post Avatar

Opublikowane 17.10.2019 12:56 przez

redakcja

– Dostaliśmy 50-60 wiadomości od arbitrów z terenu. Nie mówię o wyzwiskach, bo to jakby naturalny element, ale liczymy groźby ataków fizycznych ze strony kibiców, zawodników, działaczy. Było kilka takich historii, gdzie grożono sędziom, że nie wyjadą z obiektu, że ludzie będą na nich czekać pod szatniami. Były zdarzenia, gdzie mówiono „zabijemy was”. Był też szereg naruszeń nietykalności, odepchnięcia, ale też kolejny film, na którym sędzia jest powalony – mówi nam Tomasz Szpunar, jeden z dwóch prowadzących profil „Zawód-Sędzia”, który skupia środowisko sędziowskie, a teraz organizuje grupę wsparcia #SzacunekDlaArbitra.

***

Zaczęło się od głośnego incydentu w Tucholi. B-klasa, sędzia wykluczył zawodnika, dając drugą żółtą kartkę. Zawodnik Tarpana Mrocza zaczął zachowywać się agresywnie, jego koledzy go odseparowali, poszedł do szatni, ale potem po prostu wrócił, na pole gry i powalił sędziego. Po kilku dniach dostaliśmy nagranie tego zdarzenia. Opublikowaliśmy je za zgodą kolegi poszkodowanego. Postanowiliśmy to nagłośnić.

I wasza skrzynka zaczęła puchnąć.

Dostaliśmy około 50-60 wiadomości od tamtego momentu. Cały czas sukcesywnie przychodzą kolejne.

50-60 naruszeń nietykalności?

Nie jako nietykalności, bardziej agresji w trakcie meczów. Nie mówię o wyzwiskach, bo to jakby naturalny element, ale liczymy groźby ataków fizycznych ze strony kibiców, zawodników, działaczy. Było kilka takich historii, gdzie grożono sędziom, że nie wyjadą z obiektu, że ludzie będą na nich czekać pod szatniami. Były zdarzenia, gdzie mówiono „zabijemy was”. Był też szereg naruszeń nietykalności, odepchnięcia, ale też kolejny film, na którym sędzia jest powalony.

I to wszystko sytuacje z tego sezonu?

To sytuacje z przeciągu dwóch tygodni. Niektóre może starsze, ale wszystkie z tej rundy. Zdarzenia z ostatnich dwóch tygodni – to byłoby około czterdzieści wiadomości.

Screen Shot 10-17-19 at 12.45 PM

Screen Shot 10-17-19 at 12.45 PM 001

Która z tych wiadomości najbardziej cię poruszyła?

Najbardziej zapadła mi w pamięć wiadomość, gdzie działacz groził podczas meczu:

Sędziami jesteście tylko w trakcie meczu, tylko do wyjazdu. Później już nie.

Oczywiście to doprawione porcją epitetów. Były bardziej niebezpieczne, ale ta pokazywała coś szerszego, istotniejszego: my, sędziowie, nie mamy tak na dobrą sprawę żadnych praw, możemy zostać po prostu pobici po takich zawodach, nikt nam nie pomoże.

Ja spotkałem się z taką sytuacją osobiście na trampkarzach, jak tylko zaczynałem przygodę z sędziowaniem, gdzie zawodnik rzucił mi piłką w twarz. Byłem sam. Po prostu to opisałem. I tyle. Z agresją spotykamy się na dziewięćdziesięciu procentach meczów. I nie liczę wyzwisk, które są na porządku dziennym. Dwa tygodnie temu byłem na meczu B-klasy, biegałem na linii, pomagałem koledze. Metr za mną stu kibiców, wielu pijanych, rzucających wyzwiskami przy każdej okazji również w moją stronę, że za źle pokazany aut dostanę wpierdol po meczu, że będą czekać pod szatnią jak się nie poprawię.

Jest jakieś ciche przyzwolenie nad wyzwiskami, to taki źle rozumiany folklor. A tu zaczyna się pogarda, pewien pomost ku zachowaniom agresywnym.

Tego nie ma szans wyeliminować. Nie da się. Niektórzy przychodzą się wyżyć, pokrzyczeć, powyzywać – tego nie można zrobić na co dzień, na sędziego można. To jest bezkarność i nie ma mocy jak rzuca mięsem tysiąc osób. Jakby ktoś wyzwał w ten sposób na ulicy czy nawet w mediach, można by założyć sprawę o zniesławienie. Ale tutaj? To jest nie do wykonania.

Screen Shot 10-17-19 at 12.42 PM

Screen Shot 10-17-19 at 12.43 PM

Sytuacja jest o tyle trudna, że na boisku możemy wyegzekwować, jeśli zawodnik się odezwie. Możemy go ukarać. Jeśli chodzi o kibiców, nie możemy absolutnie nic. Jestem przekonany, że nawet jeśli opisalibyśmy takie zachowanie w sprawozdaniu, nie miałoby żadnych konsekwencji. Warto podkreślić, że u nas w województwie kujawsko-pomorskim od najniższych lig do praktycznie czwartej ligi nie ma służb porządkowych, które mogłyby wspomóc sędziów przy zejściu z boiska. Zdarza się to tylko sporadycznie.

Jak wielu sędziów odpuszcza w pierwszych miesiącach sędziowania?

Sędziowie niby wiedzą jaki to kawałek chleba, każdy wie co się będzie działo na meczach. Ale z własnego doświadczenia: sędziuję sześć lat, z mojego kursu – trzydzieści osób – sędziują do dziś trzy osoby. Było kilku młodych chłopaków, którzy zrezygnowali nawet nie po pierwszej rundzie, a po kilku meczach. Nie radzili sobie z presją, z atakami, z obelgami, z nienawiścią. Ta presja nie jest tylko ze strony zawodników, trenerów, ale też rodziców na meczach juniorów.

Tam też wyzwiska?

Oczywiście.

To jest aż tak oczywiste, że nawet na meczach juniorów, dzieciaków, są wyzwiska?

Tak, dla każdego sędziego jest to oczywiste. Ja bym nawet powiedział, że więcej jest wyzwisk ze strony trybun na meczach młodzieżowych niż b-klasach.

Screen Shot 10-17-19 at 12.44 PM

Dlaczego?

To jest dobre pytanie. Ja mam teorię, że rodzice bardziej emocjonalnie podchodzą do gry swoich pociech, jak nie idzie, to próbują albo wpłynąć na arbitra, albo na niego zrzucić po części winę, ogółem stosując mobbing, wyzywając, krzycząc. Niektórzy arbitrzy ulegają takiej presji i popełniają błędy. W zeszłym tygodniu sędziowałem młodzika, co już mi się nie zdarza ze względu na staż, ale tym razem posędziowałem i mam świeże doświadczenia: wciąż tak to wygląda.

Jak patrzę na to z boku, moim zdaniem problemem jest brak zdecydowanych działań ze strony Wydziału Dyscypliny. Gdyby on reagował w sposób zdecydowany, to chociaż na boisku byłby spokój.

Zdarza się incydent na meczu, sędzia zostaje pobity. Wydział Dyscypliny zbiera się, zaprasza na posiedzenie celem wyjaśnienia, w 90% dochodzi do konfrontacji jeszcze na posiedzeniu pomiędzy przedstawicielami klubu, a sędziami. Wysłuchiwane są obie wersje, czasami rozjeżdżające się dość mocno.

Wczoraj przeczytałem u was wywiad z naszym szefem Wydziału Dyscypliny. Nie wiedziałem w sumie jakie są dokładnie kary. Tymczasem wracając do incydentu w Tucholi, gdzie klub Tarpan dostał 1000 złotych kary… Szczerze powiedziawszy, dla mnie to kara żenująca. Taki klub powinien być zawieszony albo wykluczony, a sam zawodnik dożywotnio wykluczony ze struktur. Niestety dla mnie i dla wielu sędziów, którzy dzwonili do mniej w tej sprawie, to bardzo smutny wyrok.

Co mówili inni arbitrzy zbulwersowani tą sprawą?

Powiem tak: w wywiadzie prezes Wydziału Dyscypliny wspomina, że kara jest adekwatna do budżetu, który zespół wnosi do rozgrywek, to kara proporcjonalna, wyższej nie zastosuje, bo klub tego nie zapłaci. Dla mnie to śmieszne, daje przyzwolenie na bicie zawodników, jeszcze dostosowuje się taryfikator kar pod klub. Zawodnicy czy działacze zrobią zrzutkę, wyjdzie śmieszna kwota kary dla tego, który to zrobił. Ale kluby są głaskane, bo przynoszą pieniądze i utrzymują związki.

Są przykłady pokazujące, że można, a Wydział Dyscypliny służy wsparciem: u nas w zeszłym sezonie w Radłowie sędziowie zostali pobici, a potem uszkodzono ich mienie. Wydział Dyscypliny stanął na wysokości zadania, klub został wykluczony, a osoby winne dostały poważne kary finansowe. Jest wiele pozytywnych sygnałów ze strony WD, teraz też w jednym ze związków, gdzie został pobity arbiter, WD od razu zaznaczył, że udzieli maksymalnego wsparcia tej osobie. Chciałbym, by była w tym konsekwencja: gdyby to się zdarzyło w innej branży, gdzie ktoś zostałby brutalnie pobity, to związek, jako pracodawca, podszedłby do tego na zasadzie: muszę chronić swoich pracowników, swoich członków. Tutaj tego nie ma. Także jeśli chodzi o opiekę psychologiczną, gdzie uważam, że szczególnie dla młodych sędziów jakiś psycholog, ktoś służący wsparciem, byłby na wagę złota.

Co byś chciał zmienić?

Na pewno bym chciał, by zawodnicy i działacze bardziej nas szanowali. To od nich wszystko się zaczyna, jak oni nie szanują, to trudno, żeby szanowały trybuny. Ja wiem, że oni wysnuwają argumenty, że my słabo sędziujemy – nie ukrywajmy, na b-klasach nie ma sędziów, którzy sędziują Ekstraklasę. Każdy sędzia musi się uczyć, chciałbym tego zrozumienia.

Chciałbym też bardziej konsekwentnych działań ze strony organów, które są nad nami, czyli Wydziału Dyscypliny, ale też pomocy ze strony kolegium sędziów. Nie chciałbym, żeby sędziowie byli tylko od karania, ale niech pojawi się wsparcie, nawet po prostu dobre słowo, spotkanie czy rozmowa telefoniczna – to potrafi podbudować bardziej, niż się wielu osobom wydaje. To nie są wielkie oczekiwania, to są proste rzeczy.

Teraz sami będziecie się organizować, by spróbować zrobić zmianę.

Zdecydowanie, utworzyliśmy grupę wsparcia na Facebooku „SzacunekDlaArbitra”, trochę korzystając z waszego hashtagu…

Screen Shot 10-17-19 at 12.39 PM

Jesteśmy zaszczyceni, że to idzie w tą stronę.

Spotkał nas bardzo pozytywny odbiór ze strony samych sędziów, odezwał się też kolega z Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, który jest w Wydziale Dyscypliny, a prywatnie jest prawnikiem. Chciałby pomagać sędziom, nieodpłatnie, zdeklarował się, że odpowie każdemu, kto będzie potrzebował pomocy prawnej, podpowie jak zachować się na Wydziałach Dyscypliny, ewentualnie jak przygotować się rozprawy sądowej, jak radzić sobie z tym wszystkim. Mamy też nadzieję, że zgłosi się do nas osoba, która ma wykształcenie psychologiczne, na pewno bardzo by nam pomogła.

Screen Shot 10-17-19 at 12.41 PM

My z Łukaszem Rogowskim, który też prowadzi profil „Zawód-Sędzia” stwierdziliśmy, że możemy mentalnie wspierać sędziów, bo nie jesteśmy prawnikami, możemy promować tę grupę, pośredniczyć w wymianie doświadczeń. Chcemy pokazać im, że nie są sami. Każdy może się do nas zgłosić, może być prywatnie, nie musi być na forum. Po prostu działajmy, sędziowanie jest naszą pasją, ale chcielibyśmy, żeby ta pasja była przyjemna i bezpieczna.

Rozmawiał Leszek Milewski

Screeny FB Zawód-Sędzia

Opublikowane 17.10.2019 12:56 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
05.06.2020

Za taką kasę, to można zmienić polską piłkę

45 milionów złotych to fura pieniędzy. Przeciętnemu Polakowi trudno byłoby zarobić taką kwotę przez całe swoje życie. Jakie są opcje na zostanie milionerem i wzbogacenie się o 45 milionów? Można próbować z inwestycjami, jednak trzeba mieć do tego wkład i zmysł przedsiębiorcy. Zostaje gra w Eurojackpot, w której do wygrania jest właśnie ta kwota! Za […]
05.06.2020
Bukmacherka
05.06.2020

Lucky Loser na 1. ligę w Totolotku! Zakład bez ryzyka do 25 PLN!

Promocja „Lucky Loser” u legalnego polskiego bukmachera Totolotek powraca! W najbliższy weekend bez ryzyka zagramy mecze na zapleczu Ekstraklasy. Pierwsza kolejka po restarcie rozgrywek nie obfitowała co prawda w emocje, ale… Damy chłopakom trochę czasu, żeby się rozkręcić. W 24. serii gier nie wypada już stracić punktów, tak samo jak… kasy. Dlatego pierwszoligowe mecze warto […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Piotr Parzyszek – wciąż trochę napastnik-zagadka

Piotr Parzyszek przychodząc do Piasta Gliwice stanowił zagadkę dla 99,9 procent obserwatorów. Prawie nikt nie widział go wcześniej w akcji, nie licząc ewentualnie jednego czy dwóch występów w młodzieżówce. W drugiej lidze holenderskiej błyszczał, w drugiej lidze belgijskiej miał niezłe liczby, ale w Eredivisie mocniej nie zaistniał, od Championship się odbił, nie poszło mu też […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Górnik Zabrze na pustym stadionie. Straci swój atut?

Czy po meczu Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk można się wiele spodziewać? Teoretycznie tak, w końcu to piątkowy hit. Praktycznie? Cóż, prawdopodobnie czeka nas pojedynek dwóch najmniej kreatywnych drugich linii w naszej lidze. Przynajmniej jeśli chodzi o środkową strefę boiska, bo liczymy, że imprezę rozruszają trochę koledzy śmigający po bokach. Czy Conrado będzie odpowiedzią na […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Quiz piłkarski: kapitanowie w Ekstraklasie

Już dziś startuje kolejna seria gier w Ekstraklasie, ale zanim piłkarze znów wybiegną na boiska, postanowiliśmy sprawdzić, jak dokładnie oglądaliście pierwszą kolejkę po przerwie. Tym razem w naszym quizie piłkarskim pytamy o kapitanów – czy potraficie wskazać wszystkich, którzy wyprowadzali drużyny na boiska w 27. kolejce? Podrzucamy wam czterdzieści nazwisk (niektóre są zaskakujące nawet dla nas) […]
05.06.2020
Weszło
05.06.2020

Kucharski: „Budżet na transfery mamy jak w maju 2019”

— Temat jest trudny, ale przemiana zespołu trwa. Latem zeszłego roku zaczęliśmy układać puzzle od nowa, wielu zawodników odeszło, wielu przyszło. Zimą, w drugim etapie, dorzuciliśmy kolejne ogniwa. Teraz zaczyna się trzecia część rozdania. Już zrobiliśmy dwa kroki w kierunku Europy, ale praca nie jest skończona. Zespół wymaga trzech–czterech zawodników z jakością do pierwszej jedenastki. […]
05.06.2020
Weszło
04.06.2020

Sztuka dobijania krzywych gwoździ

Bardzo długo ten mecz układał się zgodnie ze scenariuszem znanym z pewnej popularnej gry komputerowej. GKS Tychy strzelał w poprzeczkę. Strzelał tuż ponad nią. Strzelał obok słupka, strzelał w mur złożony z obrońców. Wymieniał setki podań dosłownie na szesnastym metrze od bramki Zagłębia Sosnowiec, czarował sztuczkami technicznymi, chętnie wchodził w udane dryblingi. Ale przegrywał 0:1, […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Podobno w Radomiu był dziś jakiś mecz…

Radomiak i Odra podpisały chyba jakiś pakt. Jesienią, gdy radomianie pojechali do Opola, zależało im tylko i wyłącznie na tym, żeby nie przegrać. Efekt? Typowe 0:0 po bezbarwnym. Teraz, gdy Odra wpadła do Radomia, także zależało jej na tym, żeby wywieźć choćby jeden punkt. I co? Typowe 0:0 po bezbarwnym. Nawet gdyby kibice mogliby dziś […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Bez Brożka do końca sezonu. Jak zła to wiadomość dla Wisły?

Między 16 sierpnia, a 22 września, na przestrzeni pięciu tygodni, Paweł Brożek strzelił siedem bramek w pięciu kolejkach. Tak, mówimy o tym sezonie, nie o czasach, gdy sięgał po koronę króla strzelców i mówiło się, że hitowy transfer tuż tuż. A i berło pierwszego snajpera w kadrze musi przejść w jego posiadanie. Nie ważne co […]
04.06.2020
Anglia
04.06.2020

Anglicy korzystają z otwartej furtki – pięć zmian w Premier League

Jak od pewnego czasu wiadomo, 17 czerwca powrócą na boisko piłkarze prawdopodobnie najlepszej, a już na pewno najbogatszej ligi Europy – angielskiej Premier League. Aston Villa podejmie Sheffield United, a Manchester City zmierzy się z Arsenalem. Naturalnie wznowienie rozgrywek będzie się wiązało z całą masą organizacyjnych zmian. Obostrzeń, regulacji, zakazów i nakazów. Protokół bezpieczeństwa musi […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Miliarder przejmuje Motor Lublin. Plany? Nowa akademia i pierwsza liga w rok

Ile razy zastanawialiśmy się, dlaczego najbogatsi Polacy nie inwestują w kluby piłkarskie? Jak często kibice marzyli o tym, żeby lokalny biznesmen, który dotarł na szczyt, wprowadził na niego również ich klub? Takie pytania na pewno stawiali sobie także fani z Lublina, bo polska wschodnia od lat pozostawała futbolową pustynią. Jedno z największych miast Lubelszczyzny piłkę […]
04.06.2020
Blogi i felietony
04.06.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jest wiedzą powszechną i oczywistą, że Jerzy Pilch kochał Cracovię i futbol. Niedoceniane pozostaje jednak, jak mocno Jerzy Pilch futbolem każdego dnia oddychał, jak był nim przeżarty. To nie był pan pisarz, który czasem, pomiędzy lekturą Płatonowa i Schulza, pomiędzy trzaśnięciem zjadliwego felietonu, a machnięciem powieści bestsellerowej, dla fanaberii schodził na ziemski padół obejrzeć spotkanie […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Kosecki: „Kwintesencją polskiej głupoty były lata korupcyjne”

– W Hiszpanii nikogo nie obchodziło to, czy wbijesz lampkę, czy dwie lampki, czy butelkę. Twoja sprawa. Możesz wyjść i grać. Romario, który grał w Barcelonie, mieszkał w hotelu, w którym na ostatnim piętrze była dyskoteka. Dzień przed meczem niejednokrotnie bawił się i tańczył. Brazylijska mentalność. Mówi się o tym, że były balangi i picia […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nagroda za awans? Zwolnienie! Tak się to robi w Ostródzie

Jeszcze nie opadł kurz po decyzji Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, na podstawie której Sokół Ostróda awansował do drugiej ligi. Jeszcze Legia Warszawa stara się wojować w sprawie swoich rezerw w Komisji ds. Nagłych PZPN-u. Tymczasem pierwszy z wymienionych klubów… zwolnił trenera. Tak, tego, który przed chwilą wywalczył promocję ligę wyżej.  Myśleliśmy, że w temacie zwalniania […]
04.06.2020
Bukmacherka
04.06.2020

Zagłębie zdobędzie Tychy? Obstaw hit pierwszej ligi w Totolotku!

Sąsiedzkie starcia zawsze budzą wiele emocji. Zwłaszcza, gdy naprzeciw siebie stają dwie drużyny, które ostatnio przeszły spore zmiany. GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec to nie tylko mecz dwóch zespołów aspirujących do gry o awans. To także starcie dwóch trenerów, którzy stanęli przed wyzwaniem „posprzątania” po swoich poprzednikach. Dzisiejszy hit pierwszej ligi typujemy w Totolotku! GKS […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Śmiały ruch Lecha Poznań – w przyszłym sezonie spróbuje grać z bramkarzem

Musimy przyznać, że początkowo imponowała nam ta odważna strategia Lecha Poznań. Jako pierwszy klub w Polsce, być może pierwszy na świecie, Kolejorz zdecydował się, by zamiast bramkarza wstawić między słupki jedenastego piłkarza z pola. I tak znalazł się w tym miejscu Mickey van der Hart, Holender, znany przede wszystkim ze swojej kapitalnej gry nogami. Niestety, […]
04.06.2020
Niemcy
04.06.2020

Afera fryzjerska w Dortmundzie. Piłkarze Borussii na cenzurowanym po złamaniu zaleceń

Jak nauczył nas przykład Heiko Herrlicha, szkoleniowca Augsburga, powody do złamania obostrzeń towarzyszących wznowionym rozgrywkom ligowym mogą być naprawdę idiotyczne. Herrlich postanowił złamać zasady i opuścić hotel, żeby zaopatrzyć się w pastę do zębów i słynny już krem nawilżający. Teraz nawywijali natomiast piłkarze Borussii Dortmund. Jak donosi BILD, kilku zawodników BVB ma obecnie spore kłopoty […]
04.06.2020
Weszło
04.06.2020

Nawotka: „Nawet w juniorach w meczach Legii z Lechem chcieliśmy się pozabijać”

Tomasz Nawotka od lat jest piłkarzem Legii Warszawa na… wypożyczeniu do Zagłębia Sosnowiec. Z warszawską drużyną grał w młodzieżowej Lidze Mistrzów i ośmieszył Lucę Zidane’a. Z sosnowiczanami najpierw awansował do Ekstraklasy, a potem z niej spadł. Nam opowiada o swoim debiucie w seniorskiej piłce w wieku 16 lat, czy o pobycie w Warszawie. Jak do […]
04.06.2020