post

Opublikowane 20.01.2017 15:53 przez

Kamil Gapinski

Nie było praktycznie żadnych zabezpieczeń. Nawet ochrony mieliśmy za mało. Patrzyliśmy i baliśmy się, że ktoś jeszcze wbiegnie na zeskok w czasie skoku, albo jeszcze gorzej – pod sam próg – mówi Jan Szturc wspominając słynne chałupnicze konkursy Pucharu Świata w Zakopanem z 2002 r., kiedy Polacy dostali zbiorowego kota (sorry Maciek) na punkcie Małysza, a niektórzy tak wczuli się w kibicowanie, że na widok Hannawalda i Schmitta dostawali piany na ustach. Ale teraz wszystko się zmieniło. Na przestrzeni ostatnich 15 lat dorobiliśmy się profesjonalnej imprezy, która dla narciarskiego światka stała się kultowa. Kolejne odcinki serialu już w ten weekend. W roli głównej – Kamil Stoch. 

Atmosfera pod Wielką Krokwią była tak paskudna, że Svenowi Hannawaldowi towarzyszyło w przebieralni aż czterech ochroniarzy. Dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer poważnie gryzł się z myślami, czy nie odwołać sobotniego konkursu, bo pod skocznią bez ładu i składu kłębiło się ok. 70 tys. ludzi (niektórzy twierdzą, że nawet 80 tys.), chociaż planowo miało być 40 tys. Niektórzy weszli bez biletów, a inni z podrobionymi, przez co wielu posiadaczy prawdziwych wejściówek nie dostało się na obiekt. Ścisk był taki, że niektórzy mdleli, dochodziło nawet do bójek, bo bardziej krewkim kibicom puszczały nerwy. No i do tego jeszcze ci Niemcy, którzy chcieli pokonać Adasia…   

To skoki, tu nikt nie gra na złamanie nogi

Może więc to i dobrze, że żaden z Niemców wtedy nie wygrał? Pierwszego dnia najlepszy był Matti Hautamaeki, drugiego Małysz. Za każdym razem drugi był Hannawald, nieustannie lżony przez publiczność największy wtedy rywal Polaka, który do Zakopanego przyjechał po szóstą wygraną z rzędu. Po zawodach niemiecki skoczek będzie mówił o „prawdziwym piekle”, a niemieckie media pisać o wymierzonym w niego festiwalu nienawiści. „Hanni zajął dwa razy drugie miejsce w najbardziej chaotycznych zawodach z cyklu PŚ i być może przez ten chaos nie ustanowił rekordu wygranych konkursów” – komentował „Sueddeutsche Zeitung”. Jakby organizacyjnych wtop było mało, „Bild” o brak wygranej w pierwszych zawodach obwiniał polskiego sędziego, który zdaniem brukowca przez zbyt niską notę okradł Hannawalda z wygranej. Generalnie więc w świat poszła informacja, że Polacy nawet Puchar Świata mogą odstawić po wiejsku. 

– Pamiętam, pamiętam… Było bardzo dużo nieprzyjemnych gestów także w kierunku trenera Niemców Reinharda Hessa. Przede wszystkim jednak doszło do jakiejś niezdrowej rywalizacji nie między zawodnikami, ale między kibicami a zawodnikami. Publiczność rzucała nawet w niektórych skoczków śnieżkami. Takie sceny były. Do dziś nie chce mi się jednak wierzyć, że najbardziej rozrabiali kibice narciarstwa. Tam było po prostu mnóstwo przypadkowych osób – opowiada w rozmowie z Weszło Jan Szturc, pierwszy trener Małysza, który śledził tamte zawody z wieży trenerskiej. On całemu zamieszaniu przyglądał się więc z bezpiecznej odległości.   

– Trenerzy patrzyli tylko na tamtą masę kibiców, bo nie wiadomo było, co ci ludzie zrobią. Kibice stali przy samej bandzie odgradzającej zeskok. Nie było praktycznie żadnych innych zabezpieczeń. Nawet ochrony było za mało. Patrzyliśmy i baliśmy się, że ktoś jeszcze wbiegnie na zeskok w czasie skoku, albo jeszcze gorzej – pod sam próg – dodaje Szturc. – Dopiero po doświadczeniach zakopiańskich władze FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska – red.) bardziej postawiły na bezpieczeństwo skoczków. W następnym roku ograniczono liczbę miejsc na widowni, mocno wydzielono strefy dla kibiców, w końcu zapanował porządek. Następne zawody były zdecydowanie bezpieczniejsze, bo nawet trenerzy i zawodnicy apelowali do kibiców o pojednanie w stosunku do niemieckich skoczków. Tłumaczono, że to nie jest jak na boisku, gdzie czasami gra się na złamanie nogi, tylko że to biały sport i wygrywa po prostu ten, który dalej skoczy. Tylko tyle.     

Masz drobne w kieszeni? Do dawaj na Puchar Świata!

I więcej podobnej bonanzy w Zakopanem faktycznie już nie było. Impreza z roku na rok organizowana była coraz bardziej profesjonalnie, zaczęła nawet wyznacza pewne trendy, jak chociażby w przypadku puszczania muzyki między skokami, na co specjalną zgodę musiał wydać FIS.

– Mało kto o tym wie, ale przekonanie Hofera zajęło nam dużo czasu. Długo nad tym dumał i ostatecznie zgodę dostaliśmy zaledwie dzień przed konkursem, dlatego ustawianie konstrukcji nagłośnieniowej trwało całą noc – mówi nam Michał Sieczko, który DJ-em podczas zakopiańskim konkursów jest od 2003 r., a od 2009 r. robi to razem ze składem Crowd Supporters. – Podczas pierwszej imprezy scena była postawiona totalnie między kibicami, byliśmy w środku tego jądra. Teren skoczni nie był wtedy grodzony żadnym płotem, dlatego ludzi była masa. Niektórzy włazili nawet na drzewa. Wariacja, trudno było to opanować.   

Z czasem oprawa muzyczna bardzo spodobała się nawet samym zawodnikom. Do tego stopnia, że niektórzy sami teraz zamawiają swoje ulubione kawałki. – Kamil Stoch poprosił tym razem o puszczanie „Dream on” z pierwszej płyty Aerosmith. A dla Macieja Kota przygotowaliśmy piosenkę „Roy Orbison” fińskiego wykonawcy Stiga – dodaje Sieczko.

A więc Zakopane, które niektórym skoczkom mogło kojarzyć się jak najgorzej, stało się w pewnym momencie zawodami, w których wygraną każdy chciał mieć w CV. Nawet besztany początkowo Hannawald później przyjmowany był tam wręcz wzorowo. Skoczkowie tak często lubią podkreślać fenomen publiczności i zakopiańskiego klimatu, że słuchając tego momentami czuć mdłości, ale coś w tym chyba naprawdę jest.

Za jakością szły także oczywiście wyższe ceny biletów. Dziś już nie każdy pamięta, ale w 2002 r. można było obejrzeć oba weekendowe konkursy za… 20 zł. Bilet ulgowy kosztował z kolei piątaka. Podejrzewamy, że kiedy osoba ustalająca wtedy tak niskie ceny biletów zobaczyła tamten dziki tłum, pewnie żałowała, bo zarobek mógł być większy. Dopiero wtedy poznano jednak prawdziwą skalę małyszomanii. Dla porównania, w tym roku za przywilej obejrzenia tylko jednych zawodów trzeba było zapłacić minimum 60 zł. A jeśli ktoś bardziej śmierdzi forsą, mógł wydać 400 zł na miejsce siedzące z cateringiem w sektorze premium.

Organizatorzy PŚ w Zakopanem w ogóle z roku na rok uczyli się, jak coraz lepiej wyciskać z tego hajs. Podobnie jak prywatni przedsiębiorcy, którzy też zwietrzyli w tym interes. Przykład jeden z wielu: w styczniu otwarto internetowy sklep kibiców narciarskich, w którym można kupić nawet… torby na bułki z bananem. Tak, my też nie wierzyliśmy własnym oczom, że ktoś kręcić na tym biznes. 

16128664_1284596541586510_1887022766_n

A może by tak do drużynówki dać… Horngachera?

Sportowo też długo wszystko pasowało, bo Małysz wygrał na Wielkiej Krokwi cztery konkursy, a łącznie miejsc na podium zaliczył aż osiem. Obawa była jedna – co się stanie z zawodami, jak skończy skakać. Szczęśliwie, kiedy w 2011 r. schodził ze skoczni, jego miejsce z przytupem zajął Kamil Stoch wygrywając wtedy swoje pierwsze zawody PŚ w karierze. Kolejne zwycięstwa odniósł też w 2012 i 2015 r.

Ale spadku zainteresowania i tak nie udało się powstrzymać. Nie było to może tąpnięcie, ale jak na standardy zakopiańskie różnica była widoczna. Tak w 2012 r. rozpisywała się o tym „Gazeta Krakowska”: „Z roku na rok na skoczni jest coraz mniej kibiców (…) Na kolejne zawody organizatorzy zaplanowali do sprzedaży jedynie 13 tysięcy wejściówek na każdy dzień. To najmniej od 10 lat. – Małyszomania się skończyła – mówią zakopiańczycy. – To także efekt Pucharu Świata, który w tym roku zostanie zorganizowany w Wiśle”. Skoki już tak nie kręciły jak wcześniej, ale z drugiej strony straszenie w tytule, że „zakopiański Puchar Świata zaczyna umierać” też było mocno przesadzone. Frekwencję na poziomie 13 tys. osób z pocałowaniem ręki przyjęto by na wielu skoczniach w Europie.

Ale za sprawą Kamila Stocha moda znów wróciła. Na każdy z dwóch tegorocznych konkursów – sobotni drużynowy i niedzielny indywidualny – sprzedano po 23 tys. wejściówek. A więc znów będzie kocioł. Murowanym faworytem jest oczywiście Polak, który zdemolował rywali w ostatni weekend w Wiśle nawet zmagając się z urazem kolana. W Zakopanem przy okazji będziemy świadkami niecodziennego obrazka, bo rzadko zdarza się, żeby wygraną na tej samej skoczni mieli zarówno skoczek, jak i jego aktualny trener. Stefan Horngacher przez większość kariery pracował na innych, dlatego jeśli już zdobywał medale, to raczej tylko w drużynie. Przez całą swoją karierę uzbierał więc tylko dwie wygrane w PŚ, w tym jedno właśnie w Zakopanem. 16 stycznia 1999 r. – kiedy większość Polaków jeszcze olewała skoki – był pierwszy przed Janne Ahonenem i Tommym Ingebrigtsenem. Małysz był wtedy tylko tłem – skończył na 27. miejscu. 

Stefan Horngacher of Austria reacts after placing 9th in his qualification jump at Innsbruck's new Bergisel hill January 3, 2002. The third stage of the 50th four hills tournament takes place in Innsbruck tomorrow. REUTERS/Herwig Prammer REUTERS HP/ - RTRRFPF

Wielka Krokiew przeszła poważną operację

Chociaż najważniejszą imprezą tego sezonu są lutowe mistrzostwa świata w fińskim Lahti, to wygląda na to, że w przypadku rozstrzygnięć PŚ dwa polskie weekendy mogą okazać się kluczowe. Dobry wynik w niedzielę może dać Stochowi w miarę bezpieczną przewagę nad rywalami (drugi Daniel Andre Tande traci do niego obecnie 66 pkt.). No i przypomnijmy, że Polacy prowadzą obecnie w Pucharze Narodów, dlatego w sobotę w drużynówce wystąpią w żółtych koszulkach liderów. I przyznajmy to sobie szczerze – miejsce poza podium będzie wtopą. Oba konkursy zaplanowano na godz. 16.

Niektórzy skoczkowie mogą jednak w Zakopanem nieco się zdziwić. Będą to bowiem pierwsze konkursy PŚ od czasu zakończenia pierwszego etapu modernizacji Wielkiej Krokwi, podczas którego przebudowano rozbieg (w drugim etapie prace obejmą także zeskok).

– Zdaniem trenerów i zawodników z którymi rozmawiałem, skocznia będzie trudniejsza ze względu na inny kąt nachylenia progu. Skoki będą wprawdzie bezpieczniejsze, ale jak już ktoś popełni błąd przy odbiciu, może dużo stracić na odległości – mówi Grzegorz Kotowicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, który nadzorował przebudowę skoczni.

– Zmieniono profil całego rozbiegu, czyli od belki startowej do progu. Szczególnie trudnym zadaniem było wylanie betonowej „ławy”, bo tolerancja wylewki wynosiła zaledwie jeden centymetr. To była bardzo precyzyjna robota. Na to były następnie montowane tory lodowe – dodaje.

Tak późny remont rozbiegu najbardziej mógł zirytować Wolfganga Loitzla, który właśnie na Wielkiej Krokwi w 2004 r. wywinął orła, jakiego nie widziała chyba żadna skocznia na świecie. Przeżyjmy to jeszcze raz.

https://www.youtube.com/watch?v=G2GXHhWN7jI

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
25.03.2021

Skoki narciarskie. Fatalne skoki Stocha i Kubackiego, świetny Ryoyu i groźny upadek Tandego

Ostrzyliśmy sobie zęby na dzisiejsze zawody, rozgrywane na słoweńskiej Letalnicy. Wszak to Planica, królowa wszystkich skoczni, obiekt dalekich lotów. W ostatnim akcie tegorocznego Pucharu Świata liczyliśmy też na niezłe skoki Polaków. We wczorajszych kwalifikacjach Andrzej Stękała i Dawid Kubacki dali nam nadzieję na dobry wynik. Nie przekreślaliśmy też szans Piotrka Żyły, który w ostatnich dwóch […]
25.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Boję się, że konkurs drużynowy skończymy między czwartym a szóstym miejscem

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich dostarczały nam w ostatnich latach niespodziewanych rozstrzygnięć, a także kontrowersji. Nie inaczej było dzisiaj – konkursowi w Oberstdorfie towarzyszyły gęste opady śniegu, a zawodnicy mieli nieraz problemy z lądowaniem. Dwóch kandydatów do podium – Ryoyu Kobayashi i Markus Eisenbichler – nie zdołało nawet ustać swojego skoku. W tej sytuacji porozmawialiśmy […]
05.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Weszło FM
04.03.2021

Piątek z Weszło FM – Ekstraklasa i MŚ w skokach

Najbliższy piątek, jak i cały weekend zapowiada się niezwykle sportowo. Poza meczami Ekstraklasy i lig zagranicznych czekają nas bowiem Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich na dużym obiekcie oraz Halowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Toruniu. Jutro w naszej ramówce nie zabraknie ciekawych pozycji. Oto szczegóły: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński […]
04.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
04.03.2019

Horngacher coraz bliżej odejścia z polskiej kadry

Zostanie czy nie? W ostatnich tygodniach kibice skoków narciarskich wypatrywali postanowienia Stefana Horngachera z takim napięciem, z jakim fani Atletico Madryt wyczekiwali w zeszłym roku na decyzję Antoine’a Griezmanna. Francuz ostatecznie nie przeszedł do Barcelony i został w Atletico, a światu zakomunikował o tym w… filmie. Austriak jeszcze nie potwierdził oficjalnie, jaka czeka go przyszłość, ale […]
04.03.2019
Inne sporty
20.01.2019

Wąsek i Szaranowicz na plus, pozostali Polacy zawiedli w Zakopanem

Zamiast piątego w historii zwycięstwa Kamila Stocha w PŚ w Zakopanem, mieliśmy… brak awansu polskiego mistrza do drugiej serii. Zamiast kolejnego ataku na rekord skoczni w wykonaniu Dawida Kubackiego, musieliśmy zadowolić się dwunastym miejscem 29-latka, który i tak był dziś najlepszym z biało-czerwonych. Te dwa zdania wstępu najlepiej pokazują, jak nieudany był to dla nas […]
20.01.2019
Inne sporty
25.03.2018

W skokach nuda, Stoch znowu wygrywa

Gdyby Gary Lineker był fanem skoków narciarskich, to po tym sezonie z pewnością powiedziałby, że „skoki narciarskie to taki sport, w którym startuje kilkudziesięciu zawodników, a na końcu i tak wygrywa Kamil Stoch”. Bo Polak zgarnął w tym sezonie (niemal) wszystko, co mógł, miażdżąc przy tym rywali. Zróbmy zresztą podsumowanie jego osiągnięć. Chcieliśmy napisać, że […]
25.03.2018
Inne sporty
21.03.2018

„Dokąd doleci? Niesamowite!” – Włodzimierz Szaranowicz kończy 69 lat

Niewielu jest komentatorów, o których moglibyśmy powiedzieć, że przez kilkanaście lat słuchanie ich nas nie męczyło. Ale na  pewno do takich zalicza się Włodzimierz Szaranowicz. To głos, który niósł nas przez sukcesy skoczków. Od pierwszych triumfów Małysza, do złota Stocha na igrzyskach w Korei. Każdej zimy, przez niemal 20 lat. Część z jego najlepszych komentarzy […]
21.03.2018
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Terka
Tomasz Terka (@tomasz-terka)
4 lat temu

a oni dalej o skokach xDD

Maryla ostra jak na Euro
Maryla ostra jak na Euro (@betafens)
4 lat temu

„biały sport i wygrywa po prostu ten, który dalej skoczy.”
w przeciwieństwie do czarnego – ten kto najwyżej skoczy, hehe

sailor
sailor (@sailor)
4 lat temu

Ito w Sapporo miał podobną przygodę jak Loitzl.. https://www.youtube.com/watch?v=FZfmUSDjNlo

Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Kownackiego czeka operacja

Smutne wieści z Niemiec. Dawid Kownacki zerwał więzadło w kolanie. To już oficjalna informacja, potwierdzona przez klub. Kownacki doznał poważnego urazu, czeka go operacja, a potem przerwa. Jak długa, dokładnie nie wiemy, natomiast kilka miesięcy niestety można spokojnie liczyć. Nie ma szczęścia Kownacki, całkiem niedawno się leczył, również kilka miesięcy, a teraz podobna historia. Ech, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Powołania Sousy. Kilka powrotów, pożegnanie Fabiańskiego, nie ma S. Szymańskiego

Paulo Sousa ogłosił powołania do szerokiej kadry na eliminacyjne mecze z San Marino i Albanią. W porównaniu do poprzedniego zgrupowania, nowymi twarzami są Robert Gumny,  Arkadiusz Reca i Przemysław Płacheta oraz oczywiście Łukasz Fabiański, który z San Marino rozegra pożegnalne spotkanie w narodowych barwach. Wraca też Mateusz Klich, który poprzednim razem wypadł z powodu pozytywnego […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Borek: – Reprezentacja Polski to nie jest Caritas

Mateusz Borek na antenie Kanału Sportowego odniósł się do niektórych powołań Paulo Sousy. Części z nich poświęca słowa krytyki. O powołaniu Recy i Płachety: – Płacheta mało zrobił, żeby znaleźć się w reprezentacji, nie grając w klubie. Ja nie lubię takich sytuacji, bo to rodzi domysły. Zawsze mówiłem, że reprezentacja Polski to nie jest Caritas. […]
20.09.2021