post

Opublikowane 18.02.2017 21:05 przez

Kamil Gapinski

Z zakładu Pascala wynika, że warto wierzyć – w jakiegokolwiek Boga. W świecie sportu nie brakuje ludzi, którzy manifestują swoją religię. Czy jednak np. żegnający się przed każdym skokiem Dawid Kubacki skacze dalej od Macieja Kota?

Właściwszym byłoby tu pytanie: „czy zalicza mniej upadków?”. Jak przekonuje bowiem Sławomir Szmal, nie powinno modlić się o sam wynik. – Wiem, że przeciwnicy też proszą o korzystne rozstrzygnięcie. Nie chcę, żeby dochodziło do konfliktu u góry – śmieje się „Kasa”. On wychodząc na boisko wykonuje znak krzyża z myślą, aby nikomu nie stała się krzywda. Jako młody zawodnik zerwał więzadło krzyżowe. Tak groźna kontuzja pod koniec lat dziewięćdziesiątych mogła być dla szczypiornisty równoznaczna z końcem kariery.

Otylia Jędrzejczak dotykała czoła, piersi i ramion każdorazowo zanim wskoczyła do wody. Robi to nawet teraz, po zakończeniu kariery. – To kwestia wiary, ale i szacunku do żywiołu. Woda jest niesamowitym żywiołem, na co nie wszyscy zwracają uwagę, szczególnie w okresie letnim. Przed startami nieraz z nią rozmawiałam. Wskakiwałam i mówiłam: „Cześć, jestem Otylia. Będziemy dziś współpracować”.

Stare porzekadło kierowców rajdowych brzmi: „nie jedź szybciej niż lata twój Anioł Stróż”. – Są sportowcy, dla których obecność Ducha Świętego i aniołów w trakcie zawodów jest bardzo ważna. Znam zawodnika, który modli się przed każdym meczem. Który wychodząc na boisko prosi o wsparcie aniołów, a później mówi: „czułem je”. Myślę, że wiara w sporcie pomaga, a sport pomaga w tym, by zbliżyć się do Boga – stawia tezę psycholog sportowy Marcin Kochanowski.

Na pewno wiara może wydatnie pomóc w zbudowaniu wizerunku. Wśród sportowców nie brakuje ambasadorów najpowszechniejszej u nas wiary katolickiej. – Nie wstydźcie się wierzyć! – nawoływała Agnieszka Radwańska w ramach akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Do noszenia krzyża zachęcał nas choćby Jakub Błaszczykowski. Były kapitan reprezentacji Polski podkreślał: „w życiu są takie momenty, kiedy nie można liczyć już na lekarzy i innych ludzi – wtedy pozostaje wiara”.

Demonstrowanie religijności zapewniło przychylność katolickiej części Glasgow Arturowi Borucowi. Grając w Celticu uwielbiał szpanować swoim wyznaniem, zwłaszcza na stadionie protestanckich Rangersów. Straszono go za to nawet sądem. Fani niebieskich uznali Boruca za wroga publicznego numer jeden, ludzie „The Boys” widzieli w nim Heraklesa.

Nie każdego cechuje bowiem zdroworozsądkowe podejście Szmala. Ludzie mają tendencję, aby w zwyczajowo przyjętych gestach doszukiwać się nadludzkiej mocy. W 2012 r. katolickie czasopisma z niekłamaną uciechą rozpisywały się o znaku krzyża wykonanym przez Przemysława Tytonia. Rzecz miała miejsce w 70. minucie prestiżowego spotkania z Grecją. Ówczesny piłkarz PSV zastąpił w bramce wyrzuconego z boiska Wojciecha Szczęsnego. I to właśnie świadectwo wiary miało – zdaniem duchownych – przyczynić się do tego, że kilkadziesiąt sekund później obronił rzut karny.

O wstawiennictwo i modlitwę poprosił przed laty Jana Pawła II Zbigniew Boniek. Występujący w Juventusie piłkarz usłyszał od rodaka: „władza Boga nie obejmuje boiska sportowego”. Jakby na potwierdzenie tych słów, do finału ostatniego Euro dotarła zlaicyzowana Francja. No ale w końcu przegrała…

Nie zapomnę słów jakie padły z ambony w 2006 roku. Dzień wcześniej 33-letni Tomasz Sikora zdobył olimpijski medal. Kiedy wpadł na metę, tradycyjnie podziękował Bogu za wyczerpujący bieg. – Tylko tacy sportowcy jak Tomek osiągają sukces. Sportowcy gorliwi w wierze! – ekscytował się potem ksiądz. Czyżby chciał powiedzieć, że sportowiec może być tylko wierzący?

4 grudnia 2016 roku. Mariusz Pudzianowski szybko rozprawia się z samozwańczym królem Albanii „Popkiem”. Serwis „Trwam24” publikuje grafikę, która w kilka godzin staje się hitem internetu. Jej główne przesłanie to cytat ze św. Pawła: „zło dobrem zwyciężaj”. Na obrazku czytamy m.in. że Bóg zesłał sport (Pudzianowski), a szatan narkotyki („Popek”). Że „Pudzian” musiał wygrać, ponieważ ma wyższe wykształcenie, żyje w czystości do ślubu i jest przeciwnikiem islamizacji Europy.

Dla trenującego wówczas „Popka” Marcina Różalskiego tego typu rozumowanie jest z pewnością pozbawione sensu. – Zobacz, jeszcze kilka miesięcy temu miałem 15-letnią kuzynkę – rozpoczyna zdeklarowany satanista. – Była bardzo dobrą dziewusią. Świetnie się uczyła, śpiewała w chórkach kościelnych. Wychowała się w dogmatach katolickich. W domu jej rodziców pełno było krzyży, obrazów z papieżem… Pewnego dnia się przewróciła. Rak mózgu. Przez miesiąc była w śpiączce, nie żyje. Dopiero zaczęła poznawać smaki życia… „Różal” zawiesił na chwilę głos. – I wiesz co, chętnie wziąłbym tę chorobę na siebie. Tak jak siedzę, mogę zdechnąć. Nawet jeśli Bóg jest i miałbym być ruchany w piekle przez całą wieczność. Ja już się nażyłem, to dziecko nie. Ale nie kurwa, ja wciąż chodzę po tym pierdolonym świecie i nadal robię złe rzeczy. Pluję w twarz Bogu, a mnie się powodzi, nie narzekam. I co teraz powiedzieć? Niezbadane są wyroki boskie? A jak wygrasz w totka, to dzięki komu? Dzięki Bogu. To dlaczego w tym przypadku, nie można powiedzieć, że dzięki Bogu? To przez kogo kurwa?

WARSZAWA 17.06.2015 PIERWSZY FINALOWY MECZ MISTRZOSTW POLSKI CENTRALNA LIGA JUNIOROW CLJ SEZON 2014/15 --- CENTRAL JUNIORS LEAGUE FIRST LEG POLISH CHAMPIONSHIP FINAL MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - LECH POZNAN 3:0 DARIUSZ LUSZCZYNA MAREK CITKO FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Marek Citko, którego cała piłkarska kariera naznaczona była kontuzjami, patrzy na świat zupełnie inaczej niż zawodnik MMA. Jego ulubioną lekturą jest Księga Hioba. Hiob, cokolwiek by się nie działo, wychwalał Boga. – To mi się to potwierdziło. Jak miałem trudny okres, to i tak później  okazywało się, że to w jakimś sensie było dla mnie dobre. Cokolwiek się dzieje w moim życiu – z perspektywy zbawienia ma jakiś sens – powiedział w rozmowie z Natemat.

Z tym że w kryzysowych momentach wiara może nam wydatnie pomóc, ciężko się nie zgodzić. Tysonowi Fury’emu wprawdzie daleko do ascety, ale to on wypowiedział dramatyczne zdanie: – Gdybym nie był chrześcijaninem, zabiłbym się w 5 sekund. 

Anita Włodarczyk wprawdzie nigdy nie miała takich dołów jak Brytyjczyk, ale obecność Boga jest w jej życiu czymś równie normalnym co dla Tysona. Polska młociarka przed wejściem do koła zawsze patrzy w niebo. Skąd ten rytuał?  – Myślę o Kamili (Skolimowskiej – przyp. HK). Wiem, że gdzieś tam nade mną czuwa. Zmarła w 2009 r. Skolimowska była idolką i rywalką Włodarczyk. Teraz Anita bije rekordy świata w rękawicy „Kamy”.

W zgodzie z katolickimi ideałami wychowany został także Tomasz Adamek, jako polityk wielki przeciwnik gender i aborcji. Karierę pięściarza przepowiedziała „Góralowi”… kucharka księdza proboszcza. Wcześniej wszyscy w rodzinnych Gilowicach widzieli go w sutannie. Adamek pobożny pozostał do dzisiaj. Z powodu religii zdarzyło mu się nawet przesunąć termin walki. Niewiele osób wie, że jego pojedynek z dwumetrowym Kevinem McBride’m odbył się dwa tygodnie wcześniej niż pierwotnie planowano. Pięściarz sprzeciwił się promotorowi, gdy ten postanowił zorganizować galę w Wielką Sobotę. – W Wielką Sobotę to ja chcę pójść do kościoła ze święconką, a dzień później usiąść z rodziną do świątecznego śniadania, zamiast iść na ring – argumentował Adamek.

Mamed Khalidov, zdeklarowany muzułmanin, nie walczy w okresie ramadanu. Od lat ma w tym przedmiocie dżentelmeńską umowę z władzami KSW. Polski Czeczen modli się do Allaha pięć razy dziennie. Pierwszą modlitwę odmawia o 3 rano.

Wiara to zdaniem niektórych powód zakończenia kariery przez Macieja Miszkinia. Spekuluje się, że rokujący nadzieje pięściarz miał nie nadawać się do boksu, ponieważ jest Świadkiem Jehowy. Co ma piernik do wiatraka? Wierni tego związku wyznaniowego nie przyjmują transfuzji krwi. W razie odniesienia ciężkich ran w ringu, „Handsome” musiałby zatem polegać jedynie na sile własnego organizmu. (Miszkiń skontaktował się z nami po publikacji artykułu. Zaznaczył, że jest wyznania rzymskokatolickiego – aktualizacja)

Czy gdyby bogobojny Khalidov aż tak nie poświęcał się wierze, mielibyśmy polskiego mistrza UFC kategorii średniej? Sam Mamed odpowie prawdopodobnie, że gdyby nie Najwyższy, podzieliłby los przyjaciół i nie przeżył pierwszej wojny czeczeńskiej. Miszkiń może wysnuć z kolei, że Bóg uchronił go przed utratą zdrowia.

Życie opiera się na wierze, więc czym byłoby bez niej? – pyta Mariusz Wlazły w książce „Ewangelia dla sportowca i kibica”.

Już w połowie XVII w. Blaise Pascal przekonywał: – Zważmy zysk i stratę, zakładając, że Bóg jest. Jeśli wygrasz, zyskujesz wszystko. Jeśli przegrasz, nie tracisz nic.

Zapewne część sportowców wychodzi z tego samego założenia. Inni są mniej interesowni i po prostu żywią przekonanie, że Bóg istnieje. Bez względu na to, z jakiego powodu wierzą, pewne jest jedno: religia pomaga im w codziennym życiu. Nie jest jednak warunkiem koniecznym do tego, by odnosić wielkie sukcesy, o czym świadczy chociażby przykład Rafy Nadala. Hiszpan nie ukrywa, że jest agnostykiem. Brak wsparcia z góry nie przeszkodził mu jednak w wygraniu czternastu wielkoszlemowych turniejów…

HK

Fot. 400mm.pl

Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
30.06.2021

Testujemy Hierro V6 – nowe buty trailowe od New Balance

Wystartuj w biegu górskim, a asfalt przestanie cię kręcić. Na przestrzeni ostatnich lat znajomi zawodnicy wiele razy powtarzali mi to zdanie. Nie skusiłem się na ich sugestie, głównie dlatego, że po prostu lubię brać udział w miejskich wyścigach. Niezależnie od tego, zdarza mi się trenować w górach. Wam pewnie też. Co więcej, jestem przekonany, że […]
30.06.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
28.09.2020

W Warszawie da się biegać, czyli jak zorganizowano cztery maratony w… dwa dni

Koronawirus, rzęsisty deszcz i porywisty wiatr – to wszystko nie zatrzymało uczestników 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego. Impreza, która odbywała się w miniony weekend w stolicy, okazała się równie oryginalna, co udana. Cztery serie po 250 biegaczy. Pierwsza startująca w sobotę o 16, ostatnia w niedzielę o 13. Pomiędzy nimi elita biegnąca o 8 rano, […]
28.09.2020
Inne sporty
25.09.2020

Bieg, którego nie zatrzymał stan wojenny. Startuje kolejna edycja PZU Orlen Maratonu Warszawskiego

PZU Orlen Maraton Warszawski to od zawsze była impreza, której uczestnicy potrafili sobie radzić z przeciwnościami losu. Bieg odbył się nawet w stanie wojennym, a w 2002 roku, gdy wydawało się, że przez problemy organizacyjne nie uda się go przeprowadzić, zawodnicy skrzyknęli się w Parku Saskim i zaliczyli królewski dystans. Koronawirus też ich nie zatrzymał, […]
25.09.2020
Weszło
14.08.2020

„Góry” w Warszawie, czyli nowoczesny trening, który pomoże biegaczom i triathlonistom poprawić wyniki

Chcesz zbudować odpowiednią formę na maraton albo inny, chociażby triathlonowy start, wyjedź w góry. Jeśli potrenujesz kilka tygodni na właściwej wysokości, efekty muszą przyjść. Te dwa zdania to oczywiście nadal prawda, ale… nie do końca. Albowiem świat biegów i triathlonu, podobnie jak chociażby ten piłkarski, ewoluuje. Dlatego wypracowanie wysokiej dyspozycji nie jest już połączone wyłącznie […]
14.08.2020
Liczba komentarzy: 28
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Al Bundy
Al Bundy (@al-bundy)
4 lat temu

A śmiejecie się z Pucharu Narodów Afryki i szamanów…

AVOCADO
AVOCADO (@avocado)
4 lat temu
Reply to  Al Bundy

Będziesz się śmiał za 20 lat jak zlaicyzowane kraje typu Francja, Szwecja czy Wielka Brytania przestaną istnieć.

Al Bundy
Al Bundy (@al-bundy)
4 lat temu
Reply to  AVOCADO

Za to wielka katolicka Polska będzie jak zawsze niepodległa przez wieki 😀

AVOCADO
AVOCADO (@avocado)
4 lat temu
Reply to  Al Bundy

Grubo odleciałeś, nic takiego nie napisałem i jestem od tego daleki. Chodzi mi tylko o to, że odejście od wartości chrześcijańskich zniszczy te kraje. I cokolwiek byś nie pisał o szamanach i gusłach to kraje konserwatywne jednak nie mają problemu z islamskimi gettami.

Al Bundy
Al Bundy (@al-bundy)
4 lat temu
Reply to  AVOCADO

Z konserwatywnych zostaliśmy my, Malta, Watykan i ewentualnie Rosja. A, zapomniałem o potędze węgierskiej.

Mikas
Mikas (@mikas)
4 lat temu
Reply to  AVOCADO

Ta, rzeczywiście, laickie kraje takie, jak Kanada, Norwegia, Czechy, czy Estonia wręcz stoją na krawędzi zagłady 😀

AVOCADO
AVOCADO (@avocado)
4 lat temu
Reply to  Mikas

W Kananadzie raczej nie byłeś i nie widziałeś co się dzieje. Problem jest i to duży. Czemu nie mówi się o tym? Nie wiem. Czechy do niedawna były rządzone przez Havla, który mówił, że ateistyczna cywilizacja zmierza do katastrofy. Daj im trochę czasu. A Estonia i Norwegia mają tak małą liczbę mieszkańców, że te kwoty imigrantów które przyjmą, szybko zaczną stwarzać problemy. Bo nie ma co liczyć na cud, że zintegrują się szybko i bez oporów.

Slawekk
Slawekk (@slawekk)
4 lat temu
Reply to  AVOCADO

Czytam dyskusję sprzedawcy butów z owocem. I to jeszcze o wierze.

Mikas
Mikas (@mikas)
4 lat temu
Reply to  AVOCADO

A ty za to w Kanadzie byłeś i widziałeś co się dzieje. No ale oczywiście uniwersalny argument „O tym się nie mówi”. Gówno prawda, Kanada sobie radzi, ostatnio miała problemy jedynie z prawicowym zamachowcem który otworzył ogień w kierunku meczetu, Trudeau ma świetne notowania, a konserwatyści nie mają najmniejszych szans na wygraną w wyborach. A Estonia i Norwegia mają tak małą liczbę mieszkańców, że kwoty imigrantów którzy się tam znajdą będą niezauważalne (w 38-milionowej Polsce miało to być 7000 ludzi, czyli w skali całego kraju prawie nic).
A druga sprawa to bezsensowność argumentu o uchodźcach, bo z tego co pamiętam to jednak doktryna kościoła katolickiego oraz zalecenia najwyższych hierarchów zarówno w Watykanie jak i w Polsce raczej do ich przyjmowania zachęcały, więc wartości chrześcijańskie działają dokładnie w przeciwnym kierunku niż większość uważających się za Katolików by chciała.

AVOCADO
AVOCADO (@avocado)
4 lat temu
Reply to  Mikas

Tak, byłem i widziałem. Jeżeli to dla Ciebie problem to przepraszam. W statystykach dotyczących mniejszości narodowych wszystko ładnie wygląda. A prawda jest taka, że wielu muzułmanów dostało paszporty kanadyjskie. Argument „o tym się nie mówi” nie dotyczy wyłącznie Kanady. W mediach zobaczysz mnóstwo informacji o bójkach kiboli ale jak imigranci demolują Paryż, porywają dzieci w Anglii (jedna z największych afer ostatnich lat, 1300 dzieci porwanych przez Pakistańczyków) czy gwałcą w Szwecji i Norwegii to już raczej rzadkość. Trzeba być mega naiwnym żeby wierzyć, że skończy się na 7000 uchodźców. Pamiętam nawet jak eksperci TVN stwierdzili, że to jedynie początek. Kościół jest pod tym kątem bardzo podzielony ale nawet Ci którzy chcą przyjmować uchodźców, nie zgadzają się z polityką UE. Czym innym jest pomaganie ludziom udzielając im schronienia i organizując opiekę, a czym innym wciskanie pod przymusem losowych ludzi (nawet z Iranu, gdzie żadna wojna się nie toczy) krajom, które mają ich zamknąć w obozach i pilnować żeby nie uciekli. Tym się różni prawica od lewicy. W normalnym kraju takimi sprawami zajmują się specjalne organizacje oraz ludzie, którzy czują potrzebę pomocy. W UE kilka anonimowych osób, które nie są nawet wybierane przez obywateli (rada UE), decyduje czym jest dobro, wyjaśniając komu, jak i kiedy trzeba pomagać oraz jakie kary grożą w razie sprzeciwu.

Mikas
Mikas (@mikas)
4 lat temu
Reply to  AVOCADO

Oczywiście że wielu muzułmanów dostało paszporty Kanadyjskie. Może dlatego że Kanada nie ma głęboko gdzieś równości wobec prawa i nie patrzy przy postępowaniu paszportowym na kolor skóry czy wyznanie. Co do Anglii proponuję porównać statystyki przestępstw imigrantów z Europy wschodniej z tymi z Bliskiego Wschodu. Polacy i Rumuni biją ich na głowę, więc to nie muzułmanie są tutaj głównym problemem. Gwałty w Szwecji to z kolei wynik upośledzonego systemu prowadzenia statystyk. W Szwecji liczy się każde zgłoszenie bez względu na wynik postępowania, więc jest to sztucznie pompowane przez fałszywe zgłoszenia, a na przykładzie postępowań w Niemczech – ostatnio sprawa gwałtów we Frankfurcie – widzimy że zdarza się to notorycznie. A akurat sprawa gwałtów w Szwecji czy zamieszek w Paryżu była przez media dosyć szeroko relacjonowana, ale nie będą tych tematów wałkować bez końca, bo trochę czasu od tych wydarzeń minęło.
Jeszcze co do obiektywizmu mediów proponuję zwrócić uwagę ile czasu poświęca się przestępcom i terrorystom islamskim, a ile pozostałym. Niewiele było słychać o Amerykaninie który zastrzelił w kościele 8 czarnych, a sprawa strzelaniny pod meczetem w Kanadzie ucichła, kiedy okazało się że sprawcą był biały sympatyk Trumpa i Le Pen. Analogicznie, kiedy okazało się że gość, który potraktował kopniakiem w plecy dziewczynę w niemieckim metrze był Bułgarem. Z kolei każdy incydent – prawdziwy czy nie – z udziałem islamskich imigrantów jest natychmiast szeroko komentowany i relacjonowany – szczególnie z prawej strony.

np jlw
np jlw (@np-jlw)
4 lat temu

a wiecie ze ta grafika z trwam to bylo z troll konta i mialo na celu wysmiewanie trwam? tak, trwam24 to nawiazanie do grafiki tvn24

3821596.jpg
kleyo
kleyo (@kleyo)
4 lat temu

Jeśli dobrze pamiętam, po śmierci Jana Pawła II, który jak powszechnie wiadomo kibicował Cracovii, pierwszy mecz po tym smutnym wydarzeniu Cracovia grała z Legią. Do ostatniej minuty utrzymywał się wynik 0:0, ale Legia wykonywała rzut karny, który został obroniony przez Cabaja, a chwilę później po błędzie Boruca, gola dla Cracovii zdobył Bojarski, a ciesząc się zdjął koszulkę. Na podkoszulku miał wypisane podziękowania dla Ojca Świętego.

Jest nawet na youtubie:
https://www.youtube.com/watch?v=1dNV9QLn6vo

Arjbest
Arjbest (@arjbest)
4 lat temu
Reply to  kleyo

Doskonale pamiętam te miotane przez krakowską rozmodloną dzicz kamienie w sektor Legii. Wszystko w imię boga i JPII.

Geniusz
Geniusz
4 lat temu

Religia jest dla ludzi bez rozumu – Józef Piłsudski.

Jest XXI wiek, kto normalny wierzy w zombie z in vitro co z grobu zwiało? Gadające węże itp.

AntyDerduch
AntyDerduch (@antyderduch)
4 lat temu
Reply to  Geniusz

Tak, kurwa… I ten sam Piłsudski przed ślubem przeszedł na luteranizm, przed śmiercią przyjął sakrament namaszczenia chorych, miał katolicki pogrzeb i spoczywa w krypcie katolickiej świątyni. Jebnij się.

Geniusz
Geniusz
4 lat temu
Reply to  AntyDerduch

Podaje źródło, miłośniku katolickich bredni o bozi.

AntyDerduch
AntyDerduch (@antyderduch)
4 lat temu
Reply to  Geniusz

Tępa dzido, znasz takie powiedzenie, że „czyny przemawiają głośniej niż słowa”? W kontekście późniejszego zachowania Pisłudskiego cały jego wywód o religii jest chuja warty.

AntyDerduch
AntyDerduch (@antyderduch)
4 lat temu
Reply to  AntyDerduch

I jeszcze pełny kontekst wypowiedzi Naczelnika:
„U Busza (kolega szkolny braci Piłsudskich) nic nie robiliśmy… Później zaczęła się u nas dyskusja co do pochodzenia człowieka, religii (W owym czasie była wśród wileńskich gimnazjalistów moda na ideologię socjalistyczną – przyp. wł.) Na koniec wszyscy we trzech zgodziliśmy się na jedno, że u człowieka główną rolę odgrywa MORALNOŚĆ. Że religia i wszystkie przepisy są dla ludzi bez rozumu i wykształcenia, jest to ich postrachem i CHRONI OD ZEPSUCIA, a człowiekowi rozumnemu trzeba tylko postępować MORALNIE….”
Do wniosków takich doszli 16-to letni chłopcy – uczniowie wileńskego gimnazjum – prawdzonego po rosyjsku przez zaborców.

Geniusz
Geniusz
4 lat temu
Reply to  AntyDerduch

Wiesz lepiej od brata Piłsudskiego. Nie ma co dyskutować z debilem. Bardzo ładne fotki, manekiny ruchasz?

AntyDerduch
AntyDerduch (@antyderduch)
4 lat temu
Reply to  Geniusz

Grzesiu, obaj wiemy, że to Twoje zdjęcie, które wstawiłeś kiedyś na forum „Wyborczej” 😉

derduch1000.jpg
Geniusz
Geniusz
4 lat temu
Reply to  AntyDerduch

Nie wiem do kogo te „grzesiu” ale czytając kto to jest derduch to ten chujek cie zabije za to. Czytam i takiej mściwej kurwy to jeszcze nie widziałem, gorsza rura niż kaczor. Nie dziwi cie że jebaninec 36 lat i emeryt? Plus kasa i praca za granicą. Ja z takimi nie tańczę.

AntyDerduch
AntyDerduch (@antyderduch)
4 lat temu
Reply to  Geniusz

Skończ pierdolić, Grzesiu Wyrzykowski. Zabijesz mnie… Chyba kurwa śmiechem.
A to, kim jesteś, najlepiej podsumowuje ksywa, którą z własnej i nieprzymuszonej woli sobie nadałeś i stałeś się pośmiewiskiem tego forum: QPA.

matej2001
matej2001 (@mateusz-latoszek)
4 lat temu

Równie dobrze mogliście zapytać, czy lepszymi sportowcami są ci, co mieli 5 z matmy.

matej2001
matej2001 (@mateusz-latoszek)
4 lat temu

matematyki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

bastion79
bastion79 (@bastion79)
4 lat temu

Adamek typowy katolik. Łgał jak pies, że o mistrza w ciężkiej walczy a tylko o dudki mu chodziło. Dziewczyna mi opowiadała jak najebany podbijał do niej w Parku – taki rodzinny i bogobojny. W sumie idealny ksiądz.

m1025
m1025 (@m1025)
4 lat temu

brakuje tu Pawła Łukaszki , który miał propozycje z NHL a został księdzem:)

Suche Info
30.11.2021

Ronaldo odpowiada redaktorowi naczelnemu France Football

Cristiano Ronaldo uderzył w redaktora naczelnego France Football, który stwierdził wcześniej, że jedynym celem Ronaldo jest posiadanie większej liczby Złotych Piłek od Leo Messiego, co rzekomo usłyszał od samego Portugalczyka. Ronaldo zabrakło na wczorajszej gali Złotej Piłki, którą wygrał Argentyńczyk. Piłkarz Manchesteru United zajął szóste miejsce w głosowaniu. – Ronaldo ma tylko jedną ambicję i […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Boniek o Złotej Piłce: Formuła się wyczerpała i trzeba ją zmienić

Mnóstwo ludzi ze świata futbolu komentuje wczorajsze wydarzenia z gali Złotej Piłki. Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się również były prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Już wczoraj na antenie Kanału Sportowego wspominał, że jego zdaniem Leo Messiego nie powinno być w czołowej trójce plebiscytu. Po zwycięstwie Argentyńczyka dodał, że jego formuła się wyczerpała.  Wczoraj Boniek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Maciej Iwański wskazał Messiego dopiero na trzecim miejscu

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył wczoraj Leo Messi, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego o 33 głosy. W tym roku w głosowaniu brało udział 180 dziennikarzy z całego świata. Polskę reprezentował dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który od wielu lat głosuje w plebiscycie Złotej Piłki.  Iwański był jednym z komentatorów wczorajszej gali na antenie TVP. Pod […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021