post

Opublikowane 17.06.2015 08:19 przez

redakcja

Zainspirowani Niecieczą postanowiliśmy zabawić się w piłkarskich detektywów. Takich z bardzo małą lupką. Generalnie naszym celem było znalezienie miejscowości mniejszej niż małopolska wieś, która w przyszłym sezonie również będzie gościć najwyższą klasę rozgrywkową swojego kraju. Zakres: Europa. Misja zakończona pomyślnie, chociaż – mówiąc szczerze – łatwo nie było. W porządku, dość peplania. Zabieramy was na krótką, egzotyczną wycieczkę po mikroskopijnych osadach z całkiem sporymi – jak na warunki krajowe – klubami piłkarskimi. 

Streymnes, Wyspy Owcze (EB/Streymur) – 208 mieszkańców

Absolutny ewenement i zdecydowanie najmniejsza miejscowość z futbolem na tak wysokim szczeblu. Kiedyś wioskę zamieszkiwali norwescy poławiacze wielorybów. Dziś kolorowych domków jest zaledwie kilkadziesiąt. Drużyna piłkarska to jej największa (jedyna?) atrakcja. Niby koniec świata, niby peryferia Wysp Owczych, a stadionik jak się patrzy. Do tego niecieczańskiego sporo mu brakuje, ale ze swoim tysiącem miejsc i tak pomieściłby wszystkich mieszkających w okolicy ludzi, owce i kozy. Może nawet znalazłoby się miejsce dla wieloryba.

Zdecydowanie największym wydarzeniem w ich historii był dwumecz z Manchesterem City, w 2008 roku, w ramach pierwszej rundy kwalifikacyjnej do Pucharu UEFA. Najlepsze pytanie zadano dyrektorowi farerskiego klubu, zaraz po wylosowaniu Anglików: czego spodziewa się pan po tym dwumeczu? Popatrzył jak na kosmitę. – Tego, że dostaniemy lanie. Co ciekawe, lania nie było, bo ledwie dwie wygrane po skromnym 2:0. Mecz domowy niestety nie mógł odbyć się w Streymnes. Brakowało chłopców do podawania piłek i wysokich ogrodzeń. Bez nich mogłoby być ciężko, bo stadion leży tuż obok morza. Nie wierzycie? Z innej perspektywy stadion wygląda tak.

Carev Dvor, Macedonia (FK Mladost) – 605 mieszkańców

Historia w zasadzie podobna do tej z Niecieczy. O ile opisywani przed chwilą wyspiarze jeszcze niedawno sięgali po mistrzostwo swoich Wysp, o tyle piłkarze Mladostu w macedońskiej Ekstraklasie – podobnie jak drużyna z okolic Tarnowa – zagrają po raz pierwszy w historii. Historii, która przyspieszyła dopiero w ostatnich latach. Klubik z małej wioski zaliczył dwa awanse z rzędu, z trzeciej do pierwszej ligi. Dwa lata temu sprowadzili kilku zawodników, którzy spokojnie znaleźliby zatrudnienie w najwyższej klasie rozgrywkowej. I jakoś poszło. Plany są ponoć ambitne, chociaż trudno natknąć się na konkretną informację odnośnie funkcjonowania jak i finansowania klubu.

Warunki odbiegają jednak od norm zarówno tych polskich, jak i nawet farerskich. Jeszcze niedawno boisko nie spełniało standardów drugoligowych. Na szybko budowano budynki klubowe i sklecano prowizoryczne szatnie. Dziś wygląda to mniej więcej tak.

A tutaj szampańska feta po awansie do ekstraklasy. Pomieszczenie, najwyraźniej szatnia, przypomina trochę to, w którym na ogół zimują zbiory ziemniaków i marchewek, ale cóż. To – z całym szacunkiem – tylko Macedonia.

Nieciecza, Polska (Termalica Bruk-Bet) – 750 mieszkańców

O naszym rodzynku siłą rzeczy możemy napisać najwięcej z oczywistego powodu – Niecieczę osobiście przeszliśmy wzdłuż i w szerz. Fakt, nie był to wyczyn wyjątkowo zajmujący. Ledwie kilka ulic i dwa drogowskazy: pierwszy z napisem „centrum”, a drugi „Bruk-Bet”. Małopolską wieś bardzo dokładnie opisaliśmy w TYM tekście, więc nie będziemy się powtarzać. Możemy dodać jedynie, że ze wszystkich w zestawieniu jest ona najbardziej uporządkowana i najbliżej jej do cywilizacji.

W Niecieczy nie znaleźliśmy żadnej walącej się rudery. Właściwie same schludne, piękne domki, a przed nimi – obowiązkowo – oczywiście kostka brukowa, po której za piłką biegają dzieciaki w pomarańczowych strojach ze słonikiem na piersi. Fajna, naprawdę fajna sprawa. Z polskiego przedstawiciela społeczności wiejskich w ekstraklasach możemy być jak najbardziej dumni.

Leirvik, Wyspy Owcze (Víkingur Gøta) – 867 mieszkańców

Tutaj narodził się mały dylemat. Siedziba klubu znajduje się w miejscowości Leirvik, a stadion w Norðragøta, które z liczbą 548 mieszkańców jest mniejsze od Niecieczy. Ostatecznie uznaliśmy jednak, że pod uwagę bierzemy miejsce urzędowania, a nie rozgrywania meczów. Miejscowości dzieli mniej więcej sześć kilometrów przeprawy przez widoczne na zdjęciach góry. Kiedyś każda z wiosek miała swój klub. Fuzji dokonano zaledwie kilka lat temu.

Jak na klub z Wysp Owczych mają dość ciekawe CV. W poprzednim sezonie na przykład dotarli aż do trzeciej fazy eliminacji Ligi Europy. Po drodze wyeliminowali łotewską Daugavę i… norweskie Tromso, co zdaje się chyba jednym z największych międzynarodowych sukcesów farerskiego futbolu klubowego. Rok wcześniej dali radę w dwumeczu z fińskim FC Turku i odpadli dopiero z rumuńskim Petrolulem. Naprawdę nieźle.

Turnovo, Macedonia (FK Horizont) – 941 mieszkańców

Kolejna macedońska wioska, pierwsza w historii poniżej tysiąca mieszkańców w tamtejszej najwyższej lidze. Mieszkańcy Niecieczy mogą zbić piątkę, bo stadion w Turnovie również leży niemal w szczerym polu. Najciekawiej jest tam podczas pory deszczowej. Po zdjęciach wnioskujemy, że na stadionie uszkodzeniu uległ system odprowadzania wody, bo spokojnie można byłoby tam organizować wyścigi kajaków i kanadyjek. Ale to wyłącznie nasze domysły.

Klub z Turnova czerpie talenty z pobliskiej Strumicy, gdzie mieści się jedna z filii Pandev Academy, założona przez Gorana Pandeva. Bazują na młodzieży, bo na zakupy najnormalniej w świecie nie ma pieniędzy. Prowizoryczni skauci jeżdżą po okolicznych wsiach w poszukiwaniu chłopaków wykazujących talent. Jak przyznał prezes, dzieci rolników mają lepsze predyspozycje od tych z większych miast, co jego znajomy lekarz ponoć potwierdził badaniami. Głównym sponsorem jest skromna sieć supermarketów Horyzont, zatrudniająca niecałą setkę pracowników.

To niesamowite, ale w sezonie 2013-14 mieli spore szanse na zdobycie mistrzostwa. Ostatecznie finiszowali na drugim miejscu, ale przez dwa ostatnie lata próbują sił w kwalifikacjach do Ligi Europy. Z żałosnym zapleczem i bazując niemal wyłącznie na ogrywaniu młodzieży, w debiutanckim sezonie w europejskich pucharach przeszli pierwszą rundę, a w drugiej, po naprawdę wyrównanym dwumeczu (2:3), odpadli nie z byle kim, bo Hajdukiem Split.

W minionym sezonie było gorąco, ale Turnovo utrzymało się po barażach.

Zavrć, Słowenia (NK Zavrć) – 1338 mieszkańców

Pierwszy tysięcznik w naszym zestawieniu. Szczerze? Robi wrażenie. Ładna strona internetowa i dobrej jakości zdjęcia, za którymi nie trzeba przetrzepać całego internetu. W słoweńskim klubie szkoli się siedem roczników dzieci i młodzieży. Stadion może nie powala na kolana, ale jakością zdecydowanie przewyższa przedpotopowe klepiska z Macedonii. Zavrć długie lata tułała się po niższych ligach, aż klubem zainteresował się Miran Vuk – brat burmistrza (sołtysa?) wsi i człowiek numer 21 na liście najbogatszych Słoweńców.

Od tamtej pory wędrowali coraz wyżej, aż w poprzednim sezonie dotarli do słoweńskiej Prvej Ligi, której metę minęli na piątym miejscu. W przyszłym roku cel jest jasny: awans do europejskich pucharów. Problem polega na tym, że bracia Vuk są podejrzani o uchylanie się od płacenia podatków. W sumie chodzi o kwotę niemałą, bo przekraczającą cztery miliony euro. Do tego dochodzą fałszerstwa, niszczenie dokumentów i dziwne interesy na Cyprze i Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Ballinamallard, Irlandia Północna (Ballinamallard United FC) – 1340 mieszkańców

Z kontynentu przenosimy się na Wyspy, tym razem już nie Owcze, a Brytyjskie. Klub z maleńkiego Ballinamallard do niedawna musiał szczycić się wyłącznie wychowaniem byłego bramkarza Manchesteru United, Roya Carolla, co – umówmy się – nie jest najlepszą wizytówką. Od trzech lat Ballinamallard grają jednak w północnoirlandzkiej elicie i pozytywnie zaskakują. Głównie dziennikarzy, którzy stawiają ten klub jako model małego, futbolowego przedsiębiorstwa.

– Ktoś powiedział, że w sumie nie mamy nic do stracenia i ja się pod tym podpisuję. Chcemy wyjść na boisko i cieszyć sie grą w pierwszej lidze. W ogóle się nie denerwujemy. To przecież tylko piłka nożna, to bardzo proste – mówił po awansie trener, Whitey Anderson.

Kameralne Ferney Park nie spełniało ekstraklasowych wymogów. Konieczne okazały się modernizacje. Z pomocą przyszło czterech lokalnych przedsiębiorców, którzy przekazali 80 tys. funtów. Skład tworzą lokalne talenty i jeden gość z dalekich stron. Bramkarz – Alvin Rouse – reprezentant Barbadosu, prywatnie producent rękawiczek, także rękawic bramkarskich. Ciekawostką jest fakt, że dojazd na stadion Ballinamallard graniczy z cudem. W minionych sezonach problemy z trafieniem mieli zarówno przeciwnicy, jak i stacje telewizyjne, które często w ogóle odpuszczały wysyłanie swoich ekip. Zdarzało się, że skrót meczu zawierał jedną bramkę, podczas gdy zdobywali trzy.

PIOTR BORKOWSKI


Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Marzec na wylocie z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021