Górnośląski fajer na Cichej. Ruch głosem w sprawie

Opublikowane 21.09.2015 07:53 przez

Piotr Tomasik

Wszystko było w niedzielę na stadionie Ruchu po śląsku. Była śląska spikerka, śląski doping, śląskie flagi i śląskie barwy koszulek. Po prostu śląskie święto. Może i Ruch przegrał, czyli najważniejsza rzecz skończyła się klapą, ale cała reszta została – klub i kibice przemówili jednym, śląskim i to donośnym głosem. Chorzowianie dołączyli do odradzającego się regionu, do tych wszystkich festiwali, koszulek i przewodników. To nie znaczy jednak, że w niedzielę rozpoczęło się odłączanie Śląska od Polski. Może nawet coś zupełnie przeciwnego.

Fto wygro szpil? – zarzucił spiker przed meczem.

Ruch!!! – odpowiedzieli kibice. Po śląsku, zmiękczając „u”. Z umlautem.

Ale Růch szpilu nie wygrał. Szybko stracił bramkę, więc od początku był bamontny. Mateusz Cichocki okazał się dupą w kraglu, niegodnym zakładania ruchowej treski, kompletnie nie potrafił dekować rywala, więc po pierwszym kwadransie Legia prowadziła już trzema torami. Kibice na widok tego, co robią ich fusbalery dostawali hercklekoty i mieli ochotę tym wszystkim ciepnąć.

Skąd ta ślonska godka? Stąd, że Ruch na ten mecz przygotował kulminację tego, co udało mu się ostatnio wypracować na polu marketingowym. A było tego sporo: banery z legendami dookoła stadionu, bilety dla górników i hutników, wyjazdowa koszulka w śląskich barwach. Teraz, w meczu z Legią, akurat na 80-lecie stadionu przy Cichej, piłkarze w tych strojach zagrali. Spiker Kuba Kurzela do kibiców z Chorzowa mówił po śląsku. No i wróciła Omega – ten słynny zegar. Nic dziwnego, że biletów nie było na długo przed meczem.

vscocam-photo-4 (1)Kanciapa spikerów

Historia, tradycja, tożsamość – te słowa powtarzane były najczęściej przy rozmowach o marketingu Ruchu. Historia, wiadomo: 14 mistrzostw Polski, Wilimowski, Cieślik i Warzycha. Tradycja, wiadomo: stadion na Cichej, Niebiescy, Omega. Tożsamość, wiadomo: Hanysy, Górny Śląsk. Oberschlesien, chopie.

Ale wiadomo o tej tożsamości tak naprawdę niewiele. Wiadomo, czym tożsamość śląska nie jest. Nie jest ani niemiecka, ani też polska. „Niy niymiecki, niy polski, ino ślonski” – taki transparent o Ruchu wywieszono na meczu z Legią. Wiadomo więc, że Ruch jest klubem śląskim, ale wiadomo też, że Ślązacy są jacyś inni. – Niemcy – powiedzieliby niektórzy, sięgając po najgłupsze stereotypy. Wystarczy włączyć czasem „Dwójkę”, może trafi się na powtórkę „Świętej wojny”, gdzie Bercik nawija po śląsku. I familoki, te budynki z rdzawej cegły i z czerwonymi ramami okien. Do tego górnicy, którzy raz na jakiś czas protestują w Warszawie, bo domagają się utrzymania przywilejów. I jeszcze chcą autonomii. Same problemy z tym Śląskiem.

Polacy mają oczywisty problem ze zrozumieniem Ślązaków. Gorzej o tyle, że sami Ślązacy też je mają i to chyba nawet większe. – Więc kim są? Kim jesteśmy? – pytał w „Polityce” pisarz Szczepan Twardoch, który pisał, że przez lata budowania własnej tożsamości zamiast postawić sobie pytanie kim są, odpowiadali na to kim na pewno nie są. Zawsze byli katolikami, więc nie mogli być Pruskami. Gdy dołączyli do Polski po I wojnie światowej i trochę w niej pożyli, to przestało im być po drodze z Polską. Ba, w III Rzeszy powstał nawet Związek Dawniejszych Powstańców na rzecz Górnośląskiej Niepodległości. Twardoch wspominał, że gdy władzę nad Śląskiem przejęli komuniści, gdy rodził się PRL, nagle najważniejszym wydarzeniem w historii Gliwic stał się przejazd wojsk Jana III Sobieskiego w 1683 roku, a co drugie drzewo w mieście miało być osobiście posadzonym przez króla. Dzieci w szkole zaczęły się uczyć o Sienkiewiczu, Mickiewiczu, potem o powstaniu listopadowym, później o warszawskim. A Ślązacy tego nie rozumieją. Mają własną martyrologię, choćby terror po wejściu Armii Czerwonej na Śląsk, kiedy zaczęły się gwałty i wywózki na Syberię. Ślązakom wydawano tymczasowe zaświadczenia o narodowości, które w każdej chwili mogły być unieważnione. Upokorzenie.

Obraz ludu pracowitego, ale prostego pielęgnowały filmy Kazimierza Kutza. Ślązacy, gdy trzeba, przywdziewali mundury i szli walczyć o miejsce pracy lub o to, by przyłączyć ich krainę do Polski usłanej pięknymi, zielonymi polami. Innej niż brudny, czarny Śląsk, z dymem kopalnianym i pyłem węglowym. Tam, jeśli wychodziło się na zewnątrz rano w białej koszuli, to wieczorem do domu wracało się w już poczerniałej.

vscocam-photo-5

Ale tego Śląska nie ma. Jest ten, który powoli odnajduje własną tożsamość, ale nie w opozycji do kogokolwiek. Ten, który odkrył, że jest krainą pełną lasów i parków. Modernistycznych, funkcjonalnych bloków i secesyjnych kamienic. Nowoczesnych muzeów i nowych filharmonii. W opuszczonych fabrykach narodziły się nowe przestrzenie, a w nich festiwale – od muzycznych po literackie. Na każdym rogu można kupić dziś koszulkę ze śląskim motywem, śląskim hasłem. Jest nawet śląska biżuteria – która frelka nie chciałaby chodzić z kawałkiem węgla na szyi?

No właśnie, frelka. W niedzielę na Cichej frelek – zgrabnych i kształtnych – było sporo. Poubierane w śląskie ludowe stroje rozdawały słonecznik, a właściwie słoniol, w papierowych tytkach. Gwara nie jest już obciachem, coraz więcej ludzie nie ścisza już głosu, gdy się nią posługuje, a nawet Samsung przygotował śląską wersję językową smartfonów. Ruch zawsze był śląskim klubem, w klubowych korytarzach mówiło się po śląsku. Ale teraz, od niedzieli, Ruch w końcu mówi też po śląsku na zewnątrz. Przynajmniej taki był plan, mecz z Legią miał być wielkim górnośląskim świętem. I był, choć nie obyło się bez zgrzytów.

To górnośląski fajer. Roz jeszcze nawołuja, żeby dopingować nasza drużyna. Pamiętajmy, że wiela bajtli jest na trybunach. Wspierajmy zespół w najciynżkich momentach – mówił Kurzela do kibiców Ruchu, gdy ci zaczęli wrzucać na Legię. I musiał dość często. A Legia dłużna nie pozostawała i trzeba było do niej mówić po polsku. Hasło „Łowcy Hanysów” widać było jasno i wyraźnie z każdego miejsca stadionu, bo flagę o takiej treści połączone siły sosnowiecko-warszawskie wywiesiły na płocie.

vscocam-photo-3

Gdy tylko się pokazała, Kurzela wiedział, że będzie miał masę roboty. – Szykuje się sporo wulgarów – zapowiedział, bo każde przekleństwo, zgodnie z wymogami w ekstraklasie, trzeba zagłuszyć. A obie strony dłużne sobie pozostawiać nie będą. Znalazł się jednak czas na to, i to całkiem sporo, by dyrygować świętem Górnego Śląska. Przedstawił orkiestrę górniczą, prosto z kopalni KWK Murcki-Staszic (trudno o bardziej śląską nazwę), przedstawił też Grzegorza Małyskę, pana, który opiekował się Omegą przez ostatnie lata kontynuując tradycję rodzinną, bo od 1939 roku zegarem zajmował się najpierw jego starzik Augustyn Ferda, później fater Jerzy Małyska. Teraz tradycję przejmie syn Marek.

Oczywiście w trakcie meczu liczył się ino szpil. Ruch zawiódł oczekiwania. Oj, jakby się teraz przydał taki Arek Piech do pomocy Mariuszowi Stępińskiemu, bo widać, że ten z przodu sam nie daje rady. – Ale ten Piech to dziwny synek – mruczeli kibice na trybunach przypominając, że były napastnik Ruchu dwukrotnie mógł wrócić na Cichą. Raz, gdy wracał z Turcji, drugi raz, gdy Legia oferowała go połowie ligi. – Jo rozumia, że to praca, ale żadnego przywiązania do barw żeby nie mieć – kręcili głowami. Na swoich też się krzywili. Ilekroć wstawali z miejsc i dopingowali krótkim, ale ostrym „Ciiiś!”, to musieli szybko usiąść z głośnych westchnięciem „Ciuuul”. Żodyn strzał, poza jednym Stępińskiego, nie trafił pod ekę. A ten Nikolić to kawał fusbalera, ale mógłby odpuścić symulki. Niby Serb, ale już gorol.

Processed with VSCOcam with c1 preset

Cała Cicha była w niedzielę upstrzona flagami w żółto-niebieskich barwach. Jeśli jednak ktoś marzył bądź obawiał się, że to wszystko zmieni się w wielką polityczną manifestację i wysunięcie jasnych żądań oddzielenia Śląska od Polski, musiał być zawiedziony. Była jedna przed meczem, ale nie krzyczano o złych Polakach, prędzej o brzydkiej Legii. Większość przyśpiewek była po polsku, w końcu Ruchowi kibicuje się też w Małopolsce i na Podhalu. Ślązacy szukają własnej drogi, ale raczej równoległej do Polski, a nie poprzecznej.

Ruch, chyba jako jeden z niewielu polskich klubów, stał się głosem w sprawie. Śląsk budzi się do życia na swój sposób i to, co stało się w niedzielę na Cichej, było na to dowodem, jednym z wielu. Poprzez futbol opowiadano już o przemianach społecznych w Holandii (futbol totalny a kultura Provosów) czy Hiszpanii (Katalonia kontra Kastylia, wiadomo), ale rzadko można było tak pisać o polskiej piłce. Teraz w końcu można.

vscocam-photo-2 (1)

vscocam-photo-4

JACEK STASZAK

Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: weszlo.com/2015/09/21/gornoslaski-fajer-na-cichej-ruch-glosem-w-sprawie/ […]

Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kamil Drygas przedłużył kontrakt z Pogonią Szczecin

Pomocnik zostaje w Pogoni, a umowę przedłużył do końca sezonu 2023/24. Jest jednym z najbardziej zasłużonych zawodników z obecnej kadry zespołu.  – Wielokrotnie powtarzałem, że w szatni potrzebujemy miksu zawodników doświadczonych i młodych. Kamil, ze swoimi cechami i umiejętnościami, świetnie wpisuje się w tę pierwszą grupę. Dodatkowo jest zawodnikiem emocjonalnie związanym z Pogonią i Szczecinem, […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

W Częstochowie znaleźli miejsce na nowy stadion dla Rakowa?

Nikt oficjalnie nie chce na razie rozmawiać na ten temat, ale wygląda na to, że pod Jasną Górą w końcu zaczyna się coś dziać w temacie budowy nowoczesnego i dużego obiektu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się, że władze Częstochowy i Raków myślą m.in. o terenach byłej przędzalni czesankowej Elanex. To ponad 14 hektarów. Trwają […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Kto przejdzie do historii?

Już dziś poznamy pierwszego zwycięzcę Ligi Konferencji Europy. Pomimo tego, że rozgrywki te są trzeciorzędne w europejskiej hierarchii, to w wielkim finale zobaczymy uznane marki o bogatej historii. Na skromnym stadionie w Tiranie naprzeciw siebie staną bowiem AS Roma i Feyenoord Rotterdam. Który z tych klubów przejdzie do historii? Kibice? A na co to komu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Raków Częstochowa chce sprowadzić greckiego obrońcę

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z serwisu Meczyki.pl, Raków Częstochowa rozmawia z AEK Ateny w celu sprowadzenia do klubu Stratosa Svarnasa.  Zdaniem dziennikarza polski klub porozumiał się już z agentem piłkarza i przekonał go do transferu, ale piłkarz ma ważny kontrakt z klubem do lata 2025 roku. Możliwe jednak, że AEK zgodzi się na sprzedaż zawodnika, […]
25.05.2022
Liga Mistrzów
25.05.2022

Antonio Pintus. Trener, który dodaje skrzydeł piłkarzom Realu Madryt

– Metodo Pintus! – krzyczy rozradowany Luka Modrić w szatni Realu Madryt. Królewscy właśnie zafundowali kibicom kolejny mikrozawał, odwracając losy spotkania rzutem na taśmę. To wręcz wizytówka sezonu w wykonaniu ekipy Carlo Ancelottiego. Nie ma w tym przypadku, tak jak i nieprzypadkowo Chorwat śpiewając ściska drobnego gościa w klubowym dresie. Antonio Pintus, włoski trener przygotowania fizycznego, to sekretna broń […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Sport Bild: Gnabry chce odejść z Bayernu Monachium

Nie jest to najlepszy czas dla kierownictwa Bayernu Monachium. Nie dość, że trwa już saga transferowa związana z Robertem Lewandowskim, który chce odejść z ekipy mistrza Niemiec, to podobny ruch rozważa także Serge Gnabry. Taką informację podał „Sport Bild”. Niemiecki skrzydłowy stał się jednym z priorytetów transferowych Realu Madryt, po tym jak Królewskim nie udało […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Oficjalnie: Piotr Tworek nie jest już trenerem Śląska

Mimo że Piotrowi Tworkowi udało się utrzymać Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, nie uratowało to go przed pożegnaniem się ze swoimi obowiązkami.  Za Śląskiem bardzo nieudany sezon, w którym klub był bliski spadku do I ligi. Aby tego uniknąć, w marcu zdecydowano się na zmianę szkoleniowca. Po zwolnieniu Jacka Magiery w klubie pojawił się Piotr Tworek. Śląsk […]
25.05.2022
Uncategorized
25.05.2022

Anglik, który odbudował się za granicą. Tammy Abraham wraca na salony

Już dzisiaj włoski zespół zmierzy się z ekipą z Holandii, by powalczyć o triumf w Lidze Konferencji. Kto będzie jednak jedną z największych gwiazd na boisku? Anglik! Ucieczka z własnej strefy komfortu miała dla Tammy’ego Abrahama same pozytywne konsekwencje. Strzela gola za golem, celuje w wyjazd na mundial z reprezentacją Synów Albionu, a już dziś […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Jurgen Klopp menedżerem sezonu w Premier League

Poznajemy laureatów wszystkich nagród indywidualnych za miniony sezon, a wśród nich są też oczywiście menedżerowie. W Premier League takim wyróżnieniem może pochwalić się trener Liverpoolu, Jurgen Klopp.  Niemiecki menedżer ze swoim zespołem zdobył jedynie wicemistrzostwo, choć o triumf walczył do samego końca, a losy mistrzostwa rozstrzygnęły się w ostatnim kwadransie ostatniej kolejki. Liverpool pod jego […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Legia planuje pożegnać Boruca meczem z Celtikiem

W sobotę mogliśmy oglądać ostatnią kolejkę sezonu Ekstraklasy, która mogła być też ostatnim oficjalnym meczem, w którym w barwach Legii zagrał Artur Boruc. Bramkarz nie wystąpił jednak w starciu z Cracovią, ale Wojskowi planują zorganizować specjalny mecz pożegnalny Boruca, w którym rywalem Legii byłby Celtic Glasgow.  42-letni bramkarz nie występuje w składzie warszawskiego klubu od […]
25.05.2022
Inne sporty
25.05.2022

W pogoni za Vive. Czy w przyszłym sezonie Wisła znów napędzi mistrzom strachu?

Wiśle Płock nie udało się po 11 latach zdetronizować Vive. Niesamowite spotkanie w Orlen Arenie (20:20, 5:3 w karnych dla przyjezdnych) pokazało jednak, że Nafciarze mają dobry plan na postawienie się w PGNiG Superlidze zamożniejszym rywalom. Skoro nie mogą sobie pozwolić na takiej klasy indywidualności, jak kielczanie, muszą skupić się na budowaniu drużyny, która niejako […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Włoskie media: Ibrahimović przedłuży kontrakt z Milanem

Szwedzki napastnik w październiku skończy 41 lat, a mimo to wciąż gra na najwyższym poziomie i nie planuje kończyć kariery. Włoski dziennikarz Nicolo Schira z La Gazzetta dello Sport informuje, że Ibrahimović planuje przez kolejny rok grać w Milanie.  Drużyna z Mediolanu jest świeżo upieczonym mistrzem Włoch. Ibrahimović przyczynił się do tego sukcesu, strzelając w […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Liga Konferencji – puchar pasztetowej czy może jednak coś więcej?

Przed nami finałowe starcie Ligi Konferencji Europy. Zanim jednak myślami uciekniemy już na dobre do Tirany, by analizować szanse AS Romy i Feyenoordu Rotterdam na końcowy triumf, warto się przez moment zastanowić ogólnie nad tymi nowo powstałymi rozgrywkami. Czy powołanie do życia trzeciego europejskiego pucharu, znacznie mniej prestiżowego od dwóch pozostałych, okazało się krokiem w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Arkadiusz Malarz dołączy do sztabu Kosty Runjaicia?

Jak informuje portal „Legia.net” Arkadiusz Malarz dołączy do sztabu szkoleniowego Legii Warszawa i będzie w nim odpowiadał za pracę z bramkarzami. Nie będzie oczywiście pierwszym szkoleniowcem bramkarzy, a jedynie asystentem Krzysztofa Dowhania. Do tej pory jego asystentem był inny były piłkarz Legii – Jan Mucha. Serwis „Legia.net” informuje, że nie dostanie on propozycji przedłużenia kończącego […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

TOP 15 młodzieżowców Ekstraklasy w sezonie 2021/2022

Koniec sezonu w Ekstraklasie to oczywiście czas podsumowań. Tym razem zapraszamy was do zapoznania się z rankingiem młodzieżowców, w którym uwzględniliśmy – naszym zdaniem – najlepszych piłkarzy U-21. O ile wybór czołówki nie był specjalnie trudny, o tyle ciekawie robi się tuż za podium. To nie był wybitny rok dla najmłodszych piłkarzy w lidze, o […]
25.05.2022
Suche Info
24.05.2022

Marcel Lotka trafi do Borussii Dortmund

Kwestia odejścia Polaka z Herthy Berlin istniała już od marca – wówczas została podana oficjalna informacja o planowym dołączeniu Lotki do rezerw BVB po sezonie. W kolejnych tygodniach sprawa się jednak nieco zagmatwała… Lotka z rezerw do pierwszego zespołu Herthy awansował wraz z początkiem tego roku. Pierwotnie nie był on głównym wyborem ówczesnego trenera, ale […]
24.05.2022
Suche Info
24.05.2022

Media: Piotr Zieliński to największe rozczarowanie Napoli

Sezon 2020/2021 był dla Piotra Zielińskiego bardzo udany. Kolejny natomiast – już nieszczególnie. Po niezłej jesieni, Polak nie prezentował się w wiosennych spotkaniach już tak dobrze, co nie umknęło uwadze włoskich ekspertów. „To miał być ważny rok dla Piotra. Liczyliśmy, że potwierdzi swój wielki poziom, ale tak się nie stało. To największe rozczarowanie tego sezonu.” […]
24.05.2022