post Avatar

Opublikowane 21.08.2019 10:39 przez

redakcja

Jak można się było domyślić, dwa tygodnie z VAR-em w Premier League w zupełności wystarczą, by jedni go pokochali, inni znienawidzili. Gdy dodać do tego kilka bardzo istotnych zmian w przepisach wprowadzonych również w przerwie między rozgrywkami, wychodzi mieszanka bardziej wybuchowa niż ta, z której powstały Atomówki.

A co konkretnie się działo?

Już w pierwszej kolejce VAR sprawdzał prawie pół setki sytuacji (rutynowo sprawdza się dokładnie każdego gola) i wpłynął na trzy sędziowskie decyzje.

Szybko nienawiścią do VAR mógł z całego serca zapałać Gabriel Jesus. Dwa tygodnie, dwie bramki anulowane poprzez wideoweryfikację, choć sędziowie obecni na boisku nie widzieli w tych trafieniach nic złego. Mało tego – przeciwnicy nawet szczególnie nie protestowali, byli gotowi wznawiać od środka bez machania łapami, bez podbiegania do głównego, liniowego i dzielenia się swoją opinią na temat sytuacji i pracy ich matek.

Spójrzcie na boisko – nie było ani jednego zawodnika protestującego po tym golu. Zobaczcie, jak zachowuje się Lloris po tej decyzji. Śmieje się z niej – mówił w Match of the Day Alan Shearer, odnosząc się do tego, co wydarzyło się w 92. minucie spotkania Manchester City – Tottenham. Do decyzji zdecydowanie największej wagi, bo anulującej zwycięskiego gola w starciu ekip Big Six ze względu na nieumyślne zagranie ręką Aymerica Laporte w polu karnym Tottenhamu, po którym piłkę do siatki wpakował Jesus.

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 15.08.59

Ileż tam było podtekstów. Kipiało jak z garnka z mlekiem postawionego na dużym ogniu. Przecież City w zeszłym sezonie odpadło z Ligi Mistrzów po golu ręką Llorente. Wtedy – właściwą decyzją było jego uznanie, od nowego sezonu już nie. Przecież City straciło po interwencji VAR, już w doliczonym czasie meczu, dającą zwycięstwo bramkę ze Spurs, w tymże starciu o półfinał Champions League.

– Zmiana przepisu o zagraniu ręką jest niedorzeczna. W żadnym miejscu na świecie, na żadnym stadionie, w żadnych rozgrywkach taki gol nie powinien być niedozwolony – grzmiał Danny Murphy w MOTD, wtórował mu Alan Shearer i dziesiątki innych ekspertów.

Jakby tego było mało, w tym samym meczu przeciwko Tottenhamowi nie został podyktowany oczywisty rzut karny, gdy Erik Lamela sprowadził w swojej szesnastce do parteru Rodriego. No sorry, jeśli to nie jest jedenastka, to Wisła Płock gra najatrakcyjniejszą piłkę w Polsce.

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 15.12.25

Dużo mniej ważył – choć była to znacznie głośniejsza decyzja, pierwsza VAR-owa o nieuznaniu gola w historii ligi angielskiej – werdykt w meczu West Ham – Man City, który również odebrał bramkę Gabrielowi Jesusowi. Było to przy stanie 2:0 dla City, podopieczni Pepa Guardioli wygrali 5:0, więc w żaden sposób ich to nie zabolało. No, może poza Jesusem.

Zadecydowała… pacha. Serio.

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 23.41.24

Trzeba jednak przyznać, że właśnie anulowanie trzeciej bramki dla City napędziło West Ham na kilka minut najlepszej w tym meczu gry, co mogło nawet dać gola na 1:2.

Pep Guardiola: – Musisz być silny mentalnie, gdy VAR nie jest po twojej stronie. Myślisz, że masz 0:3 i jest po meczu, ale przy 0:2 gra się zupełnie inaczej. Musisz zachować spokój i być silny. To zmienia dynamikę spotkania dla piłkarzy, ale i dla widzów.

Jak już korzystać z VAR-u, to w pełni – pomyślał sobie chyba tamtego popołudnia Mike Dean. Za jego pomocą podjął bowiem jeszcze jedną, niezwykle bolesną dla nas Polaków decyzję. Odebrał Łukaszowi Fabiańskiemu siódmego obronionego karnego w Premier League i drugiego w starciach z City. No, ale zasady to zasady, a „Fabian” stracił kontakt z linią jeszcze nim „Kun” oddał swój strzał.

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 16.30.01

„Zasady to zasady” mógł też usłyszeć od sędziego meczu Wolves – Leicester Leander Dendoncker. Sytuacja niemal identyczna do tej, po której w drugiej serii gier anulowana została trzecia bramka Manchesteru City z Tottenhamem. Może nie lustrzana, ale bardzo podobna. Także mamy nieumyślne zagranie ręką, Dendoncker trafia w prawicę Willy’ego Boly’ego. I też przez to gol nie ma prawa być uznany w świetle obowiązujących przepisów.

Zrzut ekranu 2019-08-21 o 00.55.33

Tak jak nie macie prawa pomylić się, przypisując wypowiedzi pomeczowe do menedżerów – Brendana Rodgersa z Leicester i Nuno Espirito Santo z Wolves.

– Po dziś jestem wielkim fanem VAR.

– Sześć miesięcy temu to był gol, dziś nie. To jest problem z VAR. I tempo – mecz zatrzymuje się na dwie minuty, świętujemy, czekamy, świętują fani przeciwnika.

Dużo bardziej oczywista, niż trzy wspomniane wcześniej, była decyzja VAR anulująca czwartego z goli, w którego zaingerowała technologia. Dan Burn z Brighton w sobotnim starciu z West Hamem był na spalonym, którego sędzia wychwycić nie dał rady, ale który i bez nakładania siatki.

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 16.12.45

Swoją drogą nieźle, że w Anglii potrafią to od razu ogarnąć tak, by za pomocą linii w trzech płaszczyznach wychwytywać milimetrowe spalone, a my musimy obracać głowę we wszystkich płaszczyznach, by stwierdzić, czy Szysz był na spalonym, czy może jednak udało mu się wkleić w linię.

Tu na przykład wyjaśniony ponad jakąkolwiek wątpliwość odgwizdany i bez VAR-u spalony Nacho Monreala w starciu z Burnley:

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 15.43.57

A tu nieodgwizdany – i słusznie – spalony Joao Moutinho tuż przed dograniem do Rubena Nevesa, który w swoim stylu zapakował przepiękną sztukę Man United.

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 16.50.58

Żadnego opierania się na pasach na trawie, wszystko wyjaśnione ponad wszelką wątpliwość, niemalże co do milimetra.

Ale, by nie było tak słodko, Gary Lineker zwraca uwagę, że by weryfikacja była pełna, trzeba by znaleźć sposób, by określić moment, w którym piłka zostaje zagrana, a więc tę klatkę, do której pozycja – spalona lub nie – się odnosi.

No i wciąż pozostają takie sytuacje jak ta Lameli czy inni niepodyktowany karny-ewident, ten z meczu Aston Villa – Bournemouth, gdzie mieliśmy wyraźne kopnięcie w piętę napastnika w wykonaniu Egipcjanina Trezegueta.

Zrzut ekranu 2019-08-20 o 15.56.41

Anglicy jednak ogólnie rzecz biorąc wjechali z VAR-em z fanfarami. Zupełnie jakby Premier League na moment zmieniła się w serial ze scenariuszem i przykuwającymi uwagę już na początku zwrotami akcji, wystarczyły dwa mecze mistrza, by rozpalić do czerwoności dyskusję na temat wkraczającej do najbogatszej ligi świata technologii.

Zatwardziali eksperci (jak Ian Holloway, który w nowych przepisach odnośnie zagrań ręką widzi zło Unii Europejskiej, serio) oczywiście – jak to oni – nadal będą marudzić, że woleli życie bez wideoweryfikacji. Ale mogą sobie psioczyć, że jego decyzje bywają niedorzeczne, śmieszne. Rzecz w tym, że gdy gra toczy się o ogromną stawkę – nawet jedno miejsce w górę tabeli to około 2 miliony funtów więcej przy podziale tortu – milimetry naprawdę mają wielkie znaczenie.

SZYMON PODSTUFKA

Opublikowane 21.08.2019 10:39 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Pięć zmian dozwolone także w sezonie 20/21. Jak będzie w Ekstraklasie?

IFAB po raz kolejny wypacza rozgrywki i wymyśla niepotrzebne przepisy, nie zważając na to, że w 1982 były dwie zmiany i było dobrze. Pewnie takie myśli kłębią się właśnie w głowie Zbigniewa Bońka po przeczytaniu komunikatu, jaki wydała Międzynarodowa Rada Piłkarska. Otóż tak – możliwość pięciu zmian będzie kontynuowana przez CAŁY sezon 2020/2021. Zasady są […]
15.07.2020
Blogi i felietony
15.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Silna wobec słabych, słaba wobec silnych. Niemalże definicyjny opis najgorszej możliwej władzy idealnie pasuje do organizacji UEFA, która po raz kolejny została skompromitowana – tym razem poprzez wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie Manchesteru City. Samo zmniejszenie wyroku nie bulwersuje, w końcu to niezależna organizacja. Ale już uzasadnienie, w którym czytamy m.in. o przedawnieniu […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020