post

Opublikowane 19.02.2017 21:43 przez

redakcja

Jest czterokrotną indywidualną złotą medalistką igrzysk, Justyna Kowalczyk na najwyższy stopień olimpijskiego podium wspięła się dwa razy. Podczas gdy biegaczka z Kasiny Wielkiej sięgała po mistrzostwa świata jedynie w Libercu, Marit Bjoergen nie czyniło różnicy czy wygrywa w Val di Fiemme, Oberstdorfie, Oslo czy w szwedzkim Falun. W rozpoczynających się w czwartek mistrzowskich zmaganiach w Lahti Norweżka będzie bronić złota w sprincie oraz w sztafecie.

Urodziła się w mieście znanego kompleksu narciarskiego, ale dorastała 60 km na południe od Trondheim – w malowniczej dolinie Gauli. – Kiedyś przysnąłem w domu, Marit miała dwa, może trzy lata. Wyszła na śnieg tylko w pieluszce. Dostała zapalenia płuc – wspomina ojciec biegaczki. Oli Ivar Bjoergen wpisał się w lokalne tradycje. Hoduje owce i zajmuje się połowem łososi. Marit pomagała w gospodarstwie od najmłodszych lat, widły i grabie nie są jej obce. To właśnie tata przypiął jej pierwsze narty, miała trzy latka. Dzięki deseczkom  mogła dłużej spacerować z nim po lasach.

Biegaczkom narciarskim generalnie daleko do osób z metropolii – przekonuje Kacper Merk z Eurosportu. – Zdecydowanie nie są to dziewczyny wychowane pod kloszem. U nas to kobiety gór, w Skandynawii małych miasteczek czy wręcz wsi. Możemy rozmawiać w tym kontekście o Bjoergen, możemy równie dobrze podać przykład Charlotte Kalli.

Nazywana anty-Zlatanem Kalla wychowała się w Tarendo. To malutka miejscowość na północy Szwecji, tuż przy granicy z Finlandią. Jest tam pełno torfowisk. Jej dziadek to leśniczy, ojciec trudni się myślistwem. Szwedka zaczęła ścigać się na nartach w wieku siedmiu lat. Marit długo nie była oczarowana skandynawskim sportem narodowym. – Bardzo lubiłam trenować piłkę nożną i piłkę ręczną. Do nart przekonał mnie dopiero Idar Terje Belsvik – wraca pamięcią.

Już jako dwunastolatka rywalizowała głównie z męskimi rówieśnikami. W grupce Belsvika trenowały dwie dziewczynki i czterech chłopców. – Bardzo chciałam im dorównać i zawsze być na czele. Wiązało się to z ciężką pracą – dzieli się przeszłością Bjoergen, która zaledwie rok po dołączeniu do zespołu Belsvika wygrała w Szwecji swoje pierwsze zawody.

12 lat później w jej otoczeniu również nie brakowało mężczyzn. Jednym z trenerów Norweżki był Fred Boerre, dzisiaj jej życiowy partner. Poznali się w 2005 r. w Oberstdorfie, trwały mistrzostwa globu. Norweżka wywalczyła na nich trzy złote medale. Boerre jeździł za Marit samochodem i pilnował jej tempa. Po czasie żartowała, że zawsze zostawał daleko z tyłu.

Mówi Przemysław Babiarz: – Nawet gdybym nie wiedział o widłach, grabiach i farmie, to na pewno oceniłbym, że Bjoergen to osoba, po której widać pewien rodzaj zrównoważenia. To znakomita atletka, jest bardzo silna. Imponujący gorset mięśniowy w połączeniu z bardzo dobrą techniką ochraniają ją przed wszystkim tym, co niespodziewane. Zwłaszcza  przed kontuzjami.

W Polsce pierwsze skojarzenia z fenomenalną biegaczką to „astmatyczka-oszustka” i  „potwór o nienaturalnie wyrośniętych bicepsach”. W najlepszym wypadku Bjoergen porównuje się do Sereny Williams, w najgorszym nawet do Caster Semenyi. Dla Norwegów Marit to uosobienie sukcesu i wzięta patriotka. Biegaczka jest wierna klubowi z Rognes, od lat patronuje lokalnym biegom. Jeden z punktów żywieniowych na trasie „Marit Bjoergenrennet” stoi w gospodarstwie jej rodziców.

Mieszkała z nimi do matury, później jej domem stał się internat norweskiej kadry. Obecnie żyje w Oslo, gdzie odwiedza regularnie oddział onkologii dziecięcej. Dokładniej w jego zalesionym przedmieściu – Holmenkollen.

W rodzinne strony planuje wrócić z gromadką dzieci. Pierwsze już ma – to półtoraroczny Marius, przyszedł na świat w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2015. To właśnie z jego powodu multimedalistka olimpijska zawiesiła karierę na długie 622 dni. Do sezonu 2016/17 przystąpiła niemniej nie tylko z nieprzepracowanym w pełni okresem przygotowawczym i nawracającym bólem miednicy. Norweżka ma też konkretny cel na ten sezon – zdominować rozpoczynające się w środę mistrzostwa świata w Lahti.

Uporządkowała życie osobiste, to ważne dla kobiety – odnosi się do zamierzeń biegaczki  Babiarz. – Ma stałego partnera, urodziła dziecko. To kwestie, które dręczą sportsmenki. One zwykle nie mają czasu na ciążę, założenie rodziny i to je frustruje. Powoduje rany i wahliwość osobowości. A Marit Bjoergen jest stabilna, niełatwo ją wywrócić.

Zawodniczka Rognes IL nie jest najmłodszą mamą. Kiedy rodził się Marius, miała prawie 36 lat. – Urodzenie dziecka to dla organizmu kobiety taki wysiłek, że na pewno jest to coś poważniejszego niż ostre trenowanie. Patrzę na mój klub – Maraton Mszana Dolna. Dziewczyny wracały po urlopie macierzyńskim i biegały lepiej niż przed ciążą – zdradza Stanisław Mrowca, pierwszy trener Justyny Kowalczyk. Irena Szewińska dopiero po urodzeniu potomka została wyróżniona mianem najlepszej sportsmenki globu. Mamy biegające po stromych, zimowych trasach radziły sobie równie znakomicie. Wystarczy tu nadmienić choćby o Marję-Liisę Hamalainen-Kirvesniemi, Julię Czepałową czy jej wieloletnią  rywalkę Kristinę Smigun.

Według cytowanego wcześniej Merka  czas połogu pozwala starszym zawodniczkom nabrać większej wytrzymałości. – Do takiego biegu na 30 km jak znalazł – puentuje.

Poza „trzydziestką” stylem dowolnym, Norweżka jest w Lahti faworytką także biegu na dochodzenie i 10 km stylem klasycznym. W tej ostatniej konkurencji murowaną. Za każdą złotówkę postawioną na Bjoergen bukmacherzy płacą zaledwie 1.40. Zwycięstwo liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Heidi Weng oceniane jest już na „dyszkę”. Takie kursy zupełnie nie dziwią komentatora Eurosportu. – Być może Marit trenowała mniej wiosną i latem, ale w zasadzie wszędzie tam gdzie wystartowała, była najlepsza. Fakt, że znajduje się naprawdę w znakomitej dyspozycji najlepiej zobrazowały mistrzostwa Norwegii – podokładała wszystkim koleżankom z kadry. To już nie jest ta Marit, która przegrywa ze ścianą Alpe Cermis w Tour de Ski. Po Libercu z każdej mistrzowskiej imprezy przywozi worek medali. To zupełnie inna zawodniczka niż 8 lat temu.

W 2009 r. w zimowej stolicy Czech Bjoergen była tłem dla Justyny Kowalczyk. Sezon 2008/2009 zakończyła na 10. pozycji bez choćby jednego zwycięstwa w Pucharze Świata. „Polska Królowa Zimy” wywalczyła w Libercu dwa najcenniejsze krążki, co okazało się przystawką przed złotem olimpijskim w Vancouver. Dzisiaj wydaje się, że nie ma szans zagrozić Norweżce nawet na swoim koronnym dystansie 10 km klasykiem.

Mistrzostwa świata w Libercu były dla mnie punktem zwrotnym. To właśnie w Czechach zdałam sobie sprawę, że muszę wprowadzić jakieś zmiany, aby wrócić na szczyt. Zrobiłam całkowitą rewolucję w treningu – zadbałam o zdrowie psychiczne, ale i o równowagę, koordynację, siłę czy technikę. Byłam bardzo podekscytowana rezultatem moich działań, więc gdy w grudniu w Rogli wygrałam swój pierwszy sprint od pięciu lat, zdałam sobie sprawę, że jestem z powrotem w grze – opowiada Bjoergen.

– My kojarzymy nagłą poprawę wyników norweskich zawodników ze zbiorowym przyjmowaniem leków na astmę. Mamy wątpliwości czy środki te wyrównują szanse, czy coś dodają – zastanawia się Babiarz. W Norwegii na choroby płuc skarży się około 10% społeczeństwa. W pewnym momencie sześć na dziesięć członkiń kadry norweskich biegaczek stanowiły astmatyczki.

– Abstrahując od tego, Bjoergen po Libercu na pewno nauczyła się mądrze odpoczywać. Kiedy była bardzo zmęczona lub po prostu narażona na porażkę, odpuszczała start. Tour de Ski wygrała dopiero w 2015 r. Ewidentnie unikała tych zawodów. Wiedziała, że ostatecznie w podbiegu przy swojej masie mięśniowej nie będzie miała dużych szans z lepiej wspinającymi się Kowalczyk czy Johaug.

Babiarzowi przytakuje Merk. –  Ona wie, że Tour de Ski boli. W tym sezonie opuściła również m.in. Koreę, bo szkoda było zmieniać strefę czasową. Marit to dziś zawodniczka świadoma. Nawet ciążę udało jej się wycyrklować. Jej nieobecność na trasach przypadła na sezon bez żadnej imprezy.

Świadomość świadomością, ale czy rosnący pierworodny zbytnio nie absorbuje uwagi mistrzyni? – W przypadku Kowalczyk wychowanie dziecka byłoby problem. Ciężko pogodzić je z występami sportowymi, gdy przebywa się 280 dni w roku poza domem. A Bjoergen mieszka sobie w Oslo, ma trasę biegową pod nosem i jedynie dolatuje na zawody. Gdy wychodzi potrenować, synem zajmuje się Fred.

bjoergenstriptiz

Marit Bjoergen ma w swojej kolekcji 20 złotych medali mistrzowskich imprez. W Norwegii na jej cześć tworzy się obrazy, komponuje marsze zwycięstwa. Norweska biegaczka na królewskim dworze czuje się jak u siebie w Rognes. Podobnie jak król Harold V ma znaczek pocztowy z własną podobizną.

Pamiętam 2011 r. i mistrzostwa świata w Oslo. Justyna Kowalczyk zdobyła wówczas trzy medale, ale żaden z nich nie był złoty. Bezsprzecznie bohaterką słynnych obiektów była  Bjoergen. Przychodziły na nią całe fan cluby, po kilkadziesiąt tysięcy osób. Późniejsze pojawienie się Therese Johaug niewątpliwie odebrało doświadczonej Norweżce trochę zainteresowania. Wszyscy zakochali się w młodszej, bardziej urodziwej biegaczce. To sprawiło, że Bjoergen mogła w zaciszy realizować swoje plany – relacjonuje dziennikarz TVP.

Wiele wskazuje na to, że Marit po Lahti znów będzie na ustach kraju urzekających krajobrazów. – Przypominam sobie zawody w Szklarskiej Porębie. To była pierwsze bezpośrednia konfrontacja Bjoergen z polskimi kibicami. Ludźmi, wobec których wysuwano nieraz przeróżne oskarżenia. Wszyscy pamiętali naszym, że rzucali śnieżkami w Svena Hannawalda. Jak było podczas zawodów w biegach? Polacy dopingowali Bjoergen, a w strefie, gdzie można było prosić o autografy, tłoczyło się mnóstwo osób. Zamiast agresji pełno podziwu. Polacy zaczęli traktować Norweżkę jak gwiazdę cotygodniowego serialu. Występującą wprawdzie w roli czarnego charakteru, ale jednak w roli głównej.

HUBERT KĘSKA

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
15.10.2021

Wyjątkowi na papierze, ale (na razie) nieskuteczni na parkiecie. Czy Los Angeles Lakers odpalą?

Los Angeles Lakers nie zbudowali może najlepszej drużyny w historii, ale na pewno najbardziej gwiazdorską. Projekt na czele którego stoi LeBron James zakładał w dużej mierze zebranie grupy zawodników ze szczególnie okazałym CV. Problem jest jeden – niemal wszyscy najlepsze lata mają już za sobą. Zespół z Kalifornii jest określany jako faworyt do tytułu, choć […]
15.10.2021
Inne sporty
14.10.2021

Zabójstwo Agnes Jebet Tirop. „Kenia straciła klejnot”

Miała przed sobą prawdopodobnie jeszcze mnóstwo lat wielkiej kariery. W jej dorobku już znajdował się rekord świata w biegu na 10 kilometrów, dwa medale lekkoatletycznych mistrzostw świata ze stadionu i tytuł mistrzyni w biegach przełajowych. Mogła zdobyć sporo kolejnych wyróżnień, gdyby tylko dostała na to szansę. Niestety, jej życie zostało brutalnie przerwane. Agnes Jebet Tirop […]
14.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Hurkacz zagrał, jak na zawodnika z pierwszej dziesiątki przystało

Niezależnie od losów środowego meczu wiedzieliśmy na temat Huberta Hurkacza jedno: po zakończeniu Indian Wells po raz pierwszy w karierze awansuje do czołowej dziesiątki rankingu ATP. Ten zaszczyt zapewniło mu pokonanie Francesa Tiafoe w poprzedniej rundzie turnieju. Dzisiaj natomiast miał zrobić kolejny krok, którym była wygrana z Asłanem Karacewem. I choć Rosjanin do słabeuszy nie […]
13.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
12.10.2021

Nie będzie grał w NBA, bo się nie zaszczepił

Kyrie Irving od dawna wzbudza mieszane uczucia, ale jednego nie można mu odmówić – to szalenie utalentowany koszykarz. Kiedy tylko – zamiast szerzenia kontrowersyjnych teorii – pojawia się na parkiecie, po prostu robi swoje. Tym razem jednak jego niezależność może okazać się sporym problemem. Brooklyn Nets właśnie ogłosili, że Amerykanin nie pomoże im w nadchodzącym […]
12.10.2021
Inne sporty
04.10.2021

Jeden z największych hitów w historii KSW! Chalidow zawalczy z Soldicem

Na dokładny termin walki musimy jeszcze poczekać, ale poza nim wszystko zostało potwierdzone. Mamed Chalidow wyjdzie do klatki, aby zmierzyć się z Roberto Soldicem. Z jednej strony mamy największą gwiazdę w historii KSW, z drugiej obecnego dominatora kategorii półśredniej. Co tu dużo gadać – takiego hitu w polskim MMA nie mieliśmy naprawdę dawno. Choć trzeba […]
04.10.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Coffey88
Coffey88 (@coffey88)
4 lat temu

piękna historia, popłakałem się.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

711CM
711CM
4 lat temu

z gapinskim wywiad zrobili?!

Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Potrzebujemy punktów jak tlenu

Osiem ligowych meczów, trzy zwycięstwa na koncie. Sytuacja Legii Warszawa przed meczem z Lechem Poznań nie jest najlepsza, o czym doskonale wie trener stołecznego klubu – Czesław Michniewicz.  – Potrzebujemy punktów jak tlenu. Wiemy, jaka jest nasza sytuacja w lidze, przegraliśmy wiele spotkań. Mamy świadomość, w którym miejscu jesteśmy. Wiemy też, że Lech dobrze rozpoczął […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Mamy spore szanse, żeby przywieźć z Warszawy jakieś punkty

Na ostatniej konferencji prasowej Lecha Poznań temat mógł być tylko jeden – starcie z Legią Warszawa. W Poznaniu podchodzą do tego meczu bardzo poważnie, wyjeżdżających piłkarzy żegnała spora grupa kibiców i czuć, że Kolejorz ma ciśnienie na wygranie tego starcia.  Tym bardziej, że coraz pewniej czuje się Lechia Gdańsk Tomasza Kaczmarka. Wczoraj udało im się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Jedenaście miesięcy zaległości, jeden puchar. Michniewicz i Lech Poznań.

– Chórzysto, nigdy nie będziesz legionistą – głosił kibicowski transparent legionistów wywieszony w październiku 2020 roku, gdy stało się jasne, że to właśnie Czesław Michniewicz zostanie nowym trenerem stołecznego klubu. Dziś zapewne nastroje wokół samego Michniewicza wśród kibiców Legii są nieco inne, natomiast przed meczem z Lechem Poznań trudno nie uciec od sentymentów. Bo przydomek […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Sadio Mane w ekskluzywnym gronie piłkarzy

Dzięki swojemu trafieniu przeciwko Watfordowi, Sadio Mane wszedł na listę piłkarzy z przynajmniej setką trafień na poziomie Premier League. Senegalczyk jest 32. piłkarzem w zestawieniu.  Drogę do stu bramek Mane miał ułatwioną przez Mo Salaha. To właśnie po cudownej asyście autorstwa Egipcjanina 29-latek mógł wpakować piłkę do siatki, a co za tym idzie zapisać się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Czy Warta jeszcze strzeli gola?

Cztery mecze. 360 minut. Wydaje się, że dość sporo czasu, by strzelić bramkę, bo niby co można robić przez sześć godzin na boisku niż trafiać w ten cholerny prostokąt. Ale Warta jakby chciała powiedzieć: a nieprawda, można robić inne rzeczy, w futbolu wcale nie chodzi o gole. No niestety chodzi, Warta ich nie ma, brakuje […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kuriozalna czerwona kartka dla piłkarza Lazio

Wczorajszy hit Serie A zagwarantował kibicom mnóstwo emocji. Lazio ostatecznie pokonało Inter 3:1, tłamsząc rywala w drugiej połowie spotkania. Mimo tego Maurizio Sarri nie był najbardziej szczęśliwym człowiekiem na świecie – jeden z jego zawodników został ukarany kuriozalną czerwoną kartką.  Luiz Felipe na mecz z Interem wyszedł w podstawowym składzie. Grał pewnie, miał spory wkład […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Twierdza Wrocław? Nieaktualne!

Dużo mówi się o Lechu w kontekście kandydatury na mistrzostwo Polski, ale – musi wybrzmieć to wyraźnie, więc użyjemy wielkich liter – RAKÓW JEST RÓWNIE MOCNYM PRETENDENTEM DO TYTUŁU. Raz, że z tymże Lechem zremisował. Dwa, wygrał przy Łazienkowskiej po dobrym meczu i nawet ligowa sytuacja Legii nie powinna umniejszać temu sukcesowi, bo stołeczni zagrali […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

Brudny Felipe. Lazio wygrywa w hicie z Interem po kontrowersyjnym golu Brazylijczyka

Mecz Lazio z Interem można sprowadzić właściwie do jednego – wielkiego ciśnienia. Dziewięć żółtych kartek i jedna czerwona. Padły też cztery gole – dwa z rzutów karnych, jeden po sytuacji, która z pewnością będzie szeroko komentowana. Sytuacji, która – nie ma co wymyślać – zadecydowała o wyniku całego spotkania.  Piłkarze Interu liczyli, że przed stratą […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Kiereś: Takie mecze jak z Piastem musimy przekuwać na trzy punkty

Górnik Łęczna zdobył dzisiaj kolejny punkcik do swojego dorobku w Ekstraklasie. Najpierw stracił bramkę, ale potem się ogarnął i zdołał odpowiedzieć. Nie udało się jednak przechylić szali w stronę zwycięstwa, zabrakło lepszego wykończenia. Słowem: dzisiejszego Piasta dało się pokonać i dobrze wiedział o tym trener beniaminka. – Dwutygodniową przerwę staraliśmy się optymalnie wykorzystać. W sytuacji, […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dyrektor sportowy Odry Wodzisław Śląski trafi do Ekstraklasy

Transfery osób, które budują struktury klubu zamiast zakupów piłkarzy? Zdarzają się, także takie planowane ze sporym wyprzedzeniem. Z naszych ustaleń wynika, że w najbliższym czasie do Ekstraklasy trafi jeden z dyrektorów sportowych z niższych lig. Damian Wróbel, bo o nim mowa, ma zostać pracownikiem Piasta Gliwice. Damian Wróbel obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Odry Wodzisław […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Lisy górą, Ole znowu na kolanach

Po raz kolejny Manchester United rozegrał mecz, po którym Ole Gunnar Solskjaer może powiedzieć, że ma nad czym pracować. Że jest duże pole do poprawy. Że cieszy go bramka Rashforda, ale co z tego? Mentalnie Manchester United wygląda, jak osoba podpierająca ściany najlepszej dyskoteki w kraju. Czerwone diabły podpierały ściany, a Lisy zdominowały parkiet, choć […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Czyste konto Bednarka, niewidoczny Klich. Southampton lepsze od Leeds

W sobotnim spotkaniu wystąpiło aż trzech zawodników z wtorkowego meczu Polska – Albania. Jeden z nich został nawet bohaterem spotkania. Niestety mowa o jedynym reprezentancie Albanii na boisku – Armando Broji. Strzelił on gola na wagę zwycięstwa i gospodarze wygrali 1:0. Jan Bednarek i Mateusz Klich zaliczyli ciche zawody. Święci przeważali przez całe spotkanie. Wystarczy […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dani Alves: Jeśli Barca mnie potrzebuje, wystarczy, że zadzwonią

Oriol Domenech, dobrze zorientowany dziennikarz w kwestiach związanych z Barceloną, poinformował, że Dani Alves wyraził otwartość na grę dla „Dumy Katalonii”. Alves w połowie września rozstał się z Sao Paolo, bo klub zalegał z pensjami. 38-latek zapowiedział, że od 2022 roku będzie miał nowy klub, bo chce jeszcze pojechać na mundial w Katarze. – Jeśli […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Riqui Puig może trafić do AS Romy

Riqui Puig nie ma łatwego życia w Barcelonie. Nie chciał do tej pory odejść, ale im dalej w las, tym bardziej traci na tym jego kariera. Jasne, to może być okaz dużej cierpliwości jak Sergi Roberto, który bardzo długo czekał na poważną szansę w pierwszym zespole. Tylko że akurat pod wodzą Koemana młody Hiszpan nie […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

„W tej chwili najlepszy na świecie jest Salah”

Dzisiaj Salah pokazał niebywałą klasę, strzelając gola a’la Messi. O tym będzie się teraz mówić, ogółem warto chwalić formę Egipcjanina, choć Juergen Klopp idzie krok dalej. Twierdzi bowiem, że jego zawodnik nie ma teraz sobie równych na świecie. Patrzymy w statystyki i… cóż, nie jest to teza oderwana od rzeczywistości. 10 meczów, 10 goli i […]
16.10.2021