post Jan Mazurek

Opublikowane 09.01.2020 20:14 przez

Jan Mazurek

Czy jest najbardziej zapracowaną osobą w polskim futbolu? Jak zapatruje się na transfer Marcosa Alvareza i jaki jest wymiar tego ruchu w kontekście całego rynku? Czy uśmiecha się na widok odejścia Jarosława Niezgody z Legii i Adama Buksy z Pogoni? O czym świadczy to, że Cracovia przegrała rywalizację o transfer z ostatnią drużyną ligi belgijskiej? Czy słusznie posądzamy Cracovię o brak stylu? Na te i na kilka innych pytań w rozmowie z nami odpowiedział trener Cracovii, Michał Probierz. Zapraszamy. 

***

Dzwonię do najbardziej zapracowanej osoby w polskim futbolu?

Bez przesady. Wszyscy pracują.

Pan właściwie na dwóch etatach.

To takie populistyczne gadanie, że ktoś pracuje dwadzieścia cztery godziny na dobę. Trzeba pracować tyle, ile potrzeba, poszukać okazji, żeby nabrać trochę dystansu do tego swojego świata. Można pójść do kina, poczytać książkę, porobić coś innego, byle oderwać głowę.

Ale telefon chyba musi być dosyć gorący.

Każdy pracuje na swój sposób. Bardzo często czytam wywiady z ludźmi piłki, w których wręcz chwalą się tym, że cały czas siedzą, analizują, przeglądają coś, dzwonią, odbierają telefony. Dobrze, tak można, ale ja tak nie robię. Nie uważam, żebym był jakoś szczególnie w ogniu telefonicznej wojny.

Pytam nieprzypadkowo. Cracovia jest bardzo aktywna na rynku transferowym. Sprowadzenie Marcosa Alvareza ma swój wymiar w rynkowym kontekście. Przychodzi do was niezły piłkarz z 2. Bundesligi, zdrowy, w kwiecie wieku, i spośród wszystkich ofert wybiera polską ligę…

Alvarez to bardzo dobry zawodnik, jak na warunki 2. Bundesligi, więc siłą rzeczy obok jego transferu do Ekstraklasy nie można przejść obojętnie. Stąd też taki odbiór w środowisku. Czy to ma jakiś specjalny wymiar? Specjalnego może nie, ale jesteśmy z siebie zadowoleni, że udało nam się go zakontraktować, bo na pewno to nie było łatwe, ale z drugiej strony, dopóki z ligi będą wyjeżdżali wszyscy lepsi piłkarze, którzy zagrają jedną dobrą rundę, to nie uda nam się utrzymać poziomu tych rozgrywek. I to jest pewne.

Deklarujecie, że zimą Cracovii nie opuści za to żaden zawodnik. Wynika to bardziej z tego, że staracie się przeciwstawić temu trendowi czy po prostu brakuje u was wyraźnie wybijających się zawodników?

Mądrze przedłużaliśmy kontrakty ze wszystkimi ważnymi zawodnikami, prowadziliśmy długofalową politykę transferową i efekt tego jest taki, że mamy dwa punkty straty do lidera po rundzie jesiennej. Walczymy, ale też nie ma nikogo, kto nie walczy. Staramy się, żeby ten klub był stabilny i za tym idzie także brak planów sprzedawania swoich zawodników.

Nie macie też w składzie ani jednego zawodnika pokroju Jarosława Niezgody czy Adama Buksy.

To prawda. Ale ja wiem przy tym coś innego – budowanie struktury klubu, to nie jest tylko jeden kasowy transfer, a całość wszystkich działań, które się wykonuje. Nie ma co się dziwić, że Niezgoda czy Buksa odchodzą. To naturalny proces. Nasza liga przez to jest wydrenowana z polskich gwiazd młodego pokolenia, bo oni w kwiecie wieku myślą tylko o tym, jak stąd odejść do silniejszych lig, co zresztą jest całkowicie zrozumiałe. Odchodzą i z dnia na dzień nie da się zastąpić ich nowym napływem graczy o podobnych umiejętnościach, więc poziom ligi automatycznie musi spać.

81923806_528776157992709_5428172435406979072_n

Uśmiecha się pan, widząc, że z drużyn, które konkurują z Cracovią o mistrzostwo Polski, odchodzą dwie pierwszoplanowe postacie?

To ich problem. Nie nasz. Nie zajmuję się tym.

Jeśli jesteśmy przy napastnikach, to staracie się, żeby Alvarez zagrał u was już w rundzie wiosennej?

Chcemy. Oczywiście, że chcemy, ale nie będziemy panikować, jeśli wyjdzie inaczej. Wszystko wyjdzie z czasem.

Nic pan nie zdradzi?

Spokojnie. Nigdzie się nie spieszy.

Docelowo to ma być napastnik, ofensywny pomocnik czy skrzydłowy?

Będziemy się Alvarezem martwić dopiero, kiedy zawita na naszym pierwszym treningu!

Dyplomacja pierwszej klasy. Staraliście się też o Bohara i Felixa. Nie udało się. Czy Cracovia będzie teraz celować w najlepszych obcokrajowców z innych klubów Ekstraklasy?

Polaków nie ma szans ściągnąć, bo masowo wyjeżdżają. Nie ma już tak dobrze jak kiedyś, że spokojnie można było sięgnąć po zawodników z U-21. Rynek jest coraz trudniejszy.

Poczuł pan bezradność, kiedy okazało się, że wyścig o sondowanego przez was Dino Hoticia z Mariboru przegraliście z Cercle Brugge?

To kwestia przyzwyczajenia. Mówimy o tym ciągle. Nam się bardzo często przypisuje, że się tłumaczymy, a my po prostu opisujemy rzeczywistość. Jeżeli szesnasty, ostatni klub tabeli ligi belgijskiej stać na wyłożenie 1,3 milionów na takiego Hoticia, to my aktualnie nic nie możemy z tym zrobić. Transfery wewnątrz klubów u nas są na zupełnie innym poziomie kwot.

Jeszcze dwa-trzy transfery planujecie zimą?

Transfery lubią ciszę.

Ale ciszę można przerwać. 

Nie zmienię zdania. Nie zamierzam też opowiadać na prawo i lewo o tym, co będziemy robić na zimowych zgrupowaniach, bo pracujemy nad tym, żeby to wychodziło na boisku. Opowiadać historie sandałowe może każdy, ale to nie moja szkoła.

To pana sprowokuję. Obserwując waszą postawę w wielu meczach rundy jesiennej prześmiewczo zmieniliśmy wam nawet nazwę na Dośrodkovia. Brakowało stylu, prawda?

Jak się dużo dośrodkowuje, to jest to styl czy nie?

Jest, ale bardzo toporny!

Mamy styl oparty na dużej aktywności ofensywnej bocznych obrońców, którzy oddają najwięcej dośrodkowań w całej polskiej lidze. Mamy jakiś styl. Czy to się komuś podoba czy nie, to już inna sprawa, ale nikt nie powie, że nie mamy stylu.

A panu się podoba?

Bardzo mi się podoba, bo strzelamy z tego bramki.

Wychodzę z tego takie mecze, jak ten z Wisłą Płock. To był absurd. 

Słaby mecz. Fakt. I co? A wszystkie inne mecze były dobre? To jest normalne. Każdy zespół grał taki mecz, każdy zespół miał słabsze momenty i każdy zespół miał wpadki. W czternastu meczach z rzędu zdobyliśmy bramkę. To znaczy, że jakiś ofensywny styl był. Niech mi pan powie, czym jest ten styl, o którym tak wszyscy mówią.

Tu się raczej nie pokłócimy. Chodzi o to, żeby pograć krótkimi podaniami, unikać lagi, szukać wolnych przestrzeni w szybkiej planowanej grze, a nie bezradnym rozgrywaniu. To ma być coś przyjemnego dla oka. 

Ale to się może podobać panu i komuś tam jeszcze, ale nie ma czegoś takiego, jak wszyscy. A może komuś innemu podoba się coś innego? Każdy ma prawo do swojego odbioru estetycznego. Zadam teraz panu kilka pytań, dobrze?

Czekam z niecierpliwością.

Czy Liverpool operuje długimi podaniami?

Operuje. 

Czy Liverpool dośrodkowuje?

Dośrodkowuje.

Czy Liverpool zdobywa w ten sposób mnóstwo bramek?

Zdobywa. 

Czy Liverpool zaczyna od bramkarza długim podaniem?

Zaczyna.

Czy Liverpool gra ładnie?

Nie da się zaprzeczyć. 

To jest kwestia patrzenia na piłkę. Za długo pracuję w tym zawodzie, za długo siedzę w tym sporcie, żeby nie wiedzieć, że styl grania dopasowuje się do zawodników, których się posiada. Myśli pan, że zabraniam moim zawodnikom ładnie grać w piłkę? No nie, przecież nawet nie ma takiej opcji, bo co niby miałbym im powiedzieć? A to że zdobyliśmy bardzo dużo bramek w taki, a nie w inny sposób, to nie jest nasza wada i może nawet należy to rozpatrywać w kategorii atutu.

Jest pan rozczarowany tym, że młodzi zawodnicy z akademii nie robią wielkiej furory tu i teraz, a dalej pozostają tylko melodią przyszłości?

Nie do końca. Jeżeli z wicemistrza kraju CLJ, pięciu zawodników debiutowało już w lidze, to jest to pozytywny objaw. Trochę zmyliła nas zmiana rocznika młodzieżowca, skomplikowało to sprawę, ale dalej uważam, że mamy bardzo zdolną młodzież, w którą nie można zwątpić. Potrzebuje tylko czasu.

Czyli zobaczymy więcej krakowskiej młodzieży na ekstraklasowych boiskach już wiosną?

Nie ma to znaczenia, czy więcej, czy mniej, ważne, żeby byli to dobrzy piłkarze!

Nie ucieknie się od zgodnych z prawdą zarzutów, że Cracovia bazuje na obcokrajowcach. 

A kto nie składa się dzisiaj z obcokrajowców?

KRAKOW 01.01.2020 PKO EKSTRAKLASA PILKA NOZNA SPORT FUTBOL CRACOVIA KRAKOW TRENING NOWOROCZNY NZ JANUSZ FILIPIAK MICHAL PROBIERZ FOT JAKUB GRUCA / 400mm.pl

Nie jest pan chyba trenerem, który patrzy na innych.

Nie patrzę na innych, patrzę na rzeczywistość. Jeśli dziesięć lat temu byłem w stanie spokojnie ściągnąć takiego Świderskiego, to nie było problemu. Dzisiaj nie mam takiej możliwości. Kiedy chcieliśmy ściągnąć takiego Bogusza, który poszedł do Leeds, to skończyło się na tym, że tylko przekonaliśmy się o tym, że w Polsce nie ma klubu, który wyłoży na 17-letniego zawodnika przykładowo 500 tysięcy funtów. Nie ma i już.

Może trzeba być pierwszym?

To trzeba zostać właścicielem i sobie takie niespodzianki sprawiać. Ja bym tak nie powiedział.

Uważa pan, że z polską piłką z każdym rokiem jest coraz gorzej?

Wszyscy najlepsi stąd wyjeżdżają. Można z tym polemizować, ale takie są niezbite fakty. Rok temu mówiłem, że gwiazdy wyjadą – wyjechały. Teraz też mówię, że wyjeżdżają i będą wyjeżdżać. Za długo w tym siedzę i za dobrze się na tym znam, żeby nie widzieć tego trendu. Wszyscy chwalili ŁKS, że stawiał na Polaków, ale z tego, co widzę, to teraz też ściągają głównie obcokrajowców. Inne kluby też to przeżywają. Jak idzie, to można stawiać na Polaków, ale jak się wali i pali, to nagle wszyscy sięgają po wzmocnienia z innych krajów. Wystarczy popatrzeć nawet po takiej I lidze. Ilu tam jest obcokrajowców i ilu tam jest weteranów polskich boisk? Świeżej krwi coraz mniej. Nie można też mówić, że jest tylko źle. Zmienia się też na lepsze. Wielu jest trenerów, którzy wprowadzają wysokie standardy pracy, powstały nowe akademie, poprawiła się infrastruktura, tak samo szkolenie stoi na coraz lepszym poziomie.

Wracamy do tematów transferowych. Cracovia chce być rekinem rynku? Tego się mamy spodziewać?

Chcemy być stabilnym zespołem, który nie ściąga przeciętniaków. Celujemy w piłkarzy doświadczonych, perspektywicznych, mogących nam coś dać. Na pewno nikt nie będzie tutaj odcinał kuponów od swojej przeszłości. Mamy dużo zdolnej młodzieży, która powinna mieć się od kogo uczyć. Cieszę się, że Daniel Pik wraca po półrocznej przerwie, nie wątpię, że jeszcze pokaże się z dobrej strony, Strózik też z każdym miesiącem jest coraz silniejszy i teraz chodzi tylko o umiejętne prowadzenie młodzieży, a to też nie jest proste, co doskonale rozumiem po latach pracy.

Nie czuje się już pan tym wszystkim trochę zmęczony?

Czym miałbym być zmęczony?

Może trochę syzyfową pracą?

Nie, kocham to, lubię to i nie zamierzam tego rzucać, choć faktycznie czasami się irytuję. Ostatnio Robert Lewandowski opowiadał w Prawdzie Futbolu o tym, jak Xabi Alonso, geniusz techniki, w Bayernie ćwiczył podania wewnętrzną częścią stopy. Absolutny elementarz, a on jednak po wielu, wielu latach kariery dalej się tym zajmował, bo wiedział, jak ważna jest pielęgnacja podstaw. U nas bardzo często zwracamy na to piłkarzom uwagę, ale oni to lekceważą, tłumacząc, że jesteśmy upierdliwi. Negują to, narzekają, a po wyjeździe zagranicę nagle przeżywają oświecenie i mówią, że tam dopiero im zwrócili uwagę, że takie zagrania wewnętrzną częścią stopy są ważne. No i co ja ma z tym zrobić? Tak już jest, może to się kiedyś zmieni. Może…

ROZMAWIAŁ: JAN MAZUREK

Fot. Jakub Gruca/400mm.pl

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Bukmacherka
04.04.2020

Witebsk wygrywa, my zarabiamy. Zagraj z nami w Superbet!

Liga białoruska łatwa w obstawianiu nie jest, ale nam udało się już kilkukrotnie skorzystać z okazji u bukmacherów. Tym razem dopatrujemy się takich w ofercie legalnego buka Superbet. Na co stawiamy w niedzielę? Między nami na wygraną Witebska, czy też na liczbę żółtych kartek. Sprawdźcie, co warto zagrać! FK Witebsk – FK Smalawiczy Ostatnie mecze […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Liga białoruska bez podatku? Zagraj to w BETFANIE!

Gra bez podatku u bukmachera? Nie ma niczego lepszego! Dlatego zaglądamy do oferty legalnego buka BETFAN, gdzie stawiając trzy zdarzenia na kuponie, nie musimy odprowadzać podatku od wygranej! A skoro czekają nas trzy pojedynki z ligi białoruskiej, podpowiadamy jak zmontować kupon, żeby wygrać więcej. Eniergietyk-BDU – FK Mińsk Nieoczekiwany mecz na szczycie ligi? Brzmi jak […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

BOXING TALK #2. Adam Kownacki gościem specjalnym Durdy i Pindery

O boksie można rozmawiać godzinami, zwłaszcza z Januszem Pinderą i Edwardem Durdą. Dlatego z całą pewnością będziecie się dziś wieczorem świetnie bawić, jeśli odpalicie Kanał Sportowy. Dwaj znawcy pięściarstwa będą odpowiadać na pytania widzów. Oglądajcie, dzwońcie, bawcie się dobrze! Prosto z USA gość specjalny – Adam Kownacki! 
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Zgarnij darmowy bonus od Totolotka na ligę białoruską!

Legalny polski bukmacher Totolotek dobrze rozumie potrzeby graczy w trudnym czasie! Klienci tego buka otrzymają darmowy bonus za stawianie na ligę białoruską. Przed nami ostatni dzień, w którym rozgrywana jest 3. kolejka tych rozgrywek, więc to ostatnia szansa na załapanie się na nagrodę. A jak ją wykorzystać? Podpowiadamy, typując niedzielne spotkania. Bonus od Totolotka na […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

QUIZ: Czy wymienisz wszystkich Polaków, którzy zagrali w Lidze Mistrzów w zagranicznych klubach?

Bywały takie czasy, kiedy mieliśmy solidną reprezentację w finale, bywały, gdy nasz rodak stawał się finału bohaterem. Bywały jednak też takie lata, kiedy odliczaliśmy kolejne lata bez polskiej bramki w Champions League, a występ KOGOKOLWIEK z naszych urastał do rangi wydarzenia. Czy jesteś w stanie wymienić wszystkich Polaków, którzy zagrali w Lidze Mistrzów w zagranicznych […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Managua rozbije Real Madriz? Postaw na to w eWinnerze!

Przed nami 14. seria gier w Lidze Primera w Nikaragui! Legalny bukmacher eWinner tradycyjnie przygotował ofertę pojedynków na gole w tej egzotycznej lidze. Czy grając takie zdarzenia można zarobić? Oczywiście, o czym przekonujemy w naszej analizie. Co warto zagrać, żeby wzbogacić się na nocnych starciach w Nikaragui? Pojedynek: Juventus Managua – Las Sabanas Juventus kontra […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Dynamo Brześć w drodze po kolejny tytuł? Wysokie kursy w BETFANIE!

Mistrzowie kraju świetnie zaczęli sezon, w którym bronią zdobytego przed rokiem tytułu. Jak Dynamo wypadnie w starciu z pogromcą BATE Borysów? Legalny bukmacher BETFAN oferuje ciekawe typy na to spotkanie. Sprawdź, na czym można zarobić w lidze białoruskiej! Dynamo Brześć – Sławija Mozyrz Ostatnie mecze bezpośrednie: WRWWW Poprzednie mecze Dynama: WRRRW Ostatnie spotkania Sławiji: WPWWPW […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Pomoc z różnych stron. Glik funduje maseczki szpitalowi z Jastrzębia

 W zgodnej opinii ekspertów, pandemia koronawirusa w Polsce jeszcze nie weszła w najgorszy moment. Gdy popytać w szpitalach, sytuacja sprzętowa do rewelacyjnych nie należy. Ale załoga Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju od dzisiaj będzie miała trochę mniejszy ból głowy: z pomocą wyszedł rodowity jastrzębianin i reprezentant Polski, Kamil Glik. Taką wiadomość opublikował […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

BATE Na Luzie i Bez Ryzyka! Do 25 zł zwrotu w Milenium

Dwa mecze i dwa razy w łeb. Piłkarze BATE Borysów na pewno zakładali nieco lepszy start sezonu. Na Białorusi hasło „bij BATE” jest jednak popularne nawet wtedy, gdy potentat finansowy jest jedynie wicemistrzem kraju. Teraz znana z występów w Lidze Mistrzów drużyna spróbuje się odegrać. Skoro tak, to warto na nich postawić i sprawdzić słuszność […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Sobota na Białorusi? Skorzystaj z wysokich kursów w Superbet!

Kolejny dzień zmagań na Białorusi to kolejny dzień szans na zarobek! Trzy dzisiejsze spotkania możemy obstawić w ofercie specjalnej Superbetu. Opcje są dwie – albo wrzucamy to na jeden kupon, albo gramy osobno. My podpowiadamy, jak skorzystać z oferty łączonej na te rozgrywki. Nasze przewidywania Over 2.5 goli gości – zagraj w Superbet po kursie […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Facet czyta „365 dni” Lipińskiej, odcinek 3: VIP shopping i piękny fallus

Jesteś mafijnym bosem. Zamierzasz rozkochać w sobie kobietę twojego życia. W jaki sposób tego dokonasz? Don Massimo długo nie zastanawiał się nad odpowiedzią na to zajebiście ważne pytanie i postanowił zadziałać w myśl zasady, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Wziął więc Laurę na zakupy uznając, że to najkrótsza droga do jej serca. Żeby […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Czas na finały eWinner Cup! Skorzystaj z FREEBETU od eWinner!

Pierwszy w historii turniej Counter Strike’a zorganizowany przez eWinnera wchodzi w decydującą fazę! Już dziś czekają nas emocjonujące pojedynki z udziałem zaproszonych gwiazd. Z tej okazji legalny bukmacher eWinner przygotował dla graczy ciekawą ofertę, w której można obstawić zdarzenia spod znaku turnieju. Co warto zagrać? Podpowiadamy. Krótkie przypomnienie – w zawodach wzięło udział ponad 100 […]
04.04.2020
Weszło Extra
04.04.2020

„Problemem jest brak racjonalności, wydawanie całego budżetu na pensje piłkarzy”

Tomasz Tułacz to trener z najdłuższym stażem w Polsce na szczeblu centralnym. W Puszczy Niepołomice pracuje od ponad 4 lat i zdążył już nauczyć się funkcjonowania w małym klubie, który konkuruje z bogatszymi. W rozmowie z nami szkoleniowiec zdradza, o ile kluby z trzeciej ligi potrafiły przebić w negocjacjach Puszczę, a także dlaczego wyszło to […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

Trenuj z Kanałem Sportowym! Zapraszają Qczaj i Michał Pol

Zardzewieliście podczas kwarantanny? Trochę za bardzo zasmakowały wam domowe obiadki z dokładką zamiast szybkiej przekąski wszamanej w biegu? A może po prostu chcecie się za siebie wziąć? Mamy dla was idealną propozycję na czas kwarantanny – trening z Kanałem Sportowym. Dzisiaj Qczaj i Michał Pol wszystko wam pokażą i objaśnią. Zobaczycie – będzie i wycisk, […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

„Piłkarze Pogoni zachowali się przyzwoicie. Wszyscy zgodzili się na obniżki”

– W ogóle nie było żadnej walki z zawodnikami. Od początku, odkąd poznaliśmy ustalenia, z których jestem bardzo dumny, bo po raz pierwszy zdarzyło się, żeby prezesi polskich klubów mówili jednym głosem, rozmawialiśmy najpierw z radą drużyny, a potem z tymi, którzy mieli jeszcze jakieś wątpliwości. Generalnie mogę powiedzieć, że wątpliwości były znikome. Raczej dotyczyły […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Pandemia, godzina policyjna? Nic nie powstrzyma Prijovicia przed wypadem do kawiarni

Piłkarze pochodzący z Bałkanów stereotypowo są postrzegani jako ludzie nieco narwani, których niezwykle trudno zdyscyplinować. Często jest to stereotyp mocno krzywdzący, ponieważ jesteśmy w stanie wskazać paru piłkarzy z tamtej części Europy, za którymi nie trzeba biegać z kijem, żeby zachowywali się jak należy. Ale tacy goście jak Aleksandar Prijović przypominają nam jednak, że stereotyp […]
04.04.2020
WeszłoTV
04.04.2020

STAN FUTBOLU. Mroczek: „Zwróciliśmy się do miasta, by obniżyć finansowanie klubu o 50%”

Jak co sobotę – zapraszamy na Stan Futbolu. Tym razem w programie Krzysztofa Stanowskiego łączenia z Jarosławem Mroczkiem (prezesem Pogoni Szczecin) i Euzebiuszem Smolarkiem (prezesem Polskiego Związku Piłkarzy). Czasy mamy arcyciekawe, więc z takimi gośćmi tematów to omówienia na pewno nie zabraknie. 
04.04.2020
Weszło Extra
04.04.2020

Zbrodnia bez kary. Jak legendarny bramkarz utopił swojego kumpla

Franjo Glaser to znacząca postać w dziejach bałkańskiego futbolu. W latach trzydziestych i czterdziestych minionego stulecia mógł on uchodzić nie tylko za najlepszego bramkarza w Jugosławii, ale i w całej Europie. Dzięki sportowej postawie szybko zyskał sławę i powszechny szacunek, stał się w swoim kraju wielką gwiazdą. Gwiazdy zaś, co tu kryć, miewają swoje humory […]
04.04.2020