post

Opublikowane 03.12.2017 11:59 przez

redakcja

Dortmund nie jest najpiękniejszym miejscem na ziemi. Można śmiało zaryzykować teorię, że przez lata poza obecnym Signal Iduna Park w zasadzie nie było po co tam przyjeżdżać. W kwietniu na mapie miasta pojawił się jednak drugi obiekt z plakietką „must see” – muzeum niemieckiej piłki nożnej. Jest w nim absolutnie wszystko – od pamiętników Herbergera, przez golf Joachima Loewa, aż po autobus, którym reprezentacja jeździła na mundialu w Brazylii. Wybraliśmy się w tę pasjonującą podróż i specjalnie dla was porobiliśmy kilka fotek. To miejsce zdecydowanie ma Qualität.

***

IMG_2826

IMG_2824 IMG_2822 IMG_2892

Po wyjściu z dworca głównego spośród budynków bez duszy wyłaniają się dwa – żółty sklep z pamiątkami BVB oraz właśnie muzeum. Trudno o bardziej transparentny sygnał pt. „to jest nasza wizytówka” niż umiejscowienie nowego miejsca spotkań piłkarskich fanatyków i Helmutów tuż obok dworca. Mimo że muzeum to wciąż świeża sprawa, w środku tłumów nie ma. Jakiś facet w kurtce Schalke jak dziecko cieszy się odtwarzając bramki z mundialu 1974 czy 1990, młody chłopak wcale się nie nudzi, bo co chwilę można dość dotknąć czy nacisnąć, od czasu do czasu przewijają się nowe osoby. Jest ich naprawdę niewiele.

Zaczyna się wjazdem schodami, wokół których na wielkiej grafice wyrysowani są fani największych sportowych klubów. W tle puszczony jest gwar rozmów i okazjonalne przyśpiewki. Czujemy się trochę, jakbyśmy przechadzali się pod stadionem w dniu meczowym i z miejsca jesteśmy nastrojeni klimatem.

IMG_2828

Zanim wjechaliśmy na górę, w szatni spotkały nas pierwsze eksponaty – buty Lukasa Podolskiego z setnego występu dla Niemiec, buty Bastiana Schweisteigera z Euro 2008 (stosunkowo zniszczone) oraz… klapki. Bastifantasti u Gino Lettieriego by nie pograł.   
IMG_2827

Przy szafkach są też pamiątki z finału w 2014 roku.

W środku znajdujemy absolutnie wszystko. Każde wydarzenie z dziejów niemieckiej piłki jest zaprezentowane przy użyciu przeróżnych eksponatów – od korków (kozaków?) piłkarskich, jakimi grano w czasach futbolowej prehistorii, aż po sweter Joachima Loewa, który poszedł na licytacji za bańkę euro i dziś jest najcenniejszą rzeczą przeznaczoną do oglądania.

IMG_2832 IMG_2833 IMG_2835

Wspaniała makieta. Reprezentacja z mundialu w 1954 roku wracała pociągiem, na okolicznych stacjach zbierali się ludzie, by podziękować jej za mistrzostwa.

 IMG_2837

Skarpety z potrójnej froty i kozaki. A potem na bojo.
IMG_2830 IMG_2838

Mundial 1954 można było obejrzeć w prawdziwym stylu retro.

W muzeum poświęconym piłce łatwo popaść w przesadę z eksponatami, które można obejrzeć, ale niewiele można z nimi zrobić. W muzeum niemieckiej piłki wybrnęli z tego doskonale i zamieścili masę interaktywnych zabaw.

Pierwsza – dopasuj słowa do legendarnych cytatów Seppa Herbergera. Wyobrażacie sobie coś takiego ze złotymi myślami Wojciecha Łazarka?

 IMG_2836

Dokończ zdanie: ura bura ciocia … (Zosia? Renata? Agata?)

Druga to prawdziwy hit – każdy z nas może ocenić w slow motion, czy w 1966 roku piłka przekroczyła linię w meczu Niemców z Anglikami. Po ocenie wciska odpowiedni przycisk, dzięki czemu głosy są sumowane i być może gdzieś upubliczniane.

IMG_2839 IMG_2841

Kolejna zabawa – test wiedzy eksperckiej.

IMG_2855 IMG_2856

Doświadczenie z quizów na Weszło zrobiło swoje. Jestem ekspertem niemieckiej piłki, mogę stawiać się na równi z wielkimi postaciami jak byli piłkarze Schalke 04.

 IMG_2842

Nie wierzyli, że od siedzenia na piłce robi się jajo.

Podchodzimy do miejsca poświęconemu piłce w czasie wojny i odpalamy film ukazujący, jak futbol był wykorzystywany do celów propagandowych. Czeskie getto Theresienstadt. Władze zarządzają mieszkańcom odrobinę rozrywki: mecz. Ludzie wniebowzięci, że wreszcie jakieś urozmaicenie w codziennej niedoli tłumnie zbierają się wokół boiska, co przedstawiciele propagandy rejestrują z kilku kamer. Ujęcia wybierają wyborne, wręcz sielankowe – uśmiechy podczas rzutu monetą, beztroski doping kibiców, wrzawę, emocje, radość. Zwykły mecz, a jednak coś szczególnego – masz poczucie, że od miesięcy w getcie nie było tak podniosłego wydarzenia.

Film kończy krótka, zwięzła i mówiąca wszystko puenta lektora: następnie wszyscy zostali zawiezieni do Auschwitz. Wraz z reżyserem pięknego filmu, który doskonale to wszystko ponakręcał.

Cholernie mocne.

IMG_2845 IMG_2846

Jest też polski akcent – wpis z pamiątkowej księgi sporządzony podczas wizyty reprezentacji Niemiec w Auschwitz przy okazji Euro 2012. Ciekawe, czy mówiono im o Niemcach czy nazistach.

W kolejnym pokoju możemy prześledzić rok po roku najważniejsze wydarzenia w niemieckiej piłce. Skondensowana pigułka opatrzona rewelacyjnymi eksponatami jak notatki trenerów, którzy szkicowali ustawienia drużyn, artykuły o tym jak mistrzowie świata muszą pracować fizycznie, świadectwa piłkarzy, obrączki, pamiętniki. Serio – kopalnia.

IMG_2851 IMG_2849 IMG_2848

Listy ludzi niemieckiej piłki do Teresy Enke po tragicznej śmierci Roberta.

 IMG_2852

Niestety meczu Kaiserslautern z roku 97/98 nie upamiętniono (skandal).

W kolejnym pomieszczeniu możemy zatopić się w piłce w NRD. Znów dostajemy masę historii z delatami – filmy, najważniejsze mecze, pamiątkowe eksponaty klubów, a także normy, jakie musieli spełnić piłkarze NRD (jak liczba żoglerek czy tempo slalomu między pachołkami).

IMG_2853 IMG_2854

Po wybraniu angielskiego/austriackiego/włoskiego/holenderskiego numeru kierunkowego dowiadywaliśmy się o historii starć z odwiecznymi rywalami.

 IMG_2857

Historia najnowsza – upamiętniona została nawet ośmiornica Paul.

 IMG_2858

List motywacyjny Juergena Klinsmanna do Pera Mertersackera przed półfinałem mundialu 2006. Uwaga: pachnie Mateuszem Grzesiakiem. 

„Drogi Metze,

Bądź z siebie dumny!

Czujny i ostry!

Mecz u siebie!

ROZKOSZUJ SIĘ NIM!

Twój trener Juergen”

IMG_2859 

Szczegółowy plan reprezentacji Niemiec dzień po dniu na mundialu 2014. Po Brazylii (7:1) reprezentacja zapewniła sobie trzy dni bez treningów.

 IMG_2862

A potem podnosiła w górę to.

By przypomnieć sobie o wydarzeniach z Maracany przenosimy się do sali kinowej 3D, gdzie reprezentanci Niemiec – Mueller, Goetze, Hummels, Neuer i Kramer – jak żywi opowiadają nam o swoim mundialu. Kramer zdradza, że podczas finału grając z urazem głowy podszedł do sędziego z pytaniem „czy to naprawdę finał mistrzostw świata?”, a na koniec Mario Goetze odtworzył na sucho zwycięską bramkę z meczu z Argentyną.

Dalej przenosimy się do sali, w której możemy dowiedzieć się naprawdę dużo o piłce jako takiej. Mamy portrety najbardziej zasłużonych trenerów niemieckiego futbolu, są informacje o diecie czy przepisach. Dużym wyzwaniem jest wcielenie się w rolę arbitra: na specjalnej maszynie możemy sami obserwując niejednoznaczne sytuacje i mając tylko kilka sekund ocenić, czy sędzia powinien odgwizdać karnego czy nie. Nawet mimo obrazu telewizyjnego – przy takim tempie dobra decyzja to serio duża sztuka.

IMG_2868

Nie potrafisz wytłumaczyć swojej kobiecie, czym jest spalony? W muzeum niemieckiej piłki powstała do tego specjalna maszyna.

IMG_2872

Drużyny poszczególnych dziesięcioleci. Polaków w nich brak.

IMG_2873

Rubryka gwiazdy piłki nożnej. Nie ma Roberta Lewandowskiego, jest… David Luiz (?!?!?!).

IMG_2871

Możemy wejść do kabiny i poczuć się jak prawdziwy komentator. W szczelnie zamkniętym pomieszczeniu nakładamy słuchawki i wydzieramy się do mikrofonu.

 IMG_2877

Jeden z pamiętników. Tytuł strony: kto strzela najwięcej bramek? Dowiadujemy się nowych rzeczy o członkach naszej reakcji. 

 Osobna sala poświęcona jest niemieckim kibicom, ich historii, zwyczajom. Nic dziwnego zatem, że znalazły się tam…

IMG_2874

Rewelacyjne kurtki – przyznacie, że to fantastyczne.

IMG_2878

Wursty.

 IMG_2880

Wlepki rodem z trybuny ultras.

 IMG_2881

I wlepki rodem z trybuny ultras stadionu St. Pauli.

Na sam koniec oprowadzania otrzymujemy creme de la creme, eksponat, który pozwala się poczuć jak prawdziwy mistrz świata. Możemy wejść do autobusu – dokładnie tego, którym jeździła reprezentacja Niemiec. Dokładnie tego, w którym lało się piwsko po meczach eliminacyjnych. Dokładnie tego, w którym na przednich siedzeniach kulki w nosie kręcił Joachim Loew.

Dużo miejsca, fajny standard, ale też bez żadnych udziwnień – autobus jak autobus. Można się było spodziewać czegoś ekstra.

IMG_2889 IMG_2888 IMG_2887 IMG_2886 IMG_2885 IMG_2884

***

Muzeum robi naprawdę duże wrażenie a mnogość wszelkich tekstów do przeczytania/filmów do obejrzenia sprawia, że serio można siedzieć w nim cały dzień i ani przez moment się nie znudzić. Jeśli kiedyś będziecie w okolicy – jest to siedemnaście euro, które na pewno warto wydać.

I aż szkoda, że nasza piłka nie ma za sobą tylu sukcesów, bo jestem pewien, że potrafilibyśmy zrobić muzeum z równie dużą pompą. Ale może nie potrzeba trofeów, bo może da się zrobić muzeum inaczej? Bez tej wielkiej dumy, bez tego wszechobecnego cmokania się po pięknej historii? Może równie dobrze sprawdziłoby się coś barwnego, folklorowego, dokładnie takiego, jaka jest nasza piłka. Polski futbol dostarczył (i dostarcza) już tyle historii, że bez wątpienia dałoby się stworzyć z niego muzeum, z którego aż nie chciałoby się wychodzić.

I pewnie wszyscy byśmy sobie tego bardzo życzyli.

JAKUB BIAŁEK

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Brama dnia
05.12.2021

Mahrez czy Lukaku? | BRAMA DNIA

Dziś w „Bramie dnia” coś specjalnego dla fanów angielskiego futbolu – bardzo fajny gol Mahreza jeszcze w barwach Leicester oraz piękna asysta Pogby i klasowe wykończenie Lukaku w ekipie „Czerwonych Diabłów”. To oczywiście głosowanie pod szyldem firmy Gatigo, na które serdecznie zapraszamy. Riyad Mahrez vs Leicester (3:0 w sezonie Premier League 2015/2016) Pamiętacie tamto Leicester […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Liga Minus – upadek Zagłębia i nie tylko

Liga Minus, czyli najlepszy program ligowy na świecie. KOWAL ROKI BIAŁEK PACZUL Start o 22:00.
05.12.2021
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

wojtek1611
wojtek1611(@wojtek1611)
4 lat temu

Tym autobusem jeździli raczej po powrocie z Brazylii. Na MŚ wszystkie reprezentacje jeździły autokarami bodajże Hyundaia.

Nedi81
Nedi81(@nedi81)
4 lat temu

Drewno-korki Wilimowskiego, złamana przez Lagunę poprzeczka, gips z nogi Lubańskiego, pęknięty but Deyny, ząb Grzesia Laty, rudy kosmyk pięknego nocą, zbiór mądrości trenera Górskiego, kominek Piechniczka,mikrofon Szpaka z wgranym „O Jezus Maria”, bilet do Niemiec Andrzeja Rudego, wąs Kowala z IO92 + kapelusz i archiwalne puste butelki, moneta z losowania zabrzańskich finalistów, rękawica Maćka Szczęsnego z Genui, koszulki Świra i Kosy z Bratysławy, zdjęcie samotnego Trzeciaka z Wembley, sformalinowana ręka Scholesa, paszport RP Olisadebe, płaszcz Engela, szlugi Janasa, Dudek dance na wideo, ślina Boruca, krawat Leo „for money”, notatnik Smudy, okulary Nawałki, pięciopak Lewego w HD, gwizdek Marciniaka, nagie zdjęcia naszych WAGs, zbiór masek Tomka Iwana……zwiedzałbym!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  Nedi81

Treść usunięta

SzalonyWladek
SzalonyWladek(@szalonywladek)
4 lat temu
Reply to  Nedi81

Jeszcze telefon Fryzjera

Pre
Pre(@pre)
4 lat temu

Jestem ciekawy czy w tym muzeum jest wyeksponowane ze mistrzem Niemiec w sezonie 1940/41 byl Rapid Wieden.

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021