Gdy tyczka się łamie, to nie mamy już nad niczym kontroli

Opublikowane 26.01.2017 14:51 przez

Kamil Gapinski

Piotr Lisek został nowym rekordzistą kraju w skoku o tyczce. Wczoraj na mityngu w Cottbus pofrunął na wysokość 5,92. Tym samym o centymetr pobił osiągnięcie swojego dobrego kolegi Pawła Wojciechowskiego. W tym roku nikt na świecie nie osiągnął lepszego rezultatu od Polaka, który próbował jeszcze „złamać” magiczną dla skoczka barierę sześciu metrów. Nie udało się. Tym razem. Ale możemy być pewni, że Piotrek będzie jeszcze próbował, bo to wyjątkowo zawzięty facet, który uwielbia swój zawód. Niedawno spotkaliśmy się z nim, by pogadać na luzie o co właściwie chodzi w tym całym skoku o tyczce. I dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny.

Jakie to uczucie frunąć prawie sześć metrów nad Ziemią? Jesteś jak ptak, jak samolot, jak Superman?

To jak wystrzelenie się z katapulty. Nie ma wtedy czasu na myślenie o tej czynności.Wznoszę się w górę i koncentruję tylko na tym, by pokonać poprzeczkę. Spadanie sprawia mega radochę, a najlepiej jak jeszcze poprzeczka zostaje na bolcach. Wtedy wiem, że wykonałem swoje zadanie dobrze.

Zaczynałeś jednak od skoku wzwyż, który w końcu porzuciłeś. Skąd ta decyzja?

Byłem młodym zawodnikiem, gdy trenowałem skok wzwyż pod okiem wujka. W końcu jednak powiedział, że będzie mi trudno coś osiągnąć, ponieważ jestem za niski.

Nie da się ukryć, masz „tylko 194 cm”…

Kto wie, może jeśli wtedy wiedziałbym, że aż tak urosnę, to zostałbym przy skoku wzwyż? Kilka tam temu dobrze przemyślałem jego słowa i postanowiłem spróbować czegoś innego. Kumpel uprawiał skok o tyczce, a ja od zawsze byłem zajarany wysokością, więc poszedłem w jego ślady.

Czyli nie masz lęku wysokości?

W żadnym wypadku, wręcz zawsze staram się zmierzać w stronę jak największych emocji. A na pewno od nich nie uciekam. Nie mam strachu, że uderzając w materac mógłbym coś sobie zrobić. 

Ubezpieczasz się dodatkowo prywatnie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności?

Ubezpiecza mnie zarówno klub, jak i Polski Związek Lekkiej Atletyki, więc nie muszę się o takie sprawy martwić. Jasne, nie wszystko od nas zależy. Gdy tyczka się łamie, to nie mamy już nad niczym kontroli, więc może zdarzyć się tak, że wylądujemy na ziemi głową do dołu czy w innych, bardzo niebezpiecznych pozycjach. Ryzyko zawodowe.

Przed mistrzostwami Europy w Pradze złamałeś tyczkę podczas rozgrzewki. Jak takie wydarzenia wpływają na koncentrację przed startem?

Jestem już dosyć doświadczonym zawodnikiem, więc tego typu sytuacje zdarzały mi się częściej. Gdyby to był mój pierwszy raz, to pewnie mógłbym ulec stresowi. Jeśli więc takie wydarzenie kończy się bez poważnych komplikacji, czyli bez złamania ręki czy przecięcia skóry, to luzik, można sobie z tym poradzić.

Tyle że ty rozciąłeś rękę w tej Pradze.

Nie skutkowało to żadnym uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Podczas pierwszego skoku byłem trochę niepewny, później już poszło z górki.

Miałeś jakieś poważniejsze wypadki?

Odpukać, jeszcze nie. Moje poważne wypadki polegają głównie na skręceniu nogi, a to niby nic strasznego. Tyle że to powoduje, iż więzadła nie trzymają wtedy tak mocno, jak powinny i przy wbieganiu na zeskok automatycznie podkręcam trochę tę nogę.

Masz opanowaną technikę lądowania na wypadek, gdyby tyczka pękła? Coś takiego również się ćwiczy?

Nie ma nawet takiej opcji. To dzieje się tak szybko, że nic nie można zrobić, tylko instynktownie próbować zasłonić się przed obrażeniami.

Rozumiem jednak, że siniaki po zawodach to pewnie dla ciebie coś naturalnego.

Pewnie. Często zdarza się, że wyląduję gdzieś blisko stojaków lub pomiędzy kostkami na zeskoku i się uderzę, ale hardcorów nie ma.  Chyba, że sobie przywalisz kolanem w zęby po wylądowaniu na materacu. Zdarzają się takie akcje, że zawodnicy zaczepiają tyczkami o genitalia i to powoduje spory dyskomfort. Ja miałem takie zdarzenie w Zurychu, nie polecam. Nie wiem, czy można nazwać skok o tyczce sportem ekstremalnym, ale z konkurencji lekkoatletycznych na pewno jest najbardziej niebezpieczny.

Zawodnicy pożyczają sobie tyczki?

Tyczki dopasowane są indywidualnie pod każdego i nie ma zbytnio możliwości, by je komuś pożyczyć. Jeśli już, to dzieje się tak między kolesiami o podobnych gabarytach. Z czołówki światowej jestem aktualnie najcięższy w stawce, co powoduje, że reszta skacze na dużo bardziej miękkich tyczkach niż moje. Byłoby bez sensu je pożyczać, bo nie wzniosłyby mnie na odpowiednią wysokość.

Zapomniałeś kiedyś sprzętu na zawody?

Na całe szczęście nie. Wiesz, to tak jakbyś ty przyszedł na rozmowę do mnie bez dyktafonu albo rolnik wyjechał na pole bez pługu. Staramy się tego pilnować, jeśli już, to nie dolatują. Czasem nie mieszczą się do samolotów lub ktoś zapomina je przetransportować z jednego luku bagażowego do drugiego. 

Są linie lotnicze, których zawsze musicie unikać, bo na bank tyczki w ich samolotach się nie zmieszczą?

Są takie, które biorą tylko te tyczki mające 4,8 metra, tymczasem moje mają długość 5,2, więc trochę słabo.

Pamiętam, że Jelena Isinbajewa mówiła często do swojej tyczki. U ciebie czegoś takiego nie zauważyłem, ale masz może jakieś inne, podobne rytuały?

W sumie jest jedna rzecz: zawsze do niej krzyczę. Na szczęście ani tyczka, ani publiczność jeszcze nigdy się nie wystraszyła.

Mamy obecnie trójkę Polaków, którzy liczą się na świecie. Ciebie, Roberta Soberę oraz Pawła Wojciechowskiego. Wszyscy jesteście kumplami, więc zastanawiam się jak rozładowujecie między sobą napięcie, by rywalizacja was nie przytłoczyła.

Każdy z nas trenuje w innym mieście, więc nie widzimy się na co dzień, a trudno aż tak posprzeczać się w ciągu dwóch-trzech dni na jakiś zawodach. Nie ma opcji, by niechęć się wdarła. Jesteśmy kumplami, którzy się szanują i jestem pewny, że tak pozostanie. Myślę też, że nasze  dobre rezultaty są również efektem tego, że pozytywnie mobilizujemy się między sobą. Udany skok kolegi powoduje, że pozostali chcą mu dorównać. Zresztą nasza konkurencja jest o tyle specyficzna, że każdy z nas rywalizuje przede wszystkim z samym sobą i poprzeczką. To nie drużynówka, tutaj trzeba przede wszystkim koncentrować się nad swoimi podejściem do skoków.

Gdybyś mógł wziąć jedną cechę od Roberta i Pawła, to  co by to było?

Od Pawła przejąłbym wysokie założenie. To niuans techniczny. U niego lewa ręka, podtrzymująca tyczkę, kiedy wkłada się ją w „dołek”, jest bardzo wysoko. U mnie jest ona ugięta, a u Pawła znajduje się nad czołem. Od Roberta skopiowałbym… fryzurę, bo jest zawsze dobrze zrobiona na zawodach.

Chętnie posłuchałbym o dowcipach, które wywijacie sobie na zgrupowaniach.

Opowieści z czasów juniorskich byłyby ciekawsze. Wtedy zdarzało się siłować na rękę czy sporadycznie wracać z pubów trochę za późno, ale teraz to same nudy. Jemy, śpimy, trenujemy. Na zmianę, w dowolnej konfiguracji. Każdy skoncentrowany jest na celu i panuje pełen profesjonalizm. Gonimy czołówkę światową. Serio, to jest najważniejsze i nikt nie chce zaprzepaścić swojej szansy.

Jakie to uczucie zająć czwarte miejsce na igrzyskach? Dominuje radość z bycia jednym z najlepszych na świecie, czy raczej żal, że zabrakło tak niewiele do medalu?

Wiesz, gdybym nie miał szans na zdobycie trzeciego miejsca, to bym się cieszył z czwartej lokaty. Byłem jednak dobrze przygotowany i liczyłem na lepszy rezultat. Niektórzy mówią, że nie byłem w dobrej formie i za mną przeciętny sezon. Prawda jest jednak taka, że byłem w 100% przygotowany na 5,85 metra. Jedna próba mi nie wyszła, przełożyłem poprzeczkę na wysokość rekordu Polski, ale wtedy nie udało mi się go pobić.

Potrzebowałeś potem spotkania z psychologiem?

Nie, w ogóle nie korzystam z jego pomocy. Wiele osób mnie do tego namawiało, ale chyba nie potrzebuję. Może kiedyś, na razie czuję się mocny psychicznie.

Po igrzyskach miałeś wystrugać sobie brązowy medal z drewna.

Spójrz na wprost, tam leży.

Nie wierzę, serio masz brązowy medal z drewna!

Sprezentował mi go przyjaciel rodziny. Fajny gest. Stoi obok mojego krążka z Portland, więc na honorowym miejscu.

Jesteś facetem sporych gabarytów. Ważysz 20 kilogramów więcej od medalistów olimpijskich. Czy to powoduje, że jesteś wolniejszy na rozbiegu?

Tak, zdecydowanie. Myślę, że na rozbiegu jestem najwolniejszym ze wszystkich zawodników światowej czołówki.

W czym więc tkwi twoja przewaga nad innymi?

Nadrabiam siłą. Muszę dźwigać mocniej od nich, ale daję sobie radę. Nie jestem otłuszczony i nie ma mowy o sytuacji, że zrzucam 20 kilogramów i wyglądam jak oni. Mam zdecydowanie inną budowę ciała i moje słabości muszę tuszować atutami.

Dotarłem do informacji, że współpracowałeś z Anią Lewandowską, która rozpisała ci dietę.

Oj, ciężko jest. Lubię jeść i to nawet to niezdrowe rzeczy. Gdy czuję coś smakowitego, trudno mi się powstrzymać. Ciężki jest los sportowca, nawet najeść się nie można! Spróbowałem diety od Ani i kto wie, może za jakiś czas do tego wrócę.

Czyli raczej schabowy z buraczkami niż krem z dyni?

Ze słodyczy też lubię najbardziej schabowego!

Co się właściwie stało, że w pewnym momencie odszedłeś od trenera Wiaczesława Kaliniczenki i rozpocząłeś współpracę z bardzo młodym szkoleniowcem, który obecnie ma 27 lat?

Trudny temat. Coś nie zagrało między nami. Oboje jesteśmy charakterni i nasze drogi mocno się rozmijały. Myślę, że nie czuliśmy satysfakcji ze współpracy między sobą i na dłuższą metę nie miałoby to większego sensu. Trener Kaliniczenko to profesjonalista i bardzo dobry fachowiec, ale to była trafna decyzja.

A jak się pracuje pod okiem Marcina Szczepańskiego?

Nie narzekam. To mój dobry kolega, dogadujemy się i czuję, że rozwijam się jako sportowiec. 

Co ma Renaud Lavillenie, czego nie mają inni zawodnicy?

Dar od Boga. To totalny luzak, jest crazy. Znam wielu zawodników, którzy skaczą, ponieważ dostrzegają w tym szansę dla siebie. On jest inny, ponieważ widać, że to kocha. To jego gigantyczny atut. Myślę, że pod tym względem jestem do niego podobny. 

Gdzie się  nauczyłeś windsurfingu?

Dziadek pływał na desce i uwielbiał spędzać aktywnie czas na jeziorach. Mam po nim to, że uwielbiam chyba wszystkie rzeczy związane z wodą. Prócz windsurfingu lubię też nurkować.

W ciągu roku raczej nie masz za wiele możliwości, by pohasać po wodzie.

W domu jestem cztery miesiące w roku, więc jest ciężko.

Na zgrupowaniach możesz śmigać!

Jasne! Tyczki, deski i jeszcze kogoś kto pomoże to wszystko pozanosić na plażę!

Słyszałem, że nie przepadasz za smarfonami i laptopami. Starasz się nawet ich unikać na zgrupowaniach.

Tak, nawet dzisiaj chciałem założyć koszulkę z napisem „antysocial”. Nie mogę się zabrać za tego Facebooka czy inne strony społecznościowe. Rzadko tam bywam, nie kręci mnie to. Wolę już posiedzieć przed telewizorem  i zobaczyć coś sensownego, niż wisieć na fejsie, który jest mózgojebem naszych czasów. Na zgrupowaniach wybieram spacer, gry w karty i rozmowy.

ROZMAWIAŁ PAWEŁ DRĄG

Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Pekin 2022
27.01.2022

Żołnierze, cieśla i arystokrata, czyli najbarwniejsze reprezentacje w historii zimowych igrzysk olimpijskich

Słynne reggae na lodzie. Cieśla z Indiany, który na igrzyskach wystąpił razem z żołnierzem US Navy SEAL. Człowiek, który w celu stworzenia krajowego związku narciarskiego oszukał FIS. Nastolatek, który do najważniejszego startu w życiu przygotowywał się siedząc przez czterdzieści dni w… jaskini. Zimowe igrzyska olimpijskie niezmiennie ustępują skalą i rozmachem letniemu odpowiednikowi. Ale nie znaczy […]
27.01.2022
Australian Open
27.01.2022

Iga Świątek nie zagra w finale Australian Open

To nie był półfinał, o jakim marzyliśmy. Danielle Collins była dziś po prostu nie do pokonania. Znakomicie serwowała, jeszcze lepiej returnowała, a przy tym prezentowała wielką moc. Iga na grę łapała się tylko momentami. Amerykanka do maksimum wykorzystała wszystkie swoje atuty. Polkę pokonała w dwóch setach (6:4, 6:1). W pełni zasłużenie. Nie do zlekceważenia Danielle […]
27.01.2022
Inne sporty
21.01.2022

I znowu oberwaliśmy mocno po głowach, tym razem od Szwedów…

Jeśli liczyliście na to, że po koszmarnym występie z Norwegią Polacy zmobilizują się na Szwecję i co za tym idzie pokażą w tym spotkaniu odpowiednie umiejętności i charakter, mamy dla Was złą wiadomość: Biało-Czerwoni zagrali chyba jeszcze gorzej niż wczoraj. Po meczu bez historii przegraliśmy na Euro 2022 z Trzema Koronami 18:28… Pierwszą połowę tego […]
21.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Polska rozbita przez Norwegię. Nasi byli dziś bezradni

W meczu drugiej rundy Euro 2022 z Norwegią Polska straciła aż 42 gole. Nikt w historii mistrzostw Europy nie dał sobie wbić więcej bramek w pojedynczym spotkaniu! Już to pokazuje, że zagraliśmy dziś bardzo słabo. Jednak wszystkim histerykom, którzy chcieliby teraz wywieźć na taczkach trenera Patryka Rombla i skreślać raz na zawsze naszą kadrę, mówimy: […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, […]
20.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Pozbawiona wszystkich ważnych obrońców Polska przegrywa 23:30 z Niemcami…

To nie tak miało być! Liczyliśmy, że dziś do wygranej z Niemcami na Euro 2022 poprowadzi nas znakomita polska defensywa, którą w meczu z Białorusią (tylko 20 straconych bramek) dowodzili Maciej Gębala i Bartek Bis. Niestety, ten pierwszy tuż przed spotkaniem otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie został dopuszczony do gry, mimo tego […]
18.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Czas na mecz z Niemcami! Czy Polacy pokonają odwiecznego rywala?

Starcia polskich piłkarzy ręcznych z Niemcami to z reguły są widowiska, które maksymalnie podnoszą nam ciśnienie, że wspomnimy tu o finale mistrzostw świata w 2007 roku, czy też meczu o brąz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Niestety, w przeszłości bywało tak, że wiele z tych spotkań kończyliśmy porażką – honorową, ale jednak. Dziś ta […]
18.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario(@mario)
5 lat temu

Nosz k… Skoku o tyczce to na weszlo się nie spodziewałem.

Ekstraklasa
28.01.2022

Radomiak będzie miał nowego Brazylijczyka?

Jak udało nam się ustalić Radomiak Radom wkrótce zyska nowego Brazylijczyka. Do beniaminka Ekstraklasy ma dołączyć pomocnik, który uzupełni lukę na lewym skrzydle. To 30-letni Jo Santos, który jest zawodnikiem Al-Riffa SC z Bahrajnu. Warto jednak dodać, że piłkarz — mimo iż jest wstępnie dogadany z polskim klubem — najpierw ma zostać obejrzany podczas „testów”. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wolfsburg ściąga konkurencję dla Kamińskiego

Przyszły konkurent Jakuba Kamińskiego o miejsce w składzie Wolfsburga kosztował sześć i pół miliona euro, ma osiemnaście lat, nazywa się Kevin Paredes i drużynę Wilków – podobnie jak Polak – wzmocni dopiero wraz z końcem czerwca 2022 roku.  Kevin Paredes to utalentowany piłkarz amerykańskiego D.C. United. Do tej pory rozegrał trzydzieści osiem spotkań w MLS, […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Dzień konia czy powrót do formy? Skoczkowie poszaleli w Willingen

Tak dobrze prezentujących się polskich skoczków nie widzieliśmy jeszcze ani w 2022 roku, ani w ogóle w bieżącym sezonie. Kamil Stoch wygrał prolog w Willingen, a Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Paweł Wąsek zajęli w nim miejsca w pierwszej dziesiątce. Biało-czerwoni nieźle spisywali się również w seriach treningowych oraz konkursie mieszanym. Czy mówimy o tak […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Oficjalnie: Vlahović w Juventusie

Juventus ma nowego gwiazdora. Już oficjalnie, bez żadnych spekulacji, plotek i przypuszczeń, to Dusan Vlahović.  , , #! ✅ — JuventusFC (@juventusfc) January 28, 2022 Gwiazda serbskiego napastnika rozbłysła 16 grudnia 2020 roku. Od rozgrywanego tamtego dnia meczu z Sassuolo Dusan Vlahović strzela seryjnie – prawie czterdzieści goli na boiskach Serie A przez następne dwanaście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

„Nie mam już sił, nie odnajduję radości”. Eberl odchodzi ze świata futbolu

Max Eberl jest legendą Borussii Monchengladbach. Najpierw był jej piłkarzem, potem został dyrektorem akademii, a od kilkunastu lat pełnił rolę dyrektora sportowego. Jego pracę ceniono w całym kraju i na całym piłkarskim świecie. Odszedł, płacząc na konferencji prasowej… Pierwsze symptomy zmęczenia i wypalenia sygnalizował już w lecie, kiedy ogłosił, że jest wyczerpany wieloletnim pędem, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wieluń rezygnuje z gali Najmana!

Kłopoty, kłopoty Najmana, jak mawia klasyk. Burmistrz Wielunia poszedł po rozum do głowy i właśnie ogłosił, że gala MMA VIP z udziałem Andrzeja Zielińskiego, pseudonim „Słowik”, gangstera z mafii pruszkowskiej, nie odbędzie się na hali w Wieluniu. I jest to – powiedzmy sobie wprost – sukces sprawiedliwości.  Jeśli ktoś spędził ostatnie tygodnie pod kamieniem, tutaj […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Dyrektor sportowy Basaksehiru potwierdza zainteresowanie Emrelim

Serial z Mahirem Emrelim, chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Ale zdaje się, że powoli wszystko zaczyna zmierzać do jakiegoś rozwiązania.  Od kilku tygodni turecki dziennikarz Yagiz Sabuncuoglu regularnie informuje o zainteresowaniu Basaksehiru osobą azerskiego napastnika, który w tym sezonie zagrał w trzydziestu trzech meczach warszawskiego klubu we wszystkich rozgrywkach, […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Legia ukarana za kibicowską oprawę meczu ze Spartakiem

Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości siedemnastu tysięcy pięciuset euro za kibicowską oprawę spotkania ze Spartakiem Moskwa w szóstej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Mecz odbył się dziewiątego grudnia, w samym środku wielkiego jesiennego kryzysu sportowego i wizerunkowego Legii Warszawa. Ekipa Marka Gołębiewskiego wciąż miała szanse na wyjście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022