post

Opublikowane 22.04.2018 13:23 przez

redakcja

Trwa tydzień senegalski na Weszło – owoc naszej wędrówki do Dakaru we współpracy z firmą PKN Orlen. Po dwóch reportażach zapraszamy was na wywiad Jakuba Białka.

Jakim cudem reprezentacja Senegalu potrafi wychować sportowców światowej sławy, nie mając praktycznie ŻADNEJ infrastruktury? Co czeka piłkarzy, którym nie uda się wyrwać z Senegalu? Dlaczego charakter Henryka Kasperczaka przeszkodził mu w osiągnięciu sukcesu z senegalską kadrą? Ile w Senegalu zmienił historyczny mundial w 2002 roku? Bamba Kasse zajmujący się zawodowo senegalską piłką od ponad dekady opowiada nam ze szczegółami o realiach w kraju naszych grupowych rywali w mistrzostwach świata.

***

Przyjeżdżasz do mnie prosto ze strajku w redakcji, więc nie mogę nie zapytać, o co chodziło, bo nie potrafię sobie przypomnieć, kiedy u nas w sportowej redakcji doszło do protestu. Udało się?

Pracuję dla narodowej agencji prasowej APS, w której mamy ostatnio finansowe problemy i to właśnie z tego powodu chcieliśmy dziś strajkować. Chcieliśmy, bo finalnie przesunęliśmy strajk ze względu na to, że wczoraj odszedł z tego świata jeden z największych senegalskich muzułmańskich duchownych. To nie był dobry moment, by zawieszać pracę redakcji. Jestem dziennikarzem sportowym od 2005 roku. Moja praca jest zupełnie normalna – zbieram, kreuję i edytuję newsy. Pozyskuję je każdego dnia. W Senegalu najważniejszymi sportami są piłka i wrestling – i to te informacje cieszą się największym wzięciem. Mówiąc o senegalskim sporcie mówimy o ogromnej liczbie piłkarzy, którzy grają w Europie i kilku koszykarzach grających regularnie w NBA. Monitorujemy, co dzieje się u nie tylko u światowych gwiazd jak Sadio Mane czy Irdissa Gueye, ale też u takich jak Djibril Diaw z Polski.

Śledzisz jego karierę?

Oczywiście. Jestem w kontakcie z nim i jego ojcem, od kiedy tylko zaczął grać w drużynie młodzieżowej Senegalu. Myślę, że jest w stanie zrobić karierę. Gdy przyszedł do Polski, wielu ludzi w Senegalu było sceptycznych. Pytali: co on do cholery wyprawia? Dlaczego Polska? Ale myślę, że to dla niego bardzo dobre doświadczenie. Nasza redakcja zawsze stara się oglądać jego występy w internecie, jeśli oczywiście gra, bo ostatnio nie zawsze wychodzi na boisko i nie wiemy, dlaczego.

Nowy trener, nowi piłkarze, ogranicza go poza tym limit obcokrajowców spoza UE, który w Polsce jest bardzo restrykcyjny. 

Tak czy inaczej jesteśmy bardzo dumni z jego występów. Uważam, że najlepszym wyjściem dla niego byłaby zmiana klubu. Kto wie, czy przed mistrzostwami świata selekcjoner nie potrzebowałby takiego piłkarza jak Djibril. Młody, silny, świetny w pojedynkach, może do czerwca byłby w stanie wykonać taki skok, by zwiększyć rywalizację w naszej defensywie, jeśli przytrafią się jakieś kontuzje. Dla Senegalu dobrze byłoby mieć Djibrila Diaw w najwyższej formie, a dla mnie – widzieć go wreszcie w meczach, a nie na ławce. Nie wiem, jaki dokładnie poziom macie w Polsce, ale myślę, że nie jest najgorszy, skoro wielu waszych piłkarzy odchodzi regularnie do Niemiec czy Włoch. Ilu z obecnie grających piłkarzy w Ekstraklasie poradziłoby sobie w Niemczech?

Może dziesięciu. 

Djibril się w tej dziesiątce znajduje?

Nie. 

OK. Podtrzymuję zatem, że powinien odejść, by grać i się rozwijać.

Piszecie głównie o Senegalczykach grających w europejskich ligach, których macie na miejscu niezwykle rzadko. Na ile to utrudnia wam pracę?

Wszystko zależy od piłkarza, ale zwykle gdy zadzwonisz czy wyślesz wiadomość na WhatsApp do naszych reprezentantów, nie mają problemu, by z tobą porozmawiać o ich sytuacji w klubie. Sadio Mane jakiś czas temu nie grał regularnie i jeden z naszych dziennikarzy zadzwonił i po prostu zapytał: „Sadio, co się dzieje?”. I Sadio spokojnie wytłumaczył jaka jest u niego sytuacja. Normalność. Gdy nie śledzisz piłkarzy i nie jesteś nadgorliwy – możesz bez problemu zapewniać materiały na odległość.

Jak wspominasz mistrzostwa świata w 2002 roku? 

Coś niesamowitego. Byłem wtedy w szkole dziennikarskiej i dokładnie pamiętam cały turniej, jakby wydarzył się wczoraj. Pierwszy mecz, pierwszy gol, pierwsze zwycięstwo… Jedno wielkie wow. Wszyscy ludzie o tym mówili, a po meczu otwarcia wszyscy wyszli na ulice i celebrowali. Nasze pierwsze zwycięstwo na mundialu w historii! Wielka sprawa. Żyjemy w zupełnie innej strefie czasowej niż Japonia i pamiętam, że czasami mecze zaczynały się o szóstej rano. Mimo to wszyscy wstawali i śledzili, co się dzieje. Wspaniały czas.

Mecz z Francją ze względu na waszą historię miał podwójne znaczenie?

A nawet potrójne, to przecież nasz pierwszy mecz na mistrzostwach świata w historii. I to od razu z Francją, która jako ostatnia nas kolonizowała i w której wielu naszych podstawowych piłkarzy grało w pierwszej czy drugiej lidze. Co to była za paka: Henry, Trezeguet, Zidane, Desailly, Vieira… Wielka drużyna, która przyjechała po dwóch wielkich sukcesach, bo zaczynali turniej jako obrońcy tytułu i mistrzowie Europy. Henry przyjechał jako najlepszy strzelec w Anglii, David Trezeguet jako król strzelców Serie A, a Zidane został wówczas najlepszym piłkarzem świata i dodatkowo wygrał Ligę Mistrzów. Przed meczem większość mówiła, że Senegal nie ma najmniejszych szans, że wręcz sami po odpadnięciu z turnieju będziemy kibicować Francji. To normalne – jesteśmy francuskim narodem, mówimy po francusku, mamy wspólną historię i obecnie bardzo dobre relacje z Francuzami. Nie obrażamy się na przeszłość – zobacz, razem z nami siedzi nasz fotograf, który ma dres Paris Saint-Germain.

Zauważyłem, że na ulicach przeważają koszulki francuskich klubów.

Ale bardziej popularny jest Olimpique Marsylia, chociaż w ostatnich latach dzięki katarskim petrodolarom PSG jest zupełnie innym klubem i wiele osób idąc za modą rezygnuje z Marsylii dla Paryża. To jak z Barceloną czy Realem – mamy tu ogromną liczbę fanów. Na kolejnych miejscach spośród francuskich klubów ze względu na swoją historię są St. Etienne i Reims. Wielu kibiców ma też oczywiście Lyon. Nie dzielą nas już z Francuzami żadne negatywne emocje. Jasne, nie jesteśmy szczęśliwi z faktu, że przez lata nas kolonizowali. Młodzi ludzie nie żyli w tych czasach, ale doskonale znają naszą historię. To nie było normalne, że takie rzeczy się wydarzyły. Ale… to przeszłość. Nie możemy ich nienawidzić, tak samo jak oni nie mogą nienawidzić nas. Wiele francuskich firm ulokowało swój kapitał właśnie tutaj. Co więcej – Francja jest miejscem dla paru małych przedsiębiorstw wywodzących się z Senegalu. Handel pomiędzy oboma państwami przynosi nam wiele korzyści. Wielu naszych studentów kończy francuskie uniwersytety, działa to też w drugą stronę. Marzeniem większości młodych piłkarzy jest jak najszybszy wyjazd z kraju a najpopularniejszym kierunkiem ze względu na język jest właśnie Francja. I zobacz, w tych okolicznościach ich pokonujemy. Niesamowite, prawda?

Co w waszej piłce zmienił ten mundial? 

Wszystko. Już sama kwalifikacja na mistrzostwa świata była dla nas ogromną sprawą. Hej, to mundial! I Senegal, któremu bardzo daleko było do miana bogatego kraju, znajduje się pośród elity! Ogromna sprawa. Same mecze pokazały nam z kolei, że… Cholera, my możemy zrobić rzeczy wielkie. Możemy konkurować z najlepszymi na świecie, mimo że jesteśmy małym i młodym krajem, który jeszcze do tego nie ma pieniędzy. Wychodząc poza futbol – dzięki tym mistrzostwom zmieniła się nasza mentalność. Ludzie zobaczyli: skoro możliwe jest w piłce, to dlaczego mamy nie nawiązać rywalizacji w innych sektorach? Pamiętam, że moje myślenie jako 23-latka też mocno się zmieniło. Zyskałem wiele pewności siebie.

Ktoś może powiedzieć: to tylko mecz piłkarski. Dla nas było to dużo więcej. Po raz pierwszy pokazaliśmy na arenie międzynarodowej, co tak naprawdę jesteśmy w stanie zrobić. Ludzie uwierzyli w siebie.

Henryk Kasperczak pracujący z tą generacją sześć lat po azjatyckim mundialu nie wspominał jej zbyt dobrze. Na łamach „Przeglądu Sportowego” opowiadał, że piłkarzom w głowie tylko alkohol i panienki. 

Mogę powiedzieć, że dziś mentalność piłkarzy się zmieniła i to bardzo. Kasperczak był trenerem 10 lat temu, to już zupełnie nowa generacja.

A tamta jaka była? 

Za panowania Kasperczaka piłkarze w zasadzie codziennie dostarczali nam świeżutkich „newsów”. Siedzieliśmy w redakcji i tylko narzekaliśmy: o nie, znowu poszedł na imprezę przed meczem? Znowu trzeba o tym pisać?

Kasperczak śmiał się też w tym wywiadzie, że w Senegalu dziennikarze są najlepszymi policjantami – błyskawicznie potrafią przyłapać.

Tak było. Przychodziłeś tylko pod najlepszy hotel, patrzyłeś co się dzieje w minibarze i już miałeś na drugi dzień o czym pisać. Brałeś kawę i tylko notowałeś: aha, ten nastukany, ten pojechał na dziewczyny, tego nie ma… I na rano miałeś już gotowy tekst. Dla dziennikarza – świetna sprawa. „Kaspi” doskonale znał futbol, ale sam ukręcił na siebie bata jednym: nie miał silnej ręki. Nie był liderem. Nie u wszystkich wzbudzał wystarczający respekt. To właśnie dlatego nie odniósł w tej drużynie sukcesu. Ja go jednak wspominam bardzo dobrze. Na konferencjach prasowych mówił bardzo, bardzo, bardzo dużo, więc my – dziennikarze – go uwielbialiśmy. Nigdy nie odmówił wywiadu, był bardzo zaangażowany. Nawet jeśli nie szanowali go piłkarze i nawet jeśli porzucił drużynę w trakcie Pucharu Narodów Afryki w Ghanie, Senegal będzie dobrze go wspominał. Pamiętam, że jako jako pierwsi przekazaliśmy informację o tym, że Kaspi rezygnuje, po tym jak nasz fotograf dostał informację od jednego z piłkarzy. Od razu zadzwonił z tym do mnie, a ja wziąłem taksówkę i popędziłem na zgrupowanie zobaczyć, co się stało. To nie była dobra drużyna dla Kasperczaka. Ta generacja piłkarzy była – by ująć to delikatnie – skomplikowana. Pokolenie bad boyów. Niedługo po jego odejściu było w Senegalu gorąco. Kiedy pokonało nas Wybrzeże Kości Słoniowej, ludzie byli wkurzeni i… kilku idiotów podłożyło ogień pod stadion w trakcie meczu. Ten oczywiście został szybko przerwany. Informacja obiegła cały świat, to bardzo smutny dzień dla senegalskiego futbolu. Po wszystkim zostaliśmy srogo ukarani przez FIFA. Fatalny dzień.

Obecny trener, Aliou Cisse, to prawdziwy lider. Ostry, bardzo dyscyplinuje, choć jest jeszcze młody i nie ma wielkiego doświadczenia w pracy trenerskiej. Zdajemy sobie sprawę, że może z tego powodu popełniać błędy. Z niektórymi piłkarzami dzieli go niewielka różnica wieku. Może nie ma przez to takiego autorytetu, by ustawiać ich do pionu? Był kapitanem reprezentacji z 2002, więc ma wielki respekt wśród ludzi. Do swojej roli przygotowywał się będąc asystentem, więc wielu z obecnych piłkarzy zna od dawna. Z pewnością zmienił swoje zachowanie i mentalność. Gdy młody chłopak jak Keita Balde gra w Monaco i nie jest szczęśliwy z niektórych decyzji, jako trener musiał opanować sytuację.

Zresztą, obecni piłkarze są bardziej rozsądni i wrażliwi na to, w którym miejscu są. Nie rozrzucają tak pieniędzy na prawo i lewo. Jesteśmy biednym narodem, a wielu fajnych chłopaków gra we Francji czy Anglii i zarabia wielką kasę, ale przecież nie oddadzą jej wszystkim potrzebującym. A nawet jeśli – jest ich tylu, że suma podzielona pomiędzy nich żadnego nie uczyni szczęśliwym. Piłkarze mogą dać radość ludziom borykającym się z biedą tylko na boisku.

Ci piłkarze, którzy zrobili kariery jak El Hadji Diouf, wracają do Senegalu i pomagają?

Nie. Diouf kocha swoje życie. Swój dom, swoją żonę, swoje dziewczyny. I to tyle.

Wspomniałeś, że marzeniem każdego młodego piłkarza jest jak najszybszy wyjazd z Senegalu. Co ich czeka na miejscu, gdy sen o wyjeździe się nie urzeczywistni?

Od 2009 roku nasze rozgrywki zyskały status profesjonalny, wcześniej piłkarze grali bez kontraktów. To interesująca liga dla kibiców, choć nie ma ich wcale tak dużo. Kluby nie są bogate, choć niektóre obracają się w dobrych warunkach finansowych. Niektóre zanim zostały klubami wybudowały swoje centra treningowe jak Diambars, Dakar Sacre Coeur czy AS Generation Foot, generujące największą liczbę piłkarzy, którzy zaistnieli w Europie. Trenują chłopaków od najmłodszych lat, kształtują ich, a później wypuszczają w świat. A poziom ligi? Taki jak w innych afrykańskich rozgrywkach. Jeśli polskiej lidze dasz dziesięć punktów, to ta senegalska będzie miała – strzelam – cztery. Mamy dwie dywizje w profesjonalnej lidze, poza tym istnieją trzy niższe ligi, ale już nie są profesjonalne. Każdego roku nasi najlepsi piłkarze uciekają. Jeśli się uda – do Europy. Jeśli nie – do innych afrykańskich krajów, gdzie zarobki są większe jak w Maroko, Tunezji czy RPA. W Senegalu możesz liczyć na 400, może 600 dolarów zarobku na miesiąc, choć zdarzają się jeszcze mniejsze pensje.

Piłkarze dzielą piłkę z innymi pracami?

Nie, nie, to liga zawodowa. Nie mogą. Życie jest tanie. Myślę, że zarobki mają odpowiednie. Najlepsi piłkarze opuszczają ligę co roku i trafiają do zupełnie innych realiów finansowych. Dam ci przykład: najlepszy bramkarz Senegalu gra w gwinejskim klubie Horoya HC. Prezydent klubu jest bogaty i płaci mu 3000-4000 euro na miesiąc, więc w zasadzie nie było się nad czym zastanawiać. Jego klub kupił najlepszego defensora ligi iworyjskiej, najlepszego skrzydłowego z Mauretanii. Zdarzają się zatem w Afryce kluby, które potrafią wyłożyć pieniądze. Te z Senegalu w ogóle nie kupują, mogą

jedynie sprzedawać. Diouf zasłynął w europejskich mediach słowami o tym, że afrykański futbol jest skorumpowany. Jaka korupcja? Przecież tu nie ma pieniędzy, piłkarze zarabiają tyle, co normalni ludzie, więc o jakiej korupcji możemy mówić? Problem był tylko po 2002 roku, gdy federacja otrzymała pieniądze od FIFA, a później je przejadła, w efekcie czego prezes został aresztowany. Poziom piłki ligowej w Senegalu jest jednak niski. Gdy nasze zespoły trafiają do afrykańskiej Ligi Mistrzów, nie mają dobrych wyników. Jak mówię – każdy chce się wyrwać. Wielu rodziców organizuje swoim dzieciom treningi piłkarskie, by jak najbardziej zwiększyć ich szanse. Nawet jeśli nie mamy nie wiadomo jakich wyników w zawodowym sporcie – uwielbiamy go. Jak wielu graczy macie w NBA?

Tylko jednego, Marcina Gortata.  

Ilu w całej historii?

Trzech. 

My przez ostatnie 15 lat mieliśmy 11 graczy w NBA, a w całym kraju mamy tylko jedną salę gimnastyczną, na której można grać koszykówkę. Tylko jedną w całym kraju! Można powiedzieć więc, że infrastruktury nie mamy w ogóle, a jednak potrafimy jakoś wychować wielu wspaniałych koszykarzy dla NBA czy europejskich lig. Potrafimy wychować siatkarzy na światowym poziomie, a nie mamy w kraju żadnego pojedynczego boiska do siatkówki. W piłkę dzieciaki grają na ulicach i na piachu. Sadio Mane wychował się – jak wszyscy – na ulicy.

Większość piłkarzy urodziło się jednak we Francji, tam zaczynało grać w piłkę, tam się wychowywało, tam ma swoją rodzinę. Jak na ten fakt reagują kibice? 

Nazywamy ich Bi-reprezentantami. Diallo, który broni w Rennes urodził się w Reims, ale gra dla senegalskiej drużyny narodowej. Tak samo jest Koulibalym, Balde, Sow i całą plejadą chłopaków. Senegal to mieszanka i nikt nie ma z tym problemu. Dla nas najważniejsze jest to, czy jesteś w stanie dać wszystko dla tej drużyny, pójść za nią w największy ogień. A czy urodziłeś się w Dakarze czy w Szanghaju – naprawdę nie ma to znaczenia.

Co w sytuacji, gdy piłkarz ma senegalskie korzenie, ale – jak Patrick Vieira – woli Francję? Staje się w Senegalu persona non grata? 

Normalna rzecz, do Vieiry nikt nic nie miał. To jego wybór. Może nie było nawet wyboru? Urodził się we Francji, tam zaczynał granie w piłkę, tam grał w drużynach narodowych, tam podpisał pierwszy kontrakt… Jak dla mnie nie ma tematu. To Francuz i tyle. Problem mieliśmy tylko z M’Baye Niangiem. Urodził się we Francji i miał na Senegal wywalone, czuł się Francuzem. No i świetnie, nie ma sprawy. W wieku 17 lat stał się profesjonalnym piłkarzem, my cieszyliśmy się, że piłkarz z senegalskimi korzeniami odnosi sukces i federacja wysłała mu powołanie. Przyjechał, lecz zdecydował, że… nie zagra w meczu. Powiedział: nie, nie mogę grać, muszę czekać. Odszedł do AC Milan, grał w jednej ekipie z Balotellim i szybko zadeklarował, że czeka na powołanie z reprezentacji Francji. OK, to tak się bawisz. Przeszedłeś do Milanu i teraz Francja jest dla ciebie ważna. Jasne, twój wybór. Cały czas w kontakcie była jednak federacja senegalska, a on cały czas mówił, że to jeszcze nie ten moment. Gdy federacja przestała się interesować i jednocześnie powołanie z Francji nie przyszło, stwierdził:

  • Przecież jestem Senegalczykiem, chcę u was grać! Powołajcie mnie!

Pomyślałem sobie: chyba tego nie mówisz serio, gościu. Wielu ludzi hejtowało go za to, jak lawirował. Ostatecznie selekcjoner powołał go na dwa ostatnie mecze z Burkina Faso i RPA, ale zanim przyjechał w social media zawrzało wpisami pod adresem jego i jego rodziny. „Nie chcemy cię, zostań sobie we Francji i czekaj na telefon Didiera Deschampsa”, takie klimaty. Senegal wygrał te mecze a on zaliczył ważną asystę i nastroje się uspokoiły. Ale nikt w Senegalu nie zapomniał, jak długo trwało, zanim do nas dołączył. Szanujemy go, ale nie jest lubiany. Gdy popełni błąd, będą pojawiać się gwizdy. Zupełnie inaczej został potraktowany będący w podobnej sytuacji Moussa Sow. Urodził się we Francji, żył tam, grał w piłkę, był mistrzem Europy U-19. No a teraz gra u nas i jesteśmy z tego powodu szczęśliwi. Powitaliśmy go jak najlepiej. Jeśli sam z siebie przychodzi do nas świetny napastnik wówczas Ligue 1, o którym pochlebnie wypowiadał się ówczesny selekcjoner Laurent Blanc, możemy się tylko cieszyć.

Obecna reprezentacja to najlepsza senegalska drużyna w historii? 

Jeszcze nie. By być najlepszą musi napisać swoją własną historię w mistrzostwach świata, tak jak zrobiła to reprezentacja z 2002 roku, czyli dojść co najmniej do ćwierćfinału. Tamta reprezentacja to nie tylko mundial – doszła także przecież do finału Pucharu Narodów Afryki, co jest naszym największym osiągnięciem w historii tego turnieju. Może i dzisiejsza kadra składa się z lepszych piłkarzy, ale jeszcze nie jest lepszą drużyną. Jeśli natomiast pytasz o potencjał i możliwości na osiągnięcie sukcesu… paradoksalnie stwierdzam, że obecna generacja – mająca lepszych piłkarzy – może mieć problem z osiągnięciem podobnego sukcesu. Piłka się zmieniła, nie tylko my poszliśmy w górę. Drużyna z 2002 roku mogła mieć kompleksy z powodu tego, że jest tylko malutkim krajem z Afryki i faktycznie inne drużyny mogły myśleć o nas w ten sposób. Jestem jednak pewien, że teraz w Polsce nikt nie myśli w takich kategoriach. Wręcz przeciwnie: założę się, że wiecie, że to drużyna, z którą trzeba się liczyć i włożyć w mecz wiele walki, by wygrać.

Powiedziałbym, że Senegal to najtrudniejszy rywal. 

Może tak jest, ale nie lubię takiego podejścia do sprawy, że ten jest trudny, a ten łatwy. Piłka nauczyła mnie – a konkretnie wspominany 2002 rok – że każdy może pokonać każdego. Nikt nie stawia w naszej grupie za faworytów Japończyków. A może pokonają wszystkich? Mają bardzo specyficzny futbol i może to okaże się zaskoczeniem? Na papierze patrzysz na Polskę i widzisz siódme miejsce w dziesiątce rankingu FIFA, udział w wielkich turniejach i dwukrotne trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Lewandowski to przecież człowiek ze ścisłego topu na świecie. A Senegal? Mamy niegroźnych zawodników, może tylko Sadio Mane jest piłkarzem naprawdę światowej klasy. Dla mnie grupa będzie niesamowita i świetnie brać w niej udział.

Jakie były reakcje po wylosowaniu Polski?

Wszyscy powiedzieli: o, świetnie! Polska, Japonia, Kolumbia… Na pewno będziemy co najmniej drudzy! Ale dla mnie takie gadanie nie ma sensu. Wrzućmy na luz, naprawdę.

Z jakimi jedziecie oczekiwaniami? 

Z żadnymi. Dopiero drugi raz w historii będziemy na mundialu i zdajemy sobie sprawę, że w grupie nie ma faworytów. Obecna generacja jest bardzo młoda. W PNA Kamerun pokonał nas ostatnio w 1/4 finału, więc wiemy, że w Afryce nie jesteśmy najlepsi. Jestem pewny, że powalczymy. Ale jeśli nie będzie sukcesu – będzie spokojnie.

Większym zainteresowaniem cieszy się u was liga, ligi europejskie czy Champions League? 

Powiem inaczej – na sto procent Puchar Narodów Afryki.

Którego europejscy trenerzy nienawidzą.

Zdaję sobie z tego sprawę, to normalne. Europejczycy zastanawiają się często: dlaczego nie gramy w lipcu? Lipiec to w Afryce najgorszy czas na taki turniej. Po pierwsze – jest najcieplej, po drugie – to pora deszczowa, a w Afryce deszcz jest inny niż w Europie. Jak w takich warunkach cieszyć się futbolem? To najlepszy czas tylko dla was, gdy patrzycie w telewizji na mecz i cieszycie się, że nikt nie zabrał wam zawodników w czasie ligi. Problemem jest terminarz, który jest przygotowywany przez europejskie władze. Słyszę też głosy, że PNA jest organizowane zbyt często. Może w Europie przy waszej infrastrukturze organizowanie Euro co cztery lata jest rozwiązaniem optymalnym, ale my byśmy chcieli jak najwięcej Pucharów Narodów Afryki. W Afryce mówimy: nie, my musimy grać co dwa lata. Płka w Europie jest bardzo rozwinięta, macie odpowiednią infrastrukturę, a u nas jest o wiele gorzej. PNA to dla każdego kraju niepowtarzalna szansa, by wybudować dziesięć stadionów. Po mistrzostwach stadiony przecież pozostaną i będą dalej służyć. Bez tego nigdy by nie powstały.

Stadiony bardzo często są impulsem do dalszego rozwoju piłki. W 2002 PNA gościł w Mali. 10 lat później malijski klub wygrał po raz pierwszy w historii Afrykańską Champions League. Dlaczego? Bo wybudowano wiele nowych stadionów i to dla malijskiego futbolu był bodziec: przeorganizowano ligę, wprowadzono nową politykę, powstały nowe kluby. Właśnie dlatego uważamy, że obecna formuła powinna zostać zachowana. PNA potrafi nam zapewnić rozwój, choć rozumiem, co może czuć taki Klopp, gdy nagle traci Salaha, Mane i Nabiego Keitę, którego zaraz podpisze. Ale dlaczego FIFA nie przeorganizuje międzynarodowego kalendarza? Zamiast tego mówi, że mamy organizować PNA co cztery lata. Jakim prawem? Jesteśmy przecież wolni i możemy sobie wybierać taką formułę, jaką chcemy. Zwłaszcza, że obecna w naszej rzeczywistości jest najlepsza. Wy macie u siebie najlepsze kluby i chcecie sterować wszystkim, a my potrzebujemy rozwoju. Budżet PSG jest większy niż budżet całego sportu w dziesięciu krajach Afryki. Za pensję jednego Ibrahimovicia można wykupić całą ligę senegalską. A jednak mimo takich realiów możemy pokonać Francuzów w meczu. Trynidad i Tobago może pokonać USA, ale gdy USA zechciałby zmieść Trynidad i Tobago z powierzchni ziemi, wystarczyłoby nacisnąć jeden przycisk. Siła futbolu jest niewyobrażalna. Możemy wyjść na ulicę Dakaru i zapytać, ile osób wie, jaka jest stolica Polski. Pewnie niewielu. A kto to jest Lewandowski? Wszyscy!

Poruszmy jeszcze jeden wątek – gdy w Europie mówisz Dakar, najpierw do głowy przychodzi ci rajd, potem miasto. Jak reagujecie na to, że wasz rajd został przeniesiony do Ameryki Południowej?

Rajd Dakar? Rajd Dakar jest dla nas niczym. Biali bogaci ludzie przyjeżdżają sobie do Afryki tylko po to, by się pobawić. Image tego rajdu jest chory. Jeżdżą sobie, mijają wioski, na których ludzie żyją wręcz w ubóstwie i nawet ich nie zauważają. Może z czysto sportowego punktu widzenia to świetny event, ale ludzi tutaj on zupełnie nie obchodził, bo nic z niego nie mieliśmy. Gdy zaczęli lokować ten produkt w Ameryce Południowej, sytuacja już w ogóle przestała być normalna. Źle mi z tym, że ukradziono nazwę mojego miasta do jakiegoś marketingowego wydarzenia, którego nikt tutaj nie cierpi.

Z DAKARU JAKUB BIAŁEK

POPRZEDNIE ODCINKI CYKLU VITAY SENEGAL:

tekst o akademii, w której wychował się Sadio Mane – CZYTAJ TUTAJ

reportaż z Wyspy Goree, czyli wyspy niewolników – CZYTAJ TUTAJ

Vitay_Senegal

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Weszło Extra
17.07.2021

Nie jestem chciwy. Oddałem Wiśle pieniądze

Aleksander Buksa rozstał się z Wisłą w burzliwych okolicznościach. Gdy obie strony wymierzały sobie kolejne ciosy, on sam, aż do teraz, nie zabierał głosu. Po transferze do Genoi, już na chłodno, napastnik z rocznika 2003 rozlicza się z Wisłą Kraków. – Zwróciłem Wiśle kwotę za podpis oraz wynegocjowaną pensję. Nie chcę mieć etykiety gościa, który rzuca się na […]
17.07.2021
Weszło Extra
10.07.2021

Ostatni piłkarz z ulicy. Sceny z życia Lukasa Podolskiego

Wymarzony kandydat na idola tłumów. Faworyt futbolowych bogów. Zwykły chłopak żyjący według swoich prostych zasad. Mistrz świata. Rozkochał w sobie Niemcy, mimo że nigdy nie śpiewał hymnu i nie ukrywał, że nie czuje się stuprocentowym Niemcem. Rozkochał w sobie Polskę, mimo że wyrzucił ją z Euro 2008 i nigdy nie zagrał w biało-czerwonych barwach. Nikt nie […]
10.07.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Tak powinny wyglądać przemeblowania w gabinetach

Powodów marności polskiego futbolu klubowego jest bez liku. Wyliczanki, wyszczególnienia, wskazywanie palcami winnych mija się z celem. Zbyt to złożone i zbyt skomplikowane. Na pewno jednak wysoko na liście najpoważniejszych błędów popełnianych przez ekstraklasowe, pierwszoligowe i drugoligowe organizacje był i często dalej jest brak zrozumienia i poszanowania dla roli dyrektora sportowego. Bez nich trudno o klarowną […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

WESZŁOPOLSCY OD 12:00 – PACZUL, ROKI, SMYK, JANCZYK I SŁAWIŃSKI

Zapraszamy na podsumowanie 2. kolejki Ekstraklasy, a także otwarcia pierwszej ligi. Weszłopolscy w składzie Paczul, Roki, Smyk, Janczyk, Sławiński.
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

To już odpowiednia pora na transfer Szysza?

Patryk Szysz tak jak był w gazie wiosną 20/21, tak pozostaje w nim jesienią 21/22. W ostatnim meczu strzelił dwie bramki, czyli licząc tylko ten rok, ma ich dziewięć w lidze. Nigdy na ekstraklasowym poziomie nie był w takiej formie. To co, czas na wyjazd? Patrząc z jego perspektywy – jak najbardziej. Zagłębie nie wygląda […]
03.08.2021
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DOMIN
DOMIN  (@ttt0)
3 lat temu

Bardzo przyjemny wywiad. Senegal ma szansę, żeby przynajmniej powtórzyć sukces z 2002 roku.

RobRob
RobRob (@robrob)
3 lat temu

Dobry wywiad. I fajnie, ze sa linki do poprzednich odcinkow tego cyklu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

yesiu
yesiu (@yesiu)
3 lat temu

comment image

yesiu
yesiu (@yesiu)
3 lat temu

pls

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

ali_baba
ali_baba (@ali_baba)
3 lat temu

Potrafią wychować tak wielu sportowców, bo mogą się poświęcić tylko treningom, bo nie mają żadnych perspektyw. Albo będą piłkarzem, albo nikim.
Na Dominikanie miałem okazję rozmawiać z gościem, z bogatej rodziny, trenującym bejsbol. Powiedział, że nie ma szans zostać profesjonalistą, bo poza treningami musi chodzić do szkoły, lekcje angielskiego itp żeby w razie czego mieć zawód. Przed nim jest tysiące graczy ze slumsów którzy od rana do wieczora machają kijami, bo nie mają innych zajęć.
Żeby być profesjonalistą trzeba całe życie podporządkować wybranej dyscyplinie. Ludzie boją się postawić wszystko na jedną kartę, dlatego akademie dbają o edukację swoich wychowanków

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
3 lat temu

Ciekawa rozmowa. Gość ma sporo oleju w głowie i sensownie mówi.
Bardzo mi się podoba zwłaszcza opinia dotycząca cyrku z Rajdem Dakar. W pełni rozumiem jego dezaprobatę połączoną z zażenowaniem.

Suche Info
03.08.2021

Kibice Legii zaatakowani w Zagrzebiu?

Niepokojące nagrania napływają z Chorwacji. Legia Warszawa jutro zmierzy się z Dinamem Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów. Dla wielu kibiców mecz jednak już się zaczął, ale z pewnością nie o taką rozrywkę chodziło.  Na nagraniach umieszczonych w social mediach widać pochód pseudokibiców Dinama – grupy Bad Blue Boys. Mężczyźni są uzbrojeni w prowizoryczne […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Premier League nie będzie uznawało minimalnych spalonych

Premier League kolejny raz wychodzi przed szereg. Tym razem Anglicy mają zamiar promować grę ofensywną – od sezonu 2021/22, sędziowie mają nie uznawać minimalnych spalonych.  Tym samym podjęto decyzję o zmianach w funkcjonowaniu VAR-u w najważniejszej lidze Wielkiej Brytanii. System będzie rysował dwie linie – grubszą dla zawodników atakujących oraz cieńszą dla obrońców. W ten […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Gwiazda Liverpoolu przedłużyła kontrakt z klubem

Jak podaje Liverpool, Fabinho przedłużył kontrakt z ekipą z Anfield. Brazylijczyk podpisał nową umowę, która utrzyma go w klubie do 2026 roku.  Defensywny pomocnik trafił na Anfield trzy lata temu i z miejsca stał się jednym z kluczowych zawodników dla projektu Jurgena Kloppa. Jego kontuzje oznaczały obniżkę jakości gry The Reds, zaś powroty były niezwykle […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Dwóch Polaków w kadrze Napoli na mecz z Wisłą Kraków

Już jutro Wisła Kraków zagra z Napoli w meczu, który ma uczcić 115-letnią rocznicę powstania klubu ze stolicy Małopolski. W składzie ekipy z Włoch nie zabrakło kilku gwiazd, w tym dwóch Polaków.  Pierwszy – rzecz oczywista – to Piotr Zieliński. Jednakże poza pomocnikiem, nad Wisłę przyleci także Hubert Idasiak, który w tym sezonie ma pełnić […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Poznaliśmy nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Trzech zawodników zostało nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Jednym z wyróżnionych – kolejny już raz – został Kacper Kozłowski.  Przedstawiciel Pogoni Szczecin strzelił w minionym miesiącu jednego gola. Zaliczył doskonałe wejście podczas starcia z Górnikiem Zabrze, zaliczając imponujące trafienie. 17-year-old Kacper Kozłowski doing this within a minute of coming on for Pogoń […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joe Hart wzmocnił Celtic

Celtic informuje o pozyskaniu dwóch piłkarzy. Od dziś barwy szkockiego klubu będą reprezentowali Joe Hart oraz James McCarthy.  Obaj piłkarze podpisali długoterminowe kontrakty. Bramkarz – który ostatnio reprezentował Tottenham – zobowiązał się grać dla Celticu przez trzy kolejne lata. Pomocnik zaś zawarł czteroletnią umowę, po tym jak zakończył swoją przygodę w Crystal Palace. Joe Hart […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Joshua Zirkzee wypożyczony do ligi belgijskiej

Jak podaje Bayern Monachium, Joshua Zirkzee przeniósł się na wypożyczenie do ligi belgijskiej. Napastnik monachijczyków zasilił tamtejszy Anderlecht. To drugie wypożyczenie z rzędu, na które udał się młody Holender. W rundzie wiosennej sezonu 2020/21, reprezentował on barwy włoskiej Parmy. Niestety, w związku z kontuzją kolana, 20-latek zagrał tam tylko cztery spotkania. Teraz, rzecz jasna, Zirkzee […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Michniewicz: – Żaden polski klub nie ma prawa przymierzać się do jedenastki Dinama

Już jutro Legia Warszawa zmierzy się z Dinamo Zagrzeb w ramach eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. Głos przed spotkaniem zabrał Czesław Michniewicz.  – Dinamo to świetny zespół i myślę, że żaden polski klub nawet nie ma prawa się przymierzać do piłkarzy pierwszego składu, pod kątem transferów. To są transfery nierealne. Ci zawodnicy odchodzą stąd najczęściej […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Piłkarze Premier League będą klękać przed meczami

Jak podaje Premier League, piłkarze w dalszym ciągu będą klękać przed rozpoczęciem ligowych spotkań. Wszystko w ramach akcji #NoRoomForRacism.  Ponadto, zawodnicy wszystkich klubów będą nosili stosowne naszywki na meczowych koszulkach. Do akcji przyłączą się także sędziowie, którzy również wykonają wspomniany gest tuż przed pierwszym gwizdkiem. Jak podkreśla liga, taka decyzja została podjęta przez wszystkich zawodników. […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Milan Dimun odszedł z Cracovii

Milan Dimun nie jest już piłkarzem Cracovii. Defensywny pomocnik przeniósł się na rodzimą Słowacje, gdzie będzie bronił barw obecnie dziewiątej ekipy tamtejszej ekstraklasy.  24-latek zasilił bowiem Dunajską Stredę, która brała też udział w eliminacjach do Ligi Konferencji. Słowacy przegrali jednak z Partizanem Belgrad – 0:1 i 0:2. Tym samym Milan Dium zakończył swoją spektakularną przygodę […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Jan-Krzysztof Duda pokonał samego Magnusa Carlsena

Na osłodę po porażce siatkarzy – Jan-Krzysztof Duda dokonał rzeczy niezwykłej w świecie szachowym. Polak ograł Magnusa Carlsena.  Dwa poprzednie pojedynki zakończyły się remisami. W związku z tym trzeba było rozegrać rozstrzygającą partię, która zadecydowała o awansie do finału Pucharu Świata w Soczi. Ta okazała się zwycięska dla Dudy, który już jutro zasiądzie do szachowej […]
03.08.2021
Kierunek Tokio
03.08.2021

Znowu odpadamy w ćwierćfinale… Polska-Francja 2:3

Przecież było tak dobrze. Prowadziliśmy nie tylko na tablicy wyników – my po prostu dyktowaliśmy warunki gry. Awans był o krok, a w półfinale Argentyna, która męczyła się z Włochami. Tymi samymi, z którymi my gładko wygraliśmy. I znowu w ryj. Ponownie w cholernym ćwierćfinale. Zamiast Polaków grających o medale, dziś zobaczyliśmy łzy Bartosza Kurka […]
03.08.2021
Ekstraklasa
03.08.2021

Muci, Szysz, Kozłowski… Najładniejsze gole po dwóch kolejkach Ekstraklasy

Kompromitujące kiksy napastników, absurdalne obcinki obrońców, jedna czerwona kartka za drugą? Jasne, można początek sezonu 2021/22 w Ekstraklasie oceniać przez pryzmat wszelkiego rodzaju wpadek i pomyłek. Wiecie, że sami lubimy się pośmiać z naszych ligowców. Trzeba jednak przyznać, że dwie pierwsze kolejki ligowych zmagań przyniosły nie tylko materiał do kpin, ale i do zachwytu. W […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

STAN IGRZYSK OD 17:10. WIELKA WŁODARCZYK, KLĘSKA SIATKARZY

03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Trener Dinama Zagrzeb: – Przed nami wymagający mecz

Na przedmeczowej konferencji prasowej szkoleniowiec Dinama Zagrzeb, Damir Krznar, podkreślił, jak ważny sprawdzianem będzie jutrzejsze starcie z Legią Warszawa. Stwierdził, że jego zespół czeka trudne spotkanie.  – Przed nami wymagający mecz, być może najważniejszy w tej części kwalifikacji. Mecz, który jeśli wszystko pójdzie dobrze, zaprowadzi nas do play-offów i tym samym zostanie zrealizowany nasz podstawowy […]
03.08.2021
Weszło
03.08.2021

Danielak: – Widzew ma ogromny potencjał. Wysoko stawiamy sobie poprzeczkę

Gościem programu „Weszłopolscy” był Karol Danielak, od niedawna zawodnik Widzewa Łódź. Opowiedział o swojej roli w nowym zespole i odczuciach związanych z aktualnym sezonem. Jaki cel postawiła sobie szatnia łódzkiej drużyny? Czy brak awansu uzna za rozczarowanie? Dlaczego trudno będzie mu powtórzyć indywidualne osiągnięcie sprzed dwóch lat? Afera z obcokrajowcami w szatni Podbeskidzia Bielsko-Biała – […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich

W piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich w Tokio dojdzie do meczu Brazylia – Hiszpania. Obaj faworyci mieli spore problemy w półfinałach. Brazylia – Hiszpania w piłkarskim finale Igrzysk Olimpijskich Canarinhos przez 90 minut czasu zasadniczego i 30 minut dogrywki nie potrafili znaleźć sposobu na defensywę reprezentacji Meksyku. Doszło do serii rzutów karnych i w nich już […]
03.08.2021
Suche Info
03.08.2021

Krychowiak zdradza kulisy transferu podczas dyskusji z fanami na Facebooku

Grzegorz Krychowiak jest już oficjalnie piłkarzem FK Krasnodar, do którego przyszedł z Lokomotiwu Moskwa. W mediach społecznościowych zamieścił pożegnalny post dla kibiców stołecznego klubu, a potem bardzo aktywnie udzielał się w komentarzach. W komunikacie reprezentant Polski przyznał wprost, że gdyby to od niego nie zależało, nie zmieniałby teraz otoczenia. „Decyzja o transferze została podjęta za […]
03.08.2021