post

Opublikowane 08.02.2017 09:28 przez

Kamil Gapinski

Jest jedną z najlepszych i najbardziej wyrazistych piłkarek ręcznych XXI wieku w Polsce. Z reprezentacją kraju dwukrotnie zdobywała czwarte miejsce na mistrzostwach świata. Choć marzyła o tym, by sięgnąć po medal, a tym samym dorównać męskiej kadrze, nie udało się. Nie spełniła też snów o występie na igrzyskach w Rio de Janeiro. Brazylijskie igrzyska skomentowała za to w TVP. Przed kamerami wypada równie dobrze jak na parkiecie. Głównie dlatego, że mówi jak jest, co czasem przysparza jej wrogów. Ale nie przejmuje się tym i nadal robi swoje. Zapraszamy na rozmowę z Iwoną Niedźwiedź.

***

Jesteś fanką Magdy Gessler. Czyli lubisz kobiety z mocnym charakterem?

Zgadza się. Poza panią Gessler interesują mnie chociażby Dorota Szelągowska i Maja Sablewska. Całą trójkę cenię za to, że robią fajne rzeczy dla ludzi. Ich działania niosą za sobą dobro. Ja jestem wrażliwa. Proste, bezinteresowne gesty pomocy tym, którym w życiu coś się zawaliło, wywołują u mnie łzy. Ktoś powie, że programy w stylu tego pani Magdy są tandetne i wyreżyserowane. Ja mam tego świadomość, ale i tak mnie wzruszają. Koniec, kropka.

Lubię kobiety z mocnym charakterem, takie, które walą prosto z mostu, nawet jeśli mówią niemiłe rzeczy. Trzeba być realistą – życie nie jest miłe. Panie Janda, Holland czy śp. Czubaszek, Paradowska, Torańska, Osiecka – to dla mnie wulkany inspiracji i przykłady moralności, z którą mi po drodze.

Rozpocząłem ten wywiad od Gessler nie bez przyczyny –  w środowisku szczypiorniaka jesteś odbierana podobnie, jak ona w kulinarnym. Jako mocna kobieta, która nie boi się wygłaszać klarownych opinii. Myślisz, że światek polskiego handballa cię przez to nie lubi?

Mam taką nadrzędną zasadę i zawsze będę się jej trzymać, mianowicie nigdy nie chcę nikogo obrażać. 

W mediach pojawiam się w roli eksperta. Osobiście wymagam od kogoś takiego znajomości tematu, konkretnych, rzeczowych opinii, a nie przysłowiowego “bla bla bla” i klepania się po plecach, bo to jest moja przyjaciółka lub dobry kolega, to o nim źle nie mówię. Coś takiego kompletnie mnie nie interesuje. Sport jest taką dziedziną, w której w obliczu porażki trzeba nierzadko przyjąć na klatę krytykę i dostrzegam, że z tym jest różnie. Dlatego mogę być nielubiana w środowisku piłki ręcznej. Więcej – myślę, że niektórzy mieliby dzisiaj problem z podaniem mi ręki. Zapracowałam na to dość mocno podczas ostatnich igrzysk olimpijskich, kiedy oceniałam grę Polaków w TVP. Biało-czerwoniw Rio de Janeiro, mimo zajęcia czwartego miejsca, nie zaprezentowali najwyższego poziomu piłki ręcznej, przyzwyczaili nas do lepszej jakości gry. Myślę, że sami doskonale o tym wiedzieli po turnieju. I jeśli słyszę głosy po tej imprezie, że moja krytyka była “skandaliczna”, to mnie to irytuje. Dobro polskiej piłki ręcznej bardzo leży mi na sercu, nikomu nie życzę źle.

W związku z ciętym językiem zdarzały ci się nieprzyjemne sytuacje face to face?

Stricte powiązane z komentarzem telewizyjnym – jeszcze nie (śmiech). Natomiast kiedyś przyszła do mnie koleżanka z zespołu i spytała, czy moim zdaniem jest za słaba, by w nim grać. Uważałam, że na tamten moment rzeczywiście prezentuje za niski poziom, więc jej o tym powiedziałam. W efekcie popłynęły łzy… Było mi głupio, ale wychodzę z założenia, że jeśli ktoś zadaje tego typu pytania, musi liczyć się z tym, że odpowiedź może być nieprzyjemna dla ucha. Ale żebyśmy się dobrze zrozumieli: nie jest tak, że chodzę po świecie i wrzucam wszystkim dookoła. Po prostu proszona o opinię, mówię szczerze jak wygląda według mnie sytuacja. Oczekuję od innych w stosunku do mojej osoby szczerości, a nie kłamstw, dlaczego w takim razie ja miałabym kłamać?

Grałaś kiedyś w drużynie z dziewczyną, której nienawidziłaś?

To za mocne słowo. W ostatnich latach mojej przygody z duńską piłką ręczną występowałam  w klubie, w którym relacje z kluczową zawodniczką mojego zespołu były dalekie od poprawnych. Problem był o tyle poważny, że grałyśmy obok siebie, w środku obrony, a w handballu to najważniejsza pozycja w defensywie. Trzeba się non stop komunikować, współpracować, mieć do siebie zaufanie. Ta obopólna niechęć absolutnie nie budowała dobrej atmosfery w zespole, który miał bardzo ambitne cele. Na domiar złego na ostatnim treningu przed pierwszym meczem ligowym doszło do takiej kłótni, że zajęcia zostały zakończone przed czasem, a ja usłyszałam od trenera:Nie wiem jak to zrobicie, ale do jutra do 17 macie się dogadać”. Udało się, ale nasze relacje cały czas opierały się tylko na tolerancji, nie było w nich ani szacunku, ani sympatii. Ten stan trwał dwa lata, a dzisiaj się lubimy. Uważam, że załatwiłyśmy ta sprawę profesjonalnie. Lubię profesjonalizm.

W kobiecej szatni odbywają się czasem męskie rozmowy? Po słabym meczu zdarza wam się np. na siebie nawrzeszczeć?

Owszem, ale takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. W naturze babek jest coś takiego, że po nieudanym spotkaniu raczej rozchodzimy się do domów i rola psychoanalityka przypada mężowi, partnerowi, ewentualnie przyjaciółce. My raczej nie działamy na gorąco, jak to czasem zdarza się facetom-sportowcom. A nakrzyczeć zdarza się częściej w trakcie spotkania niż po. To też nie jest fajne, bo psuje wizerunek zespołu. Bardzo tego nie lubię. Dodam, że w młodości miałam tendencje do celebrowania i nadmiernego analizowania nieudanych występów, ale z wiekiem mi przeszło. Pamiętam swój pierwszy mecz dla Selgrosu Lublin, inaugurujący ligowy sezon – totalny koszmar, mówię ci. Wróciłam do domu i wiedziałam, że jedyne, co powinnam zrobić, to jak najszybciej o tym zapomnieć, bo za trzy dni miałam kolejne spotkanie. No i poszło szybko. To są te dobre aspekty bycia doświadczoną zawodniczką, o te mniej fajne lepiej nie pytaj (śmiech).

Piłkarki ręczne w Polsce drażni to, że zarabiają mniej od facetów i nie są aż tak rozpoznawalne, czy w ogóle o tym nie myślicie?

Nie będę mówić za inne koleżanki, ale mnie irytuje, że nasze pensje są niższe. Nikomu nie zabieram, ale dysproporcje są spore, w moim przekonaniu zarabiamy niewiele. A co do sławyszczerze? Wiele osób uważa, że skoro “pcham się przed kamerę”, to lecę na nią, a prawda jest taka, że absolutnie nie. Granie w ręczną sprawia mi ogromną frajdę, od zawsze. Nigdy nie miało dla mnie znaczenia, czy to był trening, czy też mecz. Uwielbiam biegać za piłką, to jest istotne, a nie to, ile osób prosi mnie o autograf czy zdjęcie. Z drugiej strony – po tylu latach gry nie czuje skrępowania przed kamerą, a komentowanie sprawia mi porównywalną frajdę do gry w handball. Dążenie do hedonizmu uważam za naturalny odruch u człowieka, więc jeśli jest okazja do wydzielenia endorfin, bez zastanowienia mówię tak. Ale jak to wszystko się kończy to uwielbiam wrócić do swojego domu i mieć święty spokój.

Szczypiornistki czują się czasem brzydkie, macie kompleksy?

Jak każda grupa społeczna. Pokaż mi kogoś kto ich nie ma. Ja na pewno chciałabym mieć mniejszego bicka, natomiast nie on jest moim największym problemem. Jeśli decydujesz się na profesjonalny sport, bierzesz go z całym dobrodziejstwem inwentarza, bo inaczej się nie da, tak więc pogodziłam się z tym, że mam taką a nie inną sylwetkę. Problemem są dla mnie różnego rodzaju oficjalne wyjścia, imprezy, na które wypadałoby założyć sukienkę. Uwierz – wyglądam w nich bardzo źle. Czasem znalezienie odpowiedniego outfitu na daną okazję zajmuje mi tydzień, a koniec końców i tak zazwyczaj zakładam spodnie w zestawie ze szpilkami.

Byłabyś w stanie związać się z piłkarzem ręcznym?

Nie sądzę. Mam za sobą dwa takie związki i to nie moja bajka. Wiesz, wszystko kręciło się wokół szczypiorniaka, taka trochę monotematyczna relacja. Ja chcę przyjść do domu i porozmawiać z partnerem o czymś innym, niż o tym, co wydarzyło się na meczu lub treningu. Inna sprawa, że jako kobieta gustuje raczej w mężczyznach szczupłych, niekoniecznie o sylwetce skalanej ciężką sztangą. Natomiast facet powinien lubić w jakimś minimalnym wymiarze sport. Nie jestem cyborgiem, zdarzają mi się gorsze dni, więc chciałabym żeby rozumiał co do niego mówię.

W jednym z wywiadów powiedziałaś o sobie tak: „Jestem kochliwa. Kiedyś trener musiał na mnie uważać na obozie, bo podobali mi się Włosi.”

Tak i próbowano zrobić z tego sensacje w stylu “O, Niedżwiedź się puszcza!”. “Kocham” ten typ dziennikarstwa. Jako nastoletnia dziewczyna, grałam w MKS-ie Beskid Nowy Sącz, swoim rodzimym klubie. Za występy w nim nie dostawałam pieniędzy, ale mieliśmy za to taką tradycję, że corocznie wyjeżdżaliśmy na turniej do Teramo. To ogromna międzynarodowa impreza sportowa z istną mieszanką kulturową. I ja tam miałam chłopaka. Co roku jak wpadałam na turniej, to na mnie czekał. Miał ciemne włosy, oczy i cerę, jak na prawdziwego Włocha przystało. Gianluca był siedemnastolatkiem. W wolnym od meczów czasie biegałam do pobliskiego parku, spacerowaliśmy trzymając się za ręce, a nawet się całowaliśmy, dlatego przylgnęła do mnie opinia uczuciowej panienki. Młodość rządzi się swoimi prawami. A doczepianie komukolwiek łatek bardzo mnie drażni. To tak jakbyśmy uznali, że człowiek kompletnie się nie rozwija.

Przyznałaś kiedyś, że za szybko wyszłaś za mąż. Kiedy twoim zdaniem dziewczyna jest gotowa do tego, żeby powiedzieć „tak”?

Kiedy czuje się emocjonalnie i wewnętrznie rozwinięta. Ja należę do tej grupy kobiet, u których proces dojrzewania nastąpił grubo po trzydziestce. A decyzję o tym, żeby wyjść za mąż, podjęłam gdy miałam 25 lat, na dodatek po dwóch miesiącach znajomości. Uczucie było ogromne, a nasza dojrzałość emocjonalna na poziomie Harlequina. Ten związek sporo mnie kosztował i ostatecznie zakończył się rozwodem, ale pozytywne w tym wszystkim jest to, że z byłym mężem mamy do dzisiaj  dobry kontakt – nie zdarzyło się nigdy tak, żeby mi odmówił pomocy. Doceniam to.

IMG_1996

Przez lata waszym trenerem w reprezentacji był Kim Rasmussen. Miałyście go w pewnym momencie dość, tak jak męska kadra Bogdana Wenty?

Ja tak, chociaż to chyba za mocny zwrot, bo mimo wszelkich wad, jakie Kim posiada, bardzo ale to bardzo go lubię. Natomiast w każdej relacji na linii trener-zespół po dłuższym czasie współpracy istnieje niebezpieczeństwo “zmęczenia materiału”. Uważam, że przed mistrzostwami świata w Danii bardzo ciężko się z nim pracowało. To był prywatnie trudny czas dla Rasmussena, mu o tym nie wiedziałyśmy, więc siłą rzeczy zabrakło wyrozumiałości i zrozumienia. Wcześniej naszym atutem była współpraca i zaufanie na linii trener-zawodniczka, wtedy tego zabrakło. Duńczyk stał się bardzo dyktatorski. Kiedyś słuchał naszego zdania, przed mundialem zupełnie się z nim nie liczył. Mówił co jak ma być i koniec. To nam bardzo przeszkadzało, dało się to zauważyć w fazie grupowej mistrzostw. Nasza defensywa grała okropnie, była żałosna. Frustracji było sporo, bo jechałyśmy do Danii z ambitnymi marzeniami. Stwierdziłam wtedy, że to chyba taki moment, iż coś się wypala. Teraz optyka trochę mi się zmieniła – gdy patrzę na to jak prowadzi Węgierki, to za nim tęsknię, gdy podsumowuje jego pracę z reprezentacją Polski jako całokształt, to uważam, że było wspaniale i jest we mnie sporo satysfakcji, że byłam częścią tego zespołu.

Jakie macie dziś relacje?

Jak to u Skandynawów – bardzo chłodne. Ograniczone. Ale jak widzisz, uśmiecham się gdy o tym mówię. Poczucie humoru nam się nie zmieniło, więc od czasu do czasu pożartujemy na fejsie czy Instagramie. Jestem zdania, że gdy dwie osoby potrafią się śmiać z tego samego, to może wyjść z tego przyjaźń. Przykładem na to jest Patrycja Kulwińska. Dzieli nas dekada. Niedawno urodziła syna i skłoniło mnie to do refleksji pod tytułem: dlaczego właściwie się przyjaźnimy? ‚Owen” jest totalnym przeciwieństwem mnie. To spokojna dziewczyna, nielubiąca zmian, typowa matka Polka, nastawiona na rodzinę i klepanie kotletów. Doszłam w końcu do wniosku, że uwielbiamy się tak bardzo, ponieważ bawią nas dokładnie te same rzeczy.

Wracając do Rasmussena: w piłce ręcznej nie podoba mi się ta moda na godzenie pracy selekcjonera z trenerem klubowym.

Myślę podobnie, chociaż zawsze będę twierdzić, że koniec końców trenera „rozliczają” wyniki. Nie da się jednak ukryć, że dużo lepsza jest sytuacja, w której szkoleniowiec skupia się tylko na pracy z kadrą. Jeśli ktoś ma jeszcze dodatkowo obowiązki w klubie, to najzwyczajniej w świecie będzie mu ciężko jeździć po całym kraju, oglądać swoich zawodników lub zawodniczki, a tym samym orientować się w jakiej są formie. Oczywiście – ktoś może powiedzieć, że w XXI wieku da radę, bo telewizje transmitują mecze, bo można sobie załatwić płytę DVD z występami poszczególnych ludzi, ale dla mnie to jednak nie to samo, sorry.

Dwa razy w karierze zdobyłaś na MŚ czwarte miejsce. Nigdy nie udało ci się zagrać na igrzyskach. Co bardziej boli: brak medalu z mundialu, czy brak kwalifikacji olimpijskiej?

Dla mnie rozgraniczenie tych dwóch imprez jest niemożliwe. Na mundialu byłyśmy o krok od medalu, o igrzyskach marzysz od momentu gdy zdajesz sobie sprawę, czym ta impreza jest. Miałam okazje być w Londynie, w roli kibica. Od tamtego momentu 90% sportowych pragnień skupiało się wokół Rio de Janeiro. Myśmy bardzo chciały dorównać chłopakom Wenty i Michaela Bieglera. Niestety, nie wyszło. A igrzyska? Kiedy rehabilitowałam w Gdańsku kontuzjowany kciuk, a moja dalsza gra w piłkę ręczną stała pod znakiem zapytania, zadzwonił do mnie Kim i powiedział, że jest cień szansy, aby pojechać do Rio, bo cała reprezentacja Rosji w związku z dopingową aferą może nie wystąpić w Brazylii. Ta drużyna pokonała nas w eliminacjach, dlatego teoretycznie miałyśmy szansę wskoczyć na jej miejsce.

– Trenerze, ale ja nie jestem w stanie łapać piłki.

– To nic, będziesz mi potrzebna tylko w obronie.

Kiedy to usłyszałam, w jednej sekundzie uruchomiłam hotline do znajomego fizjoterapeuty, następnie lekarza, pytałam jakie środki medyczne mogę przyjąć, byle tylko zagrać. Musiałam wyeliminować ból. Byłam w stanie zaryzykować dla tego turnieju swoją karierę i zdrowie. Mamie ten pomysł nie przypadł do gustu.

IMG_1944

W jednej z rozmów powiedziałaś coś takiego: „Trener Jacek Gomulec radził mi, żebym nie wiązała się z żadnym klubem na dłużej. Mówił, że wtedy mogę zarobić więcej pieniędzy.” Szczere słowa, ale takie podejście raczej nie przysparza sportowcowi zbyt wielu fanów…

Rzeczywiście, brzmi to średnio ładnie, ale to bardzo dobra wskazówka.  Zanim ktokolwiek negatywnie oceni tego typu podejście do sprawy, powinien wiedzieć dwie rzeczy: statystyczna polska piłkarka ręczna nie zarabia rocznie więcej niż 100 tysięcy złotych. Poza tym wychowanka zawsze będzie traktowana w swoim klubie po macoszemu. Doskonale wiemy, że sport jest zarówno piękny jak i brutalny. Zdarza się, że uprawiamy nasz zawód długo, czasem kończymy go jednak przedwcześnie z powodów zdrowotnych i co dalej? W swoich wyborach kierowałam się primo: możliwością przebywania na parkiecie w wymiarze dłuższym niż 10-15 min., a  secundo: wysokością kontraktu. Dzisiaj z pewnością nie jestem ikoną Vistalu Gdynia, MKS-u Selgros Lublin czy jakiegoś duńskiego klubu, ale za to mam taki komfort, że jeśli za pięć minut skończyłaby się moja przygoda z piłką ręczną, to nie muszę się martwić o przyszłość. To dla mnie, osoby ceniącej sobie poczucie bezpieczeństwa w życiu, bardzo istotne.

Łatwo przywiązujesz się do ludzi, nie masz problemów z poznawaniem nowych przyjaciół. Częste zmiany miejsca zamieszkania nie były w tej sytuacji dla ciebie problemem?

No właśnie paradoksalnie nie. Ja bardzo lubię jak się coś dzieje, choć im jestem starsza, tym staje się spokojniejsza.

Kiedy w 2014 roku wracałam do Polski po sześciu latach pobytu w Skandynawii, celowo wybrałam Trójmiasto. To bez wątpienia jedno z najprzyjemniejszych miejsc w Polsce. Żyje tam wiele bliskich mi osób i chociaż rodzina mieszka na południu kraju, to właśnie Gdynia miała być tym punktem kończącym liczne wojaże. Dlatego kolejna decyzja o przenosinach do Lublina była jedną z najtrudniejszych jakie podjęłam. Miałam mnóstwo wątpliwości. Smutek był ogromny, tym bardziej, że do Trójmiasta wracała akurat na stałe Monika Stachowska (wielokrotna reprezentantka Polski – red.), którą uwielbiam. Mimo to ostatecznie zdecydowałam się na transfer. Pamiętam jak w pierwszym tygodniu mojego pobytu w Lublinie poszłam na zakupy. Snułam się między stoiskami i beczałam, bo chwile wcześniej skończyłam rozmawiać z Kulwińską. I nagle spotykam Agnieszkę Kowalską (skrzydłowa reprezentacji i zawodniczka MKS-u Selgros – red.). Ona patrzy na mnie zdumiona i pyta dlaczego płaczę. Pogadałyśmy chwile. Pomogła mi się ogarnąć i z każdym kolejnym tygodniem było lepiej. A potem 15 października po raz pierwszy usłyszałam hymn LM i już wiedziałam, że nigdy nie będę żałować tej decyzji. Są takie momenty w życiu sportowca, których nie da się opisać. Dla mnie Liga Mistrzów była marzeniem. Dzisiaj mogę tylko żałować, że ta przygoda rozpoczęła się tak późno.

Coraz bliżej do końca twojej kariery, gdy już przestaniesz grać skupisz się na telewizyjnym komentarzu, który wychodzi ci fajnie, czy też zamierzasz pójść w stronę trenerki?

Na pewno chciałabym zostać przy sporcie. To fantastyczna dziedzina życia, która dostarcza nieprawdopodobnych emocji i wzruszeń. Jakaś część mnie marzy o tym by być szkoleniowcem. Wiem jak chciałabym, żeby mój zespół grał, mam to w głowie od A do Z. W Danii liznęłam już trochę trenerki. Pracowałam w szkole o profilu sportowym. Zajmowałam się dziewczętami i chłopcami. Było fajnie, ale w dorosłym sporcienie wyobrażam sobie pracy z kobietami. Zdecydowanie wolałabym prowadzić męski zespół. Potrafię sobie wyobrazić, że poprowadzę facetów w PGNiG Superlidze. Problem w tym, że chyba tylko ja jedna na świecie umiem to sobie wyobrazić (śmiech).

ROZMAWIAŁ KAMIL GAPIŃSKI

Fot. archiwum prywatne Iwony Niedźwiedź

Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
30.06.2021

Testujemy Hierro V6 – nowe buty trailowe od New Balance

Wystartuj w biegu górskim, a asfalt przestanie cię kręcić. Na przestrzeni ostatnich lat znajomi zawodnicy wiele razy powtarzali mi to zdanie. Nie skusiłem się na ich sugestie, głównie dlatego, że po prostu lubię brać udział w miejskich wyścigach. Niezależnie od tego, zdarza mi się trenować w górach. Wam pewnie też. Co więcej, jestem przekonany, że […]
30.06.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
28.09.2020

W Warszawie da się biegać, czyli jak zorganizowano cztery maratony w… dwa dni

Koronawirus, rzęsisty deszcz i porywisty wiatr – to wszystko nie zatrzymało uczestników 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego. Impreza, która odbywała się w miniony weekend w stolicy, okazała się równie oryginalna, co udana. Cztery serie po 250 biegaczy. Pierwsza startująca w sobotę o 16, ostatnia w niedzielę o 13. Pomiędzy nimi elita biegnąca o 8 rano, […]
28.09.2020
Inne sporty
25.09.2020

Bieg, którego nie zatrzymał stan wojenny. Startuje kolejna edycja PZU Orlen Maratonu Warszawskiego

PZU Orlen Maraton Warszawski to od zawsze była impreza, której uczestnicy potrafili sobie radzić z przeciwnościami losu. Bieg odbył się nawet w stanie wojennym, a w 2002 roku, gdy wydawało się, że przez problemy organizacyjne nie uda się go przeprowadzić, zawodnicy skrzyknęli się w Parku Saskim i zaliczyli królewski dystans. Koronawirus też ich nie zatrzymał, […]
25.09.2020
Weszło
14.08.2020

„Góry” w Warszawie, czyli nowoczesny trening, który pomoże biegaczom i triathlonistom poprawić wyniki

Chcesz zbudować odpowiednią formę na maraton albo inny, chociażby triathlonowy start, wyjedź w góry. Jeśli potrenujesz kilka tygodni na właściwej wysokości, efekty muszą przyjść. Te dwa zdania to oczywiście nadal prawda, ale… nie do końca. Albowiem świat biegów i triathlonu, podobnie jak chociażby ten piłkarski, ewoluuje. Dlatego wypracowanie wysokiej dyspozycji nie jest już połączone wyłącznie […]
14.08.2020
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl (@Waclaw-Grzdyl)
4 lat temu

nie powiedziała, że to „przykłady moralności” tylko, że to „przykłady moralności, z którą mi po drodze” – są różne moralności, np. takie, że „nie wolno zabijać bardzo małych dzieci”,
albo takie, że „nalezy zabijać bardzo małe dzieci jeśli matka ma się po tym czuć świetnie”, albo jeszcze inne np. takie, że „nalezy zabijać bardzo małe dzieci ale nie należy zabijać karpi na wigilię bo to barbarzyństwo”.

jakibic
jakibic (@jakibic)
4 lat temu

Dojechałem do Gesler (początek), ale jakoś się przemogłem. Ale jak dojechałem do moralności Holand, dałem spokój. Szkoda , że rozum wyrzuciła razem z rzutami na bramkę.

Lelumpolelum
Lelumpolelum (@lelumpolelum)
4 lat temu
Reply to  jakibic

Holland jak Holland, ale Czubaszek to 100% czarownica. W ogóle zdaje się, że pani Niedźwiedź przedawkowała Wysokie Obcasy. A zarabia mniej od mężczyzn, bo tak jak szczypiorniak męski interesuje niewielu, tak szczypiorniak damski interesuje naprawdę garstkę.

Averinneru
Averinneru (@averinneru)
4 lat temu

Jest mi niezmiernie miło czytać ten wywiad. Silna kobieta o właściwych poglądach i inspiracjach, nic tylko podziwiać. Przy czym szczerość jest jak najbardziej wskazana, ale dyplomacja i sposób przekazywania prawdy potrafią być siłą samą w sobie, może warto to wziąć pod uwagę? Podobnie było z z moim odbiorem trenera Dujszebajeva: okiełznał swoje usposobienie i od razu lepiej patrzy się na naszą drużynę narodową 😉 I jak najbardziej wyobrażam sobie panią Iwonę jako trenującą męską drużenę piłki ręcznej, obawiam się tylko czy nie byłaby to najbardziej waleczna i nieustępliwa drużyna w lidze 😉 co do zarobków: no niestety te mocno zależą o popularności dyscypliny, jeżeli uda się przyciągnąć sponsorów sytuacja się poprawi 🙂
Eh… Czuję że gdybym była parę ładnych lat młodsza nadawałabym się do drużyny z taką trenerką 🙂
Życzę zdrowia, bo o sukcesy na pewno zadba sama zainteresowana!

Stepojez Uszaty
Stepojez Uszaty
4 lat temu

Uszaty znowu napastuje jakąś biedną dziewczynę. Myślał że zarucha a tu znowu koniówę trzeba będzie robić do pornolków. W chirurga by zainwestował to może obędzie się kiedyś bez roksy.

blasphemer93
blasphemer93 (@blasphemer93)
4 lat temu

Gapcio chyba za bardzo do serca wziął sobie dziennikarską zasadę, ze najlepszych dziennikarzy czytelnik pozna już po krótkiej chwili. Niestety w tym przypadku chluby to nie przynosi.

Stan Levy
Stan Levy (@stan_levy)
4 lat temu

„Szczypiornistki czują się czasem brzydkie, macie kompleksy?”
Dziękuję, poznałem warsztat red. Gapińskiego i wymiękam. Nie pozdrawiam.

Šćepan Šćekić
Šćepan Šćekić (@scepanscekic)
4 lat temu

śmieszne babsko, ale to jeszcze nie problem.
kogo, do cholery, obchodzi sport kobiet? przeczytałem, bo tytuł kontrowersyjny i uwielbiam jak kobiety zgrywają kozaków, ale naprawdę – nie zajmujmy się sportami paraolimpijskimi.

Suche Info
30.11.2021

Ronaldo odpowiada redaktorowi naczelnemu France Football

Cristiano Ronaldo uderzył w redaktora naczelnego France Football, który stwierdził wcześniej, że jedynym celem Ronaldo jest posiadanie większej liczby Złotych Piłek od Leo Messiego, co rzekomo usłyszał od samego Portugalczyka. Ronaldo zabrakło na wczorajszej gali Złotej Piłki, którą wygrał Argentyńczyk. Piłkarz Manchesteru United zajął szóste miejsce w głosowaniu. – Ronaldo ma tylko jedną ambicję i […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Boniek o Złotej Piłce: Formuła się wyczerpała i trzeba ją zmienić

Mnóstwo ludzi ze świata futbolu komentuje wczorajsze wydarzenia z gali Złotej Piłki. Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się również były prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Już wczoraj na antenie Kanału Sportowego wspominał, że jego zdaniem Leo Messiego nie powinno być w czołowej trójce plebiscytu. Po zwycięstwie Argentyńczyka dodał, że jego formuła się wyczerpała.  Wczoraj Boniek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Maciej Iwański wskazał Messiego dopiero na trzecim miejscu

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył wczoraj Leo Messi, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego o 33 głosy. W tym roku w głosowaniu brało udział 180 dziennikarzy z całego świata. Polskę reprezentował dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który od wielu lat głosuje w plebiscycie Złotej Piłki.  Iwański był jednym z komentatorów wczorajszej gali na antenie TVP. Pod […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021