piłki młodzieżowej w naszym klubie niż taplać się w błocie nieuczciwych i tylko pozornie profesjonalnych rozgrywek – napisano w późniejszym oświadczeniu.

Mecz, o którym mowa, wyglądał tak.

Za ojca chrzestnego korupcji w ukraińskiej piłce uważany jest Grigorij Surkis, właściciel Dynama Kijów. Trzeba jednak pamiętać, że Surkis, jako niezwykle wpływowa osoba, raczej nie narzeka na brak wrogów, którzy często czepiają się go dla sportu. Ostatnio otwartą wojnę wypowiedział mu Andriij Pawełko, prezes Federacji Futbolu Ukrainy. – Wszyscy doskonale wiedzą, że to za rządów Surkisa zaczęło się sędziowskie bezprawie. A ustawianie meczów? To też zaczęło się wtedy. I teraz ja muszę walczyć z tym rakiem – mówił w rozmowie z portalem matchday.ua.

Pawełko, który próbuje rozliczać Surkisa, ma jednak jeden podstawowy feler – w środowisku piłkarskim nie cieszy się choćby krztą zaufania. Odkąd w 2015 roku przejął władzę w związku, ani razu nie opublikował raportu finansowego instytucji, którą kieruje. Nie wiadomo więc, na co federacja wydaje pieniądze ani skąd je dostaje. Co więcej, Pawełce zarzuca się stosowanie podwójnych standardów w procesach, które nadzoruje oraz… korupcję na wielu szczeblach związkowej władzy. – Siedziba federacji już dawno stała się domem intryg. W gabinetach słychać wyłącznie szelest banknotów studolarowych, które przesądzają o losie piłkarzy, klubów i całych lig. Korupcja i manipulacja przy regulaminach to fundament, na którym trzyma się ten budynek (..) Korupcja rządzi procesem licencyjnym, bilety na mecze reprezentacji sprzedaje mafia biletowa, a pracownicy swoje wypłaty dostają w kopertach – pisano na facebookowym profilu „Piłkarska Prawda”, który na Ukrainie znany jest z dostępu do zakulisowych informacji.

Pawełkę, Surkisa i pozostałych byłych prezesów federacji łączy jedno – wszyscy pojawili się w piłce z politycznego nadania. Obecny szef związku to bliski człowiek prezydenta Poroszenki i tajemnicą poliszynela jest, że niebagatelny wpływ na jego działania mają właśnie polityczne ustalenia. Kwestię wielkiego skandalu korupcyjnego, który właśnie trawi kraj, także należy wiązać z polityką. W tym przypadku ingerencja organów władzy może być jednak złotym środkiem do zaprowadzenia normalności. Ludzie, którzy rządzą ukraińską piłką, w swoim rozpasaniu poszli zdecydowanie za daleko i jeśli ktoś nie posprząta tego burdelu za nich, to sami na pewno się za to nie wezmą.

Opublikowane 23.05.2018 15:14 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 14
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
śal pelacór
śal pelacór

oho, coś mi się wydaje że ta korupcja to będzie tradycyjnie „wina Putina”

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

klark_kent
klark_kent

x

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

klark_kent
klark_kent

W Polsce trenerzy, którzy mieli ponad 700 połączeń z korupcyjnym ścierwem niszczącym polską piłkę zostają selekcjonerami młodzieżówki. Tak świetnie poradziliśmy sobie z tematem 🙂

Jarek1965
Jarek1965

Na dodatek 90% ludzi w Polsce wierzy że proceder korupcji w naszej piłce się skończył . Raczej nie , tylko działa w bardziej zawoalowany sposób.

B123
B123

Spodziewasz się na tym super obiektywnym portalu choćby negatywnego artykułu o polskim Mourinho czy też super prezesie rządzącym z Rzymu ? Tak jechali na Late (słusznie) ale poza większymi wpływami PZPN (100% zasługa lepszej gry reprezentacji i nowe stadiony ) jakie ma osiągnięcia PZPN teraz?

n0_thx
n0_thx

Na Ukrainie działają tylko cztery ligi? Czy chodzi tylko o ligi centralne? Bo nie chce mi się wierzyć, że w ponad 40 milionowym kraju istnieje tylko 52 zespoły

robi2009
robi2009

Oj tam, w Holandii są tylko dwie ligi i jakoś żyją. 3-a to już zespoły amatorskie.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Ktoś w tym artykule namieszał nieźle, coś tam grało, ale nie w tym kościele. 52 drużyny to Ukraina ma na trzech najwyższych poziomach, a jeszcze i czwarty jest tam ogólnokrajowy. Klubów mają tam znacznie więcej, bo jeszcze jest kupa rozgrywek regionalnych (w każdym obwodzie mają piąty poziom, w większości też szósty, gdzieś chyba nawet do ósmego dochodzi).

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

MiodekBralczyk
MiodekBralczyk

Tadeusz Sznuk:
Pisklęta jakich ptaków łączą Dumę Wielkopolski i Fryzjera? Podpowiem, że nie chodzi o Kruczki.

Pre
Pre

Grigorij Surkis? Czy to nie z tym panem organizowalismy EURO 2012?

xavy1234
xavy1234

Najlepszy przykład to dariusz w. Trener który nigdy więcej nie powinien mieć do czynienia ze sportem (chyba że w tv) po,, odbyciu kary,, wraca do trenerki i śmieje się w twarz kibicom którzy płacili za bilety na te wszystkie ustawki.

Włochy
08.08.2020

Szybko poszło. Sarri wylatuje z Juventusu

Jeszcze całkiem niedawno działacze Juventusu zarzekali się, że jest za wcześnie by recenzować dokonania Maurizio Sarriego i szkoleniowiec „Starej Damy” pozostanie na swym stanowisku niezależnie od wyniku dwumeczu w 1/8 finału Ligi Mistrzów. A potem przyszedł Olympique Lyon po paru miesiącach bez regularnej gry o stawkę i bezceremonialnie wyrzucił Juve z Champions League. Sprawiając, że […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar odwołany i… co teraz?

Polski Związek Piłki Nożnej odwołał mecz Superpucharu Polski po informacji dotyczącej zakażenia u masażysty Legii Warszawa. Nie pomogły nawet powtórne testy, zrobione na szybko przez stołeczny klub – PZPN już w oficjalnym komunikacie przypomniał, że wobec okresu inkubacji wirusa, wiarygodne wykluczenie ryzyka możemy otrzymać dopiero po 7 dniach. Trudno tu komukolwiek zarzucić złą wolę czy […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Dwa stracone lata. Sam Cristiano Ronaldo Ligi Mistrzów Juventusowi nie wygra

Sześć meczów – tyle w fazie pucharowej Ligi Mistrzów zagrał Juventus, od kiedy Cristiano Ronaldo dołączył do ekipy z Piemontu. Sześć meczów, z których wygrał tylko dwa. Przegrał trzy, jeden zremisował, ale co ważniejsze – tylko raz awansował. Wtedy, gdy Portugalczyk wkurzył się na swoich kolegów i zapakował trzy bramki Atletico Madryt. Zresztą Ronaldo strzelał […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar Polski odwołany! PZPN nie chce ryzykować

Meczu o Superpuchar Polski w tym roku nie będzie – poinformował na Twitterze Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Spotkanie Legii Warszawa z Cracovią odwołano na dzień przed planowanym pierwszym gwizdkiem. Cóż, chyba musimy się przyzwyczajać, że w najbliższym sezonie tak to właśnie będzie wyglądało. Jeszcze wczoraj, gdy informowaliśmy o możliwym zakażeniu w obozie […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Ujemne wyniki w Legii Warszawa. Ale strach obleciał całą ligę

Wczoraj informowaliśmy o tym, że jeden z masażystów Legii miał podejrzenie zarażenia koronawirusem. Legioniści zadziałali błyskawicznie – wysłanie delikwenta na kolejny test. I tym razem badanie przyniosło ulgę, bo wynik wyszedł negatywny. Skończyło się na strachu. Ale i cała liga dostała bardzo poważny sygnał ostrzegawczy – zaraz zaczynamy granie, pilnujcie się, do cholery. Plus w […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Co tam dzisiaj w Lidze Mistrzów? Ostatnia potańcówka Setiena i koncert Lewego?

Nie będziemy was czarować – to dość miła odmiana dla sobotnich wieczorów. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w sobotę zaczynamy dzień około piętnastej, oglądamy Maniasa, Zapolnika czy Serrarensa i tak to się żyje na tej wsi. Dzisiaj do salonu wpadają nam panowie Messi, Lewandowski czy Mertens. A pytania przed drugim dniem maratonu z Ligą Mistrzów […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Duma z brazylijskiego uśmiechu. Marcelo bohaterem Lyonu

Marcelo z Lyonu. Nie będziemy ukrywać, że zwyczajnie lubimy tego uśmiechniętego Brazylijczyka. Facet absolutnie wzorowo prowadzi swoją karierę i jest najlepszym dowodem na to, że wśród tych wszystkich przeciętniaków i szrotowców, których z zagranicy sprowadzają kluby Ekstraklasy, może trafić się perełka. Bo Marcelo jest perełką, z której jesteśmy po prostu dumni. 33-letni stoper właśnie został […]
08.08.2020

Stan Futbolu: Grajewski, Milewski, Rokuszewski i Kowalczyk

Już o 10.45 startuje kolejny Stan Futbolu. Tym razem gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą Andrzej Grajewski, Leszek Milewski, Mateusz Rokuszewski oraz Wojciech Kowalczyk. Piłkarskie podsumowanie tygodnia przed nami, serdecznie zapraszamy.
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Czachowski: Zieliński jest jednym z kandydatów na idola Napoli

Dlaczego liczby nie mówią o Piotrku Zielińskim wszystkiego? Czy Gattuso chce budować drużynę wokół Polaka? Czy transfer do Juventusu byłby dobrym ruchem dla Arkadiusza Milika? Czego spodziewać się po Napoli w meczu z Barceloną i dlaczego pod Gattuso drużyna się rozwija? O to wszystko zapytaliśmy Piotra Czachowskiego, byłego piłkarza między innymi Udinese, obecnie eksperta Eleven […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

PRASA. Alvarez: „Przyjechałem wygrywać tytuły z Cracovią. Chcemy zagrać w Lidze Europy”

– Przyjechałem tutaj wygrywać tytuły. Trener Probierz też mierzy wysoko, najwyżej, jak tylko można. Również dąży do zdobycia mistrzostwa, pucharu. Chciałbym poprowadzić Cracovię do fazy grupowej Ligi Europy, a wtedy stanie się bardziej rozpoznawalna na kontynencie – mówi Marcos Alvarez, nowy nabytek „Pasów” w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”. Co jeszcze słychać w dzisiejszej prasie? Mamy […]
08.08.2020
Weszło
07.08.2020

Ronaldo nie zbawił Juve. Lyon wyrzuca „Starą Damę” z Ligi Mistrzów!

Nie było tak, że Juventus nie próbował skonsumować tego Lyonu. Więcej – robił to całkiem uroczo. Spocony Sarri nerwowo przygryzał coś przypominającego peta. Bentancur przeplatał przebłyski talentu ze skrajnym piłkarskim debilizmem. Bernardeschiemu zdarzyło się przechytrzyć nie tylko rywali, ale i samego siebie. Ronaldo walnął dwie bramki i choć nie grał wielkiego spektaklu, to miał takie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

To jest Varane? To jest jakaś popierdółka, a nie Varane!

Czy Real Madryt miał szanse ograć dziś Manchester City? Oczywiście. Problem „Królewskich” polegał jednak na tym, że do Manchesteru przywiózł dwóch piłkarzy zdolnych do walki o awans. Jeden nazywa się Thibaut Courtois, a drugi Karim Benzema. Ponadto przywiózł atrapę Piotra Polczaka i sobowtóra Jana Sobocińskiego, bo nie damy sobie wmówić, że na środku obrony ekipy […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Alarm COVID-owy w Legii: zakażony ma być masażysta

Sami widzicie, co się ostatnio dzieje w kraju – bijemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem, niebezpiecznie zbliżamy się do granicy tysiąca przypadków dziennie. A ludzie futbolu, choć z szeregiem przywilejów, to wciąż ludzie i choroba magicznie ich nie omija. Niestety, z tego co słyszymy, doczekaliśmy się kolejnego przypadku w Ekstraklasie. Tym razem w Legii. Nie chodzi […]
07.08.2020
Kanał Sportowy
07.08.2020

HEJT PARK. Andrzej Grajewski gościem Krzysztofa Stanowskiego

Andrzeja Grajewskiego nie każdy lubi, ale jedno trzeba mu oddać – nudy z nim nie ma. Dzisiaj były właściciel Widzewa Łódź przejmuje antenę Kanału Sportowego. Dzwońcie i pytajcie „Grajka” o co tylko chcecie. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Stanowski. Start o 19:00, więc nie ma strachu, zdążycie na Ligę Mistrzów. 
07.08.2020
Blogi i felietony
07.08.2020

Działacze nie potrafią zrobić głupich testów na wirusa, więc jak mają robić transfery?

Wyobrażam sobie, że prezes polskiego klubu ekstraklasowego przychodzi do roboty, siada do biurka, wytęża umysł i stwierdza: „kurwa, moglibyśmy jednak zrobić testy na koronawirusa”. Potem patrzy przez okno, widzi, że chłopaki już biegają, wcześniej się witali i siedzieli w jednej szatni, ale stwierdza: „oj tam, oj tam”. Robi te testy, wychodzi zakażenie, on jest zaskoczony. […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Każda medialna wojenka z Błaszczykowskim jest z góry skazana na porażkę

Współwłaściciel Wisły Kraków wytacza poważne działa przeciwko byłemu prezesowi Wisły Kraków. Były prezes Wisły Kraków odpowiada na Twitterze i rzuca nowe światło na sprawę. W większości tego typu przypadków powiedzielibyśmy – słowo przeciwko słowu, poszukajmy luk w stanowiskach obu stron, może prawda leży gdzieś pośrodku? Natomiast w tej sytuacji Piotr Obidziński stoi na z góry […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

„Puchar już nie jest nasz”. Rozliczenia Pucharu Polski z 2005 roku

Sąd Okręgowy we Wrocławiu prawomocnie skazał dwóch z trzech oskarżonych osób w sprawie ustawienia finału Pucharu Polski z 2005 roku, w którym zmierzyła się Dyskobolia Grodzisk Wielopolski i Zagłębie Lubin. Zadzwoniliśmy do bohaterów tamtego finału, a także do osób obecnie związanych z oboma klubami, żeby spytać, jak zapamiętali mecz sprzed piętnastu lat i jak by zareagowali, […]
07.08.2020
Bukmacherka
07.08.2020

Sianokosy w BETFAN! Zgarnij ekstra bonus od depozytu

Legalny polski bukmacher BETFAN przygotował dla swoich graczy ofertę specjalną z okazji powrotu Ligi Mistrzów! Wszyscy, którzy zaznaczyli na swoim koncie zgody marketingowe, mogą otrzymać ekstra bonus. Zasady są proste, ale dla jasności wszystko raz jeszcze wytłumaczymy. W promocji bierze udział każdy, kto – jak wspomnieliśmy – zaznaczył zgody marketingowe. To pierwsza odsłona tego typu […]
07.08.2020