post

Opublikowane 01.05.2018 17:43 przez

Kamil Gapinski

Donald Trump chce zrobić coś, czego z różnych względów nie zdołali doprowadzić do końca Barack Obama ani George W. Bush – rozważa pełne ułaskawienie Jacka Johnsona, pierwszego czarnoskórego mistrza świata w boksie. W ostatnich dniach podobnej wagi symboliczne posunięcie doszło do skutku także w Australii. Czy poza krótkotrwałym efektem PR-owym faktycznie można w ten sposób osiągnąć coś więcej?

Johnson walczył niemal przez całe życie – ostatnie pojedynki toczył w wieku 67 lat na kilka miesięcy przed śmiercią. Urodził się w 1878 roku w Teksasie, gdzie niewolnictwo w świetle prawa zniesiono zaledwie kilka lat wcześniej. Dyskryminacja rasowa była jednak chlebem powszednim. Gdy stawiał pierwsze kroki w boksie, to zetknął się z zupełnie inną dyscypliną niż dzisiaj. Szermierka na pięści była wówczas rozrywką głównie dla co bardziej zamożnych przedstawicieli białej klasy średniej – nikomu nie przyszło do głowy, że Afroamerykanin mógłby w ogóle zostać mistrzem świata. Nauczony latami sparingów wykształcił specyficzny styl, który opierał się głównie na aktywnej defensywie i przygotowaniu kondycyjnym.

Pod koniec 1908 roku Johnson dopiął swego i wreszcie spotkał się w ringu z czempionem. Tommy’ego Burnsa dopadł jednak dopiero w dalekiej Australii. Między linami doszło do tego, czego wielu się skrycie obawiało – pretendent zdeklasował obrońcę tytułu, a jednostronny pojedynek został przerwany w 14. rundzie. W ojczyźnie Johnson nie mógł jednak liczyć na uznanie. Próbował się bowiem odnaleźć w społeczeństwie, które nie akceptowało jego kolejnych małżeństw z białymi kobietami. To mniej więcej właśnie wtedy rozpoczęły się też pierwsze poszukania „wielkiej nadziei białych”, które do dziś co jakiś czas powracają, jednak w zupełnie innym już kontekście.

Wtedy nowego mistrza pokory miał nauczyć Jim Jeffries – ostatni wielki dominator wagi ciężkiej, który zakończył karierę kilka lat wcześniej nie ponosząc żadnej porażki. Promotorzy nawet nie musieli specjalnie reklamować pojedynku, który w oczywisty sposób sprowadzał się do wątku rasowego. Na żywo walkę w specjalnie w tym celu zbudowanym miejscu obejrzało 16 tysięcy widzów. Johnson był lepiej przygotowany fizycznie od leciwego rywala i w końcu znokautował go w 15. rundzie. Przez całe Stany Zjednoczone przetoczyły się poważne zamieszki rasowe, które pozbawiły życia wiele osób – w większości czarnoskórych. Nowy mistrz na zyskanie powszechnej renomy wciąż nie miał jednak szans i w końcu przestał próbować.

W kolejnych latach bliższe kontakty miał z szemranymi przedsiębiorcami i drobnymi przestępcami. Choć legalnie dorobił się sporych pieniędzy, to nadal uwierał „białą” Amerykę. Służby cały czas tylko czyhały na jego najdrobniejszy błąd. W końcu się doczekały – w 1912 roku pięściarza oskarżono o złamanie jednego z zapisów kontrowersyjnej „ustawy Mana”. Na jej mocy za nielegalne uważano przewożenie między stanami kobiet w „niemoralnym celu”. W skrócie oznaczało to tyle, że przyłapany na podróży z białą kobietą czarnoskóry mężczyzna mógł mieć potem duże kłopoty. Pięściarzowi nigdy nie udowodniono czerpania korzyści z nierządu – zapis był jednak tak skonstruowany, że w praktyce pozwalał na zastosowanie rasizmu w świetle prawa. I tak właśnie traktowana jest po latach ta sprawa – jako zemsta w białych rękawiczkach na człowieku, który łamał społecznie przyjęte normy uganiając się za białymi kobietami.

Dlaczego Obama umył ręce?

Johnsona na „przestępstwie” przyłapano dwukrotnie – za pierwszym razem w październiku podczas podróży… z przyszłą żoną. Lucille Cameron nie zamierzała współpracować z organami ścigania i sprawa szybko upadła. Do czasu… Przeciwko mistrzowi zeznała potem jego była – Belle Schreiber. Sprawę w zaledwie godzinę rozstrzygnęła biała ława przysięgłych, a pięściarza za coś tak na pozór błahego skazano na absurdalną karę – rok bezwzględnego więzienia. Pięściarz z werdyktem się nie pogodził i wraz z żoną uciekł przez Kanadę do Europy. Zmuszony przez okoliczności wrócił w 1920 roku i nie miał wyjścia – musiał odsiedzieć prawie całość zasądzonej kary. Tytuł mistrzowski stracił 5 lat wcześniej na Kubie w kontrowersyjnych okolicznościach – Johnson twierdził, że został przekupiony, a wśród obietnic miała znaleźć się także gwarancja wolności.

Niespełna sto lat później sprawa wraca ze zdwojoną siłą – wszystko za sprawą jednego wpisu Donalda Trumpa na Twitterze. „Zadzwonił do mnie Sylvester Stallone z historią mistrza świata wagi ciężkiej Jacka Johnsona. Jego procesy i związane z tym męki były niezwykłe, jego życiorys złożony i pełen kontrowersji. Wielu innych patrzyło w ostatnich latach na tę sprawę z nadzieją, że da się coś zrobić i tak – rozważam pełne ułaskawienie!” – napisał w swoim stylu, a losy Johnsona nagle na nowo zyskały wielką uwagę mediów.

Zabiegi mające na celu oczyszczenie dobrego imienia Johnsona od lat prowadzi senator John McCain – prywatnie wielki fan boksu. Zagadnienie łączy zresztą Republikanów i Demokratów ponad polityczną linią podziałów. W 2016 roku przedstawiciele obu partii apelowali do Baracka Obamy, by spróbował podjąć działania w 70. rocznicę śmierci pięściarza. Nie pierwszy raz prezydent wolał wybrać milczenie.

„To przykre, że ten niesprawiedliwy wyrok nie został naprawiony za życia boksera. Pośmiertne ułaskawienie to jednak okazja do tego, by podkreślić wkład Jacka Johnsona w budowę naszego społeczeństwa i naprawić błędy historii” –  przekonywali senatorzy. Teraz kibicują inicjatywie Trumpa razem z rodziną pięściarza. „Wiele osób pyta – jakie to ma znaczenie? Kogo to obchodzi? Przecież on nie żyje i nic go nie to nie rusza. To prawda, ale wciąż żyją członkowie jego rodziny. Dla nas to jest naprawdę ważne” – przekonuje Linda Haywood, jedna z krewnych Johnsona.

Dlaczego Obama – mimo kilku okazji – nie zdecydował się na pośmiertne ułaskawienie wybitnego pięściarza? W teorii może się wydawać, że na takim ruchu mógł tylko zyskać. Według ludzi z otoczenia ówczesnego prezydenta świadomie nie chciał on jednak na nowo rozbudzać dyskusji na tematy zahaczające o rasizm. W ogóle co do zasady był też przeciwny pośmiertnemu honorowaniu – w przeciwieństwie do poprzedników – Billa Clintona i George’a Busha – którym się to zdarzało. Inną sprawą jest także skomplikowany życiorys Johnsona, co chyba próbował między słowami poruszyć także Trump. Stosunek pięściarza do kobiet oraz udowodnione kontakty ze światem przestępczym trudno byłoby obronić, ale wciąż – nie to jest przecież w tej sprawie najistotniejsze.

Australia przeprasza po latach

Pośmiertne uczczenie sportowca to w ostatnich tygodniach głośny temat także w Australii. Peter Norman – bez sięgania po Wikipedię te personalia pewnie niewielu osobom mówią coś więcej. Jeden rzut oka na wyniki wyszukiwania jednak wystarczy, by w tym sprinterze rozpoznać cichego bohatera jednego z najbardziej charakterystycznych zdjęć w historii sportu.

W 1968 roku na olimpijskim podium obok Australijczyka stanęli Amerykanie Tommie Smith i John Carlos. Rywale z bieżni podnieśli do góry ręce – jeden prawą, drugi lewą. Na obu widniały czarne rękawiczki – gest kojarzył się z rozrastającym się w USA ruchem „Black Power”. Obaj weszli także bez butów – mieli tylko czarne skarpetki. Zachowanie uznano za symbol sprzeciwu wobec dyskryminacji na tle rasowym. Równolegle w USA działy się bowiem niepokojące rzeczy – Muhammad Ali został pozbawiony mistrzowskiego tytułu za odmowę służby wojskowej, a dostęp do wielu rzeczy wciąż nie był równy dla przedstawicieli innych ras.

„Jeśli wygrywam, to jestem Amerykaninem, a nie czarnoskórym Amerykaninem. Jeśli jednak zrobię coś złego, to nazwą mnie przede wszystkim Murzynem. Jesteśmy czarni i jesteśmy z tego dumni. Czarnoskórzy Amerykanie będą doskonale wiedzieć co dziś zrobiliśmy” – komentował Smith, zwycięzca olimpijskiego finału na 200 metrów.

Zachowanie uznano za niedopuszczalną na igrzyskach manifestację poglądów politycznych. Już schodząc z podium Amerykanie zostali wygwizdani. Niedługo później zostali wydaleni z imprezy z polecenia samego prezydenta MKOl, Avery’ego Brundage’a. W ojczyźnie wcale nie było lepiej – rodzinom sprinterów grożono, a oni na każdym kroku spotykali się z wyrazami niechęci.

Tylko gdzie w tym wszystkim Peter Norman? Mimo że był białym Australijczykiem, to dostało mu się rykoszetem. To on podpowiedział Amerykanom, by założyli po jednej rękawiczce – pierwotnie obaj mieli mieć dwie, ale Carlos swoją parę zostawił w hotelu. Wiedząc co się święci, postanowił wesprzeć ich protest, przywdziewając pożyczoną od amerykańskiego wioślarza naszywkę „Olympic Project for Human Rights” – założonej rok wcześniej organizacji zwalczającej przejawy rasizmu na całym świecie. Plany Amerykanów znał wcześniej i choć mógł wybrać obojętność, to postanowił w jakimś stopniu dołączyć się do ich akcji.

Norman zaprzyjaźnił się także z rywalami z bieżni, jednak w ojczyźnie jego protest nie spotkał się ze zrozumieniem. Zaczął dotykać go środowiskowy ostracyzm – na kolejne igrzyska nie pojechał choć jego najlepszy czas w tamtym sezonie zapewniłby mu miejsce blisko podium. Niedługo potem zakończył karierę, a krajowe władze zupełnie o nim zapomniały. W 1985 roku po kontuzji ścięgna Achillesa zaraził się gangreną i prawie stracił nogę.

Zapomniany przez cały świat pogrążył się w depresji, uzależniając się też od alkoholu i leków. Zmarł w 2006 roku, a jego trumnę nieśli między innymi Tommie Smith i John Carlos. Wcześniej w 2000 roku Norman nie dostał zaproszenia od australijskiej federacji na igrzyska olimpijskie w Sydney – w imprezie uczestniczył jako gość… amerykańskiej federacji lekkoatletycznej.

Działania rodziny przy aktywnym wsparciu Smitha i Carlosa zaowocowały stopniową zmianą stanowiska australijskich władz. W 2012 roku imię Normana zostało oczyszczone. „Jako parlamentarzyści przepraszamy Petera Normana za to, że mimo wyników uprawniających go do startu nie został dopuszczony do udziału w igrzyskach olimpijskich w 1972” – napisano w jednym z punktów. To jednak nie koniec – w kwietniu 2018 roku sprinter otrzymał także pośmiertnie prestiżowy Order Zasługi. Nagrodę przyznaje Australijski Komitet Olimpijski (AOC) za „wyjątkowe osiągnięcia w świecie sportu”.

„To wyróżnienie jest spóźnione o wiele lat. Ogromny szacunek dla Petera i jego osiągnięć pozostaje jednak do dziś. Pożegnaliśmy go w 2006 roku, ale nigdy nie powinniśmy stracić z pola widzenia jego dzielnej postawy tamtego pamiętnego dnia” – podsumował John Coates, prezydent AOC.

Mimo wszelkich starań – historii po prostu nie da się napisać na nowo. Można i trzeba jednak próbować pewne błędy sprzed lat naprawiać – i właśnie tak należy interpretować zapowiedziane działania Trumpa oraz faktyczne posunięcia australijskich władz. W dzisiejszych czasach rzeczywiście trudno oderwać te ruchy od PR-owej otoczki, ale trzeba pamiętać o jednym – to nie o współczesnych polityków w tym wszystkim chodzi. W rolach głównych powinni powracać właśnie bohaterowie tamtych czasów: Jack Johnson i Peter Norman – wybitni sportowcy, którzy w czasie próby potrafili zachować się po prostu przyzwoicie. Wszystkim pozostałym wypada powtórzyć za Pawłem Zarzecznym: „doceniajcie przed śmiercią”. 

KACPER BARTOSIAK

Fot. Newspix.pl

Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Weszło
04.12.2021

Real Madryt ogrywa Real Sociedad. W drugiej połowie Jović przybenzemił

W sobotę zagrały wszystkie zespoły reprezentujące ligę hiszpańską w Lidze Mistrzów. Wisienką na torcie miało być starcie Realu Sociedad z Realem Madryt. Dla gości była to świetna okazja na powiększenie przewagi nad zespołem txuri-urdin do dziesięciu oczek. Plan został zrealizowany, ale czy wynik oddaje przebieg spotkania? Real Sociedad – Real Madryt 0:2. Pokraczny Jovic Mecz […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Skoki
04.12.2021

Po pierwszej serii było świetnie. Po drugiej? Szkoda gadać. Loteria w Wiśle

Po raz pierwszy w historii zawodów drużynowych Pucharu Świata w Wiśle na podium nie stanęli reprezentanci Polski. I to mimo tego, że po pięciu z ośmiu skoków prowadzili w konkursie. Potem przyszedł jednak gorszy skok Andrzeja Stękały, beznadziejna próba Dawida Kubackiego, a Kamil Stoch skoczył co najwyżej poprawnie, choć i tak zdołał nas wyprowadzić na […]
04.12.2021
Skoki
04.12.2021

Toni Nieminen. Genialny dzieciak, który nie udźwignął własnego sukcesu

Toni Nieminen był największą sensacją sezonu 1991/92. Ledwie szesnastoletni skoczek wygrał wszystko, co tylko było do wygrania. Najlepszy okazał się w Turnieju Czterech Skoczni, Pucharze Świata i na igrzyskach olimpijskich. A potem spadł ze szczytu równie szybko, jak na niego wszedł. Pojawiły się problemy z formą, alkoholem i własnymi myślami. Choć wciąż miał przebłyski, nie […]
04.12.2021
Inne sporty
04.12.2021

Iga Świątek zakończyła współpracę z trenerem Sierzputowskim

Iga Świątek ogłosiła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdecydowała się zakończyć współpracę z trenerem Piotrem Sierzputowskim. Z byłym już szkoleniowcem pracowała od ponad pięciu lat, to pod jego opieką wygrała juniorski Wimbledon, seniorski Roland Garros i wspięła się na czwarte miejsce w rankingu WTA. – Ta zmiana nie jest łatwa i decyzja też nie była – […]
04.12.2021
Piłka ręczna
03.12.2021

Polki pokonane przez Serbię i… własne błędy

Momentami wydawało się, że Polki odrobią straty. Momentami nasza gra w defensywie wyglądała znakomicie, a i z przodu radziliśmy sobie całkiem dobrze, świetnie kontrując rywalki. Momentami. A momenty to za mało, gdy chce się wygrać z taką reprezentacją jak Serbia. Na rozpoczęcie mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet nasze zawodniczki przegrały 21:25, choć trudno oprzeć […]
03.12.2021
Inne sporty
03.12.2021

Niedźwiedź: Kadra Polski jest mocniejsza od tej Rasmussena

Już dziś swoje występy w mistrzostwach świata w piłce ręcznej rozpocznie reprezentacja Polski kobiet. W pierwszym meczu Polki zmierzą się z Serbkami (20.30), w grupie mają też Rosję i Kamerun. Na co stać nasze zawodniczki? Jak mocną mamy kadrę? Czemu nie ma w niej Karoliny Kudłacz-Gloc? Jakim trenerem jest Arne Senstad? Rozmawialiśmy z Iwoną Niedźwiedź, […]
03.12.2021
Inne sporty
02.12.2021

Vive przegrało w Paryżu. Kielczan ukąsił ich… przyszły zawodnik

Łomża Vive Kielce dokonywała w ubiegłych tygodniach wielkich rzeczy. Dwie wygrane z Barceloną, pokonanie Veszprem i Flensburga, rozbicie PSG na własnym parkiecie. To wszystko sprawiało, że sytuacja polskiego zespołu w „grupie śmierci” była naprawdę komfortowa. I dalej jest, mimo tego, że seria zwycięstw kielczan została właśnie przerwana. Szczypiorniści z Paryża pokonali ich dzisiaj 32:27. Świetne […]
02.12.2021
Inne sporty
30.06.2021

Testujemy Hierro V6 – nowe buty trailowe od New Balance

Wystartuj w biegu górskim, a asfalt przestanie cię kręcić. Na przestrzeni ostatnich lat znajomi zawodnicy wiele razy powtarzali mi to zdanie. Nie skusiłem się na ich sugestie, głównie dlatego, że po prostu lubię brać udział w miejskich wyścigach. Niezależnie od tego, zdarza mi się trenować w górach. Wam pewnie też. Co więcej, jestem przekonany, że […]
30.06.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
28.09.2020

W Warszawie da się biegać, czyli jak zorganizowano cztery maratony w… dwa dni

Koronawirus, rzęsisty deszcz i porywisty wiatr – to wszystko nie zatrzymało uczestników 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego. Impreza, która odbywała się w miniony weekend w stolicy, okazała się równie oryginalna, co udana. Cztery serie po 250 biegaczy. Pierwsza startująca w sobotę o 16, ostatnia w niedzielę o 13. Pomiędzy nimi elita biegnąca o 8 rano, […]
28.09.2020
Inne sporty
25.09.2020

Bieg, którego nie zatrzymał stan wojenny. Startuje kolejna edycja PZU Orlen Maratonu Warszawskiego

PZU Orlen Maraton Warszawski to od zawsze była impreza, której uczestnicy potrafili sobie radzić z przeciwnościami losu. Bieg odbył się nawet w stanie wojennym, a w 2002 roku, gdy wydawało się, że przez problemy organizacyjne nie uda się go przeprowadzić, zawodnicy skrzyknęli się w Parku Saskim i zaliczyli królewski dystans. Koronawirus też ich nie zatrzymał, […]
25.09.2020
Weszło
14.08.2020

„Góry” w Warszawie, czyli nowoczesny trening, który pomoże biegaczom i triathlonistom poprawić wyniki

Chcesz zbudować odpowiednią formę na maraton albo inny, chociażby triathlonowy start, wyjedź w góry. Jeśli potrenujesz kilka tygodni na właściwej wysokości, efekty muszą przyjść. Te dwa zdania to oczywiście nadal prawda, ale… nie do końca. Albowiem świat biegów i triathlonu, podobnie jak chociażby ten piłkarski, ewoluuje. Dlatego wypracowanie wysokiej dyspozycji nie jest już połączone wyłącznie […]
14.08.2020
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tom Hagen
Tom Hagen(@tomhagen)
3 lat temu

Gratuluję napisania dobrego tekstu. Oby więcej takich treści na Weszło. 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Świroos
Świroos(@swiroos)
3 lat temu

Dobry tekst.

Suche Info
05.12.2021

Brutalny faul na Sebastianie Szymańskim [WIDEO]

Zaledwie pięć minut spędził na boisku Sebastian Szymański w starciu Dynama Moskwa z FK Ufa. Polak został brutalnie sfaulowany przez Wiaczesława Krotowa i opuścił boisko z powodu urazu. Wygląda to niestety poważnie: Ai meu tornozelo! Entrada terrível faz o polonês Sebastian Szymanski sair de campon chorando. Krotov, do Ufa, é expulso aos 5 minutos. pic.twitter.com/JZOhGRbXgU […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Bellingham zostanie ukarany za krytykowanie arbitra?

Jude Bellingham po porażce Borussii Dortmund z Bayernem Monachium (2:3) zaatakował sędziego Feliksa Zwayera. Teraz 18-letni zawodnik może zostać ukarany przez władze Bundesligi za swoje wypowiedzi. – Dajesz taki mecz sędziemu, który wcześniej był karany za ustawianie meczów. To czego oczekujesz? – zagrzmiał piłkarz BVB, nawiązując do afery, w jaką Zwayer był uwikłany kilkanaście lat […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Stokowiec: „Nie ma jednego stylu zarządzania drużyną”

Piotr Stokowiec był gościem programu „Cafe Futbol” na antenie Polsatu. Były szkoleniowiec Lechii Gdańsk wspominał swoją kadencję na stanowisku szkoleniowca biało-zielonych. – Było głośno o Marco Paixao, który naruszył reguły szatni. Chciał być ponad drużyną. Musiałem chronić tych reguł. Gdzie by była Lechia, gdybym nie wprowadził wtedy takich twardych zasad? Na tej podstawie zrobiliśmy wynik. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Dembele negocjuje z Barceloną

Ousmane Dembele w 2017 roku trafił do FC Barcelony za przeszło 100 milionów euro, stając się jednym z najdroższych zawodników w dziejach futbolu. Wiele wskazuje jednak na to, że reprezentant Francji może wkrótce opuścić Camp Nou… za darmo. Kontrakt podatnego na kontuzje zawodnika wygasa w czerwcu 2022 roku. Barca chce przedłużyć umowę, ale na znaczenie […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kiereś: „Taka jest rola mężczyzny, by się podnieść”

Wczoraj Górnik Łęczna niespodziewanie pokonał na wyjeździe Jagiellonię Białystok. Trener Kamil Kiereś nie ukrywał zadowolenia z postawy swoich podopiecznych. – Dziś mamy 4 grudnia, a więc święto górników. W imieniu drużyny dedykuję zwycięstwo górnikom, pracownikom naszej kopalni Bogdanka. Zdobyliśmy trzy punkty i jest to w jakimś stopniu niespodzianka. Nie poddajemy się, szukamy rozwiązań – rzekł […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

„Słyszałem, że Lewandowski może dostać Złotą Piłkę”

Bixente Lizarazu – mistrz świata z 1998 i mistrz Europy z 2000 roku – dołączył do grona osób domagających się przyznania Robertowi Lewandowskiemu Złotej Piłki za 2020 rok. Były reprezentant Francji (i wieloletni zawodnik Bayernu Monachium) w rozmowie z „Telefoot” nie ukrywał, że kibicował „Lewemu” w tegorocznym plebiscycie „France Football”. Jego zdaniem o triumfie Leo […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Juventus ma kłopoty. Będzie kara dla „Starej Damy”?

Wszyscy na pewno pamiętacie, jak Juventus został zdegradowany do Serie B wskutek słynnej afery Calciopoli. Wygląda na to, że przed turyńskim zespołem kolejne problemy. Tym razem „Stara Dama” może zostać wykluczona z międzynarodowych rozgrywek. O co chodzi? Najkrócej rzecz ujmując – o tak zwaną „księgowość kreatywną”. Władze Juve miały w ostatnich latach w nieuczciwy sposób […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Drużyna Niezgody w finale play-offów MLS

Jarosław Niezgoda pomału wraca do regularnego grania za oceanem. Tymczasem jego zespół – ekipa Portland Timbers – znakomicie radzi sobie w play-offach MLS. W finale rozgrywek zespół w Providence Park zagra z kimś z pary Philadelphia Union/New York City FC. Sukces Timbers jest o tyle zaskakujący, że w sezonie zasadniczym zespół ten uplasował się dopiero […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Rafa Benitez ma wsparcie właściciela Evertonu

Everton w ostatniej kolejce Premier League wypadł nad wyraz blado na tle lokalnych rywali z Liverpoolu. Angielskie media zaczęły więc plotkować o możliwym rozstaniu z Rafą Benitezem. Wygląda jednak na to, że Hiszpan cieszy się wielkim poparciem władz klubu. – Benitez został poinformowany, że właściciel klubu udziela mu poparcia – donoszą dziennikarze „The Mirror”. – […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

RB Lipsk zwalnia trenera

Jesse Marsch nie jest już trenerem RB Lipsk. Szkoleniowiec stracił pracę po serii fatalnych wyników. Amerykanin wydawał się naturalnym następcą Juliana Nagelsmanna. Wcześniej z dobrym skutkiem prowadził ekipę Red Bulla Salzburg i przeprowadzka do Lipska wydawała się dla niego naturalnym kierunkiem. Ale okazało się, że to nie takie proste. Marsch w roli szkoleniowca niemieckiej ekipy […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Rangnick: „Klopp nie miał agenta. Poniekąd byłem nim ja”

Ralf Rangnick robi furorę na wyspach po podjęciu pracy w Manchesterze United. W wywiadzie udzielonym The Mirror niemiecki szkoleniowiec wspominał początki swojej znajomości z Juergenem Kloppem. – Przed podjęciem pracy w Mainz Klopp do mnie zadzwonił z pytaniem, jakiej płacy powinien zażądać w nowym klubie – opowiadał Rangnick.  – Ja wtedy byłem trenerem w Ulm. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kahn: „To wspaniałe, że Robert został z nami”

Wciąż plotkuje się o ewentualnym transferze Roberta Lewandowskiego do Realu Madryt lub jednego z klubów Premier League. Na pogłoski postanowił zareagować Oliver Kahn, od lipca 2021 roku prezes Bayernu Monachium. Kahn odmówił komentarza odnośnie ewentualnego transferu Erlinga Haalanda do Bayernu. – Nie mówię publicznie o piłkarzach innych klubów. W tej chwili mamy najlepszego napastnika na […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kaczmarek: „To była nasza zasłużona wygrana”

Lechia Gdańsk niespodziewanie zwyciężyła wczoraj z Rakowem Częstochowa. Dla biało-zielonych to cenne przełamanie po klęsce w starciu z Pogonią Szczecin. Satysfakcji nie ukrywał trener Tomasz Kaczmarek. – To była nasza zasłużona wygrana – powiedział szkoleniowiec gdańskiego zespołu. – Pierwsza połowa nie stała na zbyt wysokim poziomie, rywal nie stworzył jakichś klarownych sytuacji, mimo tego wyszedł […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Mamrot: „Pierwszą połowę mógłbym przemilczeć”

Jagiellonia Białystok poległa wczoraj w starciu z Górnikiem Łęczna i to na własnym obiekcie. Nic więc dziwnego, że rozgoryczenia w trakcie konferencji prasowej nie potrafił ukryć szkoleniowiec białostoczan, Ireneusz Mamrot. – Sposób, w jaki zagraliśmy pierwszą połowę mógłbym przemilczeć – rzekł Mamrot. – Strata takich dwóch bramek jest nie do przyjęcia, bo cały tydzień pracowaliśmy […]
05.12.2021