post

Opublikowane 12.03.2018 21:01 przez

redakcja

Nie da się ukryć, że cules mają złe wspomnienia z większości transferów przeprowadzanych bezpośrednio z Ameryki Południowej. Tak naprawdę w ostatnich latach tylko Neymar sprawdził się w Barsie, przechodząc z Santosu. Ale to trochę inna historia, bo miał już za sobą sporo doświadczenia, chociażby w seniorskiej reprezentacji.

Poza tym jednak trafiało się Dumie Katalonii sporo bubli – Douglas i Keirrison to przypadki najświeższe, lecz w jej historii znalazłoby się jeszcze parę większych lub mniejszych niewypałów. Rochemback, a nawet Riquelme… Szału nie było i nie ma, więc za każdym razem, gdy przedstawiciel Blaugrany leci na negocjacje w Ameryce Południowej, fani tego klubu obgryzają paznokcie z nerwów.

Ostatnio było tak chociażby z Yerrym Miną, ale tu chyba możemy powiedzieć po prostu o strachu przed nieznanym. Wejście do drużyny rzeczywiście ma dość trudne, aczkolwiek to także z powodu pragmatyzmu Ernesto Valverde. – To nie jest dobry czas na eksperymenty – mówił niedawno, tłumacząc poniekąd dlaczego z dystansem podchodzi do Kolumbijczyka. Ale jestem o niego spokojny w tym sensie, że uważam, iż chłopak prędzej czy później obroni się pod względem piłkarskim. Oglądałem go wielokrotnie, kiedy grał jeszcze Independiente Santa Fe. Tak, wiem doskonale – kolumbijskie rozgrywki nie są zbyt imponujące. Liga brazylijska już bardziej, lecz ogólnie nie może być przypadku jakościowego w tym, gdy co chwilę otrzymujesz jakieś laury, na coraz to wyższym poziomie. Za tym idzie prosty wniosek – skoro jest jak jest, to po prostu robisz progres. Minie więc też dajmy czas, nie wypychajmy go tak szybko na wypożyczenie, bo i takie pomysły przewinęły się przez internet oraz media.

Yerry Mina

Podobne wrażenie odnoszę zresztą względem kolejnego nabytku Barcy rodem z Ameryki Południowej, Arthura Melo. Piszecie i mówicie dość często, że ekipa z Katalonii sięga po kota w worku i ok, idzie się z tym zgodzić pod tym kątem, iż nie ma doświadczenia w Europie, co często stanowi sporą przeszkodę dla przeprowadzających się na Stary Kontynent Latynosów. Chwyciłbym się tu jednak właśnie słowa „kot” i rozpatrywał je w pozytywnym kontekście, bo niemal za każdym razem, gdy widziałem Arthura w akcji, był po prostu przekonujący.

Wczoraj pojawił się oficjalny komunikat w sprawie Brazylijczyka – Blaugrana zapłaci za niego 30 milionów, a do tej sumy dorzuci ewentualnie kolejne 9 baniek zmiennych. Pierwsza myśl? Cholera, sporo. Druga? Na rynku transferowym rozpanoszyła się inflacja, więc biorąc pod uwagę, że za topowych graczy płaci się dziś ponad 100 milionów, 30 za młody talent wcale tak bardzo nie szokuje. Po trzecie w końcu Katalończycy płacą tyle za gościa, który dawno przestał być anonimem. Nie jest zawodnikiem wtapiającym się w tłum, tak jak wspominany wcześniej Douglas. Trafiał na okładki nie tylko z okazji tego, iż łączyło się go z Barcą, lecz także dzięki swoim osiągnięciom. Brazylijskie media wielokrotnie podkreślały jego wielki wkład w grę zespołu. Do tego stopnia, że został uznany MVP finału Copa Libertadores, choć z powodu kontuzji musiał zejść z murawy po 50 minutach meczu. Był jednym z liderów Gremio, które odniosło pierwszy sukces w tych rozgrywkach od 1995 roku.

Uważam, że w takich okolicznościach zdecydowanie nie możemy mówić o przypadku, jednorazowym wyskoku. Mi najbardziej podobał się komentarz Fernando Rischa, brazylijskiego dziennikarza oraz kibica Gremio, zamieszczony w artykule z Mundo Deportivo: – Arthur jest dokładnie tym, kim oczekiwano, że niegdyś będzie Paulo Henrique Ganso.

Były gwiazdor Santosu zrobił ten błąd, iż nie zdecydował się na przeprowadzkę do Europy, kiedy akurat znajdował się na fali wznoszącej. Oczywiście, swoje zrobiły też kontuzje, ale trudno nie odnieść wrażenia, że to właśnie timing w jego przypadku był najbardziej decydujący. I który – tak sądzę – znacznie lepszy ma Arthur, wszak jego transfer został klepnięty w primie formy pomocnika.

W końcu podchodzę też do tego transferu na zasadzie – „lepiej go mieć niż nie mieć”, co by nie powtórzyła się historia taka jak z Gabrielem Jesusem. Nie wiem co prawda do jakiego stopnia zainteresowania nim doszło w przypadku Barcy, aczkolwiek wtedy jej działacze nie podjęli ryzyka i nie zakupili byłego napastnika Palmeirasu. Dzisiaj możemy chyba uznać tę kwestię za przegapioną okazję. Dlatego jako sympatyk klubu z Katalonii cieszę się, iż tym razem ryzyko zostało podjęte.

Zwłaszcza, że może to oznaczać przebudowę środka pola Blaugrany w nadchodzących miesiącach. Arthur przyjdzie na Camp Nou już najbliższego lata albo zimą 2019 roku – zależnie od widzimisię klubu. Wiele porównań stosuje się wobec piłkarza Gremio, szuka w nim następcy Xaviego, cytuje się Brazylijczyka, który wspomina: – moim idolem jest Iniesta. Ale chyba zgodzicie się ze mną w kilku kwestiach. Po pierwsze Hernandez był jedyny w swoim rodzaju, nie do zastąpienia. Po drugie godnego sukcesora dla Don Andresa Barca już ma, a jest nim Coutinho. Po trzecie wymiana kogoś z dwójki Andre Gomes/Denis Suarez (a może nawet obu?) na wychowanka „Imortal” z Porto Alegre brzmi co najmniej obiecująco.

Wiem, to nie moje pieniądze, ale jeśli klub, za który trzymam kciuki, ma wydawać kupę forsy za jakichś graczy, to dodatkowo wolę, żeby płacił za tych będących w dobrej dyspozycji, rokujących na przyszłość. Nie tak jak było z Andre Gomesem – ten nawet występując w Valencii formą nie zachwycał, więc do dziś trudno jest mi zrozumieć jego sprowadzenie. A już największym absurdem w jego kontrakcie był zapis, według którego Nietoperze otrzymają kolejne kilka milionów, jeśli Portugalczyk zdobędzie Złotą Piłkę. Monty Python wymięka.

Wspominam o Portugalczyku również ze względu na głośny wywiad, jakiego udzielił magazynowi „Panenka”. Otwarcie mówi w nim, iż nie radzi sobie z presją, w związku z czym źle się czuje na boisku, kiedy piłka jest w grze. Zbyt dużo i zbyt często analizuje swoje występy, ciągle przypomina sobie popełnione błędy, przez co nakręca się (stresuje) jeszcze bardziej i bardziej – Zdarzało mi się że nie miałem ochoty wychodzić z domu, byleby tylko uniknąć spojrzeń ludzi. Wszyscy mają opinię na mój temat. A ja wstydzę się wyjść z domu z powodu mojej sytuacji. Pracuję fizycznie i mentalnie, by pokonać te granice. Przede wszystkim pragnę być sobą – mówił Gomes.

Mocne słowa, musicie przyznać. Być może pełnią też rolę autoterapii, skoro Andre podkreślał również, że kumuluje w sobie frustrację, zamyka się w sobie w gorszych momentach. Z jednej strony naprawdę mu współczuję. Ba, powiedziałbym nawet, iż w pewnym stopniu go rozumiem. Fajnie byłoby chłopakowi pomóc i szczerze trzymam kciuki za to, by ten stan nie przerodził się w depresję. Ale czy jego kozetką na pewno powinno być boisko i to jeszcze na Camp Nou? W ogóle nie jestem co do tego przekonany, a podobne wątpliwości zdaje się mieć też sam pomocnik. Dlatego, z perspektywy klubu, należałoby mu okazać wsparcie jako człowiekowi, ale piłkarsko jednak przygotowywać się do zmian, co jak już wcześniej wspomniałem, chyba właśnie zostało poczynione.

Wróćmy jednak do Brazylijczyka. – Tak jak powiedziałem zarządowi, Arthur dla Gremio jest niczym złote jajo – stwierdzał Renato Gaucho, obecny szkoleniowiec ekipy z Porto Alegre. – Na boisku jest dosłownie wszędzie – dodawał. Ale kogo by spytać, ten chwali naszego bohatera. – Lubi być przy piłce, a to w Barcelonie zawsze jest doceniane. Jednocześnie nie podpala się z futbolówką przy nodze i wie, co z nią zrobić. Mimo młodego wieku nie ciąży mu odpowiedzialność związana z byciem piłkarzem, od którego zależą ataki Grêmio – to z kolei słowa Deco. Mało komplementów? – Wielokrotnie rozmawiałem z Renato na temat jego atutów – wspominał Tite, selekcjoner reprezentacji Brazylii, który ponoć rozważa powołanie Arthura na mundial w roli alternatywy dla Paulinho.

Sam Melo mówi o sobie: – Lubię organizować grę zespołu. Występując w roli defensywnego pomocnika cieszę się, bo z tej pozycji widzę więcej. Renato zachęca mnie jednak, bym częściej wychodził do przodu, próbował strzelać lub podawać w pole karne. Mam wspierać napastników oraz skrzydłowych i w ten sposób robić różnicę.

Im dłużej czytam te wszystkie opisy jego stylu gry oraz rekomendacje od trenerów czy ekspertów, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że pozyskanie Arthura bardzo dobrze wpisuje się także w obecną politykę transferową Blaugrany. Brzydko rzecz ujmując – chłopak jest wielofunkcyjny, a takich graczy Valverde uwielbia, bo dają mu szeroki wachlarz możliwości taktycznych. Pisałem już o tym jakiś czas temu:

„Spójrzcie na ostatnie transfery. Coutinho? Sto lat temu, kiedy ściągał go Inter, był klasyczną dziesiątką i tak grał też w Espanyolu. W Liverpoolu przez dłuższy zajmował miejsce na lewej flance i stamtąd rozpoczynał akcje, bądź schodził na prawą nogę, by samemu je wykończyć. Pod koniec okresu na Anfield Klopp powierzał mu także rolę „ósemki” w środku pola. Paulinho? Pomocnik typu box-to-box. Zresztą „pomocnk” idealnie go określa, bo a to da wsparcie poruszając się praktycznie jak napastnik, a to bardziej pozasuwa w obronie, kiedy przeciwnik ciśnie. Innym razem zaasekuruje kogoś na boku, jeśli zapędzi się za daleko pod pole karne rywala, raz po lewej, raz po prawej stronie. Dalej – Dembele. Jest praktycznie obunożny, więc można go wystawić na obu skrzydłach.”

Do Ousmane można mieć jeszcze spore „ale”, natomiast nawet jego transfer podobał mi się pod tym kątem, iż jako jeden z największych talentów nie trafił do konkurencji, lecz właśnie na Camp Nou. Ma mnóstwo czasu, by jeszcze się odpowiednio zaadaptować i rozwinąć. A nawet jeśli nie odpali tak bardzo, jakby sobie tego wszyscy cules życzyli, to jest szansa, że w przyszłości będzie można go sprzedać za jakieś konkretne pieniądze.

Arthura możemy więc rozpatrywać w podobnych kategoriach, co mnie i fanów Barcy cieszy tym bardziej, iż wreszcie odchodzi ona od ściągania do siebie wiekowych zawodników, na których najpierw wykładała kupę kasy, by potem oddawać ich za pół- lub całkowicie darmo. Paulinho stanowi tu wyjątek od reguły, ale to też co innego, skoro został sprowadzony za zgodą, a nawet prośbą Valverde. Przed laty z tą kwestią było jednak znacznie gorzej, co potwierdzały przypadki Ardy Turana, Jeremy’ego Mathieu czy też Thomasa Vermaelena. Tu nie ma nawet o czym gadać – lepiej jest sprowadzić 21-latka za 30 baniek, spróbować go uformować po swojemu i przy dobrych wiatrach mieć gracza na lata, niż wydać tyle samo na gościa mającego 30 wiosen na karku, który będzie stanowić jedynie uzupełnienie składu, a za 2-3 lata odejdzie za grosze, bo przestanie sobie radzić na najwyższym poziomie.

Gdyby jeszcze Robert Fernandez oraz Arthur uniknęli grudniowej gafy, byłoby idealnie – Melo odwiedził wówczas Camp Nou podczas meczu z Celtą, a przy okazji zrobił sobie fotkę z dyrektorem Barcy odpowiedzialnym za transfery, mając na sobie koszulkę Dumy Katalonii. Gremio się dość mocno wkurzyło, ale może samego Brazylijczyka oraz Barcę cała ta sytuacja jeszcze zbliżyła? W każdym razie otrzymaliśmy taki mały spoiler.

Źródło: Mundo Deportivo

Źródło: Mundo Deportivo

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że prawdziwa weryfikacja Arthura nastąpi dopiero za kilkanaście/kilkadziesiąt miesięcy i wtedy okaże się – czy moje entuzjastyczne podejście było słuszne, czy rację mieli jednak hurrapesymiści. Ja jednak kupuję podejście, które wyznaje polski menedżer piłkarski, Jarosław Kołakowski: – Transfer należy oceniać z perspektywy momentu, w którym został dokonany, a nie tego, co wydarzyło się później.

Trochę to przewrotne, ale moim zdaniem także dość mocno logiczne, stąd więc moje podejście do zakupienia zawodnika Gremio.

I tylko kwestia La Masii może w tym wszystkim nieco martwić, ale to już historia na zupełnie inny tekst…

Mariusz Bielski

Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Hiszpania
16.11.2021

Rzecz o cierpliwości

Reprezentacja Hiszpanii przywykła do gry na mistrzostwach świata, ale tegoroczne eliminacje do katarskiego mundialu nie przebiegały po myśli La Roja. Na dwie kolejki przed końcem tracili punkt do liderującej Szwecji i do ostatniej chwili ważyły się losy pierwszego miejsca w grupie. Mieszanka ciężkiej pracy i odrobiny szczęścia sprawiła, że Hiszpanie zakwalifikowali się do katarskich mistrzostw […]
16.11.2021
Hiszpania
09.11.2021

Czy Raul de Tomas zasłużył na powołanie? Sylwetka zawodnika

Ku uciesze wielu kibiców reprezentacji Hiszpanii Raul de Tomas otrzymał powołanie w miejsce kontuzjowanego Ansu Fatiego. De Tomas po zdobyciu ostatniej bramki wskazał palcem w kierunku trybun i coś wykrzyczał. Rzekomo rzucił: „Zobacz, zobacz Luisie Enrique”. Raul de Tomas złamał pewną prawidłowość, bowiem napastnicy Espanyolu — nawet w szczycie formy — byli zwykle pomijani przez […]
09.11.2021
Weszło
31.10.2021

Jak upadło Deportivo La Coruna?

To nie będzie kolejna historia ze szczęśliwym zakończeniem. Przynajmniej na ten moment. Trudno się dostać na szczyt, a jeszcze trudniej się na nim utrzymać. Pewnego razu w głowie ambitnego człowieka zrodziła się wizja uczynienia z Deportivo La Coruna nowej siły, która będzie w stanie ucierać nosy hiszpańskim gigantom. Przez wiele lat na Riazor trwał piękny […]
31.10.2021
Weszło
30.10.2021

Vinicius w dobrej formie przed Halloween. Zrobił psikusa Elche

Elche wyglądało dzisiaj na ekipę, która jest w stanie utrzeć nosa Realowi. Zabrakło jej jednak skuteczności, czego z kolei podopieczni trenera Ancielottiego mieli aż nadto. Szczególnie Vinicius, który niejednego rywala mógłby dzisiaj genem zabójcy postraszyć. Tak jak Toni Kroos, tylko że w innym kontekście. Widać, że w Madrycie przygotowania do Halloween idą pełną parą, ale […]
30.10.2021
Weszło
29.10.2021

Xavi wróci do Barcelony i co dalej?

O potencjalnym objęciu Barcelony przez Xaviego mówiło się od dawna. Na ten moment pierwszy zespół Barcelony przejął dotychczasowy trener rezerw Sergi Barjuan, ale kwestią czasu jest podpisanie umowy z Xavim. Klub Hiszpana prowadzi kampanię w mediach społecznościowych, aby przekonać go do pozostania w Al-Sadd, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w końcu […]
29.10.2021
Weszło
28.10.2021

7 grzechów głównych Ronalda Koemana w Barcelonie

Stało się to, na co zdecydowana część kibiców Barcelony czekała od dawna. Ronald Koeman został zwolniony. Ten ruch nikogo nie powinien zaskakiwać zważywszy na fakt, że wyniki „Dumy Katalonii” stały się wstydliwe, a gra momentami była wręcz katastrofalna. Syndromy wypalenia i toksycznej atmosfery dawały się we znaki już na początku sezonu, ale wtedy mówiło się, […]
28.10.2021
Niewydrukowana tabela
07.12.2021

Czy Legii należał się rzut karny? Bo Bruk-Betowi na pewno nie

Jak co kolejka – kontrowersja w meczu z udziałem Legii Warszawa. Albo jakiś spalony, albo czerwona kartka… Tym razem sprawdzamy – czy Legii należał się rzut karny za starcie Van Amersfoorta z Hołownią? Zbudujemy trochę napięcia. Najpierw spójrzmy bowiem tylko na samo starcie. No to jest faul. Widzieliśmy jakieś dyskusję, że to Hołownia wpada w […]
07.12.2021
Na zapleczu
07.12.2021

Mariusz Szuszkiewicz – jak zostać królem strzelców i MVP ligi pracując w kopalni?

Mariusz Szuszkiewicz to kapitan Górnika Polkowice i jeden z liderów tej drużyny. Do zespołu z Dolnego Śląska pasuje jak mało kto, bo sam… jest górnikiem. Dekadę temu stwierdził, że futbol nie da mu chleba i warto znaleźć pracę poza piłką. Zaczęło się od magazynu, skończyło w kopalni. Nie w administracji, a na dole, przy taśmie. […]
07.12.2021
Brama dnia
07.12.2021

Emre odpowiada Lazio, Beto pogrąża United | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Dzisiaj wspominamy dwa efektowne trafienia z dalszej odległości, jakimi popisali się przed laty Emre oraz Beto. EMRE VS LAZIO (07.12.2002) Cóż to było za meczycho. Po niespełna 40 minutach Lazio prowadziło z Interem 3:0, a hat-tricka na swoim koncie miał Claudio Lopez, który po kolejnych trafieniach wykonywał wraz z Bernardo […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

PRASA. Białorusin głównym kandydatem do zastąpienia Papszuna w Rakowie

– Najważniejsze osoby w Rakowie nie czekają na rozwój sytuacji z założonymi rękami, tylko działają i to już od dawna. Przy Limanowskiego spodziewali się, że rozstanie z dotychczasowym trenerem, kiedyś może nastąpić i gruntownie się do tego przygotowywali. Częstochowianie bacznie obserwują rynek trenerski przynajmniej od kilku jak nie kilkunastu miesięcy. Dowiedzieliśmy się, że w kwietniu […]
07.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Stranieri
06.12.2021

Doppelpack Lewandowskiego, powtarzalny Zieliński i zagrzany Krychowiak | STRANIERI

Kolejny weekend gry biało-czerwonych poza granicami Polski za nami. W spotkaniach naszych rodaków działo się naprawdę wiele. Były polskie gole, asysty, kilka niezłych występów, czerwona kartka i niestety kontuzja. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem. Musimy zacząć od Der Klasikkera. Cóż to był za mecz, ciężko było oderwać oczy od ekranu. Zwroty akcji, szaleństwo i […]
06.12.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
1 liga
07.12.2021

Dadełło: – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wynikami Miedzi

– Jesteśmy zespołem młodym, którego naturalną siłą jest to, że będzie się cały czas rozwijać. To pewna nowość dla Miedzi, że w czołówce 1. ligi mamy chyba najmłodszą kadrę. W ostatnich meczach nie mieliśmy w wyjściowej jedenastce ani jednego zawodnika obecnie będącego po trzydziestce. W całej kadrze mamy tylko dwóch takich. Z półrocza na półrocze […]
07.12.2021
Brama dnia
07.12.2021

Emre odpowiada Lazio, Beto pogrąża United | BRAMA DNIA

Czas na kolejną „Bramę dnia”. Dzisiaj wspominamy dwa efektowne trafienia z dalszej odległości, jakimi popisali się przed laty Emre oraz Beto. EMRE VS LAZIO (07.12.2002) Cóż to było za meczycho. Po niespełna 40 minutach Lazio prowadziło z Interem 3:0, a hat-tricka na swoim koncie miał Claudio Lopez, który po kolejnych trafieniach wykonywał wraz z Bernardo […]
07.12.2021
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pozniej wymysle nick
Pozniej wymysle nick(@pozniej-wymysle-nick)
3 lat temu

tyle jest ciekawych klubow, tyle historii na polwyspie iberyjskim, a wy musicie pisac o nudnej do porzygu i dobrze wszystkim znanej Barcelonie? Naprawde?

tristan
tristan(@irena)
3 lat temu

Nudny to ty jestes.

Lukasz8181
Lukasz8181(@lukasz8181)
3 lat temu

Ten transfer będzie albo totalna wtopa jak Rochembacka albo na poziomie niewypału transferu Andre Gomesa. Oto statystyki tego cudownego talentu Arthura Melo środkowego pomocnika: 40 meczy w lidzie, 1 bramka, 1 asysta. Zamiast powalczyć o Nabila Fekira albo nabyć uniwersalnego, dobrego technicznie, a przy tym w końcu wysokiego, silnego piłkarza do środka jak kiedyś Yayę Toure – Milinkovica-Savica z Lazio wybrali wariant oszczędnościowy. Barca chyba po ostatnich transferach i nowym kontrakcie dla Messiego nie ma już kasy na kolejną gwiazdę pierwszej wielkości.

adek89
adek89(@adek89)
3 lat temu
Reply to  Lukasz8181

Gennaro Gattuso, środkowy pomocnik, staty w Milanie: 467 meczy, 11 bramek, 14 asyst. Statystyki to nie wszystko, im wcześniej to sobie uświadomisz tym lepiej.

Lukasz8181
Lukasz8181(@lukasz8181)
3 lat temu
Reply to  adek89

Tyle, że Gatusso był defensywnym pomocnikiem, a Arthur jest rozgrywającym/ofensywnym i na takiego ma delikatnie mówiąc kiepskie statystyki, a w każdym razie w żaden sposób nie odzwierciedlające skali jego rzekomego wielkiego talentu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Lukasz8181

Treść usunięta

Black_Wolf_95
Black_Wolf_95(@black_wolf_95)
3 lat temu
Reply to  Lukasz8181

Dobrze napisałeś 40 meczów! Chlopak ma dopiero 21 lat i się rozwija. Po drugie kosztował marne 30 baniek. Po trzecie twój Milinkovic Savic kosztuje 100 baniek. A Barca nie kupi kolejnego za 100 baniek bo i tak te 100 już wyda na Griezmana. I ostatnie kto powiedział że Barca się Saviciem interesuję. Może nie pasować do stylu. I tak jak powiedziałeś chłop na schwał a jak popatrzysz to sklad z ostatnich lat to mało takich kupują.

Kacper Mironowicz
Kacper Mironowicz(@kacper-mironowicz)
3 lat temu

No proszę proszę, Thibault Moulin pofrunął motylem po odejściu z Warszawy.

Suche Info
07.12.2021

„Opierdalam Kucharskiego za nieodbieranie telefonów”

Prezes Dariusz Mioduski został zaproszony do udziału w Legia Talk organizowanym przez sympatyków Legii na Twitterze. Zapytano go o kwestię opinii środowiska piłkarskiego odnośnie zachowania Radosława Kucharskiego, który ponoć słynie z nieodbierania telefonów. Mioduski odpowiedział: – Użyję mocnego słowa. Opierdalam go od czasu do czasu za to, bo sam się wkurwiam po prostu jako człowiek, […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

City zalicza wpadkę, a Walker zaćmienie

Nietęgą miał minę Pep Guardiola po ostatnim gwizdku, ale trudno się dziwić. Od samego początku nic nie układało się po jego myśli, bo RB Lipsk postawił naprawdę twarde warunki. Z czasu przy piłce wyciągał absolutne maksimum i był szybki w swoich działaniach, czego zdecydowanie brakowało ekipie z Anglii. Ta wpadka co prawda nic nie kosztuje, […]
07.12.2021
Piłka ręczna
07.12.2021

Wygrana i awans, ale bez zachwytów. Polki pokonały Kamerun

Absolutnym minimum, jakie zakładaliśmy przed turniejem, był awans reprezentacji Polski do drugiej fazy mistrzostw świata w piłce ręcznej kobiet. Awans, do którego wystarczyło wygrać z Kamerunkami, ewidentnie najsłabszą ekipą w grupie. To naszym zawodniczkom zrobić się udało. Styl zwycięstwa – choć wysokiego (33:19) – nadal jednak pozostawia trochę do życzenia. Bo Polki mogły pokusić się […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kylian Mbappe najmłodszym piłkarzem, który dobił do granicy 30 bramek w Lidze Mistrzów

Kylian Mbappe pomimo młodego wieku posiada już spory bagaż doświadczeń. Wygrał między innymi mistrzostwo świata z reprezentacją Francji oraz cztery tytuły mistrza Francji (trzy z PSG i jeden z Monaco). W kwestii osiągnięć indywidualnych również nie ma posuchy. Tym razem trzykrotny król strzelców Ligue 1 ustanowił rekord w Lidze Mistrzów. Już pierwsze dzisiejsze trafienie z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Kolejne doniesienia o możliwości sprowadzenia Ferrana Torresa do Barcelony

Mateu Alemany ciężko pracuje nad wzmocnieniami, których domaga się Xavi. Ten od samego początku apeluje o sprowadzenie zawodników, którzy mogliby dać Barcelonie moc i szybkość na skrzydłach. Dziennikarze Mundo Deportivo ujawnili, że negocjacje na linii Manchester City — FC Barcelona nabrały tempa. Klub z Camp Nou chce sprowadzić Ferrana Torresa. Hiszpańscy dziennikarze uważają, że klub […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

KOZACY PIERWSZEJ POŁOWY SEZONU W EKSTRAKLASIE | Smykałka #28

07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Simeone: Znam swoją drogę i nią podążam

Diego Simeone nie składa broni i wciąż wierzy awans Atletico Madryt. Żeby kontynuować grę w Lidze Mistrzów wiosną, piłkarze Cholo muszą wygrać z FC Porto i liczyć na korzystny wynik drugiego starcia w grupie B. Podczas konferencji przedmeczowej Argentyńczyk aktywnie odpowiadał na pytania. Ogólne wnioski: – Staramy się rozmawiać, aby znaleźć rozwiązania, które sprawią, że […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Lewandowski: Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są szczere

Robert Lewandowski na łamach Kickera tłumaczył się ze słów, które jego zdaniem zostały błędnie zinterpretowane. Chodziło o wypowiedź z programu Moc Futbolu (Kanał Sportowy) – Chciałbym, żeby jego deklaracja była szczera, aby nie były to puste słowa. – Moja wypowiedź była do tej pory źle interpretowana. Nie chciałem wyrazić, że słowa Lionela Messiego nie są […]
07.12.2021
Inne sporty
07.12.2021

Zmiany u Igi Świątek. Dlaczego Polka ma nowego trenera?

Pracowali razem przez pięć i pół roku. Doszli od turniejów juniorskich na sam szczyt, gdy Iga Świątek wygrała Roland Garros, a Piotr Sierzputowski został wybrany trenerem roku przez WTA. Ten sezon był już jednak inny – choć dobry, to jednak dało się odczuć, że nie wszystko układało się idealnie. Rozstanie tego duetu i tak było […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Pożar w raju. O kryzysie RB Lipsk

Ralf Rangnick, architekt wizji piłkarskiego imperium Red Bulla, nieco żartobliwie twierdził, że trwałość tego międzynarodowego konstruktu będzie można oceniać dopiero za pięćset lat, ale od samego początku tłumaczył miliarderowi i inwestorowi Dietrichowi Mateschitzowi, że sukces można odnieść w dużo krótszym czasie. Miał rację. Przez dwanaście lat istnienia Lipsk nie tylko awansował do Bundesligi, nie tylko […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Czy to forma bocznych obrońców zadecyduje o mistrzostwie Anglii?

Jednym z najbardziej emocjonujących wyścigów w historii o mistrzostwo Premier League był ten między Manchesterem City a Liverpoolem. Teraz, jeszcze nie na półmetku rywalizacji, jesteśmy o krok od tego, by przebić tamte wydarzenia. Do stawki dołącza bowiem Chelsea, a gdy trzy tak wielkie kluby rywalizują o laur, emocje są więcej niż gwarantowane.  Manchester, Chelsea i […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Piekarski: Szymański będzie gotowy do treningów z drużyną max za 2 tygodnie

Mariusz Piekarski przekazał dobrą wiadomość odnośnie do stanu zdrowia Sebastiana Szymańskiego. Wszystko wskazuje na to, że przerwa zawodnika Dynama Moskwa będzie dość krótka. Polak w ostatnim spotkaniu ligowym został ostro potraktowany przez Wiaczesława Krotowa, który za swoje brutalne wejście otrzymał czerwoną kartkę. Odnośnie zdrowia @SebaSzymanski53 jest już po badaniach,człowiek z gumy po brutalnym faulu w […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Odegaard: Musimy grać lepiej, kiedy prowadzimy

Martin Odegaard po meczu z Evertonem udzielił gorzkiego wywiadu dziennikarzom Sky Sports. Norweg był rozczarowany kolejną porażką Arsenalu Londyn, już szóstą w tym sezonie Premier League. Jego zespół prowadził po pierwszej połowie, ale nie zdołał dowieźć prowadzenia do końca. Everton wygrał 2:1, po bramkach w ostatnim kwadransie spotkania. – Myślę, że nie zagraliśmy tak, jak […]
07.12.2021
Niewydrukowana tabela
07.12.2021

Czy Legii należał się rzut karny? Bo Bruk-Betowi na pewno nie

Jak co kolejka – kontrowersja w meczu z udziałem Legii Warszawa. Albo jakiś spalony, albo czerwona kartka… Tym razem sprawdzamy – czy Legii należał się rzut karny za starcie Van Amersfoorta z Hołownią? Zbudujemy trochę napięcia. Najpierw spójrzmy bowiem tylko na samo starcie. No to jest faul. Widzieliśmy jakieś dyskusję, że to Hołownia wpada w […]
07.12.2021
Weszło
07.12.2021

Na rok przed Katarem. Studium bezsilności

David Beckham ma najwięcej zdjęć w bazie danych. Łapie się do kategorii „celebryci”, łapie się do kategorii „sport”, ale jest też oczywiście w dziale „polityka”. Okazja nie byle jaka – uroczyste odsłonięcie wielkiego zegara, który 20 listopada zaczął odmierzać czas do najbardziej fantastycznej imprezy w historii światowego futbolu. Nad piękną panoramą Doha kilkaset dronów z […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Legia Warszawa przedłużyła kontrakt z młodzieżowcem

Legia Warszawa zaczyna budowę zespołu na nowy sezon. Co prawda kibice najbardziej oczekują na informacje dotyczące trenera, ale kwestia młodzieżowców także jest istotna. Wiadomo już, że w przyszłych rozgrywkach jednym z młodych piłkarzy, którzy będą spełniali zapisy w regulaminie, będzie Bartłomiej Ciepiela. Mistrz Polski przedłużył z nim kontrakt. – 20-letni pomocnik Bartłomiej Ciepiela podpisał z Legią […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Widzewowi Łódź groził dwuletni zakaz transferowy

„Przegląd Sportowy” po zakończeniu rundy jesiennej w 1. lidze porozmawiał z prezesem Widzewa Łódź, Mateuszem Dróżdżem. Sternik łódzkiego klubu zdradził, że pierwszoligowiec mógł mieć poważne problemy. Groził mu zakaz transferowy na dwa lata. – We wrześniu otrzymaliśmy zawiadomienie, że został na nas nałożony zakaz transferowy i przez dwa lata nie będziemy mogli sprowadzić żadnego piłkarza […]
07.12.2021
Suche Info
07.12.2021

Nowe obostrzenia: mniej kibiców na stadionach

We wtorek, 7 grudnia, odbyła się konferencja prasowa rządu w sprawie czwartej fali koronawirusa w Polsce. Jednym z punktów była frekwencja na stadionach piłkarskich. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w obostrzeniach dotyczących meczów piłki nożnej. Wspomniane zmiany wejdą w życie 15 grudnia. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od wtedy mecze piłkarskie nad Wisłą będą się odbywały przy […]
07.12.2021