post

Opublikowane 14.01.2015 16:35 przez

Piotr Tomasik

– Chińczykom brakuje kreatywności. Środowisko, w którym są pielęgnowani, jest zbyt słabo rozwinięte. Nie mają żadnych wzorców do naśladowania – uważa Philippe Troussier. Francuz, który w swojej dotychczasowej karierze prowadził siedem różnych reprezentacji narodowych – i same egzotyczne, więc chyba wie, co mówi. – Taktyka chińskiego piłkarza zbyt często opiera się na grze długimi podaniami i nadziei, że piłka wyląduje w polu karnym. Każdy klub ma po trzech, czterech graczy zagranicznych i oni są dla reszty jak nauczyciele. Wynik w zbyt dużej mierze zależy od nich, a kiedy ich brakuje, chińscy zawodnicy nie wiedzą, co mają robić na boisku.

Chiny – wielki kraj, potężny naród. Zainteresowanie piłką – umiarkowane, ale na pewno nie zerowe. W ostatniej kolejce ligi najmniej widzów przyszło na stadion w Guyiang, na mecz drużyny Krzysztofa Mączyńskiego – 5 tysięcy. Jednak były też obiekty z 40-tysięczną i 50-tysięczną widownią. Czyli jest dla kogo grać. Pieniędzy też w zasadzie nie brakuje. Guangzhou Evergrande  tej zimy wydało już równowartość 30 milionów euro, w tym 15 baniek na 23-letniego Brazylijczyka z Cruzeiro Belo Horizonte. Ale wyników z tego – zero. Liczba piłkarzy w Europie też żałośnie niska. Zwłaszcza takich, którzy byliby w stanie przetrwać na obczyźnie przez parę sezonów. O co w takim razie chodzi?

Chińczycy właśnie, nie bez trudu, wygrali 2:1 z Uzbekistanem w ramach Pucharu Azji. Przewodzą w tabeli swojej grupy, mając dwa zwycięstwa, ale znajmy skalę – to ciągle Uzbekistan. Od tego, by cokolwiek znaczyć w piłce, są jeszcze lata swietlne. Wszyscy zawodnicy, którzy polecieli do Australii na wspomniany puchar na co dzień występują w swoim kraju. Żadnej styczności z innym, lepszym światem. Kapitan i najbardziej doświadczony piłkarz w kadrze – Zhen Zhi grał w Charltonie i Celticu, ale wrócił szybko. Hao Junmin przez rok był w Schalke – wrócił i więcej nie wyjechał. Zhang Linpeng, będący zdaniem Marcelo Lippiego najlepszym zawodnikiem ligi chińskiej, zdobywcą potwierdzającego to tytułu, miał ruszać na podbój Europy, ale jakoś ciągle nie wyrusza. Dałby sobie radę?

marcellolippihighs-b2wvy7ecm9x610twztvnc7up5

Szybki rozwój azjatyckiego kontynentu od lat nijak ma się do poziomu piłkarskiego. Paradoks polega na tym, że nawet jeśli futbolem interesuje się tam skromny procent ludzi, to i tak jest ich taka siła, taka liczba, że powinno być w czym wybierać. Powinno starczyć chociaż na jedną jedenastkę.

Tymczasem jest na odwrót – Hindusi kupują emocje, tworząc sztuczną Super Ligę skompletowaną z emerytów i przebrzmiałych gwiazd europejskich boisk. I Chińczycy też, choć ci akurat własną regularną ligą mogą się poszczycić, trenerów i kluczowych zawodników ściągają z innych krajów na potęgę. Zagraniczni szkoleniowcy stanowią już więcej niż połowę wszystkich zatrudnionych w pierwszej lidze. Tylko tej zimy nowy zespół w Chinach znalazł sobie Sven-Goran Eriksson, a Getafe na Guangzhou zamienił Cosmin Contra. Od razu ściągając za sobą jednego z piłkarzy.

Jeśli wsłuchać się w głosy Europejczyków, którzy chwilę tam popracowali, problem jest złożony. Brakuje (a może brakowało? – do tego, jakiego czasu użyć, dojdziemy za moment) systemu i metodologii. Wiele dzieje się incydentalnie – na zasadzie pojedynczych eventów, kiedy pojawia się chwilowa radość z piłki, pochwały z każdej strony, ale żadnej kontynuacji, żadnego trwałego procesu. Brakuje świadomości – również wśród trenerów. Powszechne są braki w wykształceniu. A przede wszystkim – co mocno zaalarmowało chińskie władze – liczba zarejestrowanych zawodników, grających w piłkę więcej niż hobbystycznie, w ciągu kilkunastu lat spadła o kilkaset procent. W końcu liczba 18-latków zarejestrowanych w klubach zatrzymała się na ośmiu tysiącach.

Potwornie mało, jak na ponad miliardową populację.

Pamiętajmy, że w pewnym momencie zaczęła obowiązywać „polityka jednego dziecka”. Ona ogranicza i odwraca trend – zwraca uwagę Anglik Terry Singh, który od dziesięciu lat próbuje uczyć piłki nożnej w chińskich szkołach. – Żeby cokolwiek zmienić, trzeba jednak zacząć tam na dole, od poziomu dziecięcego. Jeszcze co najmniej dekada, może więcej. Trenerom brakuje wykształcenia, wielu zawodnikom mentalności. W Chinach przez lata patrzono na futbol krótkowzrocznie…

2014ƒÍ÷–≥¨¡™»¸µ⁄13¬÷£∫±±æ©π˙∞≤vs∫º÷›¬Ã≥« øÕ∂”ø¥Ã®“Ú—›≥™ª·…˱∏◊˵≤Œfi∑®’˝≥£π€»¸

Czasem Chińczykom brakuje również wyobraźni. Taki widok w czasie jednego z meczów mieli kibice gości, których posadzono w sektorze sąsiadującym z czekającą na koncert sceną… 

Co jednak istotne – w Chińczykach w końcu obudziła się ambicja, żeby coś w światowym futbolu znaczyć. Próbują się uczyć. – Póki co są jeszcze 20-30 lat za Japończykami. Chociaż kto wie co zdarzy się w następnych latach – mówi Troussier, mając świadomość, że Chińczycy zaczęli działać i to na kilku polach równolegle. Próbując nadrabiać kilkadziesiąt lat piłkarskiej laby.

Trudno dziś się zdecydować, która z inicjatyw przybrała największego rozmachu. Być może ta prywatna… Evergrade International Football School, która wkrótce ma być oficjalnie największą piłkarską akademią, jaka kiedykolwiek powstała. Przy wejściu imponująca replika Pucharu Świata, dwa posągi – Pele i Bobby’ego Moore’a. Podświetlane w nocy wieżyczki akademii, widoczne z wielu kilometrów. A dalej – basen, kino, supermarket, lodowisko, cztery bloki dla 500 osób personelu i… ponad 50 piłkarskich boisk. – A wszystko to wybudowane w ciągu dziesięciu miesięcy – podkreśla dyrektor akademii, Hiszpan Fernando Sanchez Cipitria. – Nasza szkoła ma pompować nową krew do chińskiej piłki – zapowiada, wyliczając dalej, że na razie szkoli się w niej 2600 przyszłych zawodników, ale docelowo ma być aż 10 tysięcy. Za inwestycją stoi właściciel najlepszego chińskiego klubu – Xu Jiayin. Magnat budowlany, który na dodatek w minionym roku pakiet 50 procent akcji sprzedał innemu miliarderowi – nazywanemu gdzieniegdzie chińskim Stevem Jobsem..

Efekt? Chińska piłka zyskała dwóch nieobliczalnych inwestorów – swojego Abramowicza i swojego szejka Mansoura. Rzecz w tym, że obaj rządzą jednym klubem.

Nieopodal, przy pomocy Svena-Gorana Erikssona, swój ośrodek – oczywiście znacznie mniejszy – otworzyła Chelsea, wykładając na niego 47 milionów funtów.

W grudniu dwóch trenerów z chińskiej federacji wyjechało na miesiąc do Japonii, bo ta Chińczykom w temacie szkolenia bardzo imponuje. Zwłaszcza swoim wieloletnim planem, wdrażanym od początku poprzedniej dekady. Byli w Shizuoce i Osace, odwiedzili pięć różnych klubów najwyższego szczebla, skupiając się na obserwacjach pracy akademii i metodologii treningu. Wkrótce po nich na trzy tygodnie wyruszyła kolejna delegacja, mająca tym razem na celu zbadać jak w Japonii organizuje się trenerskie kursy. – Zgodnie z naszym powiedzeniem: „Co usłyszę, to zapomnę, co zobaczę – zapamiętam, co sam zrobię – tego się nauczę” – recytuje opiekun chińskiej reprezentacji do lat 16.

1461672_10153001827149231_79533358584094514_n

Równolegle kurs dla 60 chińskich szkoleniowców przeprowadzili też Anglicy. Kompleksowe szkolenie – z zacnym gronem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Premier League, jeden z dyrektorów Hull City, ludzie z federacji, a także były sędzia – Steve Dunn.

Sprawy nabrały rozmachu, bo w którymś momencie zyskały wręcz rangi narodowej. Stały się przedmiotem debat chińskiej Rady Państwa i analiz ministrów sportu oraz edukacji. Dzięki temu powstał program mający na celu popularyzację piłki nożnej wśród najmłodszych. Aby tak się stało, w coraz większej liczbie szkół publicznych zajęcia z futbolu mają być obowiązkowe (trzy godziny w tygodniu już dla dziewięciolatków). Program obejmuje 120 miast i 6 tysięcy placówek, a w 2017 roku ma ich być nawet 20 tysięcy. Szczególnie uzdolnieni pójdą wyżej – do 200 zespołów akademickich, w którym trenować będzie się już po trzy godziny dziennie.

To czego brakuje najbardziej, to obiekty i wykwalifikowani trenerzy. Chociaż i tu chęć zmian jest widoczna. – Trenerzy też powinni być edukowani, bo nie sztuką szkolić – trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić – pouczył Chińczyków jeden z wysłanników Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. I w efekcie do końca 2015 roku 6 tysięcy opiekunów młodzieży ma zostać poddanych odpowiednim kursom.

Trudno spodziewać się piorunujących efektów, zwłaszcza w krótkim czasie – albo gdy rewolucja nie dosięgnie w końcu zawodowych klubów. Ba, można mieć wątpliwości czy ten plan w ogóle Chińczykom wypali. Ale nie można dłużej im zarzucić, że nie robią niczego w tym kierunku, aby w końcu wyszkolić jakiś piłkarski odpowiednik swojego Yao Minga.

Paweł Muzyka

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
28.10.2021

Najwyższe porażki Roberta Lewandowskiego

Dziewięćdziesiąt minut na boisku, 0:5 na tablicy wyników. Wczorajszy wieczór był dla Roberta Lewandowskiego boiskowym koszmarem. Wyżej w karierze Lewy przegrał tylko raz – z Hiszpanią za Smudy. Ale wtedy to było zderzenie drużyny historycznej, jednej z najlepszych w reprezentacyjnych dziejach, mistrza Europy zmierzającego po mistrzostwo świata, z Polską mającą Dawida Nowaka w pierwszym składzie. […]
28.10.2021
Bundesliga
28.10.2021

7 najboleśniejszych klęsk Bayernu Monachium

Jeśli wierzyć wyliczeniom portalu Transfermarkt, Bayern Monachium od 1965 roku – czyli odkąd zaczął występować w Bundeslidze – w sumie aż 36 razy przegrał mecz różnicą co najmniej czterech goli. I liczymy tutaj zarówno rozgrywki ligowe, jak i krajowe oraz europejskie puchary. Jako że mowa o przeszło półwieczu, trudno się w zasadzie dziwić, iż dotkliwych […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Jak debiutowali trenerzy Legii za Mioduskiego?

Marek Gołębiewski debiutuje dziś w roli pierwszego trenera Legii, rywala ma w zasięgu, bo Wojskowi zmierzą się ze Świtem Skolwin. Dobra, bez żartów – przeciwnika ma takiego, że musi go ograć. Legia może być w kryzysie, ale z czwartą drużyną drugiej grupy trzeciej ligi musi wygrywać. Tylko co podpowiada nam historia? To znaczy – jak […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Kibice z Bredy oddali hołd polskim bohaterom

Kibice NAC Breda jak co roku uczcili pamięć polskich bohaterów, którzy wyzwalali Holandię w trakcie II wojny światowej. Okolicznościowe oprawy odnoszące się do herosów z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka to już tradycja – tradycja, która ma na celu również edukowanie holenderskiego społeczeństwa.  O tym, w jaki sposób fani NAC traktują Polaków, […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Radomiak bez Miłosza Kozaka. Piłkarz pozostanie odsunięty od zespołu

Od dłuższego czasu w Radomiaku Radom ciągnie się sprawa Miłosza Kozaka. Skrzydłowy został odsunięty od zespołu za niestosowne zachowanie wobec kolegów z zespołu oraz trenera. W ostatnich dniach trwały narady drużyny, sztabu i zarządu w związku z tą sytuacją. Wygląda na to, że w końcu poznaliśmy decyzję w tej sprawie. Temat Kozaka przeciągał się od […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Bild: Gwiazdy Bayernu uciekły przed mediami

Zmieniają się ligi, zmieniają się drużyny, nie zmienia się jedno: nie jest łatwo wyciągnąć przed kamery piłkarzy faworyzowanego klubu po bezprecedensowej porażce. Tym razem ucieczkę przed dziennikarzami mieli zorganizować piłkarze Bayernu Monachium, którzy nie stanęli do tłumaczeń po kompromitującym 0:5 z Borussią Moenchengladbach.  Wyjątkiem był oczywiście Thomas Mueller, który wziął na siebie cały ciężar rozmowy […]
28.10.2021
Weszło
28.10.2021

Co Anglicy myślą o Mattym Cashu w polskiej kadrze?

W Polsce od kilku dni pojawiają się kolejne opinie i komentarze dotyczące pozyskania polskiego obywatelstwa przez Matty’ego Casha. Nadchodzące powołanie dla obrońcy Aston Villi to gorący temat na wszystkich polskich portalach sportowych. A jak na tę sytuację zapatrują się Anglicy? Jak zareagowano na te wieści na Wyspach? O komentarz poprosiliśmy dziennikarza, który na co dzień zajmuje […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Napoli obawia się podróży do Rosji

Jak informuje Corriere dello Sport, władze Napoli obawiają się lotu do Moskwy na mecz ze Spartakiem w Lidze Europy. Przyczyną nie jest oczywiście aktualna tabela grupy czy też lęk przed samolotami, ale rosnąca liczba zakażeń koronawirusem, zwłaszcza w rosyjskiej stolicy. We środę, 27 października, Rosja poinformowała o blisko 40 tysiącach nowych infekcji, zmarło ponad 1000 osób. […]
28.10.2021
Prasówka
28.10.2021

PRASA. Papszun zostaje w Rakowie przynajmniej do lata

Sporo ciekawego w czwartkowej prasie. Są bieżące sprawy, jest kilka rozmów i mamy dłuższe materiały o Janie Domarskim z okazji jego urodzin. PRZEGLĄD SPORTOWY Legia Warszawa ma dziś mecz o wszystko ze Świtem Skolwin. Dzisiejsze spotkanie ze Świtem Skolwin jest nie tylko niezwykle istotne dla Legii, ale i najważniejsze w dotychczasowej karierze trenerskiej Marka Gołębiewskiego. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Johansson: Michniewicz mówił na mnie „IKEA”!

– Zostaliśmy niesprawiedliwie oskarżeni. Nie puścimy tego płazem. To są sprawy, które muszą ujrzeć światło dzienne. Trener nazywał mnie „szwedzkim turystą”, bo doznałem kontuzji. Mówił też na mnie „Ikea” – mówi w rozmowie dla Sport Expressen szwedzki zawodnik Legii Warszawa, Mattias Johansson. Szwed jest oburzony i raz jeszcze przekonuje, że nie było żadnej grupy bankietowej. […]
28.10.2021
Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Wszołek z debiutem w Unionie Berlin

Naczekał się, naczekał się Paweł Wszołek na debiut w barwach Unionu Berlin, ale w końcu jest, mamy to, udało się. Polski piłkarz dostał od Ursa Fischera niecałe dwadzieścia minut w meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Waldhof Mannheim. Union Berlin wygrał 3:1, ale nie bez komplikacji, bo po podstawowym czasie gry było 1:1 i do rozstrzygnięcia […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021