post

Opublikowane 27.12.2014 22:08 przez

redakcja

Rywalem Legii jest klub z kraju, który nie istnieje. Sheriff Tyraspol to duma Naddniestrza, samozwańczego państewka, ostatniego bastionu czasów sowieckich. Ale jak to bywa w takich miejscach, ludziom mogą zarabiać grosze, ale na futbol nie skąpi się funduszy, bo ma być wizytówką. Dowodem, że tam, na końcu świata, za siedmioma posterunkami granicznymi, znajduje się kraina mlekiem i miodem płynąca.

W grudniu 2014 poświęciliśmy im duży tekst. Polecamy.

***

Wierzcie lub nie, ale jeszcze w 2002 stadion Widzewa uchodził za jeden z nowocześniejszych w kraju. Albo weźmy obiekt w Ostrowcu Świętokrzyskim: o, to dopiero było cacko! W Łodzi kadrę Engela negatywnie weryfikował Nakata, na arenie trzecioligowego dziś KSZO reprezentacja Bońka odniosła drugie i ostatnie zwycięstwo.

Nie byliśmy żadnym ewenementem, w całej Europie Wschodniej grano na kurnikach. Nawet Dynamo Kijów, ówczesna potęga naszego regionu, grała na może i dużym, ale archaicznym do bólu Stadionie Olimpijskim.

Tymczasem właśnie już 2002 w Tyraspolu oddano do użytku kompleks wart 200 milionów dolarów. W stolicy samozwańczej republiki powstała ultranowoczesna baza, wówczas wyprzedzająca resztę stawki o kilka klas, ale i dzisiaj budząca zazdrość zdecydowanej większości.

Image and video hosting by TinyPic

Dlaczego w Naddniestrzu, nieuznawanym przez nikogo państewku będącym żywym pomnikiem czasów sowieckich, kraiku posiadającym budżet mniejszy niż ten, którym dysponuje Real czy Bayern, potrafiły znaleźć się tak gigantyczne pieniądze na futbol? Jak to możliwe, że właśnie tu udało się zbudować futbolową markę, która niejednokrotnie rzucała wyzwanie zachodnim firmom? Która zerwała z anonimowością i wywalczyła sobie miejsce na piłkarskiej mapie Europy?

Jeśli wydaje wam się to zagadkowe, zapewniam: na krótko. Mógłbym powiedzieć, że tam, gdzie sukcesy sportowe są sprawą polityczną, nigdy nie brakuje dobrej woli rządzących i wsparcia biznesu, a potem zamknąć artykuł.

Ale sukces Sheriffa Tyraspol ma o wiele więcej odcieni i warto je zgłębić.

***

– Real Madryt to najlepszy ambasador, jakiego mamy.

Fernando Maria Castiella, minister spraw zagranicznych rządu generała Franco.

***

Upadek Związku Radzieckiego w wielu miejscach bloku wschodniego doprowadził do zbrojnych konflików, Mołdawia nie była wyjatkiem. W przeciwieństwie jednak choćby do wojny o Nagorno-Karabach, toczonej między Armenią i Azerbejdżanem, tutaj sednem nie było tło etniczne, a prozaiczna walka o kasę. Naddniestrze, mimo iż zajmuje mały wycinek całego terytorium Mołdawii, tak jednocześnie generowało 40% krajowego PKB. To tutaj znajdowała się lwia część przemysłu, w tym flagowe huty stali.

Image and video hosting by TinyPic

Nie można zapomnieć też o strategicznie ulokowanej rosyjskiej bazie wojskowej. Mołdawia może i chciałaby się bić z Naddniestrzem na całego, może i by wygrała, ale gdy po drugiej stronie lufy stawali Rosjanie? W takich okolicznościach żołnierze z zachodniej strony Dniestru woleli pozostać po zachodniej stronie Dniestru. Nie drażnić lwa. Pod wpływem Rosjan zawarto pokój, który Naddniestrzu dawał chaotyczną, ale jednak autonomię.

Dziś separatystyczna prowincja ma własne paszporty, własną walutę (rubel naddniestrzański), własny rząd i prawa. Jedynie sportowcy startują pod mołdawską banderą na olimpiadach, a tutejsze kluby toczą boje w mołdawskich ligach.

I zwykle wygrywają. Ekipy z Tyraspola taśmowo wygrywają rozgrywki siatkarskie, piłki ręcznej, a także oczywiście Divizia Naţională, czyli tutejszy odpowiednik Ekstraklasy.

Wszystko nieprzypadkowo.

***

Skąd nazwa Sheriff i herb w wymowną gwiazdę, żywcem wyjęty z filmów z Johnem Wayne’m? Firmę o takiej nazwie w 1993 założyło dwóch byłych funkcjonariuszy KGB. Na ile to firma, a na ile mafia, na ile to ich podmiot, a na ile potężniejszych ludzi z tła – nie da się rozstrzygnąć. Pewne jest jedno: Naddniestrze to praktycznie własność tej korporacji.

Sheriff posiada własną sieć supermarketów i stacji benzynowych. Własne piekarnie, wydawnictwo, agencję reklamową. Potentat budowlany nad Dniestrem? Oczywiście Sheriff. Telefonia komórkowa? Tak samo. Najpopularniejsze media, gazety i stacje telewizyjne? Także sygnowane marką z gwiazdą.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Panują też nad władzą w kraju. Do pewnego czasu Sheriff wspierało prezydenta Igora Smirnowa (w cywilu literata, autora jednej wymownej pozycji: „Razem z Rosją!”), a ten wygrał cztery kolejne kadencje. Potem Sheriff przestał bawić się w półśrodki, utworzył partię „Odnowienie” i bez większych problemów zdobył władzę.

Mało kto ma wątpliwości: poza oficjalnymi wpływami korporacji, ma ona również źródła mniej legalne, a bardzo dochodowe. Gdzie jak gdzie, ale w Naddniestrzu jest pod takie działania doskonały grunt. Ponoć państewko jest światową stolicą handlu bronią, a chodzi o potężne arsenały armii rosyjskiej, która w czasie zimnej wojny dozbrajała się na potęgę, by po upadku żelaznej kurtyny obudzić się z przepełnionymi magazynami. To mafia Naddniestrza – mająca mieć silne powiązania z Sheriffem – stała podobno za uzbrojeniem wielu afrykańskich konfliktów lat dziewięćdziesiątych. Niektóre źródła twierdzą, że samej amunicji w prowincjach przylegających do Tyraspola poukrywano aż 50.000 ton.

Image and video hosting by TinyPic

Parada wojskowa w Tyraspolu

Rząd Naddniestrza, nawet gdyby teoretycznie nie siedział w kieszeni korporacji, nie mógłby wiele zrobić, bo na otwartą walkę nie ma pieniędzy. Nawet Sheriff zarejestrowany jest w jednym z podatkowych rajów, nie wpłaca do rodzimego budżetu ani rubla!

Co na to Rosja? Oczywiście jej w to graj. Traktuje Naddniestrze w sposób uprzywilejowany, bo ma tu rozliczne wpływy. Daje tańszy gaz, wsparcie wojskowe, a nawet ponoć tym, którzy mają rosyjskie obywatelstwo, wypłaca comiesięczne diety w wysokości piętnastu dolarów. Niedużo? Zależy jak patrzeć. Przeciętne zarobki w Tyraspolu to około 100 dolarów.

Rosja chciałaby, żeby kraj się pojednał. Oczywiście jednak pod dominującym wpływem separatystycznej prowincji. Kiszyniów broni się jak może przed tym scenariuszem, spogląda na zachód. W projekcie partnerstwa wschodniego UE okazał się niekwestionowanym prymusem i łatwo się domyśleć co sprawiło, że miał aż tak wiele determinacji.

***

Sport, a przede wszystkim futbol, wykorzystywany jest jako narzędzie propagandowe. Sukcesy Sheriffa nad drużynami z zachodniej strony Dniestru mają być demonstracją siły i sukcesu „braci” ze wschodu.

I trzeba przyznać, że Mołdawianie nie muszą nawet patrzeć na wyniki ekipy z Tyraspola by wpaść w kompleksy, wystarczy rzut oka na tutejszą bazę. Nowoczesny stadion na 15.000 widzów, druga arena na 9.000. Ogrzewana hala z pełnowymiarowym sztucznym boiskiem, gdzie zasiąść może 3500 kibiców. Do tego boiska treningowe, piłkarska, pięciogwiazdkowy hotel. Sauny, pływalnia, korty tenisowe, odnowa biologiczna, sale analityczne, spa, siłownie, opieka medyczna z najwyższej półki, słowem: wiele zachodnich klubów mogłoby pozazdrościć Sheriffowi. Inne kluby z Mołdawii? Nie mają szans, padają w pierwszej rundzie. Celem każdego zdolnego juniora i piłkarza z regionu jest trafić właśnie tutaj.

Image and video hosting by TinyPic

Kryty stadion robi wrażenie. Nieprędko jakikolwiek polski klub doczeka się takiej areny

Image and video hosting by TinyPic

A tu główny obiekt, który swego czasu odwiedził nawet… Blatter i oczywiście mocno go komplementował

Baza jest na tyle ważna dla Naddniestrza, że w poradnikach turystycznych znajduje się ona w pierwszej trójce obiektów, które musisz odwiedzić. Tuż obok Pałacu Prezydenckiego i Muzeum Narodowego.

I tu ciekawostka: wiecie kto jest najsłynniejszym Naddniestrzaninem?

Andrej Zielinski, wynalazca maski gazowej. Wymowne? Bardzo. Choć nie do końca wiadomo, czy zgodne z prawdą, bo różne źródła przypisują zasługi różnym wynalazcom.

***

Jak ściągnąć zagranicznych piłkarzy na koniec świata? Do miasta, które zatrzymało się w czasie? Gdzie wciąż ulice są nazywane nazwiskami bohaterów komunizmu, a pomniki Lenina znajdziecie na co drugim placu?

Image and video hosting by TinyPic

Aby nie być gołosłownym: oto i Włodzimierz Iljicz w pełnej krasie i na eksponowanym miejscu

Image and video hosting by TinyPic

To oczywiście bardzo proste: wystarczą pieniądze. Piłkarze z Bałkanów, Afryki i Ameryki Południowej nie będą wybrzydzać, bo kasa jest dobra i pewna. O armię zaciężną się tutaj dba, płaci się nawet do kilkudziesięciu tysięcy dolarów miesięcznie, czyli w porównaniu do reszty ligi – nawet kilkanaście razy więcej. Dlatego choć z lotniska zabierze was taksówkarz jadący starą Ładą, tak na parkingu pod stadionem znajdziecie niemal same Mercedesy.

Oczywiście Sheriff nawet tutaj ulokował się właściwie, jest wyłącznym dilerem tej marki na Naddniestrze. Nieźle prawda? Gdzie nie spojrzysz, widać ich macki.

Szefem skautingu klubu jest Walerij Pawluczenko, wpływowy menadżer mający kontakty na całym świecie. Sheriff potrafi ściągać piłkarzy z lig afrykańskich, portugalskich, bałkańskich, ale także brazylijskich, argentyńskich, kolumbijskich.

Gracze wiedzą, że gdy pojawi się dobra oferta na stole, nikt nie będzie ich na siłę trzymał. A dobra gra w Tyraspolu nie ujdzie uwadze mocniejszych i znacznie bogatszych klubów: można wyjechać do Ukrainy, Rosji, na Półwysep Arabski, ale też i na zachód, choćby do Belgii. Znani gracze? Razvas Cocis poszedł do Lokomotiwu Moskwa za 2.6 miliona. Chidi Odiah, wielokrotny reprezentant Nigerii, znalazł uznanie CSKA. Isaac Okoronkwo trafił do Szachtara i grał w Lidze Mistrzów. Tego lata Henrique Luvannor dobrą grą w Mołdawii zarobił sobie na kontrakt życia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Z tym ostatnim, Brazylijczykiem, ciekawostka: wystąpił nawet cztery razy w kadrze Mołdawii. Po transferze do Azji przestał jednak być powoływany. Wypromowano go, sprzedano, a potem przestano mieć interes w jego reprezentacyjnych występach? To tylko teoria, ale mająca ręce i nogi.

Luvannor z cudowną bramką przeciwko Szwecji. Takimi golami można podbić cenę o kilkaset tysięcy

Dziś gwiazdą Sheriffa jest Ricardinho, którego pamiętamy z Lechii. Zanim będziecie się śmiać, że taki ogórek tam jest bożyszczem trybun, pamiętajcie: to dobre miejsce na piłkarski rozwój. Poza znakomitą bazą, zwyczajnie w Tyraspolu nie ma co robić. Pójdziesz na miasto, zabawisz się, zaraz dowiedzą się o tym wszyscy. Można tylko trenować i robić wszystko, by wyjechać dalej.

***

Sport tutaj jest przeżarty przez politykę i mafijne rozgrywki. W 2003 nie wpuszczono na stadion Sheriffa prezydenta Mołdawii, choć trwał mecz reprezentacji. W 2011 w wojnach gangów zamordowano prezesa – a zarazem głównego sponsora! – federacji tenisa. W swoim czasie Sheriff kupił w Kiszyniowie nie piłkarza, a cały klub – Constructorul. Nie była to przypadkowa ekipa, potrafili awansować do pucharów, a tymczasem wyrwano ich z zachodniej części i przerobiono na FC Tyraspol, dzisiaj klub filialny dla Sheriffa, a grający na tym samym stadionie.

Image and video hosting by TinyPic

Arena Zimbru Kiszyniów. Teraz kadra gra tutaj

Kibice „żółto-czarnych” na meczach z drużynami z zachodniej strony Dniestru zawsze manifestują swoje polityczne poglądy. Zwykle poprzez śpiewanie rosyjskiego hymnu albo okrzyki „Rosja, Rosja!”. Nawet na rozgrywanym w Tyraspolu meczu młodzieżówek Rosji i Mołdawii to ci pierwsi mogli liczyć na wsparcie.

Tym ciekawiej wygląda ostatni eliminacyjny remis Rosji z Mołdawią. Gdyby ten mecz odbywał się na stadionie Sheriffa, a nie Zimbru, reakcja trybun z pewnością byłaby zupełnie inna.

***

Finansowo Sheriff będzie stabilny i mocny tak długo, jak będzie potrzebny by służyć jako machina propagandowa. A jeśli dodatkowo stanie się maszyną przynoszącą spore zyski z transferów albo poprzez awanse do Ligi Mistrzów? Jego znaczenie w Naddniestrzu tylko wzrośnie, choć już przecież jest dumą i jedynym – obok koniaku – towarem eksportowym. Na swój sposób można więc powiedzieć: są skazani na sukces.

Nie ma jednak najmniejszego sensu stawiania Sheriffa jako wzoru dla polskich drużyn. Ten klub funkcjonuje w zupełnie innej rzeczywistości. Na zachód od Dniestru nazywają „żółto-czarnych” FC Gangster Tiraspol, a Mihai Simić, dziennikarz Fotbal.md, o źródłach finansowania tyraspolskiej potęgi mówi tak: – Niczego się nie dowiesz. Wszystko jest ukryte. Ale takie jest Naddniestrze, to kraina sekretów.

***

Co zmieniło się w Sheriffie Tyraspol od tamtego czasu? Raz, w sezonie 14/15, uciekło im mistrzostwo, które trafiło w ręce Milsami Ohrei. Po kilku pełnych sukcesów i bramek latach wyjechał Ricardinho, który teraz jest w Crvenie Zvezdzie.

Jeśli chodzi o puchary, w sezonie 15/16 drzwi w pierwszej rundzie eliminacji LE pokazał im Odds BK. Rok później też nie przeszli nawet dwumeczu – tym razem w eliminacjach LM za mocny okazał się Hapoel Beer Sheva. W tym sezonie ledwo przebrnęli Kukesi, by potem dać się zbić Karabachowi. Na pewno bywało u nich pod względem piłkarskim lepiej. To zespół pełen obcokrajowców, nieprzewidywalny, ale nie żartujmy: Legia ma obowiązek zaliczyć abstrakcyjną podroż do Tyraspolu, a potem wejść do Ligi Europy.

Leszek Milewski

Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Niegościnny Bayern skazuje Barcelonę na Ligę Europy

Jakiś czas temu Xavi stwierdził, że kiedyś Bayern Monachium chciał grać  jak Barcelona, a teraz to Dumie Katalonii powinno zależeć na nawiązaniu do poziomu Bawarczyków. Trafna diagnoza jak w mordę strzelił. Śledząc wydarzenia boiskowe, można się było zastanawiać, który zespół jest z Hiszpanii, a który z Niemiec, bo ewidentnie świat stereotypów został przewrócony do góry […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Tiger Woods powraca. Zagra… z synem

Mimo upływu lat Tiger Woods pozostaje najsłynniejszym golfistą świata oraz sportową ikoną. Na początku tego roku jego kariera stanęła jednak pod znakiem zapytania. Wypadek samochodowy mógł odebrać mu władze w nogach. Na całe szczęście – Amerykanin wyzdrowiał szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Za niecałe dwa tygodnie znowu będzie zaliczał dołki. Tym razem z synem. W ramach […]
08.12.2021
Liga Mistrzów
08.12.2021

Juventus gra paździerz i… wygrywa grupę 

Temperatura tego meczu nie była nawet letnia. Juventus chyba nie wierzył w to, że Chelsea może pokpić sprawę z Zenitem i jednocześnie zakładał najwyraźniej, że jakimkolwiek składem by nie wyszedł, zdobędzie trzy punkty z Malmoe, nie mającym szans nawet na Ligę Europy wiosną. Drugie założenie w sumie okazało się słuszne. „Stara Dama” zaczęła w mocno […]
08.12.2021
Niezły numer
08.12.2021

Nieudany powrót Milanu. Po raz piąty potknął się na pierwszej przeszkodzie

FC Barcelona nie jest jedynym wielkim klubem, który ma kłopoty w Lidze Mistrzów. Z rozgrywkami zdążył się już pożegnać włoski AC Milan. Choć zespół z Mediolanu to dziś raczej śpiący gigant, czwarte miejsce w fazie grupowej musi być sporym rozczarowaniem. To dopiero piąty przypadek w historii, gdy Rossoneri tak wcześnie kończą swoje pucharowe wojaże. Dla kibiców […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Pandemia znowu psuje plany. Zagrozi igrzyskom?

Po letnich miesiącach, w których udało się przeprowadzić sprawnie wielkie imprezy, mogło się wydawać, że pandemia nie będzie już stanowić większego zagrożenia dla świata sportu. Ale niestety – problem cały czas istnieje, a nowym wrogiem stał się „Omikron”. Słyszymy o odwołanych zawodach, pozytywnych wynikach testów u poszczególnych zawodników, pustych trybunach. Do najgorszego – czyli ewentualnego […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Niegościnny Bayern skazuje Barcelonę na Ligę Europy

Jakiś czas temu Xavi stwierdził, że kiedyś Bayern Monachium chciał grać  jak Barcelona, a teraz to Dumie Katalonii powinno zależeć na nawiązaniu do poziomu Bawarczyków. Trafna diagnoza jak w mordę strzelił. Śledząc wydarzenia boiskowe, można się było zastanawiać, który zespół jest z Hiszpanii, a który z Niemiec, bo ewidentnie świat stereotypów został przewrócony do góry […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Tiger Woods powraca. Zagra… z synem

Mimo upływu lat Tiger Woods pozostaje najsłynniejszym golfistą świata oraz sportową ikoną. Na początku tego roku jego kariera stanęła jednak pod znakiem zapytania. Wypadek samochodowy mógł odebrać mu władze w nogach. Na całe szczęście – Amerykanin wyzdrowiał szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Za niecałe dwa tygodnie znowu będzie zaliczał dołki. Tym razem z synem. W ramach […]
08.12.2021
Liga Mistrzów
08.12.2021

Juventus gra paździerz i… wygrywa grupę 

Temperatura tego meczu nie była nawet letnia. Juventus chyba nie wierzył w to, że Chelsea może pokpić sprawę z Zenitem i jednocześnie zakładał najwyraźniej, że jakimkolwiek składem by nie wyszedł, zdobędzie trzy punkty z Malmoe, nie mającym szans nawet na Ligę Europy wiosną. Drugie założenie w sumie okazało się słuszne. „Stara Dama” zaczęła w mocno […]
08.12.2021
Niezły numer
08.12.2021

Nieudany powrót Milanu. Po raz piąty potknął się na pierwszej przeszkodzie

FC Barcelona nie jest jedynym wielkim klubem, który ma kłopoty w Lidze Mistrzów. Z rozgrywkami zdążył się już pożegnać włoski AC Milan. Choć zespół z Mediolanu to dziś raczej śpiący gigant, czwarte miejsce w fazie grupowej musi być sporym rozczarowaniem. To dopiero piąty przypadek w historii, gdy Rossoneri tak wcześnie kończą swoje pucharowe wojaże. Dla kibiców […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Pandemia znowu psuje plany. Zagrozi igrzyskom?

Po letnich miesiącach, w których udało się przeprowadzić sprawnie wielkie imprezy, mogło się wydawać, że pandemia nie będzie już stanowić większego zagrożenia dla świata sportu. Ale niestety – problem cały czas istnieje, a nowym wrogiem stał się „Omikron”. Słyszymy o odwołanych zawodach, pozytywnych wynikach testów u poszczególnych zawodników, pustych trybunach. Do najgorszego – czyli ewentualnego […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Tiger Woods powraca. Zagra… z synem

Mimo upływu lat Tiger Woods pozostaje najsłynniejszym golfistą świata oraz sportową ikoną. Na początku tego roku jego kariera stanęła jednak pod znakiem zapytania. Wypadek samochodowy mógł odebrać mu władze w nogach. Na całe szczęście – Amerykanin wyzdrowiał szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Za niecałe dwa tygodnie znowu będzie zaliczał dołki. Tym razem z synem. W ramach […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Pandemia znowu psuje plany. Zagrozi igrzyskom?

Po letnich miesiącach, w których udało się przeprowadzić sprawnie wielkie imprezy, mogło się wydawać, że pandemia nie będzie już stanowić większego zagrożenia dla świata sportu. Ale niestety – problem cały czas istnieje, a nowym wrogiem stał się „Omikron”. Słyszymy o odwołanych zawodach, pozytywnych wynikach testów u poszczególnych zawodników, pustych trybunach. Do najgorszego – czyli ewentualnego […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Polski trener wicemistrzem Szwecji. „Naszą ambicją jest wygranie ligi”

Wyjechał do Szwecji, gdy miał pięć lat. Po zakończeniu kariery piłkarskiej zaczął trenować trzecioligowy IK Frej. Awansował z nim do drugiej ligi szwedzkiej, po czym został asystentem w sztabie Rollanda Nilsona w reprezentacji Szwecji U-21. Od 2020 roku prowadzi AIK Solna, z którym kilka dni temu wywalczył wicemistrzostwo kraju. Bartosz Grzelak, posługując się nienaganną polszczyzną, […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Dlaczego warto doceniać Pogoń Szczecin? || Roki wyjaśnia #38

Pogoń Szczecin wyrasta na największego obok Lecha Poznań pretendenta do zdobycia tytułu mistrza Polski. W dzisiejszym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski zajął się argumentami, które mogą przemawiać na korzyść Portowców, którzy stoją przed szansą wywalczenia pierwszego w swojej historii tytułu.  Program tworzony we współpracy z PKO Bankiem Polskim. 
08.12.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
08.12.2021

Młode chłopaki z Manchesteru zremisowały z Young Boys z Berna

Jesteś kozakiem, który śledzi każdy mecz Manchesteru United i wie wszystko o drużynie z Old Trafford? Nie można zagiąć cię żadnym pytaniem z tematyki Czerwonych Diabłów? To wymień zawodników z ławki rezerwowych swojego ulubionego zespołu z dzisiejszego meczu. Bo nie wymienisz. Hardley, Iqbal, Kovar, Mengi, Savage, Shoretire i Heaton. To nie ławka Szwajcarów, to ławka […]
08.12.2021
Weszło
08.12.2021

Niegościnny Bayern skazuje Barcelonę na Ligę Europy

Jakiś czas temu Xavi stwierdził, że kiedyś Bayern Monachium chciał grać  jak Barcelona, a teraz to Dumie Katalonii powinno zależeć na nawiązaniu do poziomu Bawarczyków. Trafna diagnoza jak w mordę strzelił. Śledząc wydarzenia boiskowe, można się było zastanawiać, który zespół jest z Hiszpanii, a który z Niemiec, bo ewidentnie świat stereotypów został przewrócony do góry […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Lewandowski bez gola w Lidze Mistrzów pierwszy raz od ponad roku

W dawnych czasach musieliśmy zaznaczać, że polski piłkarz strzelił gola w Lidze Mistrzów. Dziś niespodzianką jest, że Lewandowski bramki nie zdobył. To pierwszy taki przypadek, w meczach, w których grał, od starcia z Lokomotiwem Moskwa z 27 października 2020 roku. Potem trafiał kolejno z: Salzburgiem (dwa mecze z rzędu) Lazio (dwa mecze z rzędu) Barceloną […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Barcelona w europejskiej drugiej lidze pierwszy raz od sezonu 03/04

Barcelona nie zagra na wiosnę w Lidze Mistrzów, spada do Ligi Europy. Blaugrana zawita do europejskiej drugiej ligi pierwszy raz od sezonu 2003/2004. Katalończycy kampanię 02/03 zakończyli ledwie na szóstym miejscu, więc musieli się pogodzić z Pucharem UEFA. Przeszli wówczas trzy rundy i pożegnali się w czwartej – remisując 0:0 z Celtikiem i przegrywając 0:1 […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Mecz Tottenhamu z Rennes nie odbędzie się jutro

Stało się – Tottenham, który został zaatakowany przez koronawirusa, poinformował, że jutrzejszy mecz z Rennes się nie odbędzie. Koguty dostały mocno w kość, bo aż jedenastu piłkarzy przechodzi zakażenie. Gdyby trzeba było jutro grać, czoła Francuzom musieliby stawić juniorzy. Tak się jednak nie stanie. Co dalej? Tottenham informuje, że rozmowy z UEFA trwają. Być może […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Przybyłko na dłużej w MLS

Kacper Przybyłko wciąż będzie piłkarzem Philadelphii Union. Klub skorzystał z klauzuli, która przedłużyła umowę z piłkarzem. Przybyłko jest w swoim obecnym klubie od 2019 roku. Strzelił dla niego 40 bramek, a w tym sezonie dwanaście. Niestety żadnego w play-offach, ale jego zespół był bliski finału – poległ jednak rundę wcześniej z New York City FC. […]
08.12.2021
Inne sporty
08.12.2021

Tiger Woods powraca. Zagra… z synem

Mimo upływu lat Tiger Woods pozostaje najsłynniejszym golfistą świata oraz sportową ikoną. Na początku tego roku jego kariera stanęła jednak pod znakiem zapytania. Wypadek samochodowy mógł odebrać mu władze w nogach. Na całe szczęście – Amerykanin wyzdrowiał szybciej, niż ktokolwiek zakładał. Za niecałe dwa tygodnie znowu będzie zaliczał dołki. Tym razem z synem. W ramach […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Rybus wzięty w obronę

Maciej Rybus został zaatakowany przez Witalija Miłonowa, rosyjskiego posła. Teraz w obronę wziął go Andriej Czerwiczenko, były właściciel Spartaka Moskwa. Przypomnijmy, co powiedział Miłonow: – On przecież jest Polakiem. Rybus nie mówi o swoim klubie, tylko o naszej reprezentacji. W ogóle reprezentacja Polski – śmieszna definicja. To sygnał, że te wszystkie egzotyczne postaci, które kupujemy […]
08.12.2021
Liga Mistrzów
08.12.2021

Juventus gra paździerz i… wygrywa grupę 

Temperatura tego meczu nie była nawet letnia. Juventus chyba nie wierzył w to, że Chelsea może pokpić sprawę z Zenitem i jednocześnie zakładał najwyraźniej, że jakimkolwiek składem by nie wyszedł, zdobędzie trzy punkty z Malmoe, nie mającym szans nawet na Ligę Europy wiosną. Drugie założenie w sumie okazało się słuszne. „Stara Dama” zaczęła w mocno […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

AKTUALIZACJA: Mecz Atalanta-Villarreal przełożony!

Liga Mistrzów zaczyna granie w drugiej turze o 21, natomiast mecz Atalanty z Villarrealem będzie opóźniony. Wszystko przez warunki atmosferyczne. Mianowicie – spadł bardzo mocny śnieg i trzeba zrobić z nim porządek. Początkowo myślano w ogóle o przełożeniu spotkania na jutro, natomiast zawodnicy mają wyjść na boisko jednak dzisiaj. Con una sopladora retiran la nieve […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Dżykija: – Przyjechaliśmy w dobrej formie

Poza trenerem Spartaka, w konferencji prasowej wziął udział także Gieorgij Dżykija, który jest zdania, że Spartak ma pomysł na Legię. Piłkarz powiedział: – Wiemy, jak gra Legia. Nie powiem, jakie wyciągnęliśmy wnioski, ale jesteśmy gotowi na jutrzejszy mecz. Zdajemy sobie sprawę z tego, co zrobić, aby wygrać. Oczywiście, mamy też swoje problemy. Kilku piłkarzy jest […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Trener Spartaka: – Będziemy skoncentrowani. Nieważne, w jakiej formie jest Legia

Trener Spartaka, Rui Vitoria, zabrał głos przed jutrzejszym meczem z Legią. Szkoleniowiec stwierdził: – Niezależnie od tego, w jakiej formie jest Legia, wyjdziemy na mecz skoncentrowani. Wszystkie zakulisowe sprawy się nie liczą, czyli kto jest outsiderem, a kto nie jest. Tak samo podeszliśmy do rywalizacji z Napoli. Mamy swoje problemy. Ponce, Larsson i Sobolew z […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Paweł Dawidowicz zerwał więzadła krzyżowe

Niesamowity pech i dramat Pawła Dawidowicza. Według informacji Tomasza Włodarczyka piłkarz zerwał więzadła krzyżowe. Polak doznał kontuzji w ostatnim meczu ligowym, ale nie przypuszczał, że będzie ona tak paskudna. Niestety badania wykazały zerwanie, toteż Dawidowicza czeka pół roku przerwy. Nie ma dobrego momentu na kontuzję, ale ten jest wręcz fatalny. Po pierwsze Dawidowicz rósł w […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Salah: – Lekarze wiedzą, co robią. Przyjąłem szczepionkę

Mohamed Salah okazał się zwolennikiem szczepień. Piłkarz zabrał głos w tej sprawie.  Jak stwierdził: – Czy przyjąłem szczepionkę? Tak. Lekarze i naukowcy wiedzą co robią, zajmują się tymi sprawami od wielu lat. Negując ich tezy zachowałbym się tak jak jakiś człowiek na ulicy, który mówiłby mi, gdzie mam podać piłkę. Lekarze namawiają do szczepień, tak […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Boniek: – Jestem przekonany, że Barcelona przyjmie dziś „czwórkę”

Zbigniew Boniek nie wróży Barcelonie najlepszego wyniku w dzisiejszym spotkaniu z Bayernem. Zdaniem byłego prezesa PZPN-u, skończy się na wysokim rezultacie. Boniek w Polsacie powiedział: – Król jest nagi. Barcelona przez kilka lat ukrywała swoje problemy, bo miała kilku wspaniałych piłkarzy. Potem nastąpił przesyt i się wszystko wylało. Ja jestem przekonany, że FC Barcelona dzisiaj […]
08.12.2021
Niezły numer
08.12.2021

Nieudany powrót Milanu. Po raz piąty potknął się na pierwszej przeszkodzie

FC Barcelona nie jest jedynym wielkim klubem, który ma kłopoty w Lidze Mistrzów. Z rozgrywkami zdążył się już pożegnać włoski AC Milan. Choć zespół z Mediolanu to dziś raczej śpiący gigant, czwarte miejsce w fazie grupowej musi być sporym rozczarowaniem. To dopiero piąty przypadek w historii, gdy Rossoneri tak wcześnie kończą swoje pucharowe wojaże. Dla kibiców […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Mladenović nie zagra ze Spartakiem

Filip Mladenović nie zagra ze Spartakiem Moskwa. Informację przekazał trener Marek Gołębiewski. Powiedział: – Sytuacja kadrowa jest trochę lepsza, wraca trzech zawodników, ale niestety jeden z graczy po spotkaniu z Cracovią nam ubył. Filip Mladenović ma problemy z kolanem i dziś przejdzie zabieg iniekcji w kolano, więc jego występ jest mało prawdopodobny. Cóż, z jednej […]
08.12.2021
Suche Info
08.12.2021

Josue komentuje swoje boiskowe zachowania

Wszyscy znamy temperament Josue – lubi podyskutować z sędziami, mocno gestykulować, jakby kierował ruchem na skrzyżowaniu. Portugalczyk na konferencji przed meczem ze Spartakiem odniósł się do swojego charakteru. Jak powiedział: – Na treningach zachowuję się tak samo. Podczas gierek jestem tą osobą, która często gestykuluje. Taki już jestem, wynika to z mojej osobowości. W ten […]
08.12.2021