post
Avatar

Opublikowane 24.03.2016 16:34 przez

redakcja

Za co wygrał butelkę Johnnie Walkera? Kiedy koledzy powiedzieli mu, że może już kończyć karierę? Dlaczego wybrał Rosję zamiast Anglii? Na te i inne pytania odpowie Grzegorz Piechna, w kolejnym odcinku Ale to już było.

Kariera z dzisiejszej perspektywy – spełnienie czy niedosyt?

Powiem szczerze: spełnienie. Na pewno każdy w moim wieku chciałby przeżyć tak fajne chwile, jak ja.

Największe spełnione piłkarskie marzenie?

Gra w reprezentacji Polski. Wspominam to bardzo fajnie i przyjemnie. Drużyna przyjęła mnie dobrze, jak strzeliłem bramkę z Estonią, to powiedzieli: ty już możesz kończyć, wszystko osiągnąłeś.

Największe niespełnione piłkarskie marzenie?

Szkoda, że tak późno podpisałem profesjonalny kontrakt. Tak to się potoczyło, ale dlaczego – o to trzeba by zapytać trenerów, którzy radzili mi, żebym przepisał się na boks. Widocznie się pomylili. Żałuję też, że nie wyjechałem na mistrzostwa świata, za kadencji Janasa. Nigdy z nim nie rozmawiałem, na zgrupowaniu kontakt miałem tylko z trenerem Skorżą.

Duży zagraniczny transfer, który nie doszedł do skutku?

Były przymiarki do Birmingham City, jednak nie wyszło i wtedy pojawiła się Rosja. Stało się tak trochę ze względów językowych, sprawa rozbiła się też o pieniądze, ale ogólnie i tak bardziej odpowiadał mi kierunek wschodni. Wspólnie z menadżerem zdecydowaliśmy, że jadę do Moskwy.

Najlepszy piłkarz, z którym grał pan w jednej drużynie?

Myślę, że Radek Gilewicz. Profesjonalista pod każdym względem. Jako człowiek, kolega i piłkarz – wszystko miał poukładane.

Najlepszy piłkarz, przeciwko któremu pan grał?

To będzie na pewno ktoś z Rosji… Vagner Love. Bardzo szybki, nieprzyjemny, zadziorny. Dobrze zbudowany i niezły technicznie. Potrafił grać głową i zastawić się z piłką – też dobra lewa noga.

Najlepszy trener, który pana trenował?

Dariusz Wdowczyk. Postawił na mnie, ściągnął do Kielc i współpraca układała nam się bardzo dobrze.

Najgorszy trener, z którym miał pan przyjemność?

Muszę mówić? (śmiech) Ten, który mnie wysyłał na boks. Ale o Polonii Warszawa też mogę powiedzieć, że tam również było słabo. Kazali nam biegać po schodach w klubie Kokosa, ode mnie to się zaczęło. Było nas ośmiu – treningi na trybunach: skoki, wieloskoki, i tak dalej.

Gej w szatni? Spotkał pan takiego, chociaż raz?

Nie.

Najlepszy żart, jaki zrobili panu koledzy? Kto i gdzie?

Takim żartem, miłą niespodzianką, to myślę, że było zaśpiewanie tej piosenki o mnie, w Canal +. Zrobili to śp. Sławek Rutka, Arek Kaliszan, Robert Bednarek i Arek Bilski

Kim chciał pan być po zakończeniu kariery i jak bardzo marzenia różnią się od rzeczywistości?

Każdy chciałby pozostać przy piłce, ale nie zawsze da się pogodzić bycie trenerem i ojcem rodziny. Dla mnie to nie idzie w parze. Ciągnie mnie do futbolu, ale coś kosztem czegoś. Rodzina jest dla mnie najważniejsza. Dlatego zajmuję się cały czas tym samym, czyli rozwożeniem węgla.

Co kupił pan za pierwszą grubszą premię?

Nowy samochód – Kia Carens.

Największa suma pieniędzy przepuszczona w jedną noc?

Rzadko zdarzało mi się przepuszczać większe sumy pieniędzy, 100 – 200 złotych, to jest maximum. Jak na imprezę się wychodziło, trzeba było zapłacić za wejściówkę, piwko, czy drink.

Najbardziej pamiętna impreza po sukcesie?

Po awansie z drugiej ligi, z Koroną do Ekstraklasy. Mieliśmy wesoły autobus i wszystko się działo, świętowaliśmy. Wtedy też założyłem się o butelkę Johnniego Walkera i wygrałem – w kolejnym sezonie miałem zdobyć tytuł króla strzelców i to zrobiłem.

Z którym piłkarzem z obecnych Ekstraklasowiczów zagrałby pan w jednej drużynie?

Myślę, że z Nikoliciem. Bardzo dobry snajper, potwierdza to na boisku i widać to w statystykach. Pasowałbym do niego w duecie.

Z którym z obecnych trenerów Ekstraklasy chciałby pan pracować?

Oczywiście, że z Dariuszem Wdowczykiem. Z żadnym innym.

Poziom Ekstraklasy w porównaniu do pana czasów – tendencja wzrostowa, czy spadkowa?

To pierwsze. Idzie ku lepszemu, przychodzą lepsi piłkarze i szkolenie zawodników zmierza w dobrą stronę. Kiedyś nie było też takich stadionów, a teraz jest podgrzewana murawa, i tak dalej. Wtedy mieliśmy problem, żeby rozegrać w marcu mecz, a teraz takich sytuacji już nie ma.

Najcenniejsza pamiątka z czasów kariery piłkarskiej?

Nagroda, jaką dostałem od Canalu +, do tej pory się przydaje. Pralka.

Pierwszy samochód?

Seat Ibiza.

Najlepszy samochód?

Teraz jeżdżę dobrym samochodem, czyli Audi Q5.

Najlepszy młody polski piłkarz, który ma szansę zrobić wielką karierę?

Wymieniłbym paru. Kapustka – ma warunki i gra w dobrym klubie. Widać, że woda sodowa mu do głowy nie uderza. Ale też Linetty, Żyro, Wolski. Tego ostatniego bym nie skreślał, wciąż jest młody i zaczyna dobrze grać w Wiśle. Do tego Dąbrowski z Cracovii.

Artykuł prasowy o panu, który najbardziej zapadł w pamięć?

Dużo ich było i te artykuły mam w swoich pamiętnikach. Musiałbym to dokładniej sprawdzić, ale teraz nie pamiętam, bo dawno nie przeglądałem.

Ulubiony komentator?

Mateusz Borek.

Ulubiony ekspert?

Grzesiek Mielcarski. Grał w piłkę, wie o co chodzi i nie daje się zwariować podchwytliwym pytaniom. Umie wytłumaczyć, jak oglądam telewizję, to miło go posłuchać – jego podpowiedzi i uwag. Ma to coś.

Największy jajcarz, z którym dzielił pan szatnię?

Arek Kaliszan. Parę numerów wykręcił, ale trochę lat minęło i trudno mi sobie coś przypomnieć.

Największy pantoflarz?

Darek Kozubek zawsze był takim pedancikiem, wszystko musiał mieć poukładane na kancik.

Największy podrywacz?

Śp. Sławek Rutka.

Największy modniś?

Łukasz Załuska. Zawsze nowe trendy – ubranie, fryzura. Trochę było polewki z niego, gdzie się ubiera i strzyże.

Najlepszy prezes?

Oczywiście, że pan Klicki. Wiedział o co chodzi, dawał normalne pieniądze – a nie jakieś zwariowane i wymagał od nas. Pilnował porządku, miał swojego oddanego człowieka, pana Tkaczuka. Pan Klicki, jeśli mu się podobało, to raz w miesiącu przychodził do szatni, ale jeśli nie był zadowolony, to w ogóle się nie pojawiał. Jak coś szło nie po jego myśli, to wysyłał wiceprezesa Tkaczuka i dochodziliśmy do kompromisu.

Najgorszy prezes?

Józef Wojciechowski, bardzo źle go wspominam. Do tej pory jest winny mi pieniądze, a nie ma odzewu. Przekształcili spółkę – na tej, na której był klub, nie ma pieniędzy i nie ma konta.

Największe opóźnienie w wypłaceniu pensji?

Ta nieszczęśliwa Polonia. Pensja za 9 miesięcy, od 2008 roku czekam.

Alkohol w sezonie?

Trener Wdowczyk zawsze powtarzał mi i reszcie drużyny w szatni: kiedy jest czas na zabawę, to można się bawić, ale kiedy trzeba się skoncentrować na piłce, to nie ma mowy o żadnych wyskokach.

Najlepszy kumpel z boiska po zakończeniu kariery?

Arek Bilski, Marcin Kośmicki, Kamil Kuzera, Przemek Cichoń. Z nimi grałem, mam blisko do nich, także zawsze kontakt jakiś jest.

Obozy sportowe – bieganie po górach, czy bieganie po górach z kolegą na plecach?

Oba. Lubiłem biegać w górach, to nie był dla mnie żaden problem. Zabierał nas trener Wdowczyk, Wieczorek i Dziuba.

Najgroźniejsza kontuzja?

Nie miałem takiej.

Czego zazdrości pan polskim dzisiejszym piłkarzom?

Wspaniałych stadionów i infrastruktury. Wszystko jest poukładane, podane na tacy – tylko grać. Pieniądze są na czas. Dla mnie to jest najważniejsze, żeby w klubie była organizacja i tego im zazdroszczę, wszystko zapięte na ostatni guzik. Idzie to w dobrym kierunku.

Przygotował PP

redakcja

Opublikowane 24.03.2016 16:34 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
22.04.2021

LeBron James do policjanta: “Ty będziesz następny”

Policjant Derek Chauvin został uznany za winnego w procesie o zabójstwo czarnoskórego George’a Floyda. Ale opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych wstrząsają kolejne tragedie z udziałem stróżów prawa. Nicholas Readorn, inny biały policjant, śmiertelnie postrzelił 16-letnią Ma’Khię Bryant. Gwiazdor NBA, LeBron James, bardzo mocno zaangażowany politycznie w ostatnich miesiącach, umieścił na swoim twitterowym koncie zdjęcie Readorna. […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Jak wyglądać będzie logistyka kadry na Euro?

4500 kilometrów. Tyle dzieli Sankt Petersburg i Sevillę, gdzie – według informacji TVP Sport – reprezentacja Polski rozegra swoje mecze grupowe podczas Euro 2020. To rewolucyjna wręcz zmiana wobec tego, że Biało-Czerwoni początkowo mieli kursować między Dublinem i Bilbao, pokonując o połowie mniejszą odległość. Czy to komplikuje sytuację kadry Paulo Sousy? Co to oznacza? Jak […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Szwedzi apelują do FIFA: “Walczcie o prawa człowieka w Katarze!”

Narastają – aż szkoda, że tak późno! – protesty przeciwko organizacji piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Szwedzka federacja wysłała list otwarty do FIFA, w którym domaga się walki o przestrzeganie praw człowieka w Katarze. – Ponieważ turniej się zbliża, musimy jeszcze mocniej zwrócić naszą uwagę nas los tysięcy imigrantów, którzy pracują w katarze w sektorze […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Kwekweskiri na dłużej w Lechu, a może trafi do Legii?

Nika Kwekweskiri nieoczekiwanie wyrósł na gorące nazwisko na transferowym rynku w Polsce. Lech Poznań chce zatrzymać 29-letniego pomocnika, ale pojawiają się pogłoski, że chrapkę ma też na niego Legia Warszawa. – Pracujemy nad tym, żeby Nika został z nami w przyszłym sezonie. Pokazuje, że jest wartościowym zawodnikiem i może być dla nas ważnym elementem. Dlatego […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Quiz: PIĘĆ ZDAŃ, KTÓRE MÓGŁBY POWIEDZIEĆ KOWAL

NOWY QUIZ Z NOWĄ KATEGORIĄ. ZOBACZYCIE, ŻE FAJNA. Goście: JAN GLAZUREK MATEUSZ SOKOLUK (AWANGARDA PIŁKARSKA) JAKUB BIAŁEK WOJTEK PIELA Start od 18:30. 
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Jesse Lingard: – Rozważałem przerwę od futbolu

Jesse Lingard – piłkarz Manchesteru United, który robi furorę na wypożyczeniu w West Hamie – wyjawił, że rozważał zrobienie sobie przerwy od piłki. – Nie chciałem zrezygnować z futbolu, ale potrzebowałem przerwy – powiedział w programie “Presenting”. Co skłoniło 29-letniego dziś piłkarza do takich myśli? – Moja mama zmaga się z depresją przez większość życia […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

“Barcelona ma inne problemy niż Superliga. Niech myśli o długach”

Javier Tebas, szef hiszpańskich rozgrywek ligowych, nie pozostawił suchej nitki na buntownikach z Superligi. Podczas konferencji prasowej stwierdził: – Niemcy i Francuzi z góry zrezygnowali z udziału w Superlidze. Anglicy już tam nie wrócą. Zostają Włosi no i Hiszpanie. Liga między przedstawicielami dwóch krajów? Niezbyt ekskluzywne. Bądźmy poważni: Superliga jest martwa bez wielkich klubów z […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Ibrahimović przedłuży kontrakt z Milanem

Jak poinformował Fabrizio Romano, Zlatan Ibrahimović przedłuży kontrakt z AC Milanem. Szwed zwiąże się z mediolańską ekipą na kolejny rok. Najwyraźniej Szwed nie ma najmniejszego zamiaru zawijać się z piłkarskiego topu, choć w czerwcu 2022 roku będzie już zawodnikiem blisko 41-letnim. Ale z drugiej strony – czy można mu zarzucić brak formy? W tym sezonie […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Prezydent Barcelony się wygadał i położył Superligę?

Arcyciekawe kulisy powstania i upadku Superligi zostały przedstawione na łamach “New York Timesa”. Tariq Panja i Rory Smith rozłożyli sytuację na czynniki pierwsze, przedstawiając mnóstwo smaczków. Okazuje się, że dla niepowodzenia projektu kluczowy mógł być za długi jęzor prezydenta FC Barcelony, Joana Laporty. A może to nie była tylko naiwność Laporty, ale nóż wbity w […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Obsada sędziowska 27. kolejki Ekstraklasy

Znamy już nazwiska sędziów, którzy poprowadzą mecze 27. kolejki Ekstraklasy. Szymon Marciniak tym razem ma wolne, za to po przerwie w minionej kolejce znów gwizdać będzie Bartosz Frankowski. OBSADA SĘDZIOWSKA 27. KOLEJKI: Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa) Podbeskidzie Bielsko-Biała – Lech Poznań sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce) Górnik Zabrze – Wisła Płock […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Klimala za wielką wodą. Kolejny Polak w Red Bullu

No to już oficjalnie – Patryk Klimala został nowym piłkarzem New York Red Bulls. Kwota transferu – sześć milionów euro. Szanse na grę – spore. Perspektywa przywrócenia swojej kariery na właściwe tory – obiecująca. Miejsce do życia – kapitalne. Nie widzimy minusów w tym transferze. Klimala zamieni Celtic Glasgow na New York Red Bulls W […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Czy Twardek to piłkarz? Bulwersująca sprawa

Wielu zagranicznych piłkarzy widziała ta liga. Głównie słabych, prawda, ale przeważnie jak się okazywali już naprawdę słabi, to byli jednak odstrzeliwani. A na pewno (okej, “prawie”) nie przedłużano z nimi kontraktów. Tymczasem – Kris Twardek gra już u drugiego trenera, co więcej, dostał nową umowę (do 2023 roku). Jest to wielka zagadka. Taka, że powinien […]
22.04.2021
Serie A
22.04.2021

Mistrza znamy, ale finisz Serie A nie zanudzi. Pięć klubów w walce o Ligę Mistrzów

Inter Mediolan nie wypuści już z rąk Scudetto. Nie oszukujmy się, zespół Antonio Conte musiałby chyba grać w siódemkę w każdym spotkaniu i ładować sobie samobóje, żeby tę przewagę roztrwonić. Ale to, że walka o tytuł we Włoszech nie jest tak ciekawa, jak choćby we Francji, wcale nie sprawia, że finisz sezonu będzie nudny. Wciąż trwa bowiem […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Skorża: Kraweć za Puchacza z Podbeskidziem

Lech Poznań w minionej kolejce Ekstraklasy rozbił 3:0 Lechię Gdańsk, odnosząc pierwsze zwycięstwo pod wodzą Macieja Skorży. Na świętowanie jednak nie ma czasu, bo już zaraz wyjazdowe starcie z Podbeskidziem Bielsko-Biała.  – Wyciągnęliśmy wnioski po pierwszym spotkaniu z Rakowem i chcemy robić to dalej. Moja praca jest wielopłaszczyznowa, bo widzimy, co się dzieje w tabeli, […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Sędziowie znów w dobrej formie

Musimy to napisać – sędziowie Ekstraklasy są ostatnio w wysokiej formie. Nie współgra to z krytyką Zbigniewa Przesmyckiego oraz informacji o tym, że żaden polski sędzia nie pojedzie na Euro. Natomiast fakty są takie, że w ostatnich kolejkach błędy arbitrów możemy wyliczyć na palcach jednej ręki. I jeszcze zostanie nam tyle wolnych palców, że spokojnie […]
22.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Kibice Manchesteru United chcą zasady 50+1 w ich klubie

Joel Glazer, współwłaściciel Manchesteru United, przeprosił kibiców za zaangażowanie w Superligę, ale niczego to nie zmieniło. Fani mają nadzieję, że on i jego rodzina wkrótce wyniosą się z klubu. W czwartek rano zorganizowali protest przed ośrodkiem treningowym drużyny w Carrington. Na transparentach widniały hasła dotyczące odejścia Glazerów, zasady 50+1 oraz tego, że to kibice będą […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Jak wychodzić z wieku młodzieżowca, to w stylu Szysza

Kiedy na koniec minionego sezonu kleciliśmy ranking ligowych młodzieżowców, Patryk Szysz nie znalazł się w topowej dwudziestce. Umieściliśmy go za to w grupie „brani pod uwagę”. Marne to pocieszenie, bo to coś na zasadzie – kichy nie było, ale nic więcej, potencjał niewykorzystywany. I mógł się ofensywny piłkarz Zagłębia Lubin martwić, bo w końcu to […]
22.04.2021