Weszło z butami: Mateusz Mak o Wiśle, wypadzie na Ibizę i poradach Burligi

Opublikowane 27.11.2014 09:26 przez

Piotr Tomasik

Po krótkiej przerwie wracamy z naszym stałym cyklem. Dziś o kilku ważnych kwestiach i zwykłych pierdołach porozmawialiśmy z Mateuszem Makiem. Piłkarz GKS-u Bełchatów sezon zaczął z przytupem, potem przyplątała się kontuzja, aktualnie przechodzi rehabilitację. Tyle tytułem wstępu, czas na lekturę.

Problemy z odróżnianiem was – jeszcze się zdarzają czy koledzy już się nauczyli?
Koledzy już się nauczyli. Przez pierwszy tydzień mogli mieć problemy, ale teraz jest już OK.

Ile razy obrywało ci się za to, co nawywijał brat?
Parę razy się zdarzyło. Michał zrobił coś źle na treningu albo w szkole, a wszystko szło na moje konto. Ale nigdy go wsypywałem, brałem to na klatę. Ostatecznie zawsze wychodziliśmy z tego cali. Było też sporo sytuacji na niekorzyść Michała. Gdy przychodziliśmy do Bełchatowa, miałem lepszą opinię od brata, trener Kiereś nas jeszcze nie rozpoznawał i nawet gdy to ja źle strzelałem, zawsze było: Lepiej Michał! (śmiech)

Atut, który posiadam ja, a nie ma go brat…
Michał nie ma takiego zacięcia… chodzi o zwód, czyli tzw. zamach. Nie nabiera tak przeciwników jak ja. Więcej drybluję. Z kolei on jest szybszy, a dokładniej – robi więcej akcji, wykorzystując to swoje przyśpieszenie.

Podczas waszych braterskich bójek Michał dalej odklepuje po trzech minutach czy już się wyrobił?
Początki miał ciężkie, był słabszy. Ale z bójek już wyrośliśmy. Zresztą, te nasze walki w większości były nierozstrzygnięte, bo każdy uważał, że wygrał.

Największa różnica pomiędzy pierwszą ligą a Ekstraklasą?
Na pewno kultura gry, w Ekstraklasie jest więcej miejsca na boisku. No i umiejętności poszczególnych zawodników są lepsze. Może nie dużo lepsze – to przesada – bo w pierwszej lidze też kilku dobrych piłkarzy było. A tak… Poza tym, czytałem „Weszło z butami” z Marcinem Krzywickim i zgoda – bardzo miło się rozmawia z Sonią Śledź (śmiech).

Jest żal do Wisły czy „było, minęło”?
„Było, minęło” – tak do tego podchodzimy. Potoczyło się tak, a nie inaczej i tak musiało być. Jest sentyment do Wisły, zawsze podkreślamy, że jesteśmy jej wychowankami. Na pewno chciałbym w niej kiedyś zagrać, bo to jest mój klub, ale czy tak będzie… Życie pokaże.

Ekstraklasa w telewizji czy partyjka w FIFĘ?
Oglądam Ekstraklasę. Teraz, gdy mam kontuzję, jeszcze częściej niż wcześniej. Ale czas na FIFĘ ze szwagrem też znajduję. Częściej wygrywam, więc daje mu czas w nocy, żeby się podszkolił i mnie ograł (śmiech).

Kariera czy przygoda z piłką?
Kariera.

Ewentualny transfer – w pakiecie z bratem czy „nasze drogi mogą się rozejść”?
W mojej sytuacji ciężko w ogóle zastanawiać się nad ewentualny transferem. Wiadomo – sytuacja Michała różni się od mojej, jest korzystniejsza. Mamy jeszcze rok kontraktu, gdyby mój brat dostał dobrą ofertę, to pewnie ją rozważy i trzeba to zaakceptować. To naturalne, życzę mu jak najlepiej, więc gdyby miał iść do lepszego klubu, to będę trzymał kciuki, żeby zrobił krok do przodu.

Dobra postawa Bełchatowa na początku sezonu – „spodziewałem się” czy lekkie zaskoczenie?
Nie jest to duże zaskoczenie, ale na pewno niespodzianka. Byliśmy beniaminkiem i nikt tak naprawdę nie wiedział, czego się po nas spodziewać. Wydaje mi się, że w tym składzie możemy spokojnie awansować do pierwszej ósemki. Zdarzają nam się jeszcze takie wpadki jak na przykład mecz z Lechem, ale po 16 kolejkach chyba już się wszyscy zorientowali, że Bełchatów jest dobrą drużyną.

Szydera w piłce – potrzebna czy wkurwiająca?
Musi być!

Borek czy Szpakowski?
Lubię Szpakowskiego za jego głos i budowanie emocji, ale Borek też jest dobrym komentatorem. Tę dwójkę darzę dużym szacunkiem, prędzej ze sceny zejdzie pewnie Szpakowski, więc trzeba będzie słuchać Borka.

Najgłupsze pytanie od dziennikarza?
„Który jest który?” i „Czy zamienialiście się w szkole?”

Najlepszy piłkarz Ekstraklasy?
Radović i Stilić.

Najbardziej niedoceniany?
Rafał Boguski. Gdyby omijały go kontuzje i grał regularnie, to myślę, że – tak jak w ostatnim meczu – byłby ważną postacią. Nie tylko Wisły, ale i całej ligi. Mam nadzieję, że wszystko co złe ma już za sobą i teraz będzie tylko grał.

Największy twardziel z Ekstraklasy? 
Zdecydowanie Arek Głowacki.

Sędzia, z którym poszedłbyś na piwo?
Marciniak i Musiał.

Shotbar ze Skorupskim czy domówka z Marciniakiem?
(śmiech) Ze Skorupskim się znam, bo graliśmy razem w Radzionkowie, więc jak impreza, to zapewne z nim.

Podróż komunikacją bez biletu czy Panamerą z Koseckim?
Bez biletu, z bratem i Przybeckim. Michał mógłby powtórzyć skok przez okno.

Ile masz punktów na prawie jazdy?
Skasowały mi się, ale nie wiem dokładnie, jak to wygląda. Za co były? Nie jest to żaden szpan, ale lubię szybko jeździć. W Częstochowie radary co 300 metrów, więc wpadały te mandaty.

Największa impreza po zwycięstwie?
Po awansie. Mieliśmy z tej okazji bal, potem jeszcze długo świętowaliśmy, a wszystko zakończyliśmy wypadem na Ibizę z Miłoszem Przybeckim i Łukaszem Wrońskim. Trochę to więc potrwało. Lubimy z Michałem tańczyć, a Ibiza to idealne miejsce na tego typu rozrywki. Mieliśmy spore pole do popisu i na pewno nie marnowaliśmy tam czasu.

Mecz, po którym chciałeś zapaść się pod ziemię?
Po meczu z Piastem Gliwice, gdy spadaliśmy z Ekstraklasy. Mieszane odczucia na pewno miał wtedy Michał, bo strzelił dwie bramki, a z drugiej strony – żegnaliśmy się przecież w ligą. Jednak chyba jeszcze gorzej było kilka dni wcześniej. Smolarek strzelił nam bramkę w ostatniej minucie i nie wygraliśmy z Jagiellonią. Długo siedzieliśmy wtedy w szatni i nie mogliśmy w to uwierzyć.

Fotka z Guerrierem czy tort z Saganowskim?
Zdecydowanie tort z Saganowskim. Widziałem zdjęcie Guerriera i raczej nie chciałbym na nim być. A Sagan… nie dziwię się, ze przy okazji takiego jubileuszu, wybrał taką radość.

Porady od Burligi czy Siejewicza?
Burligę znam z Wisły, więc… No, nie za bardzo mogę na temat bukmacherki rozmawiać, tak mamy w kontraktach, ale OK – wybiorę Burligę, bo z tego co wiem, to dobry typer (śmiech).

Bramkarz ryzykujący jak Neuer czy trzymający się pola karnego?
Ryzykujący jak Neuer zdecydowanie.

Co do poprawy na boisku?
Z samą grą w piłkę nie jest najgorzej, ale w moim przypadku na pewno wydolność jest do poprawy. I siła, trochę witamin od pana Węgrzyna też by się przydało. Czy zdarza się, że odcina mi prąd? Zależy, z kim gramy. Wiadomo, że jak jest to Legia to tych sił szybciej zaczyna brakować. Przy przeciwnikach, którzy mają piłkę krócej jest zdecydowanie łatwiej. Są momenty, że 15-20 minut przed końcem brakuje tej szybkości z początku spotkania.

Polski idol z dzieciństwa?
Tak ogólnie to kiedyś mówiłem w wywiadzie o Beckhamie. Kibicuję Manchesterowi United, więc podtrzymuję. Z polskich to kiedyś dojeżdżaliśmy na Wisłę i naprawdę było kogo podglądać. Tomek Frankowski, Kamil Kosowski, Mirek Szymkowiak. Fajnie było mieć z nimi kontakt po treningach.

Największy jajcarz w szatni?
Bartosz Ślusarski. Dawno nie byłem w szatni, bo przechodzę rehabilitację, ale pamiętam, że wcześniej opowiadał historie z poprzednich klubów. Nie nadają się jednak do publikacji, gdybym je powtórzył, mógłbym wywołać dużą burzę. Lepiej nie ryzykować.

Największy pantoflarz?
Bartek Bartosiak.

Który z kolegów napisałby najciekawszą książkę?
Dużo do napisania miałby Błażej Telichowski, bo jest bardzo rozmowny i książka mogłaby być ciekawa. Ale przez swoją karierę w Grecji parę fajnych wątków mógłby poruszyć też Arkadiusz Malarz. Większość historii znam, ale polecałbym ludziom tę książkę.

Ilu dziennikarzy masz na czarnej liście?
Nie mam. Mogę jednak powiedzieć w imieniu brata, że jest taki jeden pan z Przeglądu Sportowego, który napisał z dupy, że Michał jest obrażony, bo nie pojechał na kadrę. Chciałem nawet wziąć do niego numer i trochę go ukierunkować. To była taka bzdura, że się w głowie nie mieści. Michał nigdy nie dawał takich sygnałów.

Noty po meczach – sprawdzasz czy są ci obojętne?
Jasne, że sprawdzam. Czytam Weszło. Fajne zapowiedzi i teksty po meczu.

Plan po karierze?
Otworzyć coś swojego. Może rodzinną firmę z siostrami, ale na to jeszcze przyjdzie czas. Jak zdrowie dopisze, to mam nadzieję, że będę długo grał.

Trener, z którym chciałbyś pracować w Polsce?
Trener Urban. Zawsze wydawało mi się, że ma super kontakt z zawodnikami. No i notował dobre wyniki. Trener Skorża i trener Legii też wydają się być bardzo dobrzy. Poza tym chciałbym kiedyś jeszcze pracować z trenerem Skowronkiem, którego darzę dużym szacunkiem, bo to praktycznie dzięki niemu poszliśmy do Bełchatowa.

Zdrowy tryb życia czy nie ma co przesadzać?
Zdrowy tryb życia. Czasami można sobie odpuścić, zjeść w niedzielę schabowego z kapustą czy coś, ale w tygodniu raczej staramy się z Michałem jeść zdrowo i pilnować się.

Alkohol?
Nie mówię, że nie, ale to dopiero po sezonie. Oczywiście sporadycznie i w niedużych ilościach, ale można w gronie znajomych poświętować.

Ostatnia książka, jaką przeczytałeś?
„Spalony” Andrzeja Iwana. Bardzo mi się podobała. Teraz mam zamiar kupić książkę Igora Sypniewskiego.

Ostatni film, jaki obejrzałeś?
„W obronie własnej”.

Gej w szatni – tak czy nie?
Na pewno ciężko. Ciężko, by mu było wejść do szatni, wyjść pewnie też… Nie chcę być nietolerancyjny, ale w tym wypadku raczej nie.

Popularność – kręci czy przeszkadza?
Fajnie być popularnym. Takie codzienne sytuacje na ulicy zawsze są bardzo miłe.

W Bełchatowie zazdrościcie trochę siatkarzom czy pełen szacunek?
Siatkarze są mistrzami Polski, grają tu mistrzowie świata, więc naprawdę nie umywamy się do nich. Cały splendor należy się im. Zresztą znamy się z siatkarzami, to naprawdę to spoko ludzie, mamy do nich duży szacunek.

Kogo z kolegów wysłałbyś do… Turbokozaka?
Grzesia Barana. Czy to prawda, że Paweł Baranowski miałby problemy z przekroczeniem granicy 20 punktów? Gdyby trzeba było popracować głową, to może coś by zrobił, ale nogą mogłyby być problemy (śmiech). A tak serio – Paweł robi postępy, więc myślę, że zdobyłby więcej punktów niż ostatnio Ewa Pajor.

… do MMA?
Właśnie Pawła. Kawał chłopa, zrobiłby tam furorę.

… do Jeden z Dziesięciu?
Kiedyś wskazałbym Macieja Szmatiuka, z którym graliśmy. Dzisiaj pewnie Adama Mójtę.

… do Trudnych Spraw?
Mojego brata (śmiech).

… do Warsaw Shore?
Arka Malarza.

Fot. FotoPyK

Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 miesiąc temu

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: weszlo.com/2014/11/27/weszlo-z-butami-mateusz-mak-o-wisle-wypadzie-na-ibize-i-poradach-burligi/ […]

Brama dnia
20.05.2022

Francesco Totti kontra Serginho | BRAMA DNIA

Czas na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj przenosimy was do Italii, gdzie ładne trafienia zanotowali Francesco Totti oraz Serginho. FRANCESCO TOTTI VS ROMA (20.05.2003) Dziewiętnaście lat temu Milan rozbił Romę 4:1 w finałowym starciu Pucharu Włoch. My wspominamy jednak honorowe trafienie dla rzymian – spektakularnego gola zapisał bowiem wówczas Francesco Totti.  SERGINHO VS PALERMO […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Brzęczek: Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli

Już jutro ostatnie mecze tego sezonu Ekstraklasy. Znamy już jednak wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia. Jednym z nich jest spadek Wisły Kraków. Jutro „Biała Gwiazda” zagra u siebie z Wartą Poznań. Szkoleniowiec krakowskiego zespołu na konferencji prasowej wypowiedział się na temat swojej przyszłości w klubie.  – Jestem do dyspozycji zarządu i właścicieli. Decyzję, czy będę trenerem Wisły […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Pięciu piłkarzy odchodzi z Jagiellonii Białystok

Białostocki klub poinformował, że nie przedłuży wygasających umów z pięcioma swoimi zawodnikami. Nowego miejsca pracy będą musieli poszukać sobie Błażej Augustyn, Przemysław Mystkowski, Filip Piszczek, Pavel Steinbors oraz Michał Żyro.  Decyzja w klubie zapadła już jakiś czas temu, dlatego całej piątki nie oglądaliśmy na boiskach Ekstraklasy w ostatnich kolejkach. Teraz jest to już oficjalna informacja. […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Jewhen Konoplanka zostaje w Cracovii

Jewhen Konoplanka przedłużył kontrakt z Cracovią. Dotychczasowa krótkoterminowa umowa obowiązywała tylko do końca czerwca tego roku. Ukrainiec podpisał z „Pasami” umowę wiążącą go z klubem do końca przyszłego sezonu. To dość zaskakujące, bo wydawało się, że Konoplanka przyjdzie do Cracovii tylko na rundę wiosenną, a później spróbuje jeszcze sił w silniejszej lidze. Skrzydłowy rozegrał w […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą Płock

Kontrakt Jakuba Rzeźniczaka z Wisłą Płock wygasa wraz z końcem sezonu. Ale wygląda na to, że defensor „Nafciarzy” zostanie w zespole na kolejny sezon. Informację o tym, że Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą jako pierwszy podał Piotr Koźmiński ze Sportowych Faktów. Udało nam się potwierdzić te doniesienia – wkrótce Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą. Nowa […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Podolski: Moje serce jest tutaj. Dopóki ciało pozwola, to chce grać w piłkę

– Każdy wie skąd pochodzę, gdzie się wychowałem. Moje serce jest tutaj. Cieszę się, że mogę grać w piłkę, robić to co kocham, grać w piłkę co weekend – mówi Lukas Podolski po przedłużeniu umowy z Górnikiem Zabrze. Wczoraj Górnik ogłosił, że Podolski przedłużył kontrakt z zabrzańskim klubem i jeszcze przez przynajmniej rok będzie reprezentował […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

KOWAL MANAGER III (#8): ZROBILIŚMY COŚ STRASZNEGO. ALE IMIĘ KOWALA POZOSTANIE NIESKALANE

Kolejny odcinek przygód menadżera Wojtka Kowalczyka – lecimy! 
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Oświadczenie Wisły Kraków. Klub zapowiada konferencję o sytuacji po spadku

Wisła Kraków wydała oświadczenie o planie zorganizowania konferencji prasowej, na której zostanie omówiona sytuacja klubu po spadku z Ekstraklasy. „Biała Gwiazda” zapowiada, że władze klubu pracują nad planem szybkiego awansu z 1. ligi. Wiślacy dość oszczędnie komunikują się z kibicami po tym, jak Wisła straciła już szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Właściwie tylko Jarosław Królewski […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Sprawdźmy, postawmy: pewny Lech, Milan i over w meczu Realu

Jest piątek, więc wypada rzucić okiem na listę spotkań, które warto obejrzeć w ten weekend. Większość europejskich lig,  kończy sezon, więc uznaliśmy, że to dobry moment, by podzielić się z wami kilkoma typami na najbliższe dni. Zerknijcie na wybrane zdarzenia i kursy, które znajdziecie w ofercie naszych kumpli z Fuksiarza. SPRAWDŹMY, POSTAWMY Real Madryt – […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Grobelny: Moim wzorem bramkarskim był Artur Boruc

– Czy porównuję siebie z innymi młodymi bramkarzami w Ekstraklasie? Muszę najpierw wyrobić sobie markę, żeby zestawiać się z innymi. Przyszłość pokaże, czy to się uda, ale wierzę w to. Jestem w stanie być najlepszy wśród młodych bramkarzy w lidze – powiedział nam Jędrzej Grobelny, 20-letni bramkarz Warty Poznań. To wychowanek poznańskiego klubu, z którym porozmawialiśmy […]
20.05.2022
Ekstraklasa
20.05.2022

Ile zarobią kluby w Ekstraklasie za sezon 2021/2022?

230 milionów złotych — to pula nagród dla klubów Ekstraklasy za sezon 2021/2022. Choć najważniejsze rozstrzygnięcia w lidze już znamy, nie można powiedzieć, że w Multilidze ligowcy zagrają o pietruszkę. Niektóre kluby wciąż mogą powalczyć o spore pieniądze. Ponad 600 tysięcy złotych — tyle do podniesienia z murawy mają Radomiak, Cracovia i Wisła Płock. Blisko […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

OFICJALNIE: Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose

Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć niemieckie media pisały, że w czwartek dojdzie do spotkania władz klubu z trenerem, to przewidywały, że szkoleniowiec poprowadzi BVB w przyszłym sezonie. Ale klamka zapadła – Rose żegna się z Dortmundem. – Borussia Dortmund i Marco Rose kończą współpracę. To efekt intensywnej analizy tego sezonu, […]
20.05.2022