post Avatar

Opublikowane 07.07.2016 08:12 przez

redakcja

Lipiec 2005. Marek Jóźwiak przyjeżdża do Warszawy z Francji, zachwycony piłkarzem, którego zobaczył podczas obozu dla zawodników bez klubowej przynależności. Moussa Ouattara szybko wyrasta na czołowego stopera ligi. „Dwie czarne wieże” – mówi się o nim i jego partnerze Dicksonie Choto – parze, na którą rywale znaleźli wiosną 2006 roku sposób tylko sześciokrotnie. To zaowocowało podpisaniem kontraktu z Kaiserslautern.

***

Rok 2011. Wśród złożonego z bezrobotnych hiszpańskich piłkarzy zespołu, uwagę skautów pierwszoligowego wtedy gliwickiego Piasta przykuwa mocno zbudowany napastnik z charakterystycznym kucykiem. Dwanaście miesięcy później Ruben Jurado wchodzi z „Niebiesko-czerwonymi” do Ekstraklasy jako drugi najlepszy strzelec drużyny. Przez cztery lata w Gliwicach strzela 37 ligowych bramek, mając spory udział w pierwszym w historii awansie zespołu do europejskich pucharów.

***

Wzorzec, który doskonale sprawdził się w krajach tak rozwiniętych piłkarsko, jak właśnie Hiszpania czy Francja, gdzie bezrobotni piłkarze mają nawet swój zespół, występują w jednej z niższych lig i otrzymują zasiłki w wysokości 500 euro miesięcznie, na polski grunt postanowił przenieść prezes Polskiego Związku Piłkarzy, Marek Pięta.

– Rozmawiamy jednak o kompletnie innych realiach. Budżety tamtych zwiążków w dużej mierze opierają się na wpływach z podziału praw telewizyjnych, dlatego mają szersze możliwości. My nie posiadamy jeszcze takiego luksusu. Porównania z nimi na ten moment nie mają większego sensu, ale staramy się robić wszystko, by tak samo efektywnie pomagać piłkarzom w znalezieniu nowego klubu. Konsekwentnie stawiamy małe kroczki w przód, szukamy kolejnych sponsorów, a nuż za rok, dwa uda się zabrać na zgrupowanie większą liczbę piłkarzy. A może wydłużyć taki obóz o dzień, dwa… – mówi Kacper Zieliński z Polskiego Związku Piłkarzy, z którym rozmawiamy w Hotelu Amadeus w Wodzisławiu Śląskim, gdzie od poniedziałku zakwaterowani są piłkarze wybrani do osiemnastki na obóz PZP dla bezrobotnych graczy.

image1

Przez tydzień piłkarze trenują, grają sparingi – zupełnie tak, jakby byli na obozie z klubem Ekstraklasy czy I ligi. Ukoronowaniem tego tygodnia jest turniej w Czechach, na który w tym roku zaproszone zostały zespoły bezrobotnych zawodników z Czech, Hiszpanii i Portugalii. W ubiegłym roku z pomocy PZP skorzystali choćby Maciej Mielcarz czy Marcin Kikut, w tym roku również obóz cieszył się popularnością.

– Oczywiście chcielibyśmy pomóc wszystkim, dla przykładu w tym roku zgłosiło się do nas aż piętnastu bramkarzy, a mogliśmy zabrać tylko dwóch. Na dzień dzisiejszy cała kadra może liczyć tylko i aż 18 zawodników, którzy biorą udział w zgrupowaniu i pojadą na turniej do Pragi tłumaczy Zieliński. – Proces selekcji jest bardzo trudny, bo ciężko jest komuś powiedzieć „nie”. Nie działa to też w taki sposób, że im bardziej znane nazwisko, tym większa szansa. W tym roku na przykład poza bramkarzami mamy w większości zawodników z roczników 1992 wzwyż, młodszych, utalentowanych. Ale to, że ktoś nie załapie się na ten obóz w danym roku nie znaczy, że nie pomożemy mu w inny sposób. Staramy się to robić przez cały czas – pomagać w sprawie kontraktów, ubezpieczeń, stosunków z klubem, czy ścieżek rozwoju pozapiłkarskiego.

– Tutaj nie tylko trenujemy, nie tylko gramy sparingi czy jeździmy na turnieje FIFPro, ale też – a może przede wszystkim – edukujemy piłkarzy. Wiesz, ile średnio trwa kariera zawodnika? Osiem lat. Króciutko. Jasne, niektórzy grają czternaście, siedemnaście, ale niektórzy pięć. Sześć sezonów. I koniec. Dlatego naszym zdaniem warto tym piłkarzom uświadamiać inne drogi rozwoju. Oferujemy na przykład studia w akademii FIFPro Online, które kosztują kilka tysięcy euro, a u nas piłkarze mogą je robić za darmo i dostać dyplom honorowany w całej Europie – dodaje Kacper Holc z PZP.

***

– Czy zajęcia tutaj różnią się czymś od obozów z drużynami, w których trenowałem? Właściwie to nie. Jedyna różnica jest taka, że nie znaliśmy się wcześniej i każdy z nas jest teraz bez pracy. Ale harmonogram dnia, rytm treningów, meczów – wszystko jest bardzo podobne – twierdzi Matko Perdijić, najbardziej doświadczony spośród piłkarzy zebranych przez PZP. – Mnie skończył się kontrakt z Zagłębiem i choć było parę telefonów, to na razie konkretów zero. Dlaczego zdecydowałem się na przyjazd? Bramkarz nigdy nie zrobi sobie sam takiego treningu, na jaki mogę liczyć tutaj. Sam sobie nie postrzelam, nie?

– U mnie z kolei sytuacja była nieco inna – mówi drugi z bramkarzy, Maciej Humerski. – Dolcan w lutym ogłosił upadłość i że nie przystąpi do rozgrywek. To była trudna sytuacja o tyle, że przez trzy miesiące nie dostawaliśmy wtedy pieniędzy, trenowało się nie do końca tak jak powinno, mając gdzieś z tyłu głowy, że nam za to nie płacą. Miasto dawało gwarancje, nie wywiązało się z nich, klub dodatkowo nie chciał rozwiązywać kontraktów… A potem, na początku marca ciężko już było znaleźć drużynę, gdy wszyscy grają już ligę, są w rytmie meczowym i mają podomykane kadry. A ja nie chciałem bezczynnie siedzieć, stąd decyzja o zejściu parę klas niżej (do Zawiszy Rzgów – przyp.red.). Nie ukrywam, że liczę teraz na coś na wyższym poziomie.

Perdijić, Humerski… Spośród bardziej znanych szerszej publice nazwisk, na obóz PZP przyjechał też między innymi również zwycięzca programu „Piłkarski Diament”, Wiktor Płaneta.

– „Piłkarski Diament” z jednej strony to była świetna inicjatywa, ale sprawił też, że ludzie inaczej na mnie patrzyli. Bo nie pojawiłem się w klubie jak każdy, tylko przyszedłem – można tak powiedzieć – znikąd. To było cenne doświadczenie, jasne, bo dostałem możliwość zaistnienia w świadomości klubów, kibiców, podpisania profesjonalnego kontraktu w Niecieczy. Później przyszła Jarota Jarocin, gdzie po ostatnim sezonie po prostu nie chciałem przedłużać umowy. Nie pojawiła się teraz jeszcze konkretna oferta, więc nie chciałem czekać, aż menedżer coś znajdzie. Szkoda czasu, przyjechałem tutaj, żeby być w rytmie. Nie ukrywam, że chcę pozostać w grze na jak najwyższym poziomie.

Co zawodnik, to historia. Sprowadzająca się koniec końców do tego, że każdy z nich 30. czerwca wylądował na bezrobotnym. Na swoistym życiowym zakręcie. I choć Polski Związek Piłkarzy zadbał o to, by jak najwięcej zawodników wiedziało o inicjatywie i mogło starać się o udział w obozie, część wciąż miała przed tym opory.

– Piłkarze, którzy nie decydują się na udział w takiej inicjatywie, chyba po prostu trochę się wstydzą – uważa Humerski. – Wydaje mi się, że najbardziej stresują się tym, że jak już znajdą klub, to będą jakoś inaczej odbierani. Że są gorsi. Ja uważam, że wstydzić się może ten, który siedzi w domu i nic nie robi. Poza tym co w tym złego, że chwilowo nie mamy pracy – ludzie w innych zawodach też znajdują się czasami w takiej sytuacji, taka kolej rzeczy – dodaje Płaneta. – To naprawdę ekstra inicjatywa, która daje nam możliwość nie tylko pokazania się skautom, czy agentom, ale także do podtrzymania formy, aby w razie nagłych testów, stawić się w klubie w stu procentach przygotowanym – podkreśla zawodnik, który ostatni sezon spędził w Jarocinie.

***

image2

Treningi z zawodnikami bez klubowej przynależności przeprowadzane są na obiektach KS Gosław, w bazie sportowej posiadającej do dyspozycji graczy między innymi siłownię, baseny czy oczywiście boisko, na którym na co dzień występuje klub Gosław Jedłownik. Ale opieka nad piłkarzami wykracza daleko poza typowo piłkarskie treningi.

Tutaj zawodnicy mają wszystko to, czego im trzeba – profesjonalny sztab, przygotowany ośrodek.  Nie muszą płacić za nic, wystarczy że dojadą tutaj, do Wodzisławia. Jedynym wymogiem jest przynależność do związku, co umożliwia start w turnieju FIFPro. Na takich turniejach dla piłkarzy bez klubu pojawia się bardzo wielu skautów. Jeszcze zanim tu przyjechaliśmy, już dzwonili i dopytywali o harmonogram, o mecze, sparingi. To budujące, bo pokazuje, że „nasi” zawodnicy mają szansę się pokazać. Dochodzą też spotkania z ludźmi takimi jak choćby Paweł Drużek psycholog sportu, trener ­mentalny, który potrafi uświadomić zawodnikom, jakie drzemią w nich pokłady umiejętności, jak je uwolnić. My też – o czym wspominaliśmy – oferujemy możliwości edukacji, pokazujemy drogi rozwoju, nie tylko piłkarskiego – tłumaczy Kacper Zieliński.

***

Jak mierzycie sukces waszych obozów?

Zieliński: – Wyniki turniejów stawiamy na dalszym miejscu. Sukcesem jest każdy kolejny podpisany kontrakt. Zawodnik zadowolony z tego, że dzięki temu, że mógł się u nas zaprezentować z dobrej strony, dziś ma pracodawcę i kontynuuje zawodową karierę. 

SZYMON PODSTUFKA

fot. główne: PZP

Opublikowane 07.07.2016 08:12 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
03.03.2021

Paraolimpijczyk i weteran wojny wyrzucony z rady piłkarzy USA. Nie poparł Black Lives Matters

Seth Jahn to weteran wojenny z Afganistanu i Iraku. Ma za sobą 11 lat służby Jako żołnierz jednostek specjalnych amerykańskiej armii został poważnie ranny podczas misji, jednak ten fakt go nie załamał. Wręcz przeciwnie. Jahn został sportowcem, dostał się do paraolimpijskiej kadry piłkarskiej USA, której zresztą był kapitanem. W Stanach Zjednoczonych pracował na opinię człowieka, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Szokująca informacja. Stefański nie miał racji

Są dwa rodzaje ludzi: jedni widzieli drugą żółtą kartkę dla Augustyna w meczu z Piastem, inni nie. W tym pierwszym zbiorze znajduje się sędzia Stefański, a w tym drugim wszyscy inni. Tak, dokładnie: w tym pierwszym pan arbiter, w drugim cała pozostała ludzkość. Dziś Komisja Ligi anulowała żółtko dla piłkarza Jagi, a sędzia Stefański został […]
03.03.2021
Blogi i felietony
03.03.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Brak transparentności to dla mnie jeden z najtrudniejszych do wytłumaczenia grzechów ludzi i instytucji. W XXI wieku, w czasach, gdy na niczym nie da się tyle wygrać, co na bezkompromisowej szczerości, wieczne bujanie się w atmosferze tajemnicy to szkodliwy anachronizm. Firmy, które szczerze opowiadają o swoich metodach, zyskach, problemach i wtopach, wygrywają na rynku. Politycy, […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Legia przełamie Piasta, a Milik lidera rozgrywek?

Środa z piłką, ale bez Ligi Mistrzów? Mamy Puchar Polski, więc nic straconego. W dodatku – jeśli nie podoba wam się wizja wieczoru z polską piłką w tle – możemy też rzucić okiem na ligi zagraniczne. Na przykład na to, co dzieje się we Francji, gdzie Marsylia zagra z liderem – Lille. Dla Arka Milika […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Czy polski piłkarz jest za drogi? Dlaczego kluby sięgają po tylu obcokrajowców?

Jakub Kosecki będzie miał ułatwioną aklimatyzację w Cracovii, w końcu gra tam już kilku innych Polaków. Ten żart Cezarego Kowalskiego z Polsatu jest tak udany dlatego, że jest po prostu prawdziwy. Ale ta kalka o Cracovii, która jako jedyna w lidze korzysta z szerokiej ławy obcokrajowców z każdego kąta świata, jest dość krzywdząca. Z usług […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Sąd postanowił: Dariusz Michalczewski ma prawa do Tigera. „Wyrok jest ostateczny”

Dariusz Michalczewski od ponad dekady walczył w sądzie o prawa do korzystania z oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych. Wreszcie sprawę wygrał. – Sąd jednoznacznie potwierdził, że prawo do oznaczenia TIGER dla napojów energetycznych należy do mnie. I od tego wyroku nie ma odwołania. Warto było walczyć i się nie poddawać – powiedział sam zainteresowany. Ale […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Ile defensywie Legii brakuje do klasy europejskiej? Pokazuje Szabanow

Przy budżecie transferowym Legii od zimowego okienka nie można było za wiele oczekiwać. Słyszeliśmy, że w stolicy się po prostu nie przelewa. A skoro na realne wzmocnienia pojawiały się dość wątłe perspektywy, rozum kibica winien był podpowiadać, że trzeba przygotować się na rozczarowanie. Minęło jednak trochę czasu, może niewiele, ale wystarczająco, żeby stwierdzić jeden fakt. […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Freebet 25 PLN na Puchar Polski w eWinner!

Darmowe bonusy za sam fakt obstawiania meczów? Brzmi fantastycznie, więc sprawdzamy, o co chodzi. Legalny polski bukmacher eWinner przygotował dla nas kolejną odsłonę promocji „Futbol Totalny”. Promocja, dzięki której możemy zgarnąć atrakcyjne bonus za obstawianie meczów, tym razem ukierunkowana jest na rozgrywki Pucharu Polski. Możemy więc zgarnąć 25 PLN ekstra za obstawienie dzisiejszych spotkań! ZAREJESTRUJ […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Boguski strzela dla Wisły dłużej niż legendy. 14 lat i licznik bije – Niezły Numer!

W sportach walki po takim osiągnięciu usłyszałby z głośników: and still… W Płocku mógł jednak co najwyżej liczyć na dobre słowo od Petera Hyballi. Rafał Boguski strzelił w weekend dwa gole dla Wisły Kraków i nie tylko zagwarantował jej zwycięstwo, ale przede wszystkim trafił do siatki po 14 latach od swojej premierowej bramki dla „Białej Gwiazdy”. Weteran […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

Tymoteusz Puchacz barometrem nastrojów w Lechu Poznań

Nastroje w Lechu Poznań muszą być teraz podłe, bo inne być nie mogą. Odpadnięcie z Pucharu Polski po 0:2 z Rakowem oznacza, że droga do europejskich pucharów już nawet nie tyle jest ciernista, co pełna kraterów z gorącą lawą, do której co tydzień będzie można wpaść i ostatecznie się spalić. „Kolejorz” musi teraz zająć czwarte […]
03.03.2021
Inne sporty
03.03.2021

Halvor Egner Granerud ma koronawirusa! Co z Norwegami?

Halvor Egner Granerud z jednej strony jest w tym sezonie dominatorem. Z drugiej jednak – w najważniejszych momentach albo brakuje mu zimnej krwi, albo ma niesamowitego pecha. Przegrał Turniej Czterech Skoczni, na mistrzostwach świata w lotach był o pół punktu gorszy od Karla Geigera, a w konkursie na normalnej skoczni w Oberstdorfie wylądował tuż za […]
03.03.2021
Weszło
03.03.2021

PRASA. Arbiter skazany za korupcję wrócił do pracy. Znowu sędziuje mecze

W dzisiejszej prasie wyróżnia się felieton Antoniego Bugajskiego. Dziennikarz zwraca uwagę, że jeden ze skazanych za korupcję sędziów wrócił do zawodu. – Arbiter skazany kiedyś prawomocnym wyrokiem za przyjmowanie łapówek w ustawionych meczach znowu sędziuje w ligowych rozgrywkach. Nazywa się Hieronim Twardosz i reprezentuje Poznań. Działacze bezradnie rozkładają ręce – nie mogą mu zabronić, skoro […]
03.03.2021
Anglia
02.03.2021

Manchester City dokonał egzekucji Wilków

Manchester City jest ostatnio w takim gazie, że nawet gdyby miał zagrać mecz w niedzielę rano, a jego piłkarze wyszliby na boisko z syndromem dnia poprzedniego, to i tak spotkanie zakończyłoby się ich wygraną. Dziś po prostu wybrali się na polowanie, ustrzelili Wolverhampton, choć wcale nie była to dla nich przyjemna rozgrywka. W drugiej odsłonie […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Lech Poznań i trofea – para wybitnie niedobrana

Gdy Lech grał w Lidze Europy, słabszą formę w Ekstraklasie można było tłumaczyć tym, że gra na trzech frontach. A że nawet po odpadnięciu z fazy grupowej LE w lidze nadal poznaniakom szło jak po grudzie, zespół Żurawia postanowił pójść krok dalej. I odprawił się z kolejnego frontu. Tym samym zaprzepaścił szansę na zdobycie jakiegokolwiek […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Raków wybił Lechowi z głowy Puchar Polski. „Kolejorz” właśnie przegrał sezon?

Lech Poznań miał uratować sezon poprzez Puchar Polski, ale wyszły z tego blade cztery litery. Już z Radomiakiem cudem wygrał serię rzutów karnych, psim swędem meldując się w ćwierćfinale. Raków jednak bezlitośnie „Kolejorza” wyjaśnił. A w zasadzie to znów wyjaśnił, bo już trzy lata temu, jeszcze jako pierwszoligowiec, zespół Marka Papszuna eliminował lechitów z PP. […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Do trzech razy sztuka. Trójmiasto w końcu sprostało Puszczy

Puszcza Niepołomice w Pucharze Polski dorobiła się miana drużyny niewygodnej, a może nawet „pogromców”. Za kadencji Tomasza Tułacza, która trwa od 2015 roku, skromny pierwszoligowiec już trzeci raz zameldował się w ćwierćfinale tych rozgrywek, na rozkładzie mając między innymi takie firmy jak Korona Kielce (ekstraklasowa), Lechia Gdańsk (dwukrotnie) czy Wisła Płock. W tym sezonie los […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

Środa w Weszło FM: pucharowy mecz Legii z komentarzem Kowala oraz magazyny klubowe

Środa w WeszłoFM upłynie pod znakiem ćwierćfinałów Pucharu Polski. Będziemy relacjonować oba spotkania, ale będą też premiery „TSW”, „TriGapy”, „Stacji Poznań” czy „Głosu Portowców”. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o dobry nastrój o poranku zadbają Monika Wądołowska i Wojciech Piela. Wśród materiałów, które usłyszycie – echa wtorkowego meczu Manchesteru […]
02.03.2021
Weszło
02.03.2021

1312, czyli jak dziennikarz podjął próbę zrozumienia ducha ultras

– Dla niej wszyscy młodzi, łysi, tacy sami: ścierwo – twierdziła legendarna pani Janina, której przemyślenia opisał w utworze „Każdy ponad każdym” raper Sokół. Starsza kobieta z warzywniaka reprezentowała opinię nie setek czy tysięcy, ale milionów ludzi na całym świecie, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Sam przecież czytałem to milion razy pod swoimi […]
02.03.2021