post

Opublikowane 10.01.2018 16:00 przez

redakcja

Może trudno w to uwierzyć, ale w ciągu ostatnich kilku dni jest w angielskiej piłce Rooney budzący większe emocje niż Wayne, piłkarz Evertonu. Jeszcze bardziej nieprawdopodobne wydaje się to, gdy dodać, że ten ważniejszy ostatnio Rooney to zmarły w kwietniu poprzedniego roku Daniel Milton Rooney. Bynajmniej nie piłkarz czy działacz piłkarski, a były prezes klubu NFL Pitsburgh Steelers. 

Od jego nazwiska pochodzi bowiem określenie zasady wprowadzonej właśnie przez FA, podejrzanej właśnie w NFL, gdzie weszła piętnaście lat temu. „Rooney Rule”. Od teraz, na każdy menedżerski wakat w Football League, prezesi klubów będą musieli przesłuchać przynajmniej jednego kandydata o innym niż biały kolorze skóry. To samo ma się tyczyć procesu wyboru nowego selekcjonera.

97% szkoleniowców w Football League, a więc pracujących w Premier League, Championship, League One i League Two to menedżerowie biali. To fakt, z którym nie wypada dyskutować. Na czterech najwyższych poziomach rozgrywkowych w Anglii znajdziemy bowiem zaledwie pięciu menedżerów należących do BAME (black, Asian and minority ethnic):

Chris Hughton w Brighton (Premier League)
– Nuno Espirito Santo w Wolverhampton (Championship)
– Jimmy Floyd Hasselbaink w Northampton (League One)
– Jack Lester w Chesterfield (League Two)
– Keith Curle w Carlisle (League Two)

Celem „Rooney Rule” jest sprawienie, by proporcje białych trenerów i trenerów BAME nieco bardziej się wyrównały. By monopolu na stołki menedżerskie w angielskich klubach nie mieli ci pierwsi. Czyli powtórzenie tego, co stało się w NFL po 2003, gdy wymyślono zasadę. Znaczący wzrost trenerów BAME wśród trenerów najlepszej na świecie ligi futbolu amerykańskiego, których liczba nie spadła aż do dziś do poziomu sprzed „Rooney Rule”.

5bNk9kpTURBXy9lNzZjOGNhNDgzNGMxODc1MDhmYWFlMzQyOWE4MTI4ZC5wbmeSlQLNAyAAw8OVAgDNAyDDw4GhMQI-2

Wszystko to ładnie opakowane. No bo była okazja zwołać konferencję i raz jeszcze przekonać cały świat, że FA jak mało która organizacja wymierza wiele swoich dział w problem, na punkcie którego wielu w angielskiej piłce dostaje – wybaczcie dosadność – pierdolca. Rasizm.

Pamiętacie zajście między Luisem Suarezem a Patricem Evrą? Na pewno pamiętacie. Urugwajczyk miał wielokrotnie podczas meczu z Manchesterem United obrażać Francuza, odnosząc się do jego koloru skóry. FA wydała bardzo surowy wyrok – 40 tysięcy funtów kary i osiem meczów dyskwalifikacji, bazując jedynie na zeznaniach Evry. Wyrok popularny, bo Suarez miał za sobą historię boiskowych wybryków, a uniewinnienie go w sprawie o rasizm byłoby decyzją mocno niepopularną. Co z tego, że później specjaliści od czytania z ruchu warg, mając do dyspozycji obraz z 25 kamer, nie dostrzegli niczego, co można by podciągnąć pod rasizm. Że Evra wycofał zeznania, w których twierdził, że Suarez nazwał go „czarnuchem” („nigger”).

Choćby dlatego trudno podejść do „Rooney Rule” w angielskiej piłce z bezrefleksyjną aprobatą. Wyobraźmy sobie dwie całkiem realne sytuacje. Okoliczności dla pierwszej zresztą właśnie zaistniały.

Sytuacja 1 (przykład z Daily Mail, cytuję za dziennikiem):

Stoke zwalnia Marka Hughesa po porażce z Coventry w FA Cup, będąc na 18. miejscu w tabeli i wygrywając tylko dwa mecze od października (…).

Jeśli Stoke wie, kogo chce zatrudnić w jego miejsce – powiedzmy, że Martina O’Neilla – proces jego zatrudnienia będzie opóźniony przez konieczność przeprowadzenia rozmowy z kandydatem BAME, która de facto będzie bezwartościowa. Wręcz przeciwnie – może być antyproduktywna, jeśli i tak zapadła decyzja, kto ma być następcą Hughesa.

Powiedzmy bowiem, że Stoke zdecydowało się wziąć na rozmowę Keitha Curle’a z Carlisle, by „Rooney Rule” stało się zadość. Curle z pewnością byłby zainteresowany przejściem z League Two do Premier League i poprosiłby o zgodę na rozmowy. Co z kolei mogłoby wpłynąć szkodliwie na jego relacje z szefostwem i kibicami. Po co? Po to, żeby wziąć udział w rozmowie mającej na celu odznaczenie kwadracika przy „Rooney Rule”?

Sytuacja 2:

Gareth Southgate zawodzi podczas mundialu. Podejmuje złe decyzje, zostawia w domu czołowego strzelca ligi Raheema Sterlinga, zamiast tego decydując się na Androsa Townsenda. Anglicy przegrywają dwa pierwsze mecze w grupie i wylatują jeszcze przed fazą pucharową. FA zwalnia go i natychmiast szuka następcy.

Jako że musi na rozmowę zaprosić jednego menedżera o innym niż biały kolorze skóry, wybór pada na Chrisa Hughtona. Jednego z dwóch szkoleniowców trenujących obecnie w Football League, którzy spełniają wymogi formalne (obok Jimmy’ego Floyda Hasselbainka).

Czy w świecie bez „Rooney Rule” Hughton mógłby być jednym z kandydatów? Spokojnie utrzymał Brighton w Premier League, wcześniej awansował w naprawdę dobrym stylu, więc pewnie tak. Ale nie dowie się, czy został wyróżniony za swoją pracę, czy zaproszony na rozmowę tylko po to, by FA nie została posądzona o hipokryzję przy wprowadzaniu zasady promującej szkoleniowców BAME.

***

W sytuacji numer dwa Hughton nie przekona się, czy został doceniony za pracę, czy wybrany wyłącznie z powodu koloru skóry. I tak samo wielu innych szkoleniowców zaproszonych na rozmowę o pracę, ba – zatrudnionych, nie będzie miało pojęcia, czy prezesi zdecydowali się na to ze względu na ich umiejętności, czy może ze względu na strach przed publicznym ostracyzmem. Raz czy drugi może i odrzucenie czarnoskórego menedżera przejdzie. Ale trzy, cztery, pięć zmian szkoleniowców bez udziału takowego? Spytajcie Luisa Suareza, czy łatwo odkleić łatkę rasisty, nawet jeśli nie została ona do końca słusznie przyklejona.

Do wczoraj wszystko było jasne. Chris Hughton zbiera pochwały w Brighton i ma widoki na zatrudnienie w mocniejszym klubie, bo wykonuje świetną robotę, a taki John Barnes nie potrafi znaleźć pracy, bo w ostatniej – jako menedżer Tranmere – przegrał 8 z 12 meczów. Keith Curle jest w Carlisle już czwarty sezon, bo docenia się jego zaangażowanie, a Paul Ince od czterech lat pozostaje bezrobotny, bo dawał ciała i w Blackburn, i w Notts County, i w Blackpool. Wprowadzenie „Rooney Rule” nie sprawi, że pracodawcy będą się zabijać o Barnesa czy Ince’a, brak „Rooney Rule” nie przeszkodził Hughtonowi i Curle’owi pracować przez kilka lat w jednym klubie i cieszyć się tam ogromnym szacunkiem. Tylko ktoś kompletnie oderwany od rzeczywistości mógłby uznać, że jakikolwiek prezes na świecie, mając wśród kandydatur na stanowisko trenera jedną, zdecydowanie się wybijającą, odrzuciłby ją ze względu na kolor skóry kandydata.

***

Swoją drogą pomiędzy 2012 a 2016 na 22 trenerów zatrudnionych w NFL, proporcje białych do pozostałych wyniosły 21:1, dokładnie tak, jak pomiędzy 1997-2001, na dwa lata przed wprowadzeniem „Rooney Rule”. Co już samo w sobie nakazuje podać w wątpliwość jej skuteczność.

***

Dlatego moim zdaniem najrozsądniej całe to potężne zamieszanie podsumował Carlton Palmer, była gwiazda Leeds United i Sheffield Wednesday. Co znamienne – piłkarz o czarnym kolorze skóry.

– Najlepszym sposobem na pokonanie rasizmu jest po prostu bycie najlepszym.

SZYMON PODSTUFKA

***

Poprzednie odcinki „Angielskiej Roboty”:

1: Nie płacili za mistrzostwo. Płacili za marzenia. Niemożliwa wędrówka Rovers

2: Nierówna walka z wieżami. Kulisy polskiej sceny Fantasy Premier League

3: Heavymetalowe Terriery. Sztuka przetrwania według Davida Wagnera

4: O wielkości, która nie nadeszła. Utracona radość życia Frana Meridy

5: Baranki na rzeź. Anglicy też mieli swoje Benevento

6: Wygodna pamięć wybiórcza

7: Największy wzlot i upadek w historii angielskiego futbolu. Niezwykła dekada Northampton

8: Guardiola – trener rozwijający

redakcja

Opublikowane 10.01.2018 16:00 przez

redakcja

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

Czego spodziewać się w nowym sezonie 1. ligi?

Pierwszoligowcy wracają do gry o ligowe punkty i awans do Ekstraklasy. Jak w sezonie 2021/2022 będzie wyglądało zaplecze najwyższej ligi w kraju? Czekają nas mecze z udziałem wielkich marek, klubów zasłużonych nie tylko dla 1. ligi, ale dla całej polskiej piłki. Czeka nas także debiut VAR-u, który ma sprawić, że rozgrywki będą wolne – przynajmniej […]
30.07.2021
Anglia
28.07.2021

W Europie stypa, ale Premier League bawi się po swojemu

Dysproporcja finansowa między Premier League a pozostałymi ligami w Europie istniała od dawna. Rów zaczęto kopać właściwie od 1992 roku, gdy rzeczona liga została utworzona. Musiało oczywiście upłynąć sporo czasu, zanim oczekiwane przez Anglików efekty zostały osiągnięte. Gdy to jednak nastąpiło, Premier League może bawić się po swojemu, podczas gdy w całej Europie trwa stypa […]
28.07.2021
Anglia
27.07.2021

Witajcie w Derby County, krainie absurdów

Na froncie stadionu Pride Park umieszczono gigantyczną grafikę przedstawiającą kilku piłkarzy Derby County oraz ich trenera – Phillipa Cocu. Obraz ten przetrwał zwolnienie Holendra, tymczasową robotę Wayne’a Rooneya, podpisanie stałej umowy z Rooneyem i kilka miesięcy pracy rzeczonego. Zdjęto go dopiero na koniec sezonu 2020/21. Witajcie w Derby County, krainie absurdów, krainie przeklętej. Gdy szeregi […]
27.07.2021
Weszło
26.07.2021

Everton chciał przebudowy, a ma kolejny kryzys

Jak najłatwiej określić Everton? Drużyna w ciągłej budowie. Od czasu odejścia Roberto Martineza żaden szkoleniowiec nie był w stanie zapewnić drużynie ciągłości. W ciągu ostatnich pięciu lat The Toffees prowadziło czterech trenerów – pięciu, jeśli już dodamy Rafę Beniteza. Teraz jednak Everton stoi przed znacznie większym kryzysem. Poza kwestiami stricte piłkarskimi doszły olbrzymie problemy poza […]
26.07.2021
Anglia
18.07.2021

Pożegnanie z Anglią. Giroud piłkarzem AC Milan i… dobrze

Zawsze. Od kiedy tylko Olivier Giroud trafił do Anglii i na stałe zagościł w reprezentacji Francji, musiał coś udowadniać. Jest jednak przypadkiem o tyle dla samego siebie niewdzięcznym, że ostatecznego przekonania niedowiarków chyba nie zdołał wypracować, a już przynajmniej nie za czasów swojej gry w Premier League. Teraz bowiem, kiedy doświadczony napastnik opuszcza Wyspy, niektórzy […]
18.07.2021
Anglia
16.07.2021

Włoska robota na angielskiej ziemi. Roberto Mancini w Manchesterze City

Zbyt wiele rzeczy łączy się ze sobą, by wszystko uznawać za dzieło przypadku. 11 maja 2013 roku, Roberto Mancini został ośmieszony na angielskiej ziemi. Jego Manchester City przegrał z Wigan Athletic w finale Pucharzu Anglii, a włoski szkoleniowiec opuszczał Wembley, szykując głowę na szafot. Osiem lat później wziął personalny odwet na Wyspiarzach.  Włoski szkoleniowiec odchodził […]
16.07.2021
Anglia
02.06.2021

Sergio Aguero w Barcelonie? Zmiennik dobry, na pierwszy skład za późno

Czy Manchester City będzie tęsknił za Sergio Aguero? Oczywiście, w końcu to ich najlepszy napastnik w historii. Tęsknota wyrażana jednak będzie wobec zawodnika sprzed kilku sezonów, nie tego, który zaliczył gorzkie rozstanie w przegranym finale Ligi Mistrzów. Do Barcelony odchodzi wciąż Sergio Aguero, lecz jest to cień dawnej argentyńskiej gwiazdy.  W ciągu niespełna tygodnia widzieliśmy […]
02.06.2021
Anglia
28.07.2021

W Europie stypa, ale Premier League bawi się po swojemu

Dysproporcja finansowa między Premier League a pozostałymi ligami w Europie istniała od dawna. Rów zaczęto kopać właściwie od 1992 roku, gdy rzeczona liga została utworzona. Musiało oczywiście upłynąć sporo czasu, zanim oczekiwane przez Anglików efekty zostały osiągnięte. Gdy to jednak nastąpiło, Premier League może bawić się po swojemu, podczas gdy w całej Europie trwa stypa […]
28.07.2021
Premier League
28.07.2021

Manchester City za wszelką cenę nie chce ujawnić, w jaki sposób obchodzi prawo

30 czerwca, dzień po 1/8 finału Euro 2020. Anglia poprzedniej nocy pokonała Niemców 2:0, łamiąc jedną z klątw ichniejszego futbolu. Nic więc dziwnego, że ulice są puste. Puste są także sądy, a w szczególności te, do których dostęp mają tylko wybrańcy. W salach Sądu Najwyższego toczy się tego dnia prawnicza walka. Po jednej stronie Manchester […]
28.07.2021
Weszło
26.07.2021

Everton chciał przebudowy, a ma kolejny kryzys

Jak najłatwiej określić Everton? Drużyna w ciągłej budowie. Od czasu odejścia Roberto Martineza żaden szkoleniowiec nie był w stanie zapewnić drużynie ciągłości. W ciągu ostatnich pięciu lat The Toffees prowadziło czterech trenerów – pięciu, jeśli już dodamy Rafę Beniteza. Teraz jednak Everton stoi przed znacznie większym kryzysem. Poza kwestiami stricte piłkarskimi doszły olbrzymie problemy poza […]
26.07.2021
Premier League
24.07.2021

Solskjaer na dłużej w Manchesterze United. Czy to dobry pomysł?

Wolny jest Ernesto Valverde, Antonio Conte, Zinedine Zidane. Każdy z nich może śmiało aspirować do pracy w czołowym klubie na świecie. Za każdym razem, gdy jakaś drużyna ma kłopoty, zachodzi konieczność wymiany szkoleniowca, pojawia się nazwisko jednego, albo i całej tej trójki. Niektórzy mogli liczyć na to, że usłyszymy o nich w kontekście Manchesteru United. […]
24.07.2021
Anglia
18.07.2021

Pożegnanie z Anglią. Giroud piłkarzem AC Milan i… dobrze

Zawsze. Od kiedy tylko Olivier Giroud trafił do Anglii i na stałe zagościł w reprezentacji Francji, musiał coś udowadniać. Jest jednak przypadkiem o tyle dla samego siebie niewdzięcznym, że ostatecznego przekonania niedowiarków chyba nie zdołał wypracować, a już przynajmniej nie za czasów swojej gry w Premier League. Teraz bowiem, kiedy doświadczony napastnik opuszcza Wyspy, niektórzy […]
18.07.2021
Anglia
16.07.2021

Włoska robota na angielskiej ziemi. Roberto Mancini w Manchesterze City

Zbyt wiele rzeczy łączy się ze sobą, by wszystko uznawać za dzieło przypadku. 11 maja 2013 roku, Roberto Mancini został ośmieszony na angielskiej ziemi. Jego Manchester City przegrał z Wigan Athletic w finale Pucharzu Anglii, a włoski szkoleniowiec opuszczał Wembley, szykując głowę na szafot. Osiem lat później wziął personalny odwet na Wyspiarzach.  Włoski szkoleniowiec odchodził […]
16.07.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
Brama dnia
30.07.2021

Baszczyński z Omonią czy Sobczak z Lechem? | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” bez większych problemów zatriumfował Paweł Golański. Dzisiaj w szranki stają natomiast Marcin Baszczyński i Paweł Sobczak. Zapraszamy do głosowania wraz z naszymi partnerami z Gatigo. MARCIN BASZCZYŃSKI VS OMONIA (30.07.2003) Marcin Baszczyński nie był łowcą goli, do siatki trafiał rzadko, ale 18 lat temu w starciu z Omonią Nikozja ukąsił w […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Co sąsiad, eurowpierdol? Klęska Białorusi i inne rankingowe smaczki

Tym razem to nie my zostaliśmy pośmiewiskiem Europy. Białorusini wypadli z pucharów jeszcze w lipcu, w dodatku z wykopem, przegrywając wszystkie swoje dwumecze przy pierwszym podejściu. To trzeci fatalny sezon Białorusi, widać jak im brakuje konia pociągowego w postaci mocnego BATE. My możemy żałować odpadnięcia Pogoni, pogubionych punktów rankingowych Śląska czy Rakowa, ale w rankingu […]
30.07.2021
NBA
30.07.2021

10 najlepszych silnych skrzydłowych w historii NBA

Nieustraszony Charles Barkley. Subtelny Dirk Nowitzki, charyzmatyczny Kevin Garnett, błyskotliwy Kevin McHale, legendarny Bob Pettit. Przed wami kolejny odcinek naszego mini-cyklu rankingów, w ramach którego wybieramy 50 najlepszych koszykarzy w historii z podziałem na pozycję. Dzisiaj przedstawiamy wam 10 najwybitniejszych silnych skrzydłowych wszech czasów. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, słówko o wczorajszym głosowaniu. My […]
30.07.2021
Liczba komentarzy: 38
Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MisiekChytrusek
MisiekChytrusek (@misiekchytrusek)
3 lat temu

Bardzo fajna ciekawostka, i mimo że interesuję się ligą angielską, nie wiedziałem o niej. Takie działania zdecydowanie nie pomagają w szerzeniu równości rasowej, a wręcz przeciwnie, ośmieszają je

Wyrzysk
Wyrzysk (@wyrzysk)
3 lat temu

Podobnie jak w przypadku parytetu jest to głupota, bo równie dobrze można wymagać przesłuchania kogoś poniżej 160 cm wzrostu, koniecznie kogoś z wąsem, jednego muzułmanina, kobiety oraz gościa poniżej 35 roku życia. Bzdura.

Bodzio71
Bodzio71 (@bogdanmazur)
3 lat temu
Reply to  Wyrzysk

za dwa lata bedzie kobieta za trzy muzeomanin bo inaczej rasizm

Abominator
Abominator (@abominator)
3 lat temu

Czas na parytet białych w sportach biegowych. Czarni rasiści uzurpują sobie prawo do wygrywania. W finale 100m w IO Rio 2016 stosunek czarnych do WAME (White, Asian, and minority ethnic) wyniósł 8:0!

SmyQ
SmyQ (@smyq)
3 lat temu

Tu już po prostu szkoda słów.

Malachitowy Amulet
Malachitowy Amulet (@k)
3 lat temu

Absurd. Niedługo trzeba będzie zaprosić na rozmowę, conajmniej jedną kobietę. W ramach zasady ,,Szczuka Rule”.

Wicher
Wicher (@wicher)
3 lat temu

Nie zaprosić a zatrudnić.

Żak Bonatafit - imigrant z Nigerii
Żak Bonatafit - imigrant z Nigerii (@lochu13)
3 lat temu

Jakbym był czarnoskory to zrobiłbym uprawnienia trenerskie tylko dlatego by być „trenerem na na rozmowę kwalifikacyjną”.
-Halo tutaj Leeds United, zwolnilismy trenera Ale wiemy kogo chcemy zatrudnic
– rozumiem wsiadam w auto za 2 h będę. Ryczałtowy biorę 3 tyś funtów
– ok

Bodzio71
Bodzio71 (@bogdanmazur)
3 lat temu

plus 100 funtow za km 😀

PaQ
PaQ (@paq)
3 lat temu

Rzeczywiście dla niektórych to będzie niezły pomysł na życie.
A tak w ogóle to jak udokumentować przeprowadzenie rozmowy z reprezentantem „BAME”? Będą musieli stworzyć jakąś krajową bazę osób kwalifikujących się do tej grupy. Bo jak inaczej określić czy ktoś kto miał pradziadka Latynosa należy do „BAME”? A może w klubach otrzymają takie wzorniki (jak przy wyborze kolorów farb) do porównywania odcieni skóry…
Jednym słowem: absurd

Thomas von Danzig
Thomas von Danzig (@thomas-von-danzig)
3 lat temu

Aha. I nic na temat, że do bardzo dziwne, że w kraju ze spora liczba mieszkańców z inną niż biała skórze, w lidze gdzie jest mnóstwo byłych świetnych zawodników pochodzących z mniejszości etnicznych – mamy 97% białych trenerów w 3 LIGACH? Nooo, to nie jest podejrzane. Nic a nic…

Xmas
Xmas (@xmas)
3 lat temu

Co to zmienia? Może są mniej inteligentni? Można to zjawisko eliminować w różny sposób, ale tak idiotyczny przepis nic nie zmieni. Odbędzie się rozmowa bo musi, ale każdy z góry będzie wiedział co i jak. Jeden ustrój już chciał na siłę wszystko równać. 97 %, może dlatego, że ten kraj założyli biali i póki co to ta grupa ma się tam lepiej, oczywiście są wyjątki, ale oni wcześniej zaczęli od obcokrajowców i są w lepszej pozycji na ten moment.
Zanim przebije się 2/3 pokolenie cudzoziemców to minie troche czasu, ale zmieniać coś na siłe heh

Grt
Grt (@grt)
3 lat temu

Sam z siebie jesteś taki głupi? Może jeszcze niech narzucą zasadę, że w każdym meczu na boisku musi przebywać minimum 3 czarnych, 1 żółtek i 1 głuchy, bo inaczej to dyskryminacja…

megozn1k
megozn1k (@megozn1k)
3 lat temu

A co w tym podejrzanego? Jak przeciętny Biały wolniej biega od Czarnego, tak przeciętny Czarny wolniej myśli od Białego. Wystarczy również popatrzeć na procentową podaż trenerów z odpowiednim wykształceniem i podejrzewam, że ten stosunek jest adekwatny do otaczającej nas rzeczywistości. Nie uważam, że ludzie powinni być sądzeni ze względu na kolor skóry, bo każdy człowiek jest inny i trafią się Czarni z doktoratem, jak i Czarni co biegają jakby ciągnęli wózek z węglem. Za to jestem przeciwny jakimś śmiesznym zarządzeniom z góry. Kluby mają prawo zatrudniać kogo chcą bez organizowania jakichś śmiesznych plebiscytów.

madoo
madoo (@madoo)
3 lat temu

Oczywiście, że to dziwne. Niestety wnioski jakie powinno się z tego wyciągnąć, są zupełnie odmienne do tych, które sugerujesz 🙂
W artykule wymieniono siedmiu trenerów BAME, pięciu pracujących i dwóch niemogących znaleźć zatrudnienia. Wśród pracujących jest jeden latynos (Nuno), trzech „mieszanych” i jeden czarny. Ci którzy nie mogą znaleźć pracy (bo jak pokazują wyniki są za słabi) są czarni. Przypadek? 🙂
Problem jest wyimaginowany, po prostu biali lepiej nadają się do tej pracy, tak jak czarni są lepszymi biegaczami, czy koszykarzami. Nie ma tu rasizmu.

Wicher
Wicher (@wicher)
3 lat temu

Czy potrafisz wymienić jakiegokolwiek trenera z tzw. BAME, który odniósł jakiś sukces? Ja jakoś sobie nie przypominam. Jeśli nie to chyba to nie jest podejrzane, że ktoś nie przebił się nie tylko w Anglii, ale także w innych ligach.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  Wicher

Treść usunięta

Wicher
Wicher (@wicher)
3 lat temu

W chwili pisania tamtego posta przyszedł mi do głowy tylko Rijkaard kiedy prowadził Barcelonę. Racja mieliśmy tez Seedorfa w Milanie. Z Anglii nie kojarzę nikogo., a już widzę jak ktoś się zabija o Rijkaarda czy Seedorfa…

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi (@zenek_ze_wsi)
3 lat temu

Przecież ta zasada to rasizm w czystej postaci. Może dlatego jest Brexit, bo w UE rasizm jest niedopuszczalny.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  zenek_ze_wsi

Treść usunięta

zamocny
zamocny (@zamocny)
3 lat temu

no to mam pytanie jak udowodnic, ze ktos nie jest murzynem, azjata albo innym mieszancem. skoro wszyscy pochodzimy z afryki i wg badan antropologicznych bialy kolor skory wyewoluowal dopiero pare tysiecy lat temu to dlaczego mamy sie ograniczac tylko do tego wyroznika? poza tym to strasznie glupie, bo np ten rzeczony hughton ma matke irlandke, wiec jest w „polowie” bialy. od jakiej domieszki krwi mozna kogos zaklasyfikowac do danej rasy? z reszta apropos rasy to podobno cos takiego nie istnieje, a jesli ktos mial kilka pokolen temu przodka gdzies na innym kontynencie to juz moze nie byc po tym zadnego sladu w jego fenotypie. jak widac karuzela spierdolenia zachodnich spoleczenstw kreci sie i nie chce przestac…

Rudy z UE
Rudy z UE (@rudy-z-ue)
3 lat temu

w angli od jedzenia fasoli im juz totalnie odjebalo, kiedys mieli dobra lige, swego czasu najlepsza, a teraz zjazd w dół niczym emmanuel eboue

GryfusPL
GryfusPL (@gryfuspl)
3 lat temu

U nas funkcjonowało coś podobnego, choć bez związku z rasizmem.

Otóż pewnego razu w urzędzie pracy jeden z I-ligowych wówczas klubów wystawił ogłoszenie, w którym poszukiwał… piłkarza na pełen etat (!). Były podane warunki, oczekiwane kwalifikacje i zarobki.

Absurd? Owszem. Widząc to śmiałem się z tego, zachodząc w głowę o co im chodzi.

Jak się popytałem, to okazało się, że ów klub chciał zatrudnić piłkarza zagranicznego i załatwić mu pozwolenie na pracę w Polsce. A nasze przepisy nakazywały, żeby pracodawca udowodnił, iż żaden obywatel Polski nie chce się podjąć danej pracy, dopiero wtedy wyda pozwolenie na pracę obcokrajowcowi.

Dlatego kluby wysyłały odpowiednio stworzone oferty do urzędu pracy (żeby przypadkiem nikt przypadkowy się nie załapał), a cała transakcja przeciągała się w czasie. A wszystko po to by zrobić dobrze jakimś urzędasom.

Było to kilka lat temu. Nie wiem, czy jeszcze te przepisy funkcjonują, czy może je zmienili.

orangensaft
orangensaft (@orangensaft)
3 lat temu

Czemu ta zasada tyczy się też Londynu w którym biali są mniejszością?

marcinw13
marcinw13 (@marcinw13)
3 lat temu

Przenosząc to na grunt naszej ligi zasada Idiot-rule stanowiłaby, że trzeba odbyć rozmowę kwalifikacyjną na prezesa klubu z co najmniej jednym człowiekiem chorym na autyzm. Jeśli idzie o trenerów trzeba odbyć rozmowę kwalifikacyjną z co najmniej jednym człowiekiem o nazwisku Smuda.

A tak poważnie, rzeczywistość sportowa (i nie tylko sportowa) na zachodzie Europy robi się coraz bardziej groteskowa a zasada Rooney-rule jest niemal tak kretyńska jak finansowe „fair play”.

Nie jestem rasistą, średnio mnie interesuje kto ma jaki kolor skóry i czy je robaki na śniadanie. Ja po prostu nie lubię idiotów, a głupota będąca ich domeną nie rozróżnia ani koloru skóry, ani płci. Co nie zmienia faktu, że ktoś w końcu mógłby przyjąć do wiadomości, że biali są cwańsi od czarnych, biali są lepiej zorganizowani od czarnych. Czarni szybciej biegają, wyżej skaczą, mają większe ziutki. Ale to, co się dzieje w Afryce dość jasno pokazuje, że są od białych po prostu głupsi. To może tłumaczyć czemu niekoniecznie nadają się na funkcje kierownicze w angielskich klubach.

Równie dobrze można krzyczeć, że dyskryminujemy ameby, bo nie dopuszczamy ich do życia publicznego ze względu na rozmiar, brak odpowiedniego intelektu oraz brak nóg. Nie sądziłem, że dożyję tak chorych czasów. 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

adrian92
adrian92 (@adrian92)
3 lat temu

Jeżeli już chcą by te dysproporcje zmieniły się na korzyść ludzi o innych kolorach skóry to powinni pomóc zdobyć takim ludziom odpowiednią wiedzę by dorównali białym, np poprzez dofinansowanie stypendiów czy kursów licencyjnych, a nie odgórne nakazy/zakazy. A tak robi się głupi przepis, i to do tego pod grupę która w trenerce faktycznie jest nieliczna- po prostu mało który były piłkarz pochodzenia afrykańskiego pcha się potem w trenerkę, w przeciwieństwie do rdzennych Europejczyków.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  adrian92

Treść usunięta

pel1906
pel1906 (@pel1906)
3 lat temu

Niech przyjmą , za 5 lat będą debatować czy 1 z kandydatów trans ma być , zwinny cygan , albo uśmiechnięty niski meksykaniec z rudymi wąsami ….

Forbrich-Barber
Forbrich-Barber (@waloos)
3 lat temu

Nigdy nie zrozumiem dlaczego coś co nazywamy „mniejszością” jest wkurwione o to, że w próbce 50 osób, stanowi tylko kilka procent. Przecież to wynika z nazwy!
Odwrócony rasizm to dziś mechanizm autodestrukcyjny – a środowiska postępowe coraz mocniej przestawiają granice w wymyślaniu kolejnych bzdurnych rzeczy.

Wróżka Weszława
Wróżka Weszława (@thewhitestar)
3 lat temu

A w redakcji weszło ani jednego murzyna… Przypadek? Stanowski, ty rasisto!

skurminator
skurminator (@skurminator)
3 lat temu

Niestety zasada ta jest praktycznie nieodwołalna. Przecież lewactwo i czarnoskórzy przy każdej próbie zmian na niekorzyść BAME będą protestować.

qdlaty81
qdlaty81 (@qdlaty81)
3 lat temu

Nie widziałem kobiety sędziego w Anglii…
Szowinizmem mi to pachnie…

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
3 lat temu
Reply to  qdlaty81

Ostatnio biegała na linii w jakimś meczu pucharu Anglii. Chyba Nottingham-Arsenal, ale pewny nie jestem.

PhoenixLk
PhoenixLk (@phoenixlk)
3 lat temu

jakie wymagania będzie musiał spełniać nowy selekcjoner Anglii?
Podstawowe (RÓWNORZĘDNE!!):
– kolor skóry inny od białego
– trans (by spełniać warunek parytetu)
– obrzezany muzułmanin (wiadomo – obie religie muszą zostać uwzględnione)
Wymagania dodatkowe:
– znajomość angielskiego
– doświadczenie w pracy trenerskiej lub równorzędnej

Mam nadzieję, że uwzględniłem wszystkie mniejszości…

Jan Serce
Jan Serce (@janserce)
3 lat temu

No to dla zrytej poprawności politycznej powinni wprowadzić przepisy z rugby z RPA, gdzie na 15 graczy na boisku musi przebywać przynajmniej trzech czarnych (może liczba się zwiększyła ostatnio). Nawet jeśli się słabsi od innych na tej pozycji, mają grać. Jeśli ma nastąpić zmiana to tylko na czarnego. Jeśli na lawie nie ma czarnego, to gra aż wyeliminuje go uraz.

Na pewno dotyczy to ligi ale nie mam pewności czy przypadkiem również nie reprezentacji.

PaQ
PaQ (@paq)
3 lat temu

To się teraz Ince, Hughton i inni BAME najeżdzą…
Niestety już od dawna wszystko zmierza w tym idiotycznym kierunku… Ciekawe, czy za kilkaset lat BAME stworzą podobne ułatwienia dla będących w mniejszości białych?

Olala
Olala (@olala)
3 lat temu

Czekam kiedy w NBA zrobią to samo na korzyść białych. Dwóch białych w każdej pierwszej piątce…

Suche Info
30.07.2021

Witamy panie Pereira, żegnamy panie Pereira?

Boże Święty, panie Joelu, cóż pan najlepszego nawywijał. Jesteśmy w stanie zrozumieć – nie taki był plan, nie chodziło w tym wyskoku o to, by kopnąć w twarz rywala. Jesteśmy w stanie zrozumieć – to najgorzej wygląda na stop klatce, w rzeczywistości Pereira jest tylko rzeźnikiem, a nie bandytą. Ale kurczę, te protesty po otrzymaniu […]
30.07.2021
1 liga
30.07.2021

ŁKS w swoim stylu – przeważał, ale punkty pogubił

Nie zawiodło nas dzisiejsze starcie dwóch ekip, które w ubiegłym sezonie poległy w barażach o awans do Ekstraklasy. GKS Tychy podzielił się punktami z ŁKS-em Łódź po naprawdę niezłym widowisku. Łodzianie zagrali w swoim starym, (nie)dobrym stylu – długo dominowali i wyszli za zasłużone prowadzenie, lecz ostatecznie pozwolili rywalom wyrównać po błędzie bramkarza. Klasyka gatunku. […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Oficjalnie: Lukas Podolski debiutuje w Ekstraklasie!

Nadeszła wiekopomna chwila – Lukas Podolski po raz pierwszy pojawił się na boiskach Ekstraklasy! W poprzednim spotkaniu w Szczecinie były zawodnik reprezentacji Niemiec znalazł się poza kadrą meczową, ale trener Górnika Zabrze, Jan Urban, podjął decyzję, że w starciu z Lechem Poznań znajdzie się na ławce rezerwowych. Zastanawialiśmy się, czy wejdzie w końcówce rywalizacji, a […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Żuraw: – Nie zachłystujemy się tym zwycięstwem

Szkoleniowiec „Miedziowych” na pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał zadowolenia po wygranym 3:1 spotkaniu z Górnikiem Łęczna. Jednak tonował optymistyczne nastroje. Podkreślił, że jego zespół czeka jeszcze wiele pracy nad poprawą różnych elementów. Stwierdził też, że czasem szanse gry powinni otrzymać zdolni zawodnicy z klubowej akademii i będzie to dla niego priorytet. – Mieliśmy mało czasu: […]
30.07.2021
Ekstraklasa
30.07.2021

Szysz i Żivec odpalili petardy, w Lubinie uniknęli pożaru

Zagłębie Lubin po 0:3 w Krakowie musiało się spiąć z Górnikiem Łęczna, żeby już na samym początku się nie zakopać i nie wprowadzić nerwowej atmosfery do szatni. To się udało. Dzięki pięknym bramkom Patryka Szysza i Saszy Żivca „Miedziowi” pokonali beniaminka. Dariusz Żuraw ma przynajmniej tydzień spokoju. Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna: błędy Janusza Gola […]
30.07.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

A może naprawdę potrafią uderzyć?

Oglądamy sobie Ekstraklasę w tym sezonie, oglądamy, i tempo – uczciwie mówiąc – jest różne. W jednym meczu lepsze, w innym gorsze, generalnie takie jak zwykle. Ale są i rażące odchylenia od normy w innych aspektach. Bo liczba pięknych bramek, która już zdążyła paść… Spokojnie mogłaby obsadzić jakąś słabszą rundę. No i jest jeszcze kwestia […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Miedź gromi na inaugurację 1. ligi

Wystartowały rozgrywki zaplecza Ekstraklasy i już w pierwszym spotkaniu kibice zebrani na stadionie w Opolu obejrzeli aż 5 bramek. Sęk w tym, że musieli głównie oglądać popisy rywala, który pokonał miejscową Odrę aż 4:1. Tym samym bardzo udany debiut na ławce trenerskiej Miedzi Legnica zaliczył Wojciech Łobodziński.   W pierwszym z trzech dzisiejszych meczów 1. ligi […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Składy na mecz Górnik Zabrze – Lech Poznań. Lukas Podolski w kadrze meczowej

– Lukas Podolski trenuje z nami już dwa tygodnie, ale jego przygotowanie nie wskazuje na to, by mógł zagrać w Ekstraklasie już teraz. On doskonale wie, że to jeszcze nie ten moment. Bardzo chce się pokazać z dobrej strony i wystąpić, ale stanie się to wtedy, kiedy będzie w pełni gotów – przyznał szkoleniowiec po […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kolejny piękny gol Zagłębia! [WIDEO]

Czy konfrontacja Zagłębia Lubin i Górnika Łęczna jest jakimś wybitnym widowiskiem? No nie. Ale na urodę bramek zdecydowanie nie możemy narzekać. W pierwszej połowie świetnym uderzeniem popisał się Patryk Szysz, a po przerwie przepięknym uderzeniem z dystansu uraczył nas Sasa Zivec. Zanotował chyba nawet ładniejsze trafienie niż kolega. Ależ przylutował!  Bramkarz Górnika Łęczna, Maciej Gostomski, […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Ben White w Arsenalu

Ben White dołącza do Arsenalu. 23-letni obrońca jest postrzegany za jednego z najbardziej perspektywicznych defensorów Premier League, za nim zresztą już pierwsze reprezentacyjne przygody. Do tej pory White grał w Brighton, wcześniej dołożył solidną cegiełkę do awansu Leeds United podczas sezonu 2019/20 w Championship.  Arsenal idzie dawno obraną ścieżką, choć jednocześnie trzeba przyznać – od […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Szysz znów czaruje! [WIDEO]

Ma talent do strzelania pięknych goli. Można już chyba tak napisać, czy będzie to trochę jak ze słynnymi zawodnikami, którzy „potrafią uderzyć z dystansu”? Jakkolwiek zdecydujemy – Patryk Szysz już po raz drugi w ostatnich miesiącach absolutnie oczarował nas swoim trafieniem. Przewrotka była bardziej efektowna, to prawda, ale z drugiej strony – dzisiejszą bramkę wypracował […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Superliga kontratakuje!

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ma zbadać skargę Superligi na działania UEFA wobec klubów-założycieli projektu. Dzisiaj Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus wydały wspólne oświadczenie, w którym wyrażają zadowolenie z ostatnich decyzji hiszpańskiego sądu, który do tej pory zajmował się sprawą. Odrzucona została skarga UEFA, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez europejskie trybunały UEFA ma zaprzestać […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

PS: Legia rozważa Moritza Leitnera jako zastępcę Kapustki

– Legia Warszawa szuka zawodnika, który zastąpiłby kontuzjowanego Bartosza Kapustkę. I niewykluczone, że znalazła. Tym zawodnikiem może być Moritz Leitner – poinformował dzisiaj Przegląd Sportowy. Na razie nawet sam Przegląd pisze o sprawie z dużym dystansem, więc zapewne dość odległa jest finalizacja tej transakcji, ale sam fakt, że właśnie Leitner znalazł się na celowniku warszawskiego […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Stan Igrzysk. Zobacz podsumowanie kolejnego dnia zmagań!

Rekord Europy polskiej sztafety mieszanej.  Pewna wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Sensacyjna porażka Novaka Djokovicia. Sporo działo się dziś na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z udziałem naszych sportowców i nie tylko, więc pora to wszystko podsumować. Zapraszają Wojciech Piela, Kacper Marciniak, Szymon Szczepanik i Piotr Chłystek z Przeglądu Sportowego. Zapraszamy!  fot. Newspix
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Kadra w listopadzie pozostanie na Narodowym

Wreszcie. Wśród rozlicznych sygnałów powrotu do pełnej normalności po szalonym okresie pandemii – ten wydaje się dość symboliczny. Dziś UEFA podała lokalizacje listopadowych meczów reprezentacji Polski podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w 2022 roku. Mimo pewnych obaw – jako stadion gospodarzy w meczu Polski z Węgrami figuruje PGE Stadion Narodowy w Warszawie.  Już wcześniej kadra […]
30.07.2021
Weszło
30.07.2021

Mistrz Polski nie może się zadowolić pucharem pasztetowej

Legia Warszawa w końcu awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów, ale jak to kiedyś zostało mądrze napisane – jeszcze nie czas na lizanie się po fiutach. Ja rozumiem, że widok Legii na jesień w Europie jest cholernie rzadki, natomiast to wciąż tylko puchar pasztetowej. Mistrza Polski nie ma prawa się tym zadowolić. I z tego […]
30.07.2021
Suche Info
30.07.2021

Rashford przejdzie operację

Marcus Rashford podda się operacji barku. Taką informację przekazał Manchester United. Co oczywiste, piłkarza czeka przerwa w treningach i meczach. Rashford z tym urazem barku mierzy się od dłuższego czasu, grał mimo tego, ale wiecznie taka sytuacja trwać nie mogła. Dlatego zawodnika czeka operacja. United napisali w oświadczeniu: – Po konsultacji między Marcusem, menedżerem, a […]
30.07.2021