post
Avatar

Opublikowane 13.05.2018 10:09 przez

redakcja

W trzeciej lidze przewaga finansowa potrafi odegrać kluczową rolę. Płacisz więcej, przyciągasz lepszych zawodników. Naturalne, dzieje się tak wszędzie, nie tylko na niższych poziomach rozgrywkowych. Jednak tutaj,  gdzie przeważnie płaci się tyle, by starczyło do pierwszego, większe wypłaty mogą zrobić różnicę.

W trzeciej lidze piłkarze grają przede wszystkim po to, by się wybić. To liga graniczna. Wyżej – lepiej lub gorzej opłacani zawodowcy, którzy w większości przypadków mogą skupić się tylko i wyłącznie na piłce. Niżej – poziom stricte amatorski. Zdarzają się jednak przypadki klubów, które już na czwartym poziomie rozgrywkowym są w stanie płacić naprawdę nieźle. W grupie drugiej trzeciej ligi są to przede wszystkim Elana Toruń i Kotwica Kołobrzeg.

Dlatego Świt Skolwin obrał zupełnie inną drogę. Zbudował drużynę w oparciu o młodych graczy, głównie z regionu, których średnia wieku wynosi niecałe 23 lata. To w większości studenci lub osoby pracujące przy piłce, które mogą poświęcić swój czas na dwa treningi dziennie. W zimowym okresie przygotowawczym aplikowano im nawet 10-12 jednostek treningowych tygodniowo. Dziś przynosi to efekty, bo Świt prowadzi w tabeli, zbliża się do drugiej ligi, a za plecami ma Kotwicę Kołobrzeg, dysponującą dwukrotnie większym budżetem, czy Elanę Toruń – krezusa finansowego rozgrywek.

– Mam nadzieję, że sukces klubu będzie motorem napędowym dla rozwoju dzielnicy Skolwin. Niedoinwestowanej, zaniedbanej, która dopiero od niedawna zaczyna się odradzać – Szymon Kufel, dyrektor sportowy.

  Przez lata marazmu Świt stracił na prestiżu. Jest położony na skrajnej północy, Dzielnica nie jest najbogatsza. Infrastruktura jest tutaj zaniedbana do dzisiaj – Paweł Adamczak, prezes.

Skolwin to północna dzielnica Szczecina. Wysiadając na dworcu głównym, w samym centrum miasta, trzeba się mocno nagimnastykować, żeby tam trafić. Niby to tylko 15 kilometrów, jednak dojazd – włącznie z przesiadkami – zajmuje półtorej godziny. Koszt przejazdu taksówką wynosi z kolei około 50 złotych. Dojeżdżając na miejsce, trudno popaść w zachwyt. Dzielnica ma swoje uroki – rozlewiska, jezioro Dąbie – krajobraz jest jednak zdominowany przez stare, zaniedbane budynki. To podobno zaczyna się zmieniać, miasto odczuwa potrzebę rewitalizacji Skolwina, ale na razie jest jeszcze daleko od ideału. – Dzielnica pod koniec lat 90. przeżywała trudne chwile. Upadły spore zakłady przemysłowe – papiernia czy huta. Dużo ludzi nie miało pracy, przez co północ Szczecina – która wcześniej była jednym z najważniejszych regionów miasta, gdzie toczyło się całe życie – mocno podupadła. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że trend wyraźnie się zmienia. Rozwija się Świt, ale rozwijają się też nowoczesne fabryki. Duże obiekty, jak Teleyard, wracają na północ. Jest szkoła, dom kultury, realizowane są kolejne inwestycje. Dzielnica wyraźnie odżywa – uważa Szymon Kufel.

5

Urokliwa droga na stadion

Stadion Świtu, szczelnie zakamuflowany w głębi dzielnicy, to zwykły, niewielki obiekt. Jeżeli jednak nie przejdzie modernizacji, nie ma szans, żeby został dopuszczony do drugoligowych rozgrywek. Z pomocą klubowi nadeszło jednak miasto. Jakiś czas temu Szczecin przeznaczył 5 milionów złotych na gruntowną renowację obiektu, z czego 200 tysięcy zostało uwzględnione na dokumentację projektową na 2018 rok. Za miejskie pieniądze ma powstać zadaszona trybuna na ponad 1000 miejsc, parking i nowoczesny budynek socjalny. Wszystko ładnie pięknie, z tym że pojawiły się pewne wątpliwości co do tego, kto ma się zająć tym przedsięwzięciem. Klub życzyłby sobie, aby dokumentacji nie sporządzał właściciel stadionu, czyli MOSRiR, który – jak przyznają – często działa dość prowizorycznie, lecz Wydział Strategii Urzędu Miasta. Już w styczniu mówił o tym na naszych łamach dyrektor sportowy Świtu.

Kufel: – Walczymy o drugą ligę, plasujemy się w czołówce, więc wymaga to od władz lokalnych, szczególnie od Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji, aby podjęły działania w tej sprawie. Musimy dostosować nasz obiekt do drugoligowych wymogów. Obecnie niestety nie spełnia on tych kryteriów. Zadaszenie, pomieszczenia dla obserwatorów i sędziów… mamy infrastrukturę, która na trzecią ligę jest w pełni wystarczająca, mankamentem jest tylko nieprofesjonalna wiata dla kamerzysty, ale trzeba też sobie powiedzieć jasno, że tak naprawdę obiekt od lat 70. nie przeszedł żadnej gruntownej renowacji. Po konsultacjach z włodarzami i radnymi miasta doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie zbudować nowy, kameralny obiekt na około 1000-1200 widzów, posiadający zadaszenie i dostosowany do najnowszych wymogów licencyjnych, niż robić coś prowizorycznie, bo mamy przykłady stadionów, które po modernizacji wyglądają, jakby były zrobione na siłę. Mówię chociażby o stadionie w Koszalinie.

Na rok 2018 w budżecie miasta Szczecin zapisano kwotę 200 tysięcy złotych na projekt stadionu. Wykonawcą będzie tak naprawdę miasto Szczecin, które zrealizuje tę inwestycję poprzez Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji, bądź przez wydział Biura Inwestycji. Nie ukrywamy, że liczymy na szerokie konsultacje w tej sprawie. Tak naprawdę ten obiekt ma służyć klubowi i wszystkim tym, którzy będą na niego przychodzić – czy to na mecze, czy inne imprezy – a nie siedzącym za biurkiem urzędnikom, nie zawsze mającym rozeznanie na temat praktycznych wymogów do spełnienia.

Budowa nowego stadionu to jednak proces, który będzie trwał długo. Zarząd Świtu jest w stałym kontakcie z władzami miasta. Zapewnia, że nie jest tak, iż nic w tej kwestii się nie dzieje. Trzeba czekać, jakie kroki zostaną podjęte. Wariantów jest kilka. Jednym z nich jest dostosowanie obiektu do wymogów licencyjnych. – Mimo wszystko, jesteśmy w stanie temu sprostać. Nie są to nie wiadomo jakie wymogi, przy pomocy miasta wszystko jest możliwe – zapewnia Kufel. Drugą opcją jest granie na obiekcie zastępczym, naturalną koleją rzeczy wydaje się obiekt Pogoni, o którym mówi się w Szczecinie dość głośno. – Nie jest to jednak plan, do którego chcielibyśmy dążyć, lecz alternatywa – kontynuuje dyrektor sportowy. Kolejną opcją jest rozgrywanie spotkań na okolicznych boiskach, w Policach czy Świnoujściu, ale to wyjście wydaje się już ostatecznością. Zarząd szuka więc rozwiązania na teraz, a w przyszłości liczy na budowę ładnego, kameralnego stadionu, który wreszcie będzie w stanie zapewnić komfort kibicom.

Kufel: – Jesteśmy na etapie planowania spotkania z miastem w tej sprawie. Mamy informację, że w mieście są przygotowane trzy koncepcje. Szczegółów jeszcze nie znamy. Widzimy, jak to wygląda w innych klubach. Mówię o Środzie Wielkopolskiej czy projekcie w Kaliszu, który na pewno nas przerasta. Myślę jednak, że znajdziemy jakieś rozwiązanie. Ważne, że władze miasta są nam przychylne. Wiemy, jak wyglądają drugoligowe kryteria i naprawdę – nie są to rzeczy, które pozostają w sferze marzeń. Przykładem stadionu, który został dostosowany do wymogów, jest obiekt innego trzecioligowca – Ursusa Warszawa. Nowy stadion dla Świtu to coś, na co ludzie stąd sobie po prostu zasłużyli. Takie wyniki to nie tylko zasługa drużyny, ale wszystkich pracujących wokół klubu.

456

– Zostało jeszcze kilka kolejek, zastanawiamy się nad kryteriami organizacyjnymi, ale nie zapominamy, że tego awansu jeszcze nie mamy. Do końca trzeba zachować pokorę – Kufel.

Świt jednak pewnie zmierza po awans. Na pozycji lidera zimowała toruńska Elana, ale seria siedmiu zwycięstw z rzędu, którą popisał się klub ze Szczecina, pozwoliła wypracować mu solidną przewagę. Seria skończyła się dopiero – a jakże! – w momencie, gdy stadion odwiedziło Weszło.

Byłem na meczu z KP Starogard Gdański. Przed spotkaniem podszedł do mnie trener gości, Łukasz Kowalski, z którym przeprowadziłem w lutym spory wywiad.

 – Co tutaj robisz?

Szykuję tekst o Świcie.

Dobrze trafiłeś. Na ich zimny prysznic.

Słowa trenera okazały się prorocze. Goście wygrali 1:0. Dla Świtu był to jednak tylko i wyłącznie wypadek przy pracy. Starogard Gdański również jest w bardzo dobrej formie – w tym roku dwa razy zremisował, resztę spotkań wygrał. Szczecinianie po tej porażce pewnie pokonali Kotwicę Kołobrzeg i wydaje się, że szybko wrócili na właściwe tory.

Kufel: – Wiosną wygraliśmy siedem meczów z rzędu, ale nie zaskoczyło nas to. Już jesienią dawaliśmy sygnały, że mamy aspiracje, aby grać o jak najwyższe cele. W pewnym momencie pechowo straciliśmy fotel lidera, mogliśmy na niego wrócić w ostatnim meczu w 2017 roku, ale we Wronkach – mimo sporej przewagi – zatrzymała nas poprzeczka. Trenerzy Lecha bardzo nas chwalili. Dostaliśmy jasny sygnał, że awans jest jak najbardziej możliwy. Solidnie przepracowaliśmy zimowy okres przygotowawczy. Wzmocniliśmy się między innymi wyróżniającym się napastnikiem z regionu – Adamem Nagórskim. Do tego doszło dwóch solidnych młodzieżowców, a z kadry nikt nie ubył.

Właśnie. Zimowy okres przygotowawczy. Ogromną zaletą Świtu jest fakt, że ma w składzie wielu młodych zawodników, którzy skupiają się głównie na piłce, przez co mogą regularnie trenować. Zimą nawet do 12 razy tygodniowo.

Kufel: – W tej chwili jednostek treningowych nie ma aż tak wiele, ale trenujemy regularnie. Większość naszych zawodników nie pracuje zawodowo. Poświęcają się piłce, dzięki czemu mamy możliwość przeprowadzenia treningu o 11, a później wyjazdu na mecz do odległej miejscowości o 13. Tam możemy spędzić noc, dzięki czemu rano jesteśmy przygotowani. To bardzo duże udogodnienie. Średnia wieku jest bardzo niska. Trener ceni sobie przede wszystkim zawodników ambitnych. Mamy kilku piłkarzy z ciekawą przeszłością, wspomnę przede wszystkim o Charlesie Nwaogu, ale pierwszym kryterium wyboru zawsze jest podejście danego gracza do swoich obowiązków. Nasza kadra nie zmieniła się w porównaniu z kilkoma ostatnimi sezonami. Co roku dochodzi dwóch czy trzech zawodników, ale trzon zespołu pozostaje. Mamy graczy – w skali kraju – anonimowych, ale zapewniam, że wielu z nich w niedalekiej przyszłości będzie sobie mogło poradzić na poziomie pierwszej ligi czy Ekstraklasy. Na przykład nasz stoper, Michał Kołodziejski, strzelił w tym sezonie już 12 goli. No i również trafiliśmy na bardzo dobrego trenera.

Trener Paweł Ozga już raz wygrał tę ligę, ale później przegrał baraże z Odrą Opole.

Zrobił świetny wynik, a w barażach Vineta wcale nie była gorsza. Dużo ludzi krytykowało ten ruch, bo rok po wygraniu ligi, klub zajął przedostatnie miejsce w tabeli i spadł. Nie chodziło jednak o to. Skupialiśmy się na warsztacie trenera i uznaliśmy, że będzie to ruch w dobrym kierunku. Na razie wszystko pokazuje, że był to bardzo słuszny krok. Rozmawiając z Pawłem, zakładaliśmy, że powalczymy o drugą ligę w ciągu dwóch lat. Okazuje się, że szansa na awans nadarzyła się już wcześniej.

Postanowiliśmy więc zamienić kilka słów z trenerem Pawłem Ozgą.

Tak dobre wyniki chyba pana nie zaskoczyły. Od początku nastawiał się pan na walkę o awans.

Raczej tak. Wiedziałem, że Świt jest bardzo dobrze poukładany pod kątem organizacyjnym i posiada w sztabie ludzi, którzy wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi. Dlatego od początku nastawiałem się na dobre wyniki, które – jak na razie – udaje nam się osiągać.

Walczycie o awans, macie bardzo młodą, niedoświadczoną drużynę. To pewne utrudnienie?

Szczerze mówiąc, nie odczuwam żadnej presji. Jedyna presja to taka, którą sami sobie narzucimy. Oprócz tego, że chcemy wygrywać, staramy się grać w swoim stylu. Najważniejsza jest radość i satysfakcja, a wynika ona z naszego technicznego sposobu gry. Drużyna była budowana bardzo mądrze, ja nie miałem w tym udziału. Stworzono zespół w oparciu o młodych zawodników, którzy studiują, a jeżeli pracują, to najczęściej przy sporcie. Niektórzy są zatrudnieni w projekcie „Przedszkoliada”, inni są nauczycielami wychowania fizycznego w szkołach. Nie ma problemu z tym, żebyśmy mogli regularnie trenować. Zresztą, to był jeden z warunków, które postawiłem – musimy pracować dużo, żeby wykorzystać cały nasz potencjał i w kluczowych momentach, dzięki wypracowanym schematom, zrobić różnicę. Udaje nam się to. Zimą mogliśmy trenować bardzo często, nawet 10-12 razy tygodniowo. Teraz też trenujemy codziennie, czasami odbywamy dwie jednostki jednego dnia. Mamy dostęp do siłowni, odnowę – można tylko chwalić.

Dzięki temu można wypracować swój styl. Ostatnio na Facebooku zamieścił pan akcję z jednego z meczów.

Chcemy utrzymywać się przy piłce, dominować i grać ofensywnie. Taki jest styl Świtu. Często gramy trzema napastnikami, standardem jest gra dwoma. Może raz w sezonie wyszliśmy z jednym zawodnikiem na szpicy. Staramy się wymieniać podania, prowadzić atak pozycyjny – wychodzę z założenia, że gra ma dawać satysfakcję piłkarzom i kibicom. A co do filmiku, który umieściłem – na koniec sezonu, kiedy wykonamy swoją robotę, wrzucę znacznie więcej fajnych, zakończonych bramkami akcji.

Ma pan doświadczenie, dwa sezony temu udało się panu wygrać ligę z Vinetą Wolin.

Udało mi się stworzyć tam ciekawy zespół, który jako beniaminek trzeciej ligi wygrał całe rozgrywki. A to również nie był nie wiadomo jak doświadczony zespół. Nie ukrywam – doświadczenie z tamtego okresu pomaga, łatwiej mi zażegnać potencjalne kryzysy i wyjść z nich obronną ręką.

Świt bardzo panu zaufał. Po wygraniu ligi z Vinetą, w następnym sezonie zaliczył pan spadek.

Nie ukrywam, że był to bardzo słaby sezon, ale dla mnie – pod względem pracy trenerskiej i zebranych doświadczeń – zdecydowanie najlepszy. Negatywne doświadczenia angażują do pracy i mobilizują do rozwoju. W rundzie wiosennej nie wygraliśmy żadnego spotkania, a w poprzednim sezonie przegraliśmy tylko dwa mecze. Szybko spadłem z piedestału, ale pomaga mi to być teraz lepszym trenerem. Mogę też na własnym przykładzie pokazać chłopakom, że nie pracując odpowiednio, możemy za chwilę po prostu spaść. Granica z nieba do piekła jest w sporcie minimalna.

4

Fot. Newspix.pl

Sposób gry odzwierciedla sytuacja w tabeli. Świt to lider, który ma najlepszą średnią punktów zdobytych na mecz – 2,33. Najwięcej strzelonych goli, aż 61 (2,26 na mecz), i najwięcej zwycięstw – 20.

Świt jest również blisko odświeżenia umowy o współpracę z Pogonią Szczecin. Jej również zależy na awansie drużyny z północy. – Po rozmowach z włodarzami wiemy, że chcieliby mieć blisko możliwość ogrywania zawodników na jak najwyższym poziomie. A druga liga to już poziom centralny, poważniejsze granie. W Szczecinie brakuję pomostu pomiędzy Pogonią a trzecią czy czwartą ligą. Jeżeli awansujemy, może przyjść do nas kilku zawodników jeszcze za słabych na Portowców, ale już za dobrych na te niższe szczeble. Naszym celem będzie ogrywanie właśnie ich, a nie ściąganie gwardii zaciężnej z całego kraju. Chcemy w jakimś stopniu pomóc wywindować szczecińską piłkę na wyższy poziom – tłumaczy Kufel.

– Kiedy porozmawia się z trenerami, zawodnikami – może nie do końca szczecińskimi działaczami – potwierdza się, że potrzebny jest klub, który może „pomagać” Pogoni. Na pewno wiele osób widziało w tej roli inne zespoły. Pogoń jednak chce z nami współpracować, więc to potwierdzenie tego, że wykonujemy dobrą robotę – dodaje prezes Paweł Adamczak.

Klub, do którego będą mogli trafić zawodnicy jeszcze za słabi na Pogoń, lecz już z umiejętnościami przewyższającymi niższe szczeble, jest bardzo potrzebny. Tym bardziej że zainteresowanie grą w Świcie jest ogromne. Latem, na pierwszym treningu Pawła Ozgi, zjawiło się około 50 chętnych. Widać, że klub przez ostatnie lata zbudował sobie renomę w regionie. Trener nie boi się stawiać na młodych, a to naturalny magnes, który przyciąga zawodników. I co najważniejsze – Świt jest w pełni wypłacalny.

Kufel: – Nie jesteśmy krezusami finansowymi jak Elana Toruń, Bałtyk Gdynia czy Kotwica Kołobrzeg, gdzie wynagrodzenia zawodników są już owiane legendą. Nie staramy się jednak budować kominów finansowych, nie obiecujemy czegoś, czego nie jesteśmy w stanie zrealizować. Nie ma u nas opóźnień, co przecież nie jest normą. Trafiają do nas zawodnicy z całej Polski, są sytuacje, że dany gracz ma zapisaną w kontrakcie konkretną kwotę, a okazuje się, że otrzymuje z niej 15%, a o resztę walczy w sądach, kończy się na ugodzie i ostatecznie dostaje połowę tego, co ma w kontrakcie. To nie nasz styl. Nie obiecujemy złotych gór, jednak myślę, że zawodnicy są zadowoleni.

Nie stać nas na wykupowanie zawodników za kwoty 40-50 tysięcy złotych. A tego rzędu pieniądze czasami przewijają się na tym poziomie. Jesteśmy w stanie poświęcić znacznie mniejsze kwoty, ale nie chcemy mówić o rewolucji kadrowej, bo jej nie będzie. Zespół, w razie awansu, na pewno będzie wymagał wzmocnienia, jednak jeżeli obecni zawodnicy awansują, większość z nich będzie zasługiwała na szansę w drugiej lidze.

45

Świt Skolwin zapewnia przede wszystkim stabilność, wydaje się bardzo dobrze poukładanym klubem, choć gdyby nie upór pasjonatów, już dawno zniknąłby z piłkarskiej mapy Polski. Adamczak: – Zostałem prezesem w 2000, Świt grał wtedy w A-klasie. Wraz z kolegami, z którym wcześniej regularnie wychodziliśmy na boisko, chcieliśmy uratować klub przed zamknięciem. Była taka obawa. „Macie tutaj papiery, decyzja należy do was. Zamykacie klub, albo prowadzicie go dalej” – usłyszeliśmy. Postawiliśmy sobie za punkt honoru, żeby wyprowadzić Świt na prostą. Trwało to dość długo, zakładaliśmy zdecydowanie krótszy okres. Chcieliśmy przede wszystkim awansować do trzeciej ligi. Każdy sezon przynosił coś nowego. Sportowo wyglądało to coraz lepiej, ale przeszliśmy naprawdę długą drogę… To już 18 lat. Musiało upłynąć dużo czasu, żebyśmy mogli znaleźć się w miejscu, w którym jesteśmy. Dzięki mozolnej pracy staliśmy się drugim klubem w Szczecinie. Stadion dziś nie wygląda najlepiej, ale włożyliśmy w niego mnóstwo pracy. Przez ponad 10 lat sami zarządzaliśmy tym obiektem. Ważna była pomoc lokalnych przedsiębiorców. Uporządkowaliśmy wiele spraw, a później – kiedy fabryka papieru ogłosiła likwidację ze względu na dostawy ciepła – oddaliśmy obiekt pod rządy miasta, bo skala inwestycji byłaby już dla nas za duża. Ubolewam nad tym faktem. Gdyby nie to, nadal sami ustalalibyśmy zakres inwestycyjny. Dziś jesteśmy tylko użytkownikami. Ale liczymy, że w przyszłości powstanie tutaj nowy stadion i wszystko będzie wyglądało zdecydowanie lepiej.

Dziś jednak Świt ma się dobrze. Stawia przede wszystkim na młodych zawodników. Co ważne – z regionu, a nawet na jeszcze niższych szczeblach nie zawsze jest to codziennością. Zarząd nie ukrywa, że po ewentualnym awansie kadra zbytnio się nie zmieni. Z jednej strony rolę odgrywają finanse, z drugiej – jeżeli zawodnicy wywalczą awans, dostaną szansę zaprezentowania się wyżej.

Przy okazji klub ma stanowić trampolinę dla rozwoju tak bardzo zaniedbanej dzielnicy Skolwin. Rola społeczna jest w tym wypadku równie ważna.

Norbert Skórzewski

Fot. Norbert Skórzewski

redakcja

Opublikowane 13.05.2018 10:09 przez

redakcja

Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Prasówka
19.04.2021

PRASA. Do końca kwietnia decyzja w sprawie Świerczoka. Piast pobije rekord?

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga i superhajs. Jak ma wyglądać podział pieniędzy w Superlidze?

3,5 miliarda euro mają mieć do podziału kluby założycielskie Superligi. Za sam udział w fazie grupowej przykładowa Barcelona ma zgarnąć 180 milionów euro. Czyli o około 50 milionów euro więcej niż Bayern Monachium za triumf w zeszłorocznej Lidze Mistrzów. O jakich pieniądzach mówimy w kontekście Superligi? Oczywiście na dziś to dopiero plany Superligi i przecieki, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Prezes Superligi: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej

Powstanie Superligi wstrząsnęło światem piłki. Znamy już władze tych rozgrywek. Pierwszym prezesem Superligi został Florentino Perez z Realu Madryt, wiceprezesem Andrea Agnelli z Juventusu, a także Joel Glazer z Manchesteru United. Cała trójka opublikowała oficjalne wypowiedzi na temat Superligi: Florentino Perez: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej Florentino Perez (Real Madryt): – Zamierzamy pomóc piłce nożnej […]
19.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021
Liczba komentarzy: 27
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GRAND_CHAMP
GRAND_CHAMP (@grand_champ)
2 lat temu

I bardzo dobrze, w Polsce jest o wiele za mało klubów z większych miast. Szczecin byłby dopiero piątym obecnie miastem z dwoma lub więcej klubami na szczeblu centralnym obok Poznania, Krakowa, Katowic i Łodzi

kreator
kreator (@kreator)
2 lat temu

zdjecie trenera pierwsza klasa. szacunek.

yesiu
yesiu (@yesiu)
2 lat temu

Magnes nie magnez

StaszekPrawy
StaszekPrawy (@staszekprawy)
2 lat temu

Magnez. Co za debil.
“Trener nie boi się stawiać na młodych, a to naturalny magnez, który przyciąga zawodników.”

richardfreitag
richardfreitag (@richardfreitag)
2 lat temu
Reply to  StaszekPrawy

XDDDd jedna literówka we w sumie dosc ciekawym artkykule a ty już nazywasz kogoś debilem. ciekawe masz zycie

StaszekPrawy
StaszekPrawy (@staszekprawy)
2 lat temu
Reply to  richardfreitag

ryj bulę

StaszekPrawy
StaszekPrawy (@staszekprawy)
2 lat temu

zdjęcie robione pod jasne okno – kurła mistrzostwo fotografii

tss
tss (@tss)
2 lat temu
Reply to  StaszekPrawy

Facet wygląda jak w materiałach o świadkach koronnych.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu
Reply to  StaszekPrawy

Niedobre zdjęcie, literówka – czas powiadomić starszyznę dziennikarską i wyjebać gościa z Polski. Najlepiej po rozstrzelaniu.

Red17
Red17 (@red17)
2 lat temu

Bardzo prawdopodobne że w przyszłym sezonie takie miasta jak Szczecin, Poznań, Katowice, Łódź będą mieć po dwa kluby na centralnym szczeblu rozgrywek, Kraków nawet trzy a dwumilionowa Warszawa tylko jeden. Niby jest Ursus i Polonia która wiąże koniec z końcem a reszta to już typowa amatorska piłka. Po prostu słabo to wygląda w stolicy.
Brawa dla Świtu, widać że mają pomysł na klub i wszystko robione jest z głową..

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
2 lat temu
Reply to  Red17

Mało tego, nawet i rezerwy Legii nie potrafią wydobyć się z III ligi. A takie było swego czasu pyszczenie o to, żeby dopuścić automatycznie niektóre rezerwy na poziom centralny…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Staszek Anioł

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki (@zawisza-czarnecki)
2 lat temu

Przypuszczam, że wątpię.

Szynkers88
Szynkers88 (@szynkers88)
2 lat temu

Tak się wydaje, ale przypomnij sobie Polonię Warszawa, która po awansie deklarowała chęć zrobienia kolejnego awansu, a spadła z II ligi z hukiem. ŁKS natomiast pokazuje, że ta liga jednak ma swoją siłę, bo na boisku przegrali z Finishparkietem Drwęcą, ale kupili sobie awans i chyba bez większych wzmocnień mają szansę na kolejny awans.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu
Reply to  Szynkers88

Treść usunięta

Red17
Red17 (@red17)
2 lat temu

Szkoda mi Polonii że tak im nie wyszło. Piłkarsko wcale nie byli najgorsi w II lidze a jednak spadli. Chciałbym zobaczyć ich kiedyś jeszcze w Ekstraklasie. Derby stolicy to zawsze fajny smaczek dla kibica ( nie mam na myśli burd na stadionach). Większość stolic Europy ma derby na najwyższym poziome rozrywkowym szkoda że nie ma tak i u nas.

Szynkers88
Szynkers88 (@szynkers88)
2 lat temu

“Z hukiem” to mam na myśli “rozgłos medialny” tego spadku i zderzenie “odradzającej się” rzekomo Polonii z tuzami polskiego futbolu typu Gryf Wejherowo czy Rozwój Katowice, z całym szacunkiem dla tych klubów, których jednak potencjału kibicowskiego, osiągnięć, nie można nawet porównać z “Czarnymi Koszulami”. Ja jako kibic zupełnie neutralny czułem duże rozczarowanie spadkiem Polonii, bo liczyłem na jej szybki powrót przynajmniej do I ligi. Natomiast sportowo, to rzeczywiście Polonia walczyła do samego końca o utrzymanie, niemniej było widać, że ta drużyna była po prostu słaba – nie była w stanie wygrać meczu, co najwyżej zremisować.

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
2 lat temu
Reply to  Szynkers88

W

Staszek Anioł
Staszek Anioł (@staszekaniol)
2 lat temu
Reply to  Szynkers88

W jaki sposób ŁKS kupił sobie awans? Coś przeoczyłem?

Szynkers88
Szynkers88 (@szynkers88)
2 lat temu
Reply to  Staszek Anioł

ŁKS zajął drugie miejsce w lidze. Ligę wygrała Drwęca, ale nie przystąpiła do rozgrywek II ligi, nawet nie próbowała przejść procedury licencyjnej. Nie wiem, czy ŁKS kupił sobie awans, czytałem o tym w komentarzach i pewnie nikt oficjalnie tego nie jest w stanie potwierdzić, ale kibice z Warmii pisali, że właściciel otrzymał Drwęcy spotkał się z władzami ŁKS-u i otrzymał pokaźną sumkę, żeby oszczędzić sobie wysiłków w zdobyciu wymogów licencyjnych. Więcej powiedziałby nam na ten temat ówczesny trener Drwęcy Sławomir Majak. Powiem tak: kibice pisali już wcześniej, że dojdzie do takiej sytuacji w komentarzach, ja nie wierzyłem, ale po pewnym czasie “słowo ciałem się stało”. Także, jeżeli tak nie było, to przepraszam kibiców ŁKS-u, ale subiektywnie, po tym, co czytałem, jestem przekonany, że tak właśnie było.

Szynkers88
Szynkers88 (@szynkers88)
2 lat temu

Dla mnie to, co świadczy o mocy tej ligi, to występy w tym roku beniaminków. Poza Victorią Sulejówek wszyscy inni prawdopodobnie spadną, mimo, że taka Warta Sieradz z ogromną przewagą awansowała do III ligi. To świadczy o dużej stabilizacji klubów właśnie tej grupy. Dzięki reformie z 4 grupami III ligi widać, że niektóre kluby wzrastają, stają się lokalnymi liderami, i według mnie bardzo fajnie, że np. Sokół Ostróda czy Huragan Morąg to dzisiaj ciekawe kluby regionalne, a nie anonimy wśród wielu mniejszych.

741852963
741852963 (@741852963)
2 lat temu

A, że tak spytam z ciekawości, w jakim celu, co mecz działacze Skolwina bratają się, przed meczem, z sędziami, w ich szatni?
Ciekawym jest również fakt, że Skolwin wykonywał aż 13 karnych. Dziś ponownie wygrał po karnym (w meczu z rezerwami Pogoni). Zagrano 28 kolejek, więc wychodzi prawie 1 karny na 2 mecze.

TaG1928
TaG1928 (@tag1928)
2 lat temu
Reply to  741852963

Bo nie stać ich na drogich zawodników ale na arbitrów już tak. Prezes Świtu ogarnia temat. Elana też nie zasypia gruszek w popiele. Za naście lat Weszlo bedzie mialo o czym pisac. Tymczasem bedzie ciekawie w ostatnich kolejkach… kto da więcej, z siebie ha ha
Cel uświęca środki.

albertini
albertini (@albertini)
2 lat temu
Reply to  TaG1928

OMG. Panowie może warto zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji.
Ja pofatygowałem się i obejrzałem wszystkie skróty meczów tej drużyny. Na 13 czy 14 karnych może jednego bym nie podyktował. Przeciwko nim karnych było 9 chyba. Moim zdaniem(po skrótach) oceniam, że to zespół grający bardzo ofensywnie i otwarcie. Gratulacje dla nich, mam nadzieję, że zajrzę na mecz jakiś w Szczecinie.

TaG1928
TaG1928 (@tag1928)
2 lat temu
Reply to  albertini

Przeciwko nim było 6 karnych, więc mają 7 na plus; Elana +4 a taki Bałtyk minus 5 dla ścisłości. A gdzie albertini znalazłeś wszystkie skróty meczów ? Coś ściemniasz bo Świt jest oszczędny w pokazywaniu swoich dokonań…

albertini
albertini (@albertini)
2 lat temu
Reply to  TaG1928

Może wystarczy grać ofensywnie? Sprawdziłem bo nie lubię niedomówień… Świt z zespołami z czołówki : ELANA, BAŁTYK, KOTWICA, KALISZ, KLECZEW, LECH, ŚRODA – 1 rzut karny u siebie z Środą na 3-0 – ewidentna ręka. Skróty na YT. Czytając Twoje opinie wnioskuję, że Świt i Elana dzięki karnym przewodzą w lidze a Bałtyk mimo przeciwności- też walczy? Przepraszam za dociekliwość ale bardzo kibicuję małym klubom.

741852963
741852963 (@741852963)
2 lat temu
Reply to  albertini

Ale gdzie sprawdziłeś, tak z ciekawości, te karne wszystkie

Suche Info
19.04.2021

Oficjalne stanowisko La Liga w temacie Superligi

La Liga wydała swoje stanowisko w temacie Superligi. Można się spodziewać krytyki pomysłu, pytanie: czy padają jakieś konkretne groźby wobec tych klubów? W oświadczeniu czytamy: “La Liga mocno sprzeciwia się propozycji europejskich rozgrywek dla elity, która atakuje pryncypia otwartej rywalizacji piłkarskiej, która sięga najgłębszych części europejskiego ekosystemu piłkarskiego”. Innymi słowy La Liga pokazuje: no tak, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

List do UEFA i FIFA. Superliga chce paktować

Według informacji, do jakich dotarła angielska prasa, Superliga jednak nie chce iść na zderzenie czołowe z FIFA i UEFA. Chciałby znaleźć sobie miejsce w ramach istniejących rozgrywek. Według informacji The Mirror, SuperLiga chce znaleźć płaszczyznę porozumienia z FIFA i UEFA. Czytamy o: – Koopoeracji i wsparciu dla nowych rozgrywek – Zmieszczeniu go w futbolowym ekosystemie […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów od 2024 roku

Dzień ogłaszania gruntownych zmian. Obok powstania Superligi, Liga Mistrzów ma w środę ogłosić szczegóły tych rozgrywek po reformie. Do informacji dotarł portal Meczyki.pl i ich dziennikarz: Tomasz Włodarczyk. Najważniejsze zmiany: – Liga Mistrzów będzie liczyć sobie 36 zespołów – WSZYSTKIE RYWALIZUJĄ W JEDNEJ GRUPIE – Grają dziesięć meczów w fazie ligowej – Drużyny dzielone na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Groźby UEFA wobec klubów Superligi bezprawne?

Jedną z armat, jakie UEFA wytoczyły w kierunku Superligi, był zakaz gry piłkarzy tych klubów w rozgrywkach UEFA i FIFA (na razie te podmioty mówią jednym głosem). To o tyle istotne, że mówimy przecież o reprezentacjach. Możemy sobie wyobrazić głosy w niektórych krajach, gdy piłkarze z Superligi nie przyjeżdżają na kadrę. To byłaby już konkretna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Borussia Dortmund nie dołączy do Superligi

Hans-Joachim Watzke potwierdził dzisiaj oficjalnie, że Borussia Dortmund dostała zaproszenie do Superligi, ale je odrzuciła. Tak czy siak, pokazuje to konkretne, intensywne rozmowy zakulisowe, które toczą się w tym momencie. Sytuacja jest dynamiczna, bo bardzo różne pogłoski słyszało się już choćby o RB Lipsk. Wcześniej mieli dołączyć, według najnowszych doniesień – niekoniecznie. Borussia natomiast uargumentowała […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Mourinho zwolniony z Tottenhamu!

Jose Mourinho został zwolniony z Tottenhamu. To już kolejna trenerska porażka The Special One. Chyba w tym momencie wypada na dobre z grona trenerów, którzy mogą obejmować kluby marzące o ścisłym europejskim topie. Gdzieś teraz Jose będzie szukał miejsca, gdzie może się odbić. Albo, kto wie, reprezentacja? Mourinho pracował w klubie od 20 listopada 2019 […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Giełda przemówiła. Od ogłoszenia Superligi akcje Juve idą w górę

Nie miejmy złudzeń: w całym zamieszaniu wokół Superligi chodzi tylko o to, by wycisnąć z futbolu jak najwięcej pieniędzy. To pieniądze ostatecznie przeważą szalę w jedną lub drugą stronę. Czego by nie ciskano w ucieczkowiczów, to jeśli oni na tym dobrze zarobią, będą w stanie to znieść. Będą w stanie zapłacić piłkarzom więcej, będą w […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Ed Woodward opuścił UEFA i ECA

Długo myśleliśmy, że to będzie machanie szabelką, przeciąganie liny i tym podobne. Ale kolejne ruchy wokół Superligi pokazują, że jest w tym konsekwencja. Dzisiaj pokazał ją Ed Woodward. Ed Woodward jest wiceprezesem Manchesteru United, a do wczoraj miał też funkcję w UEFA i w ECA. Teraz zrezygnował z tamtych funkcji, ewidentnie chcąc skupić się na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Superliga już z poważnym wsparciem finansowym?

Wiadomo o co chodzi w Superlidze: o finanse. Zarówno jednym, jak i drugim, tak UEFA, jak i klubom. Kto chce, niech wierzy. To jest ostateczny, najważniejszy czynnik, który może przeważyć szalę, od tego się zaczęło, na tym się skończy. W tym kontekście pojawiła się ważna, a trochę przeoczana informacja. Otóż Reuters, źródło, którego nie wypada […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern też w Superlidze?! Kolejne kluby dołączają

Superliga ma sobie liczyć dwadzieścia zespołów, wśród założycieli mamy dwanaście drużyn. Nie było wśród nich drużyn francuskich i niemieckich, ale dziś, według pogłosek, to się zmienia. Pierwszy informację podał dziennikarz Nicolo Shira. Swój akces do rozgrywek zgłosiły Bayern, RB Lipsk oraz Porto. Meanwhile another three european clubs as #BayernMunich, #Leipzig and #Porto could enter into […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Byli piłkarze krytykują Superligę

Komentarze po otwarciu Superligi są bardzo różne. Wiele osób jest ciekawych, ale też jednak wśród byłych piłkarzy przede wszystkim napotykamy słowa krytyki. Do tego dołączył Bacary Sagna. Sagna, były piłkarz Arsenalu i Manchesteru City, znający doskonale futbol na szczytach, napisał na Twitterze: – OK. Myślę, że jeśli to wejdzie w życie, przestanę go oglądać. Wtedy […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

UEFA: “Piłkarze Superligi nie zagrają w rozgrywkach międzynarodowych”

UEFA nie przebiera w środkach wchodząc na wojenną ścieżkę z klubami. Wyciąga wszystkie armaty, które posiada, co tylko pokazuje skalę zagrożenia dla federacji. Według zakulisowych informacji – dość prawdopodobnych – chce zakazać piłkarzom z Superligi udziału w jakichkolwiek innych rozgrywkach. To już zmuszałoby niejednego piłkarza do refleksji. Przepadałyby im bowiem turnieje finałowe, bowiem UEFA twierdzi, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

“Shameless six”. Brytyjska prasa o Superlidze

“Otwarta wojna”. Wszystkie dzienniki sportowe w Wielkiej Brytanii na czołówkach dały informacje o powstaniu Superligi. Jak komentują fakt, że wśród założycieli znajdują się angielskie zespoły? Przypomnijmy – do Superligi zapisały się Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal i Tottenham Hotspur. “Guardian” wspomina o szczegółach, czyli o 20-zespołowej lidze, która będzie grać w środku tygodnia. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Premier Wielkiej Brytanii i prezydent Francji przeciwko Superlidze

Sprawa SuperLigi jest na tyle gorąca, że wypowiadają się o niej nawet kluczowe postacie europejskiej polityki. Głos na temat SuperLigi zabrali Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, a także prezydent Francji, Emmanuel Macron. Marcon powiedział wymownie: – Francja wesprze wszelkie kroki, które zostaną podjęte przez UEFA, by bronić obecnych rozgrywek pucharowych. Obecny ruch jest ryzykiem dla […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Pierwszy szef Superligi: – Otworzymy nowy rozdział w historii futbolu

Florentino Perez został mianowany pierwszym szefem SuperLigi. Trzeba zwrócić uwagę, że ma doświadczenie w tym kontekście, że to jego Real Madryt przebijał sufity medialne, marketingowe, poprzez erę Galacticos. To też zmieniało futbol. Nie w takim stopniu rzecz jasna, jak ewentualna SuperLiga, ale jednak, był już pewnym nowatorem. Florentino Perez powiedział na konferencji prasowej:  – Największe […]
19.04.2021