post

Opublikowane 20.12.2017 16:37 przez

Rafal Bienkowski

Kiedy po przerżniętych mistrzostwach Europy Michał Kubiak powiedział publicznie, że liga „jest w czterech literach”, jedni uznali to za zwykłe wylewanie żółci po porażce, ale drudzy przyznali, że chłop może mieć trochę racji. PlusLiga to wciąż dobre granie, ale coraz częstsze są jednak opinie, że tłuste lata już się dla niej skończyły. Zakończone właśnie Klubowe Mistrzostwa Świata w Polsce to dobry moment, żeby popytać o diagnozę.

Zacznijmy od faktów. Pięć meczów, pięć porażek, tylko dwa urwane sety – taki był bilans polskich zespołów w Klubowych Mistrzostwach Świata w meczach z drużynami z Rosji, Włoch i Brazylii, czyli przedstawicielami na dziś zdecydowanie najlepszych siatkarskich lig świata. Oprócz grupowego spotkania ZAKSY Kędzierzyn-Koźle z Cucine Lube Civitanova (2:3), pozostałe porażki, oprócz kilku setów, były gładziutkie.

Plan minimum (maksimum?), czyli wejście jednej drużyny do półfinału, został wykonany. PGE Skra Bełchatów miała nieco więcej szczęścia w losowaniu, z potęg trafiła tylko na Zenit Kazań i znalazła się w czwórce. Mówiąc inaczej, co mieliśmy niemal na pewno wygrać, wygraliśmy, a co mieliśmy niemal na pewno przegrać, przegraliśmy. Trudno było więc czuć jakiś wielki niedosyt. Po prostu takie jest dzisiaj nasze miejsce: bijemy solidnych i dobrych, jesteśmy obijani przez najlepszych.

Na pewno martwiły już jednak rozmiary niektórych porażek. Skra w półfinale przeciwko Lube i w meczu o brąz z Sadą Cruzeiro nie ugrała nawet seta, a w tym drugim meczu w żadnej partii nie dobiła do dwudziestu punktów. Nie pomogły nawet ściany.

Grzyb: Mamy tylko cztery gwiazdy  

Ale faktem jest również to, że każdy z tych zespołów ma pewnie pięciokrotnie większy budżet od naszych drużyn. Podejrzewam, że jeden zawodnik Kazania zarabia tyle, ile prawie wszyscy zawodnicy ZAKSY. Oczywiście przesadą będzie stwierdzenie, że tylko i wyłącznie pieniądze dają zwycięstwa, ale jednak mając takich zawodników jak Wilfredo Leon, Maksim Michajłow czy Osmany Juantorena, można więcej – mówi w rozmowie z Weszło Sebastian Świderski, prezes klubu z Kędzierzyna.

Nasze drużyny zagrały na swoim aktualnie najwyższym poziomie. Po prostu ze względu na budżety, mają tylko kilku zawodników o statusie gwiazd: ZAKSA ma Toniuttiego i Deroo, a Skra Lisinaca i Wlazłego. Tyle. Gdzie w zagranicznych zespołach aż roi się od świetnych graczy – dodaje Andrzej Grzyb, jeden z najbardziej znanych menadżerów siatkarskich, dbający m.in. o interesy Leona.

Nie można też zapominać o innej kwestii. Gdybyśmy nie potrafili załatwić sobie organizacji imprezy (za rok KMŚ także odbędą się u nas), polskie zespoły prawdopodobnie nie brałyby udziału w tej zabawie. W ostatnich czterech edycjach rozgrywanych w Brazylii przecież nas nie było.

Wiele mówią też wyniki naszych ekip w ostatnich edycjach Ligi Mistrzów. Przedstawiciel PlusLigi po raz ostatni sportowo awansował do Final Four w sezonie 2014/2015 (druga była wtedy Resovia, czwarta Skra). Rok później Rzeszowianie wprawdzie też się tam znaleźli, ale byli jednak organizatorami turnieju i nie musieli przebijać się przez fazę play-off. Z kolei w sezonie 2016/2017 ścianą nie do przeskoczenia okazała się już pierwsza runda play-off (TOP12). ZAKSĘ, Resovię i Skrę wykopali z rozgrywek rywale z Włoch i Rosji. Bolało.

Kiedy kończymy pisać ten tekst, Skra zbiera właśnie łomot na Syberii, przegrywając w trwającej edycji LM z Lokomotiwem Nowosybirsk 0:3 (18:25, 18:25, 19:25). Chociaż nie bez znaczenia było to, że grała bez Mariusza Wlazłego. Bardziej niż „Pieśń o małym rycerzu”, pasowałoby tam „… znowu w życiu mi nie wyszło” Budki Suflera.

A tak wygląda aktualny ranking lig europejskich, uwzględniający punkty zebrane w pucharach przez wszystkie kluby z danego kraju. Rosyjska Superliga i włoska Serie A1 odjechały nam już tak, że widzimy tylko kurz, po piętach depczą nam z kolei bogaci Turcy.

Zrzut ekranu 2017-12-19 o 19.43.17
Źródło: eurotopteams.com

„To tak jakbyśmy kopali się z koniem”

Trzeba o tym mówić wprost. Ostatnie europejskie rozgrywki pokazały siłę naszej ligi, a teraz jeszcze ją powiększyliśmy do szesnastu drużyn. To też nie podnosi poziomu rozgrywek, a wręcz przeciwnie. Nasza liga jest teraz naprawdę słaba. Siatkarsko jesteśmy bardzo daleko. Lepiej nie będzie, bo wszystkie gwiazdy, które były w lidze, odeszły. Nie dziwię się chłopakom, którzy opuścili nasz kraj. Przede wszystkim nie zarabiają takich pieniędzy, jakie by chcieli, a po drugie poziom PlusLigi nie gwarantuje im podniesienia swojego poziomu – wypalił po przegranych mistrzostwach Europy Michał Kubiak.

Oczywiście można dyskutować, czyli liga faktycznie zanotowała aż taki zjazd, jak mówi „Dziku”, ale faktem jest, że czołowe kluby PlusLigi przestały być konkurencyjne dla topowych ekip z Rosji i Włoch. Doskonale widać to po pensjach. Na liście – choć nieoficjalnej – najlepiej opłacanych graczy, nie ma żadnego występującego w Polsce.

Zrzut ekranu 2017-12-19 o 20.45.18Źródło: gazettereview.com

Naszych zespołów niemal na pewno nie ma też na początku drugiej dziesiątki, bo świetne kontrakty oferują również czołowe kluby chińskie i japońskie. Gdzie w plusligowych warunkach kominem płacowym wciąż są roczne kontrakty na poziomie 200-250 tys. euro. – Nie możemy informować o szczegółach, ale mogę powiedzieć, że żaden zawodnik nie zarabia u nas 200 tys. euro rocznie. Jedynie dwóch zbliża się do tej kwoty – powiedział nam działacz jednego z klubów „wielkiej czwórki”.

Nic więc dziwnego, że PlusLiga przestała już być celem, a stała się jedynie przystankiem do niego. Trampoliną do miejsca, gdzie naprawdę można sobie napchać kieszenie. Ostatni odpływ głośnych nazwisk był więc dla ligi ciosem. Do Turcji wyjechali Bartosz Kurek i Dawid Konarski, do Grecji Fabian Drzyzga, do Brazylii Marko Ivović i Nicolas Uriarte, do Włoch Thomas Jaeschke, do Japonii Gavin Schmitt, a do Chin John Perrin i Kevin Tillie. Przy czym wyjazd dwóch ostatnich odbył się w atmosferze skandalu. Menadżer Perrina i Tillie Georges Matijasević doprowadził do zerwania ich kontraktów w Rzeszowie i Jastrzębiu, bo miał już na stole o wiele grubsze umowy z ligi chińskiej. Tak właśnie odbywało się wyrywanie zębów trzonowych ligi.

Odpływ wielu bardzo dobrych zawodników kształtuje siłę ligi i sprawił, że jest ona trochę słabsza. Ale takie są prawa rynku. Jeśli do gracza zgłasza się klub i daje mu dwa razy więcej niż w Polsce, to trzeba to zaakceptować – twierdzi Świderski.

Dwie najlepsze obecnie polskie drużyny, czyli ZAKSA i Skra, chociaż są finansowane przez spółki Skarbu Państwa – Grupę Azoty i PGE – to nie na takim poziomie, który stwarzałby realną szansę na wygranie Ligi Mistrzów. Mało tego, władze klubu z Kędzierzyna jeszcze kilka miesięcy temu poważnie rozważały, czy w ogóle się do Champions League zgłaszać, bo po ostatnim sezonie trzeba było jeszcze do niej dołożyć (o ekonomicznym fenomenie tych rozgrywek pisaliśmy tutaj).

Nie mówiłbym jednak tutaj tylko o spółkach Skarbu Państwa, bo na przykład najmocniejsze kluby ligi włoskiej opierają się na prywatnych sponsorach, którzy są po prostu fanatykami siatkówki. Tak jest w Lube, Perugii czy Modenie, tam ludzie wykładają swoje prywatne pieniądze – mówi „Świder” i dodaje: – Chociaż jak wiadomo kij ma dwa końce i po drugiej stronie jest Rosja, gdzie sam Gazprom, czyli państwowa spółka, sponsoruje kilka klubów. My jesteśmy obecnie gdzieś pomiędzy jednym a drugim końcem tego kija.

Ryszard Bosek, mistrz olimpijski i świata, ekspert Polsatu: – Brakuje wielkich gwiazd, poziom sportowy chyba spadł, utalentowani młodzi zawodnicy dopiero w przyszłości mogą poprawić jakość ligi, ale mimo to rozgrywki dalej są ciekawe. Patrząc na średni poziom grania, wciąż widzę naszą ligę w granicach trzeciego miejsca w Europie. Finansowo trudno porównywać się do Rosjan czy Włochów, bo trzeba pamiętać, że Zenit czy Macerata nie są budowane na mistrzostwo kraju, tylko na wygrywanie Ligi Mistrzów. Kiedy zapytamy trenera Zenitu Kazań jaki ma budżet, a on odpowiada, że taki jaki potrzebuje, to jakbyśmy kopali się z koniem. Jeśli będzie trzeba zapłacić milion Leonowi, to on mu ten milion zapłaci. Gdzie u nas słysząc takie kwoty ludzie pukają się w głowę.

Szesnaście, a może… dziesięć?

Wciąż mieszane uczucia budzi również pomysł powiększenia ligi do szesnastu zespołów, który stał się faktem przed sezonem 2016/2017. Niektórzy także m.in. w tym upatrują ligowej zadyszki.

Od sezonu 2018/2019 skład ligi ma wprawdzie wrócić do czternastu drużyn, ale nie brakuje opinii, że w dzisiejszych realiach finansowych to i tak wciąż za dużo. W „14” wątpi Świderski, a Ryszard Bosek idzie nawet jeszcze krok dalej: – Jeżeli to naprawdę ma być elitarna liga, to muszą w niej grać zespoły płacące odpowiednie pieniądze, a z tym jest teraz problem. Moim zdaniem, obecnie najlepszym rozwiązaniem byłoby dziesięć zespołów.

Chociaż stanowiska są tutaj podzielone. Zdaniem Andrzeja Grzyba, poziom ligi w porównaniu do sezonów sprzed 2-3 lat zdecydowanie się obniżył, ale on akurat nie karci pomysłu poszerzenia rozgrywek.

W szesnastu zespołach ma szanse pokazać się wielu młodych, zdolnych zawodników. Podoba mi się też powrót do sytuacji, w której zespoły muszą walczyć o pozostanie w lidze oraz że w play-off gra aż sześć drużyn. Liga wymaga jednak minimalnych korekt. Mam tutaj na myśli na przykład różne ograniczenia dotyczące obcokrajowców. Przychodzi mi na myśl system turecki, gdzie za każdego kolejnego zagranicznego zawodnika są coraz większe opłaty. To wymusza na klubach zastanowienie się, czy chcą wydawać pieniądze na średnich i bardzo średnich zawodników zagranicznych. Szukałbym również jakiegoś rozwiązania nad premiowaniem drużyny, która wchodzi do PlusLigi. To luźne pomysły – proponuje menadżer.

Ale już Łukasz Kadziewicz w wywiadzie dla Weszło, którego udzielił po zakończeniu ubiegłego sezonu, nie zostawił na obecnym kształcie ligi suchej nitki.

Mamy za mały potencjał finansowy, żebyśmy mieli szesnaście drużyn. Mówię to oficjalnie. Sorry, ale poziom tej piętnastej i szesnastej drużyny nie zasługuje, żeby nazwać to PlusLigą. Kiedy ja zaczynałem poważne granie, to w lidze było dziesięć klubów, a w każdej po dwunastu zawodników. A dzisiaj jest szesnaście klubów po czternastu zawodników. Owszem, mamy zdolną młodzież, ale nie można zakłamywać rzeczywistości – twierdził były reprezentant Polski odnosząc się również do ligowych finansów. – Teraz trudniej jest przekonać wielkie gwiazdy do przyjazdu do Polski. Ale prawda jest też taka, że nie można mieć przez kilkanaście lat wyłącznie tendencji zwyżkowej. Nie da rady.

Niepokoją również luzy na trybunach. Jak alarmował w listopadzie „Przegląd Sportowy”, frekwencja w lidze zaczyna topnieć, dlatego PLPS próbuje to ratować wprowadzając przed startem sezonu eksperymentalny system kar i nagród. „Władze ligi wprowadziły limit widzów (1500 w PlusLidze). Jeśli klub go nie spełni, musi zapłacić 5 tys. zł kary. Pieniądze idą do wspólnego wora i po sezonie kluby mogące pochwalić się największą średnią frekwencją i największym wypełnieniem hali będą mogły liczyć na premie”.

Podsumowując, PlusLiga wciąż jest dobrze opakowana, nad wejściem do niej wciąż jeszcze wisi szyld „liga mistrzów świata”, tylko towar w środku nie jest już z najwyższej półki.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI   

Fot. 400mm.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Tenis
25.10.2021

Andy „Braveheart” Murray ograł Huberta Hurkacza w Vienna Open!

Hubert Hurkacz nie grał dziś z zaledwie sto pięćdziesiątym szóstym zawodnikiem rankingu ATP. Po drugiej stronie siatki nie biegała żadna przebrzmiała legenda, po której zostało wyłącznie nazwisko. Co to, to nie. To był – dosłownie i w przenośni – stary, dobry Andy Murray. Gość, który tak bardzo imponował walecznością, że gdyby Mel Gibson postanowił nakręcić […]
25.10.2021
Inne sporty
25.10.2021

Najbardziej oczekiwany powrót w NBA coraz bliżej. Jest tylko jeden Klay Thompson

Na parkiecie nie było go ponad dwa lata, ale czasu wcale nie marnował. Znajdował coraz to nowsze hobby: spędzał czas w łódce, którą nazywa Nordyckim Nożem, prowadził dziennik, grał w szachy i oczywiście odpoczywał ze swoim psem Rocco. Nie są to typowe rozrywki dla gwiazdy NBA, ale to cały Klay Thompson. Ten żyjący we własnym […]
25.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Formuła 1: Max Verstappen zaskoczył Hamiltona w USA

Wiele argumentów miał dzisiaj po swojej stronie Lewis Hamilton. Przede wszystkim – w Grand Prix USA od lat radził sobie świetnie. Podobnie jak jego zespół. Znakomicie zaczęło się dla niego też niedzielne ściganie. Łatwo wyprzedził Maxa Verstappena na starcie i objął prowadzenie. Ale ostatecznie to nie jemu na podium najmocniej gratulował Shaquille O’Neal, wielki (w […]
24.10.2021
Inne sporty
19.10.2021

Trenowanie jednocześnie klubu i reprezentacji – Grbić raczej nie spróbuje, ale to zazwyczaj działa

Choć nic nie zostało jeszcze oficjalnie powiedziane, Nikola Grbić raczej nie będzie trenerem naszych siatkarzy. Wszystko przez prezesa Perugii, Gino Sirciego, który postawił sprawę jasno – uważa, że Serb nie powinien pracować na dwóch frontach. W historii polskiego sportu mieliśmy jednak mnóstwo przypadków, kiedy szkoleniowcy reprezentacji tak działali. Nawet ci najwięksi – jak Bogdan Wenta […]
19.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
01.05.2021

Finał Ligi Mistrzów: ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Itas Trentino

Na ten mecz czekają wszyscy fani siatkówki nad Wisłą. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez cały sezon rozjeżdżała krajowych rywali niczym walec. Aż tu nagle przyszło finałowe starcie PlusLigi z Jastrzębskim Węglem, w którym kędzierzynianie sensacyjnie polegli, przegrywając tytuł mistrza Polski. Na rozpacz nie ma jednak czasu. Dziś, niecałe dwa tygodnie po porażce na polskim podwórku, […]
01.05.2021
Weszło
02.11.2020

Kolejne nieco wybrakowane derby Łodzi

Nie ma Łódź szczęścia do meczów derbowych w ostatnich tygodniach. Te piłkarskie, pomiędzy Widzewem a ŁKS-em, odbyły się w cieniu koronawirusowych obostrzeń – bez kibiców gości i z mocno ograniczoną liczbą gospodarzy. Teraz nadszedł czas na siatkarskie, podczas których ŁKS zmierzy się z Budowlanymi i niestety – tu również na pierwszy plan wysuwa się pandemia.  […]
02.11.2020
Inne sporty
21.06.2020

Nie godzą się na przeciętność. Transfery w Resovii

Od lat dysponują czołową kadrą w PlusLidze. Opartą zarówno na reprezentantach Polski, jak i solidnym zaciągu zza granicy. W ubiegłym sezonie jakościowe nazwiska na kontraktach absolutnie nie przełożyły się jednak na jakość na parkiecie. Asseco Resovia Rzeszów ma za sobą absolutnie koszmarne rozgrywki. Jej ostatnie ruchy transferowe sygnalizują jasno, że władze klubu zamierzają jak najszybciej […]
21.06.2020
Inne sporty
22.05.2020

W siatkarskiej Gieksie zamieszanie trwa. Koniec? Nie widać

Sezon PlusLigi oficjalnie zakończono 25 marca. Ostatnia kolejka odbyła się za to nieco ponad dwa tygodnie wcześniej. Od tamtego czasu kluby skupiły się głównie na ogarnięciu swojej sytuacji w obliczu pandemii koronawirusa. GKS Katowice też. Tyle że na Śląsku uznano najwidoczniej, że skoro sezon zakończył się przedwcześnie, wypadałoby zagwarantować wszystkim inny rodzaj rozrywki. Na przykład […]
22.05.2020
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Inne sporty
01.05.2019

Od Legii do ONICO, czyli siatkarska odbudowa Warszawy

23 lata czekała Warszawa na drużynę, która zgarnie medal mistrzostw Polski. Chociaż w tym czasie nasza siatkówka zdążyła przenieść się z ciasnych salek do nowoczesnych obiektów, a reprezentacja wygrała wiele medali, to jednak stolica długo było nieco z boku tego szaleństwa. Ale to już chyba przeszłość, bo ONICO Warszawa zrobiło to, co przez lata nie […]
01.05.2019
Inne sporty
02.04.2019

Siatkarska Kuba, czyli wyCASTROwany gigant

Osmany Juantorena, Joandry Leal, Robertlandy Simon – już w środę zobaczymy ich w Łodzi podczas półfinału Ligi Mistrzów, w którym Skra Bełchatów powalczy z Cucine Lube. Co łączy tych trzech gości oprócz gry w jednym klubie? Każdy z nich urodził się na Kubie, ale jednocześnie żaden z nich nie gra w reprezentacji swojego kraju. A […]
02.04.2019
Inne sporty
17.03.2019

Dreszczowiec pod siatką

– Pamiętam ceremonię wręczania medali. Na telebimie powtórzono akurat decydującą akcję, w której Michał Winiarski obijał ręce lewoskrzydłowego i publiczność zareagowała na to głośnymi gwizdami. Niektórzy rosyjscy zawodnicy myśleli, że to do nich, ale to było absolutnie pod adresem sędziów – wspomina Daniel Pliński pytany o finał Ligi Mistrzów z 2012 r., w którym Skra […]
17.03.2019
Liczba komentarzy: 18
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

B123
B123 (@b123)
3 lat temu

W sytuacji kiedy procent budżetu klubów z praw telewizyjnych jest niewielki a tak jest raczej w siatkówce nie wiem skąd przekonanie że zmniejszenie ma podnieść poziom to takie mieszanie wody z myślą że stanie się słodsza od tego.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu
Reply to  B123

Treść usunięta

Carlitos
Carlitos (@lopez)
3 lat temu

Polsat dał życie siatkówce, ale teraz to on staje się jej grabarzem.
To jak tam zakłamują rzeczywistość to głowa mała a jeszcze upychanie każdego turnieju w Polsce gdzie siatkówka się przejadła, porszę zobaczyć na frekwencję na KMŚ w Krakowie, LŚ czy ostatnie ME.

Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
3 lat temu

„Władze ligi wprowadziły limit widzów (1500 w PlusLidze). Jeśli klub go nie spełni, musi zapłacić 5 tys. zł kary”
O żesz kurwa…poproszę nazwisko geniusza który to wymyślił!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina (@bonthegol)
3 lat temu

Pomysł pachnie głęboką komuną… W siatkówce są jeszcze większe leśne dziadki niż w piłce kopanej?

Chata Kumba
Chata Kumba (@bartezzz)
3 lat temu

Co łączy siatkówkę, skoki narciarskie, I żużel? Niszowe i nudne sporty w których Polacy odnoszą sukcesy.

Carlitos
Carlitos (@lopez)
3 lat temu
Reply to  Chata Kumba

To źle, że Polacy odnoszą sukcesy?

Chata Kumba
Chata Kumba (@bartezzz)
3 lat temu
Reply to  Carlitos

To źle że w niszowych i nudnych

Król Roastów
Król Roastów (@pyszardretru)
3 lat temu
Reply to  Chata Kumba

Wiesz, że skoki mają lepszą oglądalność na świecie niż La Liga? Czyli co – Real i Barcelona to jeszcze większa nisza?

stop zmianom na weszlo
stop zmianom na weszlo (@stop-zmianom-na-weszlo)
3 lat temu
Reply to  Król Roastów

.źródło?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Arcadio
Arcadio (@arcadio)
3 lat temu

Nie ma takiej piosenki jak znowu w życiu mi nie wyszło. Utwór zespołu Budka Suflera nazywa się ,,Sen o dolinie „

Arcadio
Arcadio (@arcadio)
3 lat temu

Szanuję.To bardzo częsty błąd w programie ,, Jaka to melodia „

logon
logon (@logon)
3 lat temu

Paradoksalnie, zjazd zaczął się po wygranym w 2014r. mistrzostwie świata. To wtedy z kadry odeszli kluczowi zawodnicy, którzy w ciągu ostatnich 10-12 lat stanowili o sile kadry i byli jej gwiazdami. Wiadomo było, ze takich graczy jak Wlazły, Winiarski, Zagumny, Ignaczak, Mozdzonek ciężko będzie zastąpić. Przez moment wydawało się, ze Antiga jest w stanie to odbudować ale na to potrzeba czasu. Niestety prezes związku (który tylko i wyłącznie jest mocny w gębie) zbyt pochopnie podziękował Francuzowi i zatrudnił gościa bez wyrazu. Niepowodzenia reprezentacji przełożyły się na ligę, ogólny spadek popularności, mniej ludzi na trybunach itd. Boom minął, wydaje się, że nadchodzą chudsze lata dla siatkówki w Polsce, ciekaw jestem kiedy i czy w ogóle taka moda na siatkówkę jak na początku wieku jeszcze zapanuje.

Suche Info
28.10.2021

Sport: Xavi dogadany z Barceloną

Katalońskie media są już niemal pewne – Ronalda Koemana na stanowisku trenera FC Barcelony zastąpi wychowanek i legenda tego klubu, Xavi Hernandez. Trener obecnie pracuje w Katarze, gdzie prowadzi Al Sadd. O tym, że piłkarz wstępnie porozumiał się z nowym klubem poinformował „Sport”.  Całość rozgrywa się błyskawicznie, bo też zapewne nikt nie spodziewał się, że […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Wszołek z debiutem w Unionie Berlin

Naczekał się, naczekał się Paweł Wszołek na debiut w barwach Unionu Berlin, ale w końcu jest, mamy to, udało się. Polski piłkarz dostał od Ursa Fischera niecałe dwadzieścia minut w meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Waldhof Mannheim. Union Berlin wygrał 3:1, ale nie bez komplikacji, bo po podstawowym czasie gry było 1:1 i do rozstrzygnięcia […]
27.10.2021