post

Opublikowane 05.05.2016 10:02 przez

Piotr Tomasik

Joachim Marx spogląda na ścianę pełną zdjęć piłkarzy, których trenował w szkółce piłkarskiej w Lievin i wymienia najsłynniejsze nazwiska. – Gael Kakuta, Raphael Varane, Timothee Kolodziejczak. Chyba za wcześnie poszedłem na emeryturę – żartuje.

Przez 11 lat pełnił funkcję dyrektora Centrum Formacyjnego w Lievin, położonego nieopodal Lens. – W 1995 roku byliśmy jak króliki doświadczalne – wspomina. – Francuska Federacja Piłkarska zgodnie z pomysłem Gerarda Houlliera postanowiła stworzyć sieć szkółek piłkarskich, w których trenować będą zawodnicy z regionów. To był nowatorski plan, a ja miałem odpowiadać za jego realizację. Powiedziano nam, że mamy pięć lat na sprawdzenie nowej koncepcji. Gdyby nie było efektów, placówka zostałaby zamknięta – mówi Joachim Marx. – Ale owoce naszej pracy przyszły bardzo szybko. Przez kolejne jedenaście lat kierowałem Centrum Formacyjnym, w którym wychowali się Serge Aurier, Gael Kakuta, Raphael Varane czy Timothee Kołodziejczak. Siegnęły po nich Chelsea, Paris Saint-Germain, Real Madryt czy Sevilla FC. To dla nas wszystkich olbrzymi podwód do dumy.

Jak Polak został dyrektorem Centrum Formacyjnego we Francji? – Wygrałem konkurs. Było kilkunastu kandydatów, ale wybrano mnie. Przesądziła moja przeszłość piłkarska. Gerard Houllier, który odpowiadał za wprowadzenie nowego systemu szkoleniowego, zarządził, że trenerami młodzieży muszą być ludzie z boiskowym doświadczeniem. Nastolatkowie nie wierzą teoretykom. Jeśli wymagasz od nich dokładnego zagrania i sam nie potrafisz go pokazać w trakcie treningu, jesteś w ich oczach niewiarygodny. Nie budzisz zaufania – tłumaczy Marx. – Mówiąc wprost, mają cię gdzieś.

Francuzi jasno sprecyzowali zasady działania Centrów Formacyjnych w regionach. W najważniejszym okresie rozwoju dla młodego gracza,  wieku 13-15 lat, nastolatkowie trafiali do szkółek prowadzonych przez FFF (Francuską Federację Piłkarską). Od poniedziałku do piątku trenowali wspólnie, chodzili do szkoły, jedli posiłki, spali w internacie. Dopiero w sobotę wyjeżdżali na mecze drużyn, do których należeli. Dochodziło do sytuacji, w których trzej młodzi gracze, zapisani do RC Lens, Valenciennes FC czy Lille OSC w ciągu tygodnia trenowali w jednym zespole, a weekend grali przeciwko sobie.

To był przemyślany, zaplanowany system – tłumaczy Marx. – Kluby są nastawione na wynik, rozwój piłkarza interesuje ich pośrednio. Jeśli Raphael Varane trafił do szkółki RC Lens w wieku 8 lat, to do 13 roku życia występował tylko tam. Później po przejściu weryfikacji przychodził do nas, gdzie zajmowaliśmy się jego indywidualnym rozwojem. Nie tylko w aspekcie czysto sportowym, ale i intelektualnym. Wiemy doskonale, że nie każdy młody piłkarz, który przechodzi przez nasze ręce, zostanie zawodowym graczem. Wszystkich uczymy jednak wartości uniwersalnych. Poprzez sport przygotowujemy ich do dorosłego życia. A poza tym w wieku 13-15 lat najważniejsze dla młodego człowieka jest trenowanie, a nie granie o punkty – wyjaśnia Marx.

Asiu. Dzień dobry! – krzyczy do Polaka z wyraźnym, francuskim akcentem Georges Tournay, obecny dyrektor Centrum Formacyjnego w Lievin. To on przejął schedę po Marxie w 2011 roku. – Oni tutaj wszyscy znają mnie jako Asiu. Tak już zostało i tak się do mnie zwracają – mówi były zawodnik Ruchu Chorzów i RC Lens. Tournay uwielbia Polskę i Polaków. – Byłem w Warszawie na konferencji trenerskiej przed rokiem. Wspaniałe miasto i ludzie – opowiada. Poza tym moja synowa jest Polką, jak mógłbym nie lubić waszego kraju? – pyta.

Marx trafił do Lens zza żelaznej kurtyny w 1975 roku. Miał wtedy 31 lat, za sobą niezłą karierę piłkarską w polskich klubach i tytuł Mistrza Olimpijskiego wywalczony w Monachium. – To jedyny złoty medal w historii polskiego futbolu – z dumą pokazuje na błyszczący krążek znajdujący się na tablicy ze zdjęciami podsumowującymi jego karierę.  – Moi synowie poszperali w archiwaliach i przygotowali mi taki prezent. Musieli też w Genewie poprosić o reprodukcję medalu olimpijskiego, bo ukradziono mi go. Dziś kiedy spoglądam na niego, uzmysławiam sobie, że od tego sukcesu rozpoczął się najpiękniejszy okres w historii polskiego futbolu – opowiada wyraźnie wzruszony.

572a258db46449_65011773Jedyny złoty medal olimpijski polskiej drużyny piłkarskiej. Monachium 1972. Zdjęcie zrobiono telefonem Samsung Galaxy S7 Edge

Marx zadebiutował w RC Lens, wchodząc na boisko prosto z samochodu. – Przyjechał do miasta w piątek, a w sobotę bez żadnego treningu wyszedł w pierwszym składzie na mecz z Olympique Lyon – wspomina Tournay. – Pamiętam doskonale to spotkanie. W debiucie strzelił gola lewą nogą, później prawą, a na koniec głową. Co to był za mecz! Chciałem wtedy mieć takie umiejętności jak on – mówi dyrektor Centrum Formacyjnego w Lievin.

Oglądamy skrót tamtego spotkania w internecie. Marx mija rywali jak tyczki, gra wspaniale, ale wszystkie bramki zdobywa prawą nogą. – Georges mówił, że było inaczej – rzucam do polskiego olimpijczyka. – Cały on. Specjalnie podkręcił historię, by brzmiała efektownie. Dzięki jego opowieściom mój debiut brzmi zdecydowanie okazalej, prawda? – uśmiecha się Marx. W niewielkiej miejscowości nieopodal Lievin mieszka ze swoją żoną Henryką. – To była miłość licealna. Musiałem się jednak sporo namęczyć, by wreszcie się ze mną umówiła. Dziś się oburza i mówi: a co myślisz, że byłam taka łatwa? Ślązaczka, twarda sztuka – opowiada.

Na głównej ulicy Lens, jednego z najbardziej polskich miast we Francji, starsi kibice rozpoznają Joachima Marxa. – Jesteś polskim dziennikarzem? – pyta mnie dziarski staruszek w przeciwsłonecznych okularach. – Siedziałem na trybunach, kiedy Asiu w pojedynkę zdemolował Lyon! Co to był za mecz – krzyczy wierny kibic RC Lens. – Czasami odnoszę wrażenie, że zagrałem tylko jedno spotkanie w tym klubie – mówi Marx. – Wystąpiłem później w wielu meczach, w europejskich pucharach eliminowaliśmy jako pierwszy francuski klub włoską drużynę Lazio, a wszyscy i tak pamiętają jedynie debiut z Lyonem.

* Zobacz panoramę wykonaną telefonem Samsung Galaxy S7 Edge

572a2c2b3bc489_38034378Chris Kolodziejczak, ojciec Timothee, piłkarza Sevilli. Zdjęcie zrobiono telefonem Samsung Galaxy S7 Edge

Joachim Marx? Legenda – stwierdza Chris Kolodziejczak, ojciec piłkarza Sevilli, Timothee. – Gdyby nie on, mój syn prawdopodobnie zawodowo nie grałby w piłkę. Nie miał jakiegoś olbrzymiego talentu, zaczynał jako skrzydłowy, niczym się nie wyróżniał. Dzięki ogromowi pracy Joachima wyrósł na niezłego zawodnika – mówi właściciel firmy zarządzającej nieruchomościami. – Timothee Kolodziejczak to moja największa satysfakcja zawodowa – opowiada Marx. – Niewielu na niego stawiało, ale ja uparłem się, że zrobię z niego piłkarza. Poza tym to chłopak z polskimi korzeniami, który po latach wygrał Ligę Europy z Sevillą na Stadionie Narodowym. Był to dla mnie wzruszający moment, bo w tym miejscu grałem kilkadziesiąt lat wcześniej, jeszcze na Stadionie Dziesięciolecia. Historia zatoczyła koło. Podczas finału z Dnipro Dniepropietrowsk dzięki Timothee czułem się tak, jakbym sam przebywał na boisku.

Marx kształtował nie tylko talent Kolodziejczka. – Absolutnie najlepszym młodym graczem jaki trenował w Lievin był Gael Kakuta. Wprawiał nas w osłupienie swoimi umiejętnościami. Zachwyceni byli nim trenerzy, rodzice zawodników, sami chłopcy. Rozwijał się wspaniale, harmonijnie. Ale później popełnił wielki błąd. Za 3,5 mln euro trafił do Chelsea. To nie był dobry klub dla niego. Szybko złamał nogę w dwóch miejscach i jego kariera wyhamowała. Dziś zarabia wielkie pieniądze w Chinach, a mógł zostać najlepszym piłkarzem w Europie. Miał niewiarygodny potencjał – wspomina Marx.

572a2707b9d1f4_27382324Budynek Centrum Formacyjnego w Lievin. Zdjęcie wykonano telefonem Samsung Galaxy S7 Edge

W Lievin trenował także Raphael Varane, dziś obrońca Realu Madryt. – W maju podczas tradycyjnych testów kilkudziesięciu chłopców do naszej szkółki, brałem udział w selekcji graczy. Varane przeszedł przez gęste sito i trafił do nas, ale bardzo szybko okazało się, że cierpi na chorobę Osgooda-Schlattera. To zwyrodnienie powodowało u niego olbrzymi ból kolan. Gdyby wtedy trenował normalnie, dziś nie byłby piłkarzem Realu Madryt.

Nie wyróżniał się jakoś wybitnie – mówi Georges Tournay, który już wtedy kierował Centrum Formacyjnym w Lievin. – Joachim był świeżo na emeryturze, ale mówił, że jeżeli chcemy uratować Raphaela, musimy mu zagwarantować indywidualne treningi. Uczyliśmy go od podstaw biegania i ustawiania stóp na murawie. To był mozolny proces. Ale pośrednio dzięki niemu kilka lat później trafił do największego klubu na świecie.

Marx twierdzi, że za wcześnie poszedł na emeryturę. – Trenowałem pierwszą drużynę RC Lens, później byłem scoutem, ale największą satysfakcję dawało mi prowadzenie zajęć z młodymi zawodnikami. Dziś jestem spełniony, choć tęsknię za boiskiem. W ciągu 11 lat mojej pracy wychowaliśmy grupę nie tylko znakomitych profesjonalistów, ale i mądrych ludzi, którzy radzą sobie w życiu codziennym. Nie każdy musi być piłkarzem – kończy.

Korespondencja z Francji
Mateusz Święcicki

Zdjęcia i film zrobione telefonem Samsung Galaxy S7

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Potrzebujemy punktów jak tlenu

Osiem ligowych meczów, trzy zwycięstwa na koncie. Sytuacja Legii Warszawa przed meczem z Lechem Poznań nie jest najlepsza, o czym doskonale wie trener stołecznego klubu – Czesław Michniewicz.  – Potrzebujemy punktów jak tlenu. Wiemy, jaka jest nasza sytuacja w lidze, przegraliśmy wiele spotkań. Mamy świadomość, w którym miejscu jesteśmy. Wiemy też, że Lech dobrze rozpoczął […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Mamy spore szanse, żeby przywieźć z Warszawy jakieś punkty

Na ostatniej konferencji prasowej Lecha Poznań temat mógł być tylko jeden – starcie z Legią Warszawa. W Poznaniu podchodzą do tego meczu bardzo poważnie, wyjeżdżających piłkarzy żegnała spora grupa kibiców i czuć, że Kolejorz ma ciśnienie na wygranie tego starcia.  Tym bardziej, że coraz pewniej czuje się Lechia Gdańsk Tomasza Kaczmarka. Wczoraj udało im się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Jedenaście miesięcy zaległości, jeden puchar. Michniewicz i Lech Poznań.

– Chórzysto, nigdy nie będziesz legionistą – głosił kibicowski transparent legionistów wywieszony w październiku 2020 roku, gdy stało się jasne, że to właśnie Czesław Michniewicz zostanie nowym trenerem stołecznego klubu. Dziś zapewne nastroje wokół samego Michniewicza wśród kibiców Legii są nieco inne, natomiast przed meczem z Lechem Poznań trudno nie uciec od sentymentów. Bo przydomek […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Sadio Mane w ekskluzywnym gronie piłkarzy

Dzięki swojemu trafieniu przeciwko Watfordowi, Sadio Mane wszedł na listę piłkarzy z przynajmniej setką trafień na poziomie Premier League. Senegalczyk jest 32. piłkarzem w zestawieniu.  Drogę do stu bramek Mane miał ułatwioną przez Mo Salaha. To właśnie po cudownej asyście autorstwa Egipcjanina 29-latek mógł wpakować piłkę do siatki, a co za tym idzie zapisać się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Czy Warta jeszcze strzeli gola?

Cztery mecze. 360 minut. Wydaje się, że dość sporo czasu, by strzelić bramkę, bo niby co można robić przez sześć godzin na boisku niż trafiać w ten cholerny prostokąt. Ale Warta jakby chciała powiedzieć: a nieprawda, można robić inne rzeczy, w futbolu wcale nie chodzi o gole. No niestety chodzi, Warta ich nie ma, brakuje […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kuriozalna czerwona kartka dla piłkarza Lazio

Wczorajszy hit Serie A zagwarantował kibicom mnóstwo emocji. Lazio ostatecznie pokonało Inter 3:1, tłamsząc rywala w drugiej połowie spotkania. Mimo tego Maurizio Sarri nie był najbardziej szczęśliwym człowiekiem na świecie – jeden z jego zawodników został ukarany kuriozalną czerwoną kartką.  Luiz Felipe na mecz z Interem wyszedł w podstawowym składzie. Grał pewnie, miał spory wkład […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Twierdza Wrocław? Nieaktualne!

Dużo mówi się o Lechu w kontekście kandydatury na mistrzostwo Polski, ale – musi wybrzmieć to wyraźnie, więc użyjemy wielkich liter – RAKÓW JEST RÓWNIE MOCNYM PRETENDENTEM DO TYTUŁU. Raz, że z tymże Lechem zremisował. Dwa, wygrał przy Łazienkowskiej po dobrym meczu i nawet ligowa sytuacja Legii nie powinna umniejszać temu sukcesowi, bo stołeczni zagrali […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

Brudny Felipe. Lazio wygrywa w hicie z Interem po kontrowersyjnym golu Brazylijczyka

Mecz Lazio z Interem można sprowadzić właściwie do jednego – wielkiego ciśnienia. Dziewięć żółtych kartek i jedna czerwona. Padły też cztery gole – dwa z rzutów karnych, jeden po sytuacji, która z pewnością będzie szeroko komentowana. Sytuacji, która – nie ma co wymyślać – zadecydowała o wyniku całego spotkania.  Piłkarze Interu liczyli, że przed stratą […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Kiereś: Takie mecze jak z Piastem musimy przekuwać na trzy punkty

Górnik Łęczna zdobył dzisiaj kolejny punkcik do swojego dorobku w Ekstraklasie. Najpierw stracił bramkę, ale potem się ogarnął i zdołał odpowiedzieć. Nie udało się jednak przechylić szali w stronę zwycięstwa, zabrakło lepszego wykończenia. Słowem: dzisiejszego Piasta dało się pokonać i dobrze wiedział o tym trener beniaminka. – Dwutygodniową przerwę staraliśmy się optymalnie wykorzystać. W sytuacji, […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dyrektor sportowy Odry Wodzisław Śląski trafi do Ekstraklasy

Transfery osób, które budują struktury klubu zamiast zakupów piłkarzy? Zdarzają się, także takie planowane ze sporym wyprzedzeniem. Z naszych ustaleń wynika, że w najbliższym czasie do Ekstraklasy trafi jeden z dyrektorów sportowych z niższych lig. Damian Wróbel, bo o nim mowa, ma zostać pracownikiem Piasta Gliwice. Damian Wróbel obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Odry Wodzisław […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Lisy górą, Ole znowu na kolanach

Po raz kolejny Manchester United rozegrał mecz, po którym Ole Gunnar Solskjaer może powiedzieć, że ma nad czym pracować. Że jest duże pole do poprawy. Że cieszy go bramka Rashforda, ale co z tego? Mentalnie Manchester United wygląda, jak osoba podpierająca ściany najlepszej dyskoteki w kraju. Czerwone diabły podpierały ściany, a Lisy zdominowały parkiet, choć […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Czyste konto Bednarka, niewidoczny Klich. Southampton lepsze od Leeds

W sobotnim spotkaniu wystąpiło aż trzech zawodników z wtorkowego meczu Polska – Albania. Jeden z nich został nawet bohaterem spotkania. Niestety mowa o jedynym reprezentancie Albanii na boisku – Armando Broji. Strzelił on gola na wagę zwycięstwa i gospodarze wygrali 1:0. Jan Bednarek i Mateusz Klich zaliczyli ciche zawody. Święci przeważali przez całe spotkanie. Wystarczy […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dani Alves: Jeśli Barca mnie potrzebuje, wystarczy, że zadzwonią

Oriol Domenech, dobrze zorientowany dziennikarz w kwestiach związanych z Barceloną, poinformował, że Dani Alves wyraził otwartość na grę dla „Dumy Katalonii”. Alves w połowie września rozstał się z Sao Paolo, bo klub zalegał z pensjami. 38-latek zapowiedział, że od 2022 roku będzie miał nowy klub, bo chce jeszcze pojechać na mundial w Katarze. – Jeśli […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Riqui Puig może trafić do AS Romy

Riqui Puig nie ma łatwego życia w Barcelonie. Nie chciał do tej pory odejść, ale im dalej w las, tym bardziej traci na tym jego kariera. Jasne, to może być okaz dużej cierpliwości jak Sergi Roberto, który bardzo długo czekał na poważną szansę w pierwszym zespole. Tylko że akurat pod wodzą Koemana młody Hiszpan nie […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

„W tej chwili najlepszy na świecie jest Salah”

Dzisiaj Salah pokazał niebywałą klasę, strzelając gola a’la Messi. O tym będzie się teraz mówić, ogółem warto chwalić formę Egipcjanina, choć Juergen Klopp idzie krok dalej. Twierdzi bowiem, że jego zawodnik nie ma teraz sobie równych na świecie. Patrzymy w statystyki i… cóż, nie jest to teza oderwana od rzeczywistości. 10 meczów, 10 goli i […]
16.10.2021